TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељаноски не успеа да го протурка Деловникот

Утрински - 24.07.2010

Пропаднаа надежите на спикерот Трајко Вељаноски дека со еден потег ќе може да ја поправиме сликата во Брисел. Тој вчера не успеа во пакет да ги протурка Анкетната комисија и измените на Деловникот.

Собранието и натаму заложник на Деловникот

Дневник - 24.07.2010

Иако пратениците вчера едногласно ја изгласаа одлуката за формирање Анкетна комисија, за расветлување на инцидентот од 1 јули, Собранието е далеку од исполнување на обврските неопходни за позитивен ...

Македонија - Комисијата формирана, Деловникот пропадна

Време - 24.07.2010

Собранието вчера ја донесе одлуката за формирање Анкетна комисија, која треба да утврди што точно се случувало на 1 јули кога во парламентот настана тепачка меѓу дел од опозициските пратеници и ...

Собранието трча спринт по бриселските рокови

Н.Македонија - 24.07.2010

Спикерот закажува и седници и собраниски комисии, на кои ќе се разгледуваат измените на Деловникот и партиските координации Собранието вчера ја формира анкетната комисија за расчистување на ...

Формирана анкетна комисија, за деловникот нема консензус

Телма - 23.07.2010

Со 75 гласови за и ниту еден против, пратениците ја донесоа одлуката за основање анкетна комисија која ќе треба да го расчисти инцидентот од 1 јули. Со комисијата ќе раководи Хајрула Мисини од ДУИ.

Анкетната комисија и измените на Деловникот пред пратениците

Алсат-М - 23.07.2010

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница треба да се изјаснат за Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на инцидентот од 1 јули во македонскиот Парламент и за ...

Собранието ја изгласа Анкетната комисија,а за Деловникот - тешко

Канал5 - 23.07.2010

Собранието ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Формирана Анкетната комисија за инцидентот во Собранието

Алсат-М - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Договор за Анкетната има, за Деловникот не?!

Deutsche Welle - 23.07.2010

Македонскиот Парламент денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Собранието на 1 јули.

Анкетната комисија и измените на Деловникот пред пратениците

МРТ - 23.07.2010

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница треба да се изјаснат за Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на инцидентот од 1 јули во македонскиот Парламент и за ...

Формирањето Анкетна комисија денеска пред пратениците

Р.С.Европа - 23.07.2010

Денеска Собранието на Република Македонија ќе ја одржи 115 седница. На дневниот ред се предвидени дискусии за Предлог-одлуката за основање Анкетна комисија и предлог-измените на собранискиот Деловник.

Анкетната комисија и Деловникот пред пратениците

Кирилица - 23.07.2010

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница треба да се изјаснат за Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на инцидентот од 1 јули во македонскиот Парламент и за ...

Анкетната комисија и Деловникот денеска на седница

Нетпрес - 23.07.2010

Предлог одлуката за формирање на Анкетна комисија и измените на Деловникот денеска претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски ги стави како точки на дневен ред на пленарна ...

Деловникот и Анкетната комисија денеска пред пратениците

Макфакс - 23.07.2010

Измените на Деловникот за работата на Собранието и Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на собранискиот инцидент од 1 јули, по 20 дневните координациски усогласувања, ...

Формирана Анкетната комисија за инцидентот во Собранието

Сител - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Едногласно изгласано формирањето на Анкетна комисија

Нетпрес - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија едногласно со 75 гласа “за“ и ниту еден против ја изгласа одлуката за формирање на Анкетна комисија, а персоналниот состав ќе се гласа во понеделник на собраниска ...

Едногласно донесена одлуката за формирање Анкетна комисија

Макфакс - 23.07.2010

Собранието денеска едногласно ја донесе Одлуката за формирање на Анкетна комисија која треба да го расчисти собранискиот инцидент што се случи на 1 јули.

Собранието донесе одлука за Анкетната Комисија, а за Деловникот?

Р.С.Европа - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Деловникот и Анкетната комисија денеска пред пратениците

Форум - 23.07.2010

Измените на Деловникот за работата на Собранието и Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на собранискиот инцидент од 1 јули, по 20 дневните координациски усогласувања, ...

Формирана Анкетната комисија за инцидентот во Собранието

Алфа - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Формирана Анкетната комисија за инцидентот во Собранието

Кирилица - 23.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули Комисијата, како што истакна ...

Анкетната комисија и измените на Деловникот пред пратениците

Сител - 23.07.2010

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница треба да се изјаснат за Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за расчистување на инцидентот од 1 јули во македонскиот Парламент и за ...

Едногласно донесена одлуката за формирање Анкетна комисија

Форум - 23.07.2010

Собранието денеска едногласно ја донесе Одлуката за формирање на Анкетна комисија која треба да го расчисти собранискиот инцидент што се случи на 1 јули Со 75 гласа „за“ пратениците ја изгласаа ...

Продолжува шпанската серија во Собранието

Вечер Прес - 23.07.2010

Пратениците едногласно ја донесоа одлуката за формирање на анкетната комисија за инцидентот во Собранието од 1-ви јули. Сепак, за измените на собранискиот Деловник, иако е една од клучните одредници ...

Седница за анкетната комисија утре

Н.Македонија - 23.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, најверојатно викендов ќе закаже собраниска седница на која пратениците ќе треба да ја формираат договорената анкетна комисија за расчистување на ...

Формирана Анкетната комисија за инцидентот во Собранието

Идивиди - 23.07.2010

Скопје, 23 јули 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ја донесе Одлуката за формирање Анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот што се случи во Парламентот на 1 јули.

Конечно основана Комисијата за инцидентот во Собранието

eReporter - 23.07.2010

Собранието денеска едногласно ја донесе одлуката за основање на Анкетна комисија, која ќе ги истражува настаните поврзани со инцидентот од 1 јули, кога имаше инцидент меѓу обезбедувањето и ...

Утре гласање за Анкетната комисија

А1 - 22.07.2010

По дваесетдневно преговарање спикерот Вељановски без конечен договор. Анкетната комисија и деловникот ги стави на изјаснување на утрешната собраниска седница.

Вонредно заседание на парламентот за Деловникот и за анкетната комисија

Утрински - 22.07.2010

До крајот на неделата спикерот Трајко Вељаноски ќе свика вонредна собраниска седница за измените на Деловникот и за анкетната комисија што ќе го испитува инцидентот од 1 јули.

Денеска седница на Собранието

Inpress - 23.07.2010

Скопје, 23. јули (ИНПРЕС) Денеска, конечно, треба да се одржи пленарна седница на Собранието на Република Македонија, со двете точки по кои спореа ВМРО ДПМНЕ и СДСМ.

Власта и опозицијата постигнаа договор

МРТ - 22.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска конечно се усогласија и за измените на Деловникот за работата на Собранието, со што се затвораат двете точки од координациските средби кај претседателот ...

Власта и опозицијата постигнаа договор

Канал 77 - 22.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска конечно се усогласија и за измените на Деловникот за работата на Собранието, со што се затвораат двете точки од координациските средби кај претседателот ...

Ќе има ли договор за деловникот и за Анкетната комисија?

А1 - 21.07.2010

И точно кога сите помислија дека противници во име на интересот на Република Македонија постигнаа договор за деловникот и за Анкетната комисија нова кавга и недоразбирање.

Дали ќе се стигне во пет минути до 12 во Брисел

Утрински - 21.07.2010

Власта цела година бегаше од измените на Деловникот, а сега е расположена да свика и вонредно заседание на парламентот за да го коригира овој собраниски акт.

Контролата на парите нова пречка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Дневник - 21.07.2010

Дали собраниското тело што ќе го контролира трошењето на буџетските пари ќе биде самостојна комисија или ќе биде во рамките на собраниската Комисија за финансирање и буџет е новиот камен на сопнување ...

Македонија - Мисини очекува смирување на страстите

Време - 21.07.2010

Ана Анастасовска Верувам дека партиите ќе демонстрираат политичка волја, а институциите ќе бидат отворени за соработка и дека собранискиот инцидент од први јули ќе се расчисти, вели новоименуваниот ...

Власта и опозицијата постигнаа договор

Макфакс - 21.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска конечно се усогласија и за измените на Деловникот за работата на Собранието, со што се затвораат двете точки од координациските средби кај претседателот ...

Одблокиран политичкиот дијалог во Собранието

Inpress - 21.07.2010

Скопје, 21. јули (ИНПРЕС) Партиите од власта и опозицијата, конечно, постигнаа договор околу измените на собранискиот Деловник.

Власта и опозицијата постигнаа договор

Форум - 21.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска конечно се усогласија и за измените на Деловникот за работата на Собранието, со што се затвораат двете точки од координациските средби кај претседателот ...

Партиите се договорија за Деловникот

Сител - 21.07.2010

Падна договор за измените во Деловникот. Владејачкото мнозинство го прифати компромисот што опозицијата денеска го предложи. Секоја втора седница опозицијата ќе може да предлага точка на дневенот ред.

Постигнат договор за Деловникот

Сител - 21.07.2010

Опозицијата и владејачкото мнозинство успеаја да се договорат и да ги затворат двете точки, за формирање на Анкетна комисија и усогласување на измените за Деловникот за работа на Собранието, сега се ...

Постигнат договор за Деловникот

Нетпрес - 21.07.2010

Опозицијата и владејачкото мнозинство успеаја да се договорат и да ги затворат двете точки, за формирање на Анкетна комисија и усогласување на измените за Деловникот за работа на Собранието, сега се ...

Нова координација за измените на собранискиот Деловник

Алсат-М - 20.07.2010

Вељаноски и парламентарното мнозинство очекуваат по затворањето на прашањето за анкетната комисија, неделава да се постигне компромис и з Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова средба ...

Атентат во македонскиот парламент?

Утрински - 20.07.2010

Деновиве се потсетив на еден неврзан разговор со некои колеги пратеници, кои беа членови на првиот состав на македонскиот парламент, кога ми кажаа дека при донесувањето на првиот Устав на државата ...

ДУИ ќе раководи со анкетната за инцидентот

Утрински - 20.07.2010

Власта и опозицијата вчера, конечно, го договорија составот на анкетната комисија, која ќе го испитува собранискиот инцидент од 1 јули.

Хајрула Мисини на чело на Анкетната

Дневник - 20.07.2010

Пратеникот на ДУИ Хајрула Мисини ќе ја предводи анкетната комисија која ќе го расветлува собранискиот инцидент. Менде Петковски и Соња Мираковска од опозицијата, Илија Димовски и Благородна Дулиќ од ...

Држ не дај за анкетната комисија

Шпиц - 20.07.2010

Формирањето анкетна комисија, која ќе го расветли инцидентот во Собранието на 1 јули, конечно е на повидок, откако вчера парламентарната група на ВМРО- ДПМНЕ се согласила да се расправа за ...

Нова координација за Деловникот

Кирилица - 20.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова средба кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се усогласат околу измените на собранискиот Деловник Опозицијата бара да ...

Нова координација за измените на собранискиот Деловник

Сител - 20.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова средба кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се усогласат околу измените на собранискиот Деловник.

Командант Шпати ќе ги строи пратениците!

Inpress - 20.07.2010

Скопје, 20. јули (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска закажа нова средба на координаторите на пратеничките групи, во обид да се усогласат околу измените на собранискиот ...

Последна координација во Собранието!?

Канал 77 - 20.07.2010

И во попладневните часови ќе продолжи координацијата, на која пратеничките групи разговараат за измените во собранискиот деловник.

Хајрула Мисини на чело на комисијата за инцидентот во Собранието

Н.Македонија - 20.07.2010

Хајрула Мисини, пратеник на ДУИ, ќе биде претседател на анкетната комисија што треба да го расчисти инцидентот во Собранието, кој се случи на 1 јули меѓу пратеници на СДСМ и член на полициското ...

Хајрула Мисими од ДУИ-претседател на анкетната комисија

А1 - 19.07.2010

Веќе е усогласена и се знае кој ќе ја раководи комисијата, Хајрула Мисими од ДУИ дефинитивно ќе биде претседател на анкетната комисија која ќе треба да ги расчисти сите околности, евентуално да ...

Вељаноски и Фуере охрабруваат за дијалог

Утрински - 19.07.2010

Охрид - Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, вчера во Охрид најави дека оваа седмица ќе свика седница на парламентот со две точки на дневен ред - формирањето анкетна комисија и Деловник за ...

Македонија - Вељаноски се надева дека ќе го задоволи Брисел

Време - 19.07.2010

Игор Чавески Убеден сум дека до крајот на неделата Собранието ќе испорача комплетно позитивна слика за Македонија и на тој начин ќе се добие позитивен извештај за Македонија, нагласи вчера ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на чекор поблиску за Анкетната комисија

Канал5 - 19.07.2010

Денеска продолжи координацијата кај претседателот на Собранието Трајко Вељановски и според партиски информации ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се најблиску до комплетирање на Анкетната комисија.

Хајрула Мисини ќе ја води истрагата за инцидентот во Собранието

Канал5 - 19.07.2010

Хајрула Мисини од ДУИ е претседателот на Анкетната комисија која че го расчистува инцидентот во Собранието од 1 јули.Претставници од ВМРО ДПМНЕ се Благородна Дулиќ и Илија Димовски,а од страната на ...

Договорен составот на анкетната комисија

Алсат-М - 19.07.2010

Пратеникот на ДУИ Хајрула Мисини ќе биде претседател на анкетната комисија што треба да го расчисти инцидентот што се случи во Собранието на 1 јули.

Координацијата конечно вроди со плод

Deutsche Welle - 19.07.2010

Власта и опозицијата во Македонија постигнаа конечен договор околу анкетната Комисија која треба да го истражи инцидентот во Собранието на 1 јули.

Договорен составот на анкетната комисија

Телма - 19.07.2010

ВMРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнаа договор за формирање и за персоналниот состав на Aнкетната комисија која ќе ги утврдува причините за инцидентот на 1 јули.

Договорен составот на анкетната комисија

Сител - 19.07.2010

Пратеникот на ДУИ Хајрула Мисини ќе биде претседател на анкетната комисија што треба да го расчисти инцидентот што се случи во Собранието на 1 јули.

Договорен составот на анкетната комисија

Р.С.Европа - 19.07.2010

Пратениците во македонскиот Парламент се договрија за составот на анкетната комисија која треба да го истражи инцидентот кој се случи на 1 јули.

ВМРО-ДПМНЕ прифати да се разговара за персоналниот состав на комисијата

Форум - 19.07.2010

Барањето на опозицијата да се расправа за персоналниот состав на Анкетната комисија, а со тоа и да се затвори таа точка од дневниот ред на координациската средба кај претседателот на Собранието, ...

Избрани членовите за Анкетната, ќе се разговара за Деловникот

Нетпрес - 19.07.2010

Пратеничките групи на денешната координација конечно се усогласија и ги одредија претседателот и члновите за Анкетната комисија која ќе го расчистува собранискиот инцидент.

Постигнат договор за Анкетната комисија

Макфакс - 19.07.2010

Опозицијата и власта денеска конечно постигнаа договор и за персоналниот состав на Анкетната комисија, со што се затвораа оваа точка од дневниот ред на координациските средби.

ЛДП: Опозицијата и власта да се договорат за Анкетната комисија и Деловникот

Форум - 19.07.2010

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги повика двете најголеми политички партии во земјава да се договорат околу Анкетната комисија и Деловникот за работата на Собранието и со тоа, како што ...

Усогласен составот на Анкетната комисија

Inpress - 19.07.2010

Скопје, 19 јули (ИНПРЕС) Пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата, на денешната координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, конечно го договорија составот на Анкетаната ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати да се разговара за персоналниот состав на комисијата

МРТ - 19.07.2010

Барањето на опозицијата да се расправа за персоналниот состав на Анкетната комисија, а со тоа и да се затвори таа точка од дневниот ред на координациската средба кај претседателот на Собранието, ...

Командант Шпати ќе ја води Анкетната комисија

Алфа - 19.07.2010

Хајрула Мисини алијас командант Шпати ќе го расчистува собранискиот инцидент од 1 јули. Пратеникот на ДУИ е соломонското решение со кое конечно, барем неофицијално, го затвори прашањето за Анкетната ...

Договорен составот на анкетната комисија

Кирилица - 19.07.2010

Пратеникот на ДУИ Хајрула Мисини ќе биде претседател на анкетната комисија што треба да го расчисти инцидентот што се случи во Собранието на 1 јули Членови на комисијата ќе бидат Илија Димовски и ...

Власта и опозицијата го договорија составот на Анкетната комисија

Сител - 19.07.2010

Власта и опозицијата го затворија прашањето за Анкетната комисија. По дваесет дена и шест обиди, го утврдија персоналниот состав, откако ВМРО-ДПМНЕ го прифати последниот предлог на СДСМ, прва точка ...

Постигнат договор за Анкетната комисија

Форум - 19.07.2010

Опозицијата и власта денеска конечно постигнаа договор и за персоналниот состав на Анкетната комисија, со што се затвораа оваа точка од дневниот ред на координациските средби За претседател на ...

Постигнат договор за Анкетната комисија

Кајгана - 19.07.2010

Опозицијата и власта денеска конечно постигнаа договор и за персоналниот состав на Анкетната комисија, со што се затвораа оваа точка од дневниот ред на координациските средби.

Уште еден обид за договор за Анкетната комисија и Деловникот

МРТ - 19.07.2010

Владеjачкото мнозинство и опозицијата денеска повторно ќе седнат на маса, да се обидат да ги договорат деталите за формирање на Анкетна комисија и постигнување на согласност за Деловникот за работата ...

Уште еден обид за договор за Анкетната комисија и Деловникот

Макфакс - 19.07.2010

Владеjачкото мнозинство и опозицијата денеска повторно ќе седнат на маса, да се обидат да ги договорат деталите за формирање на Анкетна комисија и постигнување на согласност за Деловникот за работата ...

Уште една координација за Анкетната комисија и Деловникот

Нетпрес - 19.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за денеска закажа уште една координација за постигнување договор за Анкетната комисија и Деловникот за работа на Собранието.

Нова координација за анкетната комисија и Деловникот

Р.С.Европа - 19.07.2010

Денеска претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски ќе одржи нова координација со парламентарните групи во обид да се договори составот на анкетната комисија за инцидентот во ...

Во Парламентот продолжуваат јаловите координации за Анкетната и Деловникот

Inpress - 19.07.2010

Скопје, 19. јули (ИНПРЕС) За денеска, во 11 часот, е закажана новата координација помегу пратеничките групи во македонскиот парламент.

Нова координација во Собранието за анкетната комисија и Деловникот

Сител - 19.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се договорат за составот на анкетната комисија за инцидентот во ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати да се разговара за персоналниот состав на комисијата

Макфакс - 19.07.2010

Барањето на опозицијата да се расправа за персоналниот состав на Анкетната комисија, а со тоа и да се затвори таа точка од дневниот ред на координациската средба кај претседателот на Собранието, ...

Нова координација во Собранието за анкетната комисија и Деловникот

Алфа - 19.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се договорат за составот на анкетната комисија за инцидентот во ...

ВМРО - ДПМНЕ прифати прво да се формира составот на комисијата

Нетпрес - 19.07.2010

Владејачката партија прифати прво да се разговара за персоналниот состав на Анкетната комисија но, под услов да се усвои и Деловникот и овие две точки да се решат во пакет, неофицијално соопштуваат ...

ЛДП: Опозицијата и власта да се договорат за Анкетната комисија и Деловникот

Макфакс - 19.07.2010

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги повика двете најголеми политички партии во земјава да се договорат околу Анкетната комисија и Деловникот за работата на Собранието и со тоа, како што ...

ДУИ ќе ги помирува ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Вечер Прес - 19.07.2010

Власта и опозицијата постигнаа договор за персоналниот состав на анкетната комисија за инцидентот во Собранието. На вчерашната координација кај претседателот на Парламентот Трајко Вељановски, ...

Анкетната комисија и Деловникот на собраниска седница

Н.Македонија - 19.07.2010

Во текот на неделава ќе се одржи седница на Собранието со две точки на дневен ред - да се формира анкетна комисија за инцидентот меѓу пратеници на СДСМ и член на обезбедувањето и да се усогласи ...

Нова координација во Собранието за анкетната комисија и Деловникот

Идивиди - 19.07.2010

Скопје, 19 јули 2010 (МИА) - Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се договорат за составот на анкетната ...

Екипирана анкетната комисија

eReporter - 19.07.2010

Власта и опозицијата на денешната координација кај спикерот Трајко Вељаноски конечно го договорија составот на анкетната комисија која треба да утврди што точно се случуваше пред и во собранието, ...