TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

Фокус - 20.05.2018

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп“

Канал5 - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Рочиште за „Поткуп“, Заев ќе добие пресуда

ТВ21 - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Утре пресудата за Зоран Заев

Алсат-М - 20.05.2018

Кривичниот суд утре се очекува да ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Се сомничи за барање мито од струмички бизнисмен. За в среда е закажана и објава за пресудата за поранешниот премиер, Никола Груевски, ...

Неделава пресуди за „Поткуп“ и за „Тенк“

24 Вести - 20.05.2018

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Утре пресуда за „Поткуп“, во среда за случајот „Тенк“

Телма - 20.05.2018

Недела на пресуди во Кривичниот суд. Актуелниот и поранешниот премиер Груевски и Заев ке ги слушнат пресудите за „Поткуп“ и „Тенк“. Во понеделник ќе биде обајвена пресудата за случајот „Поткуп“.

Следува недела на судски пресуди против Груевски и Заев

Алсат-М - 20.05.2018

Недела на судски пресуди. Зоран Заев утре, Никола Груевски во среда, ќе чујат дали се виновни или не во случаите „Поткуп“, односно „Тенк“. Премиерот прв ќе ја дознае одлуката на Кривичниот суд.

Се чека на пресудата за „Поткуп“

+инфо - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп“

Сител - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Пресуда за Заев - судот ќе пресече за „Поткуп"

Press24 - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Пресуда за Заев в понеделник – за Груевски в среда

Макфакс - 20.05.2018

Неделава кривичниот суд во Скопје треба да ги објави пресудите за случаите „Поткуп“ и „Тенк“, во кои се обвинети актуелниот премиер Зоран Заев и експремиерот Никола Груевски. Кога Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев со друг став за ...

Заев ослободен од вина за поткуп: Среќен сум што ја дочекав правдата

Нова ТВ - 20.05.2018

-Како и за секој граѓанин трауматичен е моментот додека ја слушате пресудата, но сум среќен сум што добив ослободтелна пресуда и дочекав правда. Му го посакувам тоа на секој граѓанин преку транспарентни постапки како што беше и мојата.

Утре пресуда за „Поткуп“: Обвинителката бара премиерот Заев да биде прогласен за виновен

Курир - 20.05.2018

Кривичниот суд утре ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“, каде како обвинет се појавува премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Процесот околу овој случај трае веќе подолго време, а на минатото рочиште обвинителката Валентина ...

Заев ќе ја чуе пресудата за „Поткуп“

Независен - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Премиерот Заев денес ќе ја чуе пресудата за случајот „Поткуп“

МКД - 20.05.2018

Основниот суд Скопје 1 денес на пладне ќе ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во кој обвинет за барање на поткуп е премиерот Зоран Заев. Актуелниот премиер очекува ослободителна пресуда во овој судски процес, бидејќи како што изјави, се работи ...

Денеска пресуда за „Поткуп“

Р.С.Европа - 20.05.2018

Кривичниот суд денеска ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. На минатото рочиште обвинителката побара наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

А1 On - 20.05.2018

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп”

Слободен Печат - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

Кајгана - 20.05.2018

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот ...

Недела на пресуди за „ПОТКУП“ и за „ТЕНК“

Сител - 20.05.2018

За Заев утре, за Груевски во среда. Кривичниот суд ќе ги објави пресудите за актуелниот и поранешниот премиер. По скоро три години предмет Поткуп стигна до судска завршница, но на крајот јавното обвинителство побара многу помала казна за премиерот ...

Пресуда за Заев в понеделник – за Груевски в среда

Sky - 20.05.2018

Неделава кривичниот суд во Скопје треба да ги објави пресудите за случаите „Поткуп“ и „Тенк“, во кои се обвинети актуелниот премиер Зоран Заев и експремиерот Никола Груевски. Кога Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев со друг став за ...

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп“

CivilMedia - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Се чека на пресудата за „Поткуп“

Либертас - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Денес пресуда за Заев, во среда за Груевски

iPortal - 20.05.2018

Кривичниот суд денеска ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп“

Локално - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

Република - 20.05.2018

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Пресудата за „Поткуп“ ќе биде обелоденета денес

Н.Македонија - 20.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за ...

Од ВМРО-ДПМНЕ се жалат дека судството било политизирано, на Груевски му се судело експресно

Фокус - 19.05.2018

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правниот систем колабира под политичките притисоци

Макфакс - 19.05.2018

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правото е дерогирано, а правосудниот систем понижен

А1 On - 19.05.2018

„Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права.

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудството е понижено, во случајот „Поткуп“ постои доказ на кој јасно се гледа дека Заев бара пари, а ...

Курир - 19.05.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Од опозициската партија потенцираат дека наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правниот систем колабира под политичките притисоци

Точка - 19.05.2018

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ огорчени од правосудството

CivilMedia - 19.05.2018

Пред самиот крај на случајот „Тенк“ во кој обвинети се Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра, ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со соопштение, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правниот систем колабира под политичките притисоци

Sky - 19.05.2018

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци

Канал 77 - 19.05.2018

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права – реагира денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судиите се под притисок, сите однапред ги знаат пресудите за „Тенк“ и „Поткуп“

Макфакс - 18.05.2018

Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок. Споредбата како се водат случаите „Поткуп“ и „Тенк“ е најдобар доказ дека не постои правда, туку само политички нарачан прогон, соопшти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудствотое на колена, судиите се во грч и работат под политички притисок

Курир - 18.05.2018

Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, споредбата како се водат случаите Поткуп и Тенк е најдобар доказ дека не постои правда, туку само ...

Дали „Поткуп“ и „Тенк“ ќе ја вратат довербата во судството?

Р.С.Европа - 18.05.2018

Следува период во кој ќе бидат познати пресудите за неколку предмети, меѓу кои „Поткуп“ и „Тенк.“ Експерти очекуваат судовите да работат законски, истакнувајќи дека мал е временскиот период да се даде генерална оценка дали правосудството почнало да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудството е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок

А1 On - 18.05.2018

„Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок. Споредбата како се водат случаите Поткуп и Тенк е најдобар доказ дека не постои правда, туку само политички нарачан прогон.

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудството е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок

МКД - 18.05.2018

„Споредбата како се водат случаите Поткуп и Тенк е најдобар доказ дека не постои правда, туку само политички нарачан прогон. Случајот Поткуп каде што првообвинет е Зоран Заев, кого цела јавност го виде дека од позиција на градоначалник бара едно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судиите се под притисок, сите однапред ги знаат пресудите за „Тенк“ и „Поткуп“

Sky - 18.05.2018

Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок. Споредбата како се водат случаите „Поткуп“ и „Тенк“ е најдобар доказ дека не постои правда, туку само политички нарачан прогон, соопшти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судиите се под притисок, сите однапред ги знаат пресудите за „Тенк“ и за „Поткуп“

Точка - 18.05.2018

Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок. Споредбата како се водат случаите „Поткуп“ и „Тенк“ е најдобар доказ дека не постои правда, туку само политички нарачан прогон, соопшти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што се случува сега во судот е неправда која што мора да прекине

Канал5 - 17.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска со критики за судството споредбено како се одвиваат процесите Поткуп и ...

Стоилковски: Судот со двојни стандарди, целосно се става во функција на политичка пресметка со неистомислениците на ...

А1 On - 17.05.2018

„Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти“, рече Наум Стоилковски, ...

Стоилковски: Предметите Тенк и Поткуп се најдобар доказ дека судството работи под политички притисок

Курир - 17.05.2018

Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти.

Заев в понеделник ќе ја дознае пресудата за случајот „поткуп“

Сакам да кажам - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев в понеделник ќе ја дознае пресудата за предметот „Поткуп“, во којшто се товари дека примил награда за службено дејствие, што секако бил обврзан да го направи како градоначалник на Струмица.

Случај „Поткуп“: Делото преквалификувано во поблага верзија, Заев ќе тужи за прислушувањето – пресуда в понеделник

Таратур - 16.05.2018

Пресудата во случајот „Поткуп“ во кој премиерот Зоран Заев ќе се товари за барање (а не примање) мито во времето кога беше градоначалник на Струмица, судијата Дарко Тодоровски ќеќ ја изречи в понеделник, на 21 мај.

И актуелниот и поранешниот премиер чекаат пресуда

МКД - 16.05.2018

Во Основниот суд Скопје 1 привршуваат судските постапки за случаите во кои им се суди на сегашниот премиер, Зоран Заев, како и на поранешниот премиер, Никола Груевски. И двете судски постапки се пред завршница во Кривичниот суд.

Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго

Телма - 15.05.2018

Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго. Наместо за примање поткуп за што е предвидено најмалку 5 години затвор, обвинителката Валентина Бислимовска, во завршниот збор побара судот да го осуди за барање поткуп за што ...

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

Канал5 - 15.05.2018

Обвинителката Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

24 Вести - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Во понеделник пресуда за „Поткуп“

24 Вести - 15.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена во понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски. Во Кривичниот суд денеска беа изнесени завршните зборови на ...

Заев: Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“, каква и да биде

Фокус - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

Завршни зборови за „Поткуп”

Канал5 - 15.05.2018

Во Кривичниот суд се очекува да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

24 Вести - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

ТВ21 - 15.05.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, треба да бидат изнесени завршни зборови. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

ТВ21 - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Денеска завршни зборови за „Поткуп“, Заев очекува ослободителна пресуда

Фокус - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за „Поткуп“

Алсат-М - 15.05.2018

Денеска, со завршни зборови на обвинителството и одбраната, во Основниот суд Скопје 1 завршува судскиот процес „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Според обвинението, Заев додека бил градоначалник на Струмица од бинисменот Никола Николов ...

Обвинителството инсистира за осудителна пресуда за Заев, но бара помала казна

Фокус - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовса во своите завршни зборови за случајот „Поктуп“ направи преквалификација на кривичното дело со кое се гони премиерот Зоран Заев, па така наместо за примање поткуп, обвинителката реши да го гони за кривичното дело од ...

Сменето обвинението за „поткуп“, Заев сега се гони за ветување дека ќе прими награда

Сакам да кажам - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска од Обвинителството за организиран криминал го смени обвинението против премиерот Зоран Заев во предметот „Поткуп“, па место за примање поткуп од 164.000 евра, го преиначи во обвинение за дадено ветување дека ќе ...

Снимката од ПИ-мерките нема да биде доказ во „Поткуп“

Фокус - 15.05.2018

Снимката од премиерот Зоран Заев на која преговара со бизнисменот Иван Николов за донирање за изградба на црква нема да се користи како доказ во случајот Поткуп бидејќи претходно обвинителката направи преквалификација на кривичното дело, па со ...

Медарски: Заев беше наместен со агент провокатор, бараме ослободителна пресуда

Фокус - 15.05.2018

Адвокатот Филип Медарски на денешните завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев истакна дека судот треба да донесе ослободителна пресуда бидејќи како што рече, Заев бил вплеткан во местенка, која обвинителството и ...

Пресуда за „поткуп“ во понеделник, Заев кажа дека ќе ја почитува каква и да биде

Сакам да кажам - 15.05.2018

Одбраната на премиерот Зоран Заев во завршните зборови за случајот „Поткуп“ побара да отпаднат, т.е. да се издвојат доказите од посебните истражни мерки против него, зашто обвинителството за организиран криминал го преиначи обвинението.

Заев за „Поткуп“: Ќе ја почитувам секоја судска одлука

Фокус - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев во својот завршен збор за случајот „Поткуп“ истакна дека ќе ја почитува секоја судска одлук, истакнувајќи дека добил фер судење. -Со самата преквалификација на делото и признанието дека снимките се незаконски се докажа дека во ...

Oбвинителството се премисли, Заев нема да одговара за земање поткуп

Алсат-М - 15.05.2018

Обвинителството за организиран криминал се премисли. Премиерот Зоран Заев нема да го гони за примање мито, туку за барање пари од струмичкиот бизнисмен Иван Николов во случајот „Поткуп“. Се преквалификацијата на обвинението, се намали и висината на ...

На Заев ќе му се суди за барање поткуп, не важат пи-мерките

24 Вести - 15.05.2018

Од една до пет години затвор е казната со која се соочува премиерот Зоран Заев. Обвинителката од организиран криминал Валентина Бислимовска се пишмани и пред да биде донесена пресудата го смени делото.

Обвинителката побара Заев да одговара за барање, а не за примање поткуп

Канал5 - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев да одговара за барање, а не за примање Поткуп. Пресудата ќе биде изречена во понеделник. Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот Поткуп рече дека обвинетиот Зоран Заев не примил мито, туку само барал ...

Во понеделник пресуда за „Поткуп“ за Заев

ТВ21 - 15.05.2018

Јавното обвинителство во последен момент се премисли. На денешното последно рочиште за случајот Поткуп во кој обвинет е Зоран Заев како градоначалник на Струмица, обвинителката Валентина Бислимовска го преквалификува кривичното дело кое на товар му ...

Судијката Кацарска нема да носи пресуда за Заев во „Поткуп“

МКД - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска нема да учествува во носење на пресудата за случајот Поткуп во кој му се суди на премиерот Зоран Заев. Со измените кои ги направи обвинителката Валентина Бислимовска законот предвидува за кривично дело за кое е предвидена ...

(ВИДЕО) Заев: „Поткуп“ е срам за Јавното обвинителство

А1 On - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршните зборови во предметот „Поткуп“, рече дека каква и да е одлуката на судот во понеделник, ќе ја почитува. „Ова е срам за Јавното обвинителство во тоа време што се случувало“, рече Заев за органот на прогон кој го гони ...

Кацарска отпадна, нема да му суди на Заев за „Поткуп“

+инфо - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска и тројцата судии поротници повеќе не постапуваат во предметот „Поткуп“. Тоа значи дека тие нема да одлучуваат за пресудата која ќе ја донесе судот. Откако обвинителката Валентина Беслимовска направи измена на обвинението ...

Заев : Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп”

Слободен Печат - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

На Заев ќе му се суди за барање поткуп, не важат ПИ-мерките

Р.С.Европа - 15.05.2018

На премиерот Зоран Заев кој е обвинет во случајот „Поткуп’ ќе му се суди за барање, а не примање на мито откако обвинителството побара преквалификација на делото. Судијата Дарко Тодоровски посочи и дека нема да важат ни доказите прибавени со ...

Заев : Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“

Независен - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. - Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

Заев ќе ја почитува пресудата што ќе ја слушне во понеделник ВИДЕО

+инфо - 15.05.2018

Преквалификувањето на делото во „Поткуп“ е најмалку што можеше да го направи Обвинителството за да се сочува неговата чест во тоа време, рече Зоран Заев откако заврши главната расправа за случајот „Поткуп“.

В понеделник пресуда за Поткуп, Кацарска нема да суди

Нова ТВ - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска и тројцата судии поротници повеќе не постапуваат во предметот „Поткуп“. Тоа значи дека тие нема да одлучуваат за пресудата која ќе ја донесе судот. По паузата што беше дадена во судот главниот судија Дарко Тодоровски се ...

Пресуда за Поткуп во понеделник, Заев поднесе кривични пријави против обвинителите кои дозволиле негово прислушување

МКД - 15.05.2018

Во понеделник ќе биде изречена пресудата на Основниот суд Скопје 1 за случајот Поткуп во кој му се суди на премиерот Зоран Заев. Судијата Дарко Тодоровски рече дека на 21 мај во 12 часот ќе ја соопшти одлуката за овој предмет.

Завршни зборови за случајот Поткуп во кој е обвинет Заев

МКД - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот Поткуп во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

(Видео) „Поткуп“ е срам за Јавното обвинителство, рече Заев по завршните зборови во судот

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршните зборови во предметот „Поткуп“, рече дека каква и да е одлуката на судот во понеделник, ќе ја почитува. „Ова е срам за Јавното обвинителство во тоа време што се случувало“, рече Заев за органот на прогон кој го гони ...

Заев: Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“

Стандард - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

Судијката за која Груевски тврдеше дека ќе го ослободи Заев, нема да му суди на премиерот

Правдико - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска за која експремиерот Никола Груевски тврдеше дека ќе го ослободи премиерот Зоран Заев, повеќе не е член на судискиот совет. Ова следува откако Обвинителството го преквалификува делото за Заев.

Заев - од судење, на самит на ЕУ по решение за името

Глас на Америка - 15.05.2018

Резервираност и во Македонија и во Грција за исходот од средбата Заев - Ципрас на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија СКОПЈЕ — Денеска, со завршните зборови, во Кривичниот суд во Скопје, продолжи судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет ...

Обвинителката и Заев со завршни зборови за „Поткуп“

+инфо - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови во „Поткуп“

Нова ТВ - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Независен - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

(ВИДЕО) Обвинителството се пишмани: Бара пониска казна за Заев

А1 On - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поктуп” рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е ...

Во понеделник пресуда за „Поткуп“

Стандард - 15.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена во понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски. Во Кривичниот суд денеска беа изнесени завршните зборови на ...

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

Курир - 15.05.2018

бвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Стандард - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Во понеделник пресуда за „Поткуп“

Кајгана - 15.05.2018

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена во понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски.

Завршни зборови во „Поткуп“, Заев очекува да биде ослободен

Слободен Печат - 15.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска е закажано изнесувањето завршни зборови за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Потоа, судискиот совет, со кој раководи судијата Дарко Тодоровски, треба да ја објави пресудата.

Завршни зборови, па пресуда за Заев во „Поткуп“

Макфакс - 15.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје за денеска е закажано изнесувањето завршни зборови за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Потоа судискиот совет со кој раководи судијата Дарко Тодоровски, треба да ја објави пресудата.

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

Сител - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Завршни зборови за „Поткуп“, пресуда до крајот на мај

Нова ТВ - 15.05.2018

Со девет одлложувања и осум одржани судски рочишта денеска, со завршни зборови на обвинителството и одбраната, во Основниот суд Скопје 1 завршува судскиот процес „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев.

Денес завршни зборови на Заев и пресуда за случајот „Поткуп“

Таратур - 15.05.2018

Денес во Кривичниот суд во Скопје е закажано судското рочиште за случајот „Поткуп“ во кој првообвинет е премиерот Зоран Заев, а на кое ќе бидат изнесени завршните зборови, после што судијата Дарко Тодоровски треба да ја изрече пресудата.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Сител - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

(Видео) Обвинителството се пишмани: Бара пониска казна за Заев

Макфакс - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поктуп” рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, ...

Делото на Заев преквалификувано: Не е примање поткуп

Независен - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Судијката за која Груевски тврдеше дека ќе го ослободи Заев, нема да му суди на премиерот

А1 On - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска за која екс-премиерот Никола Груевски тврдеше дека ќе го ослободи премиерот Зоран Заев, повеќе не е член на судискиот совет. Ова следува откако Обвинителството го преквалификува делото за Заев.

Заев нема да одговара за примање поткуп, ОЈО бара преквалификација

Нова ТВ - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев нема да одговара за кривичното дело примање поткуп. Обвинотелката Валентина Бислимовска во завршните зборови на денешното рочиште за Поткуп рече дека од досега изведените докази и врз основа на сведочењето на Иван Николов, ...

Обвинителката бара пресуда за Заев за барање а не за примање поткуп

+инфо - 15.05.2018

На рочиштето на кое обвинителството и одбраната на Зоран Заев во случајот „Поткуп“ требаше да ги дадат завршните зборови, обвинителката Валентина Беслимовска направи измена и дополнување на обвинителниот акт.

Обвинителката одлучи Заев да го гони за барање, но не и за примање поткуп

МКД - 15.05.2018

Измена на обвинението во случајот „Поткуп“ направи денеска обвинителката Валентина Бислимовска од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, во својот завршен збор. Според измената на обвинителката Бислимовска, судот треба да ...

Обвинителството бара пониска казна за Заев

Слободен Печат - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поткуп“ рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов, кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е ...

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

А1 On - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Судијката за која Груевски тврдеше дека ќе го ослободи Заев, нема да му суди на премиерот

Макфакс - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска за која екс-премиерот Никола Груевски тврдеше дека ќе го ослободи премиерот Зоран Заев, повеќе не е член на судискиот совет. Ова следува откако Обвинителството го преквалификува делото за Заев.

Денеска ќе падне пресуда за „Поткуп“

Фактор - 15.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје за денеска е закажано изнесувањето завршни зборови за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Потоа судискиот совет со кој раководи судијата Дарко Тодоровски, треба да ја објави пресудата.

Завршни зборови за „Поткуп“

Република - 15.05.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, треба да бидат изнесени завршни зборови. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Заев : Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“

Локално - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

Обвинителството го измени обвинението за „Поткуп“. бара Заев да се казни за барање поткуп до 5 год

Либертас - 15.05.2018

Јавната обвинителка Валентина Бислимовска изврши прецизирање и преквалификација на делото „Поткуп“ за кој се товари Зоран Заев и со новиот прецизиран предлог бара да се казни до 5 години затвор, бидејќи побарал поткуп, што е казниво, а факт е дека ...

На Заев место за примање ќе му биде изречена пресуда за барање на поткуп

Вечер Прес - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на денешното рочиште како што се очекуваше го прекфаликфикува делото за кое што е обвинет премиерот Зоран Заев и од судот побара наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

„Поткуп“ е срам за Јавното обвинителство, рече Заев по завршните зборови во судот

Точка - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршните зборови во предметот „Поткуп“, рече дека каква и да е одлуката на судот в понеделник, ќе ја почитува. „Тоа што се случувало е срам е за Јавното обвинителство во тоа време“, рече Заев за органот на прогон кој го гони ...

Пресудата за „Поткуп“ Заев ќе ја слушне в понеделник

Точка - 15.05.2018

Одбраната на премиерот Зоран Заев во завршните зборови за случајот „Поткуп“ побара да се издвојат доказите од посебните истражни мерки против него, зашто обвинителството за организиран криминал го преиначи обвинението.

Обвинителката бара преквалификација за „Поткуп“ – Заев да биде осуден, но со помала казна

Либертас - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска, на завршните зборови за случајот „Поткуп”, рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. -Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е ...

Пресудата за „Поткуп“ Заев ќе ја слушне в понеделник

24Инфо - 15.05.2018

Одбраната на премиерот Зоран Заев во завршните зборови за случајот „Поткуп“ побара да се издвојат доказите од посебните истражни мерки против него, зашто обвинителството за организиран криминал го преиначи ...

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

24Инфо - 15.05.2018

Завршни зборови за случајот „Поткуп“ На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши ...

Видео: Обвинителството се пишмани: Бара пониска казна за Заев

Точка - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поткуп” рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е ...

Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев во „Поткуп“

Мета - 15.05.2018

Обвинителството денеска го преквалификува обвинението против Зоран Заев од „примање поткуп“ во „барање пари како поткуп“, а снимката која кружеше на „Јутјуб“ под името „Едно евро за Вицето“ е отфрлена како доказ.

Заев: Очекувам правда!

CivilMedia - 15.05.2018

„Среќен сум, што преку јавноста и транспарентноста на процесот, конечно македонската јавност ја дозна вистината, задоволен сум што преку еден ваков јавен и транспарентен процес , преку одбраната, заедно со моите адвокати добив фер и законско право ...

В понеделник пресуда за „Поткуп“

Канал 77 - 15.05.2018

В понеделник ќе биде соопштена пресудата за случајот Поткуп, во кој му се суди на премеирот, Зоран Заев. Судијата Дарко Тодоровски го закажа рочиштето за во 12 часот. На денешното рочиште пак, Заев истакна дека институциите во земјава биле ...

Заев: Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“

Либертас - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

(Видео) „Поткуп“ е срам за Јавното обвинителство, рече Заев по завршните зборови во судот

Sky - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршните зборови во предметот „Поткуп“, рече дека каква и да е одлуката на судот в понеделник, ќе ја почитува. „Тоа што се случувало е срам е за Јавното обвинителство во тоа време“, рече Заев за органот на прогон кој го гони ...

Судијката за која Груевски тврдеше дека ќе го ослободи Заев, нема да му суди на премиерот

Sky - 15.05.2018

Судијката Добрила Кацарска за која експремиерот Никола Груевски тврдеше дека ќе го ослободи премиерот Зоран Заев, повеќе не е член на судискиот совет. Ова следува откако Обвинителството го преквалификува делото за Заев.

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Се потврди незаконитоста на ПИ мерките, очекувам правда

Бриф - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

Обвинителката побара на Заев да му се суди за „помало зло“

Фактор - 15.05.2018

бвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

CivilMedia - 15.05.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, треба да бидат изнесени завршни зборови. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Обвинителката одлучи Заев да го гони за барање, но не и за примање поткуп

Република - 15.05.2018

Измена на обвинението во случајот „Поткуп“ направи денеска обвинителката Валентина Бислимовска од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, во својот завршен збор. Според измената на обвинителката Бислимовска, судот треба да ...

Завршни зборови на обвинителката во „Поткуп“

Бриф - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Денеска завршни зборови за „Поткуп“

Тера - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Заев

еМагазин - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Либертас - 15.05.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, треба да бидат изнесени завршни зборови. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Денеска завршни зборови за „Поткуп“, Заев очекува ослободителна пресуда

Точка - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

24Инфо - 15.05.2018

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо ...

Обвинителката побара преквалификација на „Поткуп“ и помала казна за Заев

CivilMedia - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Дали Заев ќе биде осуден? Во понеделник пресуда за „Поткуп“

Локално - 15.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена во понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски. Во Кривичниот суд денеска беа изнесени завршните зборови на ...

Обвинителката ќе го гони Заев за барање, не и за примање поткуп

еМагазин - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Обвинителката го преквалификува делото, па Заев место за примање е обвинет за барање поткуп

Вечер Прес - 15.05.2018

Во завршните зборови за предметот „Поткуп, обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Локално - 15.05.2018

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Канал 77 - 15.05.2018

Денеска во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот Поткуп во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

,,Поткуп”: ОЈО бара преквалификација, а одбраната да не се ценат доказите од ПИ мерките

Канал 77 - 15.05.2018

Обвинителството бара преквалификација на обвинението против премиерот, Зоран Заев кој е обвинет во случајот Поткуп. Нему му се става на товар кривичното дело примање поткуп, но обвинителката, Валентина Бислимовска во завршните зборови на денешното ...

Медарски: Заев беше наместен со агент провокатор, бараме ослободителна пресуда

Либертас - 15.05.2018

Адвокатот Филип Медарски на денешните завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев истакна дека судот треба да донесе ослободителна пресуда бидејќи како што рече, Заев бил вплеткан во местенка, која обвинителството и ...

Пресудата за „поткуп“ во понеделник, Заев ќе ја почитува секоја судска одлука

iPortal - 15.05.2018

Oдбраната на премиерот Зоран Заев во завршните зборови за случајот „Поткуп“ побара да отпаднат, т.е. да се издвојат доказите од посебните истражни мерки против него, зашто обвинителството за организиран криминал го преиначи обвинението.

Во понеделник пресуда за „Поткуп“

Либертас - 15.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена во понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски. Во Кривичниот суд денеска беа изнесени завршните зборови на ...

(Видео) Обвинителството бара пониска казна за Заев

Sky - 15.05.2018

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поктуп” рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е ...

Медарски: Заев беше наместен со агент провокатор, бараме ослободителна пресуда

iPortal - 15.05.2018

Адвокатот Филип Медарски на денешните завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев истакна дека судот треба да донесе ослободителна пресуда бидејќи како што рече, Заев бил вплеткан во местенка, која обвинителството и ...

Заев : Ќе ја почитувам секоја судска одлука за „Поткуп“

Н.Македонија - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

В понеделник пресуда за „Поткуп“

Н.Македонија - 15.05.2018

Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев ќе биде објавена в понеделник во 12 часот, најави на крајот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски. Во Кривичниот суд денеска беа изнесени завршните зборови на ...

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Н.Македонија - 15.05.2018

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, треба да бидат изнесени завршни зборови. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Пресудата за Заев за случајот ,,Поткуп“ ќе биде објавена во понеделник

AKO - 15.05.2018

,,Ова е срам за Јавното обвинтелство, она обвинтелство во тоа време“-рече премиерот Зоран Заев по денешното рочиште за случајот ,,Поткуп“. Тој рече дека опстојувањето на обвинителството тој да биде прогласен за виновен, иако е сменета ...