TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сноуден може да остане во Шереметјево колку што сака

Руска реч - 28.07.2013

Американскиот разузнавач Едвард Сноуден може да остане колку што сака на аеродромот Шереметјево, бидејќи периодот за негов престој во транзитната зона на аеродромот не е ограничен со законите на ...

Таткото на Сноуден побара од Обама да го запре прогонот на неговиот син

Руска реч - 28.07.2013

Таткото на Едвард Сноуден, кој го откри тајниот програм за следење на ЦИА, упати јавен апел до претседателот Барак Обама.

Таткото на Сноуден: Подобро што мојот син е во Русија

Нетпрес - 27.07.2013

Таткото на Едвард Сноуден, Лон Сноуден, смета дека е подобро што неговиот син сега се наоѓа во Русија, бидејќи американската администрација, заедно со членовите на Конгресот, може да му наштетат.

Сноуден учи руски јазик и го чита Достоевски

Руска реч - 27.07.2013

Адвокатот Анатолиј Кучерен, кој го посетил Едвард Сноуден во транзитната зона на аеродромот „Шереметјево“, изјавил дека му однел кошула и пица, како и роман од Достоевски „Злосторство и казна“ и еден ...

Таткото на Едвард Сноуден ги обвини американските власти за клевета

Inpress - 27.07.2013

Вашингтон, 27. јули 2013 (ИНПРЕС) Таткото на поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден, ги обвини американските власти за клевета и испрати до претседателот Барак Обама писмо со барање да му ...

САД ја убеди Русија дека Сноуден нема да добие смртна казна

Руска реч - 27.07.2013

САД ја увери Русија дека нема да бараат смртна казна за поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден, во случај на негово враќање дома, се наведува во писмото на министерот за правда на САД, Ерик ...

Таткото на Сноуден: Подобро што Едвард е во Русија

А1 On - 27.07.2013

Таткото на Едвард Сноуден, Лон смета дека е подобро што неговиот син е во Русија, бидејќи американската администрација заедно со членовите на конгресот му нанесе многу штета.

САД: Нема да го мачиме Сноуден

Телеграф - 27.07.2013

Писмото до руското министерство за правда е дел од дискусиите помеѓу администрацијата на Обама и владата на Путин за тоа каде би можел следно да се најде Едвард Сноуден Главниот јавен обвинител Ерик ...

САД нема да бара смртна казна за Сноуден

+инфо - 27.07.2013

Одделот за правда на САД нема да бара смртна казна за американскиот разузнавачки протекувач Едвард Сноуден, јавниот обвинител Ерик Холдер им напиша писмо на руските власти кое датира на 23 јули, ...

САД нема да бара смртна казна за Сноуден

Нова ТВ - 27.07.2013

Одделот за правда на САД нема да бара смртна казна за американскиот разузнавачки протекувач Едвард Сноуден, јавниот обвинител Ерик Холдер им напиша писмо на руските власти кое датира на 23 јули, ...

САД немало да бараат смртна казна за Сноуден

Локално - 27.07.2013

Американскиот јавен обвинител Ерик Холдер го уверувал рускиот министер за правда дека Соединетите американски држави нема да бараат смртна казна за екс-соработникот на американските тајни служби ...

Таткото на Сноуден: Го направи тоа што е правилно

Либертас - 27.07.2013

Таткото на поранешниот соработник на американската Централна известувачка агенција (НСА) Едвард Сноуден, Лон Сноуден денес во интервју за телевизијата „НБС“ застана во одбрана на својот син, ...

Таткото на Сноуден: Подобро што мојот син е во Русија

Точка - 27.07.2013

Таткото на Едвард Сноуден, Лон Сноуден, смета дека е подобро што неговиот син сега се наоѓа во Русија, бидејќи американската администрација, заедно со членовите на Конгресот, може да му наштетат.

САД нема да бара смртна казна за Сноуден

24 Вести - 26.07.2013

Поранешниот соработник на американските безбедносни служби Eдвард Сноуден доколку се врати во САД, нема да добие смртна казна, ниту ќе биде измачуван и ќе има целосна заштита, согласно системот на ...

Кремљ - Путин не се занимава со Сноуден

Утрински - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

Јавниот обвинител на САД ветува праведно судење за Сноуден

24 Вести - 26.07.2013

Поранешниот соработник на американските безбедносни служби Едвард Сноуден доколку се врати во САД, нема да добие смртна казна, ниту ќе биде измачуван и ќе има целосна заштита, согласно системот на ...

САД најави санкции за земјите кои ќе му дадат азил на Сноуден

24 Вести - 26.07.2013

Американскиот Конгрес донесе амандман за меѓународна помош со кој САД ќе можат да им воведат санкции на сите земји кои ќе понудат азил за бегалецот Едвард Сноуден.

Кремљ: Путин не се занимава со прашањето за Сноуден

24 Вести - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

САД официјално ја моли Русија да го испорача Едвард Сноуден

Руска реч - 26.07.2013

Вашингтон испрати официјална молба до Москва, да го испратат дома поранешниот соработник на американските тајни служби, пренесува Kommersant.

Русија нема да го екстрадира Сноуден

Нетпрес - 26.07.2013

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков изрази уверување дека поранешниот соработник на ЦИА Едуард Сноуден, кој се наоѓа на аеродромот Шереметјево, нема да има никакво влијание на ...

Кремљ: Путин не се занимава со прашањето околу Сноуден

Нова ТВ - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

САД до Русија: Нема да бараме смртна казна за Сноуден

МКД - 26.07.2013

Американскиот државен обвинител Ерик Холдер го уверил својот руски колега дека бегалецот Едвард Сноуден нема да биде измачуван, ниту ќе му биде пресудена смртна казна ако Москва го екстрадира, ...

ФБИ преговара со Русија за Сноуден

Р.С.Европа - 26.07.2013

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин рече дека руската федерална безбедносна агенција разговара со американскиот ФБИ за поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард ...

Путин е за добри односи со САД

Макфакс - 26.07.2013

Рускиот претседател Владими Путин нема да дозволи спорот околу поранешниот соработник на американската Национална безбедносна служба Едвард Сноуден да ги загрози врските меѓу Вашингтон и Москва, ...

САД нема да бараат смртна казна за Едвард Сноуден

Р.С.Европа - 26.07.2013

Американскиот јавен обвинител Ерик Холдер го уверувал рускиот министер за правда дека Соединетите американски држави нема да бараат смртна казна за екс-соработникот на американските тајни служби ...

Таткото на Сноуден. Син ми го стори тоа што мислеше дека е правилно

Макфакс - 26.07.2013

Таткото на американскиот бегалец Едвард Сноуден, кој ги откри американските шпионски програми, ја бранеше во петокот постапката на својот син велејќи дека постапил правилно и ја споделил вистината со ...

Таткото на Сноуден: Го направи тоа што е правилно

А1 On - 26.07.2013

Таткото на поранешниот соработник на американската Централна известувачка агенција (НСА) Едвард Сноуден, Лон Сноуден денес во интервју за телевизијата „НБС“ застана во одбрана на својот син, ...

Јавниот обвинител на САД ветува праведно судење за Сноуден

Алфа - 26.07.2013

Поранешниот соработник на американските безбедносни служби Едвард Сноуден доколку се врати во САД, нема да добие смртна казна, ниту ќе биде измачуван и ќе има целосна заштита, согласно системот на ...

Кремљ: Путин не се занимава со прашањето за Сноуден

А1 On - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

Сноуден не го очекува смртна казна доколку биде испорачан

Глас на Америка - 26.07.2013

Писмо на американскиот главен обвинител до својот руски колега. Официјален Вашингтон и` порача на Русија дека нема да бара смртна казна за Едвард Сноуден, или пак да го измачува овој поранешен ...

Кремљ: Путин не се занимава со прашањето за Сноуден

Сител - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

САД: Санкции за секоја земја што ќе му понуди азил на Сноуден

МКД - 26.07.2013

Американскиот Конгрес ќе ја разгледува можноста за воведување санкции против Русија или која било друга држава што би му дала азил на поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, јавува АП.

Путин не се занимава со прашањето за Сноуден

Курир - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

Трговски санкции за секоја земја што нуди азил за Сноуден

Економски - 26.07.2013

Комитетот на американскиот Сенат едногласно побараа трговски и други санкции против Русија или која било друга земја која нуди азил за поранешниот соработник на Американската тајна служба Едвард ...

САД најавуваат санкции за државите кои ќе му понудат азил на Сноуден

Inpress - 26.07.2013

Вашингтон, 26. јули 2013 (ИНПРЕС) Американскиот Конгрес најави санкции за сите земји кои ќе му понудат азил на бегалецот Едвард Сноуден.

САД со санкции за земјите кои на Сноуден ќе му понудат азил

Макфакс - 26.07.2013

Комитетот за буџетски прашањата на американскиот Конгрес го усвоил амандманот за буџетот за меѓународна помош и најавил воведување на санкции за сите оние земји кои ќе му понудат азил на поранешниот ...

Америка бара да и се врати Сноуден

Руска реч - 26.07.2013

Америка не бара испорачување, туку враќање на поранешниот службеник на ЦИА Едвард Сноуден во Америка, напиша на својот Твитер профил американскиот амбасадор во РФ Мајкл Мекфол.

САД ќе ги санкционираат земјите што ќе му дадат азил на Сноуден

Телеграф - 26.07.2013

Венецуела, Боливија и Никарагва се земјите што му понудија азил на Сноуден Американскиот сенат го протурка предлогот за санкционирање на земјите што сакаат да му дадат азил на поранешниот консултант ...

Сноуден доби награда за откривање на државните тајни

Руска реч - 26.07.2013

Поранешнот службеник на ЦИА, Едвард Сноуден кого САД го обвинува за објавување тајни информации, награден е со германското признание Wistleblower. Сноуден ќе добие диплома и 3000 евра.

Aмериканскиот суд ќе го заштити Сноуден – ако Русија го врати назад

Фактор - 26.07.2013

Ако Едвард Сноуден, поранешниот соработник на ЦИА се врати во САД, нема да добие смртна казна и нема да биде измачуван туку ќе има целосна заштита од американскиот суд.

САД: Нема смртна казна, ниту измачување за Сноуден

Sky - 26.07.2013

Јавниот обвинител на САД, Ерик Холдер преку писмо упатено до неговиот руски колега, истакна дека поранешниот соработник на американските безбедносни служби Едвард Сноуден доколку се врати во САД, ...

Кремљ: Путин не се занимава со прашањето за Сноуден

Либертас - 26.07.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не се занимава со прашањето за поранешниот соработник на НСА и на ЦИА, Едвард Сноуден, бидејќи „Сноуден не поднел никакво барање, кое треба да го разгледа шефот на ...

САД ќе воведе санкции за секоја земја што ќе му даде азил на Сноуден

Фактор - 26.07.2013

Било која земја што ќе одлучи да му даде азил на поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, ќе се соочи со санкции од CАД, јавува АП. Ваква одлука вчера донел Американскиот конгрес.

Таткото на Сноуден го брани синот

Sky - 26.07.2013

Син ми постапи правилно и ја сподели вистината со американскиот народ, изјави таткото на американскиот бегалец Едвард Сноуден, кој ги откри американските шпионски програми.

Русија нема да го екстрадира Сноуден

Точка - 26.07.2013

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков изрази уверување дека поранешниот соработник на ЦИА Едуард Сноуден, кој се наоѓа на аеродромот Шереметјево, нема да има никакво влијание на ...

САД најави санкции за земјите кои ќе дадат азил на Сноуден

Н.Македонија - 26.07.2013

Комитетот за буџетски прашања на американскиот Конгрес го донесе амандманот за меѓународна помош со кој САД ќе може да воведе санкции за сите земји кои ќе понудат азил за бегалецот Едвард Сноуден - ...

САД не сака смртна казна за Сноуден

Н.Македонија - 26.07.2013

Поранешниот соработник на американските безбедносни служби Едвард Сноуден доколку се врати во САД, нема да добие смртна казна, ниту ќе биде измачуван и ќе има целосна заштита, согласно системот на ...

ФСБ и ФБИ за судбината на Сноуден

Н.Македонија - 26.07.2013

Ситуацијата околу поранешниот соработник на американската ЦИА, Едвард Сноуден не се дискутира на самото високо ниво, туку за неа говорат директорот на Федералната служба за безбедност ФСБ, Александар ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

24 Вести - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

Вашингтон бара екстрадиција на Сноуден

Утрински - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Алсат-М - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД бара објаснување од Русија за Сноуден

Канал5 - 25.07.2013

Американскиот Стејт департмент побара објаснување од Москва по информациите дека пребеганиот поранешен соработник на американската разузнавачка служба Едвард Сноуден добил документи од Русија кои му ...

САД повторно побара Сноуден да се екстрадира

Курир - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

Сноуден номиниран за Нобелова награда за мир

Окно - 25.07.2013

Шведскиот професор по социологија Стефан Свалфорс го номинираше американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден за Нобелова награда за мир.

САД бараат од Русија објаснување за Сноуден

Р.С.Европа - 25.07.2013

Американскиот Стејт департмент побара објаснување од Москва за извештаите дека пребеганиот поранешен соработник на американската разузнавачка служба Едвард Сноуден добил документи од Русија кои му ...

Официјален Вашингтон повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Телеграф - 25.07.2013

Американскиот државен секретар побарал Сноуден да биде вратен во САД за да му се суди за откривање на строго доверливите државни тајни Американските власти синоќа повторно побараа од Русија да го ...

Сноуден сонува за живот во Русија, Америка сака да го врати дома

Руска реч - 25.07.2013

САД бара од Русија образложение за статусот на поранешниот агент на ЦИА Едвард Сноуден, изјави за новинарите портпаролот на Белата Куќа, Џеј Карни.

„Злосторство и казна“ наместо слобода за Сноуден

Руска реч - 25.07.2013

Членот на парламентот, адвокатот Анатолиј Кучерен, кој денес дојде на аеродромот Шереметјево кај Едвард Сноуден, на поранешниот соработник на ЦИА му донесе ремек дела од руските писатели Фјодор ...

Сноуден се уште не може да замине од аеродромот

А1 On - 25.07.2013

Поранешниот службеник на американската известувачка агенција НСА, Едвард Сноуден се уште не може да ја напушти транзитната зона на московскиот аеродром Шеремтјево, бидејќи документите кои што ги доби ...

Сноуден доби руски имиграциски документ

МРТ - 25.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Нетпрес - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побараа екстрадиција на Сноуден

+инфо - 25.07.2013

САД повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара поранешниот ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Сител - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

А1 On - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

МРТ - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Алфа - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД го бара Сноуден во свои раце

Локално - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Сноуден

Бриф - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

Пропаднаа надежите на Сноуден за заминување од аеродромот

Канал 77 - 25.07.2013

Поранешниот соработник на американското разузнавање Едвард Сноуден кој се надеваше дека во среда ќе го напушти московскиот аеродром Шереметјево по еден месец минат во транзитната зона, меѓутоа Русија ...

САД повторно побараа екстрадиција на Едвард Сноуден

Либертас - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Денешен - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

САД побараа објаснување за Сноуден

Локално - 25.07.2013

Американските власти побараа од Русија појаснување за статусот на поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден, кој откри тајни податоци за големата програма за следење од страна на американските ...

САД повторно побара екстрадиција на Едвард Сноуден

Точка - 25.07.2013

САД синоќа повторно побараа од Русија да го екстрадира Едвард Сноуден. Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара ...

Санкции за државите кои ќе му понудат прибежиште на Сноуден

Н.Македонија - 25.07.2013

Комитетот за буџетски прашања на американскиот Конгрес, денеска усвои амандман на буџетот за меѓународна помош која ја даваат САД и најави воведување на санкции на сите земји кои би му понудиле азил ...

Сноуден доби дозвола да го напушти „Шереметјево“

Н.Македонија - 25.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден, кого САД го бараат поради разоткривање на шпионската шема, добил официјална дозвола да го напушти московскиот аеродром „Шереметјево“ Руската ...

Иднината на Сноуден: Досадна работа, беден стан и жена Светлана

Н.Македонија - 25.07.2013

Едвард Сноуден, избеганиот службеник на ЦИА, се уште се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шерметјево. И додека Американецот чека документи за да започне колку толку нормален живот, ...

САД бараат објаснување од Русија за статусот на Сноуден

24 Вести - 24.07.2013

САД бараат објаснување од руските власти за какви било промени во статусот на поранешниот соработник на ЦИА,Едвард Сноуден, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од ...

Русија му кажа добредојде на Сноуден

Канал5 - 24.07.2013

Официјална Москва му дозволи влез во Русија на екс разузнавачот Едвард Сноуден, кој еден месец е засолнет во транзитната зона на аеродромот Шереметјево.

Сноуден може да го напушти аеродромот - доби дозвола за влез во Русија

24 Вести - 24.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА кој објави доверливи информации на американската агенција за безбедност, Едвард Сноуден ги добил документот со кој се дозволува тој да ја напушти транзитната зона на ...

Сноуден ги чека руските документи, и останува на аеродромот

Deutsche Welle - 24.07.2013

На американскиот државјанин, кој откри тајни документи за прислушкувања од страна на САД, му се одобрени привремени руски документи, но засега останува на аеродромот Шереметјево во Москва Рускиот ...

Сноуден доби руски миграциски документ

Телма - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

Сноуден доби документи за влез во Русија

Алсат-М - 24.07.2013

Поранешниот соработник на американските разузнавачки служби доби документи од Русија со кои може да ја напушти транзитната зона на московскиот аеродром.

Сноуден доби руски имиграциски документ

Утрински - 24.07.2013

Документ на поранешниот соработник на НСА му овозможува да ја напушти транзитната зона на московскиот аеродром „Шереметјево" Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на ...

Пропаднаа надежите на Сноуден за заминување од аеродромот

Макфакс - 24.07.2013

Поранешниот соработник на американското разузнавање Едвард Сноуден кој се надеваше дека во среда ќе го напушти московскиот аеродром Шереметјево по еден месец минат во транзитната зона, меѓутоа Русија ...

Сноуден би можел да го напушти Шереметјево

Нова ТВ - 24.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...

Сноуден го напуштил Шереметјево

Нетпрес - 24.07.2013

По еден месец престој, американскиот бегалец Едвард Сноуден ја напуштил „капсулата“ во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, но не се знае каде тој се наоѓа сега, пренесува Новости.

Сноуден доби руски имиграциски документ

Курир - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ.

Сноуден би можел да го напушти московскиот аеродром?

Р.С.Европа - 24.07.2013

Вниманието денеска повторно е свртено кон аеродромот Шереметјево во Москва, по изјавата од страна на адвокатот Анатолиј Кучерена дека на поранешниот соработник на американските разузнавачки служби ...

Сноуден ја напуштил транзитната зона на Шереметјево

МКД - 24.07.2013

Потврдено е дека американскиот бегалец Едвард Сноуден ја напуштил „капсулата“ во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, но не се знае каде тој се наоѓа сега, пренесува Новости.

Едвард Сноуден – фантомот од „Шереметјево“

Нетпрес - 24.07.2013

Денеска се навршиува точно еден месец откако Едвард Сноуден престојува на московскиот аеродром „Шереметјево“. Американецот нема лични документи, бидејќи тие му беа анулирани од САД.

Сноуден добива документи со кои ќе го напушти аеродромот

Р.С.Европа - 24.07.2013

Поранешниот соработник на американските разузнавачки служби доби документи со кои може да ја напушти транзитната зона на московскиот аеродром.

Конечно Сноуден доби дозвола за влез во Русија

Press24 - 24.07.2013

По неколку неделу барање начини како би можел да го напушти аеродромот Шерметјево во Москва, Сноуден сепак одлучи да остане во Русија, а сега доби и службена потврда дека може да стапне на руско тло.

Сноуден конечно може да го напушти аеродромот, доби имиграциски документ од Русија

Сител - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

Сноуден доби руски имиграциски документ

+инфо - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

Сноуден доби дозвола за влез во Русија

Економски - 24.07.2013

Официјална Москва му дозволи влез во Русија на екс американски разузнавач Едвард Сноуден кој еден месец се наоѓаше во транзитната зона на аеродромот Шереметјево.

Сноуден доби привремена дозвола за влез во Русија

Макфакс - 24.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден, кој веќе цел месец се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, од руските емиграциони власти доби привремена дозвола за влез ...

Сноуден го напушта „Шереметјево“

Нова ТВ - 24.07.2013

Според руски извори, поранешниот соработник на ЦИА и НСА, Едвард Сноуден, добил дозвола од руските власти да го напушти аеродром.

Русија му посака добредојде на Сноуден

Нетпрес - 24.07.2013

Руската миграциона служба го одобри влезот во Русија на поранешниот службеник на ЦИА, Едвард Сноуден, кој еден месец помина во транзитната зона на московскиот аеродром.

Сноуден конечно го доби одговорот кој го чекаше?

Кајгана - 24.07.2013

Поранешниот вработен во NSA, Едвард Сноуден, кој месец дена е заглавен на Шереметјево во Русија, конечно ќе добие позитивен одговор на барањето кое го достави до руските власти, пишува BBC.

Русија ќе го прими Сноуден

А1 On - 24.07.2013

Руската миграциска служба одбри влез на поранешниот службеник на НСА, Едвард Сноуден, кој еден месец помина во транзитна зона на московскиот аеродром.

СЕ СОГЛАСИЛ СО УЦЕНАТА: Русија го прими Сноуден

Телеграф - 24.07.2013

Русија му издаде привремени документи на поранешниот вработен во американската НСА, со кои може да влезе во земјата додека имиграционата служба не донесе конечна одлука за неговото барање за азил ...

Сноуден добил дозвола за влез во Русија, може да го напушти аеродромот

МКД - 24.07.2013

Поранешниот соработник на американската ЦИА Едвард Сноуден, кој од руската Федерална емиграциска служба ги добил потребни документи за излез од транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, ...

САД бараат објаснување од Русија за статусот на Сноуден

А1 On - 24.07.2013

САД бараат објаснување од руските власти за какви било промени во статусот на поранешниот соработник на ЦИА,Едвард Сноуден, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од ...

Сноуден останува на аеродромот во Москва

Р.С.Европа - 24.07.2013

Адвокатот кој го советува Едвард Сноуден вели дека поранешниот соработник на американските тајни служби нема документ со кој ќе може да го напушти московскиот аеродром, каде 29 годишниот хакер ...

Сноуден сепак нема да си замине од аеродромот во Москва, ќе мора да ја чека одлуката за азил (ВИДЕО)

МКД - 24.07.2013

Иако денес беше објавено дека Едвард Сноуден ќе може да ја напушти транзитната зона на московскиот меѓународен аеродром Шереметјево , тоа сепак нема да се случи уште некое време, изјавил неговиот ...

Сноуден, според адвокатот, засега останува на московскиот аеродром

Глас на Америка - 24.07.2013

Наводно се` уште не ги добил документите што би му овозможиле да влезе во Русија. Едвард Сноуден, кој достави американски разузнавачки податоци до јавноста, наводно наскоро би можел ја напушти ...

Се уште неизвесна судбината на Сноуден, освен привремен азил за Русија

Локално - 24.07.2013

Судбината на поранешниот соработник на американското разузнавање, Едвард Сноуден, се уште не е решена, соопшти денеска неговиот руски адвокат Анатолиј Кучерена.

Едвар Сноуден е фантом

Вечер Прес - 24.07.2013

Вчера се наврши точно еден месец откако Едвард Сноуден престојува на московскиот аеродром Шереметјево". Американецот нема лични документи, бидејќи тие му беа анулирани од САД.

САД бараат објаснување за Сноуден од Русија

Денешен - 24.07.2013

САД бараат објаснување од руските власти за какви било промени во статусот на поранешниот соработник на ЦИА,Едвард Сноуден, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од ...

Сноуден планира да се насели и да работи во Русија

Канал 77 - 24.07.2013

Едвард Сноуден планира да се насели во Русија и подготвен е да започне судска борба доколу руската миграциона служба го одбие неговото барање за азил, изјави во вторникот рускиот адвокат Анатолиј ...

Конечно Едвард Сноуден може да го напушти московскиот аеродром

Фактор - 24.07.2013

Едвард Сноуден поранешниот соработник на ЦИА кој објави доверливи информации на американската агенција за безбедност, го добил документот со кој се дозволува тој да ја напушти транзитната зона на ...

Сноуден доби руски имиграциски документ

Денешен - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

ЦИА шпионот влезе во Русија – Сноуден доби привремена дозвола за влез

МК News - 24.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден, кој веќе цел месец се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, од руските емиграциони власти доби привремена дозвола за влез ...

Сноуден го напуштил аеродромот "Шереметјево"

Локално - 24.07.2013

Потврдено е дека американскиот бегалец Едвард Сноуден ја напуштил „капсулата“ во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, но не се знае каде тој се наоѓа сега, пренесува Новости.

Сноуден излегува од аеродромот

Република - 24.07.2013

Едвард Сноуден соработник на ЦИА и НСА доби дозвола од руските власти да го напушти аеродром. Миграциските документи го потврдуваат неговото барање за азил, за тој да ја премине руската граница.

САД бараат објаснување од Русија за статусот на Сноуден

Бриф - 24.07.2013

САД бараат објаснување од руските власти за какви било промени во статусот на поранешниот соработник на ЦИА,Едвард Сноуден, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од ...

Сноуден доби руски имиграциски документ

Бриф - 24.07.2013

Руската Федерална миграциска служба на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден му издаде имиграциски документ, со кој му се овозможува да ја ...

Сноуден доби привремена дозвола за влез во Русија

Канал 77 - 24.07.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден, кој веќе цел месец се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, од руските емиграциони власти доби привремена дозвола за влез ...

Сноуден доби одобрение за престој во Русија

Точка - 24.07.2013

Поранешниот вработен во американската Национална безбедносна агенција НСА, Едвард Сноуден, кој од руската Федерална миграциона служба добил документ да ја напушти транзитната зона од московскиот ...

Сноуден го напуштил Шереметјево

Точка - 24.07.2013

По еден месец престој, американскиот бегалец Едвард Сноуден ја напуштил „капсулата“ во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, но не се знае каде тој се наоѓа сега, пренесува Новости.

Сноуден останува на аеродромот во Москва

Либертас - 24.07.2013

Адвокатот кој го советува Едвард Сноуден вели дека поранешниот соработник на американските тајни служби нема документ со кој ќе може да го напушти московскиот аеродром, каде 29 годишниот хакер ...

Сноуден доби документ со кој му се дозволува да ја напушти транзитната зона на рускиот аеродром Шереметјево

Sky - 24.07.2013

Еден од најбараните луѓе на светот, од страна на Американските полициски служби, Едвард Сноуден, кој се товари за откривање на скандалот со прислушкувањето од страна на Националната безбедносна ...

Едвард Сноуден – фантомот од "Шереметјево"

Точка - 24.07.2013

Денеска се навршува точно еден месец откако Едвард Сноуден престојува на московскиот аеродром "Шереметјево". Американецот нема лични документи, бидејќи тие му беа анулирани од САД.

САД бараат објаснување од Русија за статусот на Сноуден

Н.Македонија - 24.07.2013

САД бараат објаснување од руските власти за какви било промени во статусот на поранешниот соработник на ЦИА,Едвард Сноуден, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од ...

Сноуден е добредојден во Русија

Н.Македонија - 24.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и НСА, Едвард Сноуден, добил дозвола од руските власти да го напушти аеродром Руската РИА Новости како и Ројтерс, велат миграционите документи го потврдуваат неговото ...

Сноуден ќе ги земе предвид барањата, поставени од Путин за привремениот азил

Канал5 - 23.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...

Сноуден ќе ги земе предвид барањата, кои Путин ги постави како услов за привремениот азил

24 Вести - 23.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...

Сноуден ќе остане во Русија, ги прифати барањата на Путин

Телеграф - 23.07.2013

Тој слета во Москва пред еден месец и оттогаш е на транзитната зона на аеродромот Шереметјево Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател ...

Започна онлајн кампања за собирање пари за Сноуден

Кајгана - 23.07.2013

Онлајн кампањата наречена „Fly Edward Snowden Fly“ е со цел да се соберат соберат 200.000 американски долари за Едвард Сноуден да може безбедно да стигне од Моска до ...

Сноуден веќе в среда би можел да шета по улиците на Москва

МКД - 23.07.2013

Тој се надева дека дотогаш ќе му биде дозволено да замине од московскиот аеродром Шереметјево, вели неговиот адвокат. По едномесечниот престој во транзитната зона на аеродромот Шереметјево, Едвард ...

Сноуден побара членство во синдикатот на руското обезбедување

Руска реч - 23.07.2013

Рускиот синдикат на вработените и ветераните на органот за спроведување на законот и безбедносните структури доби писмо од Едвард Сноуден, со молба да биде примен во нивната организација и да му биде ...

Сноуден планира да се насели и да работи во Русија

МКД - 23.07.2013

Едвард Сноуден планира да се насели во Русија и е спремен да почне судска битка ако миграциската служба на земјата ја одбие неговата молба за азил, изјавил за Раша тудеј Анатолиј Кучерена, рускиот ...

Сноуден планира да се насели и да работи во Русија

Макфакс - 23.07.2013

Едвард Сноуден планира да се насели во Русија и подготвен е да започне судска борба доколу руската миграциона служба го одбие неговото барање за азил, изјави во вторникот рускиот адвокат Анатолиј ...

Сноуден сеуште е во Шереметјево

Руска реч - 23.07.2013

Откако првично во медиумите се прошири веста за скоро заминување на Сноуден од аердодромот Шереметјово и тоа уште денеска или утре, демант пристигна од неговиот адвокат Анатолиј Кучерена.

Сноуден на барање на Путин ќе замолчи за привремениот азил

Локално - 23.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...

„Невидливиот Сноуден“ ќе се прошета слободен низ Москва

Локално - 23.07.2013

По едномесечниот престој во транзитната зона на аеродромот Шереметјево, Едвард Сноуден можеби в среда конечно ќе биде во можност да го напушти својот привремен „затвор“ и да се упати кон Москва.

Сноуден го напушта привремениот "затвор"

Вечер Прес - 23.07.2013

По едномесечниот престој во транзитната зона на аеродромот Шереметјево, Едвард Сноуден, денес можеби конечно ќе биде во можност да го напушти својот привремен "затвор" и да се упати кон Москва.

Сноуден ќе ги земе предвид условите на Путин за да добие азил

Бриф - 23.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...

Наградата „Дојавувач“ му припадна на Сноуден

Sky - 23.07.2013

Овогодишната награда „Дојавувач“, која ја воведоа невладините организации во Германија, му припадна побегнатиот поранешен службеник на ЦИА, Едвард Сноуден.

Сноуден ќе ги прифати условите на Путин?

Република - 23.07.2013

Едвард Сноуден размислува да ги прифати барањата на рускиот претседател Владимир Путин и да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за да остане во Русија, изјави ...

Сноуден останува во Русија: Агентот ги прифати барањата на Путин

Sky - 23.07.2013

Едвард Сноуден, екс соработник на ЦИА и НСА, ќе ги прифати барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за да остане во ...

Сноуден доби награда „Дојавувач„

Н.Македонија - 23.07.2013

Побегнатиот поранешен службеник на ЦИА, Едвард Сноуден ја доби овогодишната награда „Дојавувач„ , која ја воведоа невладините организации во Германија, соопшти денес германскиот огранок на ...

Сноуден ќе ги земе во предвид барањата на Путин

Н.Македонија - 23.07.2013

Поранешниот соработник на ЦИА и на НСА Едвард Сноуден ќе ги земе предвид барањата на рускиот претседател Владимир Путин да запре со објавувањето на тајните на американското разузнавање, како услов за ...