TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попис на населението, во април 2021 година?

Алсат-М - 20.09.2020

Пописот на населението беше најавен за приоритети и на оваа Влада, но досега нема официјална иницијатива во Собранието за усвојување на законот за пописот кој би се одржал во април 2021 година.

Министерот за правда Бојан Маричиќ на средба со амбасадорката на САД Кејт Брнз

Канал5 - 18.09.2020

САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни институции Денеска во Министерството за правда се одржа средба помеѓу министерот Бојан Маричиќ и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз.

Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни ...

Слободен Печат - 18.09.2020

Силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнување на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како и продолжување на силното партнерство, е очекувањето што го изразил министерот за правда, Бојан Маричиќ на денешната ...

Неуспешни екстрадиции - слаби докази и политички интереси

Р.С.Европа - 18.09.2020

Избегани осуденици и обвинети во високопрофилни случаи на корупција или пак насилство, со години наназад не се екстрадираат во земјава. Правните аналитичари проблемот го лоцираат во неправилната правна постапка, но и во политичката волја на земјите ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

Press24 - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

А1 On - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

Маричиќ-Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни институции

24Инфо - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

Либертас - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

Frontline - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

ИНТЕРВЈУ Маричиќ: На С. Македонија и претстои макотрпен, трансформативен процес на европеизација

Локално - 18.09.2020

На Република Северна Македонија и претстои макотрпен, трансформативен процес на европеизација во кој ќе започнат преговорите и ќе се отвори Поглавјето 23 – Правосудство и фундаментални права.

Став на Ѓорѓи Илиевски: Маричиќ-Прочистување на правосудството

Курир - 18.09.2020

При примопредавањето на функцијата на досегашниот министер за правда Рената Дескоска со новиот министер за правда Бојан Маричиќ (двајцата се од политичката партија СДСМ), новиот министер за правда Маричиќ изјавува дека: „Ќе се врши прочистување во ...

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни ...

MakPress - 18.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со американската амбасадорка Кејт Брнз истакнал дека очекува силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнувањето на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како ...

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

Канал5 - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Канал5 - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

А1 On - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

А1 On - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Press24 - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

А1 On - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за ...

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

Press24 - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за правда и ...

Маричиќ смета на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

Слободен Печат - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во ...

Свечено одбележан почетокот на обуката на VII генерација слушатели во Академијата за судии и јавни обвинители

Академик - 17.09.2020

Во Свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето обраќање директорката на Академијата, проф.

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик по европски модел

Макфакс - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн. Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна Република Германија дадена за подготовката на законите во ...

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик по европски модел

Точка - 17.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн. Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна Република Германија дадена за подготовката на законите во ...

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

Либертас - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Либертас - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

Скопје инфо - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

CivilMedia - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

24Инфо - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

Либертас - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за ...

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

24Инфо - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за ...

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

Frontline - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

Frontline - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за ...

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

iPortal - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини. На средбата се дискутираше околу активностите на Министерството за ...

Маричиќ-Холштајн: Очекуваме да се одржи првата меѓувладина конференција и отворање на Поглавјето 23

Локално - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во ...

Маричиќ на средба со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Frontline - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Маричиќ-Холштајн: Сметаме на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

24Инфо - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во ...

Маричиќ-Холштајн: Сметаме на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

iPortal - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во ...

Преглед на вести во 15 часот: Двата соседи што се членки на Европската унија се борат за нас, нашата и бугарската ...

Frontline - 17.09.2020

ЗАЕВ : Пријатно е чувството кога двата соседи што се членки на Европската унија, се борат за нас. ЗАЕВ : Ако бидеме паметни, нашата и бугарската комисија треба да извлечат заедничка нишка што ќе нè спојува.

Маричиќ-Холштајн: Сметаме на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

Опсервер - 17.09.2020

Скопје, 17 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област ...

Маричиќ и Бертолини разговараа за преговорите со ЕУ и отворањето на Поглавјето 23

Опсервер - 17.09.2020

Скопје, 17 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Никола Бертолини.

Маричиќ разговараше со УПОЗ за потребата од измени на законите за судска и јавнообвинителска служба

Опсервер - 17.09.2020

Скопје, 17 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) предводени од претседателот Пецо Грујовски.

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Опсервер - 17.09.2020

Скопје, 17 септември 2020 () – Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната ...

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик

Н.Македонија - 17.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн. Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна Република Германија дадена за подготовката на законите во ...

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик по европски модел

Вечер - 17.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн. Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна Република Германија дадена за подготовката на законите во ...

Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

MakPress - 17.09.2020

Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп. Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на ...

Маричиќ:Судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед во општеството

Канал5 - 16.09.2020

Маричиќ се обрати на свечена церемонија за почетокот на обуката на слушатели на VII генерација на Академијата за судии и јавни обвинители. Денеска во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката ...

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска

Канал5 - 16.09.2020

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК. На состанокот се дискутираше околу одговорноста на институциите во ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Канал5 - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот.

Министерот Маричиќ се сретна со амбасадорката на Црна Гора,Петровиќ

Канал5 - 16.09.2020

Денеска во Министерството за правда се одржа средба помеѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ. На денешната средба беа отворени прашањата за билатералната соработка на двете држави кои во моментот ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

24 Вести - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ: “Крупните риби” ќе мора да се соочат со правдата

Нова ТВ - 16.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави “лов” на “крупните риби” вмешани во корупција кои досега ја избегнуваа правдата. “Во случаите на висока корупција ние имавме видливи разлики во определени случаи.

Маричиќ: Судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед, но и да се погрижат законот да важи еднакво за сите

Макфакс - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето воведно обраќање, министерот за правда Бојан Маричиќ истакна ...

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

Press24 - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Општество со бестрашни обвинители и судии може да стави крај на корупцијата и организираниот криминал

Слободен Печат - 16.09.2020

Маричиќ истакна дека судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед во општеството, но и дека новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството и на дело да се докаже.

Потребни се бестрашни обвинители и судии за да се стави крај на корупцијата

Независен - 16.09.2020

Фото: Б. Грданоски Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

А1 On - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Новата Влада вети прочистување на судството и обвинителството

Слободен Печат - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Моделот за прочистување на судството ќе биде готов во првите 100 дена, ветува Власта

+инфо - 16.09.2020

Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот Љупчо Николовски ветуваат дека концептот и моделот ќе бидат дефинирани во комуникација со сите чинители во правосудниот сектор.

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Независен - 16.09.2020

Фото: Б. Грданоски Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот.

ЕУ-мониторингот на судските случаи се очекува да започне на почетокот на идната година

Академик - 16.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите, на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Ивановска

А1 On - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Маричиќ на средба во ДКСК

Независен - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Маричиќ со претседателката на Антикорупциската комисија разговараше за реформите во правосудството

Макфакс - 16.09.2020

„Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК“, соопшти МИнистерството за правда.

Модел за прочистување во правосудството во првите 100 дена, најавуваат Маричиќ и Николовски

МКД - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

iPortal - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

Frontline - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Идните судии и обвинители ќе треба да се погрижат законот да важи еднакво за сите

Локално - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

Вечер Прес - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

Либертас - 16.09.2020

– Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед, но и да се погрижат законот да важи еднакво за сите

MTM - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето воведно обраќање министерот за правда, Бојан Маричиќ, истакна ...

Министерот Маричиќ се сретна со црногорската амбасадорка Петровиќ

24Инфо - 16.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска имаше средба со амбасадорката на Црна Гора Марија Петровиќ. На средба, како што соопшти Министерството за правда, беа отворени прашањата за билатералната соработка на двете држави кои во моментот чекорат на ...

ВЛАДАТА ВЕТУВА ФИЛТЕР: Ќе го исчистиме судството и обвинителството во првите 100 дена

Денешен - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

24Инфо - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ: До Нова година да се донесе законот, за во април догодина да се спроведе попис

CivilMedia - 16.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ вчера најави дека до крајот на годинава ќе се донесе Законот за попис за да се создадат услови за одржување на попис во земјава во текот на април 2021 година.

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот.

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Скопје инфо - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Ивановска

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на ...

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Ивановска

Либертас - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада

Локално - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ со претседателката на ДКСК, Ивановска: Исполнувањето на препораките на ГРЕКО

24Инфо - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

Либертас - 16.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Ивановска

Frontline - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Либертас - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Исполнување на петтиот круг препораки на ГРЕКО, дел од разговорите од средбата на Маричиќ и Ивановска

CivilMedia - 16.09.2020

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК, соопштуваат од Министерството за правда.

Маричиќ со претседателката на Антикорупциската комисија разговараше за реформите во правосудството

Точка - 16.09.2020

„Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК“, соопшти МИнистерството за правда.

МАРИЧИЌ: Крупни риби во судскиот систем ќе се соочат со законот и со одговорност

Денешен - 16.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

iPortal - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ: Нема да има ревизија на сите предмети кои имаат грешка

Република - 16.09.2020

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ поосочи дека нема да има ревизија на сите предмети кои имаат грешка. Целта е, рече, да се зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки.

Маричиќ: Новата генерација на судии и обвинители треба да внесе нова енергија во правосудството

24Инфо - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители, каде присуствуваше и министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед, но и да се погрижат законот да важи еднакво за сите

Точка - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето воведно обраќање, министерот за правда Бојан Маричиќ истакна ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

Frontline - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Маричиќ: Општество со бестрашни обвинители и судии може да стави крај на корупцијата и организираниот криминал

CivilMedia - 16.09.2020

Денеска во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето воведно обраќање, министерот за правда Бојан Маричиќ ...

Министерот Маричиќ се сретна со црногорската амбасадорка Петровиќ

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска имаше средба со амбасадорката на Црна Гора Марија Петровиќ. На средба, како што соопшти Министерството за правда, беа отворени прашањата за билатералната соработка на двете ...

Утрински преглед на вести: „Крупните риби“ ќе се соочат со законот, губитникот Мицкоски 3 години работеше против ЕУ и ...

Frontline - 16.09.2020

МАРИЧИЌ: „Крупните риби“ ќе се соочат со законот. СДСМ: Губитникот Мицкоски 3 години работеше против ЕУ и НАТО, брани криминал, идеалите на Делчев за него се непозната категорија. МАРИЧИЌ најави промена на Законот за кривична постапка.

Маричиќ разговараше за реформите во правосудството со претседателката на Антикорупциска

Н.Македонија - 16.09.2020

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК, соопшти Министерството за правда.

Маричиќ со претседателката на Антикорупциската комисија разговараше за реформите во правосудството

Вечер - 16.09.2020

„Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член на ДКСК“, соопшти МИнистерството за правда.

Маричиќ: Судиите и обвинителите треба да уживаат највисок углед, но и да се погрижат законот да важи еднакво за сите

Вечер - 16.09.2020

Во свечената сала на Врховниот суд се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за судии и јавни обвинители. Во своето воведно обраќање, министерот за правда Бојан Маричиќ истакна ...

Средба на министерот Маричиќ со претседателката на ДКСК Ивановска

MakPress - 16.09.2020

Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот ...

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

MakPress - 16.09.2020

Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот ...

Министерот за правда Маричиќ се сретна со обвинителката Рускоска

ТВ21 - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Канал5 - 15.09.2020

Ние имаме цврста определба и коалициски договор за спроведување на пописот идната година. Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Телма - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Алсат-М - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ: Пописот ќе се спроведе во април догодина

ТВ21 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм"

Канал5 - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Министерството за правда ќе испрати ново барање за екстрадиција на Никола Груевски

ТВ21 - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Николовски: Со интензивна комуникација на сите чинители ќе се дефинира прочистувањето на правосудството

Канал5 - 15.09.2020

„Процесот на прочистување на правосудството беше една од клучните темели на коалицискиот договор за оваа влада. Бев директно вклучен во самите разговори за договорот.“ Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

Канал5 - 15.09.2020

Целта на овој процес, е добрите професионалци и оние добро коишто си ја вршат работата имаат зајакната улога. До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

24 Вести - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Прво попис па преговори со ЕУ, законот наскоро пред пратениците, новиот министер за правда очекува негово изгласување

24 Вести - 15.09.2020

Да не се чекаат сто дена, туку Законот за попис да се изгласа уште следниот месец бара директорот на Државниот завод за статистика. По најавите од власта дека Законот наскоро ќе се најде пред новите пратеници, Апостол Симовски за ТВ24 порачува да ги ...

Законот за попис тргна во собраниска процедура, ВМРО-ДПМНЕ првпат слуша за нов предлог-закон

Сакам да кажам - 15.09.2020

Попис на населението и домаќинствата ќе има во април 2021 година по точно 19 години, решени се цврсто владејачките СДСМ и ДУИ. Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска кажа дека овој закон е меѓу првите 10 најважни што ги поднел пред Собранието, ...

Маричиќ: Попис во април 2021 – „Јуропиан вестерн балканс“: Пребројте ги граѓаните, додека сѐ уште ги има

ТВ21 - 15.09.2020

По речиси две декади, напролет според најавите најверојатно конечно ќе се преброиме. „Сега нема време за толку чекање бидејќи за година дена отприлика ќе бидат локалните избори. Определба на Владата и на ДЗС пописот да се спроведе пред локалните ...

До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Канал5 - 15.09.2020

Има ли шанса по 18 годишен застој следната година да се спроведе попис на населението и да се знае колку луѓе живеат во Македонија? Министерот за правда Бојан Маричиќ уверува дека оваа операција е една од главните определби на новата Влада.

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

24 Вести - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Министерот Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Алсат-М - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Министерот за правда Маричиќ се сретна со обвинителката за организиран криминал Русковска

Канал5 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со Основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Press24 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Press24 - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на разговор на ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

А1 On - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Министерот Маричиќ одржа средба со обвинителката Русковска

Слободен Печат - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Средба Маричиќ-Русковска: Зголемување на ефикасноста на предметите

Нова ТВ - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Кајгана - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Пописот се враќа на агендата: Маричиќ го најавува за април следната година

360 степени - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Пописот ќе биде во април 2021

Нетпрес - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Независен - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ: До нова година закон, во април попис на населението

Р.С.Европа - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

А1 On - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Press24 - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: Повторно ќе испратиме барања за екстрадиција на Груевски и обвинетите за „Монструм“

Слободен Печат - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ е подготвен да поднесе нови барања за екстрадиција на Груевски и сите кои побегнале

МКД - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Министерството за правда со нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

+инфо - 15.09.2020

Во врска со екстрадицијата на поранешниот премиер Никола Груевски тој истакна оти е одлука на унгарската Влада да не го екстрадира. Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за ...

Русковска - Маричиќ: Кадровско зајакнување на Обвинителството

Р.С.Европа - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, и на средбата дискутираа за потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Правда со нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Нетпрес - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. – Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Средба на министерот за правда со обвинителката Рускоска

Академик - 15.09.2020

„Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со Основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

А1 On - 15.09.2020

До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и останатите ќе го ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Независен - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Нема бегање, пописот ќе биде во април 2021

+инфо - 15.09.2020

Определба на Владата и на ДЗС е пописот да се спроведе пред локалните избори, рече Маричиќ. Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното ...

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, се заложил да се зголеми заштитата на новинарите

МКД - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира", Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, изразил жалење за овој настан и ...

Маричиќ се сретна со нападнатата новинарка Смилевска, најави посилна законска заштита за „седмата сила“

А1 On - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест против поскапувањето на струјата, организиран од ВМРО-ДПМНЕ .

Министерот Маричиќ најави промена на Законот за кривична постапка

Независен - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави промена на Законото за кривична постапка. Во гостувањето на „Топ тема“ на Телма тој рече дека постапката веќе е отворена, но бидејќи се работи за закон за кој е потребно двотретинско мнозинство ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

Press24 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ најави лов на крупните риби, но не и ревизија на сите случаи со грешка

Нетпрес - 15.09.2020

„Да не се очекува декa ние ќе правиме ревизија на сите случаи кои имаат грешка. Нашата цел е да се зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки. Само на овој начин ќе го кренеме стандардот“, изјави министерот за правда Бојан ...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде спроведено објективно и непристрасно

Макфакс - 15.09.2020

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Маричиќ на средба со новинарката Смилевска најави поголема заштита на новинарите

+инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест, информира Министерството. Маричиќ истакнал жалење за овој настан и потенцирал дека токму ваквите ...

Маричиќ: Суштински реформи во судството

Глас на Америка - 15.09.2020

Законите во голем дел се донесени, сега според Маричиќ време е да се имплементираат. Правда достапна и отворена за сите, тоа како што уверува новиот министер за правда ќе биде негова цел. Бојан Маричиќ, на првата прес-конференција како министер, ...

Пoпис најдоцна во април!

Слободен Печат - 15.09.2020

Европската унија како услов го поставува пописот пред отпочнување на преговорите Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи.

Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Слободен Печат - 15.09.2020

Најавата за ревизија на предмети по случаен избор се најде и во мандатното писмо на министерот Маричиќ Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети .

Министерството за правда по трет пат ќе се обиде да го екстрадира Груевски

360 степени - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија, а меѓу нив едно ќе биде и до Унгарија за да ни го испорачаат осудениот и обвинет во неколку ...

Пак ќе се бара екстрадиција на Никола Груевски

Р.С.Европа - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. Барање за екстрадиција ќе биде испратено и до Унгарија за поранешниот премиер Никола ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

А1 On - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Макфакс - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

А1 On - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: Пописот да се одржи во април в година

Независен - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Со ВМРО-ДПМНЕ интензивно преговараме за отворени листи на локалните избори

МКД - 15.09.2020

Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифираше денеска Бојан Маричиќ, министерот за правда. Тој вели дека во претходниот период се воделе интензивни преговори со ...

Отворените листи договорени меѓу партиите, локалните тест за наредните парламентарни

Слободен Печат - 15.09.2020

Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифира министерот за правда, Бојан Маричиќ. Тој откри дека се воделе интензивни преговори со претставници на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Маричиќ: Пречистувањето во судството да не биде процес на прогон

Сител - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ, вели се водат интензивни консултации со институциите преку кои ќе спроведува процесот на пречистување во правосудството. Утринава имал средба со шефот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

Маричиќ ѝ вети поддршка на Русковска во кадровското зајакнување на Обвинителството што го води

МКД - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска и со неа разговарале за потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

(Во живо) Изјава на министерот за правда Маричиќ

Независен - 15.09.2020

Проследете ја во живо изјавата на министерот за правда Бојан Маричиќ. Изјава на министерот за правда Бојан Маричиќ Posted by MИА.mk on Вторник, 15 септември ...

Министерот за правда Маричиќ се сретна со обвинителката Рускоска

4NEWS - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Точка - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори

Локално - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Скопје инфо - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ се сретна со Русковска, вети поддршка за кадровско зајакнување на обвинителството

Република - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите биле теми на разговор на ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Граѓански збор - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Граѓански збор - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Република - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

МАРИЧИЌ: До јануари закон, во април 2021-ва попис

Денешен - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Либертас - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Frontline - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ: До крајот на годината ќе се донесе закон, за пописот да се спроведе во април 2021 година

Локално - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Локално - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ-Русковска: Во фокусот на преговорите со ЕУ ќе биде судската и обвинителската пракса и имплементацијата на ...

Локално - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со Основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

iPortal - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Бриф - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

еМагазин - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм”

24Инфо - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

МАКЕДОНСКА ПРАВДА: Министерот Маричиќ ќе го враќа експремиерот Груевски од ЕУ во Северна

Денешен - 15.09.2020

Новиот министер за правда Бојан Маричиќ најави дека ќе го враќа назад во Северна поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, кој има политички азил во Еврпската Унија, односно во Унгарија.

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

24Инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: Ќе испратиме ново барање за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски

Frontline - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. – Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: Попис во април 2021 пред локалните избори

24Инфо - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето ...

Маричиќ: До Нова година закон, за пописот да се спроведе во април 2021 година

еМагазин - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

iPortal - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Пописот како услов од ЕУ за почеток на преговорите, владата очекува да се одржи најдоцна во април

CivilMedia - 15.09.2020

Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи. Очекувањата се дека статистичката операција би се извела најдоцна во април наредната година, а токму ова ...

Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“

Либертас - 15.09.2020

– Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

iPortal - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Николовски: Заедно со Министерството за правда ќе се дефинира моделот на прочистување на правосудството

Локално - 15.09.2020

Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите чинители ќе биде дефиниран концептот и моделот на прочистување на правосудството, порача денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, ...

Николовски: Со интензивна комуникација на сите чинители ќе се дефинира прочистувањето на правосудството

Скопје инфо - 15.09.2020

Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите чинители ќе биде дефиниран концептот и моделот на прочистување на правосудството, порача денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, ...

Николовски: Со интензивна комуникација на сите чинители ќе се дефинира прочистувањето на правосудството

Либертас - 15.09.2020

– Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите чинители ќе биде дефиниран концептот и моделот на прочистување на правосудството, порача денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба против корупцијата и ...

Маричиќ: До крај на годината закон за попис, за да може да се одржи во април 2021 година

Frontline - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ, најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис. Според Маричиќ, ќе има мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

MTM - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството

Локално - 15.09.2020

До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и останатите ќе го ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

24Инфо - 15.09.2020

До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и останатите ќе го ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

CivilMedia - 15.09.2020

До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и останатите ќе го ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

Либертас - 15.09.2020

– До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и останатите ќе го ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Либертас - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Скопје инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Попис во април 2021 – „Јуропиан вестерн балканс“: Пребројте ги граѓаните, додека сѐ уште ги има

4NEWS - 15.09.2020

По речиси две декади, напролет според најавите најверојатно конечно ќе се преброиме. „Сега нема време за толку чекање бидејќи за година дена отприлика ќе бидат локалните избори. Определба на Владата и на ДЗС пописот да се спроведе пред локалните ...

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Бриф - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде спроведено објективно и непристрасно

Точка - 15.09.2020

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Министерот Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска која беше нападната на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џезеира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот Маричиќ истакна жалење за овој настан и потенцираше дека токму ваквите напади ја ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

24Инфо - 15.09.2020

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека се планира до април наредната година, односно шест месеци пред ...

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска: Ваквите напади ја загрозуваат слободата на известување на медиумите

Локално - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, изразил жалење за овој настан и ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, се заложил преку измени во Кривичниот законик да се зголеми заштитата на ...

Вечер Прес - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, изразил жалење за овој настан и ...

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, се заложил преку измени во Кривичниот законик да се зголеми заштитата на ...

24Инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира”, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, изразил жалење за овој настан и ...

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, преку измени во Кривичниот законик да се зголеми заштитата на новинарите

Либертас - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, изразил жалење за овој настан и ...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

MTM - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт-групата за реформи во правосудството. Со Блупринт-групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Маричиќ вети: Попис ќе има догодина

Република - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со законот

Frontline - 15.09.2020

-Во случаите на корупција на судиите, имавме видливи ситуации на висока корупција кои експресно беа решени, јас овде го гледам граѓанскиот интерес и интересот на правдата. Крупните риби да може да се соочат со законот.

Маричиќ најави промена на Законот за кривична постапка

Курир - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави промена на Законото за кривична постапка. Во гостувањето на „Топ тема“ на Телма тој рече дека постапката веќе е отворена, но бидејќи се работи за закон за кој е потребно двотретинско мнозинство ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

iPortal - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ: „Крупните риби” ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

24Инфо - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема” на телевизија „Телма” најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ: Попис во април 2021 пред локалните избори

Локално - 15.09.2020

Законот за крвичан постпак ќе биде сменет постапката е почната се работи на измените ,најави министерот за правда Бојан Маричиќ во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија. -Ова е добра шанса по 10 години да видеме каде треба да се подобри и каде ...

Маричиќ: Моделот за прочистување на правосудството до истекот на првите 100 дена од мандатот

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – До истекот на првите 100 дена од мандатот на Владата ќе имаме дефиниран модел за прочистување на судството и обвинителството, којшто заедно со чинителите во правосудниот сектор, Советот на јавни обвинители, Судскиот ...

Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска, се заложил преку измени во Кривичниот законик да се зголеми заштитата на ...

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со новинарката на „Ал Џазира“, Милка Смилевска која беше нападната на минатонеделниот протест. Министерот, како што попладнево соопшти ресорното Министерство, ...

Вечерен преглед на вести: Царовска – Понудениот модел е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба; Маричиќ се ...

Frontline - 15.09.2020

Министерот Маричиќ се сретна со новинарката Смилевска која беше нападната на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Царовска : Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба. Социјалниот дијалог е во интерес на сите чинители, продолжува ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност, нема да има ревизија на сите предмети

Вечер Прес - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ: „Крупните риби“ во правосудството ќе се соочат со законот

Локално - 15.09.2020

Случаиите нема да се очекува дек ние ќе правием ревизија на сите случаи кои имат грешак, Нашата цел е да го зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки само на овој начин ќе го кренеме снандардот, изјави министерот за ...

Маричиќ: „Крупните риби“ ќе се соочат со одговорност

iPortal - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ најави ефикасен систем на правда во кој, како што рече, крупните риби ќе се соочат со одговорност и со закон.

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Либертас - 15.09.2020

– Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ најави промена на Законот за кривична постапка

Frontline - 15.09.2020

Според него, работната група веќе работи, но дека тој процес нема да се заврши за кратко ...

Маричиќ: До Нова година да се донесе законот, за во април догодина да се спроведе попис

Мета - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска најави дека до крајот на годинава ќе се донесе Законот за попис за да се создадат услови за одржување на попис во земјава во текот на април 2021 година.

Николовски: Со интензивна комуникација на сите чинители ќе се дефинира прочистувањето на правосудството

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Во интензивна комуникација со Министерството за правда, но и со останатите чинители ќе биде дефиниран концептот и моделот на прочистување на правосудството, порача денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба ...

Маричиќ-Русковска: Кадровско зајакнување за поефикасна борба против организираниот криминал и корупцијата

Frontline - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на ...

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите.

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде објективно и непристрасно

Н.Македонија - 15.09.2020

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Повторно ќе се бара екстрадиција на Никола Груевски

Н.Македонија - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. Барање за екстрадиција ќе биде испратено и до Унгарија за поранешниот премиер Никола ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Н.Македонија - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Најавен законот за попис кој ќе овозможи пребројување на населението догодина

Н.Македонија - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за попис, за пребројувањето на населението да може да се спроведе во април в година, пред локалните избори, пренесуваат повеќе медиуми.

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Скопје1 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис по што пописот да може да се одржи во април 2021 година пред локалните избори. -Ние имаме цврста определба и коалициски договор за спроведување на ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Вечер - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството

Скопје1 - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска, министерот Маричиќ дискутираше околу потребите на Основното јавно ...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде спроведено објективно и непристрасно

Вечер - 15.09.2020

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе детали за жешките прашања во ресорот.

Пописот се враќа во агендата – април 2021 година

Мак. Весник - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Министерството за правда ќе испрати ново барање за екстрадиција на Никола Груевски

Мак. Весник - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Маричиќ: Преговараме со ВМРО-ДПМНЕ за отворени листи за локалните избори

Мак. Весник - 15.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на денешната прес конференција истакна дека во претходниот период се воделе интензивни преговори со претставници на ВМРО-ДПМНЕ за прашањето за отворени листи на претстојните локални избори, кои треба да се одржат ...

Маричиќ: Попис идната година, пред локалните избори

365 - 15.09.2020

Пописот да се спроведе во 2021 година, и тоа пред локалните избори, поточно во април – е определбата на Владата и Државниот завод за статистика, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Повторно ќе побараме екстрадиција на Груевски, но унгарската влада има одлука да не го екстрадира

MakPress - 15.09.2020

Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да ...

Пописот ќе се оддржи пред локалните избори наредната година, вели Маричиќ

MakPress - 15.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годината ќе биде донесен закон за попис, кој ќе претрпи мали измени во однос на претходното решение кое беше во собраниска процедура пред изборите и тоа во делот на одредбата за стапување ...

Маричиќ се сретна со обвинителката Русковска

MakPress - 15.09.2020

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на разговор на ...

Отворени советнички листи на локалните избори следната година, најави министерот Маричиќ

Канал5 - 14.09.2020

На локалните избори во октомври следната година, верувам дека е можно да постигнеме согласност за отворени советнички листи и да се гласа со преференцијални гласови. Тоа е чекор напред кон определбата за отворени кандидатиски листи и за една изборна ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството а не решение

Канал5 - 14.09.2020

Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи. Кој кого ќе ревидира и како? Дали Маричиќ ќе треба да ги ревидира одлуките на својот татко и сопруга, на нивни колеги и познаници?! Не ...

Министерот за правда Маричиќ се сретна со италијанскиот амбасадор Ромео

Канал5 - 14.09.2020

Министерот Маричиќ се заблагодарил за досегашната поддршка од Италија со надеж дека одличната билатерална соработка ќе продолжи и во иднина. Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со италијанскиот амбасадор во Република Македонија ...

Маричиќ – Блупринт група: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Канал5 - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството, се наведува во соопштението од Министерството за правда.

Маричиќ: Законите се донесени, време е за нивно спроведување

24 Вести - 14.09.2020

Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон. А, ние како Влада ќе бидеме партнер на сите чинители во законодавната, извршната ...

Маричиќ: Законите се донесени, време е за нивно спроведување

Канал5 - 14.09.2020

Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон. А, ние како Влада ќе бидеме партнер на сите чинители во законодавната, извршната ...

Маричиќ најави промена на изборниот законик за отворени кандидатски листи

Телма - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи, ако за тоа има и политичка војла од партиите. Мерката е дел од работниот план што ќе треба да го реализира министерството коешто го ...

Моделот на прочистување на правосудството ќе биде утврден во првите 100 дена од мандатот, најави Маричиќ

Канал5 - 14.09.2020

Овој период од околу три месеци, нагласи тој, ќе биде искористен за подготовка на добар модел со конкретни рокови, што ќе овозможи видливи резултати. Моделот на прочистување на правосудството е веќе ставен во својата основна форма во владината ...

Министерот Маричиќ најави активности за промена на изборниот законик и воведување отворени листи

Алсат-М - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи, ако за тоа има и политичка војла од партиите.

Отворени каднидатски листи за локалните избори – Маричиќ најави измени на Изборниот законик

Телма - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека ќе работи на измени на Изборниот законик со кој ќе се воведат отворени каднидатски листи за локалните избори наредната есен. Директниот избор ќе значи поголема врска на избраните советници со граѓаните ...

Маричиќ објави процес на прочистување на правосудството со ефект за првите 100 дена

Канал5 - 14.09.2020

Ќе се анализираат и предметите кои застареле или се уште се наоѓаат во судските лавиринти и се во застој. Во рамки на најавуваното прочистување на судството, Антикорупициска ќе ја проверува имотната состојба на судиите и обвинителите, а Судскиот ...

Судиите и обвинителите ќе се „тресат“ – 5% од пресудите по случаен избор ќе бидат ревидирани

ТВ21 - 14.09.2020

Државната комисија за спречување на корупција и судскиот совет ќе ги „тресат“ судиите и обвинителите околу нивната имотна состојба, но и застареноста на одредени предмети. „Паралелно на овој процес, на почетокот од наредната година, најдоцна ...

Маричиќ најави прочистување во судството

24 Вести - 14.09.2020

Невозможна мисија или конечно прочистување на судиите кои наместо да делат правда, ја буткале под тепих? Првите сто дена се рокот во кој новиот министер за правда ги очекува првите резулати.

Судиите и обвинителите под надзор – 5% од пресудите по случаен избор ќе бидат ревидирани

Нетпрес - 14.09.2020

Државната комисија за спречување на корупција и судскиот совет ќе ги „тресат“ судиите и обвинителите околу нивната имотна состојба, но и застареноста на одредени предмети. „Паралелно на овој процес, на почетокот од наредната година, најдоцна ...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Макфакс - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството. Со Блупринт групата која ја следи Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, министерот ...

Граѓаните не веруваат во судските одлуки, не смее да има недопирливи, порача Маричиќ

МКД - 14.09.2020

„Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон“, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција по повод ...

Маричиќ: Моделот на прочистување на правосудството ќе биде утврден во првите 100 дена од мандатот

Press24 - 14.09.2020

Моделот на прочистување на правосудството е веќе ставен во својата основна форма во владината програма и оваа почетна фаза на изготвување треба да заврши некаде на истекот на 100 дена од мојот мандат, изјави на денешната прес-конференција министерот ...

Маричиќ најави брзо прочистување на судството

Независен - 14.09.2020

Доаѓа време за ред, правда и дисциплина. Кој не сака да го почитува законот ќе мора да се соочи со него, најави денес новиот министер за правда, Бојан Маричиќ на прес конференција. Тој нагласи дека потребните закони се донесени и сега преостанува ...

Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи

Макфакс - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон кој иако се носи со апсолутно мнозинство, добрата воспоставена пракса на политички дијалог ...

Маричиќ: Законите се донесени, време е за нивно спроведување

Press24 - 14.09.2020

Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон. А, ние како Влада ќе бидеме партнер на сите чинители во законодавната, извршната ...

ВИДЕО: Маричиќ најави ветинг во судството

А1 On - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку месеци. „Ова подразбира проверка на имотната состојба на судиите и обвинителите од страна на Државната ...

Маричиќ најави отворени изборни листи и ветинг во судството

Р.С.Европа - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи, ако за тоа има и политичка војла од партиите.

(Во живо) Прес на министерот за правда Маричиќ

Независен - 08.10.2020

Проследете ја во живо прес-конференција што ќе ја одржи министерот за правда, Бојан ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за правда Маричиќ

Слободен Печат - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ држи прес-конференција во Владата на Северна ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството а не решение

Press24 - 14.09.2020

Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес конференцијата на Министерот за правда Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Судскиот совет ќе прави детална проверка на предметите чувани во фиока

Слободен Печат - 14.09.2020

Правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите се врвни приоритети во новиот мандат на Владата, истакна новиот министер за правда, Бојан Маричиќ. Маричиќ откри дека во неговото мандатно писмо биле наведени голем број реформи во правосудството, ...

Маричиќ најави промена на Изборниот законик и воведување отворени листи

+инфо - 14.09.2020

Од СДСМ имаше определба за една изборна единица, па сега останува на волјата на останатите политички чинители, рече министерот за правда Бојан Маричиќ. Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција најави промена на Изборниот ...

Маричиќ: Oтворените советнички листи на локалните избори ќе бидат чекор кон една изборна единица за парламентарните

А1 On - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон кој иако се носи со апсолутно мнозинство, добрата воспоставена пракса на политички дијалог ...

Отворени листи од следните локални избори, очекува Маричиќ

360 степени - 14.09.2020

Министерот за правда смета дека отворените советнички листи на следните локални избори ќе бидат чекор напред кон реализирање на заложбите за промена на Изборниот модел и воведување на една изборна единица Иако за промена на Изборниот модел треба ...

Средба Маричиќ – Михајловски: Адвокатската комора е мошне значајна за квалитетот на правосудниот систем

Академик - 14.09.2020

„Во Министерството за правда се оствари средба помеѓу министерот Маричиќ и претседателот на Адвокатската комора на Република Северна Македонија, Љубомир Михајловски. За време на средбата министерот Маричиќ потенцираше дека Адвокатската комора е ...

Маричиќ најавува отворени советнички листи на локалните избори в година

МКД - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција рече дека верува оти е можно да се постигне согласност за отворени советнички листи и на локалните избори во октомври следната година да се гласа со преференцијални гласови.

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ ќе ги ревидира одлуките на татко му и на сопругата?!

+инфо - 14.09.2020

Дали Маричиќ ќе треба да ги ревидира одлуките на својот татко и сопруга, на нивни колеги и познаници, праша денеска ВМРО-ДПМНЕ. „Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи.

Маричиќ: Мојата мисија е да ја вратиме надежта на граѓаните во правосудството

Press24 - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржа прес-конференција по повод добиеното мандатно писмо од страна на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети ...

(Видео) Новиот министер за правда најави ветинг во судството

Макфакс - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку месеци. „ Ова подразбира проверка на имотната состојба на судиите и обвинителите од страна на ...

Министерот за правда најавува проверка на работата и на имотната состојба на судиите

Академик - 14.09.2020

„Уште од првиот ден од мојот мандат започнав со работа во интерес на граѓаните со цел правдата да биде достапна за сите. На мој предлог, Владата ја усвои Предлог-измената на Законот за судските такси, со која судските такси се намалуваат за осум ...

Министерот за правда Маричиќ се сретна со италијанскиот амбасадор Ромео

А1 On - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со италијанскиот амбасадор во Република Северна Македонија Карло Ромео, на која го запозна со активностите на Министерството за правда и подготовките околу преговорите за Поглавјето 23: ...

100 дена ќе се утврдува како да се пречисти судството - што велат судиите?

Сител - 14.09.2020

Во наредните три месеци министерството за правда ќе работи на изготвување на нов модел за поефикасно прочиствување во правосудството. Новиот министер за правда Бојан Маричиќ вели дека новиот модел треба да даде видливи резултати.

ВМРО-ДПМНЕ омекнува: Една изборна единица за пратеници, но и еден изборен круг за градоначалници

360 степени - 14.09.2020

За разлика од порано, кога ВМРО-ДПМНЕ се залагаше за враќање на мнозинскиот модел за избор на пратеници, сега од опозициската партија сметаат дека предлогот за една ИЕ и за отворени листи е добра основа за понатамошни разговори за нови изборни ...

Маричиќ најави промена на изборниот законик и воведување отворени листи

Нетпрес - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи. Мерката е дел од работниот план што ќе треба да го реализира министерството коешто го ...

Маричиќ: Промена на изборниот законик и отворени листи

Вечер Прес - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи, ако за тоа има и политичка војла од партиите.

Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи

MTM - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон кој иако се носи со апсолутно мнозинство, добрата воспоставена пракса на политички дијалог ...

Маричиќ: Во првите 100 дена од мандатот ќе биде утврден моделот на прочистување на правосудството

Локално - 14.09.2020

Моделот на прочистување на правосудството е веќе ставен во својата основна форма во владината програма и оваа почетна фаза на изготвување треба да заврши некаде на истекот на 100 дена од мојот мандат, изјави на денешната прес-конференција министерот ...

Маричиќ најави промена на изборниот законик и воведување отворени листи

24Инфо - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи. Мерката е дел од работниот план што ќе треба да го реализира министерството коешто го предводи.

Министерот Маричиќ најавува детална проверка на имотот на судиите и обвинителите

Фактор - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ најавува дека правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети на Владата во овој втор мандат. Мандатната мисија ги содржи одговорностите и реформските активности кои министерот за правда ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството а не решение

Либертас - 14.09.2020

СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството а не решение Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи. Кој кого ќе ревидира и како? Дали Маричиќ ќе треба да ги ревидира ...

СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството а не решение

Опсервер - 14.09.2020

Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи. Кој кого ќе ревидира и како? Дали Маричиќ ќе треба да ги ревидира одлуките на својот татко и сопруга, на нивни колеги и познаници?! Не ...

Маричиќ: Мојата мисија е да ја вратиме надежта на граѓаните во правосудството

Кумановски м. - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржа прес-конференција по повод добиеното мандатно писмо од страна на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни ...

СДСМ се проблемот за корумпираноста во судството, а не решение

24Инфо - 14.09.2020

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Бојан Маричиќ „Се тресеше гората, се роди глушец. Маричиќ денеска најави дека ќе се врши ревизија на дури 5% од судските случаи. Кој кого ќе ревидира и како? Дали Маричиќ ќе треба да ги ...

(Видео) Маричиќ: Законите се донесени, време е за нивно спроведување

Либертас - 14.09.2020

Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон. А, ние како Влада ќе бидеме партнер на сите чинители во законодавната, извршната ...

Маричиќ: Моделот на прочистување на правосудството ќе биде утврден во првите 100 дена од мандатот

Frontline - 14.09.2020

Моделот на прочистување на правосудството е веќе ставен во својата основна форма во владината програма и оваа почетна фаза на изготвување треба да заврши некаде на истекот на 100 дена од мојот мандат, изјави на денешната прес-конференција министерот ...

Маричиќ: Моделот на прочистување на правосудството ќе биде утврден во првите 100 дена од мандатот

Граѓански збор - 14.09.2020

Моделот на прочистување на правосудството е веќе ставен во својата основна форма во владината програма и оваа почетна фаза на изготвување треба да заврши некаде на истекот на 100 дена од мојот мандат, изјави на денешната прес-конференција министерот ...

Маричиќ: Максималната судска такса за граѓаните се намалува од 48.000 на 6.000 денари

Република - 14.09.2020

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, порача дека правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети на Владата во овој втор мандат. истакна Маричиќ. Министерот Маричиќ смета дека независноста и ефикасноста на судската власт се ...

Маричиќ најави реформи во судството и отворени советнички листи на локалните избори

Мета - 14.09.2020

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржа прес-конференција по повод добиеното мандатно писмо од страна на премиерот Зоран Заев. Во мандатното писмо на Маричиќ се наведени обврските и реформите кои треба да ги спроведе, а се однесуваат на ...

МАРИЧИЌ: Мојата мисија е да ја вратам надежта на граѓаните – доаѓа време на ред и правда

Денешен - 14.09.2020

Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон. А, ние како Влада ќе бидеме партнер на сите чинители во законодавната, извршната ...