TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oбјавен разузнавачки извештај

А1 - 05.05.2002

Израелската влада денес објави разузнавачки извештај на 100 страници во кој се наведува дека палестинскиот лидер Јасер Арафат е мозокот и финансиерот на бранот самоубиствени напади против еврејската држава. Во извештајот се обвинува палестинската самоуправна власт дека ги злоупотребила средствата ...

Во Џенин убиена Палестинка и две деца

А1 - 05.05.2002

Eдна Палестинка и две деца се убиени денес од израелските безбедносни сили во Џенин, во северниот дел на Западниот брег. Израелските сили отвориле оган врз лицата кои се движеле во близината на местото каде што е кренато во воздух едно израелско оклопно ...

Каиро солидарно со Палестинците

А1 - 05.05.2002

Египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Махер и советникот на египетскиот претседател Осама Ал баз денеска одржаа разговори со Јасер Арафат во Рамалах, на Западниот брег при што на палестинскиот лидер му ја изразија солидарноста на Каиро со Палестинците.

Палестинците бараат осуда за Израел

А1 - 04.05.2002

Палестинците бараат осуда за Израел поради спречувањето испраќшање инспектопри на ОН во Џенин. На 6 часовната дебата палестинскиот претставник зборувал за скандалот во Советот за безбедност поради не залагањето на Кофи Анан за притисок врз израел за масакрот во ...

Пауел: Последна шанса за Арафат

Утрински - 04.05.2002

САД планираат мировна конференција за Блискиот Исток ВАШИНГТОН - Американскиот државен секретар Колин Пауел најави дека во тек се подготовки за одржување мировна конференција за Блискиот Исток во наредните неколку месеци. Американски претставници изјавија дека на состанокот - на кој ќе се направи ...

Израелците го ослободија Арафат

Дневник - 04.05.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Арафат изјави дека е подготвен да почне преговори со израелскиот премиер Шарон за прекин на огнот меѓу Израелците и Палестинците Израелската армија завчера се повлече од Рамалах и го ослободи палестинскиот водач Јасер Арафат, кој неколку месеци беше блокиран во својот штаб ...

Арафат ги поздрави предлозите за мировна конференција

А1 - 03.05.2002

Палестинскиот лидер Јасер Арафат денеска ги поздрави предлозите за одржување на блискоисточна мировна конференција на почетокот на летото, јави палестинската агенција „Вафа“. Американскиот државен секретар Колин Пауел синоќа најави мировна конференција за Блискиот Исток, не наведувајќи детали.

ОН мисијата за Џенин откажана, Арафат ослободен од израелскиот притвор

А1 - 02.05.2002

Во неможност да оствари соработка со Израел, генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан изјави дека ќе ја откаже мисијата на светската организација за истражување на последиците од израелскиот напад на бегалскиот камп Џенин.

Израелските тенкови се повлекоа од Хеброн

А1 - 01.05.2002

Израелските тенкови денеска го завршија своето повлекување од Хеброн, а со тоа и дводневниот напад кој започна како одговор на нападите од Палестинците што беа извршени врз една еврејска населба. Воените извори соопштија дека биле уапсени 150 Палестинци.

Палестинците пуштени од црквата на христовото раѓање

А1 - 01.05.2002

Една група од Палестинци, кои последниов месец го поминаа во опколената црква на христовото раѓање во Витлеем, денеска беа пуштени кај болницата Бејт Џала. Доцна синоќа една група од Палестинци, придружувани од отец Ибрахим, кој ја води црквата, им се предале на израелските сили кои се наоѓале ...

Убиени палестински деца при експлозија

А1 - 01.05.2002

Две палестински деца биле убиени денеска при експлозијата што се случила во една напуштена палестинска полициска станица во Витлеем, окупирана од израелските сили, соопштија палестинските медицински извори. Едно двегодишно девојче доцна синоќа било убиено кога израелските тенкови нападнале неколку ...

Преговорите ОН - Израел во ќорсокак

А1 - 30.04.2002

Израелскиот безбедносен кабинет го одбил барањето за доаѓање на мисијата на Обединетите нации за Џенин, јави агенцијата ДПА, повикувајќи се на информацијата на израелското радио, според кое одлуката е моментална, а не од траен карактер.

Израелски тенкови го прочешлаа Хеброн

Дневник - 30.04.2002

ПО НАПАДОТ ВРЗ ЕВРЕЈСКА ДОСЕЛЕНИЧКА НАСЕЛБА Израелски тенкови и пешадија, поддржани од хеликоптери, вчера повторно го нападнаа палестинскиот град Хеброн на Западниот брег, при што убија девет луѓе, јави Ројтерс. Околу 50 тенка и оклопни транспортери влегле во градот, а пешадијата спроведувала ...

Израелски единици убија девет лица во Хеброн

Утрински - 30.04.2002

Неколку часа откако Израел го прифати предлогот на Буш за окончување на опсадата ХЕБРОН - Израелски тенкови и пешадиски единици вчера го нападнаа градот Хеброн на Западниот Брег, при што убија девет лица, а еден израелски снајперист уби палестински милитант во црквата "Христовото раѓање" во Витлеем.

Палестинските милитанти ослободуваат 15 цивили од црквата во Витлеем

Вест - 30.04.2002

Еден палестински милитант кој се наоѓа во црквата на Христовото раѓање изјави вчера дека на 15 цивили ќе им биде дозволено да излезат од црквата, со што даде надеж за прекин на 26-дневната опсада. Милитантот изјави дека тој и околу 30-тина останати с ВИТЛЕЕМ/ ХЕБРОН, 30 април (Ројтерс) - Еден ...

Израел планира протерување на два милиони Палестинци?

А1 - 29.04.2002

Израелскиот премиер Ариел Шарон е подготвен да го искористи во своја полза евентуалниот напад на САД врз Ирак, немирите во Јордан или ескалацијата на терористичките акции на територијата на Израел со цел да протера повеќе од два милиони Палестинци од земјата.