TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Младиќ е во Србија, Готовина на јахта во Хрватска

Дневник - 15.10.2003

ОБВИНИТЕЛКАТА ДЕЛ ПОНТЕ ТВРДИ Главната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, тврди дека генералите Ратко Младиќ и Анте Готовина, обвинети за воени злосторства, спокојно си живеат во своите родни земји Србија, односно Хрватска, јави МИА.

Холандија ќе ја замрзне хрватската асоцијација со ЕУ

А1 - 14.10.2003

Хашкиот обвинител Карла Дел Понте најави „неколку нови обвиненија против хрватски државјани“, по што Холандија се заложи да се замрзне процесот на хрватската асоцијација со Европската унија. Новите обвиненија за воени злосторства против хрватски државјани, Дел Понте ги најави на вчерашната средба ...

Хрватска би можела да очекува притисок од ЕУ

А1 - 13.10.2003

Хрватска би можела да очекува зголемен притисок од Европската унија, изјави главниот хашки обвинител Карла дел Понте во интервју за денешен „Јутарњи лист“. Дел Понте истакна дека не е нејзин проблем на кој начин ЕУ ќе бара зголемување на соработката од Хрватска и додаде оти Унијата притисок во таа ...