TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петковски ќе трча за прв човек на Скопје

А1 - 15.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за Претседател Ѓорге Иванов ги достави потписите до ДИК

Вест - 15.02.2009

До Државната изборна комисија вчера ВМРО-ДПМНЕ достави 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорге Иванов за Претседател. Од ВМРО-ДПМНЕ посакаа изборите да бидат фер, демократски и успешни и очекуваат граѓаните да го изберат ...

Махмути кандидат на НД за Сарај

Алсат-М - 15.02.2009

Сабахудин Махмути е кандидат на Нова демократија за градоначалник на општина Сарај Досегашниот градоначалник на оваа општина Беким Фазлиу,ќе биде носител на листа на советници за град Скопје.

До ноќеска на полноќ можат да се поднесуваат кандидатури за иден Претседател и градоначалници

Канал5 - 15.02.2009

До ноќеска на полноќ можат да се поднесуваат кандидатури за иден Претседател и градоначалници. Тогаш истекува законскиот рок за претседателските и локалните избори кои ќе се одржат на 22 март.

ДОМ ќе го подржат претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов

Нетпрес - 15.02.2009

Централниот Одбор на ДОМ на денешната седница донесе одлука да го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорѓи Иванов и кандидатите за градоначалници и советничките листи на владеачката коалиција.

ДОМ ќе го поддржи Ѓорге Иванов

Форум - 15.02.2009

Централниот oдбор на ДОМ на седница во неделата на палдне, донесе одлука да го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и кандидатите за градоначалници и советничките листи на владејачката коалиција Партијата Деморкатска обнова на ...

7 кандидати во трката за претседател

Вечер Прес - 15.02.2009

Највисокиот изборен орган, Државнат изборна комисија викендов ја потврди кандидатурата за претседател на професорот Ѓорѓи Иванов поддржана од 23.160 граѓански потписи и 62 пратеници.

ДИК ја потврди кандидатурата на Ѓорге Иванов

Алсат-М - 14.02.2009

Државната изборна комисија на денешната седница ја потврди листата на кандидатот Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, поднесена од 62 пратеници До сега се потврдени и листите на кандидатите Љубе Бошкоски, Агрон Буџаку, Нано Ружин, Мерие ...

Нова демократија ги соопшти кандидатите за локални избори

Алсат-М - 14.02.2009

Централниот одбор на Нова Демократија на последната седница ги одреди имињата на кандидатите за градоначалници на локалните избори што ќе се одржат на 22 март.

Нова демократија ги објави кандидатите

Телма - 14.02.2009

Нова демократија денеска на прес-конференција ги објави кандидатите за градоначалник на Скопје и на 19 општини. Портпаролот Арјанит Хоџа соопшти дека за прв човек на главниот град нивната партија го кандидира Аргетим Нагавци.

Тито Петковски ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје

Алсат-М - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

Големите амбиции на Имер Селмани

Утрински - 14.02.2009

Како предводник на идејата дека овие претседателски избори се можност со добар кандидат и со добра платформа да се излезе надвор од етничките граници на партијата, претседателот на Нова демократија, Имер Селмани, за многумина може да послужи како пример ...

Советничките листи ги вознемирија пелагониските градоначалници

Утрински - 14.02.2009

БИТОЛА - Предизборната атмосфера во трите пелагониски општини Битола, Новаци и Могила, судејќи според кандидатите за градоначалници, не носи никакви возбудувања.

Поднесена кандидатурата и на Иванов

Дневник - 14.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери вчера и официјално ја поднесоа кандидатурата на професор Ѓорѓе Иванов за претседател на државата.

Љубчо нема да се кандидира за Скопје

Дневник - 14.02.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го одложи враќањето на политичката сцена. Наспроти најавите промовирани како барање на партијата ВМРО-НП, тој дефинитивно нема да се кандидира за градоначалник на Скопје.

Петковски поднесе кандидатура за градоначалник на Скопје

Телма - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

Потврдена кандидатурата на ѓорге Иванов за претседател на република македонија

Сител - 14.02.2009

ДИК ја потврди листата на Ѓорѓи Иванов за кандидат за претседател на државава, поддржана од 23.160 граѓански потписи и 62 пратеници. Во изминатите два дена, највисокиот изборен орган, ги верификуваше и номинациите за шеф на државата, на Љубе Бошковски, ...

ДИК ја потврди кандидатурата на Иванов за претседателски кандидат

Нетпрес - 14.02.2009

Државната изборна комисија на денешната седница ја потврди кандидатурана за претседателски кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов. Кандидатурата на Иванов беше подржана од 23 илјади потписи и 62 пратеници.

Петковски се кандидираше за градоначалник на Скопје

Форум - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје По предадавањето на кандидатурата Петковск и рече дека за него функцијата ...

Која е идната прва дама?

Н.Македонија - 14.02.2009

Правнички, дипломатки, бизнисменки - тоа се професиите на сопругите на кандидатите што се борат за функцијата претседател на Македонија. И додека кандидатите се подготвуваат за кампања, нивните сопруги се обидуваат да останат во сенка и да се појавуваат ...

И новиот изборен законик со многу дупки

Н.Македонија - 14.02.2009

Иницијали, симболи, број на потписи, сметки со или без ДДВ... се само дел од отворените прашања што веќе се поставија пред Државната изборна комисија по примената на новиот Изборен законик, за кој сите поголеми политички партии дадоа согласност...

Доставена кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

А1 - 13.02.2009

Се комплетираа сите седум кандидатури за претседатели. Овластениот предлагач до Државната изборна комисија денеска ја достави кандидатурата на Ѓорѓе Иванов. Поднесени се 23 илјади потписи како поддршка од граѓаните и 62 пратенички потписи.

И Имер Селмани ги достави потписите

Утрински - 13.02.2009

Државната изборна комисија, по извршената проверка на целокупната документација, вчера едногласно ги потврди кандидатурите за претседателската трка на Нано Ружин, кандидат на ЛДП, Мируше Хоџа - ДПА и на Љубомир Фрчкоски од СДСМ, со што и официјално ...

ВМРО-ДПМНЕ со кандидати за уште 25 општини

Утрински - 13.02.2009

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на завчерашната седница ги утврди кандидатите за градоначалници во 25 општини. Меѓу нив се: за Кисела Вода Марјан Ѓорчев, поранешен градоначалник и министер за земјоделство, за Велес - Горан Петров, пратеник, за ...

ВМРО-НП за Георгиевски ќе соопшти денес

Утрински - 13.02.2009

ВМРО-Народна партија вчера промовираше кандидати за градоначалници за шест општини - Томе Гиновски за Охрид, Тихомир Мурџевски за Вевчани, Никола Апостоловски за Прилеп, Душко Мандаровски за Сопиште, Митко Поповски за Делчево и актуелниот градоначалник ...

Марјан Ѓорчев пак ќе ја освојува Кисела Вода

Дневник - 13.02.2009

Марјан Ѓорчев ја доби довербата на Централниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничката функција во општина Кисела Вода. Поранешниот градоначалник на таа општина, потоа министер за земјоделство во Владата на Љубчо Георгиевски, а подоцна и ...

Потврдени кандидатурите на Ружин, Хоџа и Фрчкоски

Дневник - 13.02.2009

Државната изборна комисија вчера ги потврди кандидатурите на претседателските кандидати на ЛДП, ДПА и СДСМ - Нано Ружин, Мируше Хоџа и Љубомир Данаилов Фрчкоски.

Народна го поддржа Љубе Бошковски

Време - 13.02.2009

ВМРО-НП на претседателските избори, најверојатно, ќе го поддржи независниот кандидат Љубе Бошковски, соопшти вчера Марјан Додовски, претседател на партијата.

Доставена кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

Телма - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ ги надградуваа политичките вештини

Алсат-М - 13.02.2009

Конзервативни вредности и демократијата на локално ниво“ беше темата на седмата политичка академија на ВМРО - ДПМНЕ и на фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“.

Иванов ги поднесе потписите во ДИК

Алсат-М - 13.02.2009

Ѓорѓи Иванов, кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата последен ги поднесе собраните потписи за неговата кандидатура. Овластениот претставник Илија Димовски изјави дека кандидатурата на Иванов ја поддржале 62 пратеници од ВМРО ДПМНЕ, и 23.160 ...

ВМРО-ДПМНЕ ги обучи кандидатите за градоначалници

Форум - 13.02.2009

Во пресрет на локалните избори во нашата земја, во организација на најголемата владејачка партија и фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“ и Институтот „Павел Шатев“, се одржа седмата Политичка академија, чија цел беше на кандидатите за ...

Потписите за Ѓорге Иванов доставени до ДИК

Форум - 13.02.2009

Потписите за поддршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, денеска стигнаа во Државната изборна комисија Илија Димовски , директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, ги достави потписите, при што посака претстојните избори да ...

Предадени потписите за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов во ДИК

Кирилица - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори Од ВМРО-ДПМНЕ посакаа изборите да бидат ...

ВИДЕО: Димовски: На овие избори мора да победат граѓаните, а не политичките партии

Нетпрес - 13.02.2009

Претседателот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски смета дека на претстојните избори мора да победат граѓаните, а не политичките партии.

Предадени потписите за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

Сител - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Доставена претседателската кандидатура на Ѓорѓе Иванов

Вечер Прес - 13.02.2009

Потписите за кандидатурата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, вчера, пристигнаа во Државната изборна комисија. Неколкучлена делегација на владејачката коалиција "За подобра Македонија" до највисокиот изборен орган ги достави ...

ВМРО-НП е за ревизија на општините

Н.Македонија - 13.02.2009

ВМРО-народна партија ги истакна кандидати за градоначалници во Охрид Томе Гиновски, во Вевчани Тихомир Мурџевски, во Прилеп Никола Апостоловски, во Сопиште Душко Мандаровски, во Делчево Митко Поповски и во Македонска Каменица Перо Митревски.

Љубчо Георгиевски нема да се кандидира за градоначалник

А1 - 12.02.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски нема да се кандидира за градоначалник на Скопје. Одлуката ја донесол самиот, изјави за „А1“ вечерва лидерот на ВМРО-Народна, Марјан Додовски.

Марјан Ѓорчев се враќа на политичката сцена

А1 - 12.02.2009

Поранешниот министер за земјоделие, Марјан Ѓорчев, се враќа на политичката сцена. Единствениот противкандидат што Груевски го имаше во битката за прв човек на партијата ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за скопската општина Кисела Вода.

ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО - Народна утврдија кандидати за градоначалници

Канал5 - 12.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ утврди кандидати за градоначалници за 25 општини. Владејачката партија има предложено кандидати за околу 85 проценти од општините, а другите ќе се утврдат во законскиот рок.

Селмани: "кандидатура за европеизација"

Телма - 12.02.2009

Далиборка Демјанска Доставивме кандидатура за европеизација на Македонија, за внатрешно интегрирање и интегрирање во евроатлантските структури, изјави кандидатот за претседател на државата од Нова демократија, Имер Селмани, кој денеска во ДИК предаде над ...

ВМРО-ДПМНЕ утврди кандидати за градоначалници во 25 општини

Телма - 12.02.2009

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги утврди кандидатите за градончалници во 25 општини. Со тоа, како што појасни на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски партијата има утврдено кандидати за ...

Ѓунер Исмаил ги донесе потписите за Фрчкоски

Утрински - 12.02.2009

Државната изборна комисија вчера во три различни термини од денот архивира три кандидатури за претседател на државата. Единствено потписите на Љубомир Фрчкоски, кандидат за шеф на државата зад кого застана опозицискиот СДСМ, во ДИК ги донесе Ѓунер Исмаил ...

Селмани ги предаде потписите во ДИК

Алсат-М - 12.02.2009

Претседателскиот кандидат на Нова Демократија, Имер Селмани, до Државната изборна комисија ги достави потребните 16 илјади потписи за неговата кандидатура. Селмани рече дека во Македонија е време за промени.

Фрчковски: Годинава нема визна либерализација

Алсат-М - 12.02.2009

Годинава нема да има визна либерализација поради лошата владина политика, тврди претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски. Тој денеска на средба со новинарите ја критикуваше Владата и поради случувањата во Струга кампањата за абортусот.

Претседателските кандидати продолжија со предизборните активности

Канал5 - 12.02.2009

Претседателските кандидати продолжија со предизборните активности иако официјално сите велат дека не се во кампања. Фрчковски денеска беше на брифинг со новинарите.

Селмани: Март месец на пролета, месец на промени

Нетпрес - 12.02.2009

“Март е месец на изборите меѓутоа и месец на пролета, со пролета почнуваат промените“, рече претседателскиот кандидат на “Демокрациа е Ре“, Имер Селмани после поднесувањето на потписите до ДИК.

ВМРО-ДПМНЕ го замолува Фрчкоски да не лаже

Форум - 12.02.2009

Најголемата владејачка партија тврди дека Љубомир Фрчкоски, кандидат за претседател на државата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на денешниот брифинг за новинари кажувал невистини.

ДИК ги потврди кандидатурите на Ружин, Хоџа и Фрчкоски

Сител - 12.02.2009

Државната изборна комисија на денешната седница ги потврди вчера поднесените листи на претседателските кандидати Нано Ружин, Мироше Хоџа и Љубомир Фрчкоски.

Селмани и Ружин ветуваат европеизација - Фрчковски скептичен!

Сител - 12.02.2009

Спакувани со црвена панделка, партијата на Имер Селмани денеска ги достави 16000 собрани потписи. За претседателскиот кандидат на Нова Демократија ЕУ и НАТО ќе бидат врвен приоритет.

ДИК ги потврди кандидатурите на Ружин, Хоџа и Фрчкоски

Кирилица - 12.02.2009

Државната изборна комисија на денешната седница ги потврди вчера поднесените листи на претседателските кандидати Нано Ружин, Мироше Хоџа и Љубомир Фрчкоски Едногласно е констатирано дека кандидатите доставиле комплетна документација со сите потребни ...

Неизвесна кандидатурата на Љубчо Георгиевски

Форум - 12.02.2009

ВМРО-Народна Партија ја изложи својата програма за локалните избори и листата на кандидати за градоначалници ВМРО-НП ја изложи својата програма за локалните избори, како и листата на кандидати за градоначалници.

Селмани: Март е месец на избори и месец на пролетта и промените

Вечер Прес - 12.02.2009

Државната изборна комисија вчера ги потврди кандидатурите на претседателските кандидати на СДСМ, ДПА и ЛДП Љубомир Фрчковски, Мируше Хоџа и Нано Ружин. Собраните потписи од граѓаните за верификација на кандидатурата до ДИК вчера ги поднесе и кандидатот ...

Ружин, Фрчкоски и Хоџа ги доставија потписите до ДИК

Н.Македонија - 12.02.2009

Претседателските кандидати Нано Ружин, Љубомир Фрчкоски и Мируше Хоџа вчера ги предадоа собраните потписи за своите кандидатури во Државната изборна комисија. - Во хороскопски знак сум Лав, а заштитен знак ми е македонското сонце.

Крупни риби за скопската круна

Н.Македонија - 12.02.2009

Освојувањето на градоначалничката функција во Скопје политичките партии го сметаат за победа на локалните избори. Тоа го покажаа и досегашните примери, двапати со Ристо Пенов и еднаш со Трифун Костовски.

Ружин: Во хороскоп сум лав, а заштитен знак ми е македонското сонце

А1 - 11.02.2009

„Во хороскопски знак сум лав, а заштитен знак ми е македонското сонце. Очекувам до 22 март тоа уште повеќе да сјае како денеска и да овозможи да ги здружиме и обединиме граѓаните и да функционираме понатаму по нашиот пат кон ЕУ и НАТО“, изјави Нано Ружин.

Прва кандидатура за градоначалник на Тетово

Утрински - 11.02.2009

ТЕТОВО - Во Општинската изборна комисија во Тетово вчера е предадена првата кандидатура за градоначалник. Томислав Стојановски-Бомбај, со поддршка на политичките партии ТМРО на Страшо Ангеловски и ВМРО-ДП на Владимир Голумовски, ја почнува ...

Граѓаните чекаат телевизиски мегдан

Време - 11.02.2009

Игор Чавески Претседателските кандидати своите ставови и идеи, покрај на митинзите и на директните средби со граѓаните, ќе ги соочат и на предизборни ТВ-дуели, кои македонските политичари последниве години ги одбегнуваа.

Партиски лидери во општинска лига

Време - 11.02.2009

Игор Чавески Водачите на малите партии својата последна шанса за опстанок на политичката сцена ја гледаат во кандидатурата за локалните избори, оценуваат стручњаците.

Ружин: Со Букефал не се влегува во НАТО

Вест - 11.02.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин вчера се сретна со германскиот амбасадор Марија Урлике Кнотс. По средбата, Ружин изјави дека со амбасадорката Кнотс разговарала за позициите на Македонија два месеца пред одржувањето на големиот самит на НАТО ...

Мируше Хоџа - "имаме несреќни граѓани"

Телма - 11.02.2009

Претседателскиот кандидат на ДПА на претстојните избори Мируше Хоџа попладнево ги предаде во ДИК потребните потписи и очекува во наредните 48 часа нејзината кандидатура да биде потврдена.

Ружин - "со лавot и сонцеto во изборите"

Телма - 11.02.2009

Кандидатот за претседател на Република Македонија на ЛДП Нано Ружин денеска до Државната изборна комисија ги предаде собраните потписи од граѓаните. Тој очекува поддршка од сите граѓани пред се, затоа што како што рече, е непартиски кандидат.

Фрчковски, Ружин и Хоџа ги доставија кандидатурите во ДИК

Алсат-М - 11.02.2009

Државната Изборна Комисија кандидатурите за претседател ги доставија уште тројца кандидати: Нано Ружин од ЛДП, Мируше Хоџа од ДПА и Љубомир Фрчковски на СДСМ и НСДП.

Претседателските кандидати на ЛДП, на СДСМ и на ДПА ги поднесоа кандидатурите во ДИК

Канал5 - 11.02.2009

Нано Ружин, Љубомир Фрчкоски и Мируше Хоџа ги доставија собраните потписи од граѓаните до Државната изборна комисија. Со тоа и официјално влегуваат во трката за шеф на државата.

Доставени кандидатурите на Фрчковски, Ружин и Хоџа

Телма - 11.02.2009

Далиборка Демјанска Тројцата претседателски кандидати кои, неколку дена пред крајниот рок, решија да ги достават собраните потписи на верификација во ДИК, очекуваат поддршка од сите граѓани, без оглед на партиската или етничка припадност.

Фрчкоски, Ружин и Хоџа поднесоа кандидатури до ДИК

Дневник - 11.02.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ освен со граѓанските 18.000 потписи ќе ја има и поддршката и од пратеничката група на владејачката партија Нано Ружин, Мируше Хоџа и Љубомир Фрчкоски вчера им се придружија на Љубе Бошкоски и на Агрон Буџаку, поднесувајќи ги и ...

Нано Ружин добива совети од сдсмовскиот камп

Утрински - 11.02.2009

Социјалдемократите Ѓорѓи Спасов и Никола Поповски го поддржуваат својот некогашен сопартиец, ексамбасадорот Нано Ружин, да го истрча маратонот на претседателските избори.

ВМРО-ДПМНЕ го предлага Марјан Ѓорчев за Кисела Вода

Утрински - 11.02.2009

Поранешниот министер за земјоделство, Марјан Ѓорчев, ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кисела Вода. Владејачката партија ќе ја поддржи и кандидатурата на Лилјана Поповска за Општина Карпош, по што лидерката на ДОМ се откажува од намерата ...

Ружин, Хоџа и Фрчковски ги доставија Претседателските кандидатури во ДИК

Сител - 11.02.2009

Во хороскоп сум лав, а сонцето кое денеска сјае ми ветува дека ќе победам на изборите, изјави Нано Ружин откако ги достави собраните потписи во ДИК. - Во хороскопски знак сум лав, а заштитен знак ми е македонското сонце.

Ружин, Хоџа и Фрчкоски ги поднесоа кандидатурите до ДИК

Алфа - 11.02.2009

Опозициските кандидати за претседател Нано Ружин, Мируше Хоџа и Љубомир Фрчкоски денеска ги доставија собраните потписи до ДИК. Сите најавуваат силни кампањи, но не ги откриваат главните адути со кои ќе ги придобиваат гласачите.

Нано Ружин ги предаде потписите до ДИК

Кирилица - 11.02.2009

Кандидатот за претседател на Република Македонија на ЛДП Нано Ружин денеска до Државната изборна комисија ги предаде собраните потписи од граѓаните Тој очекува поддршка од сите граѓани пред се, затоа што како што рече, е непартиски кандидат.

Ѓорчев кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода

Форум - 11.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера навечер ги определила кандидатите за градоначалници на три скопски општини, дознава www.forum.com.mk Во скопската општина Кисела Вода, владејачката партија ќе го предложи поранешниот министер за земјоделие Маријан Ѓорчев .

Градоначалнички кандидати на ВМРО-ДПМНЕ за скопските општини

Нетпрес - 11.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ покрај Петре Латиновски и Сокол Митревски, досегашните познати градоначалнички кандидати за општите Бутел и Ѓорче Петров, како свои кандидати за останатите скопски општини ќе ги предложи и Маријан Ѓочев, Владимир Тодоровиќ, Ивица Коцевски и ...

Нано Ружин ги предаде собраните потписи од граѓаните до ДИК

Сител - 11.02.2009

Кандидатот за претседател на Република Македонија на ЛДП Нано Ружин денеска до Државната изборна комисија ги предаде собраните потписи од граѓаните. Тој очекува поддршка од сите граѓани пред се, затоа што како што рече, е непартиски кандидат.

Нано Ружин ги достави собраните потписи до ДИК

Форум - 11.02.2009

Кандидатот за претседател на Република Македонија на ЛДП Нано Ружин денеска до Државната изборна комисија ги предаде собраните потписи од граѓаните Тој очекува поддршка од сите граѓани пред се, затоа што како што рече, е непартиски кандидат.

Ружин: Во хороскоп сум лав, а заштитен знак ми е македонското сонце

Вечер Прес - 11.02.2009

Потребните 10.000 потписи до ДИК вчера ги достави и кандидатката на ДПА Мируше Хоџа, која најави скромна предизборна кампања. Кандидатурата на адутот на СДСМ, Љубомир Фрчковски, ја поднесе овластениот претставник, Ѓунер Исмаил Претседателските кандидати ...

Претседателските кандидати со набиена агенда

А1 - 10.02.2009

Денешниот ден на претседателските кандидати со набиена агенда. Кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчкоски се сретна со невладината „Животна искра“, на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов со членовите на Еврејската заедница, на ЛДП Нано Ружин со германската амбасадорка ...

Кандидатите не брзаат да ги достават потписите до ДИК

Утрински - 10.02.2009

До недела, 15 февруари истекува крајниот рок до кој кандидатите за претседателската трка треба да ги достават собраните потписи до Државната изборна комисија заедно со потребната документација.

Неформални средби на претседателските кандидати

Канал5 - 10.02.2009

„Со Букефал и Хунзите Македонија не може да влезе во НАТО и во Европската Унија – водењето таква надворешна политика е погрешна“ критикуваше денеска претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин по неформалната средба со германската амбасадорка во земјава ...

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ не знаат кој е германски претседател

Утрински - 10.02.2009

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатите за градоначалници од оваа партија вчера учеа за политичкиот систем на Германија во рамките на Седмата политичка академија што ја организираше владејачката партија.

И Бошкоски прв на рејтинг-листа

Утрински - 10.02.2009

Претседателскиот кандидат Љубе Бошкоски води со 37 проценти доверба кај граѓаните, покажала телефонската анкета спроведена од неговиот изборен штаб. Втор на листата на ова истражување е кандидатот на СДСМ, Љубомир Фрчкоски со 26,5 отсто гласови, а трет е ...

На гласачкото ливче не заведуваат како криминалци

Вест - 10.02.2009

Васил Толевски, независен кандидат за градоначалник на Општина Ѓорче Петров, обвини дека не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати при формирањето на гласачките листи.

Етнички смени во Струга

Алфа - 10.02.2009

Опозициските кандидати за претседател Фрчковски и Ружин ја оценуваат како погрешна одлуката на Владата за воведување на посебни смени на учениците Македонци и Албанци, во стручкото средно училиште ‘‘Нико Нестор‘‘.

ДПМНЕ и НП си преземаат кандидати за советници

Н.Македонија - 10.02.2009

Во вмровските кругови с? позасилено се зборува дека во одредени општини се работи на збивање на редовите, односно коалицирање меѓу двете сестрински партии ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-НП, бидејќи е оценето дека така ќе се освојат некои совети во одредени критични ...

Директори-спотери на советничките листи

Н.Македонија - 10.02.2009

На советничките листи на политичките партии и независните кандидати ќе се најдат и кандидати-директори во јавни претпријатија, вработени во Министерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана, униформирани и овластени службени лица.

Сите со идеи, решението во криза

Време - 09.02.2009

Тони Ангеловски Во Њујорк деновиве продолжуваат преговорите со Грција околу спорот за името, а, сигурно, со овој проблем ќе се занимава и идниот македонски претседател, кој ќе го добиеме на мартовските избори.

Во кампања со алка за среќа

Вест - 09.02.2009

Нано Ружин, кандидатот на ЛДП за Претседател на Македонија, има амајлија за претстојната кампања и за изборите. Тој на десната рака постојано ја носи омилената алка, како што ја нарекува, која му била подарок од пријателите од НАТО.

Кандидатите за градоначалници на ВМРО ДПМНЕ ќе се обучуваат на политичка академија

Канал5 - 09.02.2009

На политичката академија на фондацијата „Конрад Аденауер“, кандидатите за градоначалници на ВМРО ДПМНЕ ќе се обучуваат за тоа како да ја практикуваат демократијата.

Партиските лидери во Штипско се тркаат за градоначалник

Утрински - 09.02.2009

ШТИП - Во општините од источниот дел на Македонија партиските челници ништо не му препуштаат на случајот. Речиси осумдесет проценти од нив се или кандидати за градоначалници или носители на советнички листи.

Дискриминација со иницијали

Дневник - 09.02.2009

Независните кандидати за локалните избори бараат нивното име и презиме да им биде испишано во целост на избирачкото ливче, а не само иницијалите. Барањето завчера го истакна независниот кандидат за градоначалник на Општина Карпош Мила Искреновиќ, според ...

Кандидатите за градоначалници на ВМРО - ДПМНЕ се подготвуваат на академија

Кирилица - 09.02.2009

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ од денеска до петок ќе учествуваат на седмата политичка академија што ја организира партијата во соработка со фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“ „Конзервативни вредности и ...

Толевски: Не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати за градоначалници

Нетпрес - 09.02.2009

Васил Толевски, независен кандидат за градоначалник на општината Ѓорче Петров реагира дека не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати при конципирање на гласачките листи.

Политичка академија на ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 09.02.2009

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ од денеска до петок ќе учествуваат на седмата политичка академија што ја организира партијата во соработка со фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“.

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ се подготвуваат на академија

Вечер Прес - 09.02.2009

На седмата политичка академија што ја организира ВМРО-ДПМНЕ во соработка со институтот Павел Шатев и фондациите Конрад Аденауер и Едуардо Фрај, кандидатите за градоначалници на партијата оваа недела ќе се подготвуваат за претстојните избори.

Лекари, професори, економисти добитна комбинација за партиите

Н.Македонија - 09.02.2009

Лекари, професори, економисти, правници, инженери се носители на советничките листи на партиите за локалните избори. Поголемиот дел носители на советничките листи на овие избори доаѓаат од одговорни позиции, односно некои од нив се директори.

Имер Селмани по локалните избори влегува во владата на Груевски?

Н.Македонија - 09.02.2009

Нова демократија, партијата на Имер Селмани, по локалните и претседателските избори најверојатно ќе стане дел од владејачката коалиција, тврдат неофицијално високи партиски извори.