TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слуцки: Атентатот на иранскиот научник претставува терористички акт, Русија го осудува злосторството

ТВ21 - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Слуцки: Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

А1 On - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Израелски службеник: Светот треба да ни се заблагодари за убиството на иранскиот научник

МКД - 29.11.2020

Неименуван израелски официјален претставник рече дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризаде, иако земјата не презеде одговорност за атентатот.

(Фото) Иран го обвини Израел за атентатот врз водечкиот нуклеарниот научник

Репортер - 29.11.2020

Властите во Иран го обвинија Израел за убиството на нивниот водечки нуклеарен научник Мохсен Фахризадех. Иран најави дека жестоко ќе се одмазди за ваквиот акт. Врз Фахризадех вчера беше направен атентат, Тој починал во болница откако неговото возило ...

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

А1 On - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

+инфо - 29.11.2020

По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“. Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде.

Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Кајгана - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за The New York Times изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризадех. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Неименуван израелски претставник: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризаде

А1 On - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за „Њујорк тајмс“ изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

Слободен Печат - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде”.

Иран: На убијците на научникот Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

А1 On - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Иран: На убијците на научникот Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

Независен - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Русија го осуди како терористички чин убиството на иранскиот нуклеарен физичар

Макфакс - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Повик за напад на израелско пристаниште по убиството на иранскиот научник

Слободен Печат - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор” за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Неименуван израелски претставник: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризаде

24Инфо - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за „Њујорк тајмс” изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

24Инфо - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде”.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

Вечер Прес - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

Опсервер - 29.11.2020

– Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“.

Иран: Ќе им одговориме пресметано и одлучно на убијците на научникот

Локално - 29.11.2020

Иран ќе даде „пресметан и одлучен одговор“ поради убиството на својот најдобар нуклеарен научник Мохсен Фехризад, изјави советникот на Врховниот водач, Али Хамнеи. Некои весници во Техеран денес соопштија дека иранската одмазда „треба да вклучува ...

Иран: На убијците на научникот Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

Опсервер - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

Либертас - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“.

Неименуван израелски претставник: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризаде

Либертас - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за „Њујорк тајмс“ изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Иран: На убијците на Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

24Инфо - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор” за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

24Инфо - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Русија го осуди како терористички чин убиството на иранскиот нуклеарен физичар

Опсервер - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Слуцки: Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

Либертас - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

Иран: На убијците на научникот Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

Либертас - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Неименуван израелски претставник: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризаде

Опсервер - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за „Њујорк тајмс“ изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Иран најави напад врз Израел како одмазда за убиството на иранскиот научник

Република - 29.11.2020

Советникот на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи, Камал Харази, побара Иран да даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на најдобриот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фехризад.

СЕ СПРЕМА ВОЈНА: ИРАН нема да го замолчи убиството на научникот- Ќе одговориме одлучно!

Магазин - 29.11.2020

Иран ќе даде „решителен одговор“ за атентатот врз неговиот најдобар нуклеарен научник Мохсен Фехризад, рече советникот на врховниот водач Али Хамнеи, додека некои весници во Техеран денес соопштија дека иранската одмазда „треба да вклучува напад врз ...

Русија го осуди како терористички чин убиството на иранскиот нуклеарен физичар

Вечер - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи, Леонид Слуцки.

Неименуван израелски претставник: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризаде

MakPress - 29.11.2020

Неименуван израелски владин претставник за „Њујорк тајмс“ изјави дека светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде. Израел досега не презеде одговорност за атентатот.

Седница на иранскиот Парламент поради убиството на Фахризаде

MakPress - 29.11.2020

Иранскиот Парламент денеска одржа седница зад затворени врати поради убиството на научникот Мохсен Фахризаде. По седницата пратеникот Мохамед Накир Галибаф изјави дека „непријателите на Иран мора да зажалат за ликвидацијата на Фахризаде“.

Иран: На убијците на научникот Фехризад ќе им одговориме промислено и одлучно

MakPress - 29.11.2020

Иран ќе даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на неговиот најдобар нуклеарен научник, Мохсен Фехризад, изјави Камал Харази, советник на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи.

Слуцки: Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

MakPress - 29.11.2020

Атентатот врз иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад е терористички акт што претставува провокација за Иран, а Русија го осудува злосторството, изјави денеска директорот на Државната дума за надворешни работи Леонид Слуцки.

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

ТВ21 - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Фокус - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Иран го обвини Израел за атентатот врз водечкиот нуклеарниот научник Фахризадех

Канал5 - 28.11.2020

Иран го обвини Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех и вети дека жестоко ќе се одмазди. Фахризадех почина во болница откако неговото возило беше нападнато вчера во близина на Техеран, што иран го опиша како ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

ТВ21 - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Иран се закани со одмазда за убиството на врвниот нуклеарен научник

Телма - 28.11.2020

Иранскиот претседател го обвини Израел за убиството на најдобриот нуклеарен научник во земјата, за кој Запад верува дека е архитектот на техеранската тајна нуклеарна програма. Иран ќе врати со крвна одмазда за убиството на Мохсен Фахризаде, и тоа во ...

Иран се заканува со жестока одмазда, ОН апелираат на воздржаност

Deutsche Welle - 28.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги обвини САД и Израел дека стојат зад атентатот врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика на воздржаност.

Иран го обвини Израел за атентатот врз нуклеарниот научник Фахризадех и вети жестока одмазда

Сакам да кажам - 28.11.2020

Иран го обвини Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех и вети дека жестоко ќе се одмазди. Фахризадех почина во болница откако неговото возило беше нападнато вчера во близина на Техеран, што Иран го опиша како ...

Иран се заканува со жестока одмазда за убиството на нуклеарниот физичар Мохсен

Сител - 28.11.2020

Иран се заканува со жестока одмаздаза убиството на екепрто за нукеларно оружје Мохсен Главните ирански непријатели САД и Израел стојат зад ликвидацијата на нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех ијави претседателот на Иран а началникот на ...

Иранскиот ајатолах Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Кајгана - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

А1 On - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

Независен - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Кајгана - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризадех. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој ...

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Слободен Печат - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс”, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Слободен Печат - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

А1 On - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Иранскиот ајатолах Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

+инфо - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен Печат - 28.11.2020

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

А1 On - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Слободен Печат - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото” на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

+инфо - 28.11.2020

Весникот наведува дека не е јасно дали Вашингтон однапред знаел за нападот, но потсетува дека Израел и САД тесно соработуваат во нивните односи со Иран. Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен ...

The New York Times: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Кајгана - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави The New York Times, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански ...

ОН повикува на воздржаност по убиството на „таткото“ на иранското нуклеарно оружје

Независен - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

+инфо - 28.11.2020

Рохани вети дека смртта на научникот нема да го наруши научниот напредок на Иран и додаде дека убиството е последица на „слабоста и неможноста на непријателите на Техеран да го спречат неговиот развој“.

Протести во Техеран поради убиството на истакнат ирански научник

Макфакс - 28.11.2020

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

ОН повикува на воздржаност по убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник

ММС - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на воздржаност по убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

„СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ НА ИЗРАЕЛ“: Пораката на иранскиот командант влева страв во коските на израелската амбасада

Во Центар - 28.11.2020

Командантот на силите Кудс на Иранската револуционерна гарда, Ишмаил Гани, го обвини Израел дека стои зад атентатот врз истакнатиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризаде, ветувајќи му дека „ќе се приближи до крајот на Израел“.

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

А1 On - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

(Видео) Убиен шефот на Иранската нуклеарна програма

Репортер - 28.11.2020

Шефот на иранската нуклеарна програма за вооружување, Мохсен Фахризад, е убиен денес во близина на Техеран, пренесува „Ројтерс“. Фахризад починал во болница каде бил пренесен, потврдиле од иранското Министерство за одбрана.

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

А1 On - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

А1 On - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Иран директно го прозва Израел за убиството на нуклеарниот физичар

Нетпрес - 28.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Роухани го обвини во саботата Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник во терористичкиот напад во петокот крај Техеран, за кој израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пред две години во Обединетите нации ...

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Независен - 28.11.2020

Израел – Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници.

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

А1 On - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

24Инфо - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда” ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Опсервер - 28.11.2020

– Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Кумановски м. - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Кумановски м. - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Денешен - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Кумановски м. - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Либертас - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Опсервер - 28.11.2020

– Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Њујорк Тајмс: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Денешен - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

24Инфо - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

РОХАНИ: САД и Израел стојат зад убиството на истакнатиот ирански научник

Денешен - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Њујорк: ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Денешен - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Либертас - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Вечер Прес - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Кумановски м. - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Опсервер - 28.11.2020

– Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

Опсервер - 28.11.2020

– Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

24Инфо - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз”.

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Вечер Прес - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

24Инфо - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник” и дека ...

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Либертас - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Израел: Дополнително обезбедување на амбасадите по убиството на иранскиот научник

Курир - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

Либертас - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Либертас - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Кумановски м. - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

24Инфо - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Светот пред нова војна по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех

Курир - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Либертас - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Либертас - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Иран: Исти структури стојат зад убиството на научникот и експлозијата во нуклеарниот објект

Локално - 28.11.2020

Портпаролот на иранската организација за нуклеарна енергија, Бехруз Камлванди, рече дека исти структури стојат зад диверзијата во нуклеарниот објект Натанц и убиството на нуклеарниот физичар.

Германија предупредува после атентатот во Иран: Мора да се спречи ескалација!

Точка - 28.11.2020

Германија денеска ги повика сите страни да покажат воздржаност после убиството на шефот на иранската нуклеарна програма Мохсен Фахризадех со цел да се избегне ескалација на тензиите. „Неколку седмици во пресрет на стапување на должност на новата ...

Иран ветува одмазда: Ќе се одмаздиме за убиството на нашиот научник во вистинско време

Точка - 28.11.2020

Врховниот верски лидер на Иран, ајатолах Али Хамнеи, порачал дека Иран ќе се одмазди за ликвидацијата на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде, шеф на иранскиот програм за нуклеарно вооружување, но најавил дека нуклеарните истражувања ќе продолжат.

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Опсервер - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Германија предупредува после атентатот во Иран: Мора да се спречи ескалација!

Вечер Прес - 28.11.2020

Германија денеска ги повика сите страни да покажат воздржаност после убиството на шефот на иранската нуклеарна програма Мохсен Фахризадех со цел да се избегне ескалација на тензиите. „Неколку седмици во пресрет на стапување на должност на новата ...

Протести во Техеран поради убиството на истакнат ирански научник

Опсервер - 28.11.2020

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

Протести во Техеран поради убиството на истакнат ирански научник

24Инфо - 28.11.2020

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

24Инфо - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс”, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Тера - 28.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Израел: Дополнително обезбедување на амбасадите по убиството на иранскиот научник

Денешен - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Светот пред нова војна по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех

Република - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Врховниот верски лидер вети одмазда за убиството на Фахризадех

Република - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Опсервер - 28.11.2020

– Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој ...

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Опсервер - 28.11.2020

– Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Протести во Техеран поради убиството на истакнат ирански научник

Вечер - 28.11.2020

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

Frontline - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

(Видео) Убиен шефот на Иранската нуклеарна програма

Скопје1 - 28.11.2020

Шефот на иранската нуклеарна програма за вооружување, Мохсен Фахризад, е убиен во близина на Техеран, пренесува „Ројтерс“. Фахризад починал во болница каде бил пренесен, потврдиле од иранското Министерство за одбрана.

(ФОТО) Иран се сомнева дека израелската служба го убила нуклеарниот научник Фахризад

Акцент - 28.11.2020

Иранските власти соопштија дека постојат сериозни индиции дека Израел е одговорен за ликвидацијата на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризад и се чини дека тие ќе го искористат правото да ги бранат државните интереси.

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

MakPress - 28.11.2020

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

„Њујорк Тајмс“: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

MakPress - 28.11.2020

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални ...

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

MakPress - 28.11.2020

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за нуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

MakPress - 28.11.2020

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Рохани го посочи прстот кон САД и Израел за убиството на истакнатиот ирански научник

MakPress - 28.11.2020

Главните ирански непријатели, САД и Израел, стојат зад фаталниот напад врз нуклеарниот физичар Мохсен Фахризадех, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, јави ДПА. Рохани го обвини Израел дека дејствувал како „американски платеник“ и дека ...

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

MakPress - 28.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризад. „Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички ...

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

MakPress - 28.11.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереро повика на воздржаност по убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, познат како „таткото“ на иранската тајна програма за нуклеарно оружје.

Во атентат е убиен главниот научник за нуклеарно оружје на Иран (ВИДЕО)

Канал5 - 27.11.2020

Убиен е Мохсен Фахризадех, научник и главен експерт во иранската нуклеарна програма, потврди иранското Министерство за одбрана. Фахризадех бил шеф на одделот за истражување и иновации во Министерството за одбрана, додаваат тие.

Водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех убиен во атентат

Сакам да кажам - 27.11.2020

Водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех е убиен во атентат во близина на Техеран, потврди министерството за одбрана. Иранската влада го опиша убиството како терористички чин.

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

А1 On - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс“. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Убиен главниот ирански нуклеарен научник во напад кај Техеран

МКД - 27.11.2020

Главниот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризаде е убиен во близина на главниот град Техеран, потврди Министерството за одбрана на земјата. Фахризаде починал во болница по нападот во Абсард, во округот Дамаванд.

Кој беше експертот за нуклеарно оружје во Иран кој не го преживеа денешниот атентат

Слободен Печат - 27.11.2020

Иранскиот научник за кој долго време постои сомневање дека е мозок на тајна нуклеарна програма, денес беше убиен во заседа во близина на Техеран, а тој напад веројатно ќе ги зголеми тензиите меѓу Иран и неговите непријатели во последните недели од ...

Убиен главниот ирански нуклеарен научник

Кајгана - 27.11.2020

Познатиот ирански нуклеарен научник Мохсен Факризадех Махавади е убиен денеска во близина на Техеран. Тој беше шеф на центарот за истражување нови технологии во елитната Револуционерна гарда, пренесе CNN.

Ирански генерал: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

Макфакс - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Макфакс - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Убиен е Мохсен Фахризаде шеф на иранската нуклеарната програма

+инфо - 27.11.2020

Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Физичарот Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран.

ВИДЕО I Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

Слободен Печат - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс”. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Иранско МО: УБиен е Мохсен Фахризаде, шеф на националната нуклеарна програма

Независен - 27.11.2020

Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција ...

Иран го впери прстот кон Израел за убиството на нуклеарниот физичар

+инфо - 27.11.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а и Пентагон сѐ уште не го коментирале убиството на Мохсен Фахризаде. Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф тврди дека постојат индиции дека најверојатно Израел е вмешан во убиството на ...

Иран го обвини Израел за вмешаност во убиството на врвниот научник Фахризаде

А1 On - 27.11.2020

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф вели дека постојат индиции оти Израел е вмешан во убиството на првиот човек на иранската нуклеарна програма Мохсен Фахризаде , додека иранскиот министер за одбрана Амир Хатами убиството го ...

(ФОТО) Во терористички напад убиен водечки ирански нуклеарен физичар

Нетпрес - 27.11.2020

Познатиот ирански нуклеарен научник и еден од водечките физичари Мохсен Фахризаде е убиен во голем добро организитеан терористички напад во петокот рано попладнето во близина на иранската престолнина Техеран, објави новинската агенција Fars, но ...

Иран: „Ќе се одмаздиме за кукавичкиот чин со сериозни знаци на израелска вмешаност“

МКД - 27.11.2020

„Терористите денес убија еминентен ирански научник“, рече министерот за надворешни работи на Иран на Твитер по убиството на главниот нуклеарен научник на Иран Мохсен Фахризаде во близина на главниот град Техеран.

Зариф: Постојат сериозни индиции за вмешаноста на Израел во убиството на Фахризаде

Либертас - 27.11.2020

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф тврди дека постојат индиции дека најверојатно Израел е вмешан во убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде, додека иранскиот министер за одбрана Амир Хатами убиството го оцени како „длабока ...

Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

24Инфо - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс”. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

24Инфо - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Убиен најдобриот ирански нуклеарен научник, Иран се закани со одмазда

Денешен - 27.11.2020

Познатиот ирански нуклеарен научник Мохсен Факризадех Махавади е убиен денеска во близина на Техеран. Тој беше шеф на центарот за истражување нови технологии во елитната Револуционерна гарда, пренесе CNN.

Ирански генерал: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

Опсервер - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Ирански генерал: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

Точка - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Ирански генерал: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

24Инфо - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Иранско МО: УБиен е Мохсен Фахризаде, пеф на националната нуклеарна програма

24Инфо - 27.11.2020

Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција ...

Иран: Убијците на Фахризадех ќе се соочат со „тешка одмазда“

Локално - 27.11.2020

Атентатот врз водечкиот ирански нуклеарен научник од непознати напаѓачи е поврзан од високи политички и воени претставници во Техеран со Израел. Мохсен Фахризадех, врвен нуклеарен физичар, кој беше на чело на Одделот за истражување и иновации во ...

Иранско МО: УБиен е Мохсен Фахризаде, пеф на националната нуклеарна програма

Либертас - 27.11.2020

Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција ...

Иранско МО: УБиен е Мохсен Фахризаде, шеф на националната нуклеарна програма

Опсервер - 27.11.2020

– Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција ...

Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

Опсервер - 27.11.2020

– Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс“. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

„Њујорк тајмс“: Израел одговорен за убиството на „таткото на иранската нуклеарна програма“

Локално - 27.11.2020

Израел е одговорен за денешниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачи. Извештајот е објавен откако неколку ирански официјални лица го обвинија Израел ...

Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

Бриф - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс“. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Зариф: Постојат сериозни индиции за вмешаноста на Израел во убиството на Фахризаде

Опсервер - 27.11.2020

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф тврди дека постојат индиции дека најверојатно Израел е вмешан во убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде, додека иранскиот министер за одбрана Амир Хатами убиството го оцени како „длабока ...

Ликвидиран е шефот на иранската нуклеарна програма: Почина во болница после атентатот...

Точка - 27.11.2020

Шефот на иранската нуклеарна програма за вооружување е убиен денеска во близина на Техеран, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“. Мосен Фахризад почина во болница, потврдија од иранското Министерство за одбрана од каде што порачаа дека ...

Убиен ирански научник кој направил атомска бомба

Локално - 27.11.2020

Иранската државна телевизија денес објави дека научникот Мохсен Фахризадех е убиен, откако Израел го обвини на почетокот на 2000 година за водење на иранска нуклеарна воена програма и за кој се верува дека направил атомска бомба.

Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

Либертас - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс“. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Опсервер - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Багери: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

Н.Македонија - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Н.Македонија - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Вечер - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите ...

Ирански генерал: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз научникот

Вечер - 27.11.2020

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански научник специјализиран во нуклеарниот сектор.

Ирански медиуми: Убиен е шефот на националната нуклеарна програма

MakPress - 27.11.2020

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција „Фарс“. Нападот се случил во Абсард, источно од главниот град на Иран.

Иранско МО: УБиен е Мохсен Фахризаде, пеф на националната нуклеарна програма

MakPress - 27.11.2020

Иранското Министерство за одбрана потврди дека шефот на иранската нуклеарна програма е убиен. Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран. Тоа го објави иранската полуофицијална новинска агенција ...

Зариф: Постојат сериозни индиции за вмешаноста на Израел во убиството на Фахризаде

MakPress - 27.11.2020

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф тврди дека постојат индиции дека најверојатно Израел е вмешан во убиството на нуклеарниот научник Мохсен Фахризаде, додека иранскиот министер за одбрана Амир Хатами убиството го оцени како „длабока ...