TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расмусен во четврток во посета на Косово

А1 - 09.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во четврток, 13 август, ќе го посети Косово.

Расмусен во четврток во посета на Косово

Алсат-М - 09.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во четврток, 13 август, ќе го посети Косово.

Расмусен во четврток во посета на Косово

МРТ - 09.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во четврток, 13 август, ќе го посети Косово.

Расмусен во четврток во посета на Косово

Макфакс - 09.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во четврток, 13 август, ќе го посети Косово.

Скандинавците ја вознемируваат руската мечка

Дневник - 08.08.2009

Данска и Норвешка се од поодамна во НАТО, во Шведска дебатата за можното зачленување добива нов замав, а Москва е повознемирена ...

Расмусен ќе ги намалува цивилните жртви во Авганистан

Утрински - 07.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изјави дека е решителен во намерата да ги намали цивилните жртви во ...

Расмунсен: Алијансата треба да испрати дополнителен број војници во Авганистан

Кирилица - 07.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен изјави дека Алијансата треба да испрати дополнителен број војници во ...

Расмунсен - Алијансата треба да испрати дополнителен број војници во Авганистан

Сител - 07.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен изјави дека Алијансата треба да испрати дополнителен број војници во ...

Расмусен бара повеќе НАТО војници за Авганистан

Р.С.Европа - 07.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен повика на испраќање дополнителни сојузнички сили во Авганистан.

НАТО ветување околу цивилните жртви

BBC - 06.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен вели дека е решен да го намали бројот на цивилни жртви во Авганистан на ...

Расмусен во Кабул

Deutsche Welle - 06.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен му вети на Авганистан натамошна поддршка од страна на воената алијанса, но ...

Расмусен: Украина и Грузија не се подготвени за членство во НАТО

Нетпрес - 06.08.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изјави дека Украина и Грузија сеуште се далеку од членство во Алијансата.

Расмусен- НАТО останува во Авганистан

Р.С.Европа - 06.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен вчера во Кабул се заложи за останување на Алијансата во Авганистан.

Расмусен олеснувач во спорот со името

Дневник - 05.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО, Данецот Андерс Фог Расмусен се заложил дека интензивно ќе работи да се најде решение за ...

Расмунсен пристигна во Авганистан

Телма - 05.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пристигна денеска во посета на Авганистан.

Источна Европа загрижена поради Расмусен

Утрински - 05.08.2009

Лондон - Земјите од Источна Европа и од регионот на Балтикот се загрижени по првиот јавен настап на новиот генерален секретар ...

Расмусен во Авганистан

Р.С.Европа - 05.08.2009

Новиот шеф на НАТО Андерс Фог Расмусен пристигна во прва посета на Авганистан, од како е на чело на северноатлантскиот сојуз.

Новиот генерален секретар на НАТО пристигна во посета на Авганистан

Кирилица - 05.08.2009

Ова е прва официјална посета на Андерс Фог Расмусен, откако на 1 август стапи на должноста генерален секретар на ...

Расмусен ќе се заложи за решавање на спорот со Грција

Вечер Прес - 05.08.2009

Спорот со Грција за името го заинтересира и новиот генерален секретар на НАТО.

„Гардијан“: Источна Европа загрижена од Расмусен

Н.Македонија - 05.08.2009

Земјите од Источна Европа и од Балтичкиот регион се загрижени по првиот јавен настап на новиот генерален секретар на НАТО ...

Медлин Олбрајт го подготвува новиот концепт на НАТО

Н.Македонија - 05.08.2009

Поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт ќе го предводи експертскиот тим што ќе го осмисли новиот концепт на ...

Авганистан - главен приоритет за Расмусен

BBC - 04.08.2009

Андерс Фог Расмусен ја почна работата како нов генерален секретар на НАТО. Во говорот во седиштето на Алијансата во Брисел, ...

„Њујорк тајмс“: Расмусен ќе бара решавање на спорот за името

А1 - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Рaсмусен најави дека ќе работи на изнаоѓање решение за спорот за името меѓу Атина ...

Атина и Анкара меѓу првите дестинации на Расмунсен

Алсат-М - 04.08.2009

Грција и Турција ќе бидат меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, јавија ...

Спорот со името на агендата на Расмусен

Алсат-М - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО изјави дека ќе работи на решавање на спорот околу името, пишува во денешното издание ...

Расмунсен ќе бара решение за грчко - македонскиот спор

Телма - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ќе бара решение за името на Македонија.

Новиот шеф на НАТО Расмусен ќе бара решение за името на Македонија

Вест - 04.08.2009

Ова денеска го пишува Њујорк Тајмс, додавајќи дека Расмусен ќе работи на изнаоѓање на решение за името на поранешната ...

Расмунсен: Ќе работам на изнаоѓање на решение за името на ПЈРМ

Канал5 - 04.08.2009

Итно решение за спорот меѓу Македонија и Грција. Ова прашање ќе биде во фокусот на новиот генерален секретар на НАТО Андрес Фог ...

Расмусен од денеска генерален секретар на НАТО

Канал5 - 04.08.2009

Поранешниот дански премиер Андерс Фог Расмусен денеска ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО од Јаап де Хоп ...

Расмусен: Целта на НАТО е стратешко партнерство со Русија

Канал5 - 04.08.2009

НАТО ќе го продолжи патот кон стратешкото партнерство со Русија, но Москва мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот ...

Прва прес конференција на Расмунсен по преземањето на должноста

Канал5 - 04.08.2009

Три главни приоритети и план за спроведување на новиот стратегиски концепт. Тоа на првата прес конференција по преземањето на ...

Расмусен: НАТО сака стратегиско партнерство со Русија

Дневник - 04.08.2009

НАТО ќе го продолжи патот кон стратегиското партнерство со Русија, но Москва мора да ги почитува суверенитетот и ...

Расмусен: НАТО останува отворен за нови членки

Утрински - 04.08.2009

Од нашиот дописник Брисел - Новиот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, ги презентираше вчера приоритетите во ...

„Гардијан“: Источна Европа загрижена од новиот генерален секретар на НАТО

Алфа - 04.08.2009

Земјите од Источна Европа и од регионот на Балтикот се загрижени по првиот јавен настап на новиот генерален секретар на НАТО ...

Што значи доаѓањето на Расмусен за Македонија?

Р.С.Европа - 04.08.2009

Според домашните експерти новиот генерален секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен ќе донесе освежување, но сепак ќе го ...

Грција и Турција се меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Расмусен

Сител - 04.08.2009

Грција и Турција ќе бидат меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, јавија ...

“Њујорк Тајмс“ - Расмусен ќе се заложи за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО, Данецот Андерс Фог Расмусен се заложил дека интензивно ќе работи да се најде решение за ...

Грција и Турција се меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО

Алфа - 04.08.2009

Грција и Турција ќе бидат меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, јавија ...

Грција и Турција се меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Расмусен

МРТ - 04.08.2009

Грција и Турција ќе бидат меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, јавија ...

“Њујорк Тајмс“: Расмусен ќе се заложи за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција

Алфа - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО, Данецот Андерс Фог Расмусен се заложил дека интензивно ќе работи да се најде решение за ...

Расмусен – НАТО отворен за нови членки

МРТ - 04.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, кој стапи на должност на 1.

Расмусен за иднината на КФОР

МРТ - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека во блиска иднина на Косово може да се создадат услови за ...

„Гардијан“: Источна Европа загрижена од новиот генерален секретар на НАТО

Кирилица - 04.08.2009

Земјите од Источна Европа и од регионот на Балтикот се загрижени по првиот јавен настап на новиот генерален секретар на НАТО ...

„Њујорк тајмс“: Расмусен ќе бара решение за спорот со името меѓу Атина и Скопје

Кирилица - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Рaсмусен најави дека ќе работи на изнаоѓање решение за спорот за името меѓу Атина ...

Прв состанок на советот на НАТО под ново водство

Р.С.Европа - 04.08.2009

Денеска во Брисел ке биде одржан првиот состанок на советот на НАТО по водство на новиот Генерален секретар на Алијансата ...

Честитка од претседателот Иванов до Расмусен

Кирилица - 04.08.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов упати честитка до Андерс Фог Расмусен по повод преземањето на функцијата ...

Расмусен ќе бара решение за името

МРТ - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ќе бара решение за името на Македонија.

“Њујорк Тајмс“: Расмусен ќе се заложи за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција

Нетпрес - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО, Данецот Андерс Фог Расмусен се заложил дека интензивно ќе работи да се најде решение за ...

Расмусен: Целта на НАТО е стратешко партнерство со Русија

Кирилица - 04.08.2009

НАТО ќе го продолжи патот кон стратешкото партнерство со Русија, но Москва мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот ...

Медлин Олбрајт го подготвува новиот концепт на НАТО

Нетпрес - 04.08.2009

Поранешниот американски државен секретар, Медлин Олбрајт ќе го предводи експертскиот тим кој ќе го осмисли новиот концепт на ...

Расмусен ќе бара решение за името

Макфакс - 04.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ќе бара решение за името на Македонија.

Состанок на Северно-Атланскиот Совет за Авганистан

Р.С.Европа - 04.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и новиот шеф на здружената команда, американскиот адмирал Џејмс Ставридис, ...

„Гардијан“: Источна Европа загрижена од новиот генерален секретар на НАТО

МРТ - 04.08.2009

Земјите од Источна Европа и од регионот на Балтикот се загрижени по првиот јавен настап на новиот генерален секретар на НАТО ...

Грција и Турција се меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Расмусен

Вечер Прес - 04.08.2009

Грција и Турција ќе бидат меѓу првите земји кои ќе ги посети новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, јавија ...

НАТО бара помош од ОН и ЕУ

Вечер Прес - 04.08.2009

НАТО има потреба од повеќе помош од страна на Обединетите нации и Европската нија за гарантирање на безбедноста и обновата на ...

Авганистан и Русија приоритети за новиот шеф на НАТО

Н.Македонија - 04.08.2009

НАТО не смее да дозволи Авганистан повторно да стане центар на меѓународниот тероризам, порача Андерс Фог Расмусен на својот ...

Членството во НАТО мора да се заслужи

А1 - 03.08.2009

Членството во НАТО не е право, туку мора да се заслужи - ова е ставот на новиот генерален секретар на алијансата Андерс Фог ...

Расмусен нов генерален секретар на НАТО

Вест - 03.08.2009

Поранешниот дански премиер Андерс Фог Расмусен денеска ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО од Јаап де Хоп ...

Расмусен: Целта на НАТО е стратешко партнерство со Русија

Алсат-М - 03.08.2009

НАТО ќе го продолжи патот кон стратешкото партнерство со Русија, но Москва мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот ...

Расмунсен:"можно повлекување на КФОР од Косово"

Телма - 03.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека во блиска иднина на Косово може да се создадат услови за ...

Новиот шеф на НАТО Расмунсен ја почна работата

Р.С.Европа - 03.08.2009

Поранешниот дански премиер Андерс Фог Расмусен денеска ја започна работата како нов генерален секретар на НАТО.

Проширувањето на НАТО ќе продолжи

Р.С.Европа - 03.08.2009

Андерс Фог Расмусен изрази очекување дека процесот на проширување на НАТО ќе продолжи, но оти земјите кандидати мора да ги ...

Расмусен: Треба да се намали бројот на војници на Косово

Нетпрес - 03.08.2009

Еден од приоритети на новиот генерален секретар на НАТО, Андрес Расмусен ќе биде и состојбата на Косово.

Расмусен за иднината на КФОР

Макфакс - 03.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека во блиска иднина на Косово може да се создадат услови за ...

Расмусен – НАТО отворен за нови членки

Макфакс - 03.08.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, кој стапи на должност на 1.

Расмунсен ги претстави приоритетите како секретар на НАТО

Алфа - 03.08.2009

НАТО останува доследен на својата политика за отворени врати, но членството не е и нечие право.

Расмусен - целта на НАТО е стратешко партнерство со Русија

Сител - 03.08.2009

НАТО ќе го продолжи патот кон стратешкото партнерство со Русија, но Москва мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот ...

Новиот секретар на НАТО против рокови за повлекување од Авганистан

Нетпрес - 03.08.2009

Новиот генерален секретар на НАТО Андрес Расмусен е против поставување краен рок за повлекување на меѓународните сили од ...