TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тетовските гимназијалци ќе учат на плоштадот

24 Вести - 25.09.2016

Повеќе од 20 дена гимназијалците кои следат настава на македонски јазик во Тетово не одат на училиште. Поминаа и 10 дена откако се одржа состанокот помеѓу локалната самоуправа, ресорното министерство и Советот на родители.

Тетовските гимназијалци од утре ќе учат на плоштадот

Репортер - 25.09.2016

Повеќе од 20 дена гимназијалците кои следат настава на македонски јазик во Тетово не одат на училиште. Поминаа и 10 дена откако се одржа состанокот помеѓу локалната самоуправа, ресорното министерство и Советот на родители, пренесува Телма .

Тетовските гимназијалци од утре ќе учат на плоштадот

Либертас - 25.09.2016

Повеќе од 20 дена гимназијалците кои следат настава на македонски јазик во Тетово не одат на училиште. Поминаа и 10 дена откако се одржа состанокот помеѓу локалната самоуправа, ресорното министерство и Советот на родители, пренесува Телма .

Нема превоз за средношколците од Карбинци

Телма - 24.09.2016

15 средношколци од Општина Карбинци, кои живеат во три плачковички села од јуричкиот етникум веќе две години имаат проблем со бесплатниот превоз, кој согласно Законот треба да им го обезбеди соседната општина Штип.

Апел до општина Тетово – итно да се реши проблемот со превозот на ученици

ТВ21 - 24.09.2016

Унијата на ученици Албанци реагираат за проблемот со превозот до училиштата со кој се соочуваат нивните врсници од Тетово. Учениците кои доаѓаат од тетовските села останаа без превоз, бидејќи локалните власти не ги платиле трошоците на компаниите ...

Министерството бара Теута Арифи да си го среди ученичкиот превоз

Дневник - 24.09.2016

Обврска на општините е да го организираат превозот на учениците. За таа цел, исто како и за другите трошоци месечно им се префрлаат блок-дотации, е одговорот на Министерството за образование на прозивките од општина Тетово дека ресорното ...

Бесплатниот превоз остави 15 ученици од Карбинско дома

Локално - 24.09.2016

Задолжителното средно образование на родителите од плачковичките села им донесе секојдневен трошок. Општината Штип нема обезбедено превоз за 15 ученици кои живеат во планинските села од општината Карбинци.

Бесплатниот превоз остави 15 ученици од Карбинско дома

Мета - 24.09.2016

Задолжителното средно образование на родителите од плачковичките села им донесе секојдневен трошок. Општината Штип нема обезбедено превоз за 15 ученици кои живеат во планинските села од општината Карбинци.

Втор ден дел од средношколците во Тетово протестираа пред општинската зграда

Канал5 - 23.09.2016

Втор ден по ред дел од средношколците во Тетово кои живеат во околните места протестираа пред општинската зграда поради то што и три недели од почетокот на учебната година немаат организиран и бесплатен превоз од нивните домови до училиштата.

Протест на средношколците во Тетово

Телма - 23.09.2016

Пред зградата на Општина Тетово утринава први започнаа да протестираат учениците од тетовската гимназија. Вината ја лоцираа во локалната самуправа, која и по три недели не им обезбедила бесплатен превоз На протестот се приклучија средношколците од ...

Повторно протест во Тетово – средношколците бараат бесплатен превоз до училиштата

ТВ21 - 23.09.2016

Три недели ученици од приградските населби на Тетово, за превоз плаќаат од сопствен џеб, за да можат да одат на училиште. Учениците велат дека бесплатнот превоз до училиштата им е гарантиран со закон.

Повторно протести на средношколците пред општина Тетово

Сакам да кажам - 23.09.2016

Тетовските средношколци од сите пет средни училишта денеска втор ден се собраа пред зградата на општина Тетово и протестираа поради тоа што се уште не им е обезбеден бесплатен превоз до училиштата.

Револтот на тетовските средношколци расте – денес го блокираа градот

Радио МОФ - 23.09.2016

Центарот на Тетово утринава беше блокиран од средношколците кои втор ден протестираат затоа што општината не им обезбедува бесплатен превоз од почетокот на учебната година. На учениците од средното медицинско училиште и гимназијалците, денеска им се ...

Продолжи протестот на тетовските ученици кои бараат превоз до училиште

Стандард - 23.09.2016

Втор ден по ред дел од средношколците во Тетово кои живеат во околните места протестираа пред општинската зграда поради тоа што три недели од почетокот на учебната година немаат организиран и бесплатен превоз од нивните домови до училиштата.

Средношколците од Тетово повторно на протест поради проблеми со превозот

Алфа - 23.09.2016

Учениците - Албанци од Тетово повторно излегоа на протест, бараат да им се обезбеди бесплатен превоз. Не е надминат ни проблемот со учениците – Македонци кои ја бојкотираат наставата во гимназијата бидејќи немаат соодветни просторни услови.

Продолжи протестот на тетовските ученици кои бараат превоз до училиште

Сител - 23.09.2016

Втор ден по ред средношколците од тетовските села протестираа пред општина Тетово барајќи локалната самоуправа да им го обезбеди бесплатниот организиран превоз. Од почетокот на учебната година тие самите плаќаат, па затоа бараат општината да го ...

Продолжи протестот на тетовските ученици кои бараат превоз до училиште

А1 On - 23.09.2016

Втор ден по ред дел од средношколците во Тетово кои живеат во околните места протестираа пред општинската зграда поради тоа што три недели од почетокот на учебната година немаат организиран и бесплатен превоз од нивните домови до училиштата.

Средношколците од Тетово и денеска протестираа поради проблемот со превозот

Мета - 23.09.2016

Втор ден тетовските средношколци од руралните општини протестираа пред општинската зграда, барајќи да им се обезбеди бесплатен превоз. – Немаме пари да го платиме превозот. Според законот за децентрализација, општината е одговорна да обезбеди ...

Втор ден протести на тетовските средношколци поради превозот...

Н.Македонија - 23.09.2016

Втор ден протести на тетовските средношколци поради превозот Учениците од гимназијата и средното медицинско училиште, втор ден по ред протестираат пред општина Тетово. Тие се револтирани што немаат бесплатен организиран превоз речиси цел месец, па ...

Протести пред зградата на општина Тетово

Канал5 - 22.09.2016

Со протест пред зградата на општина Тетово дел од учениците од втора година во гимназијата Кирил Пејчиновиќ од градот што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

Протест на дел од гимназијалците во Тетово за немање организиран бесплатен превоз

ТВ21 - 22.09.2016

Дел од учениците од втора година во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу градот со протест пред зградата на општина Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

Тетовските средношколци ја окупираа Општината

Сакам да кажам - 22.09.2016

Околу 200 тетовски средношколци од сите 5 средни училишта денес протестираа пред зградата на Општина Тетово. Иако поминаа 20 денови од почетокот на учебната година за средношколците кои живеат надвор од градот сѐ уште не е обезбеден превоз до ...

Средношколците го пробија кордонот и влегоа во Општина Тетово

Фокус - 22.09.2016

Околу 200 тетовски средношколци од сите 5 средни училишта денес протестираа пред зградата на Општина Тетово, објави СДК. Иако поминаа 20 денови од почетокот на учебната година за средношколците кои живеат надвор од градот сѐ уште не е обезбеден ...

Нема превоз за тетовските гимназијалци

24 Вести - 22.09.2016

Немаме со што да одиме на училиште, има ученици кои воопшто не дошле на настава зошто немаат превоз – велат тетовските гимназијалци од втора година кои следат албанска настава. Наместо на час, тие се собраа пред општина Тетово, барајќи од ...

Проблемот со превозот ги крена на нозе учениците од средните училишта во Тетово

Алсат-М - 22.09.2016

Средношколците од Тетово денеска ја бојкотираа наставата и протестираа пред општината поради тоа што сè уште немаат организиран бесплатен превоз. Од властите повторно добија ветувања дека проблемот ќе се реши. „Ни ветија дека ќе го регулираат.

Тетовските гимназијалци на протест, превозот до училиштето го плаќаат сами

ТВ21 - 22.09.2016

Средношколците од руралните подрачја кои учат во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, денеска протестираа пред општината бидејќи немаат превоз. Како што велат, состојбата е таква од почетокот на годината, бидејќи компанијата која го добила тендерот за ...

Протест на дел од гимназијалците во Тетово за немањето организиран бесплатен превоз

Сител - 22.09.2016

Дел од учениците од втора година во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу градот со протест пред зградата на општина Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

Протест на дел од гимназијалците во Тетово

Репортер - 22.09.2016

Дел од учениците од втора година во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу градот со протест пред зградата на општина Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

ВМРО-НП бара од Димитриев да овозможи настава во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“

+инфо - 22.09.2016

Дали министрите воопшто спијат мирно знаејќи дека македонските гимназијалци во Тетово немаат простор за следење на настава?, прашува ВМРО-НП. Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија од Тетово бара од премиерот Емил Димитриев лично да се ангажира ...

Протест на дел од гимназијалците во Тетово за немањето организиран бесплатен превоз

А1 On - 22.09.2016

Дел од учениците од втора година во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу градот со протест пред зградата на општина Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

Средношколците го пробија кордонот и влегоа во Општина Тетово

Репортер - 22.09.2016

Околу 200 тетовски средношколци од сите 5 средни училишта денес протестираа пред зградата на Општина Тетово, објави СДК . Иако поминаа 20 денови од почетокот на учебната година за средношколците кои живеат надвор од градот сѐ уште не е обезбеден ...

(ВИДЕО) Тетовските гимназијалци на протест, превозот до училиштето го плаќаат сами

Репортер - 22.09.2016

Средношколците од руралните подрачја кои учат во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, денеска протестираа пред општината бидејќи немаат превоз. Како што велат, состојбата е таква од почетокот на годината, бидејќи компанијата која го добила тендерот за ...

Протест на тетовски средношколци: Пред општината скапи возила, а ние немаме превоз

Радио МОФ - 22.09.2016

Дел од тетовските средношколци превозот до училиште си го плаќаат од сопствен џеб, други воопшто не одат на настава. Тие денеска во просториите на Општината, го изразија својот револт што локалната власт не им обезбедува бесплатен превоз, кој им ...

Протест на тетовските гимназијалци од албанска настава поради проблеми со превозот

Алфа - 22.09.2016

Тетовските гимназијалци од втора година, кои следат настава на албански јазик, денеска на протест пред општинската зграда, побараа од локалните власти да им го решат проблемот со училишниот превоз.

Тетовските средношколци не можат повеќе без превоз, ќе протестираат пак

Фактор - 22.09.2016

Група на средношколци од тетовските училишта повторно протестираа пред општина Тетово која не може да им организира бесплатен превоз, со што нивните секојдневни трошоци се високи бидејќи доаѓаат од поодалечени места надвор од градот.

Протест пред Општина Тетово поради транспортот на тетовските средношколци

Мета - 22.09.2016

Тетовските гимназијалци од руралните општини протестираа пред зградата на Општина Тетово, револтирани што властите и по три недели не им обезбедува бесплатен превоз од нивните домови до училиштетото.

Средношколците го пробија кордонот и влегоа во Општина Тетово

Канал 77 - 22.09.2016

Околу 200 тетовски средношколци од сите 5 средни училишта денес протестираа пред зградата на Општина Тетово, објави порталот СДК. Иако поминаа 20 денови од почетокот на учебната година за средношколците кои живеат надвор од градот сѐ уште не е ...

ВИДЕО: Тетовските гимназијалци на протест, превозот до училиштето го плаќаат сами

Либертас - 22.09.2016

Средношколците од руралните подрачја кои учат во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, денеска протестираа пред општината бидејќи немаат превоз. Како што велат, состојбата е таква од почетокот на годината, бидејќи компанијата која го добила тендерот за ...

Протест на дел од гимназијалците во Тетово за немањето организиран бесплатен превоз

Локално - 22.09.2016

Дел од учениците од втора година во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово што ја следат наставата на албански јазик и што живеат во околните места околу градот со протест пред зградата на општина Тетово го искажаа своето незадоволство од немањето ...

Средношколците го пробија кордонот и влегоа во Општина Тетово

Либертас - 22.09.2016

Околу 200 тетовски средношколци од сите 5 средни училишта денес протестираа пред зградата на Општина Тетово, објави СДК. Иако поминаа 20 денови од почетокот на учебната година за средношколците кои живеат надвор од градот сѐ уште не е обезбеден ...

Протест на тетовските гимназијалци: Немаат организиран бесплатен превоз

Канал 77 - 22.09.2016

Дека образованието во Тетово е во катастрофална состојба докажуваат и денешните протести на средношколците кои од другите општини, настава следат во средните училишта во Тетово, а на кои од почетокот на учебната година не им е обезбеден превозот.

Средношколски протест поради немање бесплатен организиран превоз во Тетово...

Н.Македонија - 22.09.2016

Средношколски протест поради немање бесплатен организиран превоз во Тетово Револтирани што немаат бесплатен организиран превоз речиси цел месец неколку стотинa ученици средношколци одржаа протест пред зградата на општина Тетово.

Тетовските гимназијалци се уште не одат на настава

24 Вести - 21.09.2016

Тетовските гимназијалци од македонска настава се уште не одат на училиште. Помина 21 ден од почетокот на новата учебна година која тие ја започнаа со протест, барајќи како што велат основни услови за почеток на наставата.

Дваесет и еден ден нема настава во тетовската гимназија

+инфо - 21.09.2016

За учениците во оваа гимназија и во другите училишта нема ниту превоз, вели Перса Угриноска-Наумоска од советот на родители во гимназијата. Дваесет и прв ден од поцетокот на учебната година. Но, не за сите ученици во Македонија.

Тетовските гимназијалци се уште не одат на настава

Либертас - 21.09.2016

Тетовските гимназијалци од македонска настава се уште не одат на училиште. Помина 21 ден од почетокот на новата учебна година која тие ја започнаа со протест, барајќи како што велат основни услови за почеток на наставата, пренесе 24 Вести .

Учениците во тетовскиот регион и понатаму без организиран бесплатен превоз

Алсат-М - 19.09.2016

Родителите на учениците од тетовско-шарскиот регион денеска протестираа пред општината Тетово со барање итно да се реши проблемот со превозот за учениците. Тие крајно револтирани истакнаа дека нивните деца губат часови цели две недели бидејќи немаат ...

Сите бегаат од тендерот за превоз на ученици во Битола

Сакам да кажам - 19.09.2016

Училишниот одбор на Техничкото училиште денес најверојатно ќе одлучува дали ќе биде носител на тендерот за бесплатен школски превоз во Битола. Општината по истрагата за случајот „Транспортер“ годинава нема да го распишува тендерот, па се бараат ...

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Репортер - 19.09.2016

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола.

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Локално - 19.09.2016

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола.

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Либертас - 19.09.2016

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола.

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Бриф - 19.09.2016

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола.

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Мета - 19.09.2016

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола.

Наместо Општина Битола тенедрот за школскиот превоз ќе го распише училиште

Канал 77 - 19.09.2016

Училишниот одбор на Средното техничко училиште во Битола денеска ќе одлучува дали ќе го распише тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола наместо Општината. Откако СЈО го отвори предметот Транспортер за криминал со бесплатниот школки превоз ...