TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пакистан го отвори преминот за НАТО кон Авганистан

Р.С.Европа - 10.10.2010

Пакистан го отвори граничниот премин кон Авганистан, клучен за снабдување на силите на НАТО во таа земја. Исламабад го затвори преминот кон Авганистан во знак на протест против воздушните напади на ...

Седум загинати во напад беспилотно летало на САД во Пакистан

Форум - 10.10.2010

Најмалку седум лица загинале во напад на американско беспилотно летало во недела наутро во пелменската северозападна област на Пакистан, објавија локалните медиуми Според информациите на локалните ...

Фатен Пакистанец што криумчарел мигранти преку Дојран

Форум - 10.10.2010

Дваесетгодишен Пакистанец е фатен ноќеска во Стар Дојран при обид да пренесе двајца Пакистанци во Грција Како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, полицијата поднела кривична ...

Пакистан го отвори граничниот премин со Авганистан

Алфа - 10.10.2010

Пакистанските власти го отворија денеска преминот на границата со Авганистан, овозможувајќи им на камионите со залихи за припадниците на НАТО, после повеќе од 10 дена, да го продолжат патот кон ...

Талибанците најавија нови напади врз НАТО конвоите

Алфа - 10.10.2010

Талибанци од Пакистан ја преземаа одговорноста за вчерашниот напад на 29 цистерни на НАТО што се случи во југозападниот дел на земјата и предупредија дека ќе продолжат со нападите додека не престанат ...

Пакистанец криумчарел Пакистанци од Дојран кон Грција

Канал5 - 10.10.2010

Неуспешен обид на 20-годишниот К.Ш од Пакистан да пренесе двајца пакистански државјани во Грција. Вчера, македонската полиција 30 минути после полноќ при контрола во Стар Дојран го затекнала ...

Пакистанец криумчарел Пакистанци од Македонија во Грција

Кирилица - 10.10.2010

K.Ш бил фатен како недозволено ги превезува 27- годишниот А.У и десет години постариот К.А од Пакистан со намера да ги однесе до Грција Полицијата го фати 20-годишниот К.Ш од Пакистан во обид да ...

Притвор за дваесетгодишник за криумчарење мигранти

Курир - 10.10.2010

Од страна на Одделението за илегална миграција во Гевгелија, поднесена е кривична пријава за сторено кривично дело „Криумчарење на мигранти“ против К.Ш. (20) од Пакистан.

Напад на американски безпилотен авион во Пакистан

Курир - 10.10.2010

Пакистанските официјални претставници на разузнавачката служба, соопштија дека најмалку седум талибански бунтовници загинаа во напад на американски беспилотен авион во северозападната пакистанска ...

Отворен граничниот премин помеѓу Пакистан и Авганистан

Курир - 10.10.2010

Високиот претставник на пакистанската влада – Шаријар Кан, изјави дека е отворен граничниот премин со Авганистан. Овој граничен премин го користат силите на НАТО за пренесување на гориво, храна и ...

Талибанците најавија нови напади врз НАТО конвоите

Макфакс - 10.10.2010

Талибанци од Пакистан ја превземаа одговорноста за вчерашниот напад на 29 цистерни на НАТО што се случи во југозападниот дел на земјата и предупредија дека ќе продолжат со нападите додека не ...

Фатен Пакистанец што криумчарел мигранти во Грција

Макфакс - 10.10.2010

Дваесетгодишен Пакистанец е фатен ноќеска во Стар Дојран при обид да пренесе двајца Пакистанци во Грција. Како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, полицијата поднела кривична ...

Во Пакистан повторно запалени камиони за НАТО

Р.С.Европа - 09.10.2010

Група милитанти во Пакистан повторно запалиле 30-тина паркирани камиони со гориво, наменето за НАТО силите во Авганистан. Во денешниот инцидент бил повреден еден стражар.

Пакистан ќе го отвори преминот, битен за НАТО, кон Авганистан

Р.С.Европа - 09.10.2010

Пакистан соопшти дека итно ќе го отвори граничниот премин кон Авганистан, клучен за снабдувањето на НАТО-силите. Пакистан го затвори преминот во знак на протест, откако во воздушен напад на НАТО ...

Гранатирани и запалени уште 29 цистерни на НАТО во Пакистан

Телма - 09.10.2010

Вооружени напаѓачи денеска запалија уште 29 нафтени цистерни на НАТО во северозападен Пакистан, што е најнов напад врз возила кои доставуваат залихи за меѓународните трупи во Авганистан по ...

Пакистан:Повторно запалени цистерни на НАТО

Алсат-М - 09.10.2010

Во Пакистан повторно беа денеска запалени цистерни на НАТО кои пренесуваат гориво кон своите сили во соседен Авганистан.

Пакистанските исламисти запалиле 30 цистерни со гориво за НАТО

Форум - 09.10.2010

Пакистанските исламисти во сабота запалиле во југозападен Пакистан речиси триесет цистерни со гориво за единиците на НАТО во Авганистан, два дена откако САД се извинија за воздушниот напад во кој беа ...

Уште 29 нафтени цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Алфа - 09.10.2010

Вооружени напаѓачи денеска запалија уште 29 нафтени цистерни на НАТО во северозападен Пакистан, што е најнов напад врз возила кои доставуваат залихи за меѓународните трупи во Авганистан по ...

Пакистан ја отвори границата со Авганистан за достава за силите на НАТО

Форум - 09.10.2010

Пакистан денеска го отвори пограничниот пункт на северозападот на земјата, од каде по сувоземен пат се врши дотур за силите на НАТО во Авганистан, јави AFP „По оценка за безбедноста во сите аспекти, ...

Пакистан го отвора граничниот премин кон Авганистан

Алфа - 09.10.2010

Пакистан соопшти дека ќе го отвори граничниот премин, кој се користи за снабдување на силите на НАТО во Авганистан со гориво и производи.

Уште 29 нафтени цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Сител - 09.10.2010

Вооружени напаѓачи денеска запалија уште 29 нафтени цистерни на НАТО во северозападен Пакистан, што е најнов напад врз возила кои доставуваат залихи за меѓународните трупи во Авганистан по ...

29 нафтени цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Курир - 09.10.2010

Вооружени напаѓачи денеска запалија уште 29 нафтени цистерни на НАТО во северозападен Пакистан, што е најнов напад врз возила кои доставуваат залихи за меѓународните трупи во Авганистан по ...

30 цистерни на НАТО запалени во Пакистан

eReporter - 09.10.2010

Околу 30 цистерни со гориво за единиците на НАТО во Авганистан. Запалија денеска пакистанските исламисти во југозападен Пакистан.

Уште 29 нафтени цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Нетпрес - 09.10.2010

Вооружени лица во Пакистан запалиле денеска уште 29 нафтени цистерни на НАТО во северозападниот дел на Пакистан, со што ова е најновиот напад на возила кои доставуваат залихи за меѓународните трупи ...

Авганистанскиот граничен премин што го користи НАТО, ќе биде отворен од Пакистан

Курир - 09.10.2010

Авганистанскиот граничен премин што го користеа силите на НАТО за снабдување со гориво и други производи, ќе биде отворен од страна на Пакистан.

Пакистанските исламисти запалиле 30 цистерни со гориво за НАТО

Макфакс - 09.10.2010

Пакистанските исламисти запалиле денеска на југозападот на Пакистан речиси 30 цистерни со гориво за единиците на НАТО во Авганистан.

Пакистан ја отвори границата со Авганистан за достава за силите на НАТО

Макфакс - 09.10.2010

Пакистан денеска го отвори пограничниот пункт на северозападот на земјата, од каде по сувоземен пат се врши дотур за силите на НАТО во Авганистан, јавува агенцијата Франс прес.

Деветмина убиени во американски напади со проектили во Пакистан

Форум - 08.10.2010

Два проектила за кои се верува дека се американски убиле девет луѓе во племенскиот регион во северозападен Пакистан на границата со Авганистан, соопштија пакистански разузнавачи, пренесува Assocaited ...

Деветмина убиени во американски напади со проектили во Пакистан

Макфакс - 08.10.2010

Два проектила за кои се верува дека се американски убиле девет луѓе во племенскиот регион во северозападен Пакистан на границата со Авганистан, соопштија пакистански разузнавачи, пренесува Асошиејтед ...

Вашингтон му се извини на Исламабад

BBC - 07.10.2010

Соединетите држави се извинија за хеликоптерскиот напад на НАТО во границите на Пакистан во кој минатата недела загинаа најмалку двајца пакистански војници и кој предизвика бес во Исламабад.

Уништени 40 камиони на НАТО во Пакистан

Р.С.Европа - 07.10.2010

Околу 40 камиони за снабдување на НАТО војници во Авганистан се уништени во два напади во Пакистан. При првиот напад вооружени лица запалиле 20 танкери за гориво, во близина на југозападниот град ...

САД му се извини на Пакистан за воздушните напади

Р.С.Европа - 07.10.2010

Американската амбасадорка во Пакистан се извнини за неодамнешниот воздушен напад во близина на границата со Авганистан во кој беа убиени најмалку двајца пакистански војници.

ЕУ - Трговски олеснувања за Пакистан

Р.С.Европа - 07.10.2010

Европа нуди големи трговски олеснувања за Пакистан, како дел од пакетот мерки за помош за закрепнување од последиците од големите поплави што ја зафатија земјата.

И денеска горат цистерни на НАТО во Пакистан

Телма - 07.10.2010

Пожарникари во северозападен Пакистан се обидуваат да локализираат пожар кој зафати 54 камиони со стоки за НАТО во Авганистан.

Пакистан не го отвора граничниот премин и покрај извинувањето од САД

Форум - 07.10.2010

Пакистан се уште нема одлучено кога повторно ќе го отвори клучниот граничен премин кој НАТО силите во Авганистан го користат за снабдување на своите трупи во Авганистан и покрај САД се извинија за ...

Пакистан не го отвора граничниот премин и покрај извинувањето од САД

Кајгана - 07.10.2010

Пакистан се уште нема одлучено кога повторно ќе го отвори клучниот граничен премин кој НАТО силите во Авганистан го користат за снабдување на своите трупи во Авганистан и покрај тоа што и НАТО и САД ...

Опожарени 54 камиони на НАТО во Пакистан

Алсат-М - 07.10.2010

Пожарникари во северозападен Пакистан се обидуваат да локализираат пожар кој зафати 54 камиони со стоки за НАТО во Авганистан.

Границата на Пакистан и натаму затворена за НАТО

Алсат-М - 07.10.2010

Властите на Пакистан ниту денеска не го отворија граничниот премин Торкам кој силите на НАТО во Авганистан го користат за снабдување на своите трупи.

Заострена војната меѓу Коалицијата и пакистанските Талибанци

Канал5 - 07.10.2010

Се заострува војната меѓу коалиционите сили и пакистанските Талибанци. Најмалку тројца исламистички бунтовници се убиени во пакистанскиот племенски регион во ракетен напад извршен синоќа од ...

САД се извини за смртта на пакистанските војници

МРТ - 07.10.2010

Американскиот амбасадор во Пакистан, Ен Патерсон се извини за смртта на пакистанските војници, кои беа жртви на воздушен напад на хеликоптери на НАТО кои минатата седмица отворија оган врз ...

Пакистански бунтовници запалија најмалку 10 цистерни на НАТО во нов напад

МРТ - 07.10.2010

Најмалку десет цистерни за достава на гориво на НАТО кои требале да заминат во Авганистан, беа запалени во напад во северозападниот дел на Пакистан, соопшти локалната полиција, пренесе AFP.

Тројца пакистански бунтовници убиени во нов ракетен напад

МРТ - 07.10.2010

Најмалку тројца исламистички бунтовници се убиени во пакистанскиот племенски регион при ракетен напад извршен од американски беспилотен авион.

Запалени 54 камиони на НАТО во Пакистан

Кирилица - 07.10.2010

Пожарникари во северозападен Пакистан се обидуваат да локализираат пожар кој зафати 54 камиони со стоки за НАТО во Пакистан Нападот се случи доцна синоќа во реонот на Ноушера во областа ...

Пакистан не го отвора граничниот премин и покрај извинувањето од САД

МРТ - 07.10.2010

Пакистан се уште нема одлучено кога повторно ќе го отвори клучниот граничен премин кој НАТО силите во Авганистан го користат за снабдување на своите трупи во Авганистан и покрај тоа што и НАТО и САД ...

Пакистан не го отвора граничниот премин и покрај извинувањето од САД

Макфакс - 07.10.2010

Пакистан се уште нема одлучено кога повторно ќе го отвори клучниот граничен премин кој НАТО силите во Авганистан го користат за снабдување на своите трупи во Авганистан и покрај тоа што и НАТО и САД ...

Пакистанскиот граничен премин затворен и по извинувањето од САД

Inpress - 07.10.2010

Вашингтон, 7. октомври 2010 (ИНПРЕС) Пакистан се уште не го отворил граничниот премин користен за снабдување на силите на НАТО во Авганистан, и покрај извинувањето од САД за прекуграничниот напад при ...

Запалени 20 цистерни на НАТО во Пакистан

А1 - 06.10.2010

Вооружени луѓе во Пакистан запалија најмалку 20 цистерни со нафта за потребите на НАТО во Авганистан во шестиот ваков напад во земјата во изминатата недела и притоа беше убиен и возачот на еден од ...

Талибанците одговорни за нападот врз цистерните на НАТО

Р.С.Европа - 06.10.2010

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот врз десетина цистерни со нафта за НАТО силите во Авганистан кои се запалени во Пакистан.

Убиени германски милитанти во Пакистан

Утрински - 06.10.2010

Најмалку осуммина милитанти на Ал Каеда, некои од нив Германци, се убиени во нападот со беспилотно летало во Пакистан, изјавија официјални лица за Би-Би-Си.

Во нов напад во Пакистан запалени уште 25 цистерни на НАТО

Телма - 06.10.2010

Вооружени лица денеска во Пакистан запалија најмалку 25 камиони-цистерни што превезуваа гориво за војските на НАТО во Авганистан, и убија еден од возачите.

Талибанците ја презедоа одговорноста за запалените цистерни на НАТО во Пакистан

Алсат-М - 06.10.2010

Пакистанските талибанци ја презедоа одговорноста за денешниот напад при што беа запалени десет цистерни за гориво наменето за НАТО сили во Авганистан.

Нападнати уште 20 камиони на НАТО во Пакистан

Форум - 06.10.2010

Вооружени напаѓачи во Пакистан запалиле 20 камиони кои превезувале намирници за НАТО силите во Авганистан , соопшти локалната полиција, пренесува Reuters Група од 14 вооружени напаѓачи отвориле оган ...

САД се извини за смртта на пакистанските војници

Форум - 06.10.2010

Американскиот амбасадор во Пакистан, Ен Патерсон се извини за смртта на пакистански војници, кои беа жртви на воздушен напад на хеликоптери на НАТО кои минатата седмица отворија оган врз пакистански ...

Осум цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Кирилица - 06.10.2010

Вооружена група уби едно лице и запали осум цистерни кои транспортирале гориво за НАТО силите во Авганистан Претставник на талибанците од Пакситан, кои се поврзани со Ал Каеда изјави дека цистерните ...

Ал Каеда нападна нов конвој на НАТО во Пакистан

Канал5 - 06.10.2010

Пакистанските Талибанци ја презедоа одговорноста за денешниот напад при што беа запалени десет цистерни за гориво наменето за НАТО сили во Авганистан.

Околу 160 камиони на НАТО чекаат во Пакистан

МРТ - 06.10.2010

Околу 160 камиони со товар за контингентот на НАТО во Авганистан не можат да ја поминат границата со Пакистан, откако пакистанските власти не ја обновиле работата на единствениот сувоземен ...

Нападнати уште 20 камиони на НАТО во Пакистан

МРТ - 06.10.2010

Вооружени напаѓачи во Пакистан запалиле 20 камиони кои превезувале намирници за НАТО силите во Авганистан , соопшти локалната полиција, пренесува Ројтерс.

Еден загинат и осум цистерни на НАТО запалени во Пакистан

Курир - 06.10.2010

Вооружена група уби едно лице и запали осум цистерни кои транспортирале гориво за НАТО силите во Авганистан. Цистерните биле запалени на паркинг пре хотел во предградието на ...

Одмазда, причина за запалените цистерни на НАТО во Пакистан

Курир - 06.10.2010

Талибанците од Пакистан ја презедоа одговорноста за денешниот напад при што беа запалени десет цистерни за гориво наменето за НАТО сили во Авганистан.

Запалени 25 цистерни на НАТО во Пакистан

Нетпрес - 06.10.2010

Вооружени напаѓачи запалиле денеска 25 нафтени цистерни на НАТО, кои превезувале гориво за војниците на Североатланската алијанса во Авганистан.

Пакистан: Во два напади запалени 40 цистерни на НАТО

Курир - 06.10.2010

Во првиот напад кој се случил во близина на градот Квета во југозападен Пакистан запалени се 2- цистерни со нафта и убиен е еден возач, а другиот напад е изведен во северозападот на земјата.

Нападнати уште 20 камиони на НАТО во Пакистан

Макфакс - 06.10.2010

Вооружени напаѓачи во Пакистан запалиле 20 камиони кои превезувале намирници за НАТО силите во Авганистан , соопшти локалната полиција, пренесува Ројтерс Група од 14 вооружени напаѓачи отвориле оган ...

САД се извини за смртта на пакистанските војници

Макфакс - 06.10.2010

Американскиот амбасадор во Пакистан, Ен Патерсон се извини за смртта на пакистанските војници, кои беа жртви на воздушен напад на хеликоптери на НАТО кои минатата седмица отворија оган врз ...

Пакистански бунтовници запалија најмалку 10 цистерни на НАТО во нов напад

Макфакс - 06.10.2010

Најмалку десет цистерни за достава на гориво на НАТО кои требале да заминат во Авганистан, беа запалени во напад во северозападниот дел на Пакистан, соопшти локалната полиција, пренесе AFP.

Тројца пакистански бунтовници убиени во нов ракетен напад

Макфакс - 06.10.2010

Најмалку тројца исламистички бунтовници се убиени во пакистанскиот племенски регион при ракетен напад извршен од американски беспилотен авион.

Продолжува палењето танкери на НАТО во Пакистан

Inpress - 06.10.2010

Вашингтон, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС) Вооружени лица во Пакистан запалиле околу 25 нафтени танкери во среда за време на шестиот по ред напад за помалку од една недела на возила кои пренесуваат ...

Кои се германските исламисти убиени во Пакистан?

Deutsche Welle - 05.10.2010

Информациите за бројот на загинати Германци се движат меѓу петмина и осуммина. Се смета дека германските државјани биле во посета на терористички камп за обука во Северен Вазиристан, на границата со ...

Милитанти загинале во Пакистан

Р.С.Европа - 05.10.2010

Најмалку 8 милитанти, од кои дел со германска националност, загинале при ракетен напад изведен од американската војска во северозападен Пакистан, јавуваат новинските агенции.

Убиени германци во американски напад во Пакистан

Р.С.Европа - 05.10.2010

Пакистанските безбедносни служби соопштија дека во напад извршен со американско беспилатно летало во Пакистан биле убиени осуммина милитанти, меѓу кои и петмина германски државјани со турско или ...

Во Пакистан осум убиени поврзани со нападите во Европа

Алфа - 05.10.2010

Осум бунтовници, меѓу кои и неколку германски државјани со турско потекло се убиени во напад на американско беспилотно летало во племенските делови на Пакистан.

Околу 160 камиони на НАТО чекаат во Пакистан

Форум - 05.10.2010

Околу 160 камиони со товар за контингентот на НАТО во Авганистан не можат да ја поминат границата со Пакистан, откако пакистанските власти не ја обновиле работата на единствениот сувоземен ...

Талибанците се заканија со нови напади врз цистерните на НАТО

МРТ - 05.10.2010

Пакистанските талибанци денеска најавија нови напади врз цистерните што превезуваат нафта за војниците на НАТО во Авганистан, пренесе Ројтерс.

Осуммина германски милитанти убиени во Пакистан

МРТ - 05.10.2010

Американски проектил убил осуммина германски милитанти кои се криеле во куќа во северозападен Пакистан, велат разузнавачки извори, пренесува Асошиејтед прес Нападот бил извршен во Северен Вазиристан, ...

Околу 160 камиони на НАТО чекаат во Пакистан

Макфакс - 05.10.2010

Околу 160 камиони со товар за контингентот на НАТО во Авганистан не можат да ја поминат границата со Пакистан, откако пакистанските власти не ја обновиле работата на единствениот сувоземен ...

Во Пакистан милитанти нападнале конвој на НАТО

Р.С.Европа - 04.10.2010

Полицијата во Пакистан соопшти дека милитанти повторно нападнале танкери кои носеле помош за трупите на НАТО во Авганистан.

Талибанците одговорни за палењето на камиони во Пакистан

Р.С.Европа - 04.10.2010

Пакистанските талибанци ја превзедоа одговорноста за нападот во Пакистан врз конвојот за снабдување на НАТО во Авганистан и се заканија со нови слични акции.

Расмусен бара отворање на пакистанско - авганистанската граница

Р.С.Европа - 04.10.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изрази надеж дека Пакистан повторно ќе го отвори клучниот граничен премин за снабдување на силите на Алијансата во Авганистан.

Расмусен сака брзо отворање на коридорот од Пакистан

Р.С.Европа - 04.10.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека се надева оти Пакистан, што поскоро, ќе го отвори граничниот премин кон Авганистан, клучен за снабдување на силите на Алијансата.

Пакистан - нов напад врз НАТО конвој, убиени Шест лица

Телма - 04.10.2010

Шест лица загинаа, а уште толку се повредени, во напад врз конвој на НАТО во Исламабад. Жртвите, главно возачи, загинале од прострелни рани.

Шестимна загинати и 28 цистерни на НАТО запалени во Исламабад

Форум - 04.10.2010

Шест лица се убиени а осум ранети во понеделник кога биле нападнати и запалени дваесетина цистерни со гориво на НАТО во пакистанската престолнина, сооптил полициски службеник за AFP „Три лица загинаа ...

Шест луѓе загинаа во напад врз цистерни на НАТО во Исламабад

Алфа - 04.10.2010

Шест лица загинаа, а уште толку се повредени, во напад врз конвој на НАТО во Исламабад. Жртвите, главно возачи, загинале од прострелни рани.

Исламабад:Напад на конвој на НАТО

Алсат-М - 04.10.2010

Шест лица загинаа, а уште толку се повредени, во напад врз конвој на НАТО во Исламабад. Жртвите, главно возачи, загинале од прострелни рани.

Пакистанските талибанци одговорни за нападите врз конвоите на НАТО

Алфа - 04.10.2010

Пакистанските талибанци денеска ја презедоа одговорноста за двата напада врз конвои на НАТО. Во нападите извршени во петокот и вчера во Синд и Исламабад беа запалени околу 60 цистерни со гориво ...

Талибаните најавуваат нови напади врз конвоите на НАТО

Форум - 04.10.2010

Пакистанските талибани денеска најавија нови напади врз цистерните што превезуваат нафта за војниците на НАТО во Авганистан, пренесе Reuters Пакистан го блокираше еден од патиштата преку кои се врши ...

Осум лица поврзани со нападите во Европа убиени во Пакистан

Форум - 04.10.2010

Осум бунтовници меѓу кои и неколку германски државјани од турско потекло се убиени во напад на американско беспилотно летало во племенските подрачја на Пакистан, јави германската агенција DPA, ...

Нов напад на конвој на НАТО во Пакистан

Канал5 - 04.10.2010

Нов атак врз цистерните со гориво на НАТО во Пакистан – овој пат со жртви. Вооружени напаѓачи убија најмалку шестмина, а ранија 10-мина чувари, кои го обезбедувале конвојот возила на алијансата ...

Нападнат конвој на НАТО во Исламабад

Кирилица - 04.10.2010

Шест лица загинаа, а уште толку се повредени, во напад врз конвој на НАТО во Исламабад Жртвите, главно возачи, загинале од прострелни рани.

Во напад на цистерни, конвој на НАТО загинаа шест луѓе

Курир - 04.10.2010

Во напад на цистерни во Исламабад, загинаа шест лица, а уште толку се повредени. Цистерните биле дел од конвој на НАТО. Жртвите, главно возачи, загинале од прострелни рани.

Нападнат конвој на НАТО, шест мртви

Нетпрес - 04.10.2010

Шест лица загинаа во напад на конвој на НАТО цистерни со гориво за меѓународни сили во Авганистан. Дваесет и осум цистерни се запалени во нападот, јавува пакистанската Гео ТВ на својата интернет ...

Талибанци одговорни за нападите врз конвоите на НАТО

Курир - 04.10.2010

Oдговорноста за двата напади врз конвои на НАТО, денеска ја презедоа пакистанските талибанци. Во нападите извршени во петокот и вчера во Синд и Исламабад беа запалени околу 60 цистерни со гориво ...

Во напад на НАТО конвој, шест лица загинати

Макфакс - 04.10.2010

Шест лица загинаа во напад на конвој цистерни на НАТО кој пренесувале гориво за меѓународните сили во Авганистан, пренесуваат медиумите.

Талибанците се заканија со нови напади врз цистерните на НАТО

Макфакс - 04.10.2010

Пакистанските талибанци денеска најавија нови напади врз цистерните што превезуваат нафта за војниците на НАТО во Авганистан, пренесе Ројтерс.

Осуммина германски милитанти убиени во Пакистан

Макфакс - 04.10.2010

Американски проектил убил осуммина германски милитанти кои се криеле во куќа во северозападен Пакистан, велат разузнавачки извори, пренесува Асошиејтед прес Нападот бил извршен во Северен Вазиристан, ...