TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: ДУИ нема да дозволи донесување на закон за бранителите

Телма - 16.09.2012

ДУИ не сака да коментира изјави на партиски лидери, како што тоа беше вчерашната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за законот за бранителите, дадена на партиски форум, изјави денеска ...

Груевски: Законот за бранители е добар и е согласно Уставот, не штети никому

Сител - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски - Законот за бранители е добар и не штети никому

Inpress - 16.09.2012

Скопје, 16. септември 2012 (ИНПРЕС) Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска ...

Груевски: Законот за бранители не штети никому

Курир - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорозува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски: Законот за бранители не загрозува ничии интереси

МКД - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорозува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски: Законот за бранители е добар и е согласно Уставот, не штети никому

МРТ - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

Дали Груевски и Ахмети направија „септемвриски договор“?

Inpress - 16.09.2012

Скопје, 16. септември 2012 (ИНПРЕС) Освежени од ладниот воздух во Приштина и особено од советите и препораките и советите кои ги добија таму, од ДУИ како да ретерираат од првичните тврди ставови.

Груевски: Законот за бранители е добар и е согласно Уставот, не штети никому

Нетпрес - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски прозборе за законот за бранители и рецесијата

Р.С.Европа - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

За Груевски ситуацијата е тешка, не исклучува избори

Алфа - 16.09.2012

Исклучително сложена – така премиерот ја оценува политичката ситуација и односите во владината коалиција – сериозно начнати по настанот во Слупчане, промената на имињата на дел од чаирските училишта ...

Груевски: Законот за бранителите ниту е противуставен, ниту против некој етникум

Нетпрес - 16.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Друга влади земјата би ја воделе непринципиелно, смета Гуревски

Либертас - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски.

Ништо од предвремени избори - ДУИ останува во Владата

Вечер Прес - 16.09.2012

Многумина очекуваат ДУИ да излезе од власта ако биде донесен законот за бранителите за да им се отвори место на нив, но ДУИ нема таква намера, вели Ермира Мехмети-Деваја од ДУИ.

Груевски: Убедлива победа на претстојните локални избори

Вечер Прес - 16.09.2012

ОДБЕЛЕЖАН 21. РОДЕНДЕН НА ПОДМЛАДОКОТ НА ВМРО-ДПМНЕ Зборувајќи и за другите актуелни теми, премиерот повика на зачувување на меѓуетничкиот соживот и ги осуди сите чекори кои не водат кон политичка ...

Законот за бранителите е правичен и не загрозува никого

Вечер Прес - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен, не е против никого, не е противуставен и не ги загрозува интересите на никоја етничка заедница.

Груевски: Законот за бранителите не му штети никому

Н.Македонија - 16.09.2012

Законот за бранителите е правичен и не е противуставен, не е против никого, не загорузува ничии интереси и не загрозува ниту една етничка заедница, нагласи денеска премиерот Никола Груевски Овој ...

Дали Груевски и Ахмети направија „септемвриски договор“?

Идивиди - 16.09.2012

Освежени од ладниот воздух во Приштина и особено од советите и препораките и советите кои ги добија таму, од ДУИ како да ретерираaт од првичните тврди ставови.

Продолжува комисиската расправата за Законот за бранителите

Утрински - 15.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства.

Груевски: ВМРО ДПМНЕ не посакува, но ќе оди на предвремени избори ако се неизбежни

Deutsche Welle - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Македонија и внимание кон семејствата на загинатите бранители, вели ...

Груевски: законот за бранители не е антиалбански

Телма - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Законот за бранителите ниту е противуставен, ниту против некој етникум

Дневник - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Законот за бранителите по осми пат пред Собраниска комисија

Дневник - 15.09.2012

Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства и денеска е на дневен ред на Собраниската Комисија за труд и социјална политика.

Груевски: Не отстапуваме од Законот за бранители

24 Вести - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум

Утрински - 15.09.2012

„Обидите за негово кочење и блокирање се безсмислени и не се во духот на Рамковниот договор и во духот на соживотот и толеранцијата“, вели премиерот Предложениот закон за бранители не е ...

Согласни се само дека не се за нови избори

Дневник - 15.09.2012

Двајцата лидери вчера во исто време беа на средби, но премиерот со своите коалициски партнери, a Ахмети, освен средбите со дипломатите, во седиштето на ДУИ во Чаир се сретна и со своите министри ...

Што зборува молкот на Талат Џафери?

Утрински - 15.09.2012

ДУИ ја смени тактиката за опструирање на законот за бранителите, што го предлага ВМРО-ДПМНЕ Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, го замени со долгометражен молк маратонскиот ...

Се затвораат опциите за избори

Утрински - 15.09.2012

Соња Крамарска Иако маглата од последните политички процеси се уште не е дигната, полека се наѕираат контурите на епилогот од кризата во владејачката коалиција.

Груевски: Закон за бранители не е противуставен, и не е против некој етникум

А1 On - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Закон за бранители е мала компензација за тие што ја бранеа Македонија

+инфо - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Мехмети: Ништо од предвремени избори - ДУИ останува во Владата

Press24 - 15.09.2012

Некој друг може да се очекува ДУИ да ја напушти владата да оди на предвремени избори...Не сме подготвени ниту заинтересирани да направиме место за игра на другите, но ќе го направиме она што е нашата ...

Груевски: Законот за бранители не е противуставен - тој е мала компензација за оние кои се жртвуваа за Македонија

Press24 - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Законот за бранителите не е противуставен, ниту е против некој етникум

Курир - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Законот за бранителите не е против ниту еден етникум

Макфакс - 15.09.2012

Предлог-законот за бранителите не е противуставен и не е против ниту еден етникум, порача премиерот Никола Груевски во својот говор на Годишна конференција на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Ни збор за средбата Груевски – Ахмети

Алфа - 15.09.2012

Тајно, без медиуми, владините партнери Груевски и Ахмети, според неофицијални информации, се сретнале. Состанокот најверојатно бил во зградата на Владата.

Мехмети - Дерала: ДУИ не ја напушта владата

+инфо - 15.09.2012

Донесувањето на законот за бранители, онака како што е предложен од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата и на институциите, ...

Мехмети Деваја: ДУИ не излегува од Владата

А1 On - 15.09.2012

ДУИ не излегува од Владата. Многумина тоа и го чекаат, за да им се отвори место на нив, но ДУИ нема таква намера,Ермира Мехмети Деваја, во интервју за „Журнал“, го соопшти јасно ставот на ...

Мехмети-Деваја: Законот за бранители може да доведе до нестабилност меѓу Македонците и Албанците

Либертас - 15.09.2012

„Законот за бранители, онака како што е предложен од ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата, но и нестабилност во односите меѓу Македонците и ...

Груевски: Законот за бранителите е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите

Sky - 15.09.2012

- Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Мехмети Деваја: ДУИ нема да ја напушти Владата

Sky - 15.09.2012

Донесувањето на законот за бранители, онака како што е предложен од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата и на институциите, ...

Груевски: Законот за бранителите ниту е простивуставен, ниту против некој етникум

Денешен - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Законот за бранители е компензација за оние кои ги загубија животите за Македонија, не е противуставен

Либертас - 15.09.2012

„Предложениот Закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Груевски: Законот за бранителите не е противуставен

Н.Македонија - 15.09.2012

Предложениот закон за бранители не е противуставен, не е против некој етникум, туку е мала компензација на оние кои ги ризикуваа животите во одбрана на Република Македонија и мало внимание кон ...

Поддршка за законот за бранителите

Н.Македонија - 15.09.2012

Несогласувањата со ДУИ за предлог-законот за бранителите, последните податоци од Заводот за статистика за бруто-домашниот производ и претстојните локални избори беа теми на средбата на лидерот на ...

Комисијата за труд и социјала ќе работи деноноќно

Утрински - 14.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел поскоро да мине ...

Сите кренаа раце европски

Утрински - 14.09.2012

Во парламентот спласнува напрегнатоста меѓу коалициските партнери Партиска поделба по етнички линии може, ама само за внатрешна употреба, како дел од опасното кокетирање со масата гласачи.

Топло-ладна игра

Дневник - 14.09.2012

По четиридневно блокирање и надмудрување меѓу коалициските партнери и меѓу власта и опозицијата Собранието вчера обезбеди двотретинско мнозинство, а меѓукоалициската битка за бранителите се префрли ...

Комисијата за труд ја започнува прекувремената работа за Законот за бранителите

Канал5 - 14.09.2012

Комисијата најверојатно ќе работи и по 18 часот а расправата ќе продолжи и утре,иако е викенд. За 11 часот е закажано продолжението на Комисијата за труд и социјална политика во собранието на чиј ...

Димовски: Законот за бранители никому не му одзема права

Курир - 14.09.2012

Законот за бранителите е позитивен закон и закон кој никому не му одзема никакви права и можности, потенцира денес Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ не посакува, но е подготвена за избори

Макфакс - 14.09.2012

Предвремените избори не се најпосакувана опција за ВМРО-ДПМНЕ, но партијата е подготвена со полн капацитет да влезе во изборна кампања, порача Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации во ...

Со молчење ДУИ се бори против законот за бранители

Алфа - 14.09.2012

Со нова тактика, со молчење - ДУИ ја продолжи битката против законот за бранители во Парламентот. Талат Џафери кој остана актуелен говорник и денеска пред Комисијата за труд и социјала - денешниот ...

Ахмети ги собра министрите на средба, сите опции биле во игра!

+инфо - 14.09.2012

Додека премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска пред помалите коалициски партнери ја образложуваше владината криза пред помалите коалициски партнери, првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, ...

Најавија дека ќе работат шест дена неделно - Комисијата за труд ќе заседава и денес

Inpress - 14.09.2012

Скопје, 14. септември 2012 (ИНПРЕС) Претседателката на собраниската Комисија за труд и социјална политика Цветанка Иванова од СДСМ најави дека Комисијата ќе заседава секој ден без пауза и ќе работи и ...

Поради Законот за бранители Комисијата за труд ќе заседава секој ден

Нетпрес - 14.09.2012

За побрзо и поефикасно завршување на комисиската расправа по Законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и членовите на нивните семејства, Комисијата за труд и социјална политика ...

За Ахмети сите опции се во игра

Либертас - 14.09.2012

Додека премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска пред помалите коалициски партнери ја образложуваше владината криза пред помалите коалициски партнери, првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, ...

Поради Законот за бранители Комисијата за труд ќе заседава секој ден

Точка - 14.09.2012

За побрзо и поефикасно завршување на комисиската расправа по Законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и членовите на нивните семејства, Комисијата за труд и социјална политика ...

Ахмети нема да попушти за бранителите : Ќе има сериозна криза

Либертас - 14.09.2012

Во соопштението од Kабинетот на Али Ахмети, по средбите на лидерот на ДУИ со амбасадорот на Шведска Г. Ларс Вахлунд, како и со претставници на полската амбасада стои дека лидерот на ДУИ очекува ...

Талат Џафери со молк против Законот за бранителите

Вечер Прес - 14.09.2012

ДУИ И НАТАМУ ЈА ОПСТРУИРА РАБОТАТА НА КОМИСИЈАТА ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА Откако неколку дена со маратонски долги дискусии се обидуваше да го спречи носењето на Законот за бранители, Талат Џафери ...

Избори за прекин на политичката криза

Н.Македонија - 14.09.2012

Неизвесноста околу иднината на владејачката коалиција се очекуваше да ја прекине премиерот Никола Груевски кога се врати од САД, со јасен став дали ќе се оди на избори или Владата и Собранието ќе ...

СДСМ се врати во собранието

Канал5 - 13.09.2012

Ќе ги поддржиме законите зашто сакаме Македонија да чекори кон ЕУ и НАТО. Се надеваме дека ДУИ и ВМРО ДПМНЕ постигнале некаков договор и за Законот за бранителите - изјави Игор Ивановски.

Собраниската комисија за Законот за бранителите ќе работи нон - стоп

Канал5 - 13.09.2012

Претседателката на Комисијата Цветанка Иванова изјави дека Комисијата ќе работи и по 18 часот секој ден освен в недела, со цел да се заврши расправата за Законот за бранителите.

Комисијата за труд ќе работи шест дена во неделата

Телма - 13.09.2012

Собраниската комисија за труд од денеска ке заседава секој ден без пауза,ке работи и по 18 часот,а ке се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота.Целта е што поскоро да мине...

ДУИ влезе, СДСМ излезе

Утрински - 13.09.2012

По средбите на Али Ахмети со меѓународниот фактор, ДУИ, по три дена опструирање на парламентот, реши да ги поддржи владините закони, а улогата на деструктор сега ја презеде опозицијата Салто мортале ...

Политиката се врати, сдсм чека и калкулира

Дневник - 13.09.2012

Пратениците на Али Ахмети вчера се пишманија и во име на евроинтеграциските процеси влегоа на седницата на чиј дневен ред е и законот за бранителите, но тоа не значеше деблокирање на работата на ...

Двотретинското гласање деблокирано - СДСМ не бојкотира

24 Вести - 13.09.2012

Пратениците на СДСМ се вратија во собраниските клупи и учествуваат на седницата на која се гласа законот за следење на комуникациите за кој е потребно двотретинско мнозинство во салата.

Примирије во коалицијата на Груевски и Ахмети

Сител - 13.09.2012

Пратениците на ДУИ ретераираа од ставот дека нема да гласаат ниту еден закон предложен од Владата и се согласија, да притиснат „ЗА“ за законите со европско знаменце.

Иванова: Комисијата ќе работи секој ден до завршување на Законот за бранители

А1 On - 13.09.2012

Цветанка Иванова, претседател на Комисијата за труд и социјална политика, констатираше дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за само неколку часа, без никаква дебата, вчера, набрзина изгласа 13 закони предложени од ...

Собраниската Комисија за труд и социјална политика ќе го забрза разгледувањето на законот за бранители

Р.С.Европа - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

ДУИ ќе го руши Уставот, ама уште не знае како

МКД - 13.09.2012

Демократската унија за интеграција ќе го урива Уставот доколку биде изгласан законот за бранителите. Бујар Османи Бујар Османи , портпарол на партијата, вели дека ДУИ сепак не верува оти законот ќе ...

Иванова: Комисијата ќе заседава додека не се донесе Законот за бранителите

Капитал - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

Џафери ја продолжи маратонската дебата по законот за бранителите

Кајгана - 13.09.2012

Пратеникот на владејачката ДУИ, Талат Џафери, во четвртокот ја продолжи најавената маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се ...

Ахмети: Непочитување Уставот или Рамковниот договор ќе предизвика сериозна криза

+инфо - 13.09.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во седиштетото на партијата во Тетово, имаше средба со шведскиот амбасадорот, Ларс Вахлунд, како и со претставници на амбасадата на Полска во земјава.

По барање на ДУИ, уште едночасовна пауза во Собранието

Курир - 13.09.2012

По редовната едночасовна пауза, Собранието на РМ е на пауза уште еден час на барање на пратеничката група на ДУИ поради заседавањето на Комисијата за труд и социјална политика.

Преглед на дневен печат - политички игри и поскапувања

Р.С.Европа - 13.09.2012

Најновата занимација на весниците е Собранието на Македонија, односно Законот за бранители, а свое место си зазедоа и поскапувањата.

Комисијата за труд и социјална политика ќе заседава без паузи и по 18 часот

Курир - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

Комисијата за труд и социјална политика ќе заседава постојано, без паузи

МРТ - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

Комисијата за труд и социјална политика најавува: Ќе го забрзаме разгледувањето на Законот за бранители

Press24 - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, најавува Цветанка ...

Џафери ја продолжи маратонската дебата по законот за бранителите

Макфакс - 13.09.2012

Пратеникот на владејачката ДУИ, Талат Џафери, во четвртокот ја продолжи најавената маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се ...

Разликите непомирливи, коалицијата функционира

Р.С.Европа - 13.09.2012

ДУИ тврди дека ќе спречи донесување на законот за бранители, ВМРО-ДПМНЕ вели дека разликите се суштински, а СДСМ не учествува на пленарните седници.

Џафери го продолжи маратонот

А1 On - 13.09.2012

Пратеникот и координатор на ДУИ, Талат Џафери, ја продолжи маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика.

Собранието како драгстор: пратениците нонстоп ќе заседаваат?!

МКД - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

Џафери продолжи со маратонскиот говор

+инфо - 13.09.2012

Талат Џафери, пратеникот на владејачката ДУИ, ја продолжи својата маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се расправа за ...

Мисовски:Режираниот трилер заврши со љубовна драма на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

А1 On - 13.09.2012

СДСМ откако виде дека има договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се вратија во салата за да се гласа за законот за следење на комуникациите.

ВЕСТ: Се смирија Груевски и Ахмети?

+инфо - 13.09.2012

Партнерите во владината коалиција привремено ги закопаа секирите пред најавената посета на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пишува утрешен Вест.

Иванова: Комисијата за законот за бранителите ќе работи без пауза

Макфакс - 13.09.2012

Цветанка Иванова, во улога на претседател на собраниската Комисија за труд и социјална политика најави работа без паузи, со цел што поскоро да мине предлог-законот за посебните права на бранителите ...

СДСМ се врати во собраниската сала, дадена пауза по барање на ДПА

Макфакс - 13.09.2012

Со кавги и меѓусебни обвинувања меѓу пратениците во четврток продолжи, па по барање на ДПА на еден час беше прекината 40-та седница на Собранието, откако во нејзината работа се вратија пратениците од ...

СДСМ се врати на седница – виделе дека „Тендер коалицијата“ има договор

Либертас - 13.09.2012

СДСМ се врати во салата за гласањето на Законот за следење на комуникациите. „ВМРО-ДПМНЕ конечно се усогласија, без дебата преку десетина закони вчера изгласаа, значи постигнале заеднички договор и ...

СДСМ се врати во собраниската сала, дадена пауза по барање на ДПА

Канал 77 - 13.09.2012

Со кавги и меѓусебни обвинувања меѓу пратениците во четврток продолжи, па по барање на ДПА на еден час беше прекината 40-та седница на Собранието, откако во нејзината работа се вратија пратениците од ...

Груевски и Ахмети пред договор

Либертас - 13.09.2012

Кавгата помегу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ е според извори на Либертас скоро испеглана и коалиционите партнери се блиску до помирување.

Талат Џафери за ВМРО-ДПМНЕ – Се лажат ако мислат дека можат да ја понижат ДУИ

Либертас - 13.09.2012

Талат Џафери, коодринатор на пратеничката група на ДУИ, продолжи со маратонските говори на Комисијата за труд и социјална политика кадешто се разгледува потребата од донесување на Законот за ...

Иванова: Комисијата за труд и социјала ќе работи секој ден без паузи, во интерес на Законот за бранителите

Либертас - 13.09.2012

Претседателката на собраниската Комисија за труд и социјална политика, Цветанка Иванова денеска изјави дека вчера владејачкото мнозинство на чело со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за само неколку часа, без никаква ...

Маратонот на Џафери продолжува

Sky - 13.09.2012

Маратонска дебата на пратеникот Талат Џафери, продолжи на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика.

Комисијата за труд и социјална политика ќе заседава постојано

Денешен - 13.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика од денеска ќе заседава секој ден без пауза, ќе работи и по 18 часот, а ќе се бара дозвола и за заседавање и во петок и во сабота, со цел што поскоро ...

Името, Косово, борба за власт

Н.Македонија - 13.09.2012

Стравувајќи од нов пораз, некои опозиционери, ако веќе нема техничка влада, повикуваат на бојкот, заради наводно непостоење на услови за фер избори, иако неколкуте последни избори беа оценети како ...

Блокадата од ДУИ ќе го менува собранискиот деловник?

Н.Македонија - 13.09.2012

Не смее волјата на еден пратеник, на една политичка партија или чиј било личен интерес да биде причина за блокада на работата на Собранието, едногласно коментираат експертите по најновата блокада, ...

Владината криза го парализира парламентот

Утрински - 12.09.2012

Собранието е во заложништво, се одложуваат комисии и нема кворум за пленарните седници, Талат Џафери почна да чита и стенограми од 2002 Полна автобуска станица со измешан возен ред.

Договор или разделба

Утрински - 12.09.2012

Александра М. Митевска Во парламентот веќе не се знае кој пие, а кој плаќа; кој е власт, а кој опозиција... Дали владејачкото мнозинство го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, која, деновиве, тактички ги ...

Олеснувачите како омекнувачи

Дневник - 12.09.2012

Неофицијално, евентуалното омекнување на ДУИ би се должело на пораките кои на Ахмети му биле упатени во Kосово од Фејт, Рикер и од Филе дека по завршувањето на надгледуваната независност на Kосово ...

Ќе учествува ли ДУИ во денешната работа на Собранието?

24 Вести - 12.09.2012

Во Собранието денеска треба да продолжи седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на чиј дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на ...

Талат Џафери го продолжува маратонот на говорница

Канал5 - 12.09.2012

Маратонските говори на Талат Џафери ја блокираат работата на Комисијата. Во собраниската сала слични опструкции да не дојде ред за Законот за бранителите.

Талат Џафери: ДУИ ќе ги гласа законите да не излезе дека е виновна за негативен европски извештај

Канал5 - 12.09.2012

Џафери изјави дека ДУИ ќе ги гласа законите од тековната собраниска седница но тоа не се однесува и на Законот за бранителите кој 31 точка на дневниот ред(обновено 13.23) Пратениците од ДУИ се ...

ДУИ ќе гласа за сите владини закони, но не и за бранителите

24 Вести - 12.09.2012

Пратениците на ДУИ влегоа во собраниската сала. Во името на државата и нејзините интегративни процеси, пратениците на ДУИ ќе учествуваат на седниците и комисиите во Собранието.

Џафери: ДУИ ќе гласа за законите, но не и за тој за бранителите

Дневник - 12.09.2012

По прекинот Собранието ја продолжи 40. сединца. Откако пратениците од ДУИ се вратија во собраниската сала, нивниот координатор Талат Џафери најави дека од денеска ќе ги гласаат законите за да не се ...

Собраниско перчење за албанската кауза

Телма - 12.09.2012

Ермира Мехмети Деваја ја повика ДПА и натаму да продолжи да ја поддржува ДУИ во, како што рече, битката за албанската кауза, со цел по никоја цена да не се дозволи да се донесе закон за бранителите.

Примирје за Филе

Вест - 12.09.2012

Владините партнери привремено ги закопаа секирите пред најавената посета на еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Владата в понеделник ќе реферира пред еврокомесарот Филе за исполнување на ...

СДСМ ќе чека одговор од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Телма - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

ДУИ се врати, СДСМ го напушти Собранието

Deutsche Welle - 12.09.2012

Од опозициската СДСМ бараат да добијат дообјаснување што значи денешното враќање на пратениците на ДУИ на седницата, на чиј дневен ред е спорниот закон за бранителите.

СДСМ: Нема да влеземе во собраниската сала додека не престане циркусот на ВМРО и ДУИ

Вест - 12.09.2012

“Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите

Утрински - 12.09.2012

Демократската унија за интеграција се предомисли и го повлече својот партиски став дека ќе ја блокира работата на законодавниот дом ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40.

Парламентот пред нова блокада: ДУИ се врати, СДСМ не дојде, ДПА се заканува

МКД - 12.09.2012

ДУИ се пишмани – денеска се врати во собраниската сала, најави дека нема да дозволи да се донесе законот за бранителите, предложен од ВМРО-ДПМНЕ, но дека во име на европската агенда ќе учествува на ...

СДСМ надвор од собраниската седница, ако продолжи блокадата на законите

Р.С.Европа - 12.09.2012

Пратеничка група на СДСМ најави дека нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

СДСМ како КФОР: ќе се вратиме кога ќе се смират ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

МКД - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница сѐ додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40-тата собраниска седница ...

„Смир-смир“! ДУИ се врати во Парламентот

Капитал - 12.09.2012

ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ја обновуваат релацијата. Пратениците на ДУИ денеска решија да се вратат под капата на владејачкото мнозинство и најавија дека ќе гласаат за законите кои се предложени од Владата.

ДУИ се врати, СДСМ го напушти собранието, ДПА и ВМРО-ДПМНЕ со критики

Макфакс - 12.09.2012

Гласањето за измените на Законот за следење на комуникациите, инаку барање на Европската унија, е одложено за четврток, откако пратениците на ДУИ се вратија, а оние од СДСМ ја напуштија пленарната ...

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Сител - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава впечаток дека придонесува за негативен извештај од Европската ...

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Р.С.Европа - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава впечаток дека придонесува за негативен извештај од Европската ...

ДУИ се врати, СДСМ го напушти собранието, ДПА и ВМРО-ДПМНЕ со критики

Кајгана - 12.09.2012

Гласањето за измените на Законот за следење на комуникациите е одложено за четврток, откако пратениците на ДУИ се вратија, а оние од СДСМ ја напуштија пленарната седница на парламентот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги блокира евроинтеграциите

МРТ - 12.09.2012

Уште еден обид за двотретинско мнозинство за предлог - измените на Законот за следење комуникации неуспешен. По неколкуте процедурални забелешки, СДСМ ја напушти седницата.

Дали ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ лошо се пресметаа?

А1 On - 12.09.2012

А1он од партиски извори, дознава дека и покрај настапите и изјавите за јавноста, сепак имало средба на функционери од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за да се расчитатнекои работи.

Ахмети му се смирува на Груевски

Алфа - 12.09.2012

ДУИ се повлече. Неофицијално, под притисок на меѓународниот фактор, Ахмети решил да повлече потег што би бил јасен сигнал за помирување со Груевски.

Примирије во коалицијата на Груевски и Ахмети

Press24 - 12.09.2012

Пратениците на ДУИ ретераираа од ставот дека нема да гласаат ниту еден закон предложен од Владата и се согласија, да притиснат „За“ за законите со европско знаменце Партнерите во владината коалиција ...

Нов долг говор на Џафери

+инфо - 12.09.2012

Говорот на Талат Џафери со маратонски размери ја блокира работата на Комисијата за труд и социјална политика, на чиј дневен ред веќе една недела е Законот за правата на бранителите.

ВИДЕО: ДУИ се премисли или се договори?

А1 On - 12.09.2012

По три дена бојкот, ДУИ соопшти дека ќе гласаат за другите закони од дневниот ред. „ДУИ целиот свој потенцијал го стави за блокирање на Законот за посебните права на припадниците на безбедносните ...

Пратениците од ДУИ се вратија во собраниската сала

Макфакс - 12.09.2012

Пратениците од Демократската унија за интеграција во средата се вратија во собраниската сала и најавија натамошно учество на 40-тата седница на Собранието, каде на дневен ред се наоѓа предлог-законот ...

ДУИ: Ќе направиме сé за да спречиме усвојување на Законот за бранители

Press24 - 12.09.2012

Собранието на Република Македонија ќе го почне денешното продолжение на 40. седница околу 14 часот, кога се очекува да се гласа за Дополнетиот предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за ...

СДСМ нема да присуствува на собраниската седница ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се усогласат за законите

Курир - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

Во име на евроинтеграциите ДУИ си „легна на брашното“

+инфо - 12.09.2012

Демократската унија за интеграција се предомисли и го повлече својот партиски став дека ќе ја блокира работата на законодавниот дом.

Џафери: ДУИ ќе ги гласа сите закони освен оној за бранителите

Курир - 12.09.2012

Координаторот на пратеничката група Талат Џафери најави дека ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава ...

ДУИ се премисли - ќе ги гласаат владините закони

Press24 - 12.09.2012

ДУИ се предомисли и одлучи да го повлече својот став дека ќе ја блокираат работата на законодавниот дом. Денеска, партијата на Али Ахмети, на почетокот на собраниската седница се појави во полн ...

И СДСМ веќе не влегува во собраниската сала

Press24 - 12.09.2012

Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

СДСМ нема да присуствува на собраниската седница ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се усогласат за законите

Сител - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

ДУИ се врати во Собрание, но нема да гласа за Законот за бранители

Нетпрес - 12.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска во Собранието изјави дека неговите сопартија ќе гласаат за законите од тековната собраниска седница, но и за Законот за бранители што е 31-ва точка на дневниот ...

Ивановски: Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ги гласаат сите 19 закони од Владата?

А1 On - 12.09.2012

„Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси“, изјави координаторот на ...

СДСМ ги напушти собраниските клупи

Либертас - 12.09.2012

„Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

Коалициски дворски игри – ДУИ се премисли, отсега ќе ги гласаат владините закони

Либертас - 12.09.2012

По три дена бојкот, ДУИ соопшти дека ќе гласаат за законите од дневниот ред на Парламентот. „ДУИ докажа што е во состојба да направи. Нема играње со нашите определби.

ДПА се сомнева дека Груевски им фрлил некој тендер на ДУИ штом се предомислиле

Либертас - 12.09.2012

Откако ДУИ соопшти дека ќе се врати во собраниските клупи „за да не ги нарушат евроинтегративните процеси“, ДПА денеска остро ја нападна оваа нивна одлука.

ЕКСКЛУЗИВНО: Рикер врши притисок врз Ахмети да не излегува од владата?!

Либертас - 12.09.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е под силен притисок од поранешниот амбасадор на САД во Скопје, Филип Рикер, да не ја напушта владата, оти сега не било време, тврди за Либертас, дипломатски извор, кој ...

Ивановски: Дали ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе ги гласаат и подржат сите 19 закони предложени од Владата?

Sky - 12.09.2012

- Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси, изјави денеска Игор Ивановски, ...

ДУИ се врати во Собрание, но нема да гласа за Законот за бранители

Точка - 12.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска во Собранието изјави дека неговите сопартија ќе гласаат за законите од тековната собраниска седница, но и за Законот за бранители што е 31-ва точка на дневниот ...

На ВМРО-ДПМНЕ не и сметаше бојкотот на ДУИ но и засмета на СДСМ

Либертас - 12.09.2012

ВМРО-ДПМНЕ е разочарана од одлуката на опозициската СДСМ нивните пратеници да не учествуваат во собраниската дебата сè додека од коалициските партнери во власта не добијат прецизен одговор дали ќе ги ...

Продолжува `маратонот` на Талат Џафери

Sky - 12.09.2012

Говорот на Талат Џафери со маратонски размери ја блокира работата на Комисијата. Џафери со маратонски говори ја оневозможува нормалната работа во Комисијата за труд и социјална политика, на чиј ...

Американците помагаат ДУИ и ВМРО – ДПМНЕ да ја спуштат топката!?

Либертас - 12.09.2012

Во решавањето на политичката криза, според извори на Либерта, деновиве се вклучени и преставници на амбасадата на САД во Скопје.

Состојбата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ „потстоплена“, но се уште има нејаснотии

Либертас - 12.09.2012

И покрај настапите и изјавите за јавноста, сепак имало средба на функционери од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за да се расчитат некои работи на која заклучиле дека е добро да се одржува актуелната ситуација, ...

ДУИ омекна за комуникациите, но не и за бранителите

Вечер Прес - 12.09.2012

ПАРТИЈАТА НА АЛИ АХМЕТИ ЌЕ ГЛАСА ЗА ЗАКОНОТ ЗА СЛЕДЕЊЕ НА КОМУНИКАЦИИТЕ Иако интегративците го променија ставот и ќе го поддржат законот кој е еден од најважните за позитивен Извештај од ЕК, тој се ...

ДУИ се предомислува?

Sky - 12.09.2012

ДУИ се повлече од ставот за блокирање на работата на Собранието во и се појави во полн состав заради името на државата и нејзините интегративни процеси.

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Н.Македонија - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите Ова е со цел да не се создава впечаток дека партијата придонесува за негативен ...

ДУИ не се поддржува ниту самата себе

Дневник - 11.09.2012

Пратениците од партијата на Ахмети покажаа дека се подготвени да гласаат против предлози на Владата, каде што има министри и од нивните редови.

ДУИ не ги гласа законите на Владата

Утрински - 11.09.2012

Не може еднаш да се однесуваме принципиелно, а другпат непринципиелно, вели пратеничката Ермира Мехмети-Деваја Кризата во владината коалиција, во општиот хаос во блокираното Собрание, доби нова ...

Ново мнозинство, но само до април?

Утрински - 11.09.2012

Дали владината криза може да резултира со прегрупирање на силите во парламентот Во случај ДУИ, навистина, да ја напушти Владата со ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ би било прифатливо да се формира ново ...

Собранието и денеска блокирано

24 Вести - 11.09.2012

Поради партиски обврски на пратеникот на ДУИ Талат Џафери, кој е на ред на листата говорници, одложена е собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за ...

ДУИ ја блокира работата на парламентот

Канал5 - 11.09.2012

ДУИ ја блокира работата на парламентот. Отсуствуваа од Комисијата за труд и социјална политика, а потоа и од собраниската сала. Без двотретинско мнозинство нема седница за Законот за бранители.

Законот за бранителите се уште пред Собраниската комисија

Дневник - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, според дневниот ред, треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на ...

Одложена расправата за Законот за бранителите

Утрински - 11.09.2012

Седницата на Комисијата за труд и социјална политика е одложена поради партиски обврски на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е на ред на листата говорници Седницата на собраниската Комисија за ...

Молчењето не секогаш е злато

Дневник - 11.09.2012

Половина месец по последната средба меѓу коалициските партнери Никола Груевски и Али Ахмети иницирана од скандалот во Слупчане и предлог-законот за бранителите, кои сериозно ги раздрмаа владините ...

Коалиција со ДУИ и ДПА, сепак е во игра за СДСМ

Курир - 11.09.2012

Во случај ДУИ, навистина, да ја напушти Владата со ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ би било прифатливо да се формира ново парламентарно мнозинство, но само како преодно решение, додека да се одржат предвремени ...

Одложена Комисијата каде што се расправа за правата на бранителите

Капитал - 11.09.2012

Одложена е Комисијата за труд и социјална политика на која на дневен ред е предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили во Македонија и на нивните членови.

Комисијата за законот за бранители одложена заради партиски обврски на Џафери

Макфакс - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Повторно одложена расправата за Законот за бранителите

Press24 - 11.09.2012

Расправата за Законот за бранители и денеска е одложена поради обврски на Талат Џафери. Пратеникот на ДУИ Талат Џафери поради премногу партиски обврски не можел да стигне на Комисијата.

Партиските активности на Џафери одложија седница на Комисија

+инфо - 11.09.2012

Поради партиските активности на пратеникот Талат Џафери е одложена расправата на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните ...

Одложена Комисијата за законот за бранители – Џафери отсутен поради партиски обврски

А1 On - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства е одложена.

Комисијата за законот за бранители одложена заради партиски обврски на Џафери

Алфа - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Одложени седниците на две собраниски комисии

Р.С.Европа - 11.09.2012

Седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија, е одложена ...

ДУИ блокира, не влезе во собраниската сала

А1 On - 11.09.2012

Коалициската владина ДУИ, продолжува со блоката на Собранието, на нивно барање, не се одржаа седници на комисиите, а нивните столчиња во пленарната сала останаа празни.

ДУИ не дојде на собраниска седница

+инфо - 11.09.2012

Спикерот Трајко Вељаноски даде кратка пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратеници бидејќи Собрание поради отсуството на пратениците од ДУИ, нема кворум за гласање за Законот за следење ...

Вторпат прекината собраниската седница

Макфакс - 11.09.2012

Двапати во вторникот е прекината собраниската седница, поради обврски на пратениците од ДУИ. Собраниската седница беше по вторпат прекината откако пратеникот Талат Џафери од ДУИ побара пауза поради ...

Сите активности во Собранието одложени - за ДУИ приоритет се партиските работи

Капитал - 11.09.2012

Сите активности во Собранието, комисиските и пленарните, се одложени на барање на пратеничката група на ДУИ, која, како што истакна координаторот Талат Џафери, имала партиски обврски.

Пратениците на ДУИ не влегоа во Собранието

МКД - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ денеска не влегоа во собраниската сала. Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието на Република Македонија даде пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратениците.

Во Собранието по вторпат прекин

МКД - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ по вторпат денеска ја прекинаа седницата на Собранието. Талал Џафери Образложението на пратениците на ДУИ е поради обврски. Собраниската седница денес беше по вторпат прекината.

Џафери го продолжи маратонскиот говор

Макфакс - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на која на дневен ред е расправата за предлог законот за посебните права на бранителите продолжи со работа, а пратеникот од ДУИ, Талат Џафери продолжи со ...

Петров: Не сме за премиер од ДУИ, етничката припадност не ја спомнавме

Макфакс - 11.09.2012

СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот е од редовите од ДУИ, повторува Андреј Петров од СДСМ, но потенцира дека не спомнал етничка припадност.

Груевски и Ахмети во комедијата „Патриоти“: што ќе ни е помирување, одиме на избори!

МКД - 11.09.2012

Не било првпат да зачкрипи во коалицијата. И тоа е сосема нормално. Ама овојпат работите ептен се тераат на сила. Очигледно е дека попрво сакаат да истераат предвремени избори, отколку договор како ...

Комисијата за законот за бранители одложена поради партиски обврски на Џафери

Кајгана - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Во Собранието надмудрувања меѓу пратеничките групи

МРТ - 11.09.2012

Неколку одложувања, паузи, обезбедување кворум-вака може да се опише денешната слика од законодавниот дом. По барање на ДУИ претпладневното продолжение на Комисијата за труд и социјала на која се ...

Дуи продолжи со кочење на законот за бранители

Сител - 11.09.2012

ДУИ го реализира најавеното, партијата освен комисиите започна да го блокира целосното работење на собранието. На нивно барање и поради обврски на нивната пшратеничка група беа одложени неколку ...

Законите со европско знаменце блокирани во Парламентот

Р.С.Европа - 11.09.2012

Поради тивкиот бојкот на Собранието од страна на пратениците на ДУИ, не може да се донесат законите кои се дел од патоказот за претпристапниот дијалог со ЕУ.

Повторно одложена расправата за Законот за бранителите

Сител - 11.09.2012

Расправата за Законот за бранители и денеска е одложена поради обврски на Талат Џафери. Пратеникот на ДУИ Талат Џафери поради премногу партиски обврски не можел да стигне на Комисијата.

За СДСМ сепак е прифатлива коалиција со ДУИ и ДПА

Сител - 11.09.2012

Овој став од СДСМ доаѓа истиот ден кога партискиот генерален секретар Андреј Петров изјави дека партијата ниту разговарала, ниту ќе прифати да биде во влада во која премиерот ќе биде од ДУИ.

Одложени седниците на две собраниски тела

МРТ - 11.09.2012

Седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија, е одложена ...

Џафери го продолжи маратонскиот говор

Кајгана - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на која на дневен ред е расправата за предлог законот за посебните права на бранителите продолжи со работа, а пратеникот од ДУИ, Талат Џафери продолжи со ...

ДУИ, ДПА и НДП бараат Собранието да не расправа за законот за бранителите

Таратур - 11.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Законот за бранителите и денеска главна тема во Парламентот

+инфо - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, според дневниот ред, треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на ...

Седници на Комисијата за труд и социјална политика и на Советот на Собранискиот канал

Курир - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика и Советот на Собранискиот канал ќе одржат седници во Собранието. Комисијата за труд и социјална политика, според дневниот ред, треба да ја продолжи расправата ...

Џафери се одмори - Продолжува расправата за законот за бранители

Inpress - 11.09.2012

Скопје, 11. септември 2012 (ИНПРЕС) Комисијата за труд и социјална политика денеска ќе го одржи третото продолжение на 25-та седница во новиот парламентарен состав.

Продолжува расправата за законот за бранители

А1 On - 11.09.2012

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 40. седница, каде е најавено продолжување на дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика.

Продолжува дебатата за законот за бранители

Либертас - 11.09.2012

За денеска е најавено продолжување на дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика.

Партиски обврски на Џафери ја одложија седницата за Законот за бранители

Sky - 11.09.2012

Одложено е продолжението на седницата на Комисијата за труд и социјална политика која треба да расправа за предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

ДУИ не влезе во собраниската сала

Либертас - 11.09.2012

ДУИ денеска не влезе во собраниската сала, па спикерот Трајко Вељаноски даде кратка пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратеници бидејќи Собрание нема кворум за гласање за Законот за ...

ДУИ повторно го бојкотира Собранието

Sky - 11.09.2012

ДУИ продолжува со блокада на Собранието, тие поднесоа барање седниците на комисиите да не се одржат, а нивните столчиња останаа празни и на пленарната седница.

Продолжува дебатата за законот за бранители

Sky - 11.09.2012

Продолжува дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика. ДУИ на вчерашната дебата на двапати побараа одложување на расправата, затоа што пратеникот Талат Џафери ...

Пратениците ќе ги решаваат проблемите во собранискиот канал

Либертас - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, според дневниот ред, треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на ...

ДУИ против сите предлози на Владата

Н.Македонија - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ гласаа против предлог-законите предложени од Владата, а ќе гласаат и против сите точки на собраниската седница што почна вчера, како израз на протест поради тоа што предлог-законот ...

Продолжува расправата за законот за бранителите

24 Вести - 10.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија ...

Продолжува расправата за законот за бранителите

Deutsche Welle - 10.09.2012

Во комисијата за труд на македонскиот парламент треба да продолжи дебатата за законот за бранителите кој ги подели и пратениците и јавноста по етнички линии Продолжува расправата по предлог-законот ...

Средбата ни на повидок

Дневник - 10.09.2012

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од донесувањето на законот за бранителите, а засега е неизвесно дали и кога ќе има средба меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Груевски и Ахмети пред најголем предизвик

Дневник - 10.09.2012

Ќе најдат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, решение за излез од кризата и спас на владината коалиција на средбата што се очекува да се одржи по празниците? Ова е ...

Флаери „Законот не поминува“ ги дочекаа пратениците

Дневник - 10.09.2012

Со делење на флаери на пратениците на македонски и на албански јазик на кои пишува "Законот за бранителите не поминува", невладината организација „Разбуди се“, утрово пред вратите на Собранието ги ...

Кампања на Разбуди се - законот за бранители не поминува

24 Вести - 10.09.2012

Пратениците од Собранието пред своите работни места утрото беа пречекани од активисти на невладината организација „Разбуди се“ кои им поделија флаери на македонски и на албански јазик на кои пишува ...

Не помина предлогот на ДПА Законот за бранителите да биде симнат од дневниот ред

Канал5 - 10.09.2012

Не помина предлогот на ДПА Законот за бранителите да биде симнат од дневниот ред на собраниската седница закажана за денеска. За гласаа 21, против 80 и еден воздржан.

Собранието го утврди дневниот ред на 40. седница

Дневник - 10.09.2012

Предлог-законот за бранителите влезе во дневниот ред на 40. седница на Собранието на Република Македонија. Дневниот ред го гласаа 78 пратеници од вкупно 100 пратеници .

Блокада на собранието на Македонија

Телма - 10.09.2012

На повидок сериозна политичка криза во Македонија. По ставањето на дневен ред за расправа на предлог - законот за бранители, работата на парламентот е блокирана од пратениците на пратеничките групи ...

СДСМ демантира коалицирање со ДУИ

Дневник - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

ДУИ против владините предлози во Собранието

Утрински - 10.09.2012

Коалицискиот партнер го почна собранискиот бојкот, гласаше против предлог законите на Владата и против точките од дневниот ред на собранието ДУИ денеска го започна собранискиот бојкот, односно на ...

Предлог законот за бранителите во собрание - дневниот ред потврден со гласовите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Канал5 - 10.09.2012

И двете партии на Албанците сметаат дека Законот за бранителите е противуставен, против албански и против Рамковниот договор.

ДУИ гласа против

Deutsche Welle - 10.09.2012

ДУИ најави дека нема да го гласа дневниот ред на 40. седница на Собранието и точките на него, бидејќи дел од него е законот за бранители кој, според ДУИ, е противуставен, против Рамковниот договор и ...

СДСМ ја спасува Владата

Вест - 10.09.2012

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание ја спасува опозицискиот СДСМ, откако коалициониот партнер на премиерот Никола Груевски ДУИ им ја откажа поддршката поради несогласувањата околу потребата за ...

Расправата за законот за бранители одложена за попладне

Утрински - 10.09.2012

Седницата на Комисијата за труд и социјална политика е одложена на барање на пратеничката група на ДУИ Расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Пратениците дочекани со флаери „Законот не проаѓа“

Утрински - 10.09.2012

Оваа кампања на невладината „Разбуди се“ е насочена против усвојувањето на Законот за бранителите предложен од ВМРО-ДПМНЕ Пратениците во Собранието на своите работни места утрово беа пречекани од ...

Попладне ќе продолжи расправата за законот за бранителите

Телма - 10.09.2012

Расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства на собраниската Комисија за труд и социјална ...

Петров: СДСМ нема да учествува во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

Телма - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

Петров: Не сме разговарале за учество во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

24 Вести - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

Петров: Не сме разговарале за учество во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

Вест - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

Расправата за законот за бранители одложена за попладне

24 Вести - 10.09.2012

Расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства на собраниската Комисија за труд и социјална ...

Петров е дециден: Нема да учествуваме во влада со премиер на ДУИ

МКД - 10.09.2012

СДСМ не разговарала со ДУИ, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната ...

Поради владините несогласувања, заменикот-омбудсман не може да оди во пензија

Кајгана - 10.09.2012

Собранието не го изгласа предлогот за разрешување на заменикот-народен правобранител Невенка Крушаровска поради исполнување на услови за пензија, откако на одлуката, за која е потребно Бадентерово ...

Законот за бранители влезе во собраниска седница

Сител - 10.09.2012

Одложувањето со работа на комисијата не ги спречи пратениците од албанскиот блок да ја продолжат дебатата за законот за бранители.

(ВИДЕО) Петров: Неодговорното однесување на партнерите во власта го руши угледот на државата

А1 On - 10.09.2012

Во последниот период целата јавност е сведок на политичките препукувања помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, во текот на кои две работи станаа кристално јасни неодговорното однесување на партнерите во власта го ...

Предлог законот за бранители на собраниска седница

МРТ - 10.09.2012

Предлог- законот за посебните права на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства и натаму камен на сопнување меѓу парламентарното мнозинство.Точката ставена на дневен ред како 31-ва од ...

ДУИ почна да ги блокира предлозите во Парламентот

Алфа - 10.09.2012

ДУИ почна да ги реализира заканите - дека ќе гласа против сите предлози во Собранието, независно од каде доаѓаат. И, ќе блокираат се што можат.

Законот за бранители го парализира Парламентот

Р.С.Европа - 10.09.2012

Поради законот за бранители, ДУИ гласаа против предлог законите ставени на дневен ред на собраниската седница.Парламентот е парализиран, еден ден откако од ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека институциите ...

За СДСМ сепак е прифатлива коалиција со ДУИ и ДПА

Press24 - 10.09.2012

Овој став од СДСМ доаѓа истиот ден кога партискиот генерален секретар Андреј Петров изјави дека партијата ниту разговарала, ниту ќе прифати да биде во влада во која премиерот ќе биде од ДУИ.

Продолжува комисиската расправа за законот за бранителите

Алфа - 10.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија ...

ДУИ гласа против владините предлози

Курир - 10.09.2012

Собранието ја почна расправата по 40. седница, на која на дневен ред е и Предлог-законот за бранителите, поднесен од ВМРО-ДПМНЕ.

Петров: Не сме разговарале за учество во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

Курир - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

Граѓанското движење РАЗБУДИ СЕ, против усвојувањето на законот за бранители

Сител - 10.09.2012

Денеска продолжуваат активностите на граѓанското Движење РАЗБУДИ СЕ! кои се дел од кампањата со наслов “Законот не проаѓа” против усвојувањето на законот за бранители.

Собранието ја почна работата по 40. седница

МРТ - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Собранието го утврди дневниот ред на 40. седница

МРТ - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна 40. седница. Дневниот ред го гласаа 78 пратеници од вкупно 100 пратеници. ДУИ, како што рече Ермира Мехмети, нема да го поддрши предложениот дневен ред ...

Петров: Не сме разговарале за учество во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

МРТ - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - ...

Продолжува комисиската расправа за законот за бранителите

Inpress - 10.09.2012

Скопје, 10. септември 2012 (ИНПРЕС) Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за Бранителите.

„Разбуди се!“ дели флаери против законот за бранители

Алфа - 10.09.2012

Граѓанското движење Разбуди се! Продолжува со активностите како дел од кампањата „Законот не проаѓа” против усвојувањето на законот за бранители, а денеска пред Собранието делеа флаери со истата ...

„Разбуди се!“ ќе ги пречекува пратениците пред дебатата за законот за бранителите

Inpress - 10.09.2012

Скопје, 10. септември 2012 (ИНПРЕС) Активисти на Граѓанското Движење „Разбуди се!“ со пораки ќе ги пречекаат пратениците пред денешната дебата за Законот за Бранителите.

Продолжува комисиската расправа за законот за бранителите

Курир - 10.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија ...

Комисиската расправа за законот за бранителите одложена за попладне

Алфа - 10.09.2012

Расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства на собраниската Комисија за труд и социјална ...

Продолжува маратонот за Закон за бранители

А1 On - 10.09.2012

Французинот Луиз Колет во Гинисовата книга на рекорди е запишан, како човек кој држел најдолг говор. Говорел 5 дена и 4 ноќи, или вкупно 124 часа.

Продолжува комисиската расправа по предлог-законот за бранители

Макфакс - 10.09.2012

Продолжува расправата по предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили. За в понеделник е закажано второто продолжение на седницата на собраниската Комисијата за труд и ...

ФОТО: РАЗБУДИ СЕ! денеска со флаери за пратениците

Press24 - 10.09.2012

Денеска продолжуваат активностите на граѓанското Движење РАЗБУДИ СЕ! кои се дел од кампањата со наслов “Законот не проаѓа” против усвојувањето на законот за бранители.

Продолжува комисиската расправа за законот за бранителите

Сител - 10.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија ...

„Разбуди се!" дели флаери против законот за бранители

Макфакс - 10.09.2012

Граѓанското движење Разбуди се! Продолжува со активностите како дел од кампањата „Законот не проаѓа" против усвојувањето на законот за бранители, а денеска пред Собранието делеа флаери со истата ...

Пратениците на ДУИ контра ставовите на владата

+инфо - 10.09.2012

ДУИ не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Исто така и ДПА и НДП гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт, пренесе порталот „А1он“.

Разбуди се: „Законот не проаѓа“

А1 On - 10.09.2012

Законот за бранителите, којшто не ги вклучува и припадниците на ОНА, за граѓанското движење „Разбуди се“ ќе донесе изолација, заострување на односите, меѓуетничка омраза и поделба на етнички блокови.

„Разбуди се!“: Да се каже НЕ на лудоста наречена закон за бранители

+инфо - 10.09.2012

„РАЗБУДИ СЕ!“ ја поздравува соработката на Албанските партии против напорот за диференцијација и институционална дискриминација, не само на припадниците во војната од 2001 година, туку на сите ...

Продолжува комисискиот маратон за законот за бранителите

Капитал - 10.09.2012

Продолжува маратонската 25 седница на Комисијата за труд и социјална политика на чиј дневен ред е само една точка - Предлог на закон за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Расправата за законот за бранители на пауза уште пред да почне

Р.С.Европа - 10.09.2012

Комисиската расправа за законот за бранители е одложена за неколку часа, затоа што пратениците треба да присуствуваат на почетокот на 40-тата собраниска седница.

ДУИ не гласа за предлозите од владата

А1 On - 10.09.2012

ДУИ не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Исто така и ДПА и НДП гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт.

Собранието ја почна работата по 40. седница

Press24 - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

ДУИ контра владини предлози во Собранието

Макфакс - 10.09.2012

Еден час пауза на барање на пратеникот на ДПА, Зијадин Села даде претседателот на Собранието Трајко Вељаноски пред гласањето по предложениот дневен ред на 40-тата пленарна седница на Собранието, каде ...

ДУИ, ДПА и НДП бараат Собранието да не расправа за законот за бранителите

Нетпрес - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Продолжува комисиската расправа за законот за бранителите

МРТ - 10.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија ...

(ВИДЕО) Мехмети: Подготвени сме за долга предизвикувачка битка

А1 On - 10.09.2012

Невенка Крушаровска има полну 62 години, ги исполнува условите да оди во пензија и побара според законот, да биде разрешена од функцијата заменик народен правобранител.

ДУИ против владините предлози во Собранието

Р.С.Европа - 10.09.2012

ДУИ денеска го започна собранискиот бојкот, гласаше против предлог законите на Владата и против точките од дневниот ред на собранието.

Петров: СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе биде од ДУИ

Press24 - 10.09.2012

Од СДСМ велат дека ниту се договарале ниту пак разговарале за такви нешто Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров демантира дека социјалдемократите се договориле со ДУИ за формирање нова влада во ...

ДУИ-шоу во македонското Собрание - интегративците гласаат против се

Press24 - 10.09.2012

Ермира Мехмети од ДУИ рече дека ќе гласаат против предложените закони на оваа седница бидејќи не сакаат да станат политички субјект кој се позиционира и гласа поинаку во одредени моменти и потоа ги ...

Поради владините несогласувања, заменикот- омбудсман не може да оди во пензија

Макфакс - 10.09.2012

Собранието не го изгласа предлогот за разрешување на заменикот-народен правобранител Невенка Крушаровска поради исполнување на услови за пензија, откако на одлуката, за која е потребно Бадинтерово ...

СДСМ: Зошто молчи премиерот?

+инфо - 10.09.2012

СДСМ ја повикува Владата да не ја бара одговорноста кај други и да и каже на јавноста до кога ќе биде заложник на сплетките на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

ДУИ ја одложи расправата за законот за бранителите

+инфо - 10.09.2012

На барање на ДУИ расправата за Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства на собраниската Комисија за труд и ...

Петров: Не сме разговарале за учество во Влада во која премиер ќе даде ДУИ

Р.С.Европа - 10.09.2012

СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту пак за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став e јасeн, СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот ќе го даде ДУИ, рече на денешната прес - конференција ...

Петров: Неодговорното однесување на партнерите во власта го руши угледот на државата

Нетпрес - 10.09.2012

Неодговорното однесување на партнерите во власта го руши угледот на државата, ги продлабочува тензиите во македонското општество и во ситуација на голема политичка и економска криза ги прави ...

СДСМ нема да биде во влада со премиер од ДУИ

Макфакс - 10.09.2012

Секретарот на СДСМ, Андреј Петров демантира дека од неговата партија немаат никаков договор со сега владејачката ДУИ да се урне власта и во коалиција меѓу нив да се формира влада чиј претседател би ...

Петров: СДСМ и ДУИ не разговарале за коалиција со премиер Албанец

+инфо - 10.09.2012

Андреј Петров од СДСМ денеска повтори дека со ДУИ не разговарале за тоа кој би бил идниот премиер Албанец во една можна коалиција и идна Влада со оваа албанска партија.

Продолжува комисиската расправа по предлог-законот за бранители

Кајгана - 10.09.2012

Продолжува расправата по предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили. За денес е закажано второто продолжение на седницата на собраниската Комисијата за труд и социјална ...

„Разбуди се“ со протест порачува: Законот за бранители не проаѓа

Либертас - 10.09.2012

Граѓанското движење „Разбуди се“ денеска ги продолжува активностите кои што се дел од кампањата со наслов “Законот не проаѓа” против усвојувањето на Законот за бранители.

ВМРО-ДПМНЕ со предлог, ДУИ со заушка

Либертас - 10.09.2012

Владејачката ДУИ денеска не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Опозициските ДПА и НДП исто така гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт.

ДУИ преку Бадентер почна со најавените „сопки“

Либертас - 10.09.2012

Заменик-народна правобранителка не може да оди во пензија зашто тоа го спречи блокадата што ја прави ДУИ во Собранието преку Бадентеровиот принцип.

Петров: ДПМНЕ и ДУИ се надмудруваат, а државата е заложник

Либертас - 10.09.2012

„По политичките препукувања помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ стана кристално јасно дека предизвикувач и виновник за кризата е токму владината коалиција и смешни се сите обиди таа вина да ја префрлат на некој ...

`Разбуди се!` ќе ги пречекува пратениците

Sky - 10.09.2012

Пратениците пред денешната дебата за Законот за Бранителите ќе бидат дочекани од активисти на Граѓанското Движење `Разбуди се!`.

„Разбуди се!`: НЕ на лудоста- Закон за бранители

Sky - 10.09.2012

Соработката на Албанските партии против напорот за диференцијација и институционална дискриминација, не само на припадниците во војната од 2001 година, туку на сите Албанци, поздравена од `Разбуди ...

„Разбуди се“: Законот не проаѓа

Либертас - 10.09.2012

Граѓанското вижење РАЗБУДИ СЕ! денеска делеше флаери против предлог законот за бранители со пораката „Законот не проаѓа”.

Од СДСМ не разговарале за учество во влада со премиер од ДУИ

Либертас - 10.09.2012

„СДСМ со ДУИ не разговарала, ниту, пак, за такви работи воопшто станало збор. Нашиот став јасно сме го кажале, СДСМ нема да учествува во влада во која премиерот ќе го даде ДУИ“, рече на денешната ...

Етнички циркус на ДУИ во Собранието

Вечер Прес - 10.09.2012

ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА БРАНИТЕЛИ, ПАРТИЈАТА НА АЛИ АХМЕТИ ГЛАСАШЕ ПРОТИВ СИТЕ ПРЕДЛОЗИ ОД ВЛАДАТА Интегративците сметаат дека се работи за надгласување по етничка линија.

Албанските партии го блокираа Собранието

Sky - 10.09.2012

Блокирана е работата на парламентот од пратениците на пратеничките групи на Албанците, по ставањето на на дневен ред за расправа на предлог - законот за бранители.

Петров: Премиерот три дена молчи

Sky - 10.09.2012

На денешната пресконференција на СДСМ, Андреј Петров истакна дека во последниот период целата јавност е сведок на политичките препукувања помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, во текот на кои две работи станале ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се скарани, но владеат

Н.Македонија - 10.09.2012

Институциите функционираат, парламентот работи во полна смисла, иако имаме разлики во однос на одредени политички прашања, рече вчера Илија Димовски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, за односите со ...

Продолжува расправата за законот за бранителите

Идивиди - 10.09.2012

Скопје, 10 септември 2012 (МИА) - Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ќе ја продолжи расправата по Предлог - законот за посебните права на припадниците на ...

Честитка од „Разбуди се!“за пратениците

Идивиди - 10.09.2012

Активисти на Граѓанското Движење „Разбуди се!“ со пораки ќе ги пречекаат пратениците пред денешната дебата за Законот за Бранителите.