TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарни избори на Косово

А1 - 12.12.2010

Денеска на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во 2008 година. Право на глас на овие избори имаат 1.630.636 граѓани, од кои 73.288 ќе гласаат по прв пат.

Отворени гласачките места во Косово

Р.С.Европа - 12.12.2010

Денеска во Косово се оддржуват вонредни парламентарни избори, прв пат откако земјата прогласи независност.Според предизборните анкети се очекува трката да се води меѓу Демократската партија на сега ...

Изборите во Косово се одвиваат без проблеми

Р.С.Европа - 12.12.2010

Најголемиот дел од гласачките места за вонредните параламентарни избори се отворени и гласањето се одвива без проблеми соопшти Централната изборна комисија во Косово.

Парламентарни избори во Косово

Р.С.Европа - 12.12.2010

Изборниот процес во Косово се одвива во мирна и демократска атмосфера. Жителите не се надеваат на големи промени по изборите.Меѓународната заедница набљудува колку српското малцинство е интегрирано ...

Дачиќ: Изборните инциденти ќе значат дека Приштина не сака дијалог

Р.С.Европа - 12.12.2010

Српскиот министерот за внатрешни работи Иваица Дачиќ денеска изјави дека се надева оти во Косово и Метохија нема да има инциденти затоа што тоа би значело дека Приштина не сака дијалог.Тој додаде ...

Над 30% излезност на изборите во Косово до 15 часот

Р.С.Европа - 12.12.2010

Централната изборна Комисија во Косово соопшти дека до 15 часот над 550 илјади луѓе или 34 проценти од гласачите излегле да гласаат.

Први парламентарни избори на Косово

Телма - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Алфа - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Алсат-М - 12.12.2010

Денеска во Косово, за прв пат по прогласувањето на независноста, се одржуваат парламентарни избори. Околу 1,6 милиони избирачи треба да одберат 120 пратеници од 1.265-те кандидати од 29 листи.

Парламентарни избори на Косово

Алфа - 12.12.2010

Мирно и без поголеми инциденти, главно во демократска атмосфера изминува гласањето на парламентарните избори во Косово. За 120 места во парламентот се борат 29 политички партии или 1260 кандидати од ...

Избори во Косово - Протагонистите оптимисти

Алсат-М - 12.12.2010

Протагонистите на овие избори Хашим Тачи, Иса Мустафа и Албин Курти по гласањето изјавија дека се надеваат оти денов ќе донесе позитивни промени за Косово и посигурна иднина.

Косово ги одржува првите парламентарни избори од независноста

SETimes - 12.12.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Граѓаните на Косово во неделата (12-ти декември) излегоа на гласање, за да ги изберат своите претставници во парламентот од 120 места.

Во Косово се бројат гласовите, ДПК во водство

Алсат-М - 12.12.2010

Во Косово трае броењето на гласовите од денеска одржаните вонредни парламентарни избори, први по независноста на државата.

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Сител - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

Косово: Закунувачко писмо до Србите да не гласаат

Сител - 12.12.2010

Непознати луѓе синоќа отвориле оган кон зграда која се сместени силите на НАТО во општината Зубин Поток, во северниот дел на Косово.

Историски избори на Косово со изолирани инциденти

Канал5 - 12.12.2010

Во главно мирна атмосфера со неколку изолирани инциденти главно на северот на Косово денеска се одржуваат вонредните парламентарни избори на кои се избираат идните 120-те членови на Парламентот.

Хашим Тачи води по изборите на Косово

Канал5 - 12.12.2010

Според првичните резултати партијата на премиерот Хашим Тачи е во водство на денеска одржаните избори на Косово. Ова го покажала анкетата направена од институтот Гани Боби на испитани 2200 избирачи.

Историски избори на Косово

Курир - 12.12.2010

Косово ги одржува своите први парламентарни избори по унилатералното прогласување независност од Србија пред скоро три години.

Косово: Заканувачко писмо до Србите да не гласаат

Нетпрес - 12.12.2010

Непознати луѓе синоќа отвориле оган кон зградата во која биле сместени силите на НАТО во општината Зубин Поток, во северниот дел на Косово.

Парламентарни избори на Косово

Макфакс - 12.12.2010

Денеска на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во 2008 година. Право на глас на овие избори имаат 1.630.636 граѓани, од кои 73.288 ќе гласаат по прв пат.

Косовската полиција го потврди инцидентот во српската општина Штрпце

Макфакс - 12.12.2010

Портпаролот на Косовската полиција, Баки Кељани потврди дека на избирачкото место во Долна Битина, во општината Штрпце се случил ...

Уапсени две лица за нарушување на изборниот процес

Макфакс - 12.12.2010

Косовската полиција соопшти дека во Лепосавич, на северот на Косово уапсила две лица кои учествувале во инциденти за време на изборниот ...

Предизборен молк на Косово

А1 - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Косово - од протекторат до членство во ЕУ

Deutsche Welle - 11.12.2010

Во Берлин е одржана панел дискусија на тема „Косово - од протекторат до членство во Европската унија", која ја организираше германската политичка Фондација „Хајнрих Бел“.

Свет - САД се плашат од поделба на Косово

Време - 11.12.2010

САД се сериозно загрижени од можноста за поделба на Косово по долината на реката Ибар, се вели во телеграма испратена од американските амбасадори во Белград и во Приштина до Стејт департментот, која ...

ЕУ бара Косово да спроведе фер и демократски избори

Р.С.Европа - 11.12.2010

Европската Унија побара од Косово да се погрижи првите избори од прогласувањето на независност да бидат слободни и фер. Шефот на набљудувачката мисија на Европскиот Парламент Дорис Пак денеска ги ...

Предизборен молк во Косово

Телма - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Утрински - 11.12.2010

Лондон - Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги ...

Предизборен молк на Косово

Идивиди - 11.12.2010

Приштина, 11 декември 2010 (МИА) - На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Алфа - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Алсат-М - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово, се е подготвено

Сител - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Кирилица - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија Претседателката на таа комисија Валдете ...

Косово подготвено за утрешните вонредни парламентарни избори

Канал5 - 11.12.2010

Се е подготвено за утрешните вонредни парламентарни избори на Косово, на кои еден милион и шестотини илјади граѓани ќе можат да гласаат за 29 политички партии коалиции и независни кандидати за 120-те ...

Косово утре на избори

Курир - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк во Косово

Нетпрес - 11.12.2010

Во Косово од полноќ започнал изборниот мол, што ќе трае до утре во 19 часот кога ќе се затворат гласачите места. На парламентарните избори, по прогласувањето на независноста во 2008 година, право на ...

Косово гласа на првите парламентарни избори

Inpress - 12.12.2010

Приштина, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) На Косово утрово се отворени гласачките места. Граѓаните ќе ги бираат своите претставници на првите парламентарни избори кои се одржуваат во ова држава по ...

„САД загрижени од поделба на Косово“

BBC - 10.12.2010

Доверливи американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс откриваат сериозна загриженост на амбасадорите на Соединетите држави во Приштина и Белград дека би можело да дојде ...

Косово на избори

BBC - 10.12.2010

Во недела, Косово ги одржува своите први парламентарни избори откако објави еднострана независност од Србија во февруари 2008 г.

Косово пред избори

Р.С.Европа - 10.12.2010

Белград бара од косовските срби да ги бојкотираат неделните предвремени парламентарни избори. Но за разлика од претходните гласања, овојпат само малкумина го слушаат белградскиот глас.

Викиликс: амбасадорите загрижени за Косово

Р.С.Европа - 10.12.2010

Доверливата преписка на американската дипломатија до која дојде интернет страницата Викиликс откриваат дека американските амбасадори во Белград и во Приштина биле сериозно загрижени од можната ...

Апсења на Косово за организиран криминал

Р.С.Европа - 10.12.2010

Косовската полиција уапсила 11 лица осомничени за организиран криминал со што мобилните оператори Телеком Косово и Ипко претрпеле штета од над 20 милиони евра.

„Викиликс“ - САД се плашат од поделба на Косово

Телма - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

Бошњачки активист убиен на Косово

Дневник - 10.12.2010

Шефко Салковиќ, активист на бошњачката изборна коалиција Вакат на Косово, е убиен во средата кај село Постење, во косовската општина Лепосавиќ, само четири дена пред вонредните парламентарни избори ...

Викиликс: САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Алфа - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

„Викиликс“ - Можна поделба на Косово

Алсат-М - 10.12.2010

Американските дипломати се загрижени зашто навлегувањето на Србија во северно Косово може да доведе до поделба на новата држава.

Филе вели дека слободните избори ќе го зајакнат кредибилитетот на Косово

SETimes - 10.12.2010

БРИСЕЛ, Белгија -- Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, смета дека слободните и фер избори в недела (12-ти декември) ќе го зголемат кредибилитеот на Косово како демократија.

Викиликс: САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Сител - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

САД се плашат дека Косово би можело да се подели

МРТ - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

В недела на Косово избори

Канал5 - 10.12.2010

В недела на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во февруари 2008. Право на глас имаат 1.630.636 граѓани,кои ќе гласаат во 746 гласачки центри со 2 280 ...

Изборите на Косово значајни за дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 10.12.2010

Изборите кои на Косово кои ќе се одржат во недела посебно се значајни поради претстојниот дијалог меѓу Белград и Приштина, изјави потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за ЈИЕ, ...

Викиликс: САД загрижени поради можната поделба на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Доверливи американски документи кои се објавени на интернет страницата Викиликс, откриваат сериозна загриженост на американските амабасадори во Белград и Приштина поради можноста да дојде до ...

САД стравува од поделба на Косово

Курир - 10.12.2010

Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува „Гардијан“, открива дека американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по ...

Од полноќ изборен молк на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Претседателката на косовската Централна изборна комисија, Ваљдете Дака, изјавила дека се е спремно за одржување на вонредните парламентарни избори во недела на 12 декември, објавиле косовските ...

Во недела парламентарни избори на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Првите парламентарни избори на Косово по прогласувањето на независноста во февруари 2008 година, ќе се одржат во недела на 12 декември.

Србин претседател на Косово

Курир - 10.12.2010

Потенцијалот на српските гласачи на Косово и Метохија е 30 пратеници и тоа би можело да доведе следниот претседател на Косово да биде Србин, изјави Слободан Петровиќ претседателот на Самостојната ...

Кацин- Изборите на Косово важни за претстојниот дијалог

Inpress - 10.12.2010

Брисел, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Изборите кои на Косово ќе бидат одржани на 12 декември посебно се значајни заради дијалогот помеѓу Белград и Приштина, изјави потпретседателот на делегацијата на ...

САД загрижени од можната поделба на Косово

Inpress - 10.12.2010

Лондон, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Доверливи американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс откриваат сериозна загриженост на амбасадорите на САД во Приштина и Белград ...

Свет - Косово ќе остане без помош од ЕУ

Време - 09.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе загуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Убиен член на Централната изборна комисија во северно Косово

SETimes - 09.12.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Вооружени напаѓачи пукаа на автомобил што го пренесуваше членот на Централната изборна комисија (ЦИК) во Лепосавиќ, северно Косово, во средата (8-ми декември), убивајќи го него и ...

Активист на босанската изборна коалиција во Косово беше убиен во близина на косовскиот град Лепосави

МРТ - 09.12.2010

Активист на босанската изборна коалиција на Косово „Вакат“ Сефко Салковиќ беше убиен во околината на севернокосовскиот град Лепосавиќ, соопшти полицијата.

Брисел и Приштина ги повикуваат косовските Срби да учествуваат на изборите во недела, Белград е прот

МРТ - 09.12.2010

Светиот Синод на Српската православна црква (СПЦ) во своето обраќање до косовските Срби нагласи дека не се создадени услови за нивното учество на претстојните парламентарни избори на 12 декември.

Европскиот парламент ќе ги надгледува изборите на Косово

Форум - 08.12.2010

Европскиот парламент ќе испрати специјална набљудувачка делегација на Косово, по повод вонредните парламентарни избори в недела, 12 декември, соопштија денеска од Кабинетот на претседателот на Косово ...

Повик до косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември

Сител - 08.12.2010

Претставници на Српскиот национален совет во Косово денеска ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември.

Косовските регистрации нема да можат во Србија

Вечер Прес - 08.12.2010

Со најавата дека Косово нема да дозволи српски регистрации во Косово косовските институции покажуваат дека не се за дијалог со Белград, смета Ивица Дачиќ, министер за внатрешни работи на Србија.

СНС ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите

Курир - 08.12.2010

Претставници на Српскиот национален совет во Косово денеска ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември.

Европскиот парламент ќе ги надгледува изборите на Косово

Макфакс - 08.12.2010

Европскиот парламент ќе испрати специјална набљудувачка делегација на Косово, по повод вонредните парламентарни избори в недела, 12 декември, соопш..

Косово ќе остане без помош од ЕУ бидејќи го крши договорот со ММФ

Алсат-М - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Питер Фејт: Изборите ќе ги набљудуваат 120 екипи од ЕУ

Форум - 07.12.2010

Европската Унија како главен партнер на Косово направи напори за да ги собере дипломатските набљудувачи од земјите членки на ЕУ за одржување на претстојните избори според меѓународните стандарди ...

Стотици меѓународни набљудувачи ќе ги следат косовските избори

SETimes - 07.12.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Тим од 120 групи, кој го сочинуваат претставници од амбасадите во Косово, координирани од шефот на Меѓународната цивилна канцеларија, Питер Фејт, ќе ги следат предвремените избори ...

Се очекува многу Срби да учествуваат на косовските избори

SETimes - 07.12.2010

Осум од 29 кандидатски листи на изборите в недела во Косово, ќе ја претставуваат српската заедница. Од Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 07/12/10 И покрај официјалниот став ...

Косово ќе остане без помош од ЕУ поради кршење на договорот со ММФ

Кирилица - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија Европската комисја ...

Косово ќе остане без помош од ЕУ бидејќи го крши договорот со ММФ

МРТ - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Косово: Нема пари од ЕУ заради кршење на договорот со ММФ

Нетпрес - 07.12.2010

Косово ќе остане без 20 милиони евра помош од Европската унија заради непочитување на договорот со Меѓународниот монетарен фонд, пишува денес “Коха диторе“.

Косово поради ММФ губи милиони

МК-Фондови - 07.12.2010

Непочитувањето во целост на договорот со ММФ, Косово губи голема сума на пари. Големите предизборни ветувања и непочитувањето на договорот со ММФ, засега Косово го чинат 20 милиони евра, помош ...

Дачиќ: Приштина не сака дијалог

Макфакс - 07.12.2010

Министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека со најавата, дека на Косово нема да бидат дозволени регистарски таблички од Србиј..

Питер Фејт: Изборите ќе ги набљудуваат 120 екипи од ЕУ

Макфакс - 07.12.2010

Европската Унија како главен партнер на Косово направи напори за да ги собере дипломатските набљудувачи од земјите членки на ЕУ за одржување на пре..

Косово остана без парите на ЕУ

Inpress - 07.12.2010

Приштина, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија поради непочитување во целост на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) и големите предизборни ...

Македонците на Косово ќе учествуваат на парламентарните избори

А1 - 06.12.2010

Македонско-горанската заедница ќе учествува на претстојните предвремени парламентарни избори на Косово во коалиција со Самостојната либерална партија на српското малцинство.

Тачи: На Косово не му требаат посредници за техничките прашања

Deutsche Welle - 06.12.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи порача дека Косово нема потреба од посредник од Обединетите нации во разговорите за технички прашања помеѓу Приштина и Белград, пренесе весникот „Зери“.

Косовски избори: Што имаат да кажат партиите

SETimes - 06.12.2010

Европската интеграција, економијата и чесната влада се некои од темите на предизборната кампања, пред предвремените избори на 12-ти декември.

Косово нема потреба од посредник во преговорите со Белград

Макфакс - 06.12.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи порача дека Косово нема потреба од посредник од Обединетите нации (ОН) во разговорите за технички прашања помеѓу Приш..

Голем интерес за изборите на Косово

Макфакс - 06.12.2010

Централната изборна комисија на Косово во текот на денешниот ден акредитираше уште неколку преставници од политичките партии, меѓународни и други о..