TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утре продолжуваат преговорите за излегување од политичката криза

Кирилица - 19.07.2015

Преговорите околу спроведување на постигнатиот политички договор меѓу партиите ќе продолжат од утре и тоа со посредство на белгискиот експерт Питер Ван Ховит. Ова за телевизијата Алсат-М го тврдат претставници на ДУИ.

Алсат-М: Од понеделник „доработка“ на договорот за решавање на политичката криза

Бриф - 19.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Од утре „доработка“ на договорот за решавање на политичката криза

Локално - 19.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Од понеделник преговори за договорот за решавање на политичката криза

Алсат-М - 18.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

ДУИ за Алсат-М: Од понеделник Питер Ван Ховит ќе посредува за спроведување на договорот од Пржино

МКД - 18.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Алсат-М: Од понеделник „доработка“ на договорот за решавање на политичката криза

+инфо - 18.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Од понеделник преговори за договорот за решавање на политичката криза

Репортер - 18.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Алсат-М: Од понеделник „доработка“ на договорот за решавање на политичката криза

Либертас - 18.07.2015

Преговорите помеѓу четирите политички партии за детално спроведување на политичкиот договор, ќе продолжат во почетокот на наредна недела со посредништво на белгискиот експерт Питер Ван Ховит, велат за Алсат-М претставници на ДУИ.

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Алсат-М - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Утрински - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги - европратеници Ричард Ховит и Едвард ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Утрински - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Канал5 - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Канал5 - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Утрински - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност „ја извлекол ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Телма - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

24 Вести - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

24 Вести - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Канал5 - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Дали политичкиот договор ќе и донесе на Македонија почеток на преговори со ЕУ?

Фокус - 16.07.2015

Договорот и обезбедува на државата фер шанса да напредува во евроатланските интеграции и да започне преговори со ЕУ, смета европарламентарецот Вајгал. Постигнувањето на политички договор меѓу македонските лидери за излез од политичката криза и ...

Вајгл, Ховит, Кукан: Македонија сега има фер шанса за преговори со ЕУ (обновено)

Канал5 - 16.07.2015

Со договорот смета Ховит, Македонија била извлечена од работ на бездната. - Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија - вака екс-словачкиот министер за надворешни работи и актуелен европратеник од Европската народна партија Едуард Кукан, го ...

Вајгл:Фер шанса за Македонија за преговори за членство во ЕУ

Телма - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Телма - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Курир - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

Фер шанса за влез на Македонија во ЕУ

Нетпрес - 16.07.2015

Постои фер шанса за влез на Македонија во ЕУ, вели известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл – односно фер шанса за почеток на преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Press24 - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскиот парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ ја извлекол ...

Вајгл: Сега имате шанса да почнете преговори за членство во ЕУ

+инфо - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Чудо е како се постигна договор во Македонија

Нетпрес - 16.07.2015

За европратеникот од Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, чудо e како се постигна договор во Македонија, во чии преговори во име на ЕУ учествуваше и тој, заедно со европратениците Иво Вајгл и Ричард Ховит, а на чело со еврокомесарот за ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за ЕУ

Press24 - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

А1 On - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Крај на политичка криза – Македонија се извлече од работ на бездната

Нетпрес - 16.07.2015

Крај на политичка криза – Македонија се извлече од работ на бездната. Според оцената на на поранешниот известувач за Република Македонија од Европскиот парламент, европратеникот Ричард Ховит, договорот што стави крај на политичката криза во земјата ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Кирилица - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија,јавува ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

А1 On - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Среќен сум што политичарите собраа храброст за излез од кризата

Press24 - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Сител - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

ХОВИТ: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Телеграф - 16.07.2015

Во име на СиД посредник беше европратеникот Ричард Ховит, кој договорот го опишува како „извлекување на земјата од работ на бездната“ Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскиот парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Репортер - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Ховит: Договорот го опишува како “извлекување на земјата од работ”

Репортер - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ ја извлекол ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

А1 On - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Сител - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: „Мало чудо“ е како се дојде до договор во Македонија

Репортер - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Македонија за малку беше спасена од пропаст!

Кирилица - 16.07.2015

Договорот што го потпишаа политичките партии за излез од кризата буквално ја спасил Македонија од работ на пропаста. Ова, како што јавува МИА од Брисел, го истакнува во своето соопштение Партијата на европски социјалисти и демократи чиј координатор ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Сител - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Вајгл: Македонија сега има шанса за преговори за влез во ЕУ

Кирилица - 16.07.2015

Иво Вајгл, известувачот за Македонија од Европскиот парламент, денеска порача дека по постигнатиот политички договор за излез од кризата земјата сега има шанса да почне преговори за членство во Европската унија.

ВАЈГЛ: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Телеграф - 16.07.2015

Сега, Македонија треба да се заложи за спроведување на реформите што се очекуваат од земјата која се стреми кон евроатлантските интеграции, посочува Вајгл Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има ...

Кукан: Договорот за излез од политичката криза е мало чудо

Алфа - 16.07.2015

Европратениците Едуард Кукан и Ричард Ховит реферираа пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент за случувањата во Македонија и постигнатиот договор. Според нив Унијата мора до лупа да го следи и притиска процесот на имплемнтација.

Шанса за стабилизација на Македонија

Глас на Америка - 16.07.2015

Европските пратеници за Договорот од Пржино Европските пратеници коишто учествуваа како посредници во преговорите во Скопје се огласија со реакции по постигнатиот Договор од Пржино. Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан го оценуваат договорот како ...

КУКАН: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Телеграф - 16.07.2015

Овој договор, според Кукан, може да ја отвори вратата за понатамошна интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Алфа - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија. Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Република - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност „ја извлекол ...

Иво Вајгл: Сега Македонија има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Пулс24 - 16.07.2015

Иво Вајгл вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, како и на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Вечер Прес - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност "ја извлекол ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Денешен - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ ја извлекол ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Република - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Пулс24 - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Денешен - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

еМагазин - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ја извлекол ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

еМагазин - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Фер шанса за влез на Македонија во ЕУ

Точка - 16.07.2015

Постои фер шанса за влез на Македонија во ЕУ, вели известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл – односно фер шанса за почеток на преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите ...

Чудо е како се постигна договор во Македонија

Точка - 16.07.2015

За европратеникот од Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, чудо e како се постигна договор во Македонија, во чии преговори во име на ЕУ учествуваше и тој, заедно со европратениците Иво Вајгл и Ричард Ховит, а на чело со еврокомесарот за ...

Вајгл: Македонија сега има шанса за фер преговори за во ЕУ

Фактор - 16.07.2015

Договорот кој го постигнаа политичките лидери со помош на европските пратеници и комесарот Хан претставува шанса за Македонија да добие фер преговори за членство во Европската Унија. Ова е ставот на известувачот од Европскиот Парламент Иво Вајгл во ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

еМагазин - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Вечер Прес - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Република - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Кукан: Мало чудо е како дојде до договор во Македонија

Вечер Прес - 16.07.2015

Договорот следеше по средбата на 2-ри јуни и истиот, според словачкиот европратеник, вклучува враќање на опозициската СДСМ во Собранието, организирање на нова влада што ќе подготви избори што ќе се одржат на 24-ти април 2016 година и назначување на ...

Ричард Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Пулс24 - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност „ја извлекол ...

Вајгл: Македонија сега има фер шанса да почне преговори за членство во ЕУ

Lider - 16.07.2015

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, вели дека земјата има фер шанса да почне преговори за членство во Европската унија, откако со негово и посредство на неговите колеги-европратеници Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

Кукан: Мало чудо е како се дојде до договор во Македонија

Lider - 16.07.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и европратеник од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Едвард Кукан, го нарече „мало чудо” постигнувањето на договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, во чии ...

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

Lider - 16.07.2015

Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за кој и тој самиот посредуваше во Скопје, всушност “ ја извлекол ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Брзо да се спроведе договорот

Телма - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Европските посредници со заедничка изјава

Фокус - 15.07.2015

Ние сме подготвени да работиме со сите страни за да се обезбеди целосно спроведување на сите аспекти на овие обврски, вклучувајќи ги и препораките на Еврокомисијата за итна реформа на системски прашања од владеењето на правото.

Ховит - договорот ќе ја повлече земјата од работ

Алсат-М - 15.07.2015

Европратеникот Ричард Ховит кој беше вклучен во преговорите за надминување на политичката криза во Македонија во соопштение вели дека постигнатиот договор може да ја повлече земјата од работ, оти како што вели „ долгата криза има тешки последици за ...

Лајчек: Договрот значи нова надеж за Македонија

Телма - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Лајчак: Договорот значи нова надеж и поттик за Македонија

Утрински - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Канал5 - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

24 Вести - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Ховит: Договорот ја спаси Македонија од работ на бездната

24 Вести - 15.07.2015

Договорот помеѓу македонските политички партии за завшувањето на политичката криза, постигнат со посредништвото на Европската комисија (ЕК) и Европскиот парламент (ЕП), ја спаси Македонија од работ на пропаста, изјави во средата европратеникот и ...

Европската четворка очекува добра волја и брзо спроведување на договорот

Утрински - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Алсат-М - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 (интегрално)

Алсат-М - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Хан, Ховит,Кукан и Вајгл: брзо спроведете го договорот

Канал5 - 15.07.2015

Договорот и решението од кризата беа еден од клучните услови Македонија да ја задржи препораката за пристапните преговори. По ова извесно е дека Македонија ќе добие уште еден позитивен извештај од европската комисија есенва.

ЕК и ЕП: Договорот е важен чекор за надминување на моменталната криза

Макфакс - 15.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика Јоханес Хан и тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едуард Кукан во средата ги поздравија напорите и обврските кои преку договорот за разрешувањето на политичката криза ги преземаа четворицата лидери на ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот

Репортер - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

А1 On - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Во Брисел велат дека будно ќе следат како се применува договорот!

МКД - 15.07.2015

Европската комисија ја поздрави „посветеноста за договор на четирите главни политички партии во Македонија во врска со конструктивните преговори во Скопје на 14 и 15 јули“ и најави дека одблизу ќе ја следат примената на овој договор одблизу во ...

Бејли: Победи Македонија

Макфакс - 15.07.2015

Договорот кој синоќа го постигнаа лидерите на политичките партии во Македонија, претставува обеда за Македонија, изјави во средата амбасадорот на Соединетите држави во Скопје, Џес Бејли Американскиот амбасадор пред новинарите ги пофали челниците на ...

Ховит - договорот ќе ја повлече земјата од работ

Р.С.Европа - 15.07.2015

Европратеникот Ричард Ховит кој беше вклучен во преговорите за надминување на политичката криза во Македонија во соопштение вели дека постигнатиот договор може да ја повлече земјата од работ, оти како што вели „ долгата криза има тешки последици за ...

Европските олеснувачи го поздравија договорот за излез од кризата

Кирилица - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан заедно со европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл денеска го поздравија вчера постигнатиот договор за излез од политичката криза во земјава. Странските посредници во преговорите меѓу македонските политички ...

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан одблизу ќе го следат спроведувањето на договорот

Капитал - 15.07.2015

Европската комисија и европските пратеници одблизу ќе ја следат имплементацијата на договорот во следните неколку месеци. Ќе се дискутира за прогресот , меѓу другото, и на состанокот на Пристапниот дијалог на високо ниво кој ќе се одржи во ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

А1 On - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

СДСМ не успеа да избега од избори

Нетпрес - 15.07.2015

И покрај сите напори СДСМ не успеа да избега од избори. Вчерашната маратонска средба на која присуствуваа лидерите на четирите најголеми политички партии во земјава, еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците Вајгл, Кукан и Ховит сепак резултираше ...

Примената на договорот ќе биде под европска контрола

Нова ТВ - 15.07.2015

Европската комисија (ЕК) и тројцата европски пратеници ќе го контролираат спроведувањето на синоќа потпишаниот договор. Тие испратија соопштение во кое велат дека спроведувањето на договорот ќе биде под ЕУ контрола.

ЗАЕДНИЧКА ИЗЈАВА: „Тројката“ европратеници и Хан за Договорот

Телеграф - 15.07.2015

По успешно постигнатиот Договор за ставање крај на политичката криза во Македонија, еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утринава излегоа со заедничка изјава По успешно постигнатиот договор за ставање ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Сител - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Сител - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Ќе следиме како ќе се применува договорот!

+инфо - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Press24 - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Алфа - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Лајчак: Договор значи нова надеж за Македонија

Кирилица - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери.

Европратеници: Договорот да се спроведе брзо и во добра волја

Нетпрес - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Репортер - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

ЛАЈЧАК: Договорот значи нова надеж

Телеграф - 15.07.2015

Денешниот Договор значи нова надеж, го поздравувам и истиот дава потребен поттик за Македонија. Сите партии и медијаторите од Европската унија заслужуваат пофалба за нивната посветеност, порача Лајчак на Твитер Министерот за надворешни работи на ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот

Press24 - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Курир - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Ховит: Договорот ја спаси Македонија од работ на бездната

Макфакс - 15.07.2015

Договорот помеѓу македонските политички партии за завшувањето на политичката криза, постигнат со посредништвото на Европската комисија (ЕК) и Европскиот парламент (ЕП), ја спаси Македонија од работ на пропаста, изјави во средата европратеникот и ...

Лајчак: Договорот е нова надеж и поттик за Република Македонија

Канал 77 - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери.

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Денешен - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Бејли: Победи Македонија

Точка - 15.07.2015

Договорот кој синоќа го постигнаа лидерите на политичките партии во Македонија, претставува обеда за Македонија, изјави во средата амбасадорот на Соединетите држави во Скопје, Џес Бејли. Американскиот амбасадор пред новинарите ги пофали челниците на ...

Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Вечер Прес - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Ќе следиме како ќе се применува договорот!

Либертас - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Денешен - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

ЕК и ЕП: Договорот е важен чекор за надминување на моменталната криза

Точка - 15.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика Јоханес Хан и тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едуард Кукан во средата ги поздравија напорите и обврските кои преку договорот за разрешувањето на политичката криза ги преземаа четворицата лидери на ...

Главните посредници од ЕУ: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Пулс24 - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Ховит: Договорот ја спаси Македонија од работ на бездната

Точка - 15.07.2015

Договорот помеѓу македонските политички партии за завшувањето на политичката криза, постигнат со посредништвото на Европската комисија (ЕК) и Европскиот парламент (ЕП), ја спаси Македонија од работ на пропаста, изјави во средата европратеникот и ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Вечер Прес - 15.07.2015

Лајчак, кој во рамки на Советот на Европската унија важи за голем поддржувач на Македонија, на својот официјален профил на социјалната мрежа „Твитер" порача дека договорот значи нова надеж и поттик за Република Македонија Министерот за надворешни ...

Хан и европратеничката тројка со заедничка изјава го поздравија договорот

Sky - 15.07.2015

Европската комисија денеска објави заедничка изјава на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховид во која се поздравува договорот кој го постигнаа лидерите на четирите политички партии за ...

Лајчак: Денешниот договор значи нова надеж и поттик за Македонија

Локално - 15.07.2015

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, прв од меѓународната заедница го поздрави договорот за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, што утринава го постигнаа четворицата политички лидери Никола Груевски, ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Локално - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

еМагазин - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Република - 15.07.2015

­ По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Ќе следиме како ќе се применува договорот!

Бриф - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Кукан, Ховит и Вајгл: Политичките лидери брзо да го спроведат договорот и во добра волја

Lider - 15.07.2015

По успешно постигнатиот договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, главните посредници од Европската унија меѓу македонските политички партии, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард ...

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Канал5 - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за кризата

Алсат-М - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан и европратеничката тројка денеска на заедничка маса со лидерите на најголемите партии

Фокус - 14.07.2015

Основа за постигнувањето конечно решение би бил договорот од 2 јуни Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европарламентарци Ричард Ховит , Иво Вајгл и Едвард Кукан денеска ќе ги седнат на маса лидерите на најголемите партии во земјава.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

24 Вести - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан со тројцата европратеници во Скопје по решение за политичката криза

Утрински - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан и европратеничката тројка доаѓаат во Скопје

Нова ТВ - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска заедно со европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит ќе се обиде да ги помести преговорите од мртва точка и да издејствува наоѓање крајно решение за политичката криза ...

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

МРТ - 14.07.2015

Во основата за постигнување конечен договор е договорената рамка од втори јули, што предвидува реформи во неколку области и одржување вонредни парламентарни избори... Еврокомесарот за проширување и европска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе ...

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан бараат решение за политичката криза во Скопје

Репортер - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Борба тешка и жешка на Водно - договор е многу малку возможен

+инфо - 14.07.2015

Јавно обвинителство, МРТ, МВР,... Се дел од барањата од лидерот на опозицијата Зоран Заев - односно, раководните позиции во тие места да бидат пополнети со кадар избран од опозицијата. Но тука е и моментот на оставката на актуелниот премиер Никола ...

Преговорите најверојатно ќе се развлечат до утре

+инфо - 14.07.2015

Европратениците Иво Вајгл и Едуард Кукан си заминаа, нивниот колега Ричард Хауит остана заедно со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, да се обидуваат да ги приближат Никола Груевски и Зоран Заев.

Денеска ќе се знае кога Груевски ќе се повлече од премиерската функција

Кирилица - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан, кој уште од вчера е во Скопје, денеска ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Press24 - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Политичка криза: Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје на средби со лидерите

Нова ТВ - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Телеграф - 14.07.2015

Според соопштението на Европската комисија, Хан ќе има поединечни средби со лидерите на четирите најголеми политички партии Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите ...

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан денеска во Скопје по решение за политичката криза

МКД - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија, пишува МИА.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

А1 On - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Сител - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Курир - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија, пишува МИА.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Алфа - 14.07.2015

Хан ќе има поединечни средби со лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА, а потоа треба да се одржи и заедничка лидерска средба.

Хан, Вајгл, Кукан и Ховит денес во Скопје

Нетпрес - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска во Скопје ќе се сретнат со лидерите на четирите политички партии во Македонија.

Хан во Скопје, без договор не се враќа во Брисел?

+инфо - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европарламентарци Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан денеска ќе ги седнат на маса лидерите на најголемите партии во земјава. Лидерската средба се очекува за попладне, а претходно ќе еврокомесарот ќе има ...

Хан и европратеничката тројка во мисија да ја решат кризата

Sky - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска заедно со европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит ќе се обиде да ги помести преговорите од мртва точка и да издејствува наоѓање крајно решение за политичката криза.

„Четворицата мускетари“ Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје да ја решаваат политичката криза

еМагазин - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Вечер Прес - 14.07.2015

Основа за постигнување конечен договор, како што најави портпаролката Маја Коцијанчич, е договорената рамка од 2-ри јуни што предвидува итни реформи во неколку области и одржување на вонредни парламентарни избори најдоцна во април 2016 година ...

Хан, Вајгл, Кукан и Ховит денес во Скопје

Точка - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска во Скопје ќе се сретнат со лидерите на четирите политички партии во Македонија.

Неизвесноста продолжува, пресот презакажан за 21 часот, ама и тоа не е сигурно

Бриф - 14.07.2015

Првично закажаната прес конференција за 18.30 часот, беше поместена за 20 часот за сега да се одржи најверојатно во 21 часот, но и тоа не е многу сигурно. На пресот се очекува да бидат присутни Хан, амбасадорот Орав и тројцата евро-пратениците ...

Лидерите навечерани, прес конференцијата презакажана за 21 часот

Либертас - 14.07.2015

Прес конференијата на која ќе бидат изнесени резултатите од вечерашните преговори меѓу Зоран Заев, Никога Груевски, Али Ахмети и Мендух Тачи, со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво ...

Хан доаѓа во Скопје – ќе бара имплементација на договорот од 2 јуни

Кумановски м. - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, придружуван од тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска ќе пристигнат во Скопје каде ќе се сретнат со лидерите на четирите најголеми политички партии во ...

ЕУ тројката си замина од преговорите, Хан најави изјава

Либертас - 14.07.2015

Европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво Вајгл ги напуштиле преговорите, додека еврокомесарот Јоханес хан најавил изјава во 23:30. Дознаваме дека голема е веројатноста дека ќе изјави дека договор не е ...

Нова средба на политичките лидери со Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје

Пулс24 - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија, пишува МИА.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Денешен - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан денеска во Скопје во обид да издејствуваат конечен договор

Либертас - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан во Скопје по решение за политичката криза

Република - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии за да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Хан доаѓа да издејствува конечен договор

Н.Македонија - 14.07.2015

Заедно со еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика ќе допатуваат и олеснувачите од Европскиот парламент, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, информира Еврокомисијата Еврокомесарот за преговори за проширување и ...

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Канал5 - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан

Утрински - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

24 Вести - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата. Врз основа на договорената рамка до 2 јуни што токму тој ја ...

Хан утре во Скопје доаѓа засилен со тројката европратеници - Вајгл, Кукан и Ховит

МКД - 13.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел. Вака беше во Брисел, како ќе биде утре во Скопје? Хан во Скопје доаѓа со ...

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Сител - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата. Врз основа на договорената рамка до 2 јуни што токму тој ја ...

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Алфа - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата. Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска ...

Со Хан во Македонија доаѓаат и европратениците Вајгл, Ховит и Кукан

Кирилица - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, утре ќе допатува во Скопје, придружуван од тројцата европратеници, Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, потврди за „Мета“, Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот.

Хан, Вајгл, Ховит и Кукан утре во Скопје

Press24 - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан утре доаѓа во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Курир - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Репортер - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

ИСЧЕКУВАЊЕ: Хан утре во Скопје, засилен со Ховит, Вајгл и со Кукан

Телеграф - 13.07.2015

Според известувањето што денеска го издаде Европската комисија, Јоханес Хан ќе ја посети во текот на утрешниот ден Македонија „за средби со лидерите на четирите најголеми политички партии: Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи“ ...

Со Хан во Македонија доаѓаат Вајгл, Ховит и Кукан

Нетпрес - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, Јоханес Хан, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан утре во Скопје за надминување на кризата

Р.С.Европа - 13.07.2015

Еврокомесарот Јохнес Хан утре ќе ја посети Македонија, се наведува во соопштение на Европската комисија. Тој ќе се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Мендух Тачи.

Се гледа ли крајот на кризата? Хан утре во Скопје засилен со Вајгл, Ховит и Кукан!

Капитал - 13.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел. Еврокомесарот во Скопје утре ќе допатува со Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Хан утре доаѓа во Македонија придружуван од Вајгел, Ховит и Кукан

МРТ - 13.07.2015

Според известувањето од Европската Комисија, Хан ќе има средби со лидерите на четирите најголеми политички партии Груевски, Заев, Ахмети и Тачи... Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан утре доаѓа во Скoпје.

Вајгл, Ховит и Кукан утре доаѓаат со Хан во Скопје

А1 On - 13.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел. Еврокомесарот во Скопје утре ќе допатува со Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Хан доаѓа во Македонија за да издејствува конечен договор

Вечер Прес - 13.07.2015

Основа за постигнување на конечен договор, е договорената рамка од 2-ри јуни што предвидува превземање на итнореформи во неколку области, што по предлог на Европската комисија веќе го спроведува македонската Влада и на крајот одржување на вонредни ...

Хан доаѓа утре во Скопје да издејствува конечен договор

Пулс24 - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

За да издејствува конечен договор: Хан утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан

еМагазин - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Бриф - 13.07.2015

Еврокомесарот Јохнес Хан утре ќе ја посети Македонија, се наведува во соопштение на Европската комисија. Тој ќе се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Мендух Тачи.

Хан доаѓа со европратеничката тројка да ја реши кризата

Sky - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, утре ќе допатува во Скопје, придружуван од тројцата европратеници, Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, потврди за „Мета“, Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот.

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Република - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан доаѓа утре во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Денешен - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, утре ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан денеска во Македонија со Вајгл, Ховит и Кукан за да издејствува конечен договор

Lider - 13.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика, денеска ќе допатува во Скoпје со цел да изнуди конечен договор за ставање крај на политичката криза во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.