TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошевиќ две години порано го предвидел масакрот во Сребреница

Утрински - 05.11.2003

Сведочење на лорд Дејвид Овен пред Хашкиот трибунал ХАГ - Поранешниот српски лидер Слободан Милошевиќ предвидел дека ќе се случи масакр во босанската енклава Сребреница две години пред тоа, но не успеал да го спречи, изјави во понеделникот пратеникот на ЕУ за време на војната.

Милошевиќ го испитуваше Дејвид Овен

Канал5 - 04.11.2003

На своето судење за воени злосторства во Хаг, поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ го испитуваше лордот Дејвид Овен, поранешен мировен пратеник на Европската унија за Балканот, кој заедно со пратеникот на Обединетите нации Сајрус Ве На своето судење за воени злосторства во Хаг, ...

Овен, Рамбо и Јенки пред Хашкиот трибунал

Дневник - 04.11.2003

ПРОЦЕСИ ВО ХАГ Слободан Милошевиќ имаше доволно влијание врз босанските Срби за да ја запре војната во Босна, изјави вчера британскиот лорд Дејвид Овен пред Хашкиот трибунал, јави Макфакс. Овен, кој беше мировен посредник за време на војните во Босна и во Хрватска, сведочеше на судењето на ...

Лорд Овен вели Милошевиќ можеше да ја спречи војната во 1993

Вест - 04.11.2003

ХАГ, 4 ноември (АП) - Слободан Милошевиќ можеше да ја спречи војната во 1993 година - изјави вчера во Хаг поранешниот мировен посредник за поранешна Југославија Лорд Дејвид Овен. Повикан да сведочи против Милошевиќ пред Хашкиот трибунал, Овен изјави дека Милошевиќ во 1993 година можел да ги натера ...