TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев: Прв пат сум во Македонија, Охридското езеро за мене е голема мечта

Фокус - 18.02.2018

За Македонија знам многу, сум учел многу, сум слушал многу, но за жал првпат сум тука, вели бугарскиот претседател Румен Радев во интервју за МИА. -Тоа е многу пропуштено време и треба да го надоместам.

Интервју со бугарскиот претседател Румен Радев – пилот по вокација, нуркач и рокер по определба

Либертас - 18.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој изминатите два дена беше во првата официјална посета на Република Македонија, во интервју за МИА говори за себе, своите пасии, мечти, за тоа колку ја знае Македонија….

Радев: Македонија е прекрасна земја, носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот

Сител - 18.02.2018

Пилот по вокација, нуркач и рокер по определба. Војник од кариера кој пред да се пензионира како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили – ова е дел од биографијата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој ...

Радев: Македонија е прекрасна земја, носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот

Република - 18.02.2018

Пилот по вокација, нуркач и рокер по определба. Војник од кариера кој пред да се пензионира како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили – ова е дел од биографијата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој ...

Во март-април ќе паднат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Сител - 18.02.2018

По средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, денеска премиерот Зоран Заев истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. – Потпишани се многу договори.

Радев: Македонија е прекрасна земја, носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот

Press24 - 18.02.2018

Во интервју за агенцијата МИА , бугарскиот претседател Румен Радев на македонската јавност и откри некои помалку познати факти за себе, неговите желби за она што му недостасува, пишува МИА, презентирајќи го претседателот како пилот , нуркач, рокер, ...

Радев: носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот

Вечер Прес - 18.02.2018

Пилот по вокација, нуркач и рокер по определба. Војник од кариера кој пред да се пензионира како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили – ова е дел од биографијата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој ...

Намалувањето на роамингот со Бугарија стартува на пролет

Вечер Прес - 18.02.2018

Премиерот Зоран Заев, по средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. „Потпишани се многу договори. Очекуваме во март-април да паднат цените во роамингот помеѓу ...

Радев: Македонија е прекрасна земја, носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот, ...

Слободен Печат - 18.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој изминатите два дена беше во првата официјална посета на Република Македонија, во интервју за МИА говори за себе, своите пасии, мечти, за тоа колку ја знае Македонија….

Намалувањето на роамингот со Бугарија стартува на пролет

Фактор - 18.02.2018

Премиерот Зоран Заев, по средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. „Потпишани се многу договори. Очекуваме во март-април да паднат цените во роамингот помеѓу ...

Румен Радев, претседател на Република Бугарија

Локално - 18.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој изминатите два дена беше во првата официјална посета на Република Македонија, во интервју за МИА говори за себе, своите пасии, мечти, за тоа колку ја знае Македонија….

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

Фактор - 18.02.2018

Бизнисот во Бугарија и Република Македонија треба да има јасно дефинирана заедничка визија и стратегија за да расте стоковата размена и благосостојбата на граѓаните од двете страни на границата.

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Телма - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата исто така се говореше и за Договорот за ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

МКД - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Стопанствениците побараа од Иванов и Радев да се забрзаат инфраструктурните проекти

МКД - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

24 Вести - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Расте економската соработка меѓу Македонија и Бугарија

МКД - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Џафери-Радев: Договорот отвора нови димензии за евроатлантската перспектива на Македонија

МКД - 17.02.2018

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да ѝ пружи целосна поддршка на Република Македонија за ...

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработа

24 Вести - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Џафери на средбата со Радев: Очекувам годинава да почнеме преговори со ЕУ и да станаме членка на НАТО

Фокус - 17.02.2018

Претседателот на собранието Талат Џафери и бугарскиот претседател Румен Рaдев на денешната средба заклучиле дека потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете ...

Румен Радев: Многу знам за Македонија, но за жал, првпат сум тука

МКД - 17.02.2018

Пилот, нуркач, рокер, кој е претседателот на Република Бугарија Румен Радев. Војник од кариера кој пред да се пензионира беше на висока позија во армијата, како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили.

Иванов-Радев: Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка

Алсат-М - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Алсат-М - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Иванов и Радев на средба со стопанските комори

Алсат-М - 17.02.2018

Политичарите со соништа за поголема економска соработка во иднина, бизнисмените со пораки за решавање на проблемите кои ги мачат во сегашноста. Во ваква атмосфера мина денешната средба на претседателите Ѓорге Иванов и Румен Радев со претставниците ...

Радев: Патот до странските инвестиции оди преку НАТО

Телма - 17.02.2018

За добар бизнис, има два услови: безбедност и добрососедство, посочи бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на стопанските комори на двете земји. За исполнување на првиот услов – безбедноста, многу е важно Македонија да стане членка ...

Иванов - Радев: Македонија што побрзо да стане членка на НАТО

24 Вести - 17.02.2018

По потпишувањето на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија најголем успех има во областа на трговската размена - ова е оценката на претседателите на двете земји Ѓорѓе Иванов и Румен Радев кои денес се ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Република - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Канал5 - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Сител - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Џафери-Радев: Бугарија ќе и пружи целосна поддршка на Македонија за пристапување во НАТО И ЕУ

ТВ21 - 17.02.2018

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за ...

Џафери-Радев: Бугарија ќе и пружи целосна поддршка на Македонија за пристапување во НАТО И ЕУ

Либертас - 17.02.2018

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за ...

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка

ТВ21 - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка

Сител - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух

Макфакс - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Иванов-Радев: Македонија што побрзо да стане членка на НАТО

Нетпрес - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

+инфо - 17.02.2018

Минатата година, Бугарија била шести надворешно-трговски партнер на Македонија. Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и ...

Иванов-Радев:Македонија што побрзо да стане членка на НАТО

+инфо - 17.02.2018

Двете земји треба да ја унапредат соработката на сите нивоа, било заклучено на средбата. Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра ...

Џафери-Радев: Бугарија ќе и пружи целосна поддршка на Македонија за пристапување во НАТО И ЕУ

Сител - 17.02.2018

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Канал5 - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Џафери-Радев: Бугарија ќе и даде целосна поддршка на Македонија за НАТО и ЕУ

+инфо - 17.02.2018

Џафери, истакнал дека особено радува поддршката на Република Бугарија за зачленување на земјите од од Западен Балкан во НАТО и во ЕУ. Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Сител - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Радев: Имаме политичка доверба на највисоко ниво –тоа е услов за сите натамошни успеси

Канал5 - 17.02.2018

Ние веќе имаме политичка доверба на највисоко ниво и таа е услов за сите понатамошни успеси, рече претседателот на Бугарија Румен Радев на денешната средба со бизнис заедницата. Според него за ефикасен и ефективен бизнис потребни се безбедност и ...

Средба Џафери-Радев: Потпишувањето на Договорот отвора нови можности во односите меѓу двете земји

А1 On - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Радев очекува датум за преговори за време на бугарското претседателство

Сител - 17.02.2018

Македонија и Бугарија имаат многу заедничка работа за да ја подобрат бизнис соработката. Инфраструктурата, борбата против корупцијата, споделувањето на искуството и поголема размена се некои од областите на кои земјите и нивните бизнис заедници ...

Борба со корупцијата и инфраструктура за поголема соработка со Бугарија

Алфа - 17.02.2018

Двете држави да ја интензивираат економската соработка во пресрет на евроатлантските интеграции на Македонија – согласни се шефовите на Бугарија и Македонија. Бугарскиот претседател порача дека Договорот за добрососедство не треба да остане само на ...

Вашингтон пост: Бугарија се приклучи во македонскиот спор околу името

Макфакс - 17.02.2018

Бугарија се вклучи кон 25-годишниот спор за името на Македонија, меѓу Атина и Скопје, врз основа на тоа дека ова прашање влијае и врз Софија, пишува американското издание „Вашингтон пост“ .

Македонија и Бугарија мора да бидат добри соседи

ТВ21 - 17.02.2018

Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија не треба да остане само на хартија. Ова беше потенцирано на состанокот на претседателите на двете земји Ѓорге Иванов и Румен Радев, со претставници на стопанските комори.

Во Скопје и Софија оптимистични изјави за датум за преговори и за решавање на спорот со името

Press24 - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Бугарија бара евентуалното идно име на нашата држава да не содржи географска одредница

AKO - 17.02.2018

Бугарскиот претседател Симеон Радев, на вчерашната прес конференција со македонскиот претседател, го кажа ставот на Бугарија за преговорите за името со Грција. Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува ...

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка

Press24 - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Румен Радев: Знам многу за Македонија, првпат ја посетувам но не и последен

Press24 - 17.02.2018

Во интервју за агенцијата МИА, чиј целосен текст ќе биде објавен утре, бугарскиот претседател Румен Радев на македонската јавност и откри некои помалку познати факти за себе, неговите желби за она што му недостасува, пишува МИА, презентирајќи го ...

Средба Џафери-Радев: Договорот за добрососедство отвора нови можности во односите меѓу двете земји

Press24 - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка...

Н.Македонија - 17.02.2018

Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработа Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација ...

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

Локално - 17.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

CivilMedia - 17.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за ...

Џафери на средбата со Радев: Очекувам годинава да почнеме преговори со ЕУ и да станаме членка на НАТО

Локално - 17.02.2018

Претседателот на собранието Талат Џафери и бугарскиот претседател Румен Рaдев на денешната средба заклучиле дека потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Слободен Печат - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Иванов-Радев: Македонија што побрзо да стане членка на НАТО

Точка - 17.02.2018

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател ...

Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух

Вечер Прес - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Локално - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Џафери-Радев: Бугарија ќе и пружи целосна поддршка на Македонија за пристапување во НАТО И ЕУ

Слободен Печат - 17.02.2018

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за ...

Вашингтон пост: Бугарија се приклучи во македонскиот спор околу името

Слободен Печат - 17.02.2018

Бугарија се вклучи кон 25-годишниот спор за името на Македонија, меѓу Атина и Скопје, врз основа на тоа дека ова прашање влијае и врз Софија, пишува американското издание „Вашингтон пост“.

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

CivilMedia - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

Војските на Македонија и Бугарија ќе маршираат заедно во Софија

Слободен Печат - 17.02.2018

Бугарскиот сајт „ОфЊуз“ јавува дека за првпат, странска воена единица ќе учествува на парадата на 6-ти мај во Софија. Претседателот Румен Радев договара со својот македонски колега Ѓорге Иванов во строгиот центар на Софија заедно со бугарската ...

Вашингтон пост: Бугарија се приклучи во македонскиот спор околу името

Вечер Прес - 17.02.2018

Бугарија се вклучи кон 25-годишниот спор за името на Македонија, меѓу Атина и Скопје, врз основа на тоа дека ова прашање влијае и врз Софија, пишува американското издание „Вашингтон пост“ .

Румен Радев за МИА од поинаков агол – за пасиите, мечтите, летањето….

Локално - 17.02.2018

Пилот, нуркач, рокер, кој е претседателот на Република Бугарија Румен Радев. Војник од кариера кој пред да се пензионира беше на висока позија во армијата, како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили.

Румен Радев со емотивно интервју од Македонија: Жали што не дошол порано, а Охридското езеро му е голем сон

Фактор - 17.02.2018

Во интервју за агенцијата МИА, чиј целосен текст ќе биде објавен утре, бугарскиот претседател Румен Радев на македонската јавност и откри некои помалку познати факти за себе, неговите желби за она што му недостасува, пишува МИА, презентирајќи го ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот ...

Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух

Sky - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и ...

(Видео) Работен ручек на Заев со Радев: Договорот ги даде првите резултати, трговската размена зголемена за над 10 ...

Sky - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на соработка меѓу двете држави.

Вашингтон пост: Бугарија се приклучи во македонскиот спор околу името

Sky - 17.02.2018

Бугарија се вклучи кон 25-годишниот спор за името на Македонија, меѓу Атина и Скопје, врз основа на тоа дека ова прашање влијае и врз Софија, пишува американското издание „Вашингтон пост“ .

Иванов и Радев заедно ќе го следат марширањето на бугарската војска и припадници на македонската војска

Поглед - 17.02.2018

Бугарскиот сајт OFF NEWS јавува дека за првпат, странска воена единица ќе учествува на парадата на 6-ти мај во Софија. Претседателот Румен Радев договара со својот македонски колега Ѓорге Иванов во строгиот центар на Софија заедно со бугарската ...

Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името

Кумановски м. - 17.02.2018

loading... Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за ...

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Кумановски м. - 17.02.2018

loading... Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и ...

Румен Радев за МИА од поинаков агол – за пасиите, мечтите, летањето….

Кумановски м. - 17.02.2018

loading... Пилот, нуркач, рокер, кој е претседателот на Република Бугарија Румен Радев. Војник од кариера кој пред да се пензионира беше на висока позија во армијата, како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили.

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

МКД - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Телма - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Радев: Решението за името да не засега трети страни

МКД - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која опфаќа дел од бугарската територија, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев. Одговарајќи на новинарско прашање за прашањето за името, Радев кажа дека Бугарија не се меша ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

24 Вести - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

24 Вести - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Алсат-М - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

Алсат-М - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Иванов-Радев: Скопје и Софија да склучат договор за стратешко партнерство

МКД - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешко партнерство меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател во посета на Македонија

Р.С.Европа - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Македонија. Радев пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов. Тој денеска ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести на ...

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Нова ТВ - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

МКД - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Бугарскиот претседател во посета на Македонија

Нова ТВ - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Заев - Радев: Договорот за пријателство ги дава првите резултати, наскоро ќе паднат цените во роамингот

МКД - 16.02.2018

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави шефот на бугарската држава Румен Радев по средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Средба Заев - Радев: Договорот за добрососедство донесе зголемена трговска размена

Р.С.Европа - 16.02.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и претседателот на Бугарија, Румен Радев, по денешната заедничка средба оценија дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отворил нови перспективи на соработка меѓу двете држави.

Радев: За нас е многу важно географската одредница да не вклучува дел од територијата на Бугарија

Фокус - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој денеска и утре е во официјална посета на земјава, изјави дека за Софија е многу важно името кое што ќе произлезе од преговорите меѓу Македонија и Грција, да не содржи географска одредница која во себе ќе ...

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Телма - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Добра кохабитација: По стапките на Заев, Иванов иницира договор за стратешко партнерство со Бугарија

Фокус - 16.02.2018

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на денешната заедничка прес конференција со бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека на денешната нивна средба била отворена темата за иницијатива склучување на договор за стратешко партнерство меѓу ...

Радев и Иванов иницираат стратешко партнерство

Телма - 16.02.2018

За прв пат откако Договорот за пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија стапи во сила, химните на двете пријателски држави одекнаа во кругот на претседателската вила на Водно. Претседателите Румен Радев и Ѓорге Иванов разговарале за ...

Радев: Бугарија не поддржува географска одредница штетна за интересите на Бугарија

Алсат-М - 16.02.2018

Бугарија нема да поддржи решение со географска одредница за името на Македонија кое би ги загрозило интересите на Бугарија. Ставот на соседната држава го повтори денеска бугарскиот претседател Румен Радев, за време на официјалната посета на Скопје и ...

Скопје и Софија ја трасираат соработката

Deutsche Welle - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев во Скопје ќе се сретне со државно-политичкиот врв на Македонија, а значајни средби ќе остварат и претставници на БПЦ и МПЦ Политичарите, бизнисмените, владиците, и генерално, граѓаните на двете земји, очекуваат да ...

Средба на Иванов со Радев

24 Вести - 16.02.2018

Македонија и Грција мора да го решат спорот со името и Бугарија го поддржува тој процес, но мора да се внимава решението да не биде со географска одредница која би била на штета на Бугарија.

Бугарија условува, но нема да санкционира

Р.С.Европа - 16.02.2018

Од третирањето на заедничкото минато зависи европската перспектива на Македонија. Бугарија не прифаќа географска одредница на името која опфаќа делови од нејзината територија, порача бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во официјална посета на ...

Бугарскиот претседател Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Нетпрес - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев во петокот со средбата со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

ТВ21 - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Република - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Курир - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Алфа - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Либертас - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Иванов: Решението за името да не биде на штета на трети држави

А1 On - 16.02.2018

Новото решение за името со географска одредница да не биде на штета на трети држави, е ставот на претседателот Ѓорге Иванов, кој на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев на новинарско прашање за спорот потенцира дека ...

Иванов – Радев: Решението за името да не биде на штета на трети држави

Нетпрес - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

(ВИДЕО) Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

А1 On - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, кој е во дводневна посета на земјава, по однос на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Сител - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

МРТ - 16.02.2018

Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов. Тој ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на претседателот Иванов, а потоа двајцата државници ќе имаат тет-а-тет средба.

Радев: Решение за името кое нема да ја засега Бугарија

+инфо - 16.02.2018

Решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Бугарија, рече Радев Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

А1 On - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Либертас - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Средба Заев-Радев: Договорот за пријателство пресвртна точна во односите помеѓу Бугарија и Македонија

Либертас - 16.02.2018

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави шефот на бугарската држава Румен Радев по средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Радев: Решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница

ТВ21 - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Заев - Радев: Договорот за пријателство пресвртна точна во односите помеѓу Бугарија и Македонија

Канал5 - 16.02.2018

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави шефот на бугарската држава Румен Радев по средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

Либертас - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Република - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател Радев со двајца митрополити доаѓа во официјална посета

+инфо - 16.02.2018

Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов. Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Канал5 - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател Радев од денес во официјална посета на Македонија

Таратур - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Симеон Радев, од денес, ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Македонија и Бугарија покажаа дека покрај заедничкото минато, можат да имаат и заедничка иднина.

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

ТВ21 - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

По договорот за добрососедство, Иванов и Радев сакаат договор за стратешко партнерство

+инфо - 16.02.2018

Бугарскиот претседател ја оцени како многу важна иницијативата за склучување договор за стратешко партнерство и рече дека ќе ја пренесе до Владата. Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Сител - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Во март-април ќе паднат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Република - 16.02.2018

По средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, денеска премиерот Зоран Заев истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. – Потпишани се многу договори.

Хаос во Скопје: Брза помош мораше да чека да помине делегација (ВИДЕО)

Курир - 16.02.2018

Денеска во Скопје и возило на Брза помош мораше да чека на семафор за да помине политичката делегација. Во посета на главниот град е бугарскиот претседател Румен Радев. Видеата и фотографиите кои беа објавени од граѓани предизвикаа револт на ...

За името треба да ја прашаме и Бугарија: Радев повтори дека Горна или Северна Македонија не доаѓа предвид

Република - 16.02.2018

За Бугарија не се прифатливи имињата Горна или Северна Македонија кои се со географска одредница која како што изјави денес бугарскиот претседател Румен Радев, ќе биде на штета на Бугарија.

(Видео) Работен ручек на Заев со Радев: Договорот ги даде првите резултати, трговската размена зголемена за над 10 ...

Макфакс - 16.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на соработка меѓу двете држави.

Скопје и Софија ја трасираат соработката

Либертас - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев во Скопје ќе се сретне со државно-политичкиот врв на Македонија, а значајни средби ќе остварат и претставници на БПЦ и ...

ВИДЕО: Заедничка прес-конференција на Ѓорге Иванов и бугарскиот претседател Румен Радев

А1 On - 16.02.2018

Заедничка прес-конференција на претседателите на Бугарија и Македонија, Румен Радев и Ѓорге ...

(Во живо) Заедничка прес-конференција на македонскиот и бугарскиот претседател

Макфакс - 16.02.2018

Во продолжение проследете ја заедничката прес-конференција на двајцата претседатели, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во дводневна официјална посета на земјата. ...

Бугарскиот претседател поважен од човековиот живот: Полицијата поради делегација ја држи брзата помош на раскрсница ...

Курир - 16.02.2018

Повеќе сообраќајници десетина минути беа блокирани поради делегацијата на бугарскиот претседател. Посетата на бугарскиот претседател Румен Радев го блокираше Скопје. Повеќе сообраќајници десетина минути беа блокирани поради делегацијата на ...

ВИДЕО: Брза помош мораше да чека да помине делегација

Либертас - 16.02.2018

Денеска во Скопје и возило на Брза помош мораше да чека на семафор за да помине политичката делегација. Денеска во посета на главниот град е бугарскиот претседател Румен Радев. Видеата и фотографиите кои беа објавени од граѓани предизвикаа револт на ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Канал5 - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Бугарскиот претседател ја почна официјалната посета на Македонија

МРТ - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Бугарскиот претседател Румен Радев престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Радев не прифаќа географска одредница која ќе и штети на Бугарија како решение за името

Сител - 16.02.2018

Софија го поддржува решението на спорот за името мегу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни, изјави бугарскиот престедател Румен Радев по средбата со македонскиот колега Горге Иванов.

(Видео) Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

Макфакс - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во дводневна посета на земјава, во однос на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

(Видео) Иванов: Решението за името да не биде на штета на трети држави

Макфакс - 16.02.2018

Новото решение за името со географска одредница да не биде на штета на трети држави, е ставот на претседателот Ѓорге Иванов, кој на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев на новинарско прашање за спорот потенцира дека ...

Брза помош мораше да чека да помине бугарската делегација (ВИДЕО)

Република - 16.02.2018

Денеска во Скопје и возило на Брза помош мораше да чека на семафор за да помине политичката делегација. Денеска во посета на главниот град е бугарскиот претседател Румен Радев. Видеата и фотографиите кои беа објавени од граѓани предизвикаа револт на ...

Радев: Новото име на Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија

МРТ - 16.02.2018

„Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија“- претседателот Румен Радев со порака при дводневната посета во Скопје. Потенцираше дека неговата земја нема да преземе никакви санкции и оти не ...

Според Радев, за Бугарија не се прифатливи Горна и Северна- му преостанува ли Нова Македонија на Заев?

Курир - 16.02.2018

За Бугарија не се прифатливи имињата Горна или Северна Македонија кои се со географска одредница која како што изјави денес бугарскиот претседател Румен Радев, ќе биде на штета на Бугарија.

Радев: Бугарија не прифаќа име со географска одредница

Алфа - 16.02.2018

Претседателот Радев е дециден дека неговата земја нема да поддржи име што ја засега, како што рече, бугарската територија. Бугарија нема да се сложи со географска одредница за евентуалното ново име на Република Македонија.

Пролетва ќе паднат цените во роамингот меѓу Македонија и Бугарија

+инфо - 16.02.2018

Договорот за пријателство меѓу двете земји веќе ги дава првите резултати, оценија двајцата премиери. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави ...

(ВИДЕО) Средба Заев-Радев: Договорот за добрососедство ја зголеми трговската размена за 10 отсто

А1 On - 16.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на ...

Радев и Иванов иницираат Договор за стратешко партнерство

Press24 - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На заедничката прес-конференција по средбата, Иванов рече ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија...

Н.Македонија - 16.02.2018

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге ...

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Тера - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Тера - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе ја посети Македонија, при што ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. Според Радев, спорот за името треба да биде решен во полза на Македонија, Грција и Бугарија.

Заев - Радев: Договорот за пријателство пресвртна точна во односите помеѓу Бугарија и Македонија...

Н.Македонија - 16.02.2018

Заев - Радев: Договорот за пријателство пресвртна точна во односите помеѓу Бугарија и Македонија Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави ...

Радев: Европерспективата на Македонија зависи од начинот на третирање на минатото...

Н.Македонија - 16.02.2018

Радев: Европерспективата на Македонија зависи од начинот на третирање на минатото Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел ...

Бугарскиот претседател Румен Радев ја започна официјалната посета во Македонија

Press24 - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Радев: Новото име на Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија

Press24 - 16.02.2018

Средбата и разговорите меѓу македонскиот и бугарскиот претседател, Ѓорге Иванов и Румен Радев претставува ново продлабочување на односите меѓу двете земји, оценка на двајцата претседатели.

Заев-Радев: Договорот за пријателство пресвртна точка во односите

Press24 - 16.02.2018

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави шефот на бугарската држава Румен Радев по средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Фото: Сообраќајот во Скопје блокиран - возило на Брза помош заглавено меѓу автомобилите

Press24 - 16.02.2018

Сообраќајот во Скопје повеќе од десетина минути на повеќе места беше блокиран денеска, поради делегацијата на бугарскиот претседател Румен Радев. На фотографиите кои беа објавени на социјалните мрежи, може да се забележи ека полицијата не прави ...

Заев: Секој министер од Владата на РМ беше веќе во Бугарија

Press24 - 16.02.2018

Шефот на македонската Влада, Зоран Заев, денеска се сретна со шефот на бугарската држава Румен Радев, и искажа задоволство од досегашните резултати. - Денес сакам да споделам голема радост што Договорот за пријателство помеѓу нашите две земји веќе ...

Ќе паднат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Press24 - 16.02.2018

По средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, премиерот Зоран Заев истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. – Потпишани се многу договори. Очекуваме во март-април да паднат цените во роамингот помеѓу ...

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни...

Н.Македонија - 16.02.2018

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети ...

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

Press24 - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство...

Н.Македонија - 16.02.2018

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу ...

Бугарскиот претседател Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Точка - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев во петокот со средбата со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

CivilMedia - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Бриф - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

Иванов: Решението за името да не биде на штета на трети држави

МК News - 16.02.2018

Новото решение за името со географска одредница да не биде на штета на трети држави, е ставот на претседателот Ѓорге Иванов, кој на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев на новинарско прашање за спорот потенцира дека ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

МК News - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

Точка - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во дводневна посета на земјава, во однос на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Радев во официјална посета на Македонија

Стандард - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

(ГАЛЕРИЈА) Се сретнаа Иванов и Радев: Која е пораката на бугарскиот претседател?

Фактор - 16.02.2018

Претседателот на соседна Бугарија Румен Радев се сретна со македонскиот колега Ѓорге Иванов. Тоа е првата државна посета по стапувањето во сила на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави.

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

Слободен Печат - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Иванов и Радев сакаат договор за стратешко партнерство

Локално - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

Бриф - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

Слободен Печат - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Видео: Работен ручек на Заев со Радев: Договорот ги даде првите резултати, трговската размена зголемена за над 10 ...

Точка - 16.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на соработка меѓу двете држави.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Стандард - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател на средба со Иванов во Скопје

Локално - 16.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Мета - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија, Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Македонија, на покана на македонскиот претседател, Ѓорге Иванов. Радев денеска претпладне ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести на платото ...

Бугарскиот претседател на средба со Иванов во Скопје

Точка - 16.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка ...

Радев: Од начинот на третирање на минатото зависи европерспективата на Македонија

Стандард - 16.02.2018

Македонија и Бугарија работат интензивно на формирање експертски комисии, од кои едната ќе се фокусира на прашања од историјата и образованието на двете земји, со цел да се надминат евентуалните разлики и несогласувања, порачаа денеска ...

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Слободен Печат - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Заев – Радев: Договорот за пријателство пресвртна точна во односите помеѓу Бугарија и Македонија

Стандард - 16.02.2018

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка претставува пресвртна точка во односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија, изјави шефот на бугарската држава Румен Радев по средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Работен ручек на премиерот Заев со претседателот на Бугарија, Радев: Силна поддршка за интеграциите на Македонија во ЕУ ...

iPortal - 16.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на ...

Радев: За нас е многу важно географската одредница да не вклучува дел од територијата на Бугарија

Локално - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој денеска и утре е во официјална посета на земјава, изјави дека за Софија е многу важно името кое што ќе произлезе од преговорите меѓу Македонија и Грција, да не содржи географска одредница која во себе ќе ...

(Видео) Работен ручек на Заев со Радев: Договорот ги даде првите резултати, трговската размена зголемена за над 10 ...

Вечер Прес - 16.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на соработка меѓу двете држави.

ВО ЖИВО: Заедничка прес-конференција на Ѓорге Иванов и бугарскиот претседател Румен Радев

Слободен Печат - 16.02.2018

Следете ја во живо прес-конференцијата на претседателите на Бугарија и Македонија, Румен Радев и Ѓорге ...

(Во живо) Заедничка прес-конференција на македонскиот и бугарскиот претседател

Вечер Прес - 16.02.2018

Во продолжение проследете ја заедничката прес-конференција на двајцата претседатели, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во дводневна официјална посета на земјата. извор: ...

Политичарите поважни од човечки живот? И брза помош мораше да ја чека делегацијата (ВИДЕО)

МК News - 16.02.2018

Посетата на бугарскиот претседател Румен Радев го блокираше Скопје. Повеќе сообраќајници десетина минути беа блокирани поради делегацијата на бугарскиот претседател. На видеото објавено на фејсбук, може да се забележи како полицијата не пропушта ...

Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

Вечер Прес - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, кој е во дводневна посета на земјава, по однос на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Иванов: Решението за името да не биде на штета на трети држави

Вечер Прес - 16.02.2018

Новото решение за името меѓу Македонија и Грција да не биде на штета на трети држави е ставот на претседателот Ѓорге Иванов кој на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев, на новинарско прашање за спорот потенцираше дека ...

Добра кохабитација: По стапките на Заев, Иванов иницира договор за стратешко партнерство со Бугарија

Локално - 16.02.2018

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на денешната заедничка прес конференција со бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека на денешната нивна средба била отворена темата за иницијатива склучување на договор за стратешко партнерство меѓу ...

Радев: Бугарија не поддржува географска одредница штетна за интересите на Бугарија

Вечер Прес - 16.02.2018

Бугарија нема да поддржи решение со географска одредница за името на Македонија кое би ги загрозило интересите на Бугарија. Ставот на соседната држава го повтори денеска бугарскиот претседател Румен Радев, за време на официјалната посета на Скопје и ...

Бугарскиот претседател Радев во дводневна официјална посета на Македонија

Фактор - 16.02.2018

Највисоки државни и воени почести за доаѓањето на бугарскиот претседател Радев. Тој доаѓа на покана од страна на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Тие утре ќе имаат средба со претставници на стопанските комори на двете земји.

Радев сака да проблематизира со географската одредница за името

Локално - 16.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Иванов – Радев: Решението за името не треба да биде на штета на трети страни

Мета - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој денеска и утре е во официјална посета на земјава, изјави дека за Софија е исклучително важно името кое што ќе произлезе од преговорите меѓу Македонија и Грција, да не содржи географска одредница која во ...

(Видео) Иванов: Решението за името да не биде на штета на трети држави

Sky - 16.02.2018

Новото решение за името со географска одредница да не биде на штета на трети држави, е ставот на претседателот Ѓорге Иванов. Иванов на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев на новинарско прашање за спорот потенцира дека ...

Бугарскиот претседател Радев: Решение за името кое нема да ја засега Бугарија

еМагазин - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во дводневна посета на Македонија, изјави дека Бугарија поддржува решение на спорот за името меѓу Македонија и Бугаија, кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

(Видео) Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

Sky - 16.02.2018

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во дводневна посета на земјава, во однос на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Канал 77 - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

еМагазин - 16.02.2018

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

Бугарскиот претседател на средба со Иванов во Скопје

Канал 77 - 16.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка ...

Средба Заев – Радев: Договорот за добрососедство донесе зголемена трговска размена

Поглед - 16.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше работен ручек со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Заеднички е оценето дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвори нови перспективи на ...

Претседателот на Бугарија денес ќе ја посети Македонија

Бизнис Вести - 16.02.2018

Претседателот на Бугарија Румен Радев денес ќе ја посети Македонија, при што ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. Радев во земјава доаѓа со двајца митрополити од Бугарската православна црква, пловдивскиот митрополит Николај и ...

ВИДЕО: Иванов со иницијатива за потпишување на договор за стратешко партнерство со Бугарија

Поглед - 16.02.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов за време на денешната заедничка прес конференција со својот бугарски колега Румен Радев изјави дека веќе е отворена темата за идно потпишување на Договор за стратешко партнерство меѓу Македонија и ...

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Кумановски м. - 16.02.2018

loading... Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред ...

Радев: Решение за името кое нема да засега трети страни

Кумановски м. - 16.02.2018

loading... Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Бугарскиот претседател утре стигнува во Македонија на покана на Иванов

Фокус - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Бугарскиот претседател во земјава пристигнува на покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Ќе бидеме во контакт со Македонија за спорот да биде решен во полза на трите држави

Фокус - 15.02.2018

Спорот околу името треба да биде решен во полза на трите држави, Македонија, Грција и Бугарија, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев. Тој дополни дека за таа цел бугарските власти ќе бидат во контакт со македонските.

Претседателот на Бугарија утре ќе ја посети Македонија

Нова ТВ - 15.02.2018

Претседателот на Бугарија Румен Радев утре ќе ја посети Македонија, при што ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. На агендата предвидена е и средба на Иванов и Радев со претставници на стопанските комори од Република Македонија ...

Воденичаров: Да почне реализацијата на Договорот со Македонија, црквите ја имаат поддршката

МКД - 15.02.2018

Следува конкретка акција за спроведување на Договорот за пријателство и добрососедство помеѓу Бугарија и Република Македонија. Нашите две академии на науки ќе продолжат заедно да го прославуваат 11 Мај - Денот на Светите браќа Кирил и Методиј.

Радев - Македонија избра нова перспектива

Р.С.Европа - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Румен Радев: Името треба да биде решенo во полза на трите држави

24 Вести - 15.02.2018

Спорот околу името треба да биде решен во полза на трите држави, Македонија, Грција и Бугарија, порача бугарскиот претседател Румен Радев пред неговото утрешна посета на земјава. Тој во интервју за Агенцијата БГНЕС, изјави дека за таа цел бугарските ...

Радев: Решението за името не треба да влијае врз интересите на трите држави

Телма - 15.02.2018

Спорот околу името треба да биде решен во полза на трите држави, Македонија, Грција и Бугарија, порача денеска бугарскиот претседател Румен Радев. Тој во интервју за агенцијата БГНЕС, изјави дека за таа цел бугарските власти ќе бидат во контакт со ...

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива, да направиме луѓето од двете земји да се чувствуваат како браќа

МКД - 15.02.2018

Позицијата која ја зазеде раководството на Република Македонија беше пресвртница и даде шанса за нова перспектива, за која ние од Бугарија секогаш сме биле отворени. Треба да направиме луѓето од двете страни на границата, и од Бугарија и од ...

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива

ТВ21 - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

(ВИДЕО) Бугарскиот претседател Радев: Треба да направиме се, луѓето навистина да се чувствуваат како браќа

Либертас - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

ТВ21 - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Бугарскиот претседател од утре во официјална посета на Македонија

Либертас - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од утре престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива (ВИДЕО)

+инфо - 15.02.2018

За време на утрешната посета на Радев на Македонија, според најавите, треба да се случи нешто „уникатно“. Позицијата што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа ѝ даде шанса за нова перспектива, кон која ние во Бугарија ...

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

Канал5 - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од утре престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Бугарскиот претседател Радев од утре во дводневна посета на Македонија

А1 On - 15.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка прес-конференција.

Радев: За спорот со името треба да се најде решение кое нема да влијае ни на интересите на Бугарија

А1 On - 15.02.2018

Македонија и Бугарија покажаа дека покрај заедничкото минато, можат да имаат и заедничка иднина. Двете земји отсекогаш биле пријателски, а Бугарија ќе продолжи да ѝ помага на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Претседателот на Бугарија утре ќе ја посети Македонија

Нетпрес - 15.02.2018

Претседателот на Бугарија Румен Радев утре ќе ја посети Македонија, при што ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. Според Радев, спорот за името треба да биде решен во полза на Македонија, Грција и Бугарија.

Бугарскиот претседател на средба со Иванов во Скопје

Макфакс - 15.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка ...

Радев: Бугарија и Македонија отсекогаш биле пријателски земји

Макфакс - 15.02.2018

Македонија и Бугарија покажаа дека покрај заедничкото минато, можат да имаат и заедничка иднина. Двете земји отсекогаш биле пријателски, а Бугарија ќе продолжи да и помага на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива...

Н.Македонија - 15.02.2018

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени.

Румен Радев: да направиме луѓето од Македонија и Бугарија да се чувствуваат како браќа

Press24 - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

Press24 - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од утре престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

Бриф - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од утре престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива

Стандард - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива

Локално - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Бугарскиот претседател на средба со Иванов во Скопје

Вечер Прес - 15.02.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Според агендата, Радев ќе оставри средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што е предвидена и заедничка ...

Радев: Бугарија и Македонија отсекогаш биле пријателски земји

Вечер Прес - 15.02.2018

Македонија и Бугарија покажаа дека покрај заедничкото минато, можат да имаат и заедничка иднина. Двете земји отсекогаш биле пријателски, а Бугарија ќе продолжи да и помага на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

(ВИДЕО) РАДЕВ: Треба да направиме луѓето од Македонија и од Бугарија да се чувствуваат како браќа

Фактор - 15.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев во интервју за бугарската агенција БГНЕС , во пресрет на утрешната посета на Република Македонија рече дека позицијата што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка.

Бугарски владици доаѓаат во Македонија заедно со Радев

Фактор - 15.02.2018

За време на посетата на бугарскиот претседател Румен Радев во неговата официјална делегација членови ќе бидат и двајца владици од БПЦ. Посетата ќе се реализира овој петок со цел да се пренесат пораките од бугарското претседалствување со Европскиот ...

Бугарскиот претседател: Треба да направиме се, луѓето од Бугарија и Македонија, навистина да се чувствуваат како браќа

еМагазин - 15.02.2018

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од ...

Румен Радев: Македонија избра нова перспектива

Кумановски м. - 15.02.2018

loading... Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија ...

Бугарскиот претседател во официјална посета на Македонија

Кумановски м. - 15.02.2018

loading... Бугарскиот претседател Румен Радев од утре престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Радев oд денеска во дводневна официјална посета на Македонија

МКД - 14.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска и утре ќе биде во официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.