TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од политичката криза

24 Вести - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Иванов: Се надевам дека Црвенковски ќе се однесува одговорно

Утрински - 24.02.2013

Претседателот Ѓорге Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори Претседателот Ѓорге Иванов жали што ...

Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од кризата

Утрински - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Претседателот Иванов жали поради политичката криза

Канал5 - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, истакнува претседателот Ѓорге Иванов во денешното интервју за ...

Црвенковски: И до мај, и по мај,од мене за вас нема спас

Канал5 - 24.02.2013

Партиската конвенција на Сојузот за иднината означува старт на активниот бојкот на претстојните локални избори, порача денеска од Куманово здружената опозиција предводена од СДСМ.

Иванов: Сега е моментот да се види кој на што е посветен - на личниот, на партискиот или на државниот интерес

Макфакс - 24.02.2013

Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за МКД.МК открива дека неговиот ангажман во надминувањето на актуелните политички недоразбирања не бил сведен само на една лидерска средба и на предлогот за ...

Иванов: Црвенковски ја одби идеалната можност да се надмине политичката криза

Press24 - 24.02.2013

Иванов истакнува дека одлуката на СДСМ за бојкот не е во интерес на граѓаните, ниту во интерес на самата партија. Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето ...

Иванов: Сега е момент да се види кој на што е посветен

Сител - 24.02.2013

Претседателот Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори.

Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од политичката криза

Сител - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Андов повтори: Бранко да си оди

Курир - 24.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов во вчерашната изјава за Телма го повтори својот став изнесен во неделникот „Фокус“ и уште еднаш го повика Бранко Црвенковски веднаш да го ...

Иванов: Се надевам дека Црвенковски во изборните денови ќе се однесува одговорно

Нетпрес - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Андов повтори: Црвенковски веднаш да го напушти кормилото на СДСМ

Press24 - 24.02.2013

Екс претседателот на Либералната партија, Стојан Андов вчера, во изјава за Телма го повтори својот став изнесен во весникот „Фокус“, и повторно го повика Бранко Црвенковски да ја напушти лидерската ...

Андов: Бранко да си оди

Нетпрес - 24.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов во вчерашната изјава за Телма го повтори својот став изнесен во неделникот “Фокус“ и уште еднаш го повика Бранко Црвенковски веднаш да го ...

Милетиќ и Величковски не се појавија на опозициската конвеција во Куманово

Нетпрес - 24.02.2013

Лидерот на Српската напредна странка Драгиша Милетиќ и првиот човек на Либералната партија на Македонија, Ивон Величковски, кои се дел од коалицијата „Сојуз за иднината“ на СДСМ, не беа забележани на ...

Сега е моментот да се види кој на што е посветен - на личниот, на партискиот или на државниот интерес

МКД - 24.02.2013

Претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто за МКД.МК открива дека неговиот ангажман во надминувањето на актуелните политички недоразбирања не бил сведен само на една лидерска средба и на предлогот за ...

Претседателот Иванов жали што не се најде излез од ситуацијата

Р.С.Европа - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

(ВИДЕО) Црвенковски: И до мај, и по мај, од мене за вас спас нема

А1 On - 24.02.2013

Отпорот ќе се интензивира во целата земја, рече на политичката конвенција во куманово, лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Црвенковски до власта: Бил или не претседател, од мене за вас спас нема!

+инфо - 24.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на политичката конвенција на здружената опозиција денеска во Куманово порача дека отпорот ќе јакне и ќе се интензивира во целата земја, а секој глас на оние што ...

Црвенковски - Неизлегувањето на избори е глас на народот

Р.С.Европа - 24.02.2013

Отпорот ќе јакне и ќе се интензивира во целата земја, а секој глас на оние што нема да излезат на изборите нема да биде пропаднат, туку ќе претставува глас на народот, порача претседателот на СДСМ ...

Милетиќ и Величковски не се појавија на конвенцијата во Куманово

Курир - 24.02.2013

Лидерот на Српската народна странка Драгиша Милетиќ и првиот човек на Либералната партија на Македонија, Ивон Величковски, кои се дел од коалицијата „Сојуз за иднината“ на СДСМ, не беа забележани на ...

Црвенковски: И до мај и по мај од мене спас нема

Press24 - 24.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на политичката конвенција на здружената опозиција во Куманово возврати на пораките дека треба да си замине од кормилото на опозицијата Црвенковски денеска порача ...

Иванов: Одлуката на СДСМ за бојкот не е во интерес ниту на граѓаните, ниту на партијата

Курир - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Дел од партнерите на Црвенковски не се појавија на конвенција

Сител - 24.02.2013

Се распаѓа коалицијата на Црвенковски. На денешната ковенција на опозицијата во Куманово не се појави ниту Либералната партија на Ивон Величковски ниту пак Српската напредна партија на Драгиша ...

Продолжуваат повиците за оставка на Црвенковски

Сител - 24.02.2013

Претседателската канцеларија на Бихаќка станува се потесна. Експерти, политчари, новинари, претставници на меѓународната заедница, сопартијци.

Претседателот Иванов жали што не се нашол излез од политичката криза

Алфа - 24.02.2013

Неколкуте средби и телефонски разговори меѓу претседателот Ѓорге Иванов со лидерите на двете најголеми политички партии, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, не вродија со плод.

Величковски и Милетиќ не ја дружат здружената опозиција

МКД - 24.02.2013

Ивон Величковски, претседателот на Либералната партија, и Драгиша Милетиќ , претседателот на Српската напредна странка, коалициски партнери во Сојузот за иднината, денеска не се појавија на ...

(ВИДЕО) Црвенковски: И до мај, и по мај, бил или не претседател, од мене за вас спас нема

Либертас - 24.02.2013

Отпорот ќе се интензивира во целата земја, рече на политичката конвенција во куманово, лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пренесува А1он.

(ВИДЕО) Црвенковски: Од Груевски до секоја негова шуша, до мај или по мај, од мене за вас спас нема!

Бриф - 24.02.2013

- Kој е со нас е добредојден, кој не е нека му е среќен патот – прача Црвенковски во преполната сала во Куманово. - Изминативе денови ме прозиваа мене, ги прозиваа пратениците како плачеле по ...

Црвенковски до Груевски: И до мај, и по мај од мене нема да се спасиш!

Sky - 24.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на денешната политичка конвенција во Куманово најави дека отпорот ќе се интензивира во целата земја.

Црвенковски повика на бојкот, пропаднатиот глас бил глас на народот

Република - 24.02.2013

Kој е со нас е добредојден, кој не е нека му е среќен патот –изјави лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски во Куманово.

Црвенковски: Нема да се спасите од мене

Република - 24.02.2013

- Од Никола Груевски, до секоја шуша единствена грижа им е кога и како се се повлечам! Решиле СДСМ од мене да ја спасуваат. Дваесет години од мене се комплексираат и фрустираат.

Иванов: Сега е моментот да се види кој на што е посветен - на личниот, на партискиот или на државниот интерес

Тера - 24.02.2013

Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за МКД.МК открива дека неговиот ангажман во надминувањето на актуелните политички недоразбирања не бил сведен само на една лидерска средба и на предлогот за ...

Андов повторно побара Бранко да си оди

Денешен - 24.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов во вчерашната изјава за Телма го повтори својот став изнесен во неделникот „Фокус“ и уште еднаш го повика Бранко Црвенковски веднаш да го ...

Милетиќ и Величковски не го поддржаа Црвенковски

Република - 24.02.2013

Лидерот на Српската напредна странка Драгиша Милетиќ и првиот човек на Либералната партија на Македонија, Ивон Величковски, кои се дел од коалицијата „Сојуз за иднината“ на СДСМ, не се појавиле на ...

ВИДЕО Црвенковски: СДСМ е бетон партија!

Sky - 24.02.2013

- СДСМ е бетон партија, поцврста и поединствена зашто сме на вистинската страна, не смееме да се откажеме од надежта дека битката ќе ја добиеме , рече на политичката конвенција во Kуманово, лидерот ...

Претседателот Иванов жали што не успеал последниот обид за излез од политичката криза

Денешен - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Милетиќ и Величковски не се појавија на конвенцијата во Куманово

Денешен - 24.02.2013

Лидерот на Српската напредна странка Драгиша Милетиќ и првиот човек на Либералната партија на Македонија, Ивон Величковски, кои се дел од коалицијата „Сојуз за иднината“ на СДСМ, не беа забележани на ...

Црвенковски: И до мај и по мај од мене спас нема

Вечер Прес - 24.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на политичката конвенција на здружената опозиција во Куманово возврати на пораките дека треба да си замине од кормилото на опозицијата.

Иванов: Бојкотот им ја попречува можноста на граѓаните за правото на избор

Либертас - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Црвенковски(ВИДЕО): Е ова е СДСМ!

Бриф - 24.02.2013

Симпатизерите и членовите на СДСМ и партиите од Сојузот за иднината, граѓани дојдени од цела Македонија, во величествена атмосфера ја преполнија спортската сала во Куманово.

Величковски и Милетиќ не се појавија на конвенцијата на здружената опозиција

Либертас - 24.02.2013

Ивон Величковски и Драгиша Милетиќ, коалициони партнери во Сојузот за иднината, не се појавија на денешната коалициска конвенција во Куманово.

Иванов: Се надевам Црвенковски ќе се однесува одговорно

Република - 24.02.2013

Жалам што не успеа последниот обид за излез од ситуацијата, на ден пред завршувањето на рокот за поднесување листи за локалните избори, кој подразбираше вклучување на поголем пакет прашања што би се ...

Црвенковски да се однесува одговорно, со должна почит кон Уставот и кон законите на Република Македонија

Вечер Прес - 24.02.2013

Се надевам дека лидерот на СДСМ, кој во минатото ги има извршувано најзначајните државни функции, а кој и денес ја врши функцијата поранешен претседател на Република Македонија, благодарение на ...

Црвенковски: И до мај и по мај, од мене за вас спас нема!

Н.Македонија - 24.02.2013

Отпорот ќе јакне и ќе се интензивира во целата земја, а секој глас на оние што нема да излезат на изборите нема да биде пропаднат, туку ќе претставува глас на народот, порача претседателот на СДСМ ...

Андов: Црвенковски треба да замине од лидерската функција на СДСМ

Телма - 23.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов за Телма изјави дека здружената опозиција со бојкот на локалните избори нема да ја урне Владата и дека за добро на СДСМ треба Бранко ...

Реплики

Утрински - 23.02.2013

Соња Крамарска Старо правило е дека некогаш оддалеку подобро се гледа. Така и меѓународната заедница. Од Брисел и Вашингтон се гледаат подобро состојбите во Македонија отколку од Скопје.

До раководствата на OO на СДСМ

Дневник - 23.02.2013

Зошто би се обратил до општинските организации на СДСМ? Со нив сме на политички различни страни и жестока конкуренција. Се работи за друга партија, за нивни состојби и за теми кои тие треба да ги ...

Андов: Црвенковски го однесе СДСМ во ќор-сокак

Дневник - 23.02.2013

Бранко Црвенковски да се повлече од позицијата лидер на СДСМ зашто по одлуката за бојкот на изборите го однесе „Сојузот за иднината“ во ќор-сокак.

Експертите прозиваат: ‘’Бранко, оди во пензија’’

Сител - 23.02.2013

Време е лидерот на СДСМ да им се посвети на пензионерските денови. Сопартијци, експерти и политичари со дебело политичко СиВи и јавно почнаа да бараат Црвенковски да си поднесе оставка и да овозможи ...

’’Зошто да се преговара со Бранко, кога ќе си оди, лаже за оставката’’

Сител - 23.02.2013

Црвенковски манипулира со сопствената оставка. Додека пред јавноста ветува дека на когресот во мај ќе си замине во пензија, Генералниот секретар на СДСМ му подготвува терен, во веќе познатото ...

„Ставот на Андов значи почеток на крајот на т.н. политичка криза“

Курир - 23.02.2013

Ставот на поранешниот претседател на Собранието и почесен член на Либералната партија (ЛП), коалициски партнер на СДСМ, Стојан Андов, изнесен во колумна во најновиот број на неделникот „Фокус“ значи ...

Црвенковски нема поддршка, странците притискаат за нова левица

Нетпрес - 23.02.2013

Се зголемува притисокот околу Бранко Црвенковски од меѓународната заедница, откако тој не добива речиси никаква поддршка од странскиот фактор за политиката која ја креира во последниот период и ...

ВИДЕО: Од што ќе живее Бранко Црвенковски?

Press24 - 23.02.2013

Оливер Спасовски одговара на новинарско прашање, „Од што ќе живее Бранко Црвенковски откако и ја подари пензијата на ...

Андов: Црвенковски треба веднаш да си оди

Капитал - 23.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов во денешната изјава за Телма го повика Бранко Црвенковски веднаш да го напушти кормилото на СДСМ и да дозволи привремено раководство да го ...

Црвенковски го однесе СДСМ во ќор-сокак

МКД - 23.02.2013

Бранко Црвенковски да се повлече од позицијата лидер на СДСМ зашто по одлуката за бојкот на изборите го однесе „Сојузот за иднината" во ќор-сокак.

Меѓународната го прочита Црвенковски

Курир - 23.02.2013

По сѐ што се случи деновиве, јасно е дека и со интензивен политички дијалог меѓу власта и опозицијата сега е веќе доцна за учеството на СДСМ на локалните избори да биде дел од решението на кризата.

Андов: Коалицијата на опозицијата, полека се распаѓа

А1 On - 23.02.2013

Коалицијата на опозицијата, предводена од СДСМ, полека се распаѓа, смета поранешниот претседател на Собранието и почесен член на Либералната партија (ЛП), коалициски партнер на СДСМ, Стојан Андов, во ...

Какво ќе биде влијанието на Црвенковски врз новиот претседател?

Курир - 23.02.2013

Јас уште еднаш повторувам дека нема да се кандидирам, ниту ќе прифатам да бидам претседател на СДСМ ако друг ме кандидира.

Црвенковски нема поддршка, странците притискаат за нова левица

Курир - 23.02.2013

Се зголемува притисокот околу Бранко Црвенковски од меѓународната заедница, откако тој не добива речиси никаква поддршка од странскиот фактор за политиката која ја креира во последниот период и ...

СДСМ демантира дека повторно бара одложување на изборите

Нетпрес - 23.02.2013

Социјалдемократскиот сојуз останува на последниот предлог што го соопшти лидерот на партијата Бранко Црвенковски, вака Оливер Спасовски од СДСМ ги демантираше информациите дека опозицијата сега бара ...

Какво ќе биде влијанието на Црвенковски врз новиот претседател на СДСМ?

Денешен - 23.02.2013

Јас уште еднаш повторувам дека нема да се кандидирам, ниту ќе прифатам да бидам претседател на СДСМ ако друг ме кандидира.

И Стојан Андов му заврте грб на Бранко Црвенковски

МК News - 23.02.2013

Коалицијата на опозицијата, предводена од СДСМ, полека се распаѓа, смета поранешниот претседател на Собранието и почесен член на Либералната партија (ЛП), коалициски партнер на СДСМ, Стојан Андов, во ...

Странците притискаат за нова левица

Денешен - 23.02.2013

Се зголемува притисокот околу Бранко Црвенковски од меѓународната заедница, откако тој не добива речиси никаква поддршка од странскиот фактор за политиката која ја креира во последниот период и ...

Андов: Црвенковски треба да си замине веднаш

Либертас - 23.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов за Телма изјави дека здружената опозиција со бојкот на локалните избори нема да ја урне Владата и дека за добро на СДСМ треба Бранко ...

Ќе го исклучи ли СДСМ од своите редови и Заев?

Република - 23.02.2013

Интензивни комуникација меѓу највисоките членови на раководството на СДСМ и лидерот Црвенковски се одвиваат денеска откако СДСМ официјално го нарече шпекулација планот од 5 точки на Зоран Заев.

И Стојан Андов му заврте грб на Бранко Црвенковски

Н.Македонија - 23.02.2013

Погрешната политика на Бранко Црвенковски сосема ја изгуби поддршката од меѓународната заедница и нејзините претставници сѐ поотворено се оградуваат од аргументите на Црвенковски за бојкот на ...

Меѓународната го прочита Црвенковски

Н.Македонија - 23.02.2013

По сѐ што се случи деновиве, јасно е дека и со интензивен политички дијалог меѓу власта и опозицијата сега е веќе доцна за учеството на СДСМ на локалните избори да биде дел од решението на кризата.

Андов: Бранко да си оди од СДСМ!

Н.Македонија - 23.02.2013

Поранешниот претседател на Либералната партија Стојан Андов изјави дека здружената опозиција со бојкот на локалните избори нема да ја урне Владата и дека за добро на СДСМ треба Бранко Црвенковски што ...

Зошто мора толку деструкција од СДСМ ?

Капитал - 22.02.2013

Во последната година и половина лидерството на СДСМ (но не и неговата коалиција од повеќе партии) ги примени сите можни сценарија за да ја симне власта (обид за коалиција со ДУИ и уривање на владата ...

"Животот продолжува и без Бранко Црвенковски!" - СМК ги повикува граѓаните да излезат на гласање

Press24 - 22.02.2013

Светскиот македонски конгрес повикува на масовен одзив на претстојните локални избори. И без Бранко Црвенковски, животот продолжува за сите! Македонија е одржлива демократија, Македонците се ...

Петров: Нема да му дозволиме на Црвенковски да си замине (ВИДЕО)

Курир - 22.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров, при гостувањето во емисијата „Во Центар“ кај Васко Ефтов вели дека и да сака Црвенковски да си замине од СДСМ, нема да му дозволат.

Андов: Црвенковски треба да се повлече

Курир - 22.02.2013

Погрешната политика на Бранко Црвенковски сосема ја изгуби поддршката на меѓународната заедница и нејзините претставници се поотворено се оградуваат од аргументите на Црвенковски за бојкот на ...

Андов: Црвенковски да се повлече - ја одведе опозицијата во ќорсокак

Press24 - 22.02.2013

Ставот на Андов е дека Црвенковски го остварува своето влијание преку заканата за враќање на мандатите од пратениците на Сојузот за иднината.

Андов: Црвенковски да си замине, конгресот да го организира друг

Сител - 22.02.2013

Црвенковски треба да се повлече и да остави друг да го организира конгресот на сдсм во мај, порачува Стојан Андов во својата колумна во Фокус.

Црвенковски со нов предлог - локални избори на 7 април

Press24 - 22.02.2013

Договорот за одложување на изборите автоматски би значел враќање на опозицијата во Собранието бидејќи евентуален политчки договор меѓу Груевски и Црвенковски би морал да биде легализиран со измени во ...

Андов: Црвенковски да се повлече - ја одведе опозицијата во ќорсокак

Сител - 22.02.2013

Ставот на Андов е дека Црвенковски го остварува своето влијание преку заканата за враќање на мандатите од пратениците на Сојузот за иднината.

СМК: Излезете на избори, авантурата на Црвенковски е удар врз демократијата

Курир - 22.02.2013

Светскиот македонски конгрес повикува на масовен одзив на претстојните локални избори. И без Бранко Црвенковски, животот продолжува за сите, се вели во соопштението на СМК.

Социјалдемократите вознемирени: Кој ќе го замени Црвенковски?

Курир - 22.02.2013

По изјавата на Бранко Црвенковски дека по конгресот во мај, тој повеќе нема да биде на чело на партијата, се разбранија неговите најблиски соработници.

(ВИДЕО) Петров: Нема да дозволиме Црвенковски да се повлече

Либертас - 22.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, одговарајќи на прашање на Васко Ефтов во емисијата „Во Центар“ која вечерва ќе се емитува на Алсат-М телевизија, вели дека довербата во Црвенковски е ...

Социјалдемократите вознемирени: Кој ќе го замени Црвенковски?

Денешен - 22.02.2013

По изјавата на Бранко Црвенковски дека по конгресот во мај, тој повеќе нема да биде на чело на партијата, се разбранија неговите најблиски соработници.

Андов: Црвенковски треба да си оди

Денешен - 22.02.2013

Стојан Андов за „Фокус“ вели деа Црвенковски не ужива никаква поддршка кај меѓународната заедница и нејзините претставници и додава дека тие се повеќе и повеќе се оградуваат од аргументите на лидерот ...

(ВИДЕО) Андреј Петров: Нема да му дозволиме на Црвенковски да си замине

Република - 22.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров, при гостувањето во емисијата „Во Центар“ кај Васко Ефтов вели дека и да сака Црвенковски да си замине од СДСМ, нема да му дозволат Петров во најавниот ...

Андов: Црвенковски треба да се повлече

Република - 22.02.2013

Погрешната политика на Бранко Црвенковски сосема ја изгуби поддршката на меѓународната заедница и нејзините претставници се поотворено се оградуваат од аргументите на Црвенковски за бојкот на ...

Андов: Црвенковски да се повлече - ја одведе опозицијата во ќор-сокак

Вечер Прес - 22.02.2013

Црвенковски да се повлече и да остави друг да го организира партискиот конгрес во мај. Почесниот лидер на Либералната партија и некогашен претседател на Собранието, Стојан Андов, за Фокус вели дека ...

Видео: Петров: Нема да му дозволиме на Црвенковски да си замине

Денешен - 22.02.2013

При гостувањето во емисијата „Во Центар“ кај Васко Ефтов, генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров вели дека и да сака Црвенковски да си замине од СДСМ, нема да му дозволат.

Република пишува: Заев се скарал со Црвенковски - Заев демантира

Канал5 - 21.02.2013

Според Република Заев повел внатрепартиска кампања за расчистување на актуелната позиција на партијата која за него била погрешна.Заев се огласи со демант: Јас сум најблизок соработник на Црвенковски.

Република: Заев во кавга со Црвенковски

Канал5 - 21.02.2013

Кавга меѓу струмичкиот градоначалник и потпретседател на СДСМ Зоран Заев со лидерот на партијата Бранко Црвенковски, објавува неделникот „Република“, кој се повикува на извори од партијата.

Заев: Лажни се приказните за моите не согласувања со Црвенковски

24 Вести - 21.02.2013

И додека опозционерите се спремаат за продолжување на отпорот, а се надеваат на шанса за можен договор за излез од кризата. Ги отворија дилемите за внатрепартиска лидерска битка.

Не дозволувај им да те загрижуваат

Дневник - 21.02.2013

Значи, локалните избори се закажани, овој пат без СДСМ. Тоа е нивен избор, колку и да е лош. Тие имаат можност да бидат дел од демократски процес и одбраа да не ја искористат (иако некои смели ...

Курир: Црвенковски со пари од државата ќе ја финансира партијата!?

Канал5 - 21.02.2013

Како срамен, а не како високо морален чин, ја окарактеризира Курир најавата дека Бранко Црвенковски ќе се откаже од највисоката пензија во државата за да ја донира за целите на партијата.

Почнаа внатрешните судири во СДСМ

Нетпрес - 21.02.2013

По неколкудневен молк прв отворено против партиските политики проговорил градоначалникот на Струмица, пишува неделниот магазин “Република“ повикувајќи се свои извори во СДСМ.

„Република“: Заев тврди дека има силна поддршка од голем дел од раководството

Курир - 21.02.2013

Нов судир во СДСМ. Струмичкиот градоначалник Зоран Заев тврди дека има поддршка од голем дел од раководството, за ставовите кои се контра политиките на Црвенковски.

Почнаа да се појавуваат внатрешни судири во СДСМ

Сител - 21.02.2013

По неколкудневен молк прв отворено против партиските политики проговорил градоначалникот на Струмица, пишува неделниот магазин “Република“ повикувајќи се свои извори во СДСМ.

Заев бара оставка од Црвенковски - „Ако пропаѓаш, не ја води партијата во бездна“

Сител - 21.02.2013

Зоран Заев, Социјалдемократот со најголем рејтинг меѓу своите сопартијци влегува во отворен судир со Црвенковски, јавува Република повикувајќи се на свои извори на Бихаќка.

Заев: Не сум се карал со Црвенковски - јас сум му прв соработник

Press24 - 21.02.2013

Јас сум човекот кој пред неколку дена учествуваше во донесувањето на одлуката за бојкот и истовремено со личен гест ја потврдив таа одлука за бојкот со неподнесување на кандидатски листи ...

Република: Заев бара оставка од Црвенковски и учество на избори

Сител - 21.02.2013

Ако пропаѓаш како политичар не ја води партијата во бездна. Социјадемократот со најгоелм рејтинг го загуби трпението. Зоран Заев на тет а тет средба со Црвенковски јасно му ставил до знаење дека е ...

Ќе ги троши ли Црвенковски парите за кои Магаш зборуваше?

Курир - 21.02.2013

Се откажа од претседателската пензија, за да ја донира во партијата. Парите на граѓаните, Црвенковски ќе ги стави во функција на партиски цели.

(ВИДЕО) Андреј Петров: И да сака Црвенковски да си замине од СДСМ нема да му дадеме

Press24 - 21.02.2013

Изјава на Генералниот секретар на СДСМ дадена за емисиајта Во Центар која ќе се емитува ...

„Република“ ексклузивно: Почнаа внатрешните судири во СДСМ

Курир - 21.02.2013

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев се судрил со лидерот на партијата Бранко Црвенковски, пишува „Република“. По неколкудневен молк прв отворено против партиските политики проговорил струмичкиот ...

Република: Заев бара оставка од Црвенковски - „Ако пропаѓаш, не ја води партијата во бездна“

Press24 - 21.02.2013

РЕпублика пишува за средба меѓу Заев и Црвенковски на која струмичкиот градоначалник побарал од лидерот на СДСМ да се оркаже од сите ултиматуми и да најде начин, партијата да учествува на изборите ...

Заев: Го читам текстот за мојата наводна кавга со Црвенковски и се смеам

Либертас - 21.02.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, реагира на пишувањата на провладината Република. Неделникот преку своето онлајн издание, повикувајќи се на извори од СДСМ, објави дека по неколкудневен молк, ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Судир во СДСМ – Заев тврди дека има поддршка од голем дел од раководството (2)

Република - 21.02.2013

Струмичкиот градоначалник на средбата кај Црвенковски му рекол дека изложените ставови не се само негови, туку дека за тоа има поддршка кај голем дел од највисокото раководство и кај членството, по ...

Република: Има немири во внатрешноста на СДСМ

Денешен - 21.02.2013

Како што пишува република, Заев прв се судрил со лидерот Црвенковски. По неколкудневен молк прв отворено против партиските политики проговорил струмичкиот градоначалник, откриваат за „Република“ ...

Почнаа внатрешните судири во СДСМ

Точка - 21.02.2013

По неколкудневен молк прв отворено против партиските политики проговорил градоначалникот на Струмица, пишува неделниот магазин “Република“ повикувајќи се свои извори во СДСМ.

(Ексклузивно) Се повлекува ли, навистина, Црвенковски во мај? 3 дел

Република - 21.02.2013

Информациите до кои дојде „Република“ за заминувањето на лидерот на СДСМ велат дека постои мала веројатност тоа, навистина, да се случи.

Демант на Заев – јас сум прв соработник на Црвенковски пишувањата се смешни

МК News - 21.02.2013

Заев ги демантира пишувањата дека барал оставка од црвенковски. Во демантот кои го објави и на својот фејсбук профил Заев вели - ,,Го читам текстот објавен во провладините медиуми и се смеам.

Ако пропаѓаш, не ја води партијата во бездна

Вечер Прес - 21.02.2013

И неговите не го сакаат - Заев бара оставка од Црвенковски Зоран Заев, социјалдемократот со најголем рејтинг меѓу своите сопартијци, влегува во отворен судир со Црвенковски, јавува Република ...

Црвенковски се откажа од пензијата – ќе ја донира во СДСМ

МК News - 21.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја отстапи за потребите на партијата. Ова вчера го потврди шефот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски.

Црвенковски ќе ги троши парите за кои Магаш зборуваше?

Денешен - 21.02.2013

Се откажа од претседателската пензија, за да ја донира во партијата. Парите на граѓаните, Црвенковски ќе ги стави во функција на партиски цели.

Заев: Јас сум прв соработник на Црвенковски и учествував во одлуката за бојкот, власта кажува приказни

Бриф - 21.02.2013

Се огласи потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев откако провладини медиуми денеска излегоа со информации за наводен судир на Заев со Црвенковски поради тоа што наводно, Зоран Заев не се согласувал со ...

(ЕКСKЛУЗИВНО) Почнаа внатрешните судири во СДСМ

Република - 21.02.2013

Заев во судир со Црвенковски По неколкудневен молк, прв отворено против партиската политика проговорил градоначалникот на Струмица, велат извори од СДСМ.

Република: Заев бара оставка од Црвенковски

МК News - 21.02.2013

Зоран Заев, Социјалдемократот со најголем рејтинг меѓу своите сопартијци влегува во отворен судир со Црвенковски, јавува Република повикувајќи се на свои извори на Бихаќка.

Заев: На СДСМ му треба нов лидер и тоа економист

Република - 21.02.2013

Стумичкиот градоначалник и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев, кој себе се нарекува прв соработник на Црвенковски, од поодамна смета дека престедателот на најголемата опозициска партија не може да ја ...

„Република“: Заев тврди дека има силна поддршка од голем дел од раководството

Денешен - 21.02.2013

Нов судир во СДСМ. Струмичкиот градоначалник Зоран Заев тврди дека има поддршка од голем дел од раководството, за ставовите кои се контра политиките на Црвенковски.

Црвенковски се откажа од пензијата и му ја подари на СДСМ

Н.Македонија - 21.02.2013

- Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја отстапи за потребите на партијата Тој, како и сите пратеници, советници и градоначалници на СДСМ, одлучи дека личниот интерес не ...

Црвенковски и ја подари својата пензија на партијата

Утрински - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја остапи за потребите на партијата. Ова вчера го потврди шефот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски.

Црвенковски ја подари пензијата

Утрински - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ одлучи да ја отстапи својата пензија за потребите на партијата Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја отстапи за потребите на партијата.

СДСМ задоцнето омекнува

Дневник - 20.02.2013

Изјавите дека со политичка волја с` уште постои можност за решение до денот на изборите според аналитичарите се само оправдување на Црвенковски пред своето членство што самиот се „заплетка во ...

Кој?

Утрински - 20.02.2013

Бранко Црвенковски го потврди своето повлекување од престолот на партијата на кој се наоѓа од првиот конгрес во 1991 година, па се' до денес, со исклучок на периодот од 2004 до 2009 година „На ...

Црвенковски со пари од државата ќе ја финансира партијата

Курир - 20.02.2013

На денешната прес- конференција одржана во СДСМ Игор Ивановски потврди дека Бранко Црвенковски се откажал од највисоката пензија во државата, за да ја донира во партиски цели.

Јакимовски побарал од Црвенковски да се откаже од пензијата

Курир - 20.02.2013

Во јавноста не стивнуваат реакциите откако градоначалникот на Карпош и досегашен претседател на скопската организација на СДСМ, Стевчо Јакимовски одлучи да му сврте грб на Бранко Црвенковски и да се ...

Црвенковски се откажа од пензијата и ја подари на СДСМ

+инфо - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја остапи за потребите на партијата. Тој, како и сите пратеници, советници и градоначалници на СДСМ, одлучи дека личниот интерес не може ...

Црвенковски се откажа од претседателската пензија - целата ќе и ја подари на партијата

Press24 - 20.02.2013

Сите во СДСМ и во коалицијата со своите одлуки покажаа голема етичка вредност и постапки, а со одлуката за бојкот на изборите серија идни градоначалници и советници на СДСМ се жртвуваа од своите ...

Црвенковски ја отстапи пензијата во корист на партијата

А1 On - 20.02.2013

Бранко Црвенковски, својата пензија ја остапува за потребите на партијата. За Црвенковски, велат од партијата, личниот интерес не смее да биде поголем од државните ...

Црвенковски се откажа од пензијата во корист на СДСМ

Макфакс - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, се откажал од пензијата која законски ја прима, во корист на партијата, кога и е најтешко, соопшти денеска Игор Ивановски од СДСМ.

Црвенковски пензијата ќе ја дава за партијата

Нова ТВ - 20.02.2013

Претседателот на Социјал демократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, ќе се откаже од својата пензија за да ја помогне партијата во време кога ѝ е најтешко.

Црвенковски ја отстапи пензијата во корист на партијата

Кирилица - 20.02.2013

Црвенковски ја отстапи пензијата во корист на партијата Бранко Црвенковски, својата пензија ја остапува за потребите на партијата.

Јакимовски му рекол на Црвенковски да се откаже од пензијата

Денешен - 20.02.2013

Сеуште е разбранета јавноста со реакции од веста дека Јакимовски сврте грб на Цревенковски и се кандидираше на локалните избори преку Српската напредна странка на Драгиша Милетиќ.

Црвенковски се откажа од пензијата во корист на СДСМ

Тера - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, се откажал од пензијата која законски ја прима, во корист на партијата, кога и е најтешко, соопшти денеска Игор Ивановски од СДСМ.

Црвенковски ја отстапи својата пензија на СДСМ

Бриф - 20.02.2013

Црвенковски својата пензија ја остапува на партијата. - Тој, како и сите пратеници, советници и градоначалници на СДСМ, одлучи дека личниот интерес не може да биде поголем од државните интереси.

Црвенковски ја отстапи пензијата во корист на партијата

Република - 20.02.2013

Бранко Црвенковски, својата пензија ја остапува за потребите на партијата За Црвенковски, велат од партијата, личниот интерес не смее да биде поголем од државните интереси, јавуваат порталите блиски ...

Црвенковски се откажа од пензијата

Sky - 20.02.2013

- Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, одлучи својата пензија да ја остапи за потребите на партијата. Тој, како и сите пратеници, советници и градоначалници на СДСМ, одлучи дека личниот интерес не ...

Црвенковски работи на сценариото „и по Бранко - Бранко“

Н.Македонија - 20.02.2013

Дали е можно Црвенковски да дозволи партијата сама да избере нов претседател и ново раководство? Засега постои голема веројатност дека ќе влијае врз тој избор за да остане лидер во сенка.

СДСМ се фати за името како да е сламка за спас од кризата

Н.Македонија - 20.02.2013

Откако најави дека ја повлекува бланко-поддршката за името, Црвенковски завчера рече дека нема да бара предвремени избори ако Груевски го реши спорот со Грција.

Груевски: Ако добиеме негативен извештај, тоа ќе биде заслуга на Црвенковски

Дневник - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

СДСМ исклучува членови, но не и коалициски партнери

Дневник - 19.02.2013

Откако вчера експресно му даде црвен картон на Јакимовски поради тоа што реши да не бојкотира, од Црвенковски се очекуваше ист однос и кон ПЕИ и кон партијата на Милетиќ, кои поднесоа кандидатури за ...

Груевски - Црвенковски работи против интересите на Македонија

Утрински - 19.02.2013

Премиерот го обвини лично лидерот на опозицијата и за евентуалното добивање негативен извештај од страна на ЕУ Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на ...

Груевски од Струмица: Црвенковски ги лаже сопартијците

Телма - 19.02.2013

Премиерот и претседател на ВМРО ДМНЕ, Никола Груевски синоќа од Струмица го обвини лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски дека ги лаже своите сопартијци оти со притисок од меѓународната заедница ...

Црвенковски на два фронта

24 Вести - 19.02.2013

Црвенковски во исто време на два фронта. Од една старна праќа пораки дека се уште има време за договор, ако власта како што вели има политичка волја.

Црвенковски: Опозицијата од недела ќе продолжи со протестите

+инфо - 19.02.2013

Здружената опозиција од недела ќе ги продолжи протестите. Ние немаме желба и намера за радикализација на целата политичка ситуација.

МАНИПУЛАЦИИ Груевски барал простор да го реши спорот со Грција, ја одбил понудата од СДСМ и сега вели – Црвенковски ...

+инфо - 19.02.2013

„Најновиот предлог што го слушам од Црвенковски е дека немало да бара предвремени избори, немало да има бојкот, нема да прави проблеми во евроатланските интеграции на земјата, само ако го смениме ...

Црвенковски во „Пресинг“ на „консултантско“ интервју

Курир - 19.02.2013

Иако лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски и неговата партија во повеќе наврати обвинуваат дека немаат слобода во медиумското изразување и дека немаат простор каде да ги презентираат своите ...

Груевски: Најсигурна варијанта за спас на СДСМ е бојкот на изборите

Нетпрес - 19.02.2013

Најсигурна варијанта за спас на СДСМ е бојкот на изборите бидејќи во последните шест години немаше ниту програма, ниту ветување, рече премиерот Никола Груевски на промоција на кандидатот за ...

Груевски:Црвенковски работи против интересите на Македонија

Нова ТВ - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Груевски: Црвенковски повеќе е популарен во Грција, отколку во Македонија

Курир - 19.02.2013

Во неколку наврати кажав и сега ќе повторам дека ова што го прави Бранко Црвенковски е исклучително тешко за Република Македонија. Тој со овие чекори покажа дека одработува туѓи интереси.

Груевски: Црвенковски уценува со смена на државното име

Курир - 19.02.2013

Повторно Црвенковски вели дека наводно тој цело време барал некаков излез, давал некакви предлози, ама тие не му успеале. Повторно истите приказни.

Груевски: Црвенковски работи против интересите на Македонија

Сител - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Македонија во фаза на зголемен ризик од застој на евроинтеграциите

Глас на Америка - 19.02.2013

Политичката криза се продлабочува по неуспехот да се најде решение за излез, како и по одлуката на опозициските партии да ги бојкотираат локалните избори.

Груевски: Ако добиеме негативен извештај од ЕУ - тоа ќе биде лична залуга на Црвенковски

Press24 - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вчера премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Црвенковски: Опозицијата од недела ќе продолжи со протестите

Кирилица - 19.02.2013

Црвенковски: Опозицијата од недела ќе продолжи со протестите Здружената опозиција од недела ќе ги продолжи протестите. Ние немаме желба и намера за радикализација на целата политичка ситуација.

“Црвенковски уценува со името на државата“

Нетпрес - 19.02.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се осврна на изјавата на Бранко Црвенковски дека ако Владата обезбеди решение за името дека СДСМ нема да бара предвремени избори. “Каква уцена.

Груевски - ако извештајот од ЕУ е негативен тоа ќе биде заслуга на Црвенковски

Р.С.Европа - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, изјави синоќа премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Црвенковски: Груевски нека го реши името, ќе се откажеме од предвремени избори

Таратур - 19.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори.

Црвенковски работи против интересите на Македонија

Вечер Прес - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна синоќа премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Ем бојкотираме ем на избори излегуваме

Вечер Прес - 19.02.2013

Хаос во опозицијата Од десетина партии во коалицијата на СДСМ и Црвенковски три од нив се појавуваат на овие локални избори: ПЕИ на Фијат Цаноски, Српската напредна партија во Македонија на Драгиша ...

Петров: Не знаеме што ќе правиме со Милетиќ

Република - 19.02.2013

- Не знаеме дали ќе ја продолжиме и натаму соработката со Милетиќ. Тој, колку што знам, изрази жалење за тоа што го направил- изјави за „Република“ генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров.

Груевски го обвини Црвенковски дека уценува со името

Денешен - 19.02.2013

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и Премиер на Република Македонија, Никола Груевски изјави дека Бранко Црвенковски одработува за туѓи интереси, а тоа според Груевски се потврдува и со изјавата на ...

Груевски: Црвенковски повеќе го сакаат во Грција отколку во Македонија

Денешен - 19.02.2013

Во неколку наврати кажав и сега ќе повторам дека ова што го прави Бранко Црвенковски е исклучително тешко за Република Македонија. Тој со овие чекори покажа дека одработува туѓи интереси.

(ВИДЕО) Црвенковски: Од недела продолжуваат опозициските протести

Бриф - 19.02.2013

- Здружената опозиција од недела ќе ги продолжи протестите, најави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски во синоќешното интервју за ТВ Алфа.

Бранко е крив ако добиеме негативен извештај од ЕУ – Груевски

МК News - 19.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Црвенковски: Протестите на опозицијата продолжуваат од недела

Sky - 19.02.2013

Протестите на Здружената опозиција продолжуваат од недела. -Ние немаме желба и намера за радикализација на целата политичка ситуација.

Груевски: Бранко сеуште го лаже своето членство

Денешен - 19.02.2013

Премиерот на Владата, Никола Груеввски на синоќешната промоција на кандидатот за градоначалник на општина Гевгелија, Иван Франгов изјави дека во последните шест и пол години немаме видено ниту ...

Груевски; Негативен извештај од ЕУ, тоа ќе биде лична залуга на Бранко Црвенковски.

Локално - 19.02.2013

Лидерот на оп озицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна синоќа премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

АНАЛИЗА: Ако Буч... е замена за Бранко, тогаш СДСМ ќе биде ДПМНЕ

Sky - 19.02.2013

Која иднина би ја имала СДСМ, ако како претседател се врати Буч... и неговата екипа кои учествуваа буквално во сите срамни одлуки на последниот мандат на СДСМ.

Многу генерали по битката

Утрински - 18.02.2013

Ерол Ризаов Од денес многу генерали ќе ни цртаат мапи како Македонија ја загуби можеби најзначајната битка од осамостојувањето.

Му кажав на Црвенковски дека ќе се кандидирам

Утрински - 18.02.2013

Одлуката да се кандидирам дојде отако се исцрпија сите можности да го убедам раководството на мојата партија да учествуваме на локалните избори и да се промовира политиката која што јас ја ...

Црвенковски: Одлуката за бојкот беше најтешка во историјата на партијата

24 Вести - 18.02.2013

Два дена по конечната одлука за бојкот на изборите, СДСМ и натаму нема официјално објаснување пред јавноста за мотивите и за следните чекори што ќе ги преземе партијата.

Црвенковски - Се уште има можност за решение до денот на изборите

Утрински - 18.02.2013

За одлуката за бојкот на локалните избори, лидерот на СДСм вели дека била една од најтешките во историјата на партијата Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски смета дека доколку има политичка волја може ...

Груевски: Црвенковски создава хаос за да избегне изборен пораз

Канал5 - 18.02.2013

Од владеачката партија изразија жалење за бојкотот на СДСМ. Груевски во повеќе наврати беше убеден дека Црвенковски сепак ќе се одлучи на бојкот, според него плашејќи се од изборен пораз на локалните ...

Груевски: Црвенковски работи против својата земја

Телма - 18.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, изјави вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Груевски: Бојкотот спас за Црвенковски

Канал5 - 18.02.2013

Опозицијата барала инцидент и создала вештачка политичка криза за да се спаси од изборен пораз смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Црвенковски: Се уште има можност за решение до денот на изборите

Канал5 - 18.02.2013

- Ако има политичка волја постојат можности за решение се до денот на одржување на локалните избори, изјави Црвенковски во интервју за Дојче Веле.

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Deutsche Welle - 18.02.2013

По настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење на нормалност не би било ништо друго туку давање на „зелено светло“ на Груевски да продолжи со своите погубни политики, вели Црвенковски ...

Црвенковски - Ако се реши името, нема да бараме парламентарни избори

Р.С.Европа - 18.02.2013

Не е издржан аргументот дека не треба да има парламентарни избори во 2013 е за да се даде шанса на процесот на решние на спорот за името и дека ако има избори тоа ќе се поремети, рече претседателот ...

Црвенковски: Груевски не сакал парлементарни избори за да го решел спорот со Грција

А1 On - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ во интервјуот за ТВ Алфа на „Пресинг“ кажа дека во последниве 20 дена се воделе на дискретно ниво разговори со власта, имало различни иницијативи на маса, но буквално сите иницијативи ...

Црвенковски не одстапува од идејата за предвремени парламентарни избори

Капитал - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во последното од серијата интервјуа за медиумите денеска, во емисијата Пресинг на Алфа рече дека од „кога ќе се договорат за предвремени парламентарни избори со ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Веќе нема да бидам претседател на СДСМ

Press24 - 18.02.2013

Јас уште еднаш повторувам дека нема да се кандидирам, ниту ќе прифатам да бидам претседател на СДСМ ако друг ме кандидира.

Груевски: Црвенковски продолжува да го лаже членството

Курир - 18.02.2013

Во последните шест и пол години не видовме ниту програма, ниту ветувања, а уште подалеку нешто што е реално, затоа најсигурна варијанта за спас за СДСМ е бојкотот на изборите.

Груевски: Негативниот извештај ќе биде лична заслуга на Црвенковски

Курир - 18.02.2013

Ова што го прави Бранко Црвенковски е исклучително штетно. Тој одработува за туѓи интереси. Од однесувањето на Гркот Бранко единствено се радува Грција! – изјави денеска премиерот на Република ...

Црвенковски со четири интервјуа за само осум часа

Курир - 18.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски во рок од само осум часа се појави на интервју за дури четири медиуми. Иако тврди дека има притисок над медиумите и дека тој нема пристап до нив, сепак ...

Груевски: Црвенковски мисли дека се уште е премиер

МКД - 18.02.2013

Никола Груевски Црвенковски се уште живее во деведесетите години на минатиот век кога бил премиер и кога можел сам да носи одлуки.

Груевски: Црвенковски уценува со името на државата

Курир - 18.02.2013

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски се осврна на изјавата на Бранко Црвенковски дека ако Владата обезбеди решение за името дека СДСМ нема да бара ...

Црвенковски: Одлуката за бојкот беше најтешка во историјата на партијата

Макфакс - 18.02.2013

Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата, свесни сме за последиците што таа ги носи и за партијата и за државата, вели лидерот на СДСМ, Бранко ...

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

А1 On - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ смета дека сe уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март, во интервју за Дојче Веле . Господине Црвенковски чувствувате ли одговорност кон граѓаните, на кои со бојкотот ...

Црвенковски во интензивна медиумска кампања - 4 интервјуа во 1 ден

Press24 - 18.02.2013

Инаку Црвенковски и неговата партија во повеќе наврати обвинуваа дека немаат слобода во медиумското изразување идека немаа простор каде да ги презентираат своите политчки ставови Лидерот на СДСМ, ...

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

МКД - 18.02.2013

По настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење нормалност не би било ништо друго освен давање зелено светло на Груевски да продолжи со своите погубни политики, вели Црвенковски во ...

Црвенковски: Одлуката за бојкот најтешка во историјата на партијата

Кајгана - 18.02.2013

„Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата, свесни сме за последиците што таа ги носи и за партијата и за државата“, вели лидерот на СДСМ, Бранко ...

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Кирилица - 18.02.2013

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата Лидерот на СДСМ смета дека сe уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март, во интервју за Дојче Веле.

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Press24 - 18.02.2013

Не е точно дека со бојкотот граѓаните ќе немаат избор. Тие го имаат и се наоѓаат пред клучниот избор, вели вели Црвенковски во интервју за Дојче Веле Одлукаа за бојкот на локалните избори беше една ...

Црвенковски: Од сабота почнуваме со секаков вид отпор!

А1 On - 18.02.2013

Во интервју за Телма претседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски вели дека кандидирањето на Стевчо Јакимовски за градоначалник и покрај партиската одлука за бојкот, нема да влијае ...

Црвенковски: Се откажуваме од предвремени ако се реши името

Нова ТВ - 18.02.2013

“Шокирани е пресилен збори, иако, се разбира дека се работи за еден неочекуван потег. Се работи за личност која е дел од раководствот на партијата, тој самиот учествуваше во одлуките, без дискусија и ...

Бурен политички викенд зад нас, каде натаму?

Inpress - 18.02.2013

Скопје, 18. февруари 2013 (ИНПРЕС) Како и што се очекуваше, оставаме зад нас викенд кој помина исклучително бурно на политички план.

ВИДЕО: Груевски го прочита Црвенковски уште пред два месеци

Курир - 18.02.2013

За однесувањето на Црвенковски и неговите одлуки во овој период, премиерот Груевски предупреди уште во средината на декември минатата година.

Црвенковски: Бојкотот беше најтешка одлука

Нетпрес - 18.02.2013

Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата, вели претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски во интервју за програмата на Дојче Веле на македонски јазик.

Црвенковски: Ако Груевски го реши името, се откажуваме од предвремени избори

+инфо - 18.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори – вели лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ...

Црвенковски за Дојче веле: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

+инфо - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ во интервју за Дојче веле смета дека сè уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март. Господине Црвенковски чувствувате ли одговорност кон граѓаните, на кои со бојкотот ...

Црвенковски: Ако Груевски го реши името, се откажуваме од предвремени избори

Макфакс - 18.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори.

Груевски: Негативниот извештај ќе биде заслуга на Црвенковски

Нетпрес - 18.02.2013

Ова што го прави Бранко Црвенковски е исклучително штетно. Тој одработува за туѓи интереси. Од однесувањето на Гркот Бранко единствено се радува Грција, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски: Црвенковски работи против интересите на Македонија

А1 On - 18.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Црвенковски: Ако Груевски го реши името, се откажуваме од предвремени избори

Локално - 18.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори – вели лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ...

Груевски: Црвенковски работи против својата држава

Република - 18.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, изјави вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

црвенковски; „оваа власт не треба да се легитимира туку час поскоро да се порази.“

Локално - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ смета дека сe уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март, во интервју за Дојче Веле. Господине Црвенковски чувствувате ли одговорност кон граѓаните, на кои со бојкотот ...

Активисти на ВМРО ДПМНЕ низ скопската населба Аеродром делат брошура со црна пропаганда за Бранко Црвенковски

Либертас - 18.02.2013

Станари од скопски Аеродром вечерва се јавија во редакцијата на Либертас за да го искажат чудењето како што рекоа што луѓе активисти на владеjачката партија одат од врата на врата и делат брошура за ...

Интервју со Црвенковски: Одлуката за бојкот на изборите беше една од најтешките во историјата на партијата

Либертас - 18.02.2013

По настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење на нормалност не би било ништо друго туку давање на „зелено светло“ на Груевски да продолжи со своите погубни политики, вели Црвенковски ...

Дали СДСМ преку Милетиќ ќе има градоначалник во Куманово?

Република - 18.02.2013

Партијата на Драгиша Милетиќ, покрај скопската општина Карпош, свои кандидати за градоначалници и советници има во општина Куманово и Старо Нагоричани.

Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Вечер Прес - 18.02.2013

Не е точно дека со бојкотот граѓаните ќе немаат избор. Тие го имаат и се наоѓаат пред клучниот избор, вели Црвенковски во интервју за Дојче веле Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од ...

Груевски навреме го прочита Црвенковски

Република - 18.02.2013

Дали премиерот Никола Груевски беше свесен што ќе се случи ште на средината на декември минатата година?! Тогаш актуелниот претседатек на Влада анализираше дека лидерот на опозицијата, Бранко ...

Црвенковски: Отпорот ќе се интензивира, битката е за државата и откажување нема

Бриф - 18.02.2013

- Сами ја создадоа оваа криза, сами ја продлабочуваат, сами ќе мора и да се соочат и со одговорноста. Ние сме цврсто решени да го продолжиме отпорот кој во наредниот период ќе се интензивира и ќе ...

Црвенковски: Одлуката за бојкот беше најтешка во историјата на партијата

Тера - 18.02.2013

Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата, свесни сме за последиците што таа ги носи и за партијата и за државата, вели лидерот на СДСМ, Бранко ...

Црна книга за Црвенковски

Република - 18.02.2013

фото: Либертас Станари од скопски Аеродром вечерва се јавиле во редакцијата на порталот „Либертас“ за да го искажат чудењето како што рекоа што луѓе активисти на владеjачката партија одат од врата на ...

(ВИДЕО) Груевски: Од однесувањето на Гркот Бранко единствено Грција се радува

Либертас - 18.02.2013

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Црвенковски: Се откажуваме од предвремени ако се реши името

Либертас - 18.02.2013

„Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори“, во интервју за НОВА открива лидерот на ...

Црвенковски: Ако Груевски го реши името, се откажуваме од предвремени избори

Тера - 18.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори.

Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Република - 18.02.2013

Не е точно дека со бојкотот граѓаните ќе немаат избор. Тие го имаат и се наоѓаат пред клучниот избор, вели вели Црвенковски во интервју за Дојче Веле Одлукаа за бојкот на локалните избори беше една ...

Црвенковски: Донесена е најтешката одлука во историјата на партијата

Sky - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски во интервју за „Дојче Веле“ вели дека по настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење на нормалност не би било ништо друго туку давање на „зелено ...

Видео: Груевски го прочита Црвенковски пред два месеци

Денешен - 18.02.2013

Премиерот груевски уште во средината на декември минатата година предупреди за однесувањето на Црвенковски и неговите одлуки во овој период.

Црвенковски убеден дека ќе има предвремени избори: Од сабота почнуваме со секаков вид отпор!

Sky - 18.02.2013

Во интервју за Телма претседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски вели дека кандидирањето на Стевчо Јакимовски за градоначалник и покрај партиската одлука за бојкот, нема да влијае ...

Црвенковски: Се уште има можност за решение до денот на изборите

МК News - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски смета дека доколку има политичка волја може да се најде решение за политичката криза до одржувањето на локалните избори.

(ВИДЕО) Црвенковски: Ако Груевски го реши името и влеземе во НАТО, ќе се откажеме од барањето за избори

Либертас - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, во интервју за НОВА, зборува за бојкотот на локалните избори, потегот на Јакимовски, барањето за предвремени парламентари избори и други теми.

Црвенковски: Ако Груевски го реши името, се откажуваме од предвремени избори

Sky - 18.02.2013

Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори – вели лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ...

Црвенковски: Се уште има можност за решение до денот на изборите

Н.Македонија - 18.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски смета дека се уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март, но смета дека одлуката за бојкот на локалните избори била една од најтешките во историјата ...