TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија гази се пред себе

Оn.net - 10.09.2011

Македонската репрезентација продолжува со победи на Европското првенство во Литванија. Нова жртва на нашите кошаркари е селекцијата на Словенија која ја совладавме со ...

Црвено-жолтите се многу повеќе од изненадување

Н.Македонија - 10.09.2011

Можеби Македонија не ја игра најатрактивната кошарка и нема ѕвезди од НБА-лигата, но сепак, наоѓа начин да победува, што е одлика на големите тимови.

Македонија ја “исплеска” и Словенија во кошарка!

Здраво - 10.09.2011

И така… Еве не пак со “досадните” наслови! Овој пат на ред за “плескање” ни беа кошаркарите на Словенија. Иако судиите максимално се погрижија за да го заслужат епитетот “педери”, сепак успеавме! ...

Продолжува триумфалниот поход на кошаркарите

Алфа - 10.09.2011

Со триумфот од 68:59 во дуелот против Словенија, продолжи победничкиот од на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Сите во потрага по тајната на македонскиот успех

+инфо - 10.09.2011

Многубројните новинарски екипи во Литванија се во потрага по тајната на успехот на македонската кошаркарска експедиција на континенталниот шампионат.

Лекиќ: Со Канал 5 имаме извонредна соработка, нема ни грам лутење

Канал5 - 10.09.2011

Канал 5 телевизија е секогаш на страната на спортот,а особено на страната на кошаркарската репрезентација,како еден од нејзините основачи и финансиери.

Канал 5: Гордо стоиме на страната на кошаркарите

Курир - 10.09.2011

Канал 5 телевизија е секогаш на страната на спортот,а особено на страната на кошаркарската репрезентација,како еден од нејзините основачи и финансиери.

„Падна“ и Словенија

Inpress - 10.09.2011

Вилнус, 10. септември 2011 (ИНПРЕС) Македонската кошаркарска репрезентација стигна до уште еден триумф на Европското првенство во кошарка кое се игра во Литванија откако со резултат од 68:59 ја ...

Германија го фати последниот воз

Оn.net - 09.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Германија ја победи Турција со 73:67 и остана во трка за четвртото место на табелата во групата Е кое води во четвртфиналето на Евробаскетот во ...

Франција го совлада домаќинот

Оn.net - 09.09.2011

Кошаркарите на Франција продолжуваат со максималниот учинок откако успеаја да го победат и домаќинот на Европското првенство, Литванија со ...

Најпопуларните изјави на кошаркарите на Евробаскетот

БркајРабота - 09.09.2011

Вистинско уживање претставуваат натпреварите на Евробаскетот во Литванија, овие денови. Нашата репрезентација веќе го избори својот пласман меѓу осумте најдобри што беше и нашата најголема желба пред ...

Канал 5 ја уништи атмосферата кај македонските кошаркари

Спорт Денес - 09.09.2011

Македонската телевизиска куќа Канал 5 денес сензационалистички најави некаков скандал во Македонската кошаркарска репрезентација која фантастично го слави Македонското име во Литванија.

“Канал 5″ ја “раздрма” Македонската кошаркарска репрезентација?!

Здраво - 09.09.2011

Денешниот ден за нашите кошаркари е изгубен! “Канал 5″ објави шпекулација дека постои голем сакндал во тимот. По затоа, наместо момците да се релаксираат и подготвуваат за следниот натпревар, тие ...

Канал 5 ја минира кошаркарската репрезентација

+инфо - 09.09.2011

Телевизијата Канал 5 ја дезинформираше македонската јавност и ги вознемири членовите на кошаркарската репрезентација во Литванија откако погрешно објави вест за скандал во редовите на ...

Стипендии за кошаркарската репрезентација од Европски универзитет

Сител - 09.09.2011

Европскиот универзитет донесе Одлука за доделување целосни стипендии на сите факултети, насоки и циклуси за кошаркарската репрезентација на Република Македонија и стручниот штаб на репрезентацијата.

Стипендии за кошаркарската репрезентација од Европски универзитет

МРТ - 09.09.2011

Европскиот универзитет донесе Одлука за доделување целосни стипендии на сите факултети, насоки и циклуси за кошаркарската репрезентација на Република Македонија и стручниот штаб на репрезентацијата.

Стипендии од Европскиот Универзитет за македонските кошаркари

Сител - 09.09.2011

Бесплатни студии на Европскиот Универзитет за кошаркарската репрезентација на Македонија. Раководството на универзитетот одлучи да ги стпендира кошаркарите, но и целиот стручен тим.

Канал 5 не одолеа на проклетиот самоуништувачки македонски синдром

Кирилица - 09.09.2011

Наместо да тренираат и да се подготвуваат за утрешниот натпревар со Словенија, македонскиот кошаркарски тим мораше да се правда за објавената шпекулација на Канал 5 телевизија дека постои некаков ...

Ќе го осветлам патот по кој ќе чекорат идните генерации Роми

Вечер - 09.09.2011

Благодарение на претседателот на ЕУРМ, проф. д-р Бојо Андрески, на основ дете без родители добив тригодишна целосна стипендија на овој универзитет.

ЕУРМ со стипендии за македонскиот кошаркарски тим

Вечер - 09.09.2011

- Нашиот придонес кон оддавањето признанија на македонските кошаркари и стручниот штаб е доделување на стипендии за студирање на сите наши факултети и на сите наши циклуси, изјави претседателот на ...

Стипендии за кошаркарите

Курир - 09.09.2011

Европскиот универзитет донесе Одлука за доделување целосни стипендии на сите факултети, насоки и циклуси за кошаркарската репрезентација на Република Македонија и стручниот штаб на репрезентацијата.

Видео: Македонците горди на кошаркарите

Курир - 09.09.2011

Напред Македонија! Вака Македонците навиваат за нашите кошаркари на Европското првенство. Навивачи од сите генерации. Среќни за секоја победа, горди за целокупниот успех.

Стипендии за кошаркарската репрезентација од Европскиот универзитет

Press24 - 09.09.2011

Нашите кошаркари, како што соопшти Европскиот универзитет, се издигнаа до небото и ја прославија и македонската кошарка и македонскиот спорт и државата Република Македонија Европскиот универзитет ...

Најдобрите изјави на Евробаскетот во Литванија

Курир - 09.09.2011

Случувањата на Евробаскетот во Литванија се во центарот на вниманието не само во нашата земја, туку и на цел континент. Спортистите често знаат да дадат чудни изјави по завршувањето на натпреварите, ...

Канал 5 патриотски им го смести на кошаркарите?

Sky - 09.09.2011

Македонската телевизиска куќа Канал 5 денес сензационалистички најави некаков скандал во Македонската кошаркарска репрезентација која фантастично го слави Македонското име во Литванија.

Македонците од се срце навиваат за кошаркарите

Македонија24 - 09.09.2011

Македонија - Македониjа 24, , Македонците од се срце навиваат за кошаркарите, Среќни за секоја победа, горди за целокупниот успех.

Победа подарок за Денот на независноста

Оn.net - 08.09.2011

Македонските национални херои го остварија најголемиот успех во историјата на нашата кошарка со триумф над Грузија од 65:63 и пласман во четвртфиналето на Европското првенство во ...

Македонија ја “исплеска” и Грузија во кошарка! Честит Празник!

Здраво - 08.09.2011

Каков убав ден! Празник, а подарок од кошаркарите – уште една победа! Овој пат ја “исплескавме” Грузија со 65-63! Со оваа победа нашите кошаркари се пласираа во четвртфиналето! Браво момци и честит ...

Кошаркарите ни го честитаа празникот (видео)

БркајРабота - 08.09.2011

Нашите херои на Евробаскетот во Литванија во видео порака од Вилнус на нашата земја и го честитаа големиот јубилеј – 20 години независност, сувереност и ...

Нашите кошаркари од Литванија ја честитаат независноста на Р.М.

Канал5 - 08.09.2011

Честитката на македонската кошаркарска репрезентација ќе биде емитувана вечерва на видео бим на плоштадот Македонија, во рамките на централната прослава на празникот.

Антиќ: Ќе продолжиме да се бориме за Македонија

Курир - 08.09.2011

Македонија го живее својот сон во Литванија, по одличниот старт на Евробаскетот... Македонија е земјата која му покажа на светот дека во себе го носи квалитетот, онолку еднакво со големината на ...

Видео: Како кошаркарите „газат“ во Литванија

Курир - 08.09.2011

Сите победи на македонските кошаркари на едно место. Најдобрите моменти од ЕП во Литванија, успесите и радоста на нашите момци, како и нивниот пласман во осминафиналето. Сето ова на едно место.

Кошаркарите порачаа: Да живее Македонија! (Видео)

Курир - 08.09.2011

Нашите херои на Евробаскетот во Литванија во видео порака од Вилнус на нашата земја и го честитаа големиот јубилеј – 20 години независност, сувереност и самостојност.

Македонските кошаркари: Да живее Македонија

Македонија24 - 08.09.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Македонските кошаркари: Да живее Македонија, Македонската кошаркарска репрезентација од Евробаскетот во Литванија преку видео порака која беше прикажана на градскиот ...

Евробаскет 2015 во четири држави?

Оn.net - 07.09.2011

Според информациите на француската агенција Франс-Прес, кошаркарските федерации на четири држави поднеле заедничка кандидатура за организација на Европското кошаркарско првенство во 2015-та ...

Спорт - Патување до незаборавот

Вест - 07.09.2011

"Величествените 12-мина" и нивниот стратег ги испишаа најубавите страници на македонската кошарка во историјата. И тоа само по еден круг на Европското првенство во Литванија.

Кошаркарите наградени со по 3.000 евра

Утрински - 07.09.2011

За досегашните успешни настапи на Европското првенство во Литванија членовите на кошаркарската репрезентација на Македонија ќе бидат наградени со по 3.000 евра, реши Владата на Република Македонија ...

По три илјади евра награда за нашите кошаркари

Дневник - 07.09.2011

Како награда за досегашните успеси на Европското првенство во кошарка во Литванија нашите репрезентативци ќе добијат по три илјади евра од Владата на Република Македонија.

Владата ги награди кошаркарите

Кантар - 07.09.2011

Награда на членовите на кошаркарската репрезентација со по 3.000 евра. Владата на денешната седница донесе одлука да ги награди членовите на македонската кошаркарска репрезентација со по 3.000 евра ...

Владата најави награда за кошаркарите

Н.Македонија - 07.09.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница требаше да реши дали и со колку ќе ги награди кошаркарските репрезентативци, кои изминатава недела ги разнежнија срцата на граѓаните на Република ...

Почнуваат „битките“ за влез во четвртфиналето

Mnogoo - 07.09.2011

Денеска на Европското првенство во кошарка, што се одржува во Литванија, почнуваат натпреварите од вториот круг, во рамките на групата Е.

Антиќ: Горд сум што покажавме дека има кошарка во Македонија

Спорт Денес - 07.09.2011

Македонската селекција го живее својот сон во Литванија, после неубедливиот старт и поразот од Црна Гора, македонската селекција славеше во сите преостанати четири средби и стигна до првата позиција ...

Хрватска кандидат за домаќин на Евробаскет 2015?

Дневник - 07.09.2011

Хрватска, заедно со Франција, Германија и Италија ќе се кандидира за организирање на следното европско првенство во кошарка во 2015 година. Информацијата ја пренесоа француски и хрватски медиуми.

Европскиот универзитет инвестира во едукација на своите кадри

Вечер - 07.09.2011

Среќен сум и благодарен што претседателот на Европскиот универзитет РМ, проф. д-р Бојо Андрески, кај мене ја препозна посветеноста кон работата и како вистински професионалец ми овозможи да се ...

По 3 илјади евра за кошаркарите, дополнителни пет ако обезбедат Олимпијада

Кирилица - 07.09.2011

Владата одлучи да ги награди членовите на македонската кошаркарска репрезентација со по 3.000 евра за досегашните постигнати успеси на Европското првенство во кошарка во Литванија „Доколку членовите ...

Владата ги награди кошаркарите со по 3.000 евра

Точка - 07.09.2011

Владата ги награди македонските кошаркари со по три илјади евра заради постигнатите резултати на Европското превенство што се игра во Литванија.

Антиќ: Горд сум што покажавме дека има кошарка во Македонија

Точка - 07.09.2011

Македонската селекција го живее својот сон во Литванија, после неубедливиот старт и поразот од Црна Гора, македонската селекција славеше во сите преостанати четири средби и стигна до првата позиција ...

Владата ги награди кошаркарите со по 3.000 евра

Нетпрес - 07.09.2011

Владата ги награди македонските кошаркари со по три илјади евра заради постигнатите резултати на Европското превенство што се игра во Литванија.

ФОТО: Кошаркарите од Литванија испратија честитки за независноста

Курир - 07.09.2011

На денешниот тренинг, кошаркарската репрезентација на Македонија, заедно со комплетниот стручен штаб, го честиташе осми септември на сите граѓани на нашата земја.

Одиме чекор по чекор

Оn.net - 06.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е едно од најпријатните изненадувања на Европското првенство во ...

Македонските кошаркари со одлична “статистика“ на Евробаскетот

VOX - 06.09.2011

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, е втор “скокач“ на Евробаскетот во Литванија по првата фаза од натпреварите по групи.

Воини на кош

Р.С.Европа - 06.09.2011

Успесите на кошаркарите деновиве, најдобар подарок за граѓаните за 20-те години независност. Ќе придонесат ли за обединување, намалување на зависта меѓу политичарите и зависноста од политиката? Ова е ...

Владата ќе ги награди кошаркарите со 3 илјади евра

Р.С.Европа - 06.09.2011

Владата денеска донесе одлука на седница да ги награди членовите на македонската кошаркарска репрезентација со по 3.000 евра за досегашните постигнати успеси на Европското првенство во кошарка во ...

Преглед на првата фаза од Евробаскетот во Литванија

Mnogoo - 06.09.2011

Првата фаза по групи од Европското кошаркарско првенство во Литванија мина без поголеми изненадувања и во три од четирите групи беа забележани очекуваните резултати и пласмани.

Владата ќе ги награди кошаркарите

Кајгана - 06.09.2011

Владата на денешната седница ќе донесе одлука за награда на членовите од кошаркарската репрезентација на Македонија, поради постигнатите успеси на Европското првенство во кошарка, соопштуваат од ...

Владата ќе донесе одлука да ги награди кошаркарите

Идивиди - 06.09.2011

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, на денешната седница Владата ќе донесе одлука за награда на членовите на кошаркарската репрезентација, заради ...

Владата ги награди кошаркарите со по 3.000 евра

Кајгана - 06.09.2011

Владата на денешната седница донесе одлука да ги награди членовите на македонската кошаркарска репрезентација со по 3.000 евра за досегашните постигнати успеси на Европското првенство во кошарка во ...

Владата не ги испрати и не им даде денар, а сега ќе ги наградува кошаркарите

+инфо - 06.09.2011

Владата на Република Македонија донесе одлука да ги награди сите членовите на кошаркарската репрезентација со по 3.000 евра за досегашните резултати на Европското првенство во Литванија.

Владата ќе ја награди кошаркарската репрезентација со по три илјади евра

Сител - 06.09.2011

Владата на Република Македонија на иницијатива на премиерот Никола Груевски, на денешната седница донесе одлука за награда на членовите на кошаркарската репрезентација на Република Македонија со по ...

Владата ќе ги награди кошаркарите

МРТ - 06.09.2011

Владата на денешната седница ќе донесе одлука за награда на членовите од кошаркарската репрезентација на Македонија заради постигнатите успеси на Европското првенство во кошарка, соопштуваат од ...

Владата донесе одлука да ја награди кошаркарската репрезентација на Македонија со по три илјади евра

МРТ - 06.09.2011

Владата на Република Македонија на иницијатива на премиерот Никола Груевски, на денешната седница донесе одлука за награда на членовите на кошаркарската репрезентација на Република Македонија со по ...

Владата ќе ги награди кошаркарите

Вечер - 06.09.2011

Владата на Р. Македонија на вчерашната седница, по иницијатива на премиерот Никола Груевски донесе одлука парично да ги награди членовите на македонската кошаркарска репрезентација за постигнатиот ...

Владата ќе ги награди кошаркарите

Точка - 06.09.2011

Владата ќе ги награди македонските кошаркари заради постигнатите успеси на европското првенство што се игра во Литванија.

Владата ќе ги награди кошаркарите

Курир - 06.09.2011

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, Владата на Република Македонија на денешната седница ќе донесе одлука за награда на членовите на кошаркарската ...

Владата ќе ги награди кошаркарите

Press24 - 06.09.2011

Засега нема информации колкава ќе биде сумата која како премија ќе отиде на сметката на македонските репрезентативци Владата ќе ги награди македонските кошаркарски репрезентативци за одличниот настап ...

Владата ќе ги награди македонските кошаркари

eReporter - 06.09.2011

Членовите на кошаркарската репрезентација на Македонија ќе бидат наградени од Владата за постигнатите успеси на Европското првенство што годинава се одржува во Литванија.

Владата ќе ги награди кошаркарите

Нетпрес - 06.09.2011

Владата ќе ги награди македонските кошаркари заради постигнатите успеси на европското првенство што се игра во Литванија.

Владата ги награди кошаркарите со по 3.000 евра

Press24 - 06.09.2011

Доколку членовите на репрезентацијата на Македонија обезбеди пласман меѓу првите шест на Европското првенство во кошарка, со што се дава можност за пласман на Олимпијадата во Лондон во 2012 година, ...

Позната наградата за кошаркарите

Курир - 06.09.2011

Владата на Република Македонија на иницијатива на премиерот Никола Груевски, на денешната седница донесе одлука за награда на членовите на кошаркарската репрезентација на Република Македонија со по ...

Кошаркарите наградени со по 3.000 евра од Владата

eReporter - 06.09.2011

Членовите на кошаркарската репрезентација на Македонија ќе добијат по 3.000 евра награда од македонската Влада за досегашните успеси постигнати на Европското првенство во кошарка во Литванија.

Владата ќе ги награди кошаркарите

Inpress - 06.09.2011

Скопје, 6. септември 2011 (ИНПРЕС) Владата на денешната седница ќе донесе одлука за награда на членовите од кошаркарската репрезентација на Македонија заради постигнатите успеси на Европското ...

Кликни Like за #makbasket!

IT.mk - 05.09.2011

Македонија! Македонија! Само ако сте на Google+ Hangout или сличен видео сервис, ќе може да се соберат луѓето за да пејат навивачки песни заедно, но за се останато друштвените мрежи се извор на ...

БиХ лесен плен, продолжуваме со 4 поени

Оn.net - 05.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја оствари и четвртата победа на Европското првенство во Литванија и како првопласирана од групата Ц со четири поени продолжува во следната ...

ЕП Литванија: Македонија - БИХ

Телма - 05.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва од 20:00 часот се среќава со БИХ во последниот натпревар од првата фаза на ЕП во Литванија.

интегрална култура

Дневник - 05.09.2011

Грција, двократен европски првак во кошарка, светска кошаркарска велесила и голем фаворит, потклекна пред Македонија. Кошаркарскиот гигант и фаворит е надигран од аутсајдерот Македонија.

Кошаркарски лекции

Дневник - 05.09.2011

Антонио СПАСЕВ Македонија деновиве силно се радува. Македонија слави. Сите во еден глас довикуваме: Браво, наши кошаркари - браво наши херои.

Македонските кошаркари на насловната страница на НБА

Кајгана - 05.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација, со одличните игри на Европското првенство во Литванија, се најде на насловната страница на nba.com.

Македонските кошаркари на насловната страница на НБА

Кантар - 05.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација, со одличните игри на Европското првенство во Литванија, се најде на насловната страница на NBA.

Македонските кошаркари на насловна страна

Кантар - 05.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација, со одличните игри на Европското првенство во Литванија, се најде на насловната страница на NBA.

Полн кош со радост

Н.Македонија - 05.09.2011

ЕП во Литванија е во центарот на спортското живеење во овој момент и во центарот на тој центар се најде Македонија со двете победи, прво над Хрватска, а потоа Македонија буквално ја збриша Грција од ...

Преку БиХ до ¼ финале во Литванија!?

Сваштарник - 05.09.2011

Пласманот во втората рунда на натпревари на европското првенство во Литванија, каде што нашите кошаркари досега имаа скор од три победи и еден пораз, е обезбедено.

Македонија ја “исплеска” и Босна и Херцеговина во кошарка!

Здраво - 05.09.2011

Знаеме дека веќе сме досадни со насловиве, ама… тоа е тоа! Македонија ја “исплеска” и Босна и Херцеговина во кошарка! Резулатат 75:63! Наскоро ...

Македонија и натаму блеска на Евробаскетот 2011

Алфа - 05.09.2011

Македонските кошаркари продолжуваат со одличните игри и резултати на Европското првество во Литванија. Во последното коло од Це групата пред малку против Босна И херцеговина славевме со 75- 63 по што ...

НБА информира за успехот на кошаркарите на Македонија

+инфо - 05.09.2011

Фотографија на капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ и наслов „Македонија продолжува со изненадувањата“ се појавија на насловната страница на официјалниот сајт на НБА.

Македонија на насловната на NBA.com

Кирилица - 05.09.2011

Македонија продолжува да изненадува и по петтиот ден на Евробаскет 2011 е ударната вест ова утро на официјалниот сајт на НБА ...

Македонските кошаркари на насловната страница на НБА

Сител - 05.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација, со одличните игри на Европското првенство во Литванија, се најде на насловната страница на интернет изданието ...

ФОТО: Македонската репрезентација на сајтот на НБА

Press24 - 05.09.2011

Добрата игра на Македонската кошаркарска репрезентација во Литванија не остана незабележана од американската професионална ...

НБА известува за македонскиот успех

Курир - 05.09.2011

За успехот на македонските кошаркари известува и НБА. На насловната страна на нивниот сајт www.nba.com се пишува за одличната игра на македонските кошаркари, кои ги совладаа Хрватите, Грците и ...

Македонските кошаркари обезбедија пласман во 1/8 финалето на ЕП

Inpress - 05.09.2011

Вилнус, 5. септември 2011 (ИНПРЕС) Македонската репрезентација со победата од 72:70 против репрезентацијата на Финска обезбеди пласман во осминафиналето на Европското првенство во кошарка што се ...