TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Можни се нови избори

Дневник - 14.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се можни нови избори ако владејачката Партија на правдата и развојот (АKП) и опозицијата не успеат во напорите да формираат нова влада во рамките на уставниот рок од 45 дена.

Ердоган: Можни се нови избори

Макфакс - 14.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека можни се нови избори, доколку владејачката партија „Правда и развој“ (АКП) и опозицијата не успеат во напорите да формираат нова влада во рамките на уставниот рок од 45 дена.

Ердоган: “неизбежни” се нови избори, ако до 45 дена нема влада

Локално - 14.06.2015

“Неизбежно” се предвремени избори, ако владејачката Партија на правдата и развојот и главната опозиција не успеа да формираат нова влада во уставниот лимит од 45 дена.Ова го изјави претседателот на Турција Реџеп Ердоган, цитиран од Ројтерс.

Ердоган и дава мандат на својата партија да состави влада

Фактор - 14.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека ќе побара од владејачката партија на правдата и развојот (AKP) да формира коалициска влада, откако таа го загуби своето мнозинство на парламентарните избори.

Ердоган: Можни се нови избори

Тера - 14.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека можни се нови избори, доколку владејачката партија „Правда и развој“ (АКП) и опозицијата не успеат во напорите да формираат нова влада во рамките на уставниот рок од 45 дена.

Турските избори ќе ја решат политичката криза во Македонија

Н.Македонија - 13.06.2015

Турција е на крстопат и се соочува со драматични промени. Резултатите од изборите предизвикаа политички земјотрес, чии последици ќе се почувствуваат не само во земјата туку и пошироко. Изборните резултати ја турнаа членката на НАТО и аспирантка за ...

Губењето на апсолутната власт го омекна егото на Ердоган – побара што побрза да се формира коалициска влада

Капитал - 12.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика партиите во Турција да го тргнат егото на страна и да формираат што е можно побрзо коалициска влада. Оваа изјава на Ердоган доаѓа само три дена по парламентарните избори на кои неговата Партија на ...

Ердоган повикува на брзо формирање влада

Sky - 12.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Анкара ги повика политичките партии „што е можно побргу“ да ја формираат новата влада, по парламентарните избори одржани пред четири дена на кои неговата владејачка Партија на правдата и развојот ...

По 3 дена 22 часа и 1 мин тишина: Ердоган побара коалиција

Фактор - 12.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика партиите да го тргнат егото на страна и да формираат што е можно побрзо коалициска влада. На церемонијата за делење дипломи во Анкара тој го прекинал молкот од 3 дена 22 часа и една минута по ...

Созревањето на демократска Турција

Н.Македонија - 12.06.2015

Што се случи во неделата на турските избори? Постои една површна школа на анализа, која, за жал, доминира со глобалните медиуми, па таму резултатот на турските избори се оценува како невиден пораз за Ердоган, почеток на крајот на Ердоган и слични ...

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

24 Вести - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

24 Вести - 11.06.2015

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори, изјави турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

Ердоган моли за коалициски партнер – историјата ќе ви суди!

Канал5 - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика политичките партии да го остават егото зад себе и да и се придружат на неговата партија да се формира влада. Историјата ќе му суди на секој кој сака да ја втурне Турција во политичка неизвесност, ...

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

Утрински - 11.06.2015

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори, изјави вчера турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

Кирилица - 11.06.2015

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори, изјави турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

ДАВУТОГЛУ: Со сите средства до нова влада

Телеграф - 11.06.2015

Доколку секој ги исполни своите должности и одговорности, во согласност со уставните гаранции, на виделина ќе излезе културата на помирување, рече Давутоглу Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во ...

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

Алфа - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

Сител - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Ердоган: Што побрзо да се формира влада

Кирилица - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

+инфо - 11.06.2015

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

Репортер - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна.

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

Алфа - 11.06.2015

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори, изјави вчера турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

+инфо - 11.06.2015

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори, изјави вчера турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

Ердоган-Да се формира Влада што побрзо

Р.С.Европа - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика политичките лидери во земјата да го остават своето его настрана и да формираат Влада што побрзо. За време не неговото телевизиско обраќање Ердоган предупреди дека историјата ќе им суди на сите кои ...

Прокурдската партија во Турција не ги сака ниту Ердоган, ниту неговите другари…

Локално - 11.06.2015

Турската прокурдска Народна демократска партија (HDP) денеска најави дека е отворена за преговори на сите варијанти за формирање на коалициска влада, освен со владејачката Партија на правдата и развојот (AKP), соопштува “Ројтерс”.

Ердоган: Што побрзо да се формира влада, егото да се остави на страна

Вечер Прес - 11.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика политичките партии во земјата да дејствуваат брзо со цел да се формира нова влада, порачувајќи дека егото треба да го остават на страна Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика политичките ...

Давутоглу: До нова Влада со сите средства

Република - 11.06.2015

-Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) ќе ги искористи сите можности во обид да формира нова влада пред да ја земе предвид идејата за нови вонредни избори – изјави вчера турскиот премиер и лидер на партијата Ахмет Давутоглу.

Можни коалиции во турската Влада

Телма - 10.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка на функцијата, што се смета за процедурален потег откако неговата Партија на правдата и развојот не го освои потребното мнозинство самостојно да формира Влада.

Ердоган ја прифати оставката на турскиот премиер Давотуглу

Канал5 - 10.06.2015

Претседателот на Турција Ердоган ја прифати оставката на турскиот премиер Ахмет Давотуглу по лошите резултати на парламентарните избори. Давутоглу ќе остане на функцијата до формирањето на новата влада, соопшти претседателството на партијата во ...

Давутоглу поднесе оставка од функцијата премиер во Турција

Нова ТВ - 10.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка која пак е прифатена од претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Давутоглу ќе остане на функцијата до формирањето на новата влада. Откако владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) го ...

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Правдико - 10.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка. На ова се гледа како на процедурален потег по неделните парламентарни избори. Давутоглу ќе остане на функцијата се додека не биде формирана нова влада.

ЕП: Турција да се реформира и да ја почитува демократијата и принципите на ЕУ

Фактор - 10.06.2015

Турција треба да стави крај на процесот на реформи во центарот на внатрешната политика и да се ангажира недвосмислено со почитување на демократските права и принципи, кои се во основата на ЕУ.

Ердоган ја прифати оставката на Давутоглу

Sky - 10.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прифати оставката на премиерот Ахмет Давутоглу, по парламентарните избори кои во неделата се одржаа во Турција, но ќе продолжи да ја извршува функцијата сè до формирањето на новата влада, соопштија од ...

Давутоглу поднесе оставка

24 Вести - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка

Утрински - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Ердоган ја смирува реториката, АKП типува на предвремени избори

Дневник - 09.06.2015

По неделните парламентарни избори, кои му ставија крај на 13-годишното мнозинско и авторитарно владеење на неговата Партија за правда и развој (АKП), турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посочи дека земјата влегува во несигурен период на ...

Тивка радост во Брисел по изборите во Турција

Deutsche Welle - 09.06.2015

ЕУ воздивнува со олеснување по изборите во Турција и крајот на соло-владеењето на АКП, која е тежок партнер. Сепак, повторен почеток на преговорите за приклучување засега не се очекува. Европската комисија останува стриктно неутрална кога станува ...

Бахчели: Нема коалиција со АКП ако се барат поголеми овластувања за претседателот

Утрински - 09.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националистичка акција (МХП), Девлет Бахчели најави дека нема да прифати формирање владина коалиција со владејачката конзервативно-исламиситчка Партија на правдата и развојот (АКП), доколку таа и натаму ...

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка

Телма - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка

+инфо - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Коалиција или влада на малцинство: што следува во турската политика?

Press24 - 09.06.2015

Хуриет дејли њуз - Истанбул Долгоочекуваните парламентарни избори завршија на не толку изненадувачки начин, затоа што истоштената Партија на правдата и развојот (АКП) го загуби своето мнозинство во парламентот.

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Кирилица - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Давутоглу поднесе оставка

Репортер - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот на ...

Продолжуваат преговорите за коалициска влада во Турција

МКД - 09.06.2015

Преговорите за составување коалициска влада продолжиле денес во Турција, каде што претседателот Ердоган треба да се сретне со премиерот по нивниот голем пораз на парламентарните избори. По изборите, кои се претворија во референдум против нејзиниот ...

Дебакл на претседателот

Окно - 09.06.2015

Турските гласачи одлучија демократски: постојат двајца недвосмислени губитници и една партија која доби. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, и неговата партија која ја поддржуваше со својата сила, религиозно-конзервативната АКП, спаѓаат во ...

Коалиција или влада на малцинство: што следува во турската политика?

Сител - 09.06.2015

Хуриет дејли њуз - Истанбул Долгоочекуваните парламентарни избори завршија на не толку изненадувачки начин, затоа што истоштената Партија на правдата и развојот (АКП) го загуби своето мнозинство во парламентот.

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Телеграф - 09.06.2015

На изборите во неделата конзервативната-исламистичка Партија на правдата и развојот (АКП) на Давутоглу освои најмногу гласови, но го загуби досегашното парламентарно мнозинство Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на ...

Ердоган ја прифати оставката на премиерот Давутоглу

Макфакс - 09.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прифати оставката на премиерот Ахмет Давутоглу, по парламентарните избори во недела во Турција, што претставува „техничка неопходност“ за формирање на нова влада.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка

Алфа - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Нетпрес - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Бахчели: Нема коалиција со АКП ако се бараaт поголеми овластувања за претседателот

Алфа - 09.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националистичка акција (МХП), Девлет Бахчели најави дека нема да прифати формирање владина коалиција со владејачката конзервативно-исламиситчка Партија на правдата и развојот (АКП), доколку таа и натаму ...

Бахчели: Нема коалиција со АКП ако се барат поголеми овластувања за претседателот

+инфо - 09.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националистичка акција (МХП), Девлет Бахчели најави дека нема да прифати формирање владина коалиција со владејачката конзервативно-исламистiчка Партија на правдата и развојот (АКП), доколку таа и натаму ...

Економист: Изборните резултати во Турција претставваат блокада на автокрацијата

Кирилица - 09.06.2015

Резултатите од изборите во неделата во Турција, претставуваат прв пораз на претседателот Реџеп Таип Ердоган, откако во 1994 година ја доби битката за градоначалник на Истанбул, пишува британскиот неделинк „Економист“ забележувајќи дека не ...

Ден по изборите, рекорден пад на турската лира и драстичен пад на берзата во Истанбул

Бизнис Вести - 09.06.2015

Турската лира падна до рекордно дно во однос на доларот, а главниот берзански индекс на берзата во Истанбул загуби над 8% на почетокот на тргувањето во понеделникот, откако за прв пат по повеќе од една деценија владејачката Партија на правдата и ...

Помалите почнаа да го уценуваат Ердоган- нема поголеми овластувања за претседателот

Локално - 09.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националистичка акција (МХП), Девлет Бахчели најави дека нема да прифати формирање владина коалиција со владејачката конзервативно-исламиситчка Партија на правдата и развојот (АКП), доколку таа и натаму ...

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Република - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка како дел од постапката по парламентарните избори. Оставката е прифатена од претседателот на Турција Таип Ердоган, соопштија медиумите. Давутоглу ќе остане на функцијата до формирањето на новата влада, ...

Турскиот премиер Давутоглу поднесе оставка

Вечер Прес - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет Турскиот премиер ...

Ердоган му го доделува мандатот на Давутоглу за формирање на влада

Фактор - 09.06.2015

Премиерот прво ќе си поднесе оставка за да му биде доделена повторно. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе се состане со премиерот Ахмед Давутоглу за првпат по неуспехот на владејачката партија да го задржи парламентарното мнозинство, кој се ...

Давутоглу ќе “запне” да поднесе оставка од партиската функција, Ердоган “ќе го моли” да не го прави тоа

Локално - 09.06.2015

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу се состана со турскиот претседател Реџеп Ердоган за консултации, откако владејачката партија го загуби парламентарното мнозинство. Сега Партијата на правдата и развојот е принудена да бара коалиција со помали ...

„Економист“ : Изборните резултати во Турција претставваат блокада на автократијата

Локално - 09.06.2015

Резултатите од изборите во неделата во Турција, претставуваат прв пораз на претседателот Реџеп Таип Ердоган, откако во 1994 година ја доби битката за градоначалник на Истанбул, пишува британскиот неделинк „Економист“ забележувајќи дека не ...

Коалиција или малцинска влада: што следува во турската политика?

Вечер Прес - 09.06.2015

Доколку не може да се направи стабилна коалициска влада, предвремени избори спроведени при владеење на АКП се подобар избор за Давутоглу и Ердоган, пишува Хуриет дејли њуз Долгоочекуваните парламентарни избори завршија на не толку изненадувачки ...

Ердоган ја прифати оставката на премиерот Давутоглу

Точка - 09.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прифати оставката на премиерот Ахмет Давутоглу, по парламентарните избори во недела во Турција, што претставува „техничка неопходност“ за формирање на нова влада.

Давутоглу поднесе оставка, Ердоган ја прифати!

Фактор - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка како дел од постапката по парламентарните избори. Оставката е прифатена од претседателот на Турција Таип Ердоган, соопштија медиумите. Давутоглу ќе остане на функцијата до формирањето на новата влада, ...

Коалиција или влада на малцинство: што следува во турската политика?

Н.Македонија - 09.06.2015

Долгоочекуваните парламентарни избори завршија на не толку изненадувачки начин, затоа што истоштената Партија на правдата и развојот (АКП) го загуби своето мнозинство во парламентот. Таа се уште е водечка партија со околу 41 проценти поддршка од ...

Ердоган бара партнери за владеење

Н.Македонија - 09.06.2015

Партијата на турскиот претседател првпат по 13 години не може самостојно да формира влада и ќе мора да бара коалициски партнери. Од АКП велат дека ако не успеат да формираат влада, тогаш може да има нови избори Турскиот лидер не доби шанса да го ...

Бахчели: Нема коалиција со АКП ако се барат поголеми овластувања за претседателот

Н.Македонија - 09.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националистичка акција (МХП), Девлет Бахчели најави дека нема да прифати формирање владина коалиција со владејачката конзервативно-исламиситчка Партија на правдата и развојот (АКП), доколку таа и натаму ...

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу поднесе оставка

Lider - 09.06.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу попладнево поднесе оставка на функцијата во рамки на процедурата за избор на нова влада по неделните парламентарни избори, но ќе продолжи да ја извршува должнста се до изборот на нов владин кабинет, соопшти Кабинетот ...

Предвремени избори во Турција доколку АКП не формира коалициска влада

24 Вести - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот освои речиси 41 отсто од гласовите на вчерашните парламентарни избори и првпат по 13 години не обезбеди доволно пратенички места самата да формира влада.

Ердоган остана без мнозинство - кој е следниот чекор

Канал5 - 08.06.2015

По првичниот шок од резултатите кои му ја одзедоа апсолутната власт на Ердоган, неговата Партија на правдата ќе се обиде да договори коалициона влада која би им овоможила тесно мнозинство во парламентот.

Турција: Коалиција или предвремени избори

Телма - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика сите политички партии да ја одржат стабилноста во земјата. Тој прв пат се обрати во јавноста со писмена изјава по завршувањето на изборите во која признава дека ниту една партија не може сама да ...

Ердоган: Нуту една партија не доби мандат самостојно да управува со Турција

24 Вести - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Партијата на Ердоган без мнозинството во парламентот

Алсат-М - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

Партијата на Ердоган без апсолутно мнозинство во турскиот парламент

24 Вести - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

АКП со најмногу гласови, но без мнозинство во турскот Парламент

Утрински - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.

Турција пред коалиција или нови избори

Утрински - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

Ердоган на тест да издејствува поголеми претседателски овластувања

Дневник - 08.06.2015

Вчера во Турција се одржаа парламентарни избори на кои речиси 54 милиони регистрирани избирачи го избираа новиот состав на националниот парламент, односно Големото народно собрание, кое брои вкупно 550 места, пренесоа тамошните медиуми.

Пирова победа на Eрдоган - без апсолутно мнозинство и можност за промена на Уставот

Канал5 - 08.06.2015

Партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган останува водечка политичка сила во Турција, но со драстичен пад на поддршката по вчера одржаните парламентарни избори. Владеачката партија на правдата и развојот освои 40 проценти гласови и прв ...

Реакции по изборните резултати во Турција

Телма - 08.06.2015

Партијата на Ердоган ја прослави победата на парламентарните избори во Турција, но по повеќе од една деценија владејачката партија не го освои мнозинството во парламентот. Ваквиот резултат како што велат политичките аналитичари, особено утринските ...

Изборен дебакл за Ердоган

Deutsche Welle - 08.06.2015

Партијата која во Турција владее од 2002 година - АКП, првпат го загуби владиното мнозинство. Земјата е соочена со турбулентни времиња на внатрешнополитички план, оценува Баха Гингер. Турските избирачи го кажаа своето - на парламентарните избори во ...

ИСТОРИСКИ ИЗБОРИ: Курдите во парламент, Ердоган бара стабилност

Телеграф - 08.06.2015

Мислењето на нашиот народ е над сè друго. Верувам дека резултатите, кои не ѝ даваат можност на ниту една партија да состави еднопартиска влада, ќе бидат оценети трезвено и реалистички од секоја партија одделно, посочил Ердоган Турција вчера имаше ...

Ердоган поразен и од Турците во Македонија

Репортер - 08.06.2015

Покрај тоа што по 13 години Ердоган го изгуби мнозинството во парламентот, од резултатите на вчера одржаните избори се гледа и дека мнозинството од Турците во Македонија кои имаат право на глас на парламентарните избори, не се задоволни од ...

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

Нетпрес - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Тројниот пораз на Ердоган

Оff.net - 08.06.2015

После години владеење, овие избори требаа да бидат следниот чекор во господарењето на Ердоган со Турција. Замислата беше да се освојат доволно многу гласови за земјата од парламентарна да се префрли на претседателска демократија.

Ердоган доживеа пораз во Македонија

Кирилица - 08.06.2015

Мнозинството од Турците во Македонија кои имаат право на глас на парламентарните избори, не се задоволни од владејачката партија, покажаа резултатите објавени на интернет страницата на изборната комисија, јави Либертас.

Взаемното прифаќање ќе ги заштити Турција и Европа од растечкиот екстремизам

+инфо - 08.06.2015

Дали зголемувањето на исламофобијата во Европа ќе обезбеди на Турција билет за влез во ЕУ? Реџеп Таип Ердоган се чини дека така мисли. И претседателот на Турција можеби е во право - но за погрешни причини, пишува Синан Улген во статијата за Фајненшл ...

АКП освои најмногу гласови, но остана без мнозинство во турскот Парламентот

Сител - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.

Ердоган: Ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со Турција

+инфо - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Ердоган: Нуту една партија не доби мандат самостојно да управува со Турција

Сител - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Инатот го доведе Ердоган сега да моли друг за целосна власт во Турција

Репортер - 08.06.2015

За прв пат откако се искачи на власт во 2002 година, исламската -конзервативна Партија на правдата и развојот (АКП) го губи парламентарното мнозинство, според прелиминарните резултати од вчерашните парламентарни избори.

Ердоган: Нуту една партија не доби мандат самостојно да управува со Турција

Кирилица - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Турција: Партијата на Ердоган го загуби мнозинството во Парламентот

МРТ - 08.06.2015

Неофицијалните конечни резултати покажуваат дека АК партијата, по преброените 99 отсто од гласачките ливчиња, освоила 41 отсто од гласовите и 258 пратенички места... Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на ...

Партијата на Ердоган победи на изборите, но го загуби мнозинството во Парламентот

Нетпрес - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција, пренесува МИА.

Партијата на Ердоган се соочува со предизвик за формирање Влада

Нова ТВ - 08.06.2015

Владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада. Партијата доби над 40 насто. Партијата на правдата и развојот која е на власт од 2002 година ќе ...

АКП освои најмногу гласови, но по 13 години, остана без мнозинство во парламент

+инфо - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во парламентот на Турција.

АКП освои најмногу гласови, но остана без мнозинство во турскиот Парламент

Алфа - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.

Партијата на Ердоган го загуби апсолутното мнозинство

Кирилица - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

Партијата на Ердоган без мнозинството во парламентот

Правдико - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

Избори во Турција: Ердоган победи, но го загуби мнозинството во парламентот

Кајгана - 08.06.2015

Според прелиминарните резултати од парламентарните избори во Турција, владејачката партија на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Партијата на правдата и развојот (AKP) освои најмногу гласови, но го загуби мнозинството во турскиот парламент, ...

Девлет Бачели: Или коалиција или нови избори

+инфо - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

Партијата на Ердоган можно е да не формира влада?

Телеграф - 08.06.2015

Лидерот на ХДП, Селахатин Демирташ (42), кого го нарекуваат „курдскиот Обама“, веќе ја отфрли можност за коалицирање со АКП, нагласувајќи дека со овие избори е ставена точка на натамошната приказна за поголеми претседателски овластувања, на што се ...

Бачели: Ердоган -или коалиција или нови избори

Репортер - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

Девлет Бачели: Или коалиција или нови избори

Сител - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

Партијата на Ердоган без мнозинството во парламентот

Р.С.Европа - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

Партијата на Ердоган го загуби апсолутното мнозинство во парламентот

А1 On - 08.06.2015

Владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада. Партијата доби над 40 насто. Партијата на правдата и развојот која е на власт од 2002 година ќе ...

Турција: АКП со најмногу гласови, но без мнозинство во парламентот

Курир - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција, пренесе ...

Ердоган победи, но не само што нема да може да го смени уставот, туку АКП првпат не може самата да состави влада

Капитал - 08.06.2015

Не само што не успеа да дојде до посакуваното двотретинско мнозинство за промена на уставот, туку партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за прв пат откако дојде на власт во 2002 година, нема да може самостојно да состави влада.

Избори во Турција: Ердоган победи, но го загуби мнозинството во парламентот

Макфакс - 08.06.2015

Според прелиминарните резултати од парламентарните избори во Турција, владејачката партија на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Партијата на правдата и развојот (AKP) освои најмногу гласови, но го загуби мнозинството во турскиот парламент, ...

ТУРЦИЈА: Партијата на Ердоган по 13 години го загуби мнозинството

Телеграф - 08.06.2015

Најголем успех постигна прокурдската ХДП партија, која првпат самостојно учествуваше на едни избори во Турција и успеа да освои 13,1 отсто, што е повеќе и од најоптимистичките предвидувања Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) на ...

Изборна победа со вкус на пораз за Ердоган

Р.С.Европа - 08.06.2015

Надежите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе си обезбеди поголема моќ наидоа на голема пречка откако Партијата на правдата и развојот што тој ја има формирано на вчерашните избори за прв пат не успеа да освои апсолутно мнозинство во ...

Девлет Бачели: Или коалиција или нови избори

Press24 - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

+инфо - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Ердоган поразен и во Македонија

+инфо - 08.06.2015

Мнозинството од Турците во Македонија кои имаат право на глас на парламентарните избори, не се задоволни од владејачката партија, покажаа резултатите објавени на интернет страницата на изборната комисија , јави Либертас.

Владеачката партија во Турција за прв пат ќе мора да формира коалиција

МРТ - 08.06.2015

Со освоени 41, 59 насто од гласовите или 261 пратеник за прв пат по 13 години АКП, не успеа да освои двотретинско мнозинство, и ќе мора да формира коалиција... Владеачката партијата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, партијата за правда и развој ...

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

Сител - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Ердоган го изгуби мнозинството, Курдите празнуваат

Кирилица - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот Реџеп Таип Ердоган победи на парламентарните избори, но го изгуби досегашното мнозинство. АКП освои 43,5 отсто од гласовите, што претставува пад во однос на гласовите од ...

Ердоган да си ги намали амбициите, Курдите првпат влегоа во турскиот парламент

МКД - 08.06.2015

Надежите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да преземе поголема моќ беа уништени вчера, кога неговата владејачка АК партија не успеа да освои апсолутно мнозинство на парламентарните избори, покажаа прелиминарните резултати.

Ердоган: Ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата

Нетпрес - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Ердоган го изгуби апсолутното мнозинство, ништо од уставните промени

Алфа - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во соопштение рече дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и ...

По 13 години Ердоган го изгуби мнозинството во парламентот

Либертас - 08.06.2015

Делумно преброените гласови на парламентарните избори во Туција покажуваат дека владеачката Партија на правдата и развојот освоила 42,4 проценти што би значело дека ќе мора да формира малцинска влада.

Пад на турската берза и на валутата по парламентарните избори

Sky - 08.06.2015

Истанбулската берза утринава, веднаш по отворањето, забележа пад од шест отсто, додека турската валута регистрирала благ пад по парламентарните избори во земјата, каде владејачката Партија на правда и развој (АКП) по 13 години владеење го изгуби ...

Партијата на Ердоган го изгуби мнозинството во турскиот Парламент

Денешен - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.

Ердоган ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

еМагазин - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Ердоган го губи мнозинството – курдите влегуваат во парламентот

Бизнис Вести - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот / АКП / победи на парламентарните избори, но го изгуби досегашното мнозинство, пренесуваат агенциите. АКП освои 43,5 од гласовите, при 49,9% на претходните парламентарни избори.

Ердоган го изгуби мнозинството, нема да може сам да формира влада

еМагазин - 08.06.2015

Владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада, покажуваат резултатите од вчерашните парламентарни избори во Турција.

Ердоган доби гласови, но и црвен картон од гласачите

Локално - 08.06.2015

За прв пат откако се искачи на власт во 2002 година, исламската -конзервативна Партија на правдата и развојот (АКП) го губи парламентарното мнозинство, според прелиминарните резултати од вчерашните парламентарни избори.

Турција падна во политичка криза по изборите

Локално - 08.06.2015

Владејачката Партија на правдата и развојот на Турција ги доби спроведените во неделата парламентарни избори, но губи апсолутното мнозинство што може да ја внесе земјата во политичка криза.

НАМАЛЕНА МОЌ: Финансиските афери и авторитаризмот го лизнаа Ердоган!

Фактор - 08.06.2015

Ердоган активно во политиката се вклучува во 1994 кога е избран за градоначалник на Истанбул. Подоцна, тој е осуден на казна затвор поради потикнување на верска омраза, по што ја основа Партијата за правда и развој.

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

Либертас - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

Точка - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Партијата на Ердоган победи на изборите, но го загуби мнозинството во Парламентот

Точка - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција, пренесува МИА.

Избори во Турција: Ердоган победи, но го загуби мнозинството во парламентот

Тера - 08.06.2015

Според прелиминарните резултати од парламентарните избори во Турција, владејачката партија на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Партијата на правдата и развојот (AKP) освои најмногу гласови, но го загуби мнозинството во турскиот парламент, ...

Девлет Бахчели: Или коалиција или нови избори

Вечер Прес - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката партија на Ердоган не успее да договори коалиција со останатите две опозициски партии во ...

Девлет Бачели: Или коалиција или нови избори во Турција

Либертас - 08.06.2015

Лидерот на турската десничарска Партија на националното движење Девлет Бачели изјави дека во Турција би требало да има нови избори, доколку владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која победи на изборите, но го загуби парламентарното ...

Пад на турската валута и работење на берзата по парламентарните избори

Фактор - 08.06.2015

Истанбулската берза утрово , веднаш по отворањето, забележа пад од 6 одсто додека турската валута регистрираше блад пад после парламентарните избори во земјата каде владеачката Партија на правда и развој (АКП) изгубила апсолутно мнозинство во ...

Или коалициона влада во Турција, или нови избори

Вечер Прес - 08.06.2015

Надежите на турскиот претседател да ги преземе извршните овластувања во неделата наидоа на голема сопка, кога владеачката Партија на правдата и развојот за прв пат откако е дојдена на власт не успеа да обезбеди категорично мнозинство во парламентот ...

АКП ќе се обиде да формира коалициска влада, ако не успее можни се предвремени избори

Република - 08.06.2015

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе се обиде да формира коалициска влада како прва опција, откако го загуби парламентарното мнозинство, изјави денеска вицепремиерот Нуман Куртулмуш.

Ердоган: Ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата

Точка - 08.06.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ниту една партија не доби мандат самостојно да управува со земјата по парламентарните избори и ги повика сите политички сили да работат на почитување на атмосферата на доверба и стабилност ...

Изборен дебакл за Ердоган

Либертас - 08.06.2015

Партијата која во Турција владее од 2002 година – АКП, првпат го загуби владиното мнозинство. Земјата е соочена со турбулентни времиња на внатрешнополитички план, оценува Баха Гингер, во анализата за Дојче веле .

Партијата на Ердоган го загуби мнозинството во парламентот

Sky - 08.06.2015

Владејачката Партија на правда и развој (AKP) на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган победи на парламентарните избори, но го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

„Гардијан“: Турција може да се соочи со нови избори

Фактор - 08.06.2015

Коалициските преговори ќе доминираат во Турција во текот на следните недели откако гласачите ги променија плановите на претседателот Реџеп Таип Ердоган да го промени уставот и ги отргне канџите околу власта со воведувањето на претседателска ...

Ердоган доживеа пораз во Македонија! Најмногу гласови за Народната демократска партија (ХДП)

Либертас - 08.06.2015

Покрај тоа што по 13 години Ердоган го изгуби мнозинството во парламентот, од резултатите на вчера одржаните избори се гледа и дека мнозинството од Турците во Македонија кои имаат право на глас на парламентарните избори, не се задоволни од ...

Победата на Ердоган извесна, исходот не?

Н.Македонија - 08.06.2015

Околу 54 милиони Турци вчера излегоа да гласаат на парламентарни избори, кои се сметаат за клучни за иднината на нивната земја ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ТУРЦИЈА Испитувањата на јавното мислење пред гласањето укажуваа дека победата на владејачката ...

Ердоган го изгуби апсолутното мнозинство

Н.Македонија - 08.06.2015

Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада По пребројувањето на скоро сите ...

Изборен дебакл за Ердоган

Идивиди - 08.06.2015

Партијата која во Турција владее од 2002 година - АКП, првпат го загуби владиното мнозинство. Земјата е соочена со турбулентни времиња на внатрешнополитички план, оценува Баха Гингер. Турските избирачи го кажаа своето - на парламентарните избори во ...

Партијата на Ердоган го загуби мнозинство во Парламентот

Lider - 08.06.2015

Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.

АКП освои најмногу гласови, но остана без мнозинство во турскот Парламентот

Идивиди - 08.06.2015

Анкара, 8 јуни 2015 (МИА) - Турската владејачка партија на Правдата и развојот (АКП) освои најмногу гласови на вчерашните парламентарни избори, но првпат по 13 години, го загуби мнозинството во Парламентот на Турција.