TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешкиот живот на царицата Масако: Преживеала депресија, спонтан абортус и одбила да роди второ дете (ФОТО)

Слободен Печат - 24.10.2019

Како сопруга на наследникот ѝ било забрането палатата да ја напушта самостојно, да има свое мислење, па дури и да комуницира со своите родители без да го информира царскиот суд. Новата јапонска царица Масако, која западните медиуми ја нарекуваа ...

Новиот јапонски цар одржа чајанка за светските кралски семејства

Макфакс - 23.10.2019

Во неговата резиденција, јапонскиот император Нарухито организира чајнка за кралските семејства од други земји, сакајќи да им се заблагодари за присуството на неговото устоличување. Нарухито и неговата сопруга Масако ги пречекуваа кралските гости со ...

Крунисувањето на Нарухито, новиот јапонски цар

Кајгана - 23.10.2019

Во чест на крунисувањето на јапонскиот цар Нарухито, владата помилува околу 550.000 осуденици затворени за помали кривични дела како сообраќајни прекршоци или изборни измами. Царот Нарухито официјално го презеде престолот на вчерашната церемонија во ...

Новиот јапонски цар одржа чајанка за светските кралски семејства

24Инфо - 23.10.2019

Во неговата резиденција, јапонскиот император Нарухито организира чајнка за кралските семејства од други земји, сакајќи да им се заблагодари за присуството на неговото устоличување. Нарухито и неговата сопруга Масако ги пречекуваа кралските гости со ...

Новиот јапонски цар одржа чајанка за светските кралски семејства

MTM - 23.10.2019

Во неговата резиденција, јапонскиот император Нарухито организира чајнка за кралските семејства од други земји, сакајќи да им се заблагодари за присуството на неговото устоличување. Нарухито и неговата сопруга Масако ги пречекуваа кралските гости со ...

(ВИДЕО) Шинзо Абе: Три пати „банзаи“ за новиот цар на Јапонија!

Алсат-М - 22.10.2019

Царот Нарухито и официјално е крунисан на Тронот на хризантемите како 126 јапонски цар. Скандирајќи „банзаи“, насобраните му посакаа долго и просперитетно владеење. Нарухито на церемонијата во царскиот двор во Токио се обврза дека своите уставни ...

На древна церемонија , јапонскиот цар Нарухито и официјално седна на престолот (ВИДЕО)

Канал5 - 22.10.2019

На древна церемонија , 59- годишниот цар Нарухито го почна своето владеење со Јапонија , иако уште во мај седна на престолот , откако абдицира неговито татко , царот Акихито. Церемонијата се одржа во време кога Јапонија се опоравува од последиците ...

Жерновски во Токио на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито

Канал5 - 22.10.2019

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито што се одржуваат денеска и утре во Токио. Жерновски учествува во својство на личен претставник на претседателот на ...

Јапонија има нов цар

Канал5 - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презема престолот на церемонијата што се одржа во царската палата. Церемонијата за крунисување на Нарухито како 126 цар во најстарата наследна монархија во светот претставува врв на ритуалот на предавање на ...

Крунисан Нарухито, најмодерниот јапонски цар

Deutsche Welle - 22.10.2019

Јапонија има нов цар. Тој сака да му служи на народот. Во многу погледи е модерен, но конзервативното благородништво и кревкото здравје на сопругата ги ограничуваат неговите можности. На голема церемонија во Јапонија, во присуство на 2000 гости од ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Нова ТВ - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Официјално крунисување на јапонскиот цар Нарухито

Сител - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко Нарухито го наследи ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

А1 On - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

ВИДЕО: Раскошна свеченост за паметење - царот Нарухито го презема престолот

Press24 - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. WATCH: Japan's first emperor in 30 years, Emperor Naruhito, is now assuming his seat ...

ФОТО+ВИДЕО: Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Курир - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Јапонскиот цар Нарухито ќе биде крунисан

Слободен Печат - 22.10.2019

Тој го презеде тронот на 1 мај. Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави.

Крунисувањето на Нарухито ќе го проследат владини претставници од 170 држави

+инфо - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко Нарухито го наследи ...

(ВИДЕО) Јапонскиот цар Нарухито официјално востоличен

Нетпрес - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито во вторникот и официјално го прогласи своето востоличување на древниот обред во присуство на гости од 180 земји, полагајќи ја заклетвата дека ќе ја извршува својата должност на симбол на државата.

Јапонија има нов цар (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презема престолот на церемонијата што се одржа во Царската палата. Церемонијата за устоличување на Нарухито како 126 цар во најстарата наследна монархија во светот претставува врв на ритуалот на предавање на ...

Крунисувањето на јапонскиот цар Нарухито (ВИДЕО)

+инфо - 22.10.2019

Новиот јапонски цар Нарухито беше крунисан пред повеќе од 2.000 лица и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко Нарухито го наследи својот татко, 85-годишниот Акихито, кој абдицираше од ...

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Макфакс - 22.10.2019

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличување на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата минатата недела, беше објавена денес во посебен број на службениот весник.

КРУНИСАН јапонскиот цар Нарухито (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.10.2019

Нарухито и официјално го презеде тронот. Јапонскиот цар Нарухито официјално е крунисан на традиционалната церемонија на која присуствуваа околу 2.600 луѓе и владини претставници од 180 држави.

Крунисан јапонскиот император Нарухито

Р.С.Европа - 22.10.2019

Јапонскиот император Нарухито денеска официјално е крунисан на престолот, на церемонијата на која присуствуваа претставници на повеќе од 170 земји. Нарухито, кој има 59 години е 126 по ред јапонски император.

Јапонија има нов цар – церемонијално крунисан Нарухито

Таратур - 22.10.2019

Нарухито е новиот јапонски модерен цар кој тврди дека сака да му служи на народот. Сепак, поради конзервативното благородништво, но и слабото здравје на неговата сопруга, тој ќе биде ограничен во неговото делување, пренесува Дојче Веле .

ЕДЕН СОСЕМА ПОИНАКОВ ЦАР: Нарухито џогира, оди на планинарење и е оженет со жена која работи

Слободен Печат - 22.10.2019

Нарухито џогира, оди на планинарење, одлично зборува англиски и свири виолина. Новиот јапонски цар Нарухито, како и неговите родители, сакаат да ја одржат блискоста со својот народ. Тој по многу работи е модерен, но конзервативниот дворец и кревкото ...

Свечено востоличен новиот јапонски цар

ММС - 22.10.2019

Со свечен чин и со традиционални обичаи, денеска Нарухито стана 126. цар на Јапонија. На востоличувањето на новиот јапонски цар во Царската палата во Токио присуствуваа речиси 2.000 официјални претставници на 190 држави и на меѓународни органзации.

Жерновски учествува на церемониите за устоличување на јапонскиот император Нарухито

Макфакс - 22.10.2019

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата учествува на церемониите за интронизација на iмператорот Нарухито што се одржуваат денеска и ...

Кралскиот џет-сет на едно место: Микс од стилови на крунисувањето на Нарухито (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 22.10.2019

Во галеријата во продолжение погледнете како изгледаа и останатите светски државници на церемонијата на крунисувањето. На церемонијата на крунисувањето на Нарухито присуствуваа околу 2.000 гости, меѓу кои голем број странски државници.

Во чест на крунисувањето, јапонската Влада аболицираше околу половина милион луѓе

+инфо - 22.10.2019

Царот Нарухито и неговата сопруга Масако, поранешна дипломатка, школувана на Харвард, посетија три светилишта во палатата за да им се поклонат на шинтоистичките богови. Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на ...

Крунисан Нарухито, најмодерниот јапонски цар (ВИДЕО)

Алфа - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презема престолот на церемонијата што се одржа во Царската палата. Церемонијата за устоличување на Нарухито како 126 цар во најстарата наследна монархија во светот претставува врв на ритуалот на предавање на ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Факултети - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на тронизирање на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Жерновски учествува на церемониите за интронизација на јапонскиот император Нарухито

Слободен Печат - 22.10.2019

Церемониите на интронизација се најважниот настан во Јапонија и настан што се случува еднаш во 30 години. Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален ...

Раскошна свеченост за паметење: Свечено крунисан 126-от јапонски цар! Нарухито го преземал Престолот на хризантемата

Точка - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито го преземал официјалниот трон на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на крунисувањето на Нарухито како 126-ти цар на најстарата наследна светска монархија претставува врвот на ритуалот за предавање на ...

Учество на Жерновски на церемониите за интронизација на Императорот Нарухито

iPortal - 22.10.2019

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата на Република Северна Македонија, учествува на церемониите за интронизација на Императорот ...

Официјално крунисување на јапонскиот цар Нарухито

24Инфо - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко Нарухито го наследи ...

Крунисан Нарухито, новиот јапонски цар (ВИДЕО)

Кумановски м. - 22.10.2019

Со свечен чин заедно со традиционалните церемонии, Нарухито официјално стана 126-ти цар во Јапонија. На инаугурацијата на новиот јапонски цар Нарухито во Царската палата во Токио присуствуваа близу 2.000 претставници од 190 земји и меѓународни ...

Жерновски учествува на церемониите за интронизација на јапонскиот император Нарухито

Centar - 22.10.2019

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата учествува на церемониите за интронизација на императорот Нарухито што се одржуваат денеска и ...

Во Токио: Жерновски два дена на интронизација на јапонскиот цар Нарухито

Денешен - 22.10.2019

Замени к министерот за надворешни работи Андреј Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито што се одржуваат денеска и утре во Токио. Жерновски учествува во својство на личен претставник на претседателот на ...

Жерновски во Токио на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито

Либертас - 22.10.2019

– Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито што се одржуваат денеска и утре во Токио. Жерновски учествува во својство на личен претставник на претседателот на ...

Официјално крунисување на јапонскиот цар Нарухито

4NEWS - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко Нарухито го наследи ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Локално - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Oфицијално крунисување на јапонскиот цар Нарухито

Бриф - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално ќе биде крунисан, а на традиционалната церемонија ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 држави. Царот Нарухито (59) го презеде тронот на 1 мај од неговиот татко, 85-годишниот ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Опсервер - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Нарухито официјално стана цар на Јапонија

Вечер Прес - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито денеска официјално седна на тронот на Хризантемата, со што стана 126, цар на Јапонија. Публиката и учесниците на церемонијата за време на устоличувањето, на кое присуствуваа околу 2.600 луѓе и владини претставници од 170 ...

Жерновски учествува на церемонијата за интронизација на Императорот Нарухито

24Инфо - 22.10.2019

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата на Република Северна Македонија, учествува на церемониите за интронизација на Императорот ...

Жерновски на церемониите за интронизација на Императорот Нарухито

Локално - 22.10.2019

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата на Република Северна Македонија, учествува на церемониите за интронизација на Императорот ...

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Либертас - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Н.Македонија - 22.10.2019

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката одобрена од владата минатата недела, беше објавена денес во посебен број на службениот весник.

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

MakPress - 22.10.2019

Јапонскиот цар Нарухито официјално го презеде Престолот на хризантемите на церемонијата одржана во царската палата. Церемонијата на устоличување на Нарухито како 126. цар во најстарата светска монархија претставува врв на ритуалното предавање на ...

Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито

MakPress - 22.10.2019

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито што се одржуваат денеска и утре во Токио. Жерновски учествува во својство на личен претставник на претседателот на ...

Лидерите од целиот свет на крунисувањето на јапонскиот цар

Канал5 - 21.10.2019

На утрешната церемонија на крунисување на јапонскиот цар Нарухито ќе присуствуваат претседатели , премиери , лидери и благородници од над 170 земји од светот. Јапонскиот император Нарухито утре ќе биде официјално крунисан на традиционална церемонија ...

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Слободен Печат - 21.10.2019

Во соопштението од кабинетот на Тачи се наведува дека на средбата со премиерот Абе обострано е оценето дека двете земји имаат добри билатерални односи и дека е постигнат видлив равој во економската соработка.

Светските лидери ќе присуствуваат на крунисувањето на јапонскиот цар Нарухито

Слободен Печат - 21.10.2019

Јапонскиот император Нарухито утре ќе биде официјално крунисан на традиционална церемонија, стара со векови, на која ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе. За време на утршното крунисување на јапонскиот цар Нарухито, најавено е присуство на бројни ...

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Опсервер - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...

Тачи-Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Локално - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

24Инфо - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...

Хашим Тачи по средбата со Шинѕо Абе најави отворање на јапонска амбасада во Приштина

iPortal - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Либертас - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

MakPress - 21.10.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово ...