TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш знаел за малтретирањето затвореници

Дневник - 23.05.2004

ВЕСНИК ТВРДИ Американскиот претседател Џорџ В. Буш знаел за понижувањето и за малтретирањето на ирачките затвореници, но не постојат пишани документи што би го докажале тоа, јави МИА пренесувајќи напис на лондонскиот весник "Индипендент".

Затворениците во Абу Граиб биле принудувани да јадат од клозетска шолја

Вест - 22.05.2004

Вашингтон, 22 мај - Дел од ирачките затвореници во затворот Абу Граиб биле јавани како добиток, сексуално милувани од жени-војници и принудувани да јадат хрна од клозетските шолја, објави вчера Вашингтон пост Вашингтон, 22 мај - Дел од ирачките затвореници во затворот Абу Граиб биле јавани како ...

Новите снимки од "Абу Граиб" побрутални од претходните

Утрински - 22.05.2004

Според извештајот на вчерашното издание на американскиот весник „Вашингтон пост" По жестоките критики и во домашната и во светската јавност, Американците вчера ослободија уште 475 затвореници од затворот "Абу Граиб" во Багдад ВАШИНГТОН - Весникот "Вашингтон пост" во вчерашниот број објави дека во ...

САД ослободи 472 ирачки затвореници

Дневник - 22.05.2004

Коалициските сили во Ирак, предводени од САД, вчера ослободија група од 472 затвореници од ирачкиот затвор Абу Греиб. Воен портпарол на коалициските сили потврди дека вчера изутрината е ослободена првата група ирачки затвореници.

Објавени нови фотографии од грозотиите во Абу Греиб

Дневник - 22.05.2004

НА ЕЛЕКТРОНСКАта СТРАНИЦА на американски весник Не тераа да одиме како кучиња со рацете и со нозете во исто време, да лаеме како кучиња и ако не го направевме тоа, не тепаа по лицето и градите, изјави еден од затворениците Ирачките затвореници во затворот "Абу Греиб" биле јавани како добиток, ...

Вашингтон пост: „Ирачаните биле принудувани да јадат од тоалетна шоља“

А1 - 21.05.2004

Дел од ирачките затвореници во затворот Абу Граиб биле јавани како добиток, сексуално милувани од жени-војници и принудувани да јадат храна од клозетските шолја, објави денеска Вашингтон пост кој пренесе таен извештај со изјави на лица кои биле приведени во тој затвор.

Се појавија нови фотографии од ирачките затвори

Утрински - 21.05.2004

Продолжуваат непријатностите за американската администрација Се појавија нови фотографии на кои се забележуваат двајца американски војници од багдадскиот затвор ?Абу Граиб" како позираат покрај мртвото тело на еден затвореник кој починал во затворот.

Откриени нови фотографии од злосторствата во Абу Греиб

Дневник - 21.05.2004

ИСТРАГА НА ПЕНТАГОН Пентагон вчера соопшти дека открил уште еден диск со фотографии на кои е прикажано малтретирањето на ирачките затвореници во Абу Греиб, јави Ројтерс. Во соопштението на Пентагон се наведува дека 13 од фотографиите на дискот се објавени, а 11 се нови фотографии.

Нови фотографии со малтретираните ирачки војници

А1 - 20.05.2004

Американската ТВ мрежа Еј-Би-Си прикажа фотографии од двајца американски војници како позираат до тело на еден притворен Ирачанец кој умрел во затвор. На фотографиите се гледаат американските војници како се смеат покрај телото на Ирачанецот, и покажуваат со палецот знак за одобрување.

Грејнер си го повреди зглобот тепајќи Ирачанец

Време - 20.05.2004

СВЕДОЧЕЊЕ НА АМЕРИКАНСКИ ВОЈНИК Ми рекоа да доведам затвореник до купчето. Го турнав врз другите. Грејнер извади фотоапарат и ме замоли да го сликам. Зграпчи еден затвореник и ја крена раката како да се подготвува да го удри - сведочеше вчера американскиот воен полицаец Џереми Сивитс (24), обвинет ...

Година затвор за американски војник кој малтретирал ирачки затвореници

Вест - 20.05.2004

Багдад, 20 мај (АП) - Војникот Џереми Сивитс, првиот припадник на американската војска обвинет за малтретирањето на ирачките затвореници во затворот Абу Граиб, вчера е осуден на максималната казна од една годи Багдад, 20 мај (АП) - Војникот Џереми Сивитс, првиот припадник на американската војска ...

Една година дена затвор за војникот кој ги фотографирал голите изживувања

Утрински - 20.05.2004

Прва пресуда за американски војник поради малтретирање во ирачкот затвор "Абу Граиб" Видов дека еден од затворениците лежи на подот. Лежеа на подот, а главите им беа покриени со вреќи песок. Водникот Џавал Давис и разводникот Линди Ингланд ги удираа по прстите и рацете Багдад - Американскиот ...

Американски војници злоставувале ирачки новинари

А1 - 19.05.2004

Тројца ирачки новинари кои работеле за агенцијата „Ројтерс“ биле приведени, сексуално злоставувани и религиозно понижувани од страна на американски војници, а слично нешто му се случило и на ирачки новинар кој работел за американската телевизија „Ен-би-си“.

Рамсфелд одобрил мачење на ирачките затвореници

Вест - 17.05.2004

ВАШИНГТОН, 17 мај (Ројтерс) - Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд ја одобрил употребата на невообичаени методи на испрашување во Ирак за стекнување разузнавачки информации за се поголемиот број бунтовници, што доведе до мачењето на ирачките затвореници, објави завчера списанието ...

Рамсфелд ја одобрил злоупотребата на затворениците?

Утрински - 17.05.2004

Според најновите тврдења на американскиот печат Пентагон ги отфрли овие обвинувања како конспираторски Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд е обвинет дека лично ја одобрил тајната програма со која се охрабрува злоупотребата на ирачките затвореници.

Никогаш повеќе мачење во Ирак

Утрински - 17.05.2004

Претседателот на САД ветува: ВаШингтон - САД нема никогаш повеќе да дозволат малтретирање на затвореници во ирачките затвори, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш во редовното саботно радио обраќање до нацијата.Буш потенцира дека "скандалозното однесување кон ирачките затвореници" било ...

Абу Греиб нема да се повтори

Дневник - 17.05.2004

АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВЕТИ САД никогаш повеќе нема да дозволат малтретирање на затвореници во ирачките затвори, изјави американскиот претседател Џорџ В. Буш, јави Ројтерс. Американскиот претседател истакна дека скандалозното однесување кон ирачките затвореници било карактеристично само за ...