TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски, денеска и утре, домаќин на Прванов и Тадиќ

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Трилатерална средба на врвот помеѓу Македонија Бугарија и Србија ќе започне денеска во Охрид, при што неофицијално, не се исклучува можноста тема на разговорите да биде и Косово. Дводневната средба е по иницијатива на претседателот Бранко Црвенковски кој денеска попладне во вилата „Билјана“ ...

Црвенковски Прванов и Тадиќ во среда во Охрид

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Средба на врвот меѓу Македонија Бугарија и Србија ќе се одржи утре и задутре во Охрид, при што не се исклучува да се разговара и за Косово, потврдено му е на Макфакс. Средбата е по иницијатива на претседателот Бранко Црвенковски кој утре попладне во вилата „Билјана“ ги очекува своите гости, ...

Тадиќ побара вонредни парламентарни избори

А1 - 02.12.2005

Претседателот на Србија Борис Тадиќ побара распишување на вонредни парламентарни избори, сметајќи дека е нарушен легитимитетот на владата стекнат на изборите 2003 година. „Во завршната фаза во преговорите за Косово и Метохија изборите не би биле целисходни.

Тадиќ побара вонредни парламентарни избори во Србија

Макфакс - 02.12.2005

Белград Претседателот на Србија Борис Тадиќ побара распишување на вонредни парламентарни избори, сметајќи дека е нарушен легитимитетот на владата стекнат на изборите 2003 година. “Во завршната фаза во преговорите за Косово и Метохија изборите не би биле целисходни.

Радикалите и Тадиќ - најпопуларни во Србија

Макфакс - 01.12.2005

Белград Српската радикална партија (СРС) би добила 33,7 проценти, а Демократската партија 24,5 проценти од гласовите, доколку денеска се одржат избори во Србија, додека претседателот Борис Тадиќ е најпопуларна личност меѓу политичарите.

Косово не смее да биде терористичка порта

Дневник - 29.11.2005

ТАДИЌ СПРОТИ ПРЕГОВОРИТЕ СО ПРИШТИНА Преговорите за статусот на Косово е еден од најкритичните процеси за целиот регион, од аспект на борбата против тероризмот, предупреди синоќа претседателот на Србија Борис Тадиќ, јави МИА.