TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инцидент на Кале

А1 - 13.02.2011

Инцидент на Кале- Атмосверата помеѓу двете спротиставени групи ескалираше. Неколку луѓе се повредени, а едно лице е прободено со нож.

СДСМ: Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи

А1 - 13.02.2011

Како што изјавија СДСМ денешниот тежок инцидент е уште еднаш потврда дека Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи.

Кој ја командува полицијата?

А1 - 13.02.2011

По инцидентот на Кале, кој тепал, а кој бил тепан ќе утврдува МВР, откако ќе гледа снимки, в понеделник. Приведени нема, оти полицајците вадеа лисици по налог на заменик министерот за внатрешни ...

Тепачка меѓу спротиставените страни на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

На скопско Кале денеска дошло до тепачка меѓу двете групи кои протестираа за и против изградбата на музејот- црква на тврдината. Демонстрантите фрлале со камења едни кон други.

Седуммина повредени на скопското Кале, еден потешко

Р.С.Европа - 13.02.2011

Според првични непотврдени информации, во денешната тепачка на скопското Кале има седуммина повредени, меѓу кои еден тешко, со убодни рани од нож.

Меѓу-национален инцидент на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

Неколку лица повредени е исходот од меѓусебното каменување на подржувачи и противници на изградбата на објектот на Кале.

СДСМ бара одговорност од надлежните за инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

СДСМ денеска побара од премиерот Никола Груевски да ги разреши од функциите министерката и заменик-министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и Џевад Бучи, поради инцидентот на скопско Кале.

Меѓународната заедница бара дијалог по инцидентот на Кале

Р.С.Европа - 13.02.2011

Делегацијата на ЕУ во Скопје соопшти денеска за инцидентот на Кале дека насилството неможе да биде одговор на постоечките проблеми.

СДСМ бара лична одговорност, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ осудуваат, Груевски против насилство

Телма - 13.02.2011

СДСМ: разрешување на Јанкулоска и Бучи и одговорност од Паско Кузман Случајот со музејот-црква на скопското Кале е потврда дека во Македонија наместо правната држава, функционира само пазарот меѓу ...

Тепачка на скопското Кале, осуммина повредени

Телма - 13.02.2011

Жестока тепачка на скопското Кале помеѓу поддржувачите и противниците на изградбата на црквата – музеј. Двете групи се судрија надвор од тврдината додека едните ја напуштаа, а другите доаѓаа кон ...

Се степаа Македонци и Албанци на скопското Кале

Алфа - 13.02.2011

Две групи Македонци и Албанци се степаа на Калето. Околу 13 часот се судрија стотина припадници на навивачката група Комити и околу 400 навивачи од групата Балисти, но и други граѓани Албанци.

Повредени во инцидент на скопско Кале

Форум - 13.02.2011

Мирните протести закажани за денеска на скопското Кале се претворија во инцидент, во кој според непотврдени информации има неколку повредени лица, а едно е прободено со нож Двете спротивставени групи ...

Неколку повредени во инцидентот на скопско Кале

Идивиди - 13.02.2011

Седум лица се повредени, од кои еден полицаец во инцидентот што се случи попладнево на скопското Кале. Од повредените еден е задржан во болница, а останатите се пуштени на домашно лекување.

Инцидент на Кале

Кантар - 13.02.2011

Полициски патроли и натаму ја обезбедуваат околината на скопско Кале, по инцидентот, во кој според досегашните информации биле повредени осум лица, од кои двајца полицајци.

НД: Неодговорната влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ провоцира меѓуетнички конфронтации

Форум - 13.02.2011

Опозициската Нова демократија за инцидентот на скопско Кале ги обвини двете владејачки партии, кои според неа предизвикале да дојде до меѓуетничките тензии „Неодговорната влада на премиерот Груевски ...

Тежок инцидент на скопско Кале, шест лица и двајца полицајци повредени

Кајгана - 13.02.2011

Мирните протести закажани за денеска на скопското Кале се претворија во инцидент. Двете спротивставени групи кои сакаа да го искажат своето незадоволство од изградбата и од рушењето на Црквата-музеј ...

СДСМ бара смена на Јанкулоска, Бучи и Кузман

Форум - 13.02.2011

Опозициската СДСМ ги обвини двете владејачки партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за меѓусебно пазарење и неодговорност кој резултирал со меѓуетничкиот судир на скопско Кале Како што рече на прес-конференцијата ...

МВР: Шест лица и двајца полицајци повредени на Кале

Форум - 13.02.2011

Полициски патроли и натаму ја обезбедуваат околината на скопско Кале, по инцидентот, во кој според досегашните информации биле повредени осум лица, од кои двајца полицајци Ова се наведува во ...

Инцидент на Кале, повредени осум лица

Алсат-М - 13.02.2011

Осум лица, од кои двајца полициски службеници се повредени во денешниот инцедент на скопското Кале во кое учествуваа стотина лица од две групи кои започнале меѓусебно да се каменуваат, соопшти МВР.

Крвав инцидент на Калето

Алфа - 13.02.2011

Тепачка на Калето за црквата- музеј. Камења, дрвени палки и тврди предмети попладнето го надлетуваа скопското Кале. Полицијата не успеа да го спречи инцидентот покрај тврдината.

Опозицијата бара оставки

Алфа - 13.02.2011

Оставка на министерката Јанкуловска и на нејзиниот заменик Бучи, смена на Паско Кузман и мораториум на градењето објекти што предизвикуваат верска и етничка нетрпеливост, побара денеска ...

’Разбуди се’ со изјава за денешниот инцидент на Кале

Алсат-М - 13.02.2011

Претседателот на граѓанската асоцијација „Разбуди се“, Артан Груби за инцидентите на Калето ја обвини неформалната, како што рече, македонска група, која вчера преку социјалната мрежа ’Фејбук’ ...

САД - Проблемот на Калето да се решава преку дијалог

Алсат-М - 13.02.2011

И двете страни да останат смирени по денешниот инцидент на скопско Кале – повика амбасадата на САД. Со внимание ја следиме ситуацијата и ги повикуваме сите инволвирани да бараат решение преку мирен и ...

СДСМ, НД: Власта создава меѓуетнички тензии

Алсат-М - 13.02.2011

Опозицискиот СДСМ оцени дека инцидентот на Калето е резултат на неодговорното однесување на Владата и побара разрешување од функциите на министерката и заменик-министерот за внатрешни работи Гордана ...

Владата со соопштение околу настаните на Калето

Алсат-М - 13.02.2011

Владата на денешната седница расправала за инцидентот на Калето. Лиферувано е соопштение во кое нема конретен став околу инцидентот, а во него се најавува дијалог и јавни дебати за културното ...

Инцидент на Кале

Канал5 - 13.02.2011

Зовре ситуацијата на скопското Кале каде што денеска неколку македонски и албански здруженија и неформални групи најавија дека ќе го искажат својот став за рушењето на Музејот- црква.

Тежок инцидент на Кале

Сител - 13.02.2011

Инцидент се случи меѓу двете групи кои протестираат на Кале. Неколку лица се повредени. Едно лице е прободено со нож. Пред неколку минути ескалираше тензичната атмосфера помеѓу двете групи кои ...

Повредени на инцидентот на Кале

Кирилица - 13.02.2011

Пет лица побарале помош во Градската Болница. Четворица се пуштени дома по прегледот бидејќи се јавиле со помали повреди од удари со камен и други слични предмети.

Кој се степа на Кале?

Канал5 - 13.02.2011

Во денешниот инцидент не учествувале лицата што пред два дена го руинираа Музејот на тврдината Кале. Според информации од неофицијални полициски извори во денешните тепачки покрај Комитите и ...

На скопско Кале повредени осум лица

МРТ - 13.02.2011

Осум лица, од кои двајца полициски службеници се повредени во денешниот инцедент на скопското Кале во кое учествуваа стотина лица од две групи кои започнале меѓусебно да се каменуваат, соопшти МВР.

Делегација на ЕУ во Скопје: Насилството не може да биде одговор на постоечките проблеми

Сител - 13.02.2011

Делегацијата на Европската унија во Скопје целосно ја поддржува изјавата дадена од коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во врска со денешниот инцидент на скопско Кале и се согласува дека ...

Албанец вработен во холандската амбасада предизвика меѓуетнички инцидент

Вечер - 13.02.2011

Од полициски извори дознаваме дека покрај членови на навивачките групи Комити и Шверцери во вчерашните инциденти учествувале и радикални исламисти од ИВЗ, вработени од холандската амбасада, невладини ...

Неколкумина повредени во инцидентот на Кале

Точка - 13.02.2011

Неколкумина се повредени, според првичните неофицијални информации, во инцидентот што пред околу еден час се случи на скопското Кале меѓу двете групи кои денеска организираат собири на тврдината ...

Тензична атмосфера на скопското Кале

eReporter - 13.02.2011

Голем број на униформирани полицајци се распоредени на скопското Кале каде денеска владее тензична атмосфера меѓу две поголеми спротивставени групи на граѓани.

Тежок инцидент на Кале

Press24 - 13.02.2011

Инцидент се случи меѓу двете групи кои протестираат на Кале. Неколку лица се повредени. Едно лице е прободено со нож. Пред неколку минути ескалираше тензичната атмосфера помеѓу двете групи кои ...

ВИДЕО: Тежок инцидент на скопското Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Собирот што денеска се одржа на скопското Кале околу рушењето на Музејот црква што се гради на тврдината се претвори во жесток инцидент меѓу две спротивставени групи.

Каменување на Кале

Журнал - 13.02.2011

Скопје, 13 февруари - Тензична атмосфера меѓу две поголеми спротивставени групи граѓани владее на скопското Кале денеска, поради што таму се распоредени голем броја униформирани полицајци, но и ...

Крвав судир меѓу Комитите и Шверцерите на Кале

Курир - 13.02.2011

Двајца прободени со нож и повеќе повредени е епилогот на инцидентот што околу 13 часот се случи на скопското Кале. Неофицијално инцидентот се случил кога Шверцерите почнале да гаѓаат со камења, дрва ...

ВИДЕО: Неколкумина повредени во инцидентот на Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Неколкумина се повредени, според првичните неофицијални информации, во инцидентот што пред околу еден час се случи на скопското Кале меѓу двете групи кои денеска организираат собири на тврдината ...

Во Градска Болница примени 5 лица повредени во инцидентот на Кале

Press24 - 13.02.2011

Четири лица со полесни повреди се пуштени на домашно лекување, едно лице е задржано, информираат од Градската Болница Пет лица побарале помош во Градската Болница по инциентот кој се случи на Скопско ...

ВИДЕО: Двајца полицајци и шест цивили повредени во инцидентот на Кале

Нетпрес - 13.02.2011

Двајца полициски службеници и шестмина цивили, кои учествувале во инцидентот што денеска се случи на скопското Кале, се повредени, говорат првите официјални информации од Министерството за внатрешни ...

Нова Демократија: Владата виновна за денешниот инцидент

Нетпрес - 13.02.2011

Неодговорната Влада на Премиерот Груевски и неговиот неодговорен и неконзистентен албански партнер денес ја доведоа ситуацијата, две групи на граѓани, една албанска и една македонска, да се ...

СДСМ: Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи

Press24 - 13.02.2011

Опозициската партија бара разрешување на првите луѓе во МВР и Паско Кузман како и мораториум на изградбата на објектите кои создаваат тензии Груевски и Ахмети дење заедно отвараат чешми, а навечер ...

СДСМ бара разрешување на првите луѓе на МВР и на Паско Кузман

Нетпрес - 13.02.2011

Разрешување на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, на нејзиниот заменик Џевад Бучи како и смена на директорот на Управата за заштита на културното богатство Паско Кузман, побара ...

Осум повредени во инцидентот на Кале, МВР најави истрага

eReporter - 13.02.2011

Лекарска помош поради повреди здобиени при денешниот инцидент на скопското Кале побарале двајца полицајци и други шест граѓани на возраст од 13 до 24 години, соопшти попладнево МВР.

Видео: Инцидентот на Кале

Курир - 13.02.2011

Тепачката на двете групи кои дојдоа на скопското Кале, едните во одбрана на изградбата на црквата-музеј, а другата против, заврши со седум повредени лица.

СДСМ бара разрешување на Јанкуловска, Бучи, Кузман...

eReporter - 13.02.2011

Поминаа два и пол дена од ноќното рушење на музејот-црква на Скопското Кале. Очекувавме дека премиерот Груевски веднаш ќе ги превземе сите соодветни мерки за расчистување на овој скандал и утврдување ...

Момче со сериозни повреди на главата примено во Ургентниот Центар

Press24 - 13.02.2011

Во инцидентот на Кале се повредени вкупно 8 лица од кои двајца полицајци Лице со сериозни повреди на главата е примено во Ургентиот Центар.

СДСМ бара разрешување на Паско Кузман

Курир - 13.02.2011

Политичката партија СДСМ, денес побара смена на директорот на Управата за заштита на културното богатство Паско Кузман, но и разрешување на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на ...

Делегација на ЕУ во Скопје: Насилството не e одговор на постоечките проблеми

Press24 - 13.02.2011

Делегацијата на ЕУ изразува надеж дека во иднина градењето на Кале ќе биде предмет на поширока јавна дебата на Европската унија во Скопје целосно ја поддржува изјавата дадена од коалиционите партнери ...

Тепачка на Кале – повредени шест лица и двајца полицајци

еФакт - 13.02.2011

Скопје – Повторно инцидент на Кале. Неколку души се повредени откако две групи се степаа на локацијата, каде што се гради црквата на Кале.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дење градат, а ноќе рушат

еФакт - 13.02.2011

Скопје - Опозициската СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи - Поминаа два и пол дена од ноќното рушење на музејот-црква на Скопското Кале.

СМК: Осуда на вандализмот на скопско Кале

еФакт - 13.02.2011

Скопје - Светскиот македонски конгрес (СМК) испрати соопштение, со кое го осудува вандализмот на скопско Кале. „Ниту Калето е албанска територија, ниту исламот е албанска вера.

Инцидент на скопско Кале, повредени неколку лица

Inpress - 13.02.2011

Скопје, 13. февруари 2011 (ИНПРЕС) Седум лица, меѓу кои и еден полицаец се повредени во тепачката помеѓу две групи кои денеска се судрија во близина на локацијата каде што се гради музејот - црква на ...

СДСМ - Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи

Inpress - 13.02.2011

Скопје, 13. февруари 2011 (ИНПРЕС) Поминаа два и пол дена од ноќното рушење на музејот-црква на Скопското Кале. Очекувавме дека премиерот Груевски веднаш ќе ги превземе сите соодветни мерки за ...

Сите што учествуваа во уништувањето на Музејот црква ќе одговараат

А1 - 12.02.2011

Сите што учествуваа во уништувањето на Музејот црква на Кале ќе одговараат. Полицијата најавува дека од снимките кои ќе ги бара од понеделник ќе ги идентификува сите што прексиноќа уриваа и уништуваа ...

А1 Колумна: Кој е власт во власта

А1 - 12.02.2011

Директорот на Управата за заштита на културното наследство гради, градоначалникот на Чаир урива. Министерката за внатрешни праќа полиција на Кале, заменик министерот и ја враќа назад.

МВР: Џевад Бучи не е вработен во полицијата

Дневник - 12.02.2011

Џевад Бучи не е вработен во Министерството и поради тоа Секторот за внатрешната контрола не може да реагира, изјавија вчера во МВР.

Симболот на Скопје го симболизира раздорот

Н.Македонија - 12.02.2011

Тврдината Кале не треба да се гледа како територија за освојување, туку како простор за соживот, кој сите заедно ќе го користат.

Груевски: „Проблемот ќе се надмине со дијалог„

Алфа - 12.02.2011

Коалицијата не е во опасност – премиерот вели дека инцидентот на кале го надминуваат со дијалог. И високи функционери на ДУИ за АЛФА тврдат дека имаат капацитет да ја амортизираат ситуацијата – се во ...

Полицијата е во стапица со Џеват Бучи

Алфа - 12.02.2011

Полицијата е во стапица - како да ја испита одговорноста на шефот - заменик – министерот Џеват Бучи во демолирањето на црквата – музеј.

Власта ноќе тајно гради - дел од власта урива

А1 - 11.02.2011

Тежок инцидент на полноќ на Скопско кале. Стотина жители од околината на Калето синоќа уриваа делови од црквата музеј. Биле испровоцирани што тајно и на полноќ власта сепак ја гради црквата музеј ...

Изградбата на црквата продолжува

А1 - 11.02.2011

Управата за заштита на културното наследство апелира до македонската јавност и до политичките партии да не се обидуваат да ги политизираат проектите од ваков карактер.

Реакции на партиите за инцидентот на калето

Телма - 11.02.2011

За Нова демократија инцидентот на Скопското кале беше неизбежен, со оценка ека е спречен поголем конфликт. Според ДПА, ова е само доказ како завршуваат проектите на Владата, но не го оправдуваат ...

Груевски нема да дозволи инцидентот да влијае на меѓуетничките односи

Форум - 11.02.2011

По синоќешниот инцидент што се случи на Кале, од кабинетот на премиерот информираат дека премиерот Груевски нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да дозволи некој ...

Груевски со реакција за инцидентот на Кале

Алсат-М - 11.02.2011

Писмена реакција на премиерот Груевски за инцидентот на Скопското Кале. Во неа се вели дека Премиерот како политичар нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да ...

Инцидент на Калето, урната црквата-музеј

Алфа - 11.02.2011

Полицијата сеуште незнае кој ја демолираше црквата-музеј на скопското Кале, иако на снимките јасно се гледа кој атакува врз објектот.Стотина граѓани придружувани од градоначалникот на Чаир, Изет ...

Политика со црквата - музеј на Кале

Алфа - 11.02.2011

ДУИ на терен покажа кој е кој во владината коалиција. Премиерот Груевски денеска, неколку часа по демолирањето на објектот на калето, наместо да инсистира на одговори од вицепремиерот Адеми-зошто ...

МВР го разгледува синоќешниот инцидент на Калето

Алсат-М - 11.02.2011

Министерството за внатрешни работи го разгледува случајот со уривање на објектот во Скопското кале и покренување тужби против лицата кои учествувале во уништувањето на објектот, вјклучително и за ...

Реакции за случувањата на Калето, Кузман се демантира себеси

Алсат-М - 11.02.2011

Од Управата за заштита на културното наследство, со соопштение попладнето објаснија оти изградбата на објектот на скопското Кале се реализира според предвидената динамика и постапка и дека “Целта на ...

Груевски: Нема да дозволам инцидентот да влијае на меѓуетничките односи

Кајгана - 11.02.2011

По синоќешниот инцидент што се случи на Кале, од Канцеларијата на премиерот информираат дека премиерот Груевски нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да дозволи ...

Ударот врз Калето е удар врз старо Скопје

Сител - 11.02.2011

Вандалскиот напад на Скопското кале е удар врз споменик на културата. Тој што го руши калето, ја руши историјата на старо Скопје.

Груевски: Нема да дозволам злоупотреби со цел дестабилизација

Сител - 11.02.2011

Наместо тензична атмосфера, институционална комуникација. Премиерот Груевски смета дека сите отворени прашања треба да се решаваат во рамките на институциите на системот и токму затоа остварил ...

Стотина лица ја демолираа цркавата што се гради на Кале

eReporter - 11.02.2011

Група од стотина луѓе синоќа околу полноќ ја демолираа Црквата-музеј што се градеше на скопското Кале, потврди полицијата.

Апел да не се политизира проектот за музеј - црква

Нетпрес - 11.02.2011

Управата за заштита на културното наследство апелира до македонската јавност и до политичките партии да не се обидуваат да го политизираат проектот изградба на музеј црквата на Скопското кале.

Јавноста беше информирана за музеј црквата

Журнал - 11.02.2011

Скопје, 11 февруари - Управата за заштита на културното наследство реагира на настанатиот инцидент како надлежна институција за реализација на проекти од облaста на културното наследство и голем број ...

Груевски: Нема да дозволам креирање драматични сценарија за дестабилизација

Press24 - 11.02.2011

Со писмено соопштение премиерот реагираше на уривањето на Кале "Претседателот Груевски, како политичар, нема да дозволи оваа ситуација да влијае врз меѓуетничките односи и нема да дозволи некој да ја ...

Груевски нема да дозволи да се нарушат меѓуетничките односи

Журнал - 11.02.2011

Скопје, 11 февруари - Претседателот на Владата Никола Груевски кој денеска е во посета на повеќе населени места низ Македонија, бил информиран за настанатиот инцидент во врска со црквата на Кале, а ...

Реакција на Владата за инцидентот на Кале

Курир - 11.02.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, кој денеска е во посета на повеќе населени места во тетовско и кичевско, беше информиран за настанатата тензична состојба на ...

Управа за заштита на културното наследство: Политиката да остане надвор од културата

Press24 - 11.02.2011

Од Управата апелираат да не се политизираат проектите од областа на културата и од нив да не се собираат политички поени Управата за заштита на културното наследство апелира да не се политизираат ...

Груевски повикува да не се злоупотребува со инцидентот на Кале

еФакт - 11.02.2011

Скопје - Премиерот Никола Груевски, кој денеска е во посета на повеќе населени места во Тетовско и Кичевско, бил известен за тензиите на тврдината Кале.