TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Празник за семејството и за радоста

Време - 08.01.2009

Игор Чавески Со свечени литургии, биење на црковните камбани и со посета на најблиските роднини, православните христијани вчера го славеа Христово раѓање “ Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква во земјава и дијаспората верниците се помолија за мир, здравје и за благосостојба.

Православните верници го прославија Божик

Утрински - 08.01.2009

Православните верници во Македонија со утрински богослужби вчера го одбележаа Христовото раѓање - Божик. Централната прослава се одржа во скопскиот Соборен храм „Св. Климент Охридски“, каде што архиепископот охридски и македонски г.г.

Црвенковски и Груевски во различни цркви

Утрински - 08.01.2009

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски ниту на божикната литургија не го манифестираа посакуваното единство. Шефот на државата присуствуваше на централната богослужба во Соборниот храм, каде што вообичаено доаѓаат претставниците на власта и дипломатите, додека Груевски годинава ја одбра скопската црква „Св. Петка“.

Денеска е Божик - најрадосниот христијански празник

Телма - 07.01.2009

Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржаа Божикни литургии. Централното одбележување се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужеше златоустова литургија.

Православните христијани денеска го слават Божик

Алсат-М - 07.01.2009

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Рождеството Христово - Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат Божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што архиепископот охридски и македонски г.г.

Божикна литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

Алсат-М - 07.01.2009

Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржаа Божикни литургии. Централното одбележување се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужеше Златоустова литургија.

Свечена божикна литургија во соборниот храм

Алфа - 07.01.2009

Христос се роди навистина се роди Вака на утринската божикна литургија ги поздрави присутните во соборниот храм архиепископот Стефан. Божикната честитка од МПЦ во дослух со актуелната владина пропаганда, да се раѓаат повеке деца за да не сме исчезнеле како нација.

На Божик се роди надежта

Дневник - 07.01.2009

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ги повика родителите да раѓаат повеќе деца, повтори дека нема оправдување за абортусот и се заблагодари за воведувањето на веронауката во образованието Со Божикни литургии во сите храмови на Македонската православна црква вчера беше прославен големиот христијански празник Рождеството Христово - Божик.

Божикна литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

Канал5 - 07.01.2009

Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржаа Божикни литургии. Централното одбележување се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужеше златоустова литургија.

Божикна литургија во Соборниот храм „Свети Климент охридски“

Сител - 07.01.2009

Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржаа Божикни литургии. Централното одбележување се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужеше златоустова литургија.

Божиќ ги обедини семејствата во заемна љубов, почит и среќа

Канал5 - 07.01.2009

- Христос се роди, навистина се роди. Православните Христијани денеска го празнуваат Божиќ, денот на христовото раѓање. Со утринска божиќна литургија во сите храмови во земјава се означи почетокот на новото лето господово 2009та.

Премиерот Груевски на божикна литургија во „Света Петка“

Канал5 - 07.01.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски со сопругата присуствуваше на Божикната литургија што се одржа во православниот храм „Света Петка“ во скопската населба Црниче. - На сите граѓани на Република Македонија од христијанска вериосповед им го честитам празникот Божик - Христовото раѓање, и им посакувам многу здравје, ...

Молитви за благосостојба и бериќет

Вечер - 07.01.2009

- Денешниов ден е тој ден - денот на Христовото рождество - денот со кој започна делото на Спасителот во светот. Но, денес е и денот кога се испитува и нашата љубов и нашата верност кон Него рече г.г. Стефан Трет ден православните христијани го одбележуваат еден од најголемите празници меѓу православието Рождеството Христово, Божиќ.

Божиќ, денот на Христовото раѓање

Макфакс - 07.01.2009

„Христос се роди“ и „Вистина се роди“, се зборовите со кои денеска се поздравуваат православните христијани, одбележувајќи го денот на христовото раѓање, Божиќ. Рожденството Христово на 7 јануари според Јулијанскиот календар, го слават верниците во дел од православниот свет, Македонците, Србите, Црногорците, Русите и Украинците.

Божикна честитка на Груевски до Г.Г. Стефан и верниците

Форум - 06.01.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот Христијански празник Рождество Христово, упати честитка до Aрхиепископот Oхридски и Mакедонски, Г.Г. Стефан и до сите верници од православна вероисповед „ Ваше Блаженство, сo особена радост, во овој прекрасен период од годината исполнет со мноштво празници, чест ми ...

Божиќна порака на архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан

Канал5 - 06.01.2009

Основната вистина за настанот на овој ден е да ја сфатиме токму тајната за единиот и вистински Бог и тајната - што е човекот? Со Божик ја разбравме и тајната на човекот, тајната дека ние луѓето сме икона и лик Божји на земјата. Бог постана човек, за да ја видиме боголикоста во нас и преку Него самиот да разбереме што сме ние луѓето.

Божиќни честитки

А1 - 05.01.2009

Претседателот Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Рожденство Христово - Божиќ, упати честитка до поглаварот на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и до сите верници од православна вероисповед во Македонија, со желба божиќните празници да ги поминат во добро празнично расположение.

Божикни честитки од државниот врв

Телма - 05.01.2009

Државните раководители денеска на верниците од православна вероисповед, како и великодостојниците и свештенството на МПЦ им го честитаа големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. Прославувајќи го Христовото раѓање ја славиме безусловната љубов, и мирот меѓу сите луѓе во светот.

Вељановски испрати Божикна четитка до Г.Г. Стефан

Форум - 05.01.2009

Претседатеот на Собранието,Трајко Вељановски упати честитка до Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан, за претстојните божиќни празници „Раѓањето Христово - Божиќ е најрадосниот и најсветлиот христијански празник.

И Претедателот Црвенковски упати Божикна честитка

Форум - 05.01.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Рожденство Христово - Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Вељановски со божиќна честитка до Архиепископот Стефан

Нетпрес - 05.01.2009

Првиот човек на Собранието,Трајко Вељановски упати честитка до Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан, за претстојните божиќни празници. Раѓањето Христово - Божиќ е најрадосниот и најсветлиот христијански празник.

Црвенковски со божиќна честитка до сите верници од православна вероисповед

Нетпрес - 05.01.2009

Претседателот Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ упати честитка до поглаварот на Македонската православна Црква, архиепископот охридски и македонски, г. г. Стефан и до сите верници од православна вероисповед во Македонија, во која се вели: “На овој величествен ден чувствуваме радост и благодарност, ...

Груевски: Во овие празнични моменти да бидеме Христијани на дело

Нетпрес - 05.01.2009

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Рождество Христово, до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, господин господин Стефан и до сите верници од православна вероисповед во Република Македонија, упати честитка во која им посакува радост, љубов, мир и спокој во секој дом и во ...

Божиќни честитки од државниот врв

Макфакс - 05.01.2009

Државните раководители денеска на верниците од православна вероисповед, како и великодостојниците и свештенството на МПЦ им го честитаа големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. Прославувајќи го Христовото раѓање ја славиме безусловната љубов, и мирот меѓу сите луѓе во светот.