TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србите во Македонија протестираа против независно Косово

А1 - 24.02.2008

Косово е срцето на Србија, така било отсекогаш и така секогаш ќе биде. Ова е пораката што од протестниот собир во село Кучевиште ја испратија Србите од Македонија и нивните политички лидери. Заблагодарувајќи им се на земјите кои одбиваат да ја признаат независноста на Косово, лидерот на Српската ...

По вчерашната трибина во домот на АРМ, денеска протестен собир и во скопското село Кучевиште

Канал5 - 24.02.2008

Стотина Срби од Македонија со српски и четнички знамиња, се собраа во скопско Кучевиште за да им дадат поддршка на Србите во Косово и да упатат апел до македонската влада, да не ја признае независноста на Косово. Ако независно Косово стане реалност, кој може да верува дека истата судбина не е ...

Решението за прогласување на независноста на Косово беше неизбежно

Канал5 - 24.02.2008

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија Хавиер Солана во интервју за германскиот весник „Билд ам зонтаг“ изјави дека решението за прогласување на независноста на Косово било неизбежно. Берлин, 24 февруари (МИА) - Високиот претставник за надворешна политика и ...

Воислав Коштуница: САД треба да го поништат решението за признавање на Косово

Канал5 - 24.02.2008

Српскиот премиер Воислав Коштуница денеска ги повика САД да го поништат решението за признавање на Косово и со тоа повторно да го воспостават владеењето на меѓународното право. - САД треба да го поништат решението за признавање на лажна држава на територијата на Србија и да му овозможат на Советот ...

Фејт привремено го повлече персоналот од Косовска Матровица

А1 - 23.02.2008

Претставникот на ЕУ во Косово, Питер Фејт денеска потврди дека мисијата на ЕУ „привремено го повлекла својот персонал“ од северниот дел на Косовска Митровица. Привремено го повлековме персоналот, но ќе задржиме една канцеларија во северниот дел.

Демонстрации во Атина против независноста на Косово

А1 - 23.02.2008

Во центарот на Атина денеска се одржаа демонстрации и протестен марш поради прогласувањето на независност на Косово. Организатор на протестот беше Комунистичката партија на Грција. Учесниците извикуваа пароли „НАТО и ЕУ заминете од Балканот“, а го запалија и знамето на САД, кое беше симнато од ...

Путин: Независно Косово ќе им „врати по глава“ на западните држави

А1 - 23.02.2008

Одлуката за признавање на независноста на Косово ќе им се „врати по глава“ на западните држави, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Косово е застрашувачки преседан. Тоа го крши целиот систем на меѓународните односи, кои владееја не со децении, туку со векови и ќе предизвика серија ...

Цуцуловски: Независно Косово може да генерира насилство

А1 - 23.02.2008

„Косово е пример дека моќта и силата се поважни од почитувањето на меѓународното право. Со независно Косово на Балканот се создаде „нова Палестина“, што во иднина може да генерира насилство“, рече професорот Љубомир Цуцулоцвски на денешната трибина насловена правото и силата во однос на Косово.

Признавањето на Косово, државен интерес

Утрински - 23.02.2008

Мислења Махи Несими Времето бара промена на менталната матрица и нов однос спрема Албанците, бидејќи само така може да се живее во слога и добрососедство Долгата неизвесност се разјасни. Косово прогласи еднострана независност.

Русија е подготвена на војна за Косово

Утрински - 23.02.2008

МОСКВА - Рускиот претставник во НАТО, Дмитриј Рогозин, изјави дека Русија би можела да примени сила ако НАТО и Европската унија ги предизвикаат ОН во врска со Косово. „Ако Европската унија денес прифати единствен став и ако НАТО го пречекори својот мандат на Косово, тие организации ќе ги ...

Република Српска не ја признава независноста на Косово

Утрински - 23.02.2008

Бања Лука- Собранието на Република Српска во четвртокот вечерта донесе резолуција со која не ја признава, ниту ја прифаќа еднострано прогласената независност на Косово и нагласува дека доколку поголем број земји-членки на Обединетите нации, а пред се' Европската унија, го признаат Косово, тогаш ...

Косово доби Амбасада на подарок

Дневник - 23.02.2008

Амбасадата на Косово во Тирана ќе биде подарок од Албанија. Премиерот Сали Бериша побарал од шефот на дипломатијата Љуљзим Баша во најкус можен рок да обезбеди објект за амбасада, а од министрите бара да ги разгледаат законските можности за соработка со Косово.

Барнс бара Русија да се огради од изјавите на Димитриј Рогозин за Косово

Канал5 - 23.02.2008

Москва треба да се огради од амбасадорот на Русија во НАТО, Димитриј Рогозин, чии изјави се „крајно неодговорни“, изјави синоќа помошникот на американскиот државен секретар Николас Барнс. Вашингтон, 23 февруари (МИА) - Москва треба да се огради од амбасадорот на Русија во НАТО, Димитриј Рогозин, ...

Србија под силен притисок да ги заштити амбасадите во земјата

Утрински - 23.02.2008

Србија изрази жалење за делата на изолирани вандали кои не ја претставуваат нацијата БЕЛГРАД - Европската унија еден ден по насилствата во Белград апелираше до Србија да ги заштити странските амбасади. Србите поради поддршката на Запад за отцепувањето на Косово, ја запалија американската амбасада и ...

Грците нема да стават вето на приемот на Македонија

Утрински - 23.02.2008

Мартин Шлецингер Интервју со Директорот за источноевропски студии на Институтот „Вудро Вилсон“ во Вашингтон Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома сити - Шлецингер е долгогодишен прв човек на источноевропското биро во центарот „Вудро Вилсон“ во Вашингтон, а работел и во американскиот ...

Каменување амбасади, палење, грабежи и 150 повредени лица

Време - 23.02.2008

ПО МАСОВНИОТ ПРОТЕСТ „КОСОВО Е СРБИЈА“ Масовниот протест што завчера се одржа во Белград, под мотото „Косово е Србија“, во знак на протест поради прогласувањето на косовската независност, се претвори во нереди кои беа предизвикани од група хулигани, јави белградското радио „Б92“.

Косово ја отвора Пандорината кутија за сепаратизмот

Утрински - 23.02.2008

Кликнете на мапата за зголемување Во светот моментно има над 30 незатворени прашања за осамостојување на територии и нации што бараат независност Тамара Грнчароска Неизвесно е дали независноста на Косово ќе биде само исклучок или правило за идни разрешници на внатрешните конфликти и територијалните ...

Ненад Чанак

Утрински - 23.02.2008

Премиерот ја користи ситуацијата за да се пресмета со политичките неистомисленици, рече Чанак НОВИ САД - Ненад Чанак го обвини српскиот премиер Воислав Коштуница дека е директно одговорен за безредијата на улиците на Белград. „Коштуница продолжува со својот пеколен план за уништување на Србија.

Трибината за Косово на отворено

Вечер Прес - 23.02.2008

Демократската партија на Србите својата трибина за Косово, денеска, ќе ја одржи пред Домот во АРМ, откако од Министерството за одбрана не им одобриле јавната дискусија да се одвива во просториите на објектот. Партискиот лидер Иван Стоилковиќ тврди дека првично добил согласност да ја одржи трибината ...

Косово секогаш ќе биде во Србија!

Вечер Прес - 23.02.2008

Завчера, пред масата која извикувала "Емире, Србину", познатиот режисер Кустурица говорел на белградскиот протестен митинг поради прогласувањето на независноста на Косово - 17-ти февруари, денот кога еднострано е прогласена независноста на Косово, е ден зад кој би требало да почне 18-ти.

Зборот е даден, Косово е Србија!

Вечер Прес - 23.02.2008

"Државата Србија го поништи и ќе го поништи секој акт на нелегална, лажна држава, со сила создадена на територијата на Србија. А лажна држава не е ништо друго туку триумф на лагата над правдата и вистината. Во лажната држава се мора да биде лажно", рече меѓу другото Коштуница Прексиноќешниот ...

И Русија може да употреби сила!

Вечер Прес - 23.02.2008

"Ако ЕУ усвои заеднички став или ако НАТО го прекрши мандатот на Косово, тоа нема да биде во рамките на ООН. Тогаш и ние ќе мораме да употребиме брутална сила или, со други зборови, вооружена сила за да бидеме испочитувани", рекол Рогозин Русија би можела да "употреби сила" ако НАТО или ЕУ на ...

Албанија ќе подари амбасада на Косово

А1 - 22.02.2008

Албанија ќе подари амбасада на Косово и наскоро ќе ги потпише сите потребни спогодби и договори за создавање одлична соработка со Косово. Ваква одлука синоќа донесе албанската Влада на својата седница. Премиерот Сали Бериша побара од Министерството за надворешни работи да обезбеди објект што ќе ...

Дебата за независноста на Косово во Стразбур

Утрински - 22.02.2008

ЕУ настојува да ја докаже исправноста на одлуката за Косово, тврдејќи дека неговиот случај ќе остане единствен Од нашиот дописник Тони Гламчевски Стразбур - „Југословенската криза треба да заврши“, изјави пред Европскиот парламент претседавачот со Европската унија, словенечкиот шеф на дипломатијата ...

Илјадници Срби на митингот "Косово е наше"

Вест - 22.02.2008

ПРОТЕСТИ ВО БЕЛГРАД БЕЛГРАД, 22 февруари (АП) - Илјадници гневни Срби вчера се собраа во Белград за да учестуваат на протестниот митинг против прогласувањето независност на Косово што создаде страв дека собирот би можел да предизвика улични насилства.

Москва се заканува со употреба на сила, доколку НАТО и ЕУ ги пречекорат ингеренциите на Косово

Канал5 - 22.02.2008

Русија го задржува правото да употреби сила, доколку НАТО и Европската унија ги загрозат ОН на Косово, соопштија денеска руските власти и воедно ги обвинија западните земји за вчерашните немири во Белград. Москва, 22 февруари (МИА) - Русија го задржува правото да употреби сила, доколку НАТО и ...

Митинг „Косово е Србија“ во Белград

Утрински - 22.02.2008

Илустрација: „ИНТЕРНЕШЕНЕЛ ХЕРАЛД ТРИБЈУН“ Белград - Во организација на владата и политичките партии, во Белград вчера попладне се одржа голем митинг во знак на протест поради oбjaвувањето независност на Косово. Премиерот Воислав Коштуница и заменик-претседателот на Српската радикална партија ...

Србија против членство на Косово во Енергетската заедница

Дневник - 22.02.2008

Косово не ќе може да биде членка на Енергетската заедница на Југоисточна Европа, објавија медиумите во Србија. Српскиот министер за енергетика, Александар Поповиќ, тоа го поткрепува со фактот дека потписник на овој договор не е Косово, туку УНМИК, согласно со Резолуцијата 1244, која ја гарантира ...

Милион Срби на нозе

Време - 22.02.2008

Масовен протест во белград против независноста на косово Во Белград, вчера попладне се одржа масовен митинг пред Народното собрание со цел да се искаже незадоволството поради прогласувањето независност на Косово. Митингот беше организиран од страна на Владата и на политичките партии, кои очекуваа ...

Ни донесе ли Нимиц данајски дарови

Утрински - 22.02.2008

Си велам... Ерол Ризаов Македонските лидери немаат храброст да ја преземат одговорноста за името и се кријат зад референдум Ни донесе ли Метју Нимиц среде Атина данајски дарови. Тоа се виде веднаш од темниот облак на лицето на Никола Димитров и според блажената и триумфална насмевка на Дора ...

Заврши протестот пред судовите во Косовска Митровица

Канал5 - 22.02.2008

Протестот на Србите во северниот дел од Косовска Митровица, кој почна утрово пред зградата на Окружниот и Општински суд, со барање за враќање на своите работни места напуштени на 11 август 1999 година, заврши мирно и без инциденти.

Словенија утврди Предлог за признавање на Косово

Утрински - 22.02.2008

Љубљана - Словенечката Влада денеска го утврди текстот на Предлогот за признавање на прогласената независносот на Косово, соопшти во Љубљана владиниот портпарол Валентин Хајдињак. Тој нагласи дека согласно законската процедура, Владата го проследила Предлогот до Парламентот, кој треба да се изјасни ...

Селективен влез на Косово на премините Јариња, Брњак, Мердаре и кај Гнилане

Канал5 - 22.02.2008

Претставници на УНМИК, КФОР и на Косовската полициска служба (КПС) од 6 часот изутрината им дозволуваат влез на Косово единствено само на косовските жители и на лицата за кои ќе се процени дека не претставуваат закана за јавниот ред и мир.

Српски резервисти со камења се пробија во Косово

Дневник - 22.02.2008

Резервистите ја отстраниле боцкавата жица, ги каменувале полицајците, запалиле гуми на пунктот , но запреле пред кордон на КФОР Неколку стотини српски воени резервисти од Куршумлија вчера во 13.30 часот ја преминале административната граница со Косово на преминот Мердаре, ги нападнале припадниците ...

Без инциденти заврши протестот во Косовска Митровица

Канал5 - 22.02.2008

Без инциденти заврши протестот во Косовска Митровица, откако поголема група студенти од централна Србија кои учествуваа на протестот се упатија кон мостот на Ибар што го дели градот на српски и албански дел. Без инциденти заврши протестот во Косовска Митровица, откако поголема група студенти од ...

Во Подгорица денеска протест против независноста на Косово

Канал5 - 22.02.2008

Црногорските опозициски партии и Сојузот на здруженијата на реселените и бегалците од Косово ќе одржат денеска пред зградата на Собранието во Подгорица протестен собир поради едностраното прогласување независност на Косово. Подгорица, 22 февруари (МИА) - Црногорските опозициски партии и Сојузот на ...

Дали независно Косово значи крај на распадот на СФРЈ или процесот не е завршен?

Канал5 - 22.02.2008

Дали прогласувањето на независноста на Косово значи крај на распадот на поранешна Југославија или процесот не е завршен - прашањето во анализата за БИ БИ СИ го поставува угледниот новинар на економист аналитичар на состојбите на Балканот Тим Џуда.

Производи за Косово од македонски магацини

Време - 22.02.2008

ЌЕ СТАНЕМЕ ТРАНЗИТЕН ЦЕНТАР Македонија има голема шанса да стане транзитна зона и главен дистрибутивен центар за стоките наменети за косовскиот пазар бидејќи Косово е земја зависна од увоз, објаснуваат познавачите на глобалниот пазар.

Нацрт-уставот на Косово предвидува широка локална автономија

Дневник - 22.02.2008

Нацртот на идниот устав го дефинира Косово како независна, демократска република под меѓународен надзор, со мултиетничко општество и гаранции за малцинствата, пишува на интернет-страницата на уставната комисија во Приштина, која уште во неделата почна кампања за информирање на јавноста, пренесува ...

Цела Србија: Косово е Србија!

Вечер Прес - 22.02.2008

Протестот заврши со молебен за спас на српскиот народ на Косово и Метохија пред храмот Свети Сава Вчеравечер цела Србија беше на нозе во знак на поддршка на големиот народен собир под мотото "Косово е Србија", што се одржа во Белград.

Сите ќе прифатат поделба на Косово!

Вечер Прес - 22.02.2008

Ова го тврди Константин Никифоров, директор на Институтот за словенски студии при Руската академија на науки, кој додава дека во догледно време - ниту Запад, ниту властите на самопрогласеното Косово, нема да го попречат отцепувањето на северниот дел од покраината Поделбата на Косово на северен ...

Судир на српски резервисти и косовски полицајци

Вечер Прес - 22.02.2008

Околоу 2.000 поранешни резервисти од Српската армија, граѓани и среднишколци, вчера протестираа на граничниот пункт Мердаре меѓу Косово и Србија, при што се судрија со припадници на Косовската полиција. На граничниот премин се издигна црн чад од запалените автомобилски гуми.

Коштуница: Нема сила, нема закана, нема казна за кој било Србин

А1 - 21.02.2008

Нема сила, нема закана, нема доволно голема и страшна казна за кој било Србин, кога било и да каже поинаку, отколку, „Косово е Србија“, изјави српскиот премиер Воислав Коштуница, обраќајки им се на неколкуте стотици илјади луѓе кои присуствуваа на протестниот митинг во Белград.

Српски резервисти се судрија со косовската полиција

А1 - 21.02.2008

Околу 300 поранешни српски резервисти денеска се судрија со припадници на косовската полиција на граничниот пункт Мердаре, на границата со Косово. На граничниот премин се издига црн чад од запалените автомобилски гуми. Припадници на силите на КФОР поставиле блокада на патот во внатрешноста на ...

Србија ќе продолжи да го отплаќа косовскиот долг

А1 - 21.02.2008

Србија од свои буџетски средства ќе продолжи да го отплаќа косовскиот долг кон странските кредитори, бидејќи Косово е дел од Србија и не признава еднострана независност. Ова за белградските медиуми го изјави српскиот министер за финансии, Мирко Цветковиќ, прецизирајќи дека за таа намена во 2008 ...

Италија, Естонија и Данска го признаа Косово

А1 - 21.02.2008

Италија денеска ја призна независноста на Косово, соопштија нa прес конференција премиерот Романо Проди и шефот на дипломатијата Масимо Далема. Како што јавуваат италијанските медиуми, одлуката за признавање била донесена на владина седница.

НАТО ги обезбедува уништените гранични премини во Косово

Утрински - 21.02.2008

Мировници на НАТО, од Франција и од САД, поставија бодлива жица по должината на граничниот премин Јариње ПРИШТИНА - Војниците на НАТО и полицајците на ОН во вторникот вечерта ги обезбедуваа северните граници на Косово, збунети од предизвикот од етничките Срби кои ги уништија премините во знак на ...

Стотици илјади демонстранти протестираат во Белград против независноста на Косово

Канал5 - 21.02.2008

Улиците во центарот на српската метропола се преполни. Платото пред Парламентот е претесен да ги прими сите граѓани кои излегоа да ја испратат пораката Косово е Србија. Најмасовниот митинг во историјата на Србија започна пред десетина минути иако цел ден демонстранти во групи со пароли и пораки до ...

Поранешни српски резервисти ја нападнаа Косовската полиција

Канал5 - 21.02.2008

Околоу 300 поранешни резервисти од Српската армија денеска нападнаа припадници на Косовската полиција на граничниот пункт Мердаре, на границата со Косово, јави АФП. Белград, 21 февруари (МИА) - Околоу 300 поранешни резервисти од Српската армија денеска нападнаа припадници на Косовската полиција на ...

Во Белград денеска ќе се одржи голем митинг „Косово е србија“

Канал5 - 21.02.2008

Во Белград денеска попладне се очекува да се одржи голем митинг во знак на протест поради oбjaвувањето независност на Косово. Митингот е во организација на Владата и политичките партии. Белград, 21 февруари (МИА) - Во Белград денеска попладне се очекува да се одржи голем митинг во знак на протест ...

Србите бараат да се вратат на своите работни места во судските институции во Косовска Митровица

Канал5 - 21.02.2008

Стотина Срби од северниот дел на Косовска Митровица и останатите општини од северот на Косово протестираа денеска пред Окружниот и Општинскиот суд во северниот дел на градот и најавија дека ќе ги продолжат протестите се додека не се вратат на своите работни места во тие правосудни институции, кои ...

Околу 300 воени српски резервисти насилно влегоа во Косово

Канал5 - 21.02.2008

Околу 300 воени српски резервисти од Kуршумлија попладне насилно го поминаа административниот премин Мердаре и влегоа во Косово за да протестираат поради еднострано прогласената независност. Облечени во воени униформи резервистите запалија гуми и со камења ги нападнаа припадниците на косовската ...

За Белград нападите се грди, ама легитимни

Дневник - 21.02.2008

Преминот Брњак бил миниран и разнесен, а тој кај Јариње бил запален Нападите на српските екстремисти врз контролните премини Јариње и Брњак не биле поттикнати од Белград, но тие се во склад со политиката на српската влада за преземање на царинската политика.

Со Косово кога ќе влезе во ФИФА

Вест - 21.02.2008

СПОРЕД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ, Хари Хаџи-Ристески Се додека Косово не стане членка на ФИФА и на УЕФА, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) не размислува да договара пријателски натпревар со нејзината репрезентација. Како што изјави претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески, пред се, ќе се следи ...

ЕУ на тенок мраз околу Косово

Утрински - 21.02.2008

АНАЛИЗА Легалноста на признавањата ја стави Унијата на огромни искушенија Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Европската унија не успеа да ги убеди ни сопствените земји-членки во легалноста на признавањето на Косово, усвојувајќи заедничка позиција која е се' само не тоа, бидејќи се ...

Германија, Австрија и Норвешка го признаа протекторатот

Утрински - 21.02.2008

БЕРЛИН - Кабинетот на германскиот канцелар Ангела Меркел вчера се согласи официјално да го признае Косово како независна република, јави портпарол на владата. "Кабинетот денес се согласи со признавањето на Република Косово според меѓународниот закон и со почеток на дипломатските односи", изјави ...

Вашингтон демантира дека има паралела меѓу Палестина и Косово

Канал5 - 21.02.2008

САД го одрекоа правењето паралела, каква што направи високиот палестински претставник меѓу Палестина и Косово, кое објави еднострана независност од Србија. Вашингтон, 21 февруари (МИА) - САД го одрекоа правењето паралела, каква што направи високиот палестински претставник меѓу Палестина и Косово, ...

Република Македонија, Република Косово и Република Грција

Утрински - 21.02.2008

Мислења Ермира Мехмети По признавањето на Република Косово од Република Македонија, соработката би можела симболично да почне со заедничка демаркација на границата Во моментов Република Македонија се соочува со два огромни предизвика: признавањето на Република Косово како независна и суверена ...

Русија: Мисијата на ЕУ на Косово е незаконска

Вест - 21.02.2008

МОСКВА, 21 февруари (Ројтерс) - Русија вчера изјави дека планот на Европската унија да прати мисија на Косово е кршење на меѓународниот закон и пример за двојните стандарди на западот во признавањето на независноста на Косово од Србија.

Мешовити фирми ќе го освојуваат Косово

Дневник - 21.02.2008

Домашните трговци очекуваат до крајот на годинава размената меѓу дветеземји двојно да се зголеми Бизнисмените од земјава размислуваат за отворање мешовити македонско-косовски фирми или за дислокација на дел од нивното производство на територијата на Косово.

Засилени мерките кон земјите што го признаваат Косово

Време - 21.02.2008

СРБИЈА ЈА ПРОДОЛЖУВА ДИПЛОМАТСКАТА БОРБА Прекин на контактите со претставниците на земјите што ја признаваат независноста на Косово, како што се САД и некои земји од ЕУ, е една од дипломатските мерки, кои Белград освен повлекувањето на амбасадорите планира да ги преземе во однос на државите што го ...

И Палестинците ќе прогласуваат независност

Утрински - 21.02.2008

РАМАЛАХ - Палестинците треба унилатерално да прогласат независност ако мировните разговори со Израел продолжат и понатаму да запнуваат, изјави вчера висок помошник на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Веднаш не беше јасно дали и Абас го дели истото мислење со Јасер Абед Рабо, но Саеб Ерекат, ...

И Палестина по косовскиот модел!

Вечер Прес - 21.02.2008

За истиот модел се погласно размислуваат и во Предњестровје, Абхазија, Нагорно-Карабах,унгарските сепаратисти во Романија, старите "пациенти" на Франција и Шпанија-Корзика и Баскија и уште многу други Дека косовскиот вирус не е бенигнен и успешно изолиран, потврдува и вчерашната изјава на Јасер ...

Стоилковиќ го напушта Парламентот

Вечер Прес - 21.02.2008

Откако ќе процениме дека се исцрпени сите демократски средства да не се признава Косово, Демократската партија на Србите ќе се повлече од институциите на системот во Македонија - изјави лидерот на ДПСМ Демократската партија на Србите ќе ги напушти институциите на системот, ако Македонија ја прекрши ...

Кинески специјалци во Косово

Вечер Прес - 21.02.2008

Кина одлучи да испрати нови полицајци за учество во мисијата за поддршка на мирот на Косово, јави АФП. Контингентот од 15 мажи и три жени ќе биде испратен во почетокот на март по обуката во Пекинг, јави Синхуа. Полцајците се избрани меѓу 70.000 офицери поради владеење со англискиот јазик и ...

Германија, Австрија и Норвешка го признаа Косово

А1 - 20.02.2008

Владата на германската канцеларка Ангела Меркел го призна Косово како независна држава. Формалното признавање на независноста и изразувањето спремност за воспоставување на дипломатски односи ќе биде извршено преку писмо што германскиот претседател Хорст Келер ќе го упати до косовскиот претседател ...

Во протестите во Србија ранети 51 полицаец и 34 цивили

А1 - 20.02.2008

Во изминатите два дена за време на протестите во Србија против прогласувањето на независноста на Косово, ранети се 51 полицаец и 34 цивили, покажуваат податоците на српското Министерство за внатрешни работи. Министерството, како што јавуваат денеска српските медиуми, ги повика граѓаните „мирно и ...

КФОР ја стави ситуацијата под контрола

А1 - 20.02.2008

По вчерашното палење на граничните премини меѓу Косово и Србија, припадниците на КФОР ја ставија ситуацијата под контрола. Ја затворија границата кон Србија, за да ја отворат повторно по средбата што ја имаа претпладне највисоките претставници на меѓународната заедница со косовските власти.

САД го признаа Косово, Албанија именува амбасадор

Вест - 20.02.2008

ВАШИНГТОН, 20 февруари - САД завчеравечер официјално ја признаа независноста на Косово, инсистирајќи на тоа дека Косово е "посебен случај". Претседателот Џорџ Буш вчера рече дека "историјата ќе покаже дека признавањето на независноста на Косово и покрај спротивставувањето на Русија е вистинскиот ...

Пунктовите на северот на Косово повторно се отворени за сообраќај

Канал5 - 20.02.2008

Контролните пунктови во Јариња и Барњак, на северот на Косово, денеска околу 15 часот се деблокирани и повторно се отворени за сообраќај, за Танјуг изјави портпаролот на Косовската полициска служба, Ветон Ељшани. Косовска Митровица, 20 февруари (МИА) - Контролните пунктови во Јариња и Барњак, на ...

Ставрески

Утрински - 20.02.2008

„Решавањето на статусот на Косово ќе има позитивни ефекти врз сите економии во регионот и ќе овозможи реализација на потенцијални инвестиции и бизнис-контакти", изјави вчера вицепремиерот Зоран Ставрески и додаде дека не очекува блокади или ембарга од страна на Србија.

Црни балкански сценарија од вашингтонски аналитичари

Утрински - 20.02.2008

Поривот за обединување на Албанците е закана за иднината на Македонија, вели директорот во Центарот „Вудро Вилсон“ Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома сити - Црни прогнози за иднината на Балканот, и особено на Македонија, стигнаа од директорот за источноевропски студии на американскиот ...

Германската Влада донела одлука за признавање на Косово

Канал5 - 20.02.2008

Владата на Германија реши да го признае Косово како независна држава, соопшти неименуван претставник од Кабинетот на канцеларската Ангела Меркел. Берлин, 20 февруари (МИА) - Владата на Германија реши да го признае Косово како независна држава, соопшти неименуван претставник од Кабинетот на ...

Ситнење на клиниката

Утрински - 20.02.2008

Кич митологии Венко Андоновски Како јас гледам на Косово, по 17 февруари 2008 година Кога пред околу 25 години, со штотуку завршена гимназија, добив покана за отслужување на воениот рок во тогашната Југословенска народна армија (за во Босна), се случи нешто што ги вознемири сите родители кои ги ...

Демократската партија на Србите го осуди признавањето на Косово

Дневник - 20.02.2008

Разгранокот на Демократската партија на Србите во Македонија вчера го осуди прогласувањето на независноста на Косово и најави мирен протест во Куманово. Според ДПСМ, признавањето на Косово е нелегитимна и нелегална одлука на привремените косовски институции, кршење на меѓународното право и рушење ...

ДУА_ Властите демонстрираат ароганција за признавање на Косово

Утрински - 20.02.2008

ТЕТОВО - „Властите на Македонија демонстрираат ароганција за признавањето на државата Косово. Независноста на Косово е во срцето на секој Албанец без оглед на партиските разлики“. Ова го изјави лидерот на ДУА, Бардиљ Махмути, на вчерашната средба со новинарите.

Џорџ Буш ја призна независноста на Косово

Утрински - 20.02.2008

Има десетици различни примери како Косово во светот и тие чекаат косовскиот акт за отцепување да стане реалност и да биде воспоставен како прифатлива норма, рече Борис Тадиќ во Советот за безбедност Советот за безбедност на ОН размислува за иднината на Косово ЊУЈОРК/ВАШИНГТОН - Американскиот ...

Косово ќе ја раздвижи македонската берза

Време - 20.02.2008

ПОВЕЌЕ РАБОТА ЗА ИЗВОЗНИЦИТЕ Анкица Блажевска Со независноста на Косово се очекува експанзија на Македонската берза на долгорочни хартии од вредност, сметаат експертите. Според нив, Македонската берза ќе биде место за влез на странски компании, кои ќе бидат заинтересирани за купување акции од ...

Косовска унија?

Дневник - 20.02.2008

Да побараме промена на косовското знаме зашто претставува силување на „европската историја“, а лебди и заканата од шесте ѕвезди, кои други пет држави ќе влезат во „Косовска унија“?, Косово да си го смени името зашто има такво село во Македонија, Нимиц да биде назначен за медијатор..

КФОР ги обвини локалните српски лидери за вчерашното опожарување на граничните пунктови

Канал5 - 20.02.2008

Командант на КФОР денеска ги обвини лидерите на косовските Срби за вчерашните немири при што беа опожарени двата контролни пунктови на административната граница меѓу Србија и Косово. Приштина, 20 февруари (МИА) - Командант на КФОР денеска ги обвини лидерите на косовските Срби за вчерашните немири ...

Палестинците можно е да прогласат независност, тврди помошник на Махмуд Абас

Канал5 - 20.02.2008

Еден од главните помошници на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Јасер Абед Рабо, изјави денеска дека Палестинците би требало да разгледаат прогласување независна држава унилатерално, доколку мировните преговори со Израел продолжат да „запаѓаат во ќорсокак“.

Во протестите во Србија ранети 51 полицаец и 34 цивили

Канал5 - 20.02.2008

Во изминатите два дена за време на протестите во Србија против прогласувањето на независноста на Косово се ранети 51 полицаец и 34 цивили, покажуваат податоците на српското Министерство за внатрешни работи. Белград, 20 февруари (МИА) - Во изминатите два дена за време на протестите во Србија против ...

Балканот минува низ историски промени

Време - 20.02.2008

КРИСТОФЕР ДЕЛИСО, ДИРЕКТОР НА ПОРТАЛОТ „БАЛКАНСКИ АНАЛИЗИ“ Кристофер Делисо и е познат на македонската јавност најмногу како патописец и новинар фриленсер, кој со своите дела инспирирани од Балканот, особено со книгата „Скриена Македонија“, има големи заслуги за промоција на Македонија како ...

Косово го делат „сантиметри“ од поделба

Дневник - 20.02.2008

Околу илјада маскирани демонстранти претпладнето го нападнаа преминоткај Јариње, кај Косовска Митровица, и го запалија, а косовските полицајци задолжени за обезбедување се повлекле и се скриле во тунел под објектот Група маскирани Срби вчера нападнаа два премина на административната граница со ...

Србија го повлече својот амбасадор од САД

Време - 20.02.2008

ПО ПРВИТЕ ПРИЗНАВАЊА НА КОСОВО Во рамките на оптимистичките очекувања на косовскиот државен врв, во првите 48 часа од прогласената независност следуваа признавања од повеќе европски и други држави, но пристигнуваат и првите контрамерки од Србија и од Русија.

Фејт: Посебно ќе се ангажираме за заштита на Србите на Косово

Канал5 - 20.02.2008

Специјалниот претставник на Европската унија за Косово Питер Фејт изјави денеска во Приштина дека мисијата ќе „помогне и советува владата и другите институции“, а дека посебно ќе се заложи за „заштита на српската заедница“. Приштина, 20 февруари (МИА) - Специјалниот претставник на Европската унија ...

Србите запалија граничен пункт во Косово

Утрински - 20.02.2008

Прашање на време е кога КФОР ќе ги затвори мостовите што ги дели косовските Срби од Албанците ПРИШТИНА - Мировниците на НАТО во ново независно Косово вчера интервенираа кога група Срби кои се против неговата сецесија нападнаа гранични пунктови, а полицијата побегна.

Бизнисмените треба да ја искористат својата шанса

Време - 20.02.2008

ЗОРАН СТАВРЕВСКИ ЗА НОВИОТ СТАТУС НА КОСОВО Решавањето на статусот на Косово, на среден и на долг рок, има позитивни ефекти врз сите економии во регионот зашто ќе донесе поголема стабилност и ќе овозможи реализација на голем број потенцијални инвестиции и бизнис-контакти што чекале на тој момент.

Ставрески: Косово ќе има позитивен ефект за фирмите

Дневник - 20.02.2008

Решавањето на статусот на Косово има позитивни ефекти врз сите економии во регионот зашто ќе донесе поголема стабилност и ќе овозможи реализација на голем број инвестиции и бизнис-контакти што го чекале тој момент, изјави вчера вицепремиерот Зоран Ставрески.

Лавров_ Нема да го признаеме Косово

Утрински - 20.02.2008

Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - „Русија и понатаму ќе се држи до својот принципиелен став за Косово и нема да ја прифати едностраната одлука на Приштина за независност“, изјави Сергеј Лавров, руски министер за надворешни работи, во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар ...

Повик за воздржаност околу Косово

Вечер Прес - 20.02.2008

Демократската партија на Србите ќе упати отворено писмо до претседателот Бранко Црвенковски, со кое се бара Македонија да ја почитува Повелбата на Организацијата на Обединетите нации во однос на Косово. Партискиот лидер и пратеник Иван Стоилковиќ засега не ја открива точната содржина на писмото, но ...

Независно Косово ќе има позитивен ефект врз економијата

Вечер Прес - 20.02.2008

Македонската Влада не очекува економско ембарго од српските власти Косовската независност долгорочно ќе има позитивен ефект врз економиите во регионот, вклучувајќи ја и македонската, бидејќи ќе донесе поголема стабилност и реализација на потенцијални инвестиции, едногласни се во ставот македонската ...

Австралија го призна Косово

А1 - 19.02.2008

Австралија денеска и официјално ја призна Република Косово за независна држава, соопшти министерот за надворешни работи Стивен Смит. Тој изјави дека австралиската влада ја прифати одлуката на Косово да прогласи независност од Србија.

Србите запалија неколку пункта на УНМИК и полицијата

А1 - 19.02.2008

На административната граница меѓу Косово и Србија, Србите запалија неколку пункта на мисијата на ОН и на косовската полиција, беше побарано интервенција од КФОР, кои ги евакуираа вработените. И синоќа во неколку делови од Митровица, одекнаа бомби пред претставништвата не меѓународната зедница.

Решавањето на статусот на Косово позитивно за економијата

А1 - 19.02.2008

Решавањето на статусот на Косово ќе има позитивни ефекти врз сите економии во регионот, ќе донесе поголема стабилност. Вицепремиерот Ставревски тврди дека во целата оваа ситуација бизнисот ќе го најде својот пат. „Ново отворениот пазар на Косово е голема шанса за македонските фирми и очекувам и ...

Поделба во Советот за безбедност за Косово

А1 - 19.02.2008

Советот за безбедност на ОН на синоќешната итна седница свикана на барање на Србија и Русија уште еднаш покажа поделби по прашањето околу Косово. Последната седницата покажа силна поделеност на Запад и Исток меѓу постојаните земји членки на Советот за безбедност, со тоа што САД, Велика Британија и ...

Светот во косовска бура

Време - 19.02.2008

ЕДЕН ДЕН ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НЕЗАВИСНОСТ Само еден ден по прогласувањето на независноста, Косово веднаш ја почна својата кампања за светско признавање на статусот на суверена држава, но длабоките поделби во Европската унија и во Обединетите нации ги поттикна стравот од светски дипломатски конфликт.

Франција, Британија, Италија и Германија го признаа Косово

Вест - 19.02.2008

ПО ДОЛГИ ПРЕГОВОРИ ЕУ ЕДИНСТВЕНА БРИСЕЛ, 19 февруари (АП) - Најголемите земји на ЕУ вчера попладнето ја признаа независноста на Косово. Франција вчера прва го призна Косово, по состанокот на евроминистрите за надворешни работи во Брисел.

Црвенковски и Груевски усогласени за Косово_ ќе почекаат

Утрински - 19.02.2008

Тајмингот на признавањето на Косово може да предизвика раздор во Владата Соња Крамарска Официјално Скопје засега е обвиткано со молк во врска со можното признавање на Косово, иако од друга страна не стивнуваат лицитациите од светските политички центри за редоследот според кој ќе се врши ...

Бан Ки-Мун: Признавањето на Косово е работа на секоја земја поединечно

Канал5 - 19.02.2008

Генералниот секретар на Обединетите анции Бан Ки-мун изјави синоќа по завршувањето на седницата на Советот за безбедност, посветена на Косово, дека признавањето на еднострано прогласената независност на Косово е работа на секоја држава поединечно, а не на генералниот секретар на Организацијата.

Претпазливи коментари за независноста на протекторатот

Утрински - 19.02.2008

Очекувано, независноста на Косово ја поздравија ДУИ и ДПА Оливера Војновска Македонскиот државен врв е воздржан во однос на прогласената независност на новата држава на Балканот - Косово. Премиерот Никола Груевски вчера не даде никаков коментар во врска со ова прашање и ги одбегна новинарите на ...

Србија со тужба против косовските лидери

Вест - 19.02.2008

БЕЛГРАД, 19 февруари (АП) - Србија вчера покрена тужба против раководството на Косово за создавање на лажна држава и вети дека ќе ги блокира обидите на Косово да влезе во меѓународните организации во жестока БЕЛГРАД, 19 февруари (АП) - Србија вчера покрена тужба против раководството на Косово за ...

Романскиот парламент одби да го признае независно Косово

Канал5 - 19.02.2008

Романскиот парламент синоќа, на вонредна седница, ја потврди одлуката на владата да не ја признае независноста на Косово, пренесе Танјуг, повикувајќи се на романската агенција Ромпрес. Букурешт, 19 февруари (МИА) - Романскиот парламент синоќа, на вонредна седница, ја потврди одлуката на владата да ...

Белград ја поништи независноста

Време - 19.02.2008

СРБИЈА БАРА ПРАВНИ МЕРКИ Српското Народно собрание вчера одржа вонредна седница на која ја усвои владината одлука за поништување на Декларацијата за независност на Косово. Парламентот ја прифати одлуката што во четвртокот ја усвои српската Влада во која се нагласува дека се поништуваат решенијата ...

Одлуката за Косово мора да е без емоции

Утрински - 19.02.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Тамара Грнчароска Косово прогласи независност. Хипотетичката ситуација стана реалност со име Република Косово. Прашање е на денови кога листите за тоа која држава прва, а која втора, ќе го признае независно Косово ќе почнат да се реализираат, меѓународно формализирајќи го создавањето на ...

Косово очекува масовно признавање од западните земји

Утрински - 19.02.2008

Кипар, Грција, Словачка, Бугарија и Романија навестија дека нема да го признаат Косово ПРИШТИНА - Косово вчера соопшти дека признавањето на неговата независност од Запад ќе се случи во секој момент, меѓутоа првата ЕУ-одлука беше негативна за новата држава откако Шпанија кажа „не“.

Буш: Историјата ќе покаже дека независноста на Косово е вистинскиот чекор

Канал5 - 19.02.2008

Историјата ќе покаже дека признавањето на независноста на Косово и покрај спротивставувањето на Русија е „вистинскиот чекор“, кој ќе му донесе мир на Балканот, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш на прес-конференција во Танзанија, непосредно пред заминувањето во Руанда.

10 држави веќе го признаа Косово

Канал5 - 19.02.2008

Австралија, Тајван и Сенегал денеска ја признаа независноста на Косово. По вчерашното признавање на Сад, Франција, Велика Британија, Италија, Албанија, Турција и Авганистан, бројката на земјите што ја поддржаа државноста на Косово се искачи на десет.

Почна признавањето на Косово

Дневник - 19.02.2008

Првото признавање пристигна од Авганистан, а потоа и од Франција, Германија, Британија и од Италија, како и индиректно од САД Членките на Европската Унија, на чело со најмоќните - Франција, Германија, Британија и Италија - вчера поединечно ја признаа независноста на Косово и истакнаа дека тоа ќе го ...

Советот за безбедност остана поделен околу Косово

Канал5 - 19.02.2008

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа итна седница свикана поради едностраното прогласување на независноста на Косово, а дебата покажа поделеност на светската организација по тоа прашање, јави Танјуг. Њујорк, 19 февруари (МИА) - Советот за безбедност на ОН синоќа одржа итна седница свикана ...

Приватниот бизнис е алергичен на граници

Канал5 - 19.02.2008

Македонската економија ќе има позитивни ефекти со прогласување на независноста на Косово, домашните производи ќе имаат поголема шанса за извоз на косовскиот пазар. Ова уште еднаш денеска го потврдија претставниците на стопанските комори.

Солана денеска треба да пристигне во Приштина

Канал5 - 19.02.2008

Високиот претставник на ЕУ за заедника надорешна и безбедносна политика Хавиер Солана, како што најавија косовските власти, ќе допатува денеска во Приштина, јави Танјуг. Приштина, 19 февруари (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за заедника надорешна и безбедносна политика Хавиер Солана, како што ...

Косовската полиција побара помош од НАТО, за да се справи со Србите кои опожарија пункт на ОН

Канал5 - 19.02.2008

Косовската полиција денеска побара помош од НАТО, откако Срби кои протестирале го опожарија контролниот пункт на административната граница со Косово, а потоа нападнаа и друг, јави БТА, повикувајќи се на Ројтерс. Приштина, 19 февруари (МИА) - Косовската полиција денеска побара помош од НАТО, откако ...

Извозот може и да се зголеми

Време - 19.02.2008

ТРГОВСКА РАЗМЕНА СО КОСОВО Стоки и услуги за 200 милиони евра се извезени минатата година во Косово, велат податоците од Стопанската комора на Македонија. Независноста на Косово нема да ја сопре трговската размена меѓу двете земји, а во иднина постои можност и за интензивирање на трговската ...

Бизнисмените стравуваат од тивка економска блокада од Србија

Утрински - 19.02.2008

Ситуацијата моментално е непредвидлива поради политичките околности Маја Томиќ Бизнис-релациите меѓу Македонија и новопрогласеното независно Косово не би требало да претрпат значајни турбуленции, ниту позитивни ниту негативни, сметаат македонските стопанственици.

Бизнисмените стравуваат од проблеми со Србија

Дневник - 19.02.2008

Бизнисмените имаат различни оценки за тоа како независноста на Косово и ставот на Србија ќе се одразат на македонската економија. Бранко Азески, претседател на Стопанската комора , не очекува посериозни проблеми, а некои бизнисмени сметаат дека земјава ќе се соочи со тивка блокада од Србија.

На Србија и' се одзема имот од 220 млд. долари на Косово

Утрински - 19.02.2008

Белград - Вредноста на неподвижниот имот на Косово, според официјални процени на државните институции на Србија и домашните експерти, изнесува околу 220 милијарди долари. Од нив, проценетата вредност на приватниот имот на 30.000 српски семејства, кои се протерани по доаѓањето на меѓународните трупи ...

Буш_ Косово сега е независно

Утрински - 19.02.2008

Вашингтон ги поздрави заложбите на владата во Приштина за заштита на малцинствата Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома сити – Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека народот на Косово сега е независен, иако формално не ја призна независноста на протекторатот.

Демаркација, па признавање

Време - 19.02.2008

РЕАКЦИИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ОДЛУКАТА НА ПРИШТИНА Македонските власти, главно, се воздржани во однос на одлуката на Косово да прогласи независност и за тоа кои чекори ќе ги преземе Македонија. Еден ден по Декларацијата на косовскиот парламент ниту шефот на државата, ниту премиерот не излегоа јавно да ...

Протести во Грачаница и во Митровица

Дневник - 19.02.2008

Околу 2.000 косовски Срби вчера пред манастирот во Грачаница мирно протестираа против усвојувањето на декларацијата за независност на Косово. Владиката рашко-призренски Артемие им порача на насобраните дека никакви акти за независност не можат да им го земат Косово доколку Србите сами не го ...

Во игра и поделба

Утрински - 19.02.2008

Европа-Балкан Иван Торов Ни декларацијата за независност не ја отстрани дилемата дали на сцената е завршната епизода на распаѓањето на ЈУ-државата или отворање нова европско-балканска Пандорина кутија БЕЛГРАД - Стрпливиот фински дипломат Марти Ахтисари има повод барем за прикриен триумф.

Брисел со нов пакет за Западен Балкан

Дневник - 19.02.2008

ЕУ вчера објави единство по прашањето за Косово и најави нов пакет за економски и политички развој на нашиот регион Европската комисија во наредните недели ќе подготви пакет предлози и мерки за Западен Балкан, со кои ќе се потврди нејзината зајакната заложба за влез на регионот во ЕУ, а е извесно ...

Владата ќе се раководи од националните интереси

Дневник - 19.02.2008

Партиите на Албанците во земјава ја поздравија независноста на Косово и побараа брзо признавање на новата држава Ставот на Македонија за Косово ќе се темели врз државните и националните интереси, оценија вчера Владата и македонскиот блок партии, не прецизирајќи дали е можно обележување на границата ...

Советот за безбедност не постигна согласност за Косово

Утрински - 19.02.2008

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Советот за безбедност на ОН не успеа да постигне согласност во врска со Косово, откако тоа во неделата прогласи независност од Србија, а западните земји соопштија дека ЕУ и НАТО треба да ја преземат одговорноста за стабилноста во регионот.

Австралија го призна Косово за независна држава

Канал5 - 19.02.2008

Австралија денеска и официјално ја призна Република Косово за независна држава, соопшти министерот за надворешни работи Стивен Смит. Тој изјави дека австралиската влада ја прифати одлуката на Косово да прогласи независност од Србија.

Ни се заканува ембарго и губење на српскиот пазар

Време - 19.02.2008

ВАНЧО УЗУНОВ ЗА ВЛИЈАНИЕТО НА КОСОВО ВРЗ ЕКОНОМИЈАТА Случувањата на Косово, во почетокот, ќе бидат заканувачки за македонската економија. Ванчо Узунов, универзитетски професор, гледа можност од две сценарија. Од една страна, можно е да се случи ембарго што Србија неофицијално би го прогласила за ...

ЕУ се подели околу Косово

Утрински - 19.02.2008

Првпат на Косово му се нуди ЕУ-перспектива Од нашиот дописник Слободанка Јовановска БРИСЕЛ – Земјите-членки на Европската унија не брзаа вчера со одлуката за признавање на независноста на Косово, чекајќи прво да биде усвоена заедничка позиција, па да пристапат на таков чекор.

За Британија нерешената ситуација на Косово стана неодржлива

Утрински - 19.02.2008

Според Милибанд, Косово не е преседан, туку „уникатен случај што треба да се третира на уникатен начин“ Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Независноса на Косово можеби не е најидеалното решение за статусот на ова доскорешна српска покраина, но во секој случај е најмалку лошо решение, ...

Опозицијата бара конкретен став за Косово

Вест - 19.02.2008

Настаните по прогласувањето независност на Косово македонската Влада ги следи внимателно и претпазливо и кон ова прашање ќе се води од државните интереси, соопшти вчера министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на маргините на конференцијата "НАТО - Букурешт и потоа", која започна вчера во ...

Тивка блокада од Србија?!

Вечер Прес - 19.02.2008

Бизнисот не признава политички проблеми, тој се движи во правец на зголемување на профитот и на освојување на нови пазари, ги охрабри македонските бизнисмени претседателот на Стопанската Комора, Бранко Азески Независноста на Косово драстично ќе го измени економскиот амбиент во земјава, но и во ...

Албанска држава на српски имот!

Вечер Прес - 19.02.2008

Со прогласувањето независност на Косово, на Србија и се одзема правото да располага со земјоделското и градежното земјиште, шуми, службени, деловни и станбени згради, какои објекти за пособни намени кои се во државна сопственост Според официјални проценки на државните институции на Србија и ...

Косовската независност прославена со граѓански пари?!

Вечер Прес - 19.02.2008

Најверојатно во ниту една од општините каде се прогласуваше независноста на Косово, општинските власти, на седници на градските совети, не донеле официјална одлука да покријат дел од трошоците за манифестациите Општинските власти во дел од општините во кои во неделата се одржаа манифестаци по повод ...

Демаркација на границата - приоритет во односите со Косово

Вечер Прес - 19.02.2008

Ситуацијата е под контрола и нема потреба за загриженост. Владата внимателно ги следи настаните по прогласувањето на независноста на Косово. Македонија има капацитет соодветно да се постави во однос на настанатата ситуација и пристапот по ова прашање ќе соодветствува на нашите државни и национални ...

Обама предупредува, а Клинтон ја поддржува независноста на Косово

А1 - 18.02.2008

Демократскиот кандидат Барак Обама оцени дека независноста на Косово носи големи одговорности, додека другиот претседателски кандидат и негов ривал Хилари Клинтон ги повика сите земји да и се придружат на САД и на ЕУ во „брзото признавање на независноста на Косово“.

Неколку земји го признаа Косово

А1 - 18.02.2008

САД, Авганистан, Франција, Велика Британија, Турција и Албанија денеска ја признаа независноста на Косово. САД официјално ја признаа независната држава Косово, соопшти попладнево американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. „САД денеска официјално го призна Косово како суверена и независна држава.

Македонија ќе постапува според државните интереси

А1 - 18.02.2008

Владата внимателно ги следи настаните по прогласувањето на независноста на Косово, ќе постапува водејќи се од интересите и заштитата на државните и националните интереси. Ова е првиот сигнал што дојде од Владата преку министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Протест на Србите во Косовска Митровица

А1 - 18.02.2008

Србите на денешниот протест на централниот плоштад „Шумадија“, во северниот дел на Косовска Митровица, истакнаа дека „не признаваат создавање на нова квази албанска држава на територија на Србија“. Насобраниот народ носеше српски знамиња и транспаренти на српски и на англиски јазик, „Косово не е на ...

Косово побара официјално признавање

А1 - 18.02.2008

Косово официјално испрати барања за дипломатско признавање до владите ширум светот и во наредните неколку часови ги очекува првите позитивни одговори, изјави денеска во Приштина косовскиот премиер Хашим Тачи. Западните медиуми јавија дека косовската Влада испратила барања за дипломатско признавање ...

Прв ден од независно Косово

А1 - 18.02.2008

По синоќешната прослава, која траеше до раните утрински часови, денеска Косово го живее првиот ден по прогласената независност. Се состана и Владата на Косово. „Ја отворам првата седница на Владата на Косово во нашата нова држава“, рече Хашим Тачи, претседател на Владата на Косово.

ЕУ покажа единство за Косово

А1 - 18.02.2008

Конечно се случи единство во Европа за Косово, и покрај фактот дека во декларацијата стои дека секоја земја ќе биде слободна да одлучи индивидуално дали ќе ја признае независноста. Солана и Рен се фокусираа на безбедносниот аспект и европската иднина на Западен Балкан.

Русија бара Бан Ки-мун јавно да се изјасни за Косово

А1 - 18.02.2008

„Русија побара денеска од генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун јасно да го определи својот став за Косово по објавувањето независност“, изјави претставникот на руското Министерство за надворешни работи Александар Боцан Харченко. „Наш став е дека тој треба јасно да ја дефинира својата позиција.

ЕУ ќе донира 330 милиони евра за Косово

А1 - 18.02.2008

Во наредните три години ЕУ ќе додели помош од 330 милиони евра, јави денеска ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на неименуван извор во Европската комисија. Средствата ќе бидат наменети за создавање „институции на современа, демократска и мултиетничка држава“ во Косово.

Кина „длабоко загрижена“ поради Косово

А1 - 18.02.2008

Кина денеска изрази длабока загриженост поради вчерашната еднострано прогласена независност на Косово и ги повика Белград и Приштина да ги продолжат преговорите. „Кина ја изразува својата длабока загриженост поради еднострано прогласената независност на Косово, изјави портпаролот на Министерството ...

Косово, ден потоа

Дневник - 18.02.2008

Србија треба да биде сама со себе за да рефлектира и одлучи за својата иднина. Мора да изнајде внатрешни сили за да избере европска иднина, која се темели на самокритичност и помирување со соседите „Ако нема нешто за кое вреди да се бориш и да умреш, тогаш нема ништо за кое вреди да живееш“, напиша ...

„Калашникови“ на прославата во Скопје

Дневник - 18.02.2008

Десетици рафали истрелани од автоматски пушки и од пиштоли вчера го придружуваа прославувањето на косовската независност пред споменикот на Скендербег во Скопје. Полициските сили што беа распределени наоколу не го попречуваа пукањето во текот на кое, за среќа, немаше повредени.

На Србија и се одзема имот од околу 220 милијарди долари кој се наоѓа на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Вредноста на недвижнините на Косово, според официјални проценки на државните институции на Србија и домашните експерти, изнесува околу 220 милијарди долари, од кои проценетата вредност на приватниот имот на 30.000 српски семејства, кои се протерани по доаѓањето на меѓународните трупи во 1999 ...

ДУИ побара Македонија да го признае Косово

Дневник - 18.02.2008

Пратениците од опозициската Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера „му предложија и го поканија македонскиот државен врв да ја признае независноста на Косово“.Веднаш по прогласувањето на независноста на Косово, барањето на ДУИ беше испратено до претседателот Бранко Црвенковски, до ...

Австралија ја поддржа независноста на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Австралискиот премиер Кевин Рид изрази поддршка за еднострано прогласената независност на Косово и нагласи дека наскоро ќе следи и дипломатско признавање од страна на неговата земја. Сиднеј, 18 февруари (МИА) - Австралискиот премиер Кевин Рид изрази поддршка за еднострано прогласената независност ...

Косово прогласи независност

Вест - 18.02.2008

ПРИШТИНА, 18 февруари (Ројтерс) - Косово вчера со едногласна одлука на Парламентот прогласи независност. Формирањето на новата држава го соопшти Претседателот на парламентот Јакуп Красниќи веднаш откако со 109 гласа "за" и ниту еден против беше прифа ПРИШТИНА, 18 февруари (Ројтерс) - Косово вчера ...

Независност и неизвесност

Дневник - 18.02.2008

Косовските Албанци од вчера го слават историскиот ден на раѓањето на нивната независна држава. Србите, пак, со солзи и гнев го примија отцепувањето на покраината, која ја чувствуваа за лулка на нацијата . Косово практично е независно од пролетта 1999 година, откако се разминаа камионите со српските ...

Српското Собрание денеска „ќе ја поништи“ декларацијата за независност на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Српското Народно собрание денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да ја усвои владината одлука за поништување на декларацијата за независност на Косово, пренесува МИА. Како што јави Танјуг, собраниската седница за „поништување на илегалните акти на привремените косовски институции за ...

За Бугарија е важен односот на Косово кон планот на Ахтисари

Канал5 - 18.02.2008

Ставот на Бугарија кон Косово ќе зависи од тоа како косовското раководство ќе се однесува кон планот на Марти Ахтисари, кој Софија го поддржа, истакна денеска бугарскиот претседател Георги Прванов Софија, 18 февруари (МИА) - Ставот на Бугарија кон Косово ќе зависи од тоа како косовското раководство ...

Србија покажува сила

Време - 18.02.2008

ВО БЕЛГРАД ОЧЕКУВАНИ РЕАКЦИИ ЗА КОСОВО Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово и ќе стори се да се обиде да ја поништи одлуката на властите во Приштина. Премиерот Воислав Коштуница во вчерашното обраќање до нацијата, кое следеше веднаш по одлуката на косовскиот парламент, го осуди ...

Косово официјално побара меѓунардно признавање од 192 земји

Канал5 - 18.02.2008

Косово официјално испрати барања за дипломатско признавање до владите ширум светот и во наредните неколу часови ги очекува првите позитивни одговори, изјави денеска во Приштина косовскиот премиер Хашим Тачи. Приштина, 18 февруари (МИА) - Косово официјално испрати барања за дипломатско признавање до ...

Косово го живее првиот ден од независноста

Канал5 - 18.02.2008

Косово од денеска и официјално е дел од новата цивилизација и од европското семејство, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи на владината средба. Тој изрази надеж дека многу брзо земјите на Унијата ќе ја признаат новата држава. Косово го живее првиот ден од независноста.

Џорџ Буш: Косовците сега се независни

Канал5 - 18.02.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска изјави дека „Косовците сега се независни“, јави Би-Би-Си, оценувајќи дека таквата изјава означува дека САД официјално ја признале независноста на Косово. Вашингтон, 18 февруари (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш денеска изјави дека Косовците сега ...

Сто и десет лица повредени за време на прославувањето на независноста на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Сто и десет лица, кои настрадале за време на прославата на независноста на Косово, биле примени во медицинските установи во изминатото деноноќие, соопшти денеска во Приштина претставник на Клиничкиот центар на Косово. Приштина, 18 февруари (МИА) - Сто и десет лица, кои настрадале за време на ...

Косово независно, славење во Приштина

Утрински - 18.02.2008

Пратениците го усвоија текстот што е основан на планот на официјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари, а на свеченоста присуствуваа и претставници на УНМИК, КФОР, на дипломатскиот кор во Приштина, великодостоинственици од исламската заедница...

Авганистан прва земја која ја призна независноста на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Авганистан ја призна независноста на Косово. Кабул, 18 февруари (МИА) - Авганистан ја призна независноста на ...

Србија го губи имотот на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Со прогласувањето на независноста на Косово, Србија изгуби имот вреден околу 220 милијарди долари. Според официјалните пресметки на државните институции само приватниот имот на околу 30 илјади српски семејства изнесува најмалку четири милијарди долари.

Македонската влада е неодредена како ќе постапи откако Косово прогласи независност

Канал5 - 18.02.2008

Ден по прогласувањето независност на Косово, македонската влада и натаму дава неодредени одговори за тоа како ќе се постави и како ќе одреагира - планира ли и кога би го признала новиот сосед, што ќе се случува со необележаната граница.

Кина „длабоко загрижена“ поради прогласената независност на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Кина, постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации со право на вето денеска изрази длабока загриженост поради вчерашната еднострано прогласена независност на Косово и ги повика Белград и Приштина да ги продолжат преговорите.

Обама предупредува, а Хилари Клинтон ја поддржува независноста на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Демократскиот кандидат на претседателските избори во САД, Барак Обама оцени дека независноста на Косово носи големи одговорности, додека другиот демократски претседателски кандидат и негов ривал Хилари Клинтон ги повика сите земји да и се придружат на САД и на Европската унија во „брзото признавање ...

Косово прогласи независност

Дневник - 18.02.2008

Ќе се залагаме со сите сили Косово да биде држава на сите граѓани, порача премиерот Хашим Тачи, читајќи ја Декларацијата за независност Косовскиот парламент вчера прогласи независност - свечено усвои декларација со која го отвора патот за официјално отцепување од Србија.

Бамир Топи: Независноста на Косово го заокружи распадот на поранешна Југославија

Канал5 - 18.02.2008

Поздравувајќи ја декларацијата за независност на Косово, албанскиот претседател Бамир Топи оцени дека тоа претставува настан кој ќе продуцира стабилност во регионот, јави дописникот на МИА од Тирана. Тирана, 18 јануари (МИА) - Поздравувајќи ја декларацијата за независност на Косово, албанскиот ...

Ангела Меркел: Германија се уште не донела одлука за признавање на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека Германија се уште не донела одлука за признавање на независноста на Косово. - Германија денеска нема да донесе одлука за признавањето на Косово. Целта е да се усвои единствена прлатформа во рамките на Европската унија, врз основа на која ќе ...

ЕУ ќе донира 330 милиони евра за Косово

Канал5 - 18.02.2008

Во наредните три години Европската унија ќе додели помош од 330 милиони евра, јави денеска ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на неименуван извор во Европската комисија. Брисел, 18 февруари (МИА) - Во наредните три години Европската унија ќе додели помош од 330 милиони евра, јави денеска ИТАР-ТАСС, ...

Инциденти на преминот Мердаре

Дневник - 18.02.2008

Неколку стотици бивши српски воени резервисти, по митингот во Куршумлија, вчера го преминаа административниот премин со Косово и се соочија со кордон на косовската полиција, јави Макфакс. Имало мали инциденти, но нема повредени.Резервистите во униформи одржаа митинг во Куршумлија наречен „За ...

Околу 2.000 Срби мирно протестираа во Грачаница

Канал5 - 18.02.2008

Околу 2.000 Срби се собраа денеска во Грачаница, пред вратата на манастирот, протестирајќи против усвојувањето на Декларацијата за независност на Косово од страна на косовските институции. Грачаница, 18 февруари (МИА) - Околу 2.000 Срби се собраа денеска во Грачаница, пред вратата на манастирот, ...

Бан Ки-мун: Резолуцијата 1.244 останува на сила

Канал5 - 18.02.2008

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун синоќа изјави дека Резолуцијата 1.244 на Советот за безбедност при Обединетите нации за Косово останува на сила и оти истата мора да се почитува, јави Танјуг. Њујорк, 18 февруари (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун синоќа ...

Српската влада не ја признава независноста на Косово

Утрински - 18.02.2008

Во Белград, најмногу протести пред американската и словенечката амабасада „Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово“, изјави вчера претседателот на Србија Борис Тадиќ веднаш откако косовскиот парламент прогласи независност. „Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово.

Димитриј Рупел: Многу земји-членки на ЕУ ќе ја признаат независноста на Косово

Канал5 - 18.02.2008

Словенија, која во моментов претседава со Европската унија, објави дека очекува „многу“ од 27-те земји-членки на ЕУ да го признаат Косово како независна држава. Брисел, 18 февруари (МИА) - Словенија, која во моментов претседава со Европската унија, објави дека очекува многу од 27-те земји-членки на ...

Косово слави независност

Време - 18.02.2008

ЕВРОПА ДОБИ НОВА ДРЖАВА Косово вчера и официјално ја прогласи својата независност. Парламентот ја усвои декларацијата едногласно, а на седницата беа усвоени и симболите на Косово, грбот и знамето. - Косово е гордо, слободно и независно и веќе никогаш нема да биде управувано од Белград.

Нов Зеланд ниту го признава, ниту не го признава Косово

Канал5 - 18.02.2008

Премиерот на Нов Зеланд, Хелен Кларк денеска изјави дека Владата во Велингтон нема да ја признае независноста на Косово. Велингтон, 18 февруари (МИА) - Премиерот на Нов Зеланд, Хелен Кларк денеска изјави дека Владата во Велингтон нема да ја признае независноста на Косово.

Обединување само во ЕУРафали и развиорени знамиња во Скопје

Време - 18.02.2008

НЕЗАВИСНОСТА ПРОСЛАВЕНА И ВО МАКЕДОНИЈА Албанците во Македонија еуфорично, со свирење од автомобили, развиорени знамиња и силни пукотници, ја прославија независноста на Косово. Неколку илјади луѓе се собраа во Скопје, кај споменикот на Скендер-бег, каде што беше истакнато и огромно знаме на ...

Буш: Косовските Албанци сега се независни

Канал5 - 18.02.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска изјави дека “Косовските Албанци сега се независни” и дека со признавање на Косово како држава, САД ќе ги следат препораките на планот на марти Ахтисари. Во интервју за мрежата Ен-Би-Си, Буш рече дека ќе следи како ќе се развива ситуацијата во текот на ...

Коштуница: Лажна држава

Дневник - 18.02.2008

Српскиот премиер Воислав Коштуница вчера го опиша Косово како „лажна држава“неколку минути откако парламентот во Приштина ја усвои декларацијата за независност.- Косово нелегално доби поттик од САД, кои се спремни да го нарушат меѓународното право заради своите воени интереси.

ЕУ со заклучок во кој се констатира дека косовскиот парламент вчера усвоил резолуција за независност

Канал5 - 18.02.2008

Министрите за надворешни работи на Европската Унија попладнево донесоа заклучок во кој се констатира дека косовскиот парламент вчера усвоил резолуција која прогласува независност на покраината и го обврзува Косово да го штити српското и другите малцинства како и нивното културно наследство.

Признавање во три фази

Дневник - 18.02.2008

САД, Германија, Франција и Британија, па и Словенија и Хрватска, веројатно се првите земји што ќе ја признаат еднострано прогласената независност на Косово. Извори во словенечкото претседателство со Европската Унија укажуваат дека европските земји ќе го признаваат Косово во три групи.

Македонија ги следи состојбите по прогласувањето на независно Косово

Канал5 - 18.02.2008

Владата внимателно ги следи настаните по прогласувањето на независноста на Косово. Пристапот кон ова прашање ќе соодветствува на нашите државни и национални интереси. Нема потреба за загриженост. Се е под контрола. Македонија има способност и капацитет да се постави соодветно на настаната ...

ДУИ побара Македонија да го признае Косово

Утрински - 18.02.2008

Владата одговори дека внимателно ја следи ситуацијата пред да донесе некакви одлуки Стотици луѓе се собраа вчера на плоштадот „Скендер-бег“ во Скопје да ја прослават независноста на Косово. Градоначалниците од ДУИ на скопската Општина Чаир и на Тетово ги повикаа граѓаните да слават на плоштадот ...

Косово ќе стане пристаниште за перење пари од Исток

Вечер Прес - 18.02.2008

Европската унија греши што брза да го признае Косово, а независно Косово одговара само на клановите и ќе стане пристаниште за перење пари од Исток, оценил генерал Фабио Мини, кој во 2002 и 2003 година бил командант на НАТО силите на Косово.

Тие што ја преспаа македонската, ја прославуваа косовската независност

Вечер Прес - 18.02.2008

Партиите на Албанците во Македонија вчера на различен начин ја прославуваа еднострано прогласената независност на Косово. Додека членството и симпатизерите на ДПА се однесуваа според апелот на лидерот на партијата Мендух Тачи и независноста ја прославија во своите домови, опозициската ДУИ заедно со ...

Македонија доби петти сосед

Вечер Прес - 18.02.2008

Со 109 гласа "за" и без ниту еден "против", косовското Собрание вчера нешто пред 16 часот ја усвои Декларацијата за независност. Потоа беа донесени и државните симболи - грбот и знамето. Во обраќањето пред пратениците, премиерот Хашим Тачи порача дека "сега Косово е гордо, слободно и независно".

Република Српска ќе побара прогласување на независност

Вечер Прес - 18.02.2008

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија Ивица Дачиќ изјавил дека Србија треба да го повика Собранието на Република Српска да донесе одлука и да прогласи независност на РС доколку независноста на Косово биде признаена без одлука на Советот за безбедност на ОН, пренесува телевизијата Нова.

Од рај до пекол

Вечер Прес - 18.02.2008

Иако најголемиот број припадници на Ослободителната војска на Косово го предадоа своето вооружување по 1999 година, се проценува дека на Косово има уште околу 400.000 парчиња илегално оружје, од што најголем дел поседуваат криминалните групи Новинската агенција Ројтерс анализираше неколку можни ...