TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Младиќ бара да се предаде

Утрински - 25.02.2006

Според холандскиот министер за надворешни работи ХАГ - Холандскиот министер за надворешни работи изјави дека српските власти го известиле оти осомничениот за воени злосторства, генерал Ратко Младиќ, можеби е болен и бара да се предаде.

Србија не очекува скоро предавање на Младиќ во Хаг

Вест - 25.02.2006

БЕЛГРАД, 25 февруари (Ројтерс) - Србија вчера соопшти дека не очекува да го предаде Ратко Младиќ на трибуналот во Хаг во наредните денови и покрај бранот шепкулации дека еден од најбараните осомничени злосторници во Балканските војни само што не бил БЕЛГРАД, 25 февруари (Ројтерс) - Србија вчера ...

Белград не знае каде е Младиќ

Време - 25.02.2006

ПОТРАГА ПО ГЕНЕРАЛОТ Српската влада тврди дека не знае каде се крие бараниот воен злосторник Ратко Младиќ, за кого неделава се тврдеше дека бил лоциран и дека води преговори со властите за да се предаде во Хаг. - Српската влада прави се што може да ги исполни своите меѓународни обврски, но не ...

Злосторниците - херои на мојот народ!

Дневник - 25.02.2006

Даут Даути Ратко Младиќ е во теснец, ако може да им се верува на доброупатените медиуми. Веќе фатен или на трага, сеедно. Од Европа јасни сигнали дека нема простување до српските власти. Или Младиќ во Хаг или "бај, бај, европски соне"!.

Последна команда - пукајте во мене!

Вечер Прес - 25.02.2006

И покрај големата фама што се крена околу неговото наводно апсење, генралот Ратко Младиќ се уште е на слобода, а официјалните власти во Белград одрекуваат дека тие не само што не контактираат со него, туку не го ни лоцирале, а камоли да раговараат за сумата што тој евентуално би ја добил кога ...

Прекинуваат преговорите со ЕУ ако Младиќ до април не се најде во Хаг

Време - 24.02.2006

ЕВРОКОМЕСАРОТ ОЛИ РЕН МУ ДАДЕ РОК НА БЕЛГРАД Европскиот комесар за проширување Оли Рен првпат индиректно спомнал краен рок, април, за фаќање и испорачување на Ратко Младиќ во Хаг, по чие истекување ЕУ ќе ги прекине преговорите со Србија за Договорот за стабилизација и асоцијација, јави белградското ...

Србија ќе го даде Младиќ или нема преговори со ЕУ

Вест - 24.02.2006

БЕЛГРАД, 24 февруари (Ројтерс) - Европската унија ја повика вчера Србија да го предаде воениот криминалец во бегство генералот Ратко Младиќ со предупредување дека ова би можело да ги одложи преговорите со Белград за поблиска соработка ако тој не биде изведен пред лицето на правдата.

ЕУ бара Србија да го предаде Младиќ

Утрински - 24.02.2006

Повторното предупредување од Брисел до Белград БЕЛГРАД - ЕУ побара од Србија да го предаде генералот Ратко Младиќ кој е обвинет за воени злосторства, предупредувајќи ја дека би можела да ги одложи разговорите за зближување со Белград доколку тој не биде изведен пред лицето на правдата.

Ратко Младиќ е заробен, ама не е уапсен

Дневник - 24.02.2006

МЕДИУМИТЕ СЕ ПРАВДААТ Српските извори што пред три дена ја лансираа веста дека е уапсен Ратко Младиќ вчера повторно тврдеа дека не се далеку од вистината и оти властите во Белград во секој момент може да го испратат генералот во Хаг.

Трилерот пак одложен!

Вечер Прес - 24.02.2006

Воено-политичкиот трилер "Операција Младиќ" никако да ја доживее својата српско-хашка премиера. Досегашните безбројни одложувања само ја иритираа јавноста, а најмногу "продуцентот" Карла дел Понте. И кога деновиве, дел од српските и европските медиуми помислија дека "операцијата" е завршена, ...

Досието на Младиќ пред затворање

А1 - 23.02.2006

Без оглед дали генералот Ратко Младиќ е веќе уапсен или во тек се преговори со него за доброволно предавање на хашкиот Трибунал, досието на најбараниот хашки бегалец очигледно е пред затворање. Една од причините секако е истекувањето на рокот кој Белград го доби од Брисел за испорака на Младиќ.

Драгаш: Младиќ бил уапсен во Романија

А1 - 23.02.2006

И понатаму продолжуваат да се лиферуваат контрадикторни информации за тоа дали е уапсен поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Младиќ. Најновата информација е дека Младиќ е уапсен завчера во Романија. Ова доцна синоќа го изјави директорот на Меѓународниот институт за безбедноста на Србија и ...

ЕУ ќе ги прекине преговорите со Белград ако Младиќ не биде уапсен

А1 - 23.02.2006

Европскиот комесар за проширување Оли Рен ја предупреди Владата во Белград дека ЕУ ќе ги прекине преговорите за склучување спогодба за стабилизација и асоцијација со СЦГ доколку во најкус можен рок не биде откриен и уапсен поранешниот српски генерал во Босна Ратко Младиќ.

Младиќ три години командуваше со охридската касарна

Утрински - 23.02.2006

Генералот во бегство, топ-тема во Охрид Во Охрид Младиќ бил испратен да направи ред во охридската касарна, особено по сознанијата дека нешто чудно се случува во Албанија ОХРИД - Апсењето или предавањето на генералот Ратко Младиќ на Хашкиот трибунал е топ-тема во охридската јавност.

Медиумите го уапсија Ратко Младиќ

Дневник - 23.02.2006

НОВИНАРИТЕ ГО ТЕСТИРААТ ТРПЕНИЕТО НА БЕЛГРАД И НА ХАГ Српските власти ниту го уапсиле генералот Ратко Младиќ ниту преговараат со него, што може да предизвика сериозен застој за Србија на патот кон Европската Унија. Ова вчера во Хаг го објави главната обвинителка на Хашкиот суд, Карла дел Понте, ...

Дел Понте: Младиќ е на слобода

Утрински - 23.02.2006

Главниот обвинител на ОН за воени злосторства, Карла дел Понте, изјави вчера дека владата на Белград ја уверува дека командантот на босанските Срби, Ратко Младиќ, и натаму е на слобода. Дел Понте рече дека †лажните гласишта немаат апсолутно никаква основа во реалност" и дека нема индикации оти се ...

ЕУ ќе ги прекине преговорите со Белград ако наскоро Младиќ не биде уапсен

Канал5 - 23.02.2006

Европскиот комесар за проширување Оли Рен ја предупреди Владата во Белград дека Европската унија ќе ги прекине преговорите за склучување спогодба за стабилизација и асоцијација со СЦГ доколку во најкус можен рок не биде откриен и уапсен поранешниот српски генерал во Босна Ратко Младиќ, јави ...

Младиќ преговара за предавање?

Време - 23.02.2006

БУРА ОД ШПЕКУЛАЦИИ ОКОЛУ БАРАНИОТ СРПСКИ ВОЕН ЗЛОСТОРНИК Српските медиуми завчера, од неколку извори, објавија дека бараниот воен злосторник генералот Ратко Младиќ е лоциран и дека во тек се преговори за негово апсење. Српската влада неколку пати демантираше дека Младиќ бил уапсен, па дури и ...

Генералот ево тешка криза

Дневник - 23.02.2006

Советник на српскиот премиер индиректно најави дека генералот Младиќ ги добил сите можни гаранции, но оти е во криза и не сака да се предаде. Советникот Владета Јанковиќ, како искусен политичар и дипломат, не потврдил дека властите преговараат со Младиќ, но изјавил: "Понудени му се сите гаранции, и ...

Младиќ на слобода, Дел Понте бара да го уапсат

Вест - 23.02.2006

БЕЛГРАД/ХАГ, 23 февруари (Ројтерс) - Главниот обвинител на Обединетите нации Карла дел Понте вчера ги негираше гласините дека воениот криминалец во бегство Ратко Младиќ бил уапсен и апелираше до Србија да го најде или ризикува да им наштети на напори БЕЛГРАД/ХАГ, 23 февруари (Ројтерс) - Главниот ...

ЕУФОР под опсада во Тузла

Дневник - 23.02.2006

Лажната вест за приведувањето на Младиќ предизвикала голем метеж во Тузла. Новинари и сниматели нагрнале кон базата "Орао" на ЕУФОР, откако агенциите ја завртеа веста дека специјалната полиција и жандармеријата го уапсиле Младиќ во Србија и го префрлиле во Тузла.

Не го преболел убиството на татко му од усташите

Утрински - 23.02.2006

Во Штип велат дека со Младиќ тешко се комуницирало Младиќ беше познат како голем љубител на шахот, а за време на војникувањето во Македонија го научил македонскиот јазик ШТИП - Ратко Младиќ во Македонија како офицер на ЈНА бил на служба и во Штип. Градот под Исарот го памети како командант на 39.

Српските медиуми го "уапсија" Ратко Младиќ!

Утрински - 23.02.2006

Голема конфузија околу информациите за наводното апсење на српскиот воен злосторник Постојат неколку верзии за тоа што се случува со Младиќ, едната е дека е уапсен и пренесен во Хаг, другата е дека се преговара со него за доброволно предавање ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Неполн ден по информацијата дека е ...

Воениот сирак стана воен злосторник

Утрински - 23.02.2006

Со две точки од обвинението кои го товарат за геноцид, седум за злосторства против човештвото - протерувања по политичка, расна и верска основа, истребување, убиства, депортација - и шест за кршење на законите и обичаите на војувањето, најбараниот обвинет за воени злосторства на просторите на ...

Засега без реализација!

Вечер Прес - 23.02.2006

Белградскиот печат, во вчерашните изданија, различно пишува за наводното лоцирање, предавање или апсење на Ратко Младиќ. "Вечерње новости" пишува дека информациите околу апсењето на Ратко Младиќ, синоќа, "достигнале врв", и пренесуваат изјава на неименуван "претставник" на Националниот совет за ...

„Независне новине“: Во тек се преговори со Младиќ за негово приведување

А1 - 22.02.2006

Српските власти на планината Цер во близина на границата со Босна и Херцеговина од пред неколку дена водат преговори со поранешниот генерал на армијата на Република Српска Ратко Младиќ за негово предавање, објавува денеска бањалучкиот весник „Независне новине“ повикувајќи се извори блиски до ...

Дел Понте: Младиќ не е уапсен

А1 - 22.02.2006

Не се точни наводите дека поранешниот генерал на босанските Срби е уапсен, изјави попладнево главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте. Таа во денешната остра и заканувачка изјава со критика и до белградските власти, но и од Брисел. „Тој може и мора веднаш да биде уапсен.

Српските граѓани различно реагираат во врска со Младиќ

А1 - 22.02.2006

По вчерашните контрадикторни вести во врска со апсењето на Младиќ, атмосферата денеска во Србија потсетува на атмосферата во Хрватска пред апсењето на генералот Готовина. Граѓаните, а на основа анкетите што ги прават електронските медиуми, реагираат различно, но сигурно со многу помалку емоции за ...

ЕУ ќе ги прекине преговорите ако Србија не го предаде Младиќ

А1 - 22.02.2006

Европската унија ја предупреди Владата во Белград дека ќе ги прекине започнатите преговори со Србија и Црна Гора за склучување договор за стабилизација и асоцијација доколку до крајот на овој месец не биде уапсен поранешниот генерал на српските сили во Босна Ратко Младиќ.

Караџиќ и Младиќ се во Србија

Утрински - 22.02.2006

СПОРЕД ХАГ Бања Лука - Најбараните обвинети од Хашкиот трибунал, поранешните лидери на босанските Срби, Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, се наоѓаат во Србија, а во Република Српска постои мрежа што го помага нивното криење, изјави портпаролката на Судот во Хаг, Флоренс Артман.

Младиќ само што не се предал

Време - 22.02.2006

НОВО ВЕТУВАЊЕ НА СРПСКИТЕ ВЛАСТИ Владета Јанковиќ, советник на српскиот премиер Воислав Коштуница, најави дека бараниот воен злосторник генералот Ратко Младиќ наскоро ќе се предаде. - Колку што ми е познато, во тек е решавање на проблемот - изјавил Јанковиќ за српската новинска агенција „Бета“.

Младиќ е лоциран, но уште не е уапсен, тврди функционер на српската државна безбедност

Канал5 - 22.02.2006

Позната е местоположбата на која што се наоѓа поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ и властите водат преговори за негово доброволно предавање, изјави за агенцијата АП висок функционер на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), кој побарал да остане анонимен.

Младиќ до понеделник ќе биде во Хаг

Дневник - 22.02.2006

ПОЧНА ОДБРОЈУВАЊЕТО Генералот Ратко Младиќ ќе биде уапсен и префрлен во Хаг до крајот на февруари затоа што не се предал во предвидениот рок, пишува белградскиот весник "Блиц". Весникот тврди дека властите во Белград и ветиле на главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте дека ...

Србија најави скоро фаќање на Младиќ

Вест - 22.02.2006

БЕЛГРАД, 22 февруари (Ројтерс) - Воениот криминалец генерал Ратко Младиќ кој се уште е во бегство, наскоро ќе биде фатен, предвиде вчера еден висок советник на српскиот премиер Воислав Коштуница. Сите органи на прогонот работат на апсењето на воениот командант на босанските Срби, изјави Владета ...

“Независне новине”: Во тек се преговори со Младиќ за негово предавање

Канал5 - 22.02.2006

Српските власти на планината Цер во близина на границата со Босна и Херцеговина од пред неколку дена водат преговори со поранешниот генерал на армијата на Република Српска Ратко Младиќ за негово предавање, објавува денеска бањалучкиот весник “Независне новине” Бања Лука, 22 февруари (МИА) - ...

Медиумска збрка околу информацијата за апсењето на Младиќ

А1 - 21.02.2006

Во врска со апсењето на Младиќ, во Белград владее вистинска медиумска збрка. Срѓан Ѓуриќ, портпаролот на српската Влада, повторно демантира дека Младиќ е веќе упапсен, а портпаролот на српската полиција, Драгана Кајганиќ, изјави дека оваа институција денеска немала никакви акции во врска со ...

Артман: Караџиќ и Младиќ се наоѓаат во Србија

А1 - 21.02.2006

Најбараните обвинети од Хашкиот трибунал, поранешните лидери на босанските Срби Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, се наоѓаат во Србија, а во Република Српска постои мрежа што го помага нивното криење, изјави портпаролката на Судот во Хаг Флоренс Артман.

Артман: Караџиќ и Младиќ се кријат во Србија

Канал5 - 21.02.2006

Најбараните обвинети од Хашкиот трибунал, поранешните лидери на босанските Срби Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, се наоѓаат во Србија, а во Република Српска постои мрежа што го помага нивното криење, изјави портпаролката на Судот во Хаг Флоренс Артман.

Посредничка улога на СПЦ?

Вечер Прес - 21.02.2006

Властите во Белград интензивно преговараат со обвинетите за злосторства Ратко Младиќ и Радован Караџиќ, кои бараат по пет милиони евра за да се предадат, објави германскиот весник "Ное оснабрикер цајтунг". Според истиот извор, "посредничка улога во преговорите, во најмала рака, има и Српската ...

Караџиќ и Младиќ бараат по 5 милиони евра за да се предадат

А1 - 20.02.2006

Властите во Белград интензивно преговараат со обвинетите за злосторства Ратко Младиќ и Радован Караџиќ, кои бараат по пет милиони евра за да се предадат, објави денеска германскиот весник „Ноје оснабрикер цајтунг“ (Neue Osnabruecker Zeitung).

Генералот Ратко Младиќго чекаат во пет заседи

Дневник - 20.02.2006

ДОЛГА ПОТЕРА ПО БЕГАЛЕЦОт Српската влада му поставила заседа на генералот Ратко Младиќ на пет локации што ги посетувал најбараниот осомничен воен злосторник на Балканот, тврди белградскиот весник "Блиц". Изворот на весникот тврди дека локациите се утврдени со помош од разузнавачките информации од ...

Карла Дел Понте му се закани на Белград

Време - 20.02.2006

БИДЕЈЌИ СЕ ИСПЛАТЕЛО Карла дел Понте, главна обвинителка на Хашкиот трибунал, побарала од ЕУ да ги прекине преговорите со Србија и Црна Гора за Спогодбата за стабилизација и асоцијација доколку Ратко Младиќ не биде испорачан во Хаг до крајот на февруари, јави МИА.

Караџиќ и Младиќ бараат по пет милиони евра за да се предадат

Канал5 - 20.02.2006

Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ и генералот Ратко Младиќ бараат по пет милиони евра за да им се предадат на властите, пишува денеска германскиот весник “Ноје оснабрикер цајтунг” од истоимениот град во Долна Саксонија.