TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

24 Вести - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Ден на жалост во Украина

Телма - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руската ТВ „Ѕвезда“ повторно задржани од Украинската војска

24 Вести - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Алсат-М - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Гнев и државна жалост во Украина

Deutsche Welle - 15.06.2014

Соборувањето на воениот транспортер од страна на проруските сепаратисти предизвика шок во Украина. Пред руската амбасада во Киев дојде до нереди. Претседателот Порошенко прогласи државна жалост.

УКРАИНА: Ден на жалост заради загинувањето на 49 војници

Телеграф - 15.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара свикување на Советот за национална безбедност и одбрана по повод најновиот развој на настаните на исток во државата Заради загинувањето на 49 украински ...

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Алфа - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Украина прогласи Ден на жалост

Нетпрес - 15.06.2014

Преседателот на Украина, Петро Порошенко, денеска прогласи ден на жалост во Украина и порача дека ќе ги казни одговорните за соборувањето на транспортниот воен авион.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Сител - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

БАН КИ-МУН: Да се стави крај на непријателството во Украина

Телеграф - 15.06.2014

Тој преку соопштението изрази загриженост поради тоа што неодамнешните дипломатски напори во таа насока не вродиле со плод Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до ...

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

+инфо - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Ден на жалост во Украина

Курир - 15.06.2014

Поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

А1 On - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Украина завиена во црно- прогласен на жалост

Press24 - 15.06.2014

Во Украина денеска е прогласена ден на жалост поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

А1 On - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Обид за атентат на претседателот на Украина?

А1 On - 15.06.2014

Припадници на обезбедувањето од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко деактивирале силна експлозивна направа, која што ја пронашле во непосредна близина на кабинетот, пренесе ...

Ден на жалост во Украина

Р.С.Европа - 15.06.2014

Преседателот на Украина Петро Порошенко денеска прогласи ден на жалост во Украина и порача дека ќе ги казни одговорните за соборувањето на транспортниот воен авион.

Бан ги повика украинските сили и проруските сепаратисти да му стават крај на непријателството

А1 On - 15.06.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун апелираше до украинските сили и проруските сепаратисти веднаш да го спречат насилството, кое доведува до зголемување на човечките животи и ...

Порошенко бара од ЕУ нови санкции против Русија

Руска реч - 15.06.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, во телефонски разговор со претседателот на Франција, Франсоа Оланд побара воведување нови санкции против Русија, вклучувајќи и прекин на воено-техничката ...

Германија и Франција ја повикуваат Русија „ефективно да ја контролира границата со Украина“

Руска реч - 15.06.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел и претседателот на Франција, Франсоа Оланд, за време на телефонскиот разговор со претседателот на Русија, Владимир Путин, го повикаа ефективно да ја контролира ...

Украина жали за 49-те војници

Република - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

Република - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Либертас - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Украина потона во жалост за загинатите

Локално - 15.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша декрет со кој објавува дека денешниот ден е ден на жалост за загинатите учесници при антитерористичката операција во Доњецка и Луганска области. .

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

Н.Македонија - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој е вклучена оваа руска телевизија Раководството на телевизијата успеа да воспостави ...

Порошенко им се закани на терористите

Deutsche Welle - 14.06.2014

Телохранителите на украинскиот претседател Петро Порошенко отстраниле експлозивна направа поставена во близина на канцеларијата на претседателот, информираат денеска безбедносни извори.

Деактивирана експлозивна направа во близина на кабинетот на украинскиот претседател Порошенко

24 Вести - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Петро Порошенко. Бомбата била откриена во минатата ноќ близу до ...

Обид за атентат на Порошенко ?

Канал5 - 14.06.2014

Дали новиот украински претседател се спасил од атентат ? Обезбедувањето на украинскиот претседател Петро Порошенко деактивирале денеска силна експлозивна направа, најдена во близина на неговиот ...

Бел фосфор го запали Славјанск

Дневник - 14.06.2014

Жителите на Славјанск и неговите предградија ноќта меѓу четвртокот и петокот биле разбудени од нешто за кое велат дека се бомби фрлени на нивниот град од страна на украинската војска, пренесе „Русија ...

Погодена болницата во Славјанск при бомбардирање

Inpress - 14.06.2014

Славјанск, 14. јуни 2014 (ИНПРЕС) При бомбардирањето на украинскиот град Славјанск, беше погоден покривот на градската болница, а како резултат на тоа, две лица беа сериозно повредени.

Порошенко: Терористите ќе добијат соодветен одговор

А1 On - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украиснките сили од страна на бунтовниците.

Порошенко: Терористите ќе добијат соодветен одговор

Телеграф - 14.06.2014

Во инцидентот во источна Украина денеска загинаа 49 луѓе Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украиснките сили од ...

Порошенко прогласи ден на жалост

Р.С.Европа - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко прогласи ден на жалот за утре поради убиените укрински војници во досега најкрвавиот напад врз националлните трупи од про-руските сепаратисти во источниот дел ...

Пет украински граничари убиени и седум ранети кај Мариупол

Макфакс - 14.06.2014

Пет украински граничари се убиени и уште седум се ранети во напад во саботата врз колона на пограничните единици во градот Мариупол во источната Донецка област каде што два месеца украинската армија ...

Украина ветува ‘соодветен одговор' за уривање на авионот

Макфакс - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги собра во саботата воените и безбедносните челници на консултации откако проруските бунтовници соборија транспортен авиона на украинската армија при што ...

Лавров ги повика САД да го поттикнат Киев да ја сопре воената акција, Кери ја опомена Русија за врски со бунтовниците

Макфакс - 14.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворов во саботата навечер во телефонскиот разговор со американскиот колега Џон Кери ги повика САД да го употребата своето влијание врз украинските ...

Обид за атентат на Порошенко?

Телеграф - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна ...

Порошенко најави одмазда за рушењето на украинскиот авион: Терористите ќе добијат соодветен одговор

Бриф - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украинските сили од страна на бунтовниците.

Деактивирана бомба во близина на кабинетот на украинскиот претседател Порошенко

Локално - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Петро Порошенко. Бомбата била откриена во минатата ноќ близу до ...

Спречен атентат врз новиот претседател на Украина, Петар Порошенко

Република - 14.06.2014

Силна експлозивна направа била пронајдена близу резиденцијата на украинскиот претседател Петар Порошенко, соопштија службите за безбедност.. -Направата била пронајдена во текот на ноќта во близина на ...

Пет украински граничари убиени и седум ранети кај Мариупол

Либертас - 14.06.2014

Пет украински граничари се убиени и уште седум се ранети во напад во саботата врз колона на пограничните единици во градот Мариупол во источната Донецка област каде што два месеца украинската армија ...

Пет украински граничари убиени и седум ранети кај Мариупол

Тера - 14.06.2014

Пет украински граничари се убиени и уште седум се ранети во напад во саботата врз колона на пограничните единици во градот Мариупол во источната Донецка област каде што два месеца украинската армија ...

Спречен атентат врз Порошенко?!

Фактор - 14.06.2014

Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопшти извор од служба на обезбедувањето. „Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до ...

Атентат над претседателот на Украина: Бомба пронајдена во близина на резиденцијата на Порошенко

Точка - 14.06.2014

Силна експлозивна направа била пронајдена во близина на резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопштил извор од службата за безбедност.

Избегнат атентат врз Порошенко

Локално - 14.06.2014

Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопшти извор од служба на обезбедувањето. „Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до ...

Порошенко најави одмазда за соборувањето на авионот со 49 војници: Објавена снимка од падот! (ВИДЕО)

Sky - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ветил одмазда откако проруските сепаратисти соборија воен авион на истокот на земјата во кој загинаа 49 лица. - Оние кои се вклучени во такви „цинични акти на ...

Директно од фронтот, граѓанска војна во Украина: Погледнете ја снимката од крвавите улични борби во Мариупољ!

Точка - 14.06.2014

Украинските сили за безбедност и Националната гарда покрај пешадиско вооружување користат и камиони за огнена поддршка против припадниците на самопрогласената Народна Република Доњецк.

Киев гневен на руските тенкови во источна Украина

Н.Македонија - 14.06.2014

Доколку се потврди директно руско вмешување во бунтот на проруските групи, оценува Ројтерс, тогаш може да дојде до сериозно продлабочување на кризата меѓу Москва и Западот, која веќе ги доведе ...

Украинските сили го зазедоа Мариопољ

Телма - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласна ...

Мариупол: Офанзива на украинските сили

24 Вести - 13.06.2014

Украинските владини сили, според последните извештаи, го опколиле градот Мариупол кој е под контрола на проруските сепаратисти. Министерот за внатрешни работи Арсениј Аваков соопшти дека украинските ...

Војската фрла запаливи бомби врз народот?

Дневник - 13.06.2014

Украинската војска првпат употребила запаливи бомби со бел фосфор против цивилите во селото Семјоновка кај Славјанск. По нападот, во селото беснеат неколку пожари, а во тек е и напад со минофрлачи и ...

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Алсат-М - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Во Мариопољ повторно се вее украинското знаме

Deutsche Welle - 13.06.2014

Украинската армија води масивна офанзива против сепаратистите, при што тврди дека ја повратила контролата врз градот Мариопољ. Има повеќе загинати. Украинските сили забележале успех и во регионот на ...

Русија ја предложи резолуцијата на ОН за Украина

Кајгана - 13.06.2014

Русија ноќта кон петокот ја поднесе нацрт резолуцијата на Советот за безбедност при Обединетите нации во којашто повикува на ставање крај во Украина и спроведување на мировниот план на Организацијата ...

Русија поднесе нацрт-резолуција за Украина

Р.С.Европа - 13.06.2014

Русија поднесе нацрт-резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации за кризата во Украина. Според амбасадорот на Москва во Обединетите нации Витали Чуркин со резолуцијата се бара запирање ...

Русија ја предложи резолуцијата на ОН за Украина

Макфакс - 13.06.2014

Русија ноќта кон петокот ја поднесе нацрт резолуцијата на Советот за безбедност при Обединетите нации во којашто повикува на ставање крај во Украина и спроведување на мировниот план на Организацијата ...

Офанзива на украинските сили во Мариупол

Р.С.Европа - 13.06.2014

Украинските владини сили, според последните извештаи, го опколиле градот Мариупол кој е под контрола на проруските сепаратисти. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков соопшти дека украинските ...

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

А1 On - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Активни воружени судири во Славјанск помеѓу сепаратистите и украинската војска

МРТ - 13.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на сепаратистите.

Украинските сили го освоија пристанишниот град Мариупол

Inpress - 13.06.2014

Мариупол, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Украинските сили ја вратиле контролата над пристанишниот град Мариупол на Азовското Море. Тие го издигнале националното знаме над зградата на Градското собрание, ...

Баросо: Русија да започне конструктивен дијалог со Украина

МРТ - 13.06.2014

Според претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо, Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Украинските сили ја повратија контролата врз Мариопољ

А1 On - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласна ...

БАРОСО: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Телеграф - 13.06.2014

Порошенко вчера разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, на кого му кажал дека доаѓањето на трите руски тенка во источна Украина е неприфатливо Претседателот на Европската комисија, Жосе ...

Олигархот Коломојски му предложи на Порошенко да ја издвои Украина од Русија со ѕид

Руска реч - 13.06.2014

Во канцеларијата на претседателот на Украина, Петро Порошенко, пристигна инженерски проект за изградба на ѕид со должина од 1.920 километри вдолж границата со Русија, пренесува „Интерфакс“.

Украинските сили ја повратија контролата врз Мариопољ

+инфо - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласната ...

Странски платеници го освоиле Мариупољ – зборуваат на англиски! (видео)

Република - 13.06.2014

Украинската армија ја презела контролата над Мариупољ благодарение на странските платеници што се бореле на страната на специјалните, неодамна формирани баталјони на украинската војска.

Украинските сили го завземаа Мариупол

Фактор - 13.06.2014

Киев – Украинските сили ја вратија контролата над Мариупол и го развоија националното знаме на главната административна зграда, соопшти украинскиот министер Аваков.

Русија ја предложи резолуцијата на ОН за Украина

Тера - 13.06.2014

Русија ноќта кон петокот ја поднесе нацрт резолуцијата на Советот за безбедност при Обединетите нации во којашто повикува на ставање крај во Украина и спроведување на мировниот план на Организацијата ...

Доказ: Странски платеници го освоиле Маријупољ - зборуваат на англиски!

Точка - 13.06.2014

Украинската армија ја преземала контролата над Маријупољ благодарение на странските платеници кои се бореле на страната на специјалните, неодамна формирани баталјони на украинската војска.

Взгляд :Во Источна Украина се корисити забрането оружје

Локално - 13.06.2014

Руските дипломати го обвинуваат Киев вза користењето на забранети оружје во Источна Украина, пишува “Взгляд”. Руското Министерство за надворешни работи констатира дека ветувањето на Порошенко за ...

Барозо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Денешен - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Барозо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Власта на Киев си го врати Мариопол

Локално - 13.06.2014

Украинските власти си го вратија Мариупол.Контрадикторна е информацијата за бројот на жртвите и повредените при вооружениот судир. Според РИА Новости во резултат на судирите меѓу проруски ...

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Либертас - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Порошенко и Путин телефонски разговарале за ситуацијата на истокот на Украина

Тера - 13.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во четврток телефонски разговарал со новиот украински претседател Петро Порошенко, кој му го изложил планот за смирување на тензиите во источниот дел на Украина, ...

Нови судири во реонот на Славјанск

Утрински - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

Порошенко му телефонирал на Путин

24 Вести - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

Алсат-М - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Брановите бегалци во Украина се зголемуваат

Deutsche Welle - 12.06.2014

Анексијата на украинскиот полуостров Крим од страна на Русија и борбите во источниот дел на Украина тераат се‘ повеќе луѓе во бегство. Точни бројки нема.

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

24 Вести - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Украинската национална гарда употребила запалливи бомби во Семјоновк

Макфакс - 12.06.2014

Националната гарда на Украина по прв пат за време на воените пресметки од почетокот на воената операцијана југоистокот од земјата употребиле запаливи бомби со бел фосфор против цивилното население во ...

Лавров - загрижува што нема прогрес за кризата во Украина

Р.С.Европа - 12.06.2014

Русија вели дека станува се повеќе загрижени од недостатокот на прогерс во напорите да се запре насилството во источна Украина. Руските новински агенции јавија дека министерот за надворешни работи, ...

Русите предлагаат резолуција за Украина во Советот за безбедност

Нетпрес - 12.06.2014

Русија ќе му предаде на Советот на безбедност нацрт резолуција за ситуацијата во Украина со повик за исполнување „мапи за патиштата“ кои ги состави претседателството на ОБСЕ, а ги најави шефот на ...

Нови судири во реонот на Славјанск

+инфо - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина, соопшти Кремљ

Сител - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Русија обвинува дека Украина користи запаливи бомби, Украина демантира

МРТ - 12.06.2014

Висок претставник од Министерството за надворешни работи на Русија ги обвини украинските власти дека на источниот дел од земјата користат забрането оружје, откако руските медиуми објавиле дека се ...

Нови судири во Славјанск

Нетпрес - 12.06.2014

Нови вооружени судири меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили денеска во Славјанск. Претставник на проруските сепаратистички сили посочи дека во реонот на Славкурорт се ...

Порошенко му телефонирал на Путин

Р.С.Европа - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко во телефонски разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин за неговите планови за решавање на проблемите во источниот дел на Украина.

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина, соопшти Кремљ

+инфо - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Порошенко и Путин телефонски разговарале за ситуацијата на истокот на Украина

Макфакс - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во четврток телефонски разговарал со новиот украински претседател Петро Порошенко, кој му го изложил планот за смирување на тензиите во источниот дел на Украина, ...

Гласот на Русија: Семјоновка гори, војската фрла запаливи бомби врз цивилите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2014

Националната гарда на Украина првпат во текот на воената операција на југоистокот на земјата употребила запаливи бомби со бел фосфор против цивилното население во селото Семјоновка кај Славјанск, ...

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина

Телеграф - 12.06.2014

Порошенко го информирал својот соговорник за својот план за излез од „ситуацијата на југоистокот на Украина“ Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински ...

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина

А1 On - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

+инфо - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

А1 On - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

Сител - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Нови судири во реонот на Славјанск

А1 On - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

Жестоки судири во реонот на Славјанск

Телеграф - 12.06.2014

Во реонот на Славкурорт се слушаат истрели, а над селото Восточни се издига густ црн чад Во околината на украинскиот град Славјанск во донецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу ...

ЛАВРОВ: Украинската армија итно да прекине со операциите

Телеграф - 12.06.2014

Тој повика да се договорат услови за прекин на огнот и да се решат итно хуманитарните проблеми и да се почне со вистински национален дијалог за идниот систем во Украина Рускиот министер за надворешни ...

Нови судири во Славјанск

Курир - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

Нови судири во реонот на Славјанск

Алфа - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

А1 On - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Лавров бара примирје во источна Украина

Р.С.Европа - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека украинската влада мора да ја прекине воената операција и се согласи на примирје со сепаратистите во источниот дел на земјата.

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската војска

Макфакс - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со американскиот државен секретар, Џон Кери, ја нагласил неопходноста Киев веднаш да ја запре воената операција на ...

Викиликс - Порошенко и Тимошенко пренесуваа доверливи информации на САД

Inpress - 12.06.2014

Њујорк, 12. јуни 2014 (ИНПРЕС) Сајтот "Викиликс" излезе со нови скандалозни откритија, меѓу кои и тоа дека новоизбраниот претседател на Украина, Петро Порошенко, давал детални информации на САД во ...

Бајден во разговор со Порошенко истакнал дека поддржува преговори

Макфакс - 12.06.2014

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, изјави дека неговата земја силно ги поддржува преговорите на Украина, Русија и ЕУ за решавање на украинската криза, соопштила во четвртокот Белата куќа.

Русите предлагаат резолуција за Украина во Советот за безбедност

Точка - 12.06.2014

Русија ќе му предаде на Советот на безбедност нацрт резолуција за ситуацијата во Украина со повик за исполнување "мапи за патиштата" кои ги состави претседателството на ОБСЕ, а ги најави шефот на ...

Нови судири во реонот на Славјанск

Денешен - 12.06.2014

Во околината на украинскиот град Славјанск во Доњецката област денеска има „активни вооружени судири“ меѓу проруските сепаратистички борци и украинските безбедносни сили, соопшти претставник на ...

"Украинците користат забрането оружје, убиваат жени и деца, пукаат во бегалци"

Точка - 12.06.2014

Членот на Руското министерство за надворешни работи, Константин Долгов, денес ги обвинил украинските сили за примена на забрането оружје против жителите на Славјанск.

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската војска

Канал 77 - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со американскиот државен секретар, Џон Кери, ја нагласил неопходноста Киев веднаш да ја запре воената операција на ...

Украинската национална гарда употребила запалливи бомби во Семјоновк

Тера - 12.06.2014

Националната гарда на Украина по прв пат за време на воените пресметки од почетокот на воената операцијана југоистокот од земјата употребиле запаливи бомби со бел фосфор против цивилното население во ...

Викиликс обелодени дека Порошенко кодошел на САД

Локално - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко давал детални информации додека бил пратеник на американскиот амбасадор во Киев,Џон Херби за време на консултациите за формирање на коалициска влада на земјата ...

Лавров бара итен прекин на операциите на украинската армија

Денешен - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери нагласи неопходност Киев што побргу да прекине со воените операции на југоисток ...

Лавров бара итен прекин на воените акции во југоисточна Украина

Либертас - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери потенцирал дека е неопходно Киев што побргу да прекине со воените операции на ...

Русија бара истрага заради запалливи гранати во Украина (видео)

Република - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров повика Украина веднаш да биде под истрага за употребата на запаливи гранати, информираше NTV.ru .

Украинците убиваат жени и деца, пукаат во бегалци и користат забрането оружје

Денешен - 12.06.2014

Членот на Руското министерство за надворешни работи, Константин Долгов, денес ги обвинил украинските сили за примена на забрането оружје против жителите на Славјанск.

(ВИДЕО) Украина ги “топела” сепаратистите со фосфорни ракети забранети со Женевската конвенција,Русија бара истрага

Локално - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров повика Украина веднаш да биде под истрага за употребата на запаливи гранати, информираше NTV.ru.Русиja бара итна истрага за користење од страна ...

САД сака украинските власти да соработуваат со хуманитарните организации

Канал5 - 11.06.2014

САД бара од Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

Kиев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата?

Дневник - 11.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале обострано разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилството на истокот од земјата, предложени од претседателот Петро Порошенко.

Лавров: Киев што поскоро да ги запре акциите!

Канал5 - 11.06.2014

Сергеј Лавров во телефонски рзговор со Џон Кери ја нагласил неопходноста Киев што поскоро да ги запре воените акции на југоистокот на Украина. Рускиот шеф на дипломатијата побара да се договорат ...

ПОРОШЕНКО: Можен е дијалог, ако се разоружаат сепаратистите

Телеграф - 11.06.2014

Не ни требаат преговори поради самите преговори. Мировниот план треба да биде основа за деескалирање, вели тој Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу ...

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

+инфо - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

САД го повика Киев да соработува со ООН и хуманитарните групи за заштита на цивилите

Р.С.Европа - 11.06.2014

САД го повика Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

Алфа - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Русија, Германија и Полска бараат дијалог за решавање на кризата во Украина

Нетпрес - 11.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

Кремљ: не е планирана средба меѓу Путин и Порошенко

Руска реч - 11.06.2014

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, изјави дека никакви средби и преговори меѓу Владимир Путин и Петро Порошенко не се планирани во блиска иднина, пренесува РИА „Новости“.

Порошенко најави дијалог доколку се разоружат проруските сепаристи

Локално - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Русија, Германија и Полска бараат дијалог за решавање на кризата во Украина

Точка - 11.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

Порошенко: Украина нема друг избор освен да се разбере со Русија

Вечер Прес - 11.06.2014

И покрај анексијата на еден украински регион и поттикнувањето бунт во други два, Украина нема како да ги прекине односите со Кремљ, вели Порошенко во интервју за "Тајм" Новиот украински претседател, ...

САД алармира за соработка на ОН со Киев

Локално - 11.06.2014

САД го повика Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

Порошенко нареди да се организира хуманитарен коридор

Телма - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко издаде наредба да се направи хуманитарен коридор за да може цивилите да ги напуштат источните области зафатени од воениот конфликт.

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

Утрински - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, ...

Продолжува гранатирањето на Славјанск

Телма - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, ...

Порошенко нареди хуманитарни коридори

Deutsche Welle - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко нареди воспоставување на хуманитарни коридори за цивилите кои живеат во немирниот исток на земјата. Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да ...

Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина

24 Вести - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина за да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

Крикот на раселените деца стаса до Порошенко

Канал5 - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина, со цел да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

„Силите за самоодбрана“ на источна Украина организираат тајни кампови за обука (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.06.2014

И покрај ветувањето на новиот украински претседател Петро Порошенко за постигнување примирје, не се наѕира крајот на воената офанзива во источниот дел на земјата, каде што таканаречените сили за ...

Лавров: Русија не е против асоцијацијата на Украина во ЕУ

Руска реч - 10.06.2014

Москва нема ништо против потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина во ЕУ, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, пренесува РИА „Новости“.

Порошенко сака да ја казни Русија и е подготвен за помош од Западот

Руска реч - 10.06.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко во интервју за американскиот весник TIME,изјави дека сака да ја казни Русија за „трагедијата“ која се случи во неговата земја, меѓутоа не гледа друга ...

Порошенко: Украина нема друг избор освен да бара разбирање со Русија

+инфо - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Русија е за прекин на насилството и почнување дијалог во Украина

Телеграф - 10.06.2014

Со овој став се и Германија и Полска, со цел смирување на ситуацијата Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на ...

Русија, Полска и Германија се изјаснија: „Да“ за прекин на насилството во Украина

Курир - 10.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

Продолжува бомбардирањето во Славјанск

Телеграф - 10.06.2014

Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, истакна портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева, додавајќи дека бомбардирањето е „помалку интензивно“ отколку претходното ...

САД: Можен напредок за прекин на судирите во Украина

Телеграф - 10.06.2014

Заменикот-портпарол на Стејт департментот, Мари Харф, изјави дека Вашингтон е охрабрен од разговорите на рускиот претседател Владимир Путин и на новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко ...

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

+инфо - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот - ...

САД: Можен напредок во прекин на судирите на истокот на Украина

Алфа - 10.06.2014

САД се надеваат дека по повеќемесечните тензии, оваа недела може да дојде до „значаен напредок“ и прекин на судирите на истокот на Украина, соопшти заменик-портпаролот на Стејт департментот Мари Харф.

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

Алфа - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. Украинската војска продолжува со артилериско ...

Продолжува бомбардирањето на Славјанск

Нетпрес - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со гранатирање на Славјнаск. Неколку гранати експлодирале во центарот на градот, а бомбардирањето било „помалку интензивно“ отколку претходните ден и ноќ.

УКРАИНА: Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори

Телеграф - 10.06.2014

Со цел да се избегнат нови жртви во зоната на антитерористичките операции, претседателот им нареди на ресорните министри да ги создадат сите неопходни услови за цивилите кои сакаат да заминат, се ...

Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина

Сител - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина, со цел да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат ...

„Меѓусебно разбирање“ меѓу Москва и Киев

Р.С.Европа - 10.06.2014

Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека Москва и Киев постигнале „меѓусебно разбирање“ за клучните делови од планот предложен од претседателот Петро Порошенко за прекин на ...

Порошенко побара хуманитарен коридор за источна Украина

Р.С.Европа - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди создавање хуманитарни коридори за да се овозможи граѓаните да се извлечат од источните региони каде што борбите со про-руските сепаратисти продолжуваат.

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

А1 On - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко наредил евакуација на цивилите од Славјанск

Макфакс - 10.06.2014

Новиот украински претседател, Петро Порошенко, наредил во зоните каде се одвиваат крвави борби помеѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Николиќ - Србија нема да воведе санкции против Русија

Inpress - 10.06.2014

Белград, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Томислав Николиќ категорично ја отфрли можноста неговата земја да воведе санкции против Русија.

Москва го прифати планот на Порошенко?

А1 On - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале разбирање со Москва, во деловите од планот за запирање на насилството на исток во државата, кој што го предложи новиот претседател Петар Порошенко.

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

А1 On - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, ...

Порошенко наредил формирање на хуманитарен коридор во Југоисточна Украина

Inpress - 10.06.2014

Киев, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди да се формира хуманитарен коридор во Југоисточна Украина за спасување на мирното население.

Славјанск и понатаму бомбардиран, луѓето бегаат (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.06.2014

Украинската војска го продолжи артилериското гранатирање на источниот украински град Славјанск, потврди портпаролката на градоначалникот Стела Хорошева.

Порошенко нареди евакуација на цивилите

МКД - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко нареди во зоните на крвави борби меѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Киев: Постигнато заемно разбирање со Москва за ставање крај на насилствата

Макфакс - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале договор за заемно разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилствата на истокот од земјата, што го предложил претседателот Петро ...

Киев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата

МКД - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале заедничко разбирање со Москва за деловите на планот за окончување на насилствата на истокот на земјата, кој го предложи Петро Порошенко.

Повторно бомбардирања во Славјанск

Inpress - 10.06.2014

Славјанск, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Украинската армија продолжи со артилериски бомбардирања во источниот украински град Славјанск, потврди портпаролот на градоначалникот.

Русија, Германија и Полска се изјаснија за прекин на насилството и почнување дијалог во Украина

МРТ - 10.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог“, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

Порошенко наредил поставување на хуманитарни коридори на истокот на Украина

Нетпрес - 10.06.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко нареди формирање хуманитарни коридори преку кои ќе им овозможи на цивилите напуштање на источните делови, каде борбите со проруските сепаратисти продолжуваат.

Русија, Германија и Полска се изјаснија за прекин на насилството и почнување дијалог во Украина

А1 On - 10.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

Украинскиот претседател наредил правење коридори за цивили

Глас на Америка - 10.06.2014

Порошенко го презел потегот „да избегне нови жртви“ додека неговите сили се борат за враќање на контролата на објекти преземени од сепаратистите Украинскиот претседател Петро Порошенко им наредил на ...

Лавров ја поздрави одлуката за хуманитарен коридор во источна Украина

Р.С.Европа - 10.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека Москва ја поздравува одлуката на Украина да воспостави хуманитарен коридор во источна Украина, каде што владините сили ги ...

Лавров повика на примирје и дијалог во Украина

Макфакс - 10.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави во вторникот дека во Украина владините сили и проруските бунтовници мора да постигнат примирје, како и дека што поскоро мора да започне ...

ПОРОШЕНКО: Мораме да се договориме со Русија

Телеграф - 10.06.2014

Можеби некои Украинци би сакале да ја имаме за сосед Шведска или Канада, но наш сосед е Русија. Затоа не може да имаме цврста безбедност без дијалог и разбирање со Русија, истакна Порошенко Новиот ...

Вашингтон очекува напредок за украинското прашање

Либертас - 10.06.2014

САД се надеваат дека по повеќемесечните тензии, оваа недела може да дојде до „значаен напредок“ и прекин на судирите на истокот на Украина, соопшти заменик-портпаролот на Стејт департментот Мари Харф.

Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за трагедијата во Украина

Либертас - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко нареди создавање на хуманитарен коридор

Локално - 10.06.2014

Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди да се формира хуманитарен коридор за спасување на мирното население, кое сака да ја напуштат областите каде што се одржува моќната операција против ...

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

Република - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, ...

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Денешен - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко наредил поставување на хуманитарни коридори на истокот на Украина

Точка - 10.06.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко нареди формирање хуманитарни коридори преку кои ќе им овозможи на цивилите напуштање на источните делови, каде борбите со проруските сепаратисти продолжуваат.

Киев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата

Фактор - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале заедничко разбирање со Москва за деловите на планот за решавање на насилството на истокот на земјата, кое го предложил претседателот Петро Порошенко.

Продолжува бомбардирањето на Славјанск

Точка - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со гранатирање на Славјнаск. Неколку гранати експлодирале во центарот на градот, а бомбардирањето било „помалку интензивно“ отколку претходните ден и ноќ.

Шефовите на дипломатијата на Русија, Германија и Полска бараат прекин на насилствaта на Украина

Локално - 10.06.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров по трилатералната средба со Германија и Полска дециден дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување на дијалог.

Порошенко наредил формирање хуманитарни коридори во источна Украина

Либертас - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко наредил да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина за да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Република - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Светлото на крајот од тунелот изгледа е од гранатите врз Славјанск

Вечер Прес - 10.06.2014

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството, но вчера одново беше гранатиран центарот на Славјанск Откако во понеделникот вечерта беше објавено дека Москва ...

Продолжува гранатирањето на Славјанск

Либертас - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск – соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. „Неколку гранати експлодираа во центарот на градот“ – ...

Порошенко најави дека казната за Русија е посакувана но не е опција

Локално - 10.06.2014

Во своето прво официјално интервју како претседател на Украина за “Time”, Петро Порошенко изјавува дека сака да ја “казнат Русија за трагедијата што се случи во неговата земја, но не гледа друга ...

Русија,Германија и Полска се изјаснија за прекин на насилството и почнување дијалог во Украина

Денешен - 10.06.2014

Русија, Германија и Полска се уверени дека е неопходен прекин на насилствата во Украина и почнување дијалог, рече шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по трилатералниот состанок со својот ...

САД не планира да распоредат ПРО во Украина или Грузија

Локално - 10.06.2014

САД нема намера да има база за противракетна одбрана на територијата на Украина. Тоа го изјави на брифингот американскиот заменик-секретар за прашањата на Европа и Евроазија Викторија Нуланд, пренесе ...

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Бриф - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко наредил евакуација на цивилите од Славјанск

Тера - 10.06.2014

Новиот украински претседател, Петро Порошенко, наредил во зоните каде се одвиваат крвави борби помеѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Украинската армија продолжува со бомбардирање на Славјанск

Денешен - 10.06.2014

Украинската војска продолжува со артилериско гранатирање на градот Славјанск, соопшти портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева. - Неколку гранати експлодираа во центарот на градот, ...

“Чоколадниот крал” подготвува тим за справување со украинската криза

Фактор - 10.06.2014

Новиот претседател на Украина Петро Порошенко се подготвува да состави нов управен тим кој ќе ja регулира кризата со Русија. Очекуваните преговори за цените на бензинот ќе бидат тест рана на новите ...

Николиќ: Невозможно е да се замислат санкции против Русија

Локално - 10.06.2014

Претседателот на Србија Томислав Николиќ ја исклучи можноста неговата земја да воведе санкции во однос на Русија, пренесе ИТАР-ТАСС. “Невозможно е да се замисли дека Србија би вовела санкции против ...

Од Русија со љубов: Рускиот воен ансамбл на Украинците им одиграл повик за мир

Точка - 10.06.2014

Видео снимката на која културно-уметничкиот воен ансамбл "Александров" игра традиционална украинска народна игра, е подарок за новиот украински претседател Петро Порошенко.

Киев: Постигнато заемно разбирање со Москва за ставање крај на насилствата

Тера - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале договор за заемно разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилствата на истокот од земјата, што го предложил претседателот Петро ...

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Н.Македонија - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Се наѕира светлина на крајот од тунелот во украинската криза

Идивиди - 10.06.2014

Берлин, 9 јуни 2014 (МИА) - Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека првпат во украинската криза се наѕира „светлина на крајот од тунелот“, но и предупреди дека ...

Штајнмаер: Има надеж за украинската криза

Канал5 - 09.06.2014

- Во украинската криза по повеќе месеци првпат се гледа слаба светлина на крајот од тунелот. Иако се уште не сме ниту близу до решение на кризата, сепак, по месеци интензивни дипломатски напори, ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

24 Вести - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Источна Украина: Во очекување на прекинот на огнот

Deutsche Welle - 09.06.2014

Оружјето во источна Украина треба да замолчи веќе неделава. Но точен термин за прекин на огнот нема. Проруските сепаратисти сѐ уште не се изјасниле за планот на украинскиот претседател Петро ...

Москва и Киев се договорија околу планот за прекин на насилството

Утрински - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Продолжуваат борбите во Украина

Алфа - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Продолжуваат борбите во Украина

Сител - 23.07.2022

Руските сили не успеаја да ја преземат контролата врз втората по големина електрана во Украина во Вулехирск, североисточно од Доњецк, соопшти Генералштаб на украинската армија, додавајќи дека руските трупи се обиделе да напредуваат западно од градот ...

УКРАИНА: Борбите продолжуваат

Телеграф - 09.06.2014

Во Мариупољ војската извршила напад на аеродромот, кој е под контрола на проруските сепаратистички сили Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

+инфо - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Нетпрес - 09.06.2014

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Алфа - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина.

ШТАЈНАМАЕР: Наближува крајот на украинската криза

Телеграф - 09.06.2014

Според него, дијалогот меѓу украинското и руското раководство во никој случај не смее да пропадне Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека првпат во украинската ...

Продолжуваат борбите во источниот дел на Украина

Press24 - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“

Телеграф - 09.06.2014

Договорот треба да придонесе за прекин на насилството во источниот дел од Украина Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро ...

Штајнмаер: Се наѕира светлина на крајот од тунелот во украинската криза

+инфо - 09.06.2014

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека првпат во украинската криза се наѕира „светлина на крајот од тунелот“, но и предупреди дека почетокот на дијалогот на ...

Штајнмаер: Во украинската криза првпат се наѕира светлина на крајот на тунелот

МКД - 09.06.2014

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денес изјавил дека во украинската криза првпат се наѕира „светлина на крајот на тунелот“. „Во украинската криза по повеќе месеци првпат се ...

Продолжуваат борбите во Украина

А1 On - 23.07.2022

Руските сили не успеаја да ја преземат контролата врз втората по големина електрана во Украина во Вулехирск, североисточно од Доњецк, соопшти Генералштаб на украинската армија, додавајќи дека руските трупи се обиделе да напредуваат западно од градот ...

(ВИДЕО)Иако Порошенко вети прекин на огнот,украински војници периодично ги обноват бомбардирањата на Славјанск и ...

Локално - 09.06.2014

Според прес-секретар на градоначалникот на Славјанск Стела Корошева, бидејќи се уште трае бомбардирањето кое започна во утринските часови, “тешко е да се извадат повредени”, јави ИТАР-ТАСС.

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Бриф - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Погледнете како претседателот на Украина го "исплаши" гардистот...

Точка - 09.06.2014

Пред новиот претседател на Украина не паѓаат проруските сили, но паѓаат неговите гардисти. Интересна сцена се случила кога новиот украински претседател Петро Порошенко пристигнувал на инаугурацијата ...

Продолжуваат борбите во Украина

Република - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Штајнмаер: Се наѕира светлина на крајот од тунелот во украинската криза

Локално - 09.06.2014

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека првпат во украинската криза се наѕира „светлина на крајот од тунелот“, но и предупреди дека почетокот на дијалогот на ...

Штајнмаер: Се наѕира светлина на крајот од тунелот во украинската криза

Н.Македонија - 09.06.2014

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека првпат во украинската криза се наѕира „светлина на крајот од тунелот“, но и предупреди дека почетокот на дијалогот на ...

Продолжува гранатирањето на Славјанск

Н.Македонија - 09.06.2014

Покрај инаугурацијата на новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко и неговите повици за смирување на кризата, украинската армија продолжуваа со жестоката акција против проруските бунтовници ...

Одличен деловен, но лош политички потег

Денар - 09.06.2014

Новоизбраниот претседател на Украина Петар Порошенко веднаш по завршувањето на изборите ја купи киевската Фабрика за експериментални изработки, што аналитичарите го оценија како одличен деловен, но ...