TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: Почитувани граѓани, ова е пред се ваш успех

Вест - 12.11.2005

И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ СЕ ОГЛАСИ ЗА МИСЛЕЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Шефот на државата не заборави да каже дека тој и како претседател, и како премиер, и како лидер на најголемата партија додека беше во опозиција, го дал максимумот во приближувањето кон ЕУ Претседателот Бранко Црвенковски вчера им го ...

Мислењето на ЕК - охрабрување и одговорност

Време - 12.11.2005

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ Мислењето од ЕК е сатисфакција, охрабрување и одговорност. Од овој момент работите зависат само од нас и мора да ја искористиме шансата што ни е дадена, изјави вчера претседателот Бранко Црвенковски.Тој оцени дека позитивното мислење за кандидатурата на ...

Никој нема ексклузивитет на заслугите за ЕУ

Утрински - 12.11.2005

Претседателот Бранко Црвенковски за одлуката на Брисел Според шефот на државата, не само оваа туку и наредните влади ќе имаат капацитет да ги спроведат реформите за Унијата Слободанка Јовановска Претседателот Бранко Црвенковски ја оцени како успех одлуката на Европската комисија да препорача ...

Успех на граѓаните и на сите партии

Дневник - 12.11.2005

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ Позитивното мислење на Комисијата на Европската Унија е, пред се, успех на граѓаните, кое претставува признание, охрабрување и одговорност, изјави вчера шефот на државата Бранко Црвенковски. Според него, предлогот за стекнување статус-кандидат за полноправно членство во ЕУ е ...

Црвенковски упати честитки за позитивното мислење

А1 - 11.11.2005

Таткото на нацијата се огласи. Честитки за препораката за кандидат до сите граѓани, тие се заслужни подеднакво како и тој и Бучковски и опозицијата, буквално сите, ставајќи јасно до знаење дека желбите за добивање датум за преговори се премногу амбициозни и ова е најмногу што можевме да го добиеме.

Македонија доби поддршка од Финска за интеграција во ЕУ

Утрински - 09.11.2005

Средба на претседателот Црвенковски со колешката од Финска, Тајра Халонен Црвенковски: Очекувам ЕУ ќе се справи со проблемите на најсоодветен начин и дека нема да биде загрозен историскиот проект за проширување на Унијата Хелсинки - Финска ги поддржува аспирациите на Македонија за членство во ЕУ.

Возбудлива недела за Македонија

Дневник - 09.11.2005

ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОСЕТА НА ФИНСКА Финска ги поддржува аспирациите на Македонија за членство во ЕУ. Билатералните односи бележат позитивен развој и се карактеризираат со меѓусебно разбирање и пријателство. Во наредниот период треба да се истакне економската соработка, оценија по вчерашната средба во ...

Црвенковски во посета на “Нокиа Мултимедиа“

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски денеска, на последниот ден од престојот во Финска, треба да ја посети компанијата за информатичка технологија “Нокиа Мултимедиа“. Во рамки на посетата на оваа скандинавска држава, Црвенкоски вчера оствари средба со претседателот на Финска Тарја ...

Статусот кандидат - само фаза од патот кој сме подготвени да го изодиме

Вечер Прес - 09.11.2005

Финска ги поддржува аспирациите на Република Македонија за членство во ЕУ. Билатералните односи бележат позитивен развој и се карактеризираат со меѓусебно разбирање и пријателство. Во наредниот период акцент треба да се стави на економската соработка, оценија по вчерашната средба во Хелсинки ...

Финска ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Макфакс - 08.11.2005

Скопје Финска ги поддржува реформските процеси во Македонија на нејзиниот пат кон Европската унија, се до стекнување полноправно членство. Ова го изјави финскиот премиер Мати Ванханен на средбата со македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска во Хелсинки, соопшти кабинетот на Црвенковски.

Црвенковски со државниот врв на Финска

Макфакс - 08.11.2005

Скопје Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска го започнува работниот дел на посетата на Финска со средби со властите на оваа скандинавска држава. Црвенковски, како што соопшти неговиот Кабинет, денеска треба да се сретне со претседателката на Финска Тарја Халонен.

Црвенковски во тридневна работна посета на Финска

Утрински - 07.11.2005

Активност Претседателот Бранко Црвенковски од денеска ќе престојува во тридневна работна посета на Финска. Црвенковски за време на посетата ќе се сретне со претседателката на Финска, Тарја Халонен, со финскиот премиер Мати Ванханен, како и со спикерот на финскиот парламент, Паво Липонен.

Црвенковски во работна посета на Финска

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска патува во Финска, во работна посета на таа земја. Црвенковски за време на посетата ќе се сретне со претседателката на Финска Тарја Халонен. Разговорите ќе се одржат во вторник, на 8 ноември во претседатескатa палата во Осло.