TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија формира коридор за заштита и помош за бегалците

Вест - 29.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Министерот за одбрана ја посети границата

Фокус - 29.11.2015

Министерот за одбрана Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков остварија посета на македонско-грчката граница,… Министерот за одбрана Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик ...

Мигрантите од земјите зафатени со војна без задржување продолжуваат кон север

Канал5 - 29.11.2015

Околу 1100 мигранти од земјите на блискиот исток во кои се војува со два воза утрово пристигнале на железничкиот граничен премин Табановце. Откако во пунктот за прифаќање бегалци ја добиле неопходната помош во храна, вода, хигиенски пакет , од ...

На јужната граница денеска е мирно

Телма - 29.11.2015

Мирно е на македонско-грчката граница. По вчерашните инциденти во кои стотина мигранти се обидоа насилно да влезат во Македонија фрлајќи со камења врз припадниците на безбедносните сили, денеска протокот се одвива нормално.

Мигрантите се спроведуваат низ „европскиот коридор “

Канал5 - 29.11.2015

13 километарска жичана ограда е поставена долж гранцата со Грција.Одлуката на надлежните за европскиот коридор не е да се затвори границата туку да се направи контролиран проток на мигрантите.

Поставена жичана ограда на границата со Грција

Вест - 29.11.2015

Четворица припадници на македонските безбедносни сили, кои завчера беа повредени од економските мигранти на границата со Грција, кај граничниот премин Идомени, вчера биле пуштени дома. Осумнаесет полицајци беа повредени, кога мигрантите што биле на ...

Мирно на јужната граница, економските мигранти се враќаат во Атина

Канал5 - 29.11.2015

Четворицата повредени полицајци кои од вчера беа задржани во гевгелиската болница со посериозни повреди, денеска се пуштени на домашно лекување . Од каменувањето од економските мигранти, незадоволни од подигнувањето на оградата на јужната граница ...

КОД: Како да се спречи безбедносната криза од мигрантите што Грција ги пропушта кон Македонија?

Телма - 29.11.2015

Темата на емисијата КОД вечерва беше токму мигрантската криза, еве дел од емисијата. Како да се спречи безбедносната криза од мигрантите што Грција ги пропушта кон Македонија? Има ли безбедносни проценки колкава е опасноста доколку се пропуштат кон ...

Спасовски, Тодоров, Јолевски и Чавков ја посетија границата и повредените полицајци (ФОТО)

МКД - 29.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски синоќа беше во Гевгелија во посета на транзитниот прифатен центар на граничната линија меѓу Грција и Македонија кај котата 59. Целта беше да се запознае одблиску со ситуацијата на терен по инцидентот ...

(ВИДЕО) Судирот меѓу македонските полицајци и мигрантите на јужната граница

Репортер - 29.11.2015

Во судир со т.н. економски мигранти и полицијата на јужната граница беа повредени најмалку 18 припадници на македонската полиција. Мигрантите фрлаа камења барајќи да поминат низ земјава на патот кон Европа.

ВО ГЕВГЕЛИЈА МИРНО: Бегалците заминуваат, мигрантите на граница

Телеграф - 29.11.2015

Во Привремениот транзитен центар во Гевгелија во моментов има регистрирано 600 лица, кои се во подготовка да заминат со воз, а за регистрација се подготвуваат уште околу 100 лица По вчерашниот бурен ден, денеска на јужната граница е мирно .

ПОЧНА ДА ГИ ГАЗИ: Како унгарски камионџија се пресметува со мигранти (ВИДЕО)

Телеграф - 29.11.2015

Возејќи со со својот камион налета на поголема група мигранти кои не сакаа да се тргнат од автопатот Познато е е дека Унгарците не се баш најпријателски расположени кон мигрантите . Унгарија впрочем прва подигна ѕид на својата граница со Србија.

(ВИДЕО) Комитетот за справување со кризи ги посети повредените полицајци

Нетпрес - 29.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски остварија посета на ...

Докторка ја открива страшната вистина за мигрантите

Press24 - 29.11.2015

Чешка докторка со отворено писмо го откри страшното искуство низ кое поминуваат таа и нејзините колеги во клиника во Минхен, каде се примаат мигранти од целиот свет. – Полицијата ги чува клиниките, болниците и докторите, бидејќи тие луѓе се многу ...

Чавков, Тодоров и Јолевски на терен во посета на полицијата и армијата

Сител - 29.11.2015

Членовите на комитетот за справување со кризи ноќта ја минаа на јужната граница меѓу војската и полицијата. Ги посетија војниците кои вчера ја поставуваа жичената ограда со цел да се спречи нелегален влез во земјава .

Јолевски им порача на војниците дека Македонија се гордее со нив

Кајгана - 29.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во саботата вечерта ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко ...

Туск: Без контрола на надворешните граници Шенген наскоро ќе биде минато

Макфакс - 29.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди во неделата дека шпенгенскиот простор ќе стане минато доколку не се осигури ефикасен надзор на надворешните граници на Европската унија .

Судирот меѓу мигрантите и македонските полицајци на јужната граница (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

Најмалку 18 полицајци беа повредени денеска во судир со „економските мигранти“ на македонската јужна граница, кои фрлаа камења барајќи да поминат низ земјава на патот кон Европа. Немирите беа предизвикани од инцидент со Мароканец што скокна на ...

Мирна е состојбата на каменот 59

Алфа - 29.11.2015

Мирна е состојбата цел ден на каменот 59. Ситуацијата е под контрола, а припадниците на безбедносните сили се распоредени долж граничниот премин. Мирна е состојбата цел ден на каменот 59. Ситуацијата е под контрола, а припадниците на безбедносните ...

ОГРАДАТА СЕ ПОСТАВУВА: Повредените полицајци пуштени од болница (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 29.11.2015

Во последнава недела Македонија го запре приливот на економски мигранти, односно лица кои не доаѓаат од воено загрозени подрачја односно Сирија, Ирак и Авганистан Заштитната ограда на границата со Грција, на пругата и во околината на каменот 59, ...

Видео од судирот на полицијата со мигрантите

Кајгана - 29.11.2015

Вкупно 18 полициски службеници беа повредени во вчерашниот судир на јужната граница , кој го иницираа мигрантити со фрлање на камења кон полицискиот кордон. Мигрантите почнале да фрлаат со камења кон полициските службеници со цел пробивање на ...

Јолевски им порача на војниците дека Македонија се гордее со нив

Макфакс - 29.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во саботата вечерта ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко ...

ВИДЕО: Тодоров во центарот за прием на бегалците

Вечер Прес - 29.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски го посетија собирниот центар каде ...

АРМ ја постави оградата, мигрантите се враќаат во Атина

Вечер Прес - 29.11.2015

Попладнево во Грција беа депортирани седумдесетина мигранти кои што во Македонија влегле со фалсификувани документи на кои стои дека се државјани на Сирија. Тие биле откриени деновиве откако е подигнато нивото на безбедност и се врши подетална и ...

Јолевски до војниците: Македонија е горда на вас

Пулс24 - 29.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски синоќа ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Со цел да се регулира поминувањето на економските бегалци низ нашата земја, синоќа припадниците на АРМ ...

Зошто ЕУ не ги сака економските мигранти?

еМагазин - 29.11.2015

Секој ќе ви каже дека нема место како дома. Во средината во која си се родил, опкружен со својата фамилија и пријатели се чуствуваш најубаво. Верувам дека стотиците економски мигранти кои сега се обидуваат преку Македонија, да стигнат до ветената ...

Утре доаѓа специјален тим на ЕУ за процена за поставување опрема за регистрација на бегалци

Локално - 29.11.2015

На македонско-грчката граница денеска мирно, откако вчера имаше инциденти во кои стотина мигранти се обидоа насилно да влезат во Македонија. Тие фрлаа со камења врз полицајците. Мигрантите кои не се пропуштаат поради тоа што се смета дека мигрираат ...

ВИДЕО: Јолевски до војниците: Горди сме со вас!

Вечер Прес - 29.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вечерва ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на ...

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Денешен - 29.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

ВИДЕО: Министрите во посета на повредените полицајци

Вечер Прес - 29.11.2015

Тодоров, Чавков и Јолевски го посетија лекарскиот пункт на терен каде имаа средба со повредените полицајци. Повредени се вкупно 24 припадници на безбедносните сили, 23 полициски службеници и еден припадник на АРМ.

Министрите на терен со АРМ кај заштитната ограда

Вечер Прес - 29.11.2015

Министрите Никола Тодоров, Митко Чавков и Зоран Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница, каде денеска започна да се поставува жичана ограда, односно европски коридор за заштита и помош.

На јужната граница денеска е мирно

Канал 77 - 29.11.2015

Мирно е на македонско-грчката граница, јавува телевизија Телма. По вчерашните инциденти во кои стотина мигранти се обидоа насилно да влезат во Македонија фрлајќи со камења врз припадниците на безбедносните сили, денеска протокот се одвива нормално.

ВИДЕО: НАПАДОТ НА МИГРАНТИТЕ ВРЗ ПОЛИЦИЈАТА: Ќе даде ли државата слобода за користење на одбрамбено оружје!

Пулс24 - 29.11.2015

Осумнаесет полициски службеници се повредени откако биле каменувани од економските мигранти на македонско-грчката граница. Двајца полицајци имаат тешки во преди на главата, а еден имал потрес на мозокот.

Сите пред камери: Спасовски ги пофали полицајците, Чавков ги искара грчките колеги

Локално - 29.11.2015

Оддавам признание на македонските полицајци кои денеска добро се справија со целата оваа ситуација и покрај повредените колеги, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасвоски, кој синоќа заедно со заменикот-министер, Митко Чавков, ги посети ...

Туск и Камерон разговараа за излегување на Велика Британија од ЕУ

Локално - 29.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и британскиот премиер Дејвид Камерон вечерва имаат средба, за да разговараат за техничките аспекти на можното излегување на Велика Британија од ЕУ.

Министерот Јолевски до војниците: Македонија е горда на вас/Видео

Lider - 29.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски синоќаја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Министерот Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко ...

Министрите се запознаа со состојбата во собирниот центар за бегалците/Видео

Lider - 29.11.2015

При запознавањето со состојбата на терен на јужната граница министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за ...

ФОТО: Македонската полиција повторно нападната од економските мигранти

Утрински - 28.11.2015

Група лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денеска со употреба на насилство се однесувала кон македонската ...

Бегалците од кризните жаришта непречено транзитираат низ Македонија

Утрински - 28.11.2015

Во склоп на преземените техничко-тактички мерки на јужната државна граница за насочување на лицата кон контролните пунктови заради регистрација и хуман третман, како и досега редовно се пропуштаат лицата што доаѓаат од регионите зафатени со воени ...

МВР: Нарушен ред и мир од мигрантите од грчка страна на граничната линија

Канал5 - 28.11.2015

Денес околу 13:30 часот на граничната линија кај кота 59 нарушен е јавниот ред и мир од страна на мигрантите кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција - Македонија, соопштија од МВР.

18 полицајци се повредени од камењата на мигрантите

Фокус - 28.11.2015

Штитовите не биле доволни полицајците да се заштитат од канонадата на мигрантите. Осумнаесет полицајци се повредени, кога мигрантите кои биле на грчката страна од границата почнале да фрлаат кон нив со камења, соопшти МВР.

Тодоров: Границата ќе се штити, а со мигрантите ќе се постапува хумано

Утрински - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност, границата останува отворена

24 Вести - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

АРМ става ограда на границата со Грција

Алсат-М - 28.11.2015

Македонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа, јавува Ројтерс.

МВР: 18 полицајци повредени откако мигрантите ги гаѓале со камења

24 Вести - 28.11.2015

Осумнаесет полицајци се повредени, кога мигрантите кои биле на грчката страна од границата почнале да фрлаат кон нив со камења, соопшти МВР. Од повредените, двајца се потешко во пределот на главата - од кои еден завршил со потрес на мозок.

Македонија формира коридор за заштита и помош

Канал5 - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Македонската армија гради ограда на границата

Deutsche Welle - 28.11.2015

Македонските војници на границата со Грција изутринава почнаа со поставување метални столбови високи околу три метри и жица, како „превентивна“ мерка за подобра контрола на бранот бегалци, јави Ројтерс.

Се поставува оградата на македонско- грчката граница

Фокус - 28.11.2015

Македонија со ова им помага на мигрантите, но и на Европа и во подобро организирање и канализирање на мигрантите преку различни форми на стеснувања и организација на рутата со дополнително зголемување на безбедноста на земјите.

Војската започна да гради 3 метри висок ѕид против мигранти

Телма - 28.11.2015

Армијата на Република Македонија изутринава започна со поставување на ѕид на границата со Грција. Камионите и багерите забрзано закопуваат бетонски и метални столбови високи 3 метри. Ѕидот се гради во реоните каде се запрени економските мигранти и ...

Судир на мигрантите со војската и полицијата на јужната граница

Телма - 28.11.2015

Мигрантите на јужната граница, револтирани од поставувањето на ѕидот, ги каменуваа припадниците на армијата кои работеа на поставувањето на бетонските столбови и жичаната ограда во должина од 3 километри.

Помош за бегалците на Табановце

Канал5 - 28.11.2015

На прифатниот пункт во Табановце денеска околу пладне мал број мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан добиваа облека, храна, вода и ќебиња од екипите на Црвениот крст, УНХЦР и од невладини организации.

Македонија формира ,,европски коридор “ за заштита и помош

Канал5 - 28.11.2015

Македонија од денеска поставува европски коридор за заштита и помош,односно Врз основа на предлогот на ЦУК и комитетот за менаџирање на состојбите со мигрантите на синиќешната седница донеле одлука на јужната граница со Грција да се превземат сите ...

(видео) 18 полицајци повредени во судир со мигрантите на јужната граница

Телма - 28.11.2015

18 полициски службеници се повредени од кои двајца потешко во пределот на главата и еден со потрес на мозокот соопшти за Телма МВР. Демолирани се возила, скршени се штитови на полицијата и на армијата од страна на мигрантите кои денеска во 13 и 30 ...

Повредени припадници на безбедносните сили од економските мигранти

Канал5 - 28.11.2015

На јужната граница почна да се гради европски коридор.Во знак на револт поради поставувањето на заштитната бариера за непречен проток на мигранти кои доаѓаат од воените подрачја, а согласно европските директиви, дел од економските мигранти со камења ...

Повредените полицајци вечерва ги посетија првите луѓе на МВР

Телма - 28.11.2015

Како дожд врнеа камења врз македонските безбедносни сили. Попладнето околу 13 часот и 30 минути, стотина мигранти ја паднаа македонската полиција и армијата со камења, стаклени шишиња, а фрлаа и петарди во обид да го пробијат кордонот и да влезат во ...

Македонија од денеска поставува жичана ограда

Канал5 - 28.11.2015

Македонија од денеска поставува жичана ограда односно европски коридор за заштита и помош. На предлогот на ЦУК и комитетот за менаџирање на состојбите со мигрантите на синиќешната седница донеле одлука на јужната граница со Грција да се превземат ...

ФОТО: АРМ почна со поставување на оградата

Утрински - 28.11.2015

Македонија ќе формира коридор за насочување на протокот на бегалците, но јужната граница ќе остане отворена Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот ...

Македонската полиција под удар на економските имигранти за кои земјите од ЕУ не дозволуваат влез

Канал5 - 28.11.2015

Денес група на лица кои се водат како економски мигранти, со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција која физички согласно уставот и законите ја обезбедува јужната државна граница.

Македонската армија крева ограда на границата со Грција

Макфакс - 28.11.2015

Македонската армија во сабота изутрина започна да поставува метална ограда на јужната граница со Грција на делот каде бегалците во најголем дел минуваат на патот кон западна Европа, јавува Reuters.

АРМ гради ограда кон Грција

+инфо - 28.11.2015

Армијата на Македонија од рано утрово започна со поставување на метална ограда на македонско-грчката граница во реоните каде економските бегалци се обидуваат нелегално да ја минат границата.

Македонија формира коридор за заштита и помош на бегалците

+инфо - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на Групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Македонија почна да гради ограда на границата со Грција

А1 On - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

По серијата инциденти АРМ става ограда на граничните критични точки

Алфа - 28.11.2015

Од утрово војската става ограда на јужната граница, на места кои се означени како критични точки и се користат како илегални патишта од страна на мигрантите и бегалците. Од утрово војската става ограда на јужната граница, на места кои се означени ...

АРМ почна да поставува метална ограда на границата со Грција

Радио МОФ - 28.11.2015

Армијата на Република Македонија утрово почна со поставување на метална ограда, на јужната граница на земјата со Грција, каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија.

СИТЕ СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ: 18 полицајци повредени од камењата на мигрантите

Телеграф - 28.11.2015

.Мигрантите почнале да фрлаат со камења кон полициските службеници со цел пробивање на полицискиот кордон и влез на македонска страна, соопштуваат од МВР Денес околу 13:30 часот на граничната линија кај кота 59 нарушен е јавниот ред и мир од страна ...

Протести во Грција против оградувањето на границите на Европа

МКД - 28.11.2015

Во Грција на 1 декември ќе се одржат протести во организација на анархистички групи, со цел да искажат солидарност со мигрантите кои почнаа да штрајкуваат со глад, а истовремено да го пренесат револтот против оградите што се подигнуваат долж ...

МВР: Повредени 18 полицајци на јужната граница

Академик - 28.11.2015

Мигрантите почнале да фрлаат со камења кон полициските службеници со цел пробивање на полицискиот кордон и влез на македоснка страна. Повредени се 18 полициски службеници, од кои двајца со потешки телесни повреди во пределот на главата и еден од нив ...

АРМ почна со поставување на жичена ограда на македонско- грчката граница

Нова ТВ - 28.11.2015

Армијата на Република Македонија утрово почнала со поставување жичена ограда од левата и од десната страна на Кота 59 на македонското-грчката граница, изјави портпаролот на АРМ, потполковник Тони Јаневски, за агенцијата Мета.

ВИДЕО: Мигрантите почнаа со камења да фрлаат кон полицијата

А1 On - 28.11.2015

Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат на полицијата, која се брани со штитови. Ваквата реакција на граничниот премин со Грција доаѓа откако армијата почна да гради ѕид, висок 3 метри, ...

Војската поставува ограда, столбови и жица на јужната граница

МКД - 28.11.2015

Се активираше Армијата на Македонија на македонско-грчката граница. Со цел да се преземат мерки за спречување илегален влез на економските мигранти и нивно канализирање и насочување кон прифатниот центар, војската поставува ограда, столбови и жица.

(ВИДЕО) Каменување на јужната граница – 18 повредени полицајци

Репортер - 28.11.2015

По стотиците камења врз полицијата кои ги фрлаа економските мигранти на јужната граница, 18 припадници на МВР се повредени од кои двајца потешко. Едниот полицаец има потрес на мозокот. Додека фрчea камња на сите страни, дел од полицајците паѓаа.

Мигрантите почнаа со камења да фрлаат кон полицијата (ВИДЕО)

+инфо - 28.11.2015

Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат на полицијата, која се брани со штитови. Ваквата реакција на граничниот премин со Грција доаѓа откако армијата почна да гради ѕид, висок 3 метри, ...

Мигрантите ја каменуваа војската на јужната граница

Макфакс - 28.11.2015

Група мигранти во саботата ги каменуваа припадниците на армијата, кои започнаа да поставуваат бетонските столбови и жичаната ограда. Полицијата веднаш интервенирала по што дошло до судир со групата од стотина мигранти.

Македонија формира коридор за заштита и помош

Нетпрес - 28.11.2015

Македонија станува дел од Европскиот коридор за регулирање на протокот на бегалци и контрола на бегалската криза која зазеде големи размери. Во договор со Брисел, а по примерот на повеќе земји, како Унгарија, Хрватска, Словенија, и Македонија ...

Македонската полиција под удар на економските имигранти за кои европските земји не дозволуваат транзит и влез

Курир - 28.11.2015

Група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денес со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

Повредени 18 полицајци на јужната граница

Правдико - 28.11.2015

Денес околу 13.30 часот на граничната линија кај кота 59, нарушен е јавниот ред и мир од страна на мигрантите кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија. Мигрантите почнале да фрлаат со камења кон полициските службеници ...

Мигрантите фрлаа камења, полицијата со штитови ја бранеше јужната граница

МКД - 28.11.2015

Откако војската почна да поставува триметарски столбови со жичана ограда на македонско-грчката граница, економските мигранти почнаа да фрлаат камења, по што веднаш интервенирала полицијата која го штитеше просторот во кордон и со штитови.

Економски имигранти повредија 18 полицајци на јужната граница

Нетпрес - 28.11.2015

Група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денес со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

Ситуацијата на јужната граница е стабилна и под контрола

Нетпрес - 28.11.2015

Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија изјава даде министерот за здравство Никола Тодоров кој на терен е заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за одбрана Зоран Јолевски и градоначалникот Франгов.

Мигрантите повредиле 18 полицајци

+инфо - 28.11.2015

Осумнаесет полициски службеници се повредени откако биле каменувани од економските мигранти на македонско-грчката граница. Двајца полицајци имаат тешки во преди на главата, а еден имал потрес на мозокот.

Во судирот со мигрантите повредени 18 полицајци, двајца потешко

Макфакс - 28.11.2015

Вкупно 18 полициски службеници биле повредени во саботата на јужната граница во судирот кој го иницираа мигрантити со фрлање на камења кон полицискиот кордон. Според официјалните податоци, двајца полицајци се здобиле со потешки телесни повреди во ...

Ситуацијата на границата е мирна – АРМ поставува ограда

Нова ТВ - 28.11.2015

Ситуацијата на македонско- грчката граница кај Котата 59 е мирна и вообичаена, изјави за НОВА портпаролот н Генералштабот на АРМ Тони Јаневски. Тој како што рече во моментов е на самото место каде припадници на АРМ заедно со полицијата поставуваат ...

МВР: Мигрантите сакаа да го пробијат кордонот, со камења повредија 18 полицајци

МКД - 28.11.2015

Од Министерството за внатрешни работи стигна официјална потврда денешниот инцидент на јужната граница, каде АРМ почна да подигнува ограда. Настанот се случил околу 13:30 часот на границната линија кај кота 59, каде е нарушен јавниот ред и мир од ...

Мигрантите повредија 18 полицајци, демолирани возила и штитови

Курир - 28.11.2015

Мигранти кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија, денес околу 13:30 часот кај кота 59 го нарушиле јавниот ред и мир напаѓајќи ги полициските службеници, соопштува МВР.

ОГРАДАТА СЕ ПОСТАВУВА: Мигрантите се смирија, полицајците на готовс (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 28.11.2015

Ѕидот ќе биде висок три метри и треба да ги спречи илегалните минувања на границата. Македонските власти велат дека ова не значи дека границата се затвора туку дека ќе бидат пропуштани само бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан, но не и т.н ...

МВР: 18 полицајци повредени – мигранти ги гаѓале со камења

Нова ТВ - 28.11.2015

Осумнаесет полицајци се повредени, кога мигрантите кои биле на грчка територија, на македонско- грчката граница почнале да фрлаат кон нив со камења, соопшти попладнево МВР. Од повредените, двајца се потешко во пределот на главата, од кои еден ...

Македонската полиција под удар на економските мигранти

Сител - 28.11.2015

Македонската полиција под удар на економските мигранти по одлуката за подигнување заштитна ограда на неколку кризни точки на јужната граница. Група лица кои доаѓаат од земји каде нема конфликти утринава од грчка страна со камења и останати предмети ...

ВИДЕО: Канонада од камења, 18 повредени полицајци

А1 On - 28.11.2015

По стотиците камења врз полицијата кои ги фрлаа економските мигранти на јужната граница, 18 припадници на МВР се повредени од кои двајца потешко. Едниот полицаец има потрес на мозокот. Додека фрчат камња на сите страни, дел од полицајците паѓаа.

Експертите и граѓаните сметаат дека Македонија требаше многу порано да крене ограда на јужната граница

Сител - 28.11.2015

Одлуката за поставувањето на ограда на јужната граница со Грција, на места кои се означени како критични точки кои се користат како илегални патишта од страна на мигрантите и бегалците е исправна, сметаат експертите.

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Курир - 28.11.2015

Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија предмалку изјава даде министерот за здравство Никола Тодоров кој на терен е заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за одбрана Зоран Јолевски и ...

Европски коридор за помош на бегалците - економските мигранти пак удрија на полицијата

Алфа - 28.11.2015

Фрлање камења, железни шипки, димни бомби разлутената група на мигранти денес фрлаше по безбедносните сили кои ја штитат граничната линија кај каменот 59. Фрлање камења, железни шипки, димни бомби разлутената група на мигранти денес фрлаше по ...

Експертски тим од ЕУ во понеделник во Македонија

Алфа - 28.11.2015

В понеделник и вторник специјализиран тим од Европска Унија во Македонија ќе врши проценка за поставување опрема за регистрација на бегалци на јужната граница. В понеделник и вторник специјализиран тим од Европска Унија во Македонија ќе врши ...

ХАОС ВО ИДОМЕНИ: Мигрант преживеа струен удар,лекарите го спасуваат (ВИДЕО)

Телеграф - 28.11.2015

Веднаш пристигнале лекарски екипи и се борат за неговиот живот. Нервозата кај мигрантите се зголеми откако Македонија започна да ја поставува оградата Вистинска драма попладнево се случувало во Идомени, каде веќе една недела мигрантите се обидуваат ...

Тодоров: Границата останува отворена

+инфо - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, изјави попладнево во ...

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Press24 - 28.11.2015

Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија предмалку изјава даде министерот за здравство Никола Тодоров кој на терен е заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за одбрана Зоран Јолевски и ...

Европа се оградува од бегалците, ЕУ утре ќе преговара со Турција за уште една зделка – пари за кампови

МКД - 28.11.2015

Во Словенија е во тек изградба на метална жичена ограда во реонот на селото Горна Радоња на словенечко-австриската граница. Претходно таква ограда Словенците поставуваа и кон Хрватска. Таканаречениот европски коридор за мигрантите за „хуман третман“ ...

Тодоров: Границата останува отворена

Нова ТВ - 28.11.2015

- Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, изјави попладнево во ...

ТОДОРОВ: Имаме обврска да ја чуваме границата

Телеграф - 28.11.2015

Посочи дека границата останува отворена и понатаму и дека денеска протокот на мигранти од подрачјата со воени дејства (Сирија, Авганистан и Ирак) бил вообичаен и течел без проблеми од нивното доаѓање во кампот до ниво заминување кон север Нашите ...

ВИДЕО: Комитетот за справување со кризи ги посети повредените полицајци

Курир - 28.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски остварија посета на ...

ВИДЕО: Тодоров, Чавков и Јолевски на терен со војниците каде се поставува заштитна ограда

Курир - 28.11.2015

Министрите Никола Тодоров, Митко Чавков и Зоран Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница, каде денеска започна да се поставува жичана ограда, односно европски коридор за заштита и помош.

ВИДЕО: Тодоров го посети собирниот центар за прием на бегалците

Курир - 28.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски го посетија собирниот центар каде ...

Министерот Јолевски до војниците: Горди сме со вас (ВИДЕО)

Курир - 28.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вечерва ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на ...

Македонската армија крева ограда на границата со Грција

Кајгана - 28.11.2015

Македонската армија во сабота изутрина започна да поставува метална ограда на јужната граница со Грција на делот каде бегалците во најголем дел минуваат на патот кон западна Европа, јавува Reuters.

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Сител - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

Тодоров: Ние сме за хуманост и безбедност, границата останува отворена

МКД - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, изјави попладнево во ...

Мигрантите со камења против македонската полиција

Р.С.Европа - 28.11.2015

Војници поставуваат метални столбови и жица на границата со Грција на местото каде мигрантите се обидуваат да влезат на македонска територија. Од Владата потенцираат дека границата ќе остане отворена за сите бегалци кои се од регионите зафатени со ...

ВИДЕО: Комитетот за справување со кризи ги посети повредените полицајци

Press24 - 28.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски остварија посета на ...

ВИДЕО: Тодоров, Чавков и Јолевски на терен со војниците каде се поставува заштитна ограда

Press24 - 28.11.2015

Министрите Никола Тодоров, Митко Чавков и Зоран Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница, каде денеска започна да се поставува жичана ограда, односно европски коридор за заштита и помош.

Министерот Јолевски до војниците: Горди сме со вас (ВИДЕО)

Press24 - 28.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вечерва ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на ...

ВИДЕО: Тодоров го посети собирниот центар за прием на бегалците

Press24 - 28.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски го посетија собирниот центар каде ...

ФОТО: Војската го поставува европскиот коридор

Press24 - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на Групата за проценка на ризици со која претседава директорката на Центарот за управување со кризи Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седницa одлучил да се ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

МРТ - 28.11.2015

Оваа одлука подразбира да се преземат сите мерки и чекори за да се обезбеди канализирање на протокот на бегалците, што вклучува и подигнување на заштитна ограда на границата, велат од Владата, и потенцираат дека границата ќе остане отворена...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Сител - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

МАКЕДОНИЈА ПОДИГА ЗАШТИТЕН КОРИДОР: Ќе се пропуштаат бегалци од воени региони

Телеграф - 28.11.2015

Оваа одлука подразбира да се преземат сите мерки и чекори за да се обезбеди канализирање на протокот на бегалците што вклучува и подигнување заштитна ограда на границата, велат од Владата и потенцираат дека границата ќе остане отворена Врз основа на ...

( ВИДЕО) Мигрантите кај Гевгелија почнаа со камења да фрлаат кон полицијата

Репортер - 28.11.2015

Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат на полицијата, која се брани со штитови. Ваквата реакција на граничниот премин со Грција доаѓа откако армијата почна да гради ѕид, висок 3 метри, ...

Армијата започна со поставување на ограда на јужната граница

Сител - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на Групата за проценка на ризици со која претседава директорката на Центарот за управување со кризи Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седницa одлучил да се ...

Економските мигранти фрлале со камења врз македонските полицајци

Сител - 28.11.2015

Група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денес со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

ВОЈСКАТА НА АРМ: Почна да гради ограда на границата со Грција, се брани земјата од миграните

Репортер - 28.11.2015

М акедонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа, јавува Ројтерс.

Мигрантите ја каменуваа македонската полиција - неколкумина повредени

Press24 - 28.11.2015

Група лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денеска со употреба на насилство се однесувала кон македонската ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Курир - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на Групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

(ФОТО) Македонија почна да гради ограда на границата со Грција

Репортер - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Помош за бегалците на Табановце

Сител - 28.11.2015

На прифатниот пункт во Табановце денеска околу пладне мал број мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан добиваа облека, храна, вода и ќебиња од екипите на Црвениот крст, УНХЦР и од невладини организации.

МВР: Судир со мигрантите, повредени 18 полицајци

Кајгана - 28.11.2015

Вкупно 18 полициски службеници биле повредени во саботата на јужната граница, во судирот кој го иницираа мигрантити со фрлање на камења кон полицискиот кордон. Според официјалните податоци, двајца полицајци се здобиле со потешки телесни повреди во ...

Помош за бегалците на Табановце

Курир - 28.11.2015

На прифатниот пункт во Табановце денеска околу пладне мал број мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан добиваа облека, храна, вода и ќебиња од екипите на Црвениот крст, УНХЦР и од невладини организации.

Војската почна да гради ограда на границата со Грција

Р.С.Европа - 28.11.2015

Македонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа, јавува Ројтерс.

Македонската полиција под удар на економските имигранти

Вечер Прес - 28.11.2015

Денес група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Република - 28.11.2015

Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија предмалку изјава даде министерот за здравство Никола Тодоров кој на терен е заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за одбрана Зоран Јолевски и ...

(ВИДЕО) Како изгледа оградата која се поставува на границата со Грција

еМагазин - 28.11.2015

Македонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа.

ХЕРОИ МЕЃУ БЕГАЛЦИТЕ: Како да се спречи хуманитарна мизерија?

Фактор - 28.11.2015

Хуманитарката Габриела Андреевска со месеци е помеѓу мигрантите. Вели поради се поголемиот прилив на мигранти помошта никогаш не е доволна, а ниту човечките ресурси кои им се повеќе од потребни на хуманитарните организации.

Влада: Границата останува отворена, оградата се поставува за заштита

еМагазин - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Македонската полиција интервенираше со шок бомби на бесните мигранти -18 полицајци повредени

Локално - 28.11.2015

Македонија почна да крева метална ограда на границата со Грција Македонската полиција употреби светлосни гранати и шок бомби за да ги растера околу 250 мигранти, кои почнаа да гаѓаат со камења врз полицајците јави Асошиејтед прес.

БЛОКАДА: Војската почна да крева ограда на границата со Грција

Фактор - 28.11.2015

АРМ утрово почна да крева метална ограда на јужната граница со Геција, откаде мигрантите тргаат на патување кон западна Европа. Војниците почнаа да поставуваат метални столбови во земјата на која намоткуваат жица, при што треба да изградат ограда ...

Грција нема да ги затвори границите и покрај инфилтрираните џихадисти!

Фактор - 28.11.2015

Грчките власти соопштиле синоќа дека инфилтрираните џихадисти не треба да биде оправдување за затворање на границите. „Проблемот треба да се реши во воените зони, она што ги тера луѓето да заминат“, изјавил заменикот на грчкиот министер за внатрешни ...

Се подига ограда на јужната граница

Вечер Прес - 28.11.2015

Според информациите со кои располага "Вечер" одлуката да се постави заштита ограда била донесена ноќеска од управувачкиот комитет врз база на заклучокот за зголемен безбедносен ризик на групата за процена.

Шок-бомби и камења на грчко-македонската граница, има повредени полицајци!

Фактор - 28.11.2015

Група мигранти се обидела да влезе во Макеоднија од Грција, фрлајќи камења на полицијата. Во нередите се повредени 18 полицајци додека двајца се хоспитализирани, соопштија од МВР. До несредите на граничниот премин кај Гевгелија дојде бидејќи ...

ВИДЕО: Мигрантите повредија 18 полицајци, демолирани возила и штитови

Денешен - 28.11.2015

Мигранти кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија, денес околу 19:30 часот кај кота 59 го нарушиле јавниот ред и мир напаѓајќи ги полициските службеници, соопштува МВР.

Македонија формира коридор за заштита и помош

Денешен - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Македонската полиција под удар на економските имигранти за кои европските земји не дозволуваат влез

Денешен - 28.11.2015

Група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денес со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

(ВИДЕО) Како од мигрантите беа повредени македонските полицајци

еМагазин - 28.11.2015

Во денешните немири кои ги предизвикаа економските мигранти на границата со Грција, се 18 полициски службеници од кои двајца со потешки телесни повреди во пределот на главата, еден од нив со потрес на мозок.

Почна поставувањето на ограда на јужната граница

Вечер Прес - 28.11.2015

Откако Унијата и по четири месеци не најде адекватно решение за бегалската криза, не достави било каква помош на Македонија која е оставена сама на себе да се бори со наметнатиот проблем а грчките власти продолжија да трупаат бегалци и мигранти на ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Република - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на Групата за проценка на ризици, со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Ние сме и за хуманост и за безбедност

Вечер Прес - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

(ВИДЕО) Се поставува ограда: Дел од мигрантите ја каменуваа македонската полиција

еМагазин - 28.11.2015

Група лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денеска со употреба на насилство се однесувала кон македонската ...

Биланс од немирите кај Гевгелија: 18 повредени полицајци од кои двајца потешко

Кумановски м. - 28.11.2015

Како што соопштува Министерството за внатрешни работи, денес околу 13.30 часот на граничната линија кај кота 59, нарушен е јавниот ред и мир од страна на мигрантите кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија.

Почна поставувањето на заштитна ограда на границата кон Грција

Бриф - 28.11.2015

Maкедонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа.

Тодоров, Чавков и Јолевски на терен кај јужната граница (Видео)

Република - 28.11.2015

Вечерва на јужната граница се министрите Никола Тодоров, Митко Чавков и Зоран Јолевски кои што на терен се запознаа со состојбата откако денеска започна да се поставува жичана ограда, односно европски коридор за заштита и помош.

Членовите на комитетот за справување со кризи ги посетија повредените полицајци (ВИДЕО)

Република - 28.11.2015

Рраководителот на управувачкиот комитет за справување со кризи, министерот Никола Тодоров, денес, заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски остварија посета на македонско-грчката граница ...

Министерот Јолевски до војниците: Македонија е горда на вас (ВИДЕО)

Република - 28.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вечерва ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Министерот Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко ...

ВИДЕО: Тодоров, Чавков и Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница

Пулс24 - 28.11.2015

Министрите Никола Тодоров, Митко Чавков и Зоран Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница, каде денеска започна да се поставува жичана ограда, односно европски коридор за заштита и помош.

Министрите се запознаа со состојбата во собирниот центар за бегалците (Видео)

Република - 28.11.2015

При запознавањето со состојбата на терен на јужната граница министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за ...

Македонија крева железна завеса за спречување влез на економските мигранти

Кумановски м. - 28.11.2015

По одлуката да се сопре протокот на економски мигранти кон државите од Европска Унија, и низата инциденти кои следеа на македонската јужна граница со Грција, од денес АРМ започна со поставувањето на триметарска висока метална ограда.

Јолевски, Тодоров и Чавков вечерва во посета на војниците и прифатниот центар во Гевгелија

Локално - 28.11.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски вечерва ја посети армиската база на јужната граница и им порача на војниците дека Македонија е горда на нив. Министерот Јолевски, заедно со министерот Тодоров и со заменик министерот за внатрешни работи Митко ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Вечер Прес - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Мигрантите повредија 18 полицајци

Пулс24 - 28.11.2015

Мигранти кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија, денес околу 13:30 часот кај кота 59 го нарушиле јавниот ред и мир напаѓајќи ги полициските службеници, соопштува МВР.

ВИДЕО: Тодоров, Чавков и Јолевски вечерва на терен се запознаа со состојбата на јужната граница

МК News - 28.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, како раководител на управувачкиот комитет за справување со кризи денес заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков и со министерот за одбрана Зоран Јолевски го посетија собирниот центар каде ...

Помош за бегалците на Табановце

Вечер Прес - 28.11.2015

На прифатниот пункт во Табановце денеска околу пладне мал број мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан добиваа облека, храна, вода и ќебиња од екипите на Црвениот крст, УНХЦР и од невладини организации.

Македонија почна да гради ограда на границата со Грција

Канал 77 - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

(ВИДЕО) Сепак ѕид на јужната граница – Мигрантите почнаа со камења врз македонската полицијата

Локално - 28.11.2015

Почна најавена ограда со бодликава жица или ѕид за михрантите кои Грција неконтролирано ги пушта кон Македонија. Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат со камења врз полицијата, која пак се ...

АНКЕТА: Македонија требаше многу порано да крене ограда

Вечер Прес - 28.11.2015

Одлуката за поставувањето на ограда на јужната граница со Грција, на места кои се означени како критични точки кои се користат како илегални патишта од страна на мигрантите и бегалците е исправна, сметаат експертите.

Мигрантите повредија 26 полицајци, тројца потешко - демолирани возила и штитови

Вечер Прес - 28.11.2015

Мигранти кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија, денес околу 13:30 часот кај кота 59 го нарушиле јавниот ред и мир напаѓајќи ги полициските службеници, соопштува МВР.

Македонската армија крева ограда на границата со Грција

Тера - 28.11.2015

Македонската армија во сабота изутрина започна да поставува метална ограда на јужната граница со Грција на делот каде бегалците во најголем дел минуваат на патот кон западна Европа, јавува Reuters.

МВР: Во обид насилно да ја минат границата емигрантите повредија 18 полицајци, од кои двајца потешко

Република - 28.11.2015

Осумнаесет полицајци се повредени во насилствата што ги предизвикаа мигрантите кои со камења и други тврди предмети ги нападнаа полициските службеници од грчка територија. За инцидентот се огласи и Министерството за внатрешни работи кое го потврди ...

Ситуацијата на јужната граница под контрола

Вечер Прес - 28.11.2015

Хуманоста и безбедноста имат еднакво значење при донесувањето на оваа одлука. Особено по денешните немири на економските мигранти во кои има одреден број на повредени лица. Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија предмалку изјава ...

ВИДЕО: Мигрантите почнаа со камења да фрлаат кон полицијата

Канал 77 - 28.11.2015

Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат на полицијата, која се брани со штитови. Ваквата реакција на граничниот премин со Грција доаѓа откако армијата почна да гради ѕид, висок 3 метри, ...

Мигрантите сакаа да го пробијат кордонот, со камења повредија 18 полицајци

Тера - 28.11.2015

Од Министерството за внатрешни работи стигна официјална потврда денешниот инцидент на јужната граница, каде АРМ почна да подигнува ограда. Настанот се случил околу 13:30 часот на границната линија кај кота 59, каде е нарушен јавниот ред и мир од ...

Хаос на границата со Грција – ситуацијата тензична, а повредени се неколку полицајци

Кумановски м. - 28.11.2015

Како што пренесуваат ТВ Телма и дописничката за Ал Џазира Балканс, 18 полицајци се повредени на македонско-грчката граница откако бегалците започнаа со камења да маваат по македонските безбедносни служби.

Стабилна ситуација на јужната граница

Пулс24 - 28.11.2015

Во името на Координативното тело, пред Општина Гевгелија предмалку изјава даде министерот за здравство Никола Тодоров кој на терен е заедно со заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за одбрана Зоран Јолевски и ...

ВИДЕО: Војската поставува ограда на границата со Грција

Тера - 28.11.2015

Се активираше Армијата на Македонија на македонско-грчката граница. Со цел да се преземат мерки за спречување илегален влез на економските мигранти и нивно канализирање и насочување кон прифатниот центар, војската поставува ограда, столбови и жица.

Македонската полиција под удар на економските имигранти за кои европските земји не дозволуваат транзит и влез

Република - 28.11.2015

Група на лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денес со употреба на насилство се однесува кон македонската полиција ...

МВР: Од мигрантите повредени 18 полицајци, демолирани неколку возила и полициски штитови

еМагазин - 28.11.2015

Денес околу 13:30 часот на граничната линија кај кота 59 нарушен е јавниот ред и мир од страна на мигрантите кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција - Македонија, информираат од МВР.

Експертски тим од ЕУ во понеделник во Македонија

Република - 28.11.2015

В понеделник и вторник специјализиран тим од Европска Унија во Македонија ќе врши проценка за поставување опрема за регистрација на бегалци на јужната граница, објави „Алфа“. Според информациите на Алфа, тимот на ЕУ доаѓа по интервенција на ...

Помош за бегалците на Табановце

Lider - 28.11.2015

На прифатниот пункт во Табановце денеска околу пладне мал број мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан добиваа облека, храна, вода и ќебиња од екипите на Црвениот крст, УНХЦР и од невладини организации.

МВР: Нарушен ред и мир од мигрантите од грчка страна на граничната линија

Lider - 28.11.2015

Денес околу 13:30 часот на граничната линија кај кота 59 нарушен е јавниот ред и мир од страна на мигрантите кои се наоѓале на грчка страна на граничната линија Грција – Македонија. Мигрантите почнале да фрлаат со камења кон полициските службеници ...

Тодоров: Ние сме и за хуманост и за безбедност

Lider - 28.11.2015

Нашите безбедносни сили имаат уставно право и обврска да ја чуваат и штитат границата и тоа многу успешно го работат, како што и хумано се однесуваат кон мигрантите. Хуманоста и безбедноста не се двојат, тие одат заедно, рече министерот за здравство ...

Македонската полиција под удар на економските имигранти за кои европските земји не дозволуваат транзит и влез

Lider - 28.11.2015

Група лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денеска со употреба на насилство се однесувала кон македонската ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Lider - 28.11.2015

Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да се операционализираат ...

Македонија формира коридор за заштита и помош

Идивиди - 28.11.2015

Скопје, 28 ноември 2015 (МИА) - Врз основа на предлог и известување на групата за проценка на ризици со која претседава директорката на ЦУК Сузана Салиу, Управувачкиот комитет за менаџирање на состојбите со бегалците на вчерашната седница одлучил да ...

Македонија почна да поставува ограда на границата со Грција

365 - 28.11.2015

Откако Унгарија постави жичана ограда на своите граници со Србија и со Хрватска, а потоа Хрватска, Србија и Македонија почнаа селектирано да ги пропуштаат само бегaлците од воените подрачја, од утрово и Македонија започна со поставување на ограда ...

Македонската полиција под удар на економските имигранти

Идивиди - 28.11.2015

Скопје, 28 ноември 2015 (МИА) - Група лица кои се водат како економски мигранти, односно мигранти кои согласно одлуките на европските земји и земјите од балканската рута не се пропуштаат за влез во Македонија, денеска со употреба на насилство се ...

Мигрантите се судрија со полицијата и војската

365 - 28.11.2015

Поради оградата која се поставува како заштита од нелегално навлегување на мигранти во земјата, мигрантите удрија по полицијата и војската. Неофицијално, според извори на Телма, повредени се четворица полицајци поради удари од камења.

ФОТО:Стотици мигранти стојат на силниот дожд на јужната граница

Телма - 27.11.2015

Инаку неколку стотици мигранти стојат на силен дожд на јужната граница, јавува нашата новинарка Сузана Мицева. Велат дека ако треба смртта ќе ја дочекаат тука, бидејќи сеедно би умреле ако се вратат во своите земји.

Препукувања меѓу Македонија и Грција за бегалската криза

Телма - 27.11.2015

Размена на ноти и изјави поврзани со бегалската криза меѓу Скопје и Атина. Грција ја обвинува Македонија за своеволие на јужната граница и филтрирање на бегалци. Во интервјуто на грчкиот заменик министер за јавен ред и цивилна заштита Никос Тоскас ...

Стотици мигранти и натаму чекаат влез во Македонија на каменот 59

Телма - 27.11.2015

Дожд истура на јужната граница. Накиснати до кожа, стотици мигранти продолжуваат да стојат кај каменот 59, чекајќи да ја поминат македонско-грчката граница. По вчерашниот неуспешен обид на околу 200 мигранти да поминат на македонска територија, ...

Драматично во Гевгелија

24 Вести - 27.11.2015

Мирно, но тензично – ваква е состојбата на македонско грчката граница. Околу 1000 луѓе револтирани на дождот , бараат од македонската полиција влез во земјата. Откако синоќа се обидоа да го пробијат полицискиот ѕид но подоцна беа вратени дел од нив ...

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ мигранти и бегалци

24 Вести - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП, пренесува МИА.

ФОТО: На јужната граница мирно, Атина ја обвини Македонија, Брисел се закани со исклучување од Шенген

Утрински - 27.11.2015

На јужната граница утрово е мирно, откако вчера се случи инцидент во кој мигрантите ја пробија оградата во обид да влезат на македонската територија. Во моментов на граничниот премин има околу 300 мигранти од Конго, Палестина, Мароко, Еритреја, ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Канал5 - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Утрински - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

24 Вести - 27.11.2015

Европската комисија денеска соопшти дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните граници.

Полицијата го засили присуството на македонско-грчката граница

Канал5 - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци синоќа се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи дел од бодликавата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа.

Двесте мигранти вчера се обиделе да ја поминат бодликава жица на македонско-грчката граница

Фокус - 27.11.2015

Најмалку петмина од нив успеале да поминат преку оградата додека топлата извикувала „Отворете ги границите“ кон македонската полиција Повеќе од 200 мигранти се обидоа вчера да преминат преку бодликавата жица на македонско-грчката граница, фрлајќи ...

Тоскакс:Македонија „произволно филтрира„ мигранти

Телма - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци

Канал5 - 27.11.2015

Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Катимерини:200 мигранти се обиделе да ја преминат границата

Телма - 27.11.2015

Повеќе од 200 мигранти се обидоа вчера да преминат преку бодликавата жица на македонско-грчката граница, фрлајќи камења кон полицијата, пишува грачкиот весник „Катимерини“. Најмалку петмина од нив успеале да поминат преку оградата додека топлата ...

Мирно на македонско- грчката граница по синоќешниот инцидент

24 Вести - 27.11.2015

Мирно е на јужната граница по синоќешниот инцидент во кој стотина економски мигранти се обидоа да ја преминат грчко -македонската линија отстранувајќи ја бодликавата жица. Тие се дел од околу 1500 мигранти кои се заглавени на границата по одлуката ...

Околу 4.000 мигранти од Пиреј тргнале кон границата со Македонија

Макфакс - 27.11.2015

Близу 4.000 мигранти пристигнаа во петокот изутрината во Пиреј, и повеќето се движат кон грчко-македонската граница Идомени на пат кон Европа, иако се спроведува филтрирање според државјанства, поради кое стотици лица се блокирани на границата.

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Сител - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

МКД - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Полицијата каменувана од мигрантите, ниту збор од Спасовски за инцидентот

Нетпрес - 27.11.2015

Македонската полиција била каменувана од мигрантите , а од новиот технички назначен министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и воопшто од МВР, засега нема никакви информации за инцидентот.

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија

Репортер - 27.11.2015

Европската комисија денеска соопшти дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните граници.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци

Правдико - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП Грчките медиуми ја пренесуваат оваа изјава на ...

(ВИДЕО) Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци насилно се обидоа да ја преминат границата

Правдико - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обидоа да ја преминат грчко-македонската граница отстранувајќи ја бодликавата жица, барајќи да го продолжат своето патување кон северна Европа, пренесува Ројтерс.

ДАЛИ ГРЦИЈА Е ВО ЕУ: Атина нѐ обвинува за селектирање мигранти

Телеграф - 27.11.2015

Според грчкиот министер, прашањето треба да се третира поинаку, со решавање на проблемите во земјите во близина на воените зони, кои предизвикуваат миграциски текови Произволно филтрирање мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е ...

ПОЛИЦИЈАТА СЕ ТРУПА НА ЈУЖНАТА ГРАНИЦА: Мигрантите вратени во Грција

Телеграф - 27.11.2015

Тие се упорни во барањето Македонија да им дозволи да ја преминат границата и да се упатат кон Србија и покрај мерките со кои тие се сметаат за економски мигранти , а не за бегалци а со тоа не ги исполнуваат условите за азил во земјите од ЕУ ...

Заглавените мигранти во обид да влезат во Македонија

Р.С.Европа - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи дел од бодликавата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа.

Двесте мигранти вчера се обидоа да ја прескокнат жицата

+инфо - 27.11.2015

Повеќе од 200 мигранти се обидоа вчера да преминат преку бодликавата жица на македонско-грчката граница, фрлајќи камења кон полицијата, пишува грачкиот весник „Катимерини“. Најмалку петмина од нив успеале да поминат преку оградата додека топлата ...

Зголемено присуство на полиција на македонско-грчката граница

Нова ТВ - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција, кинејќи дел од бодливата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци

Сител - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Press24 - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Полицијата вчера каменувана од мигрантите, ни збор за нападот од новиот технички назначен министер

Курир - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци синоќа се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи дел од бодликавата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа, објави Канал 5.

Тоскас: „Произволното филтрирање“ на мигранти што го прави Македониjа е погрешно

Нетпрес - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ мигранти

МРТ - 27.11.2015

Грчките медиуми ја пренесуваат оваа изјава на Tоскас која „главно се однесува на ситуацијата во Идомени“ на границата меѓу Грција и Македонија... Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат ...

Мигрантска криза: Состојбата на границите стабилна

МРТ - 27.11.2015

На југот, кај граничниот камен 59 состојбата е без промени. Се пропуштаат само државјаните кои доаѓаат од Сирија, Авганистан и Ирак... Состојбата на јужната и северната граница е стабилна и мирна информираат од МВР. На Табановце нема задржување.

Македонската полиција беше нападната од територија на ЕУ, а грчката полиција со прст не мрдна!

МКД - 27.11.2015

Предупредувањата дека со новите европски правила за селекција на бегалците ќе се зголеми безбедносниот ризик, особено на македонско-грчката граница, каде се создаде тесно грло, се остварија.

Мигрантите мирни, но не се повлекуваат

Телеграф - 27.11.2015

Во моментов на граничниот премин има околу 300 мигранти од Конго, Палестина, Мароко, Еритреја, Ирак, кои не ги исполнуваат условите за влез во Македонија. „Вистинските“ бегалци од Сирија, Ирак и од Авганистан без никаков проблем ја поминуваат ...

Другата страна на мигрантите: Силувања, насилство, грабежи...

Курир - 27.11.2015

Европа се соочува со еден од најсериозните предизвици во историјата: десетици илјадници мигрaтни од воени и кризни подрачја од Блискиот исток и Африка, секојдневно пристигнуваат на границите на европските држави.

Дождот ги смири мигрантите на границата со Грција

Р.С.Европа - 27.11.2015

На дивиот премин кај пругата на македонско-грчката граница денеска е мирно. На пругата имаше распоредено само четворица полицајци, додека од грчка страна на границата, пругата ја блокираат само неколкумина мигранти од Иран и Бангладеш.

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

+инфо - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании.

EK: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Курир - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните граници, јави дописникот на МИА од ...

Мигранти: Состојбата на границата стабилна, Грција не се придржува до договорот

МРТ - 27.11.2015

МВР информира дека состојбата на јужната и северната граница е стабилна. На грчката страна има околу 1.000 економски мигранти. „Фајненшл тајмс“ анализира - Грција не се придржува до договорот, им дозволува на мигрантите да го продолжат патувањето, ...

ЕК: Не можеме да се мешаме во одлуката за селектиран прием на мигранти во Македонија

Телеграф - 27.11.2015

Европската агенција за граници „Фронтекс” оперира само во Европската унија и во рамки на земјите-членки на ЕУ. Трети земји како овие две (н.з. Македонија и Србија), ние не можеме да регулираме како тие можат да враќаат економски мигранти на друга ...

(ВИДЕО) ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА : Бегалската криза ги скара Грција и Македонија

Репортер - 27.11.2015

Размена на ноти и изјави поврзани со бегалската криза меѓу Скопје и Атина. Грција ја обвинува Македонија за своеволие на јужната граница и филтрирање на бегалци. Во интервјуто на грчкиот заменик министер за јавен ред и цивилна заштита Никос Тоскас ...

Шведска присилно ќе депортира 22.000 мигранти, издадени потерници по околу 14.000

МКД - 27.11.2015

Шведската полиција состави листа на 21.748 мигранти што ќе бидат депортирани од земјата, што е најголем број досега. Најмалку 14.140 од мигрантите се исчезнати и полицијата издала потерници по нив.

Лошите временски услови го намалија бројот на бегалци на јужната граница

Сител - 27.11.2015

Нема голем прилив на мигранти на јужната гранична линија, а состојбата е стабилна и под целосна контрола. Лошите временски услови направија нивниот број во однос на претходните денови значително да биде намален.

ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

еМагазин - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Европската комисија денеска призна дека ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Пулс24 - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните граници, јави дописникот на МИА од ...

Само ограда може да не штити од неспособноста на Грција

Вечер Прес - 27.11.2015

Стотици економски мигранти се обидоа насилно да влезат во Македонија и ги нападнаа полицајците и војниците поставени на јужната граница. За економските мигранти беа спуштени рампите минатата недела со одлука на лидерите на членките на Унијата.

(ВИДЕО) Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци насилно се обидоа да ја преминат границата

еМагазин - 27.11.2015

Пренесено од Ројтерс Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обидоа да ја преминат грчко-македонската граница отстранувајќи ја бодликавата жица, барајќи да го продолжат своето патување кон северна Европа, пренесува Ројтерс.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ емигранти и бегалци

Република - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Мигрантите ја урнаа оградата и се обидоа да влезат во Македонија

МК News - 27.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоја да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

Мирно на македонско- грчката граница по синоќешниот обид за отстранување на бодликавата жица

Локално - 27.11.2015

Мирно е на јужната граница по синоќешниот инцидент во кој стотина економски мигранти се обидоа да ја преминат грчко -македонската линија отстранувајќи ја бодликавата жица. Тие се дел од околу 1500 мигранти кои се заглавени на границата по одлуката ...

Мигрантска криза: Состојбата на границите стабилна

МК News - 27.11.2015

Состојбата на јужната и северната граница е стабилна и мирна информираат од МВР. На Табановце нема задржување. На југот, кај граничниот камен 59 состојбата е без промени. Се пропуштаат само државјаните кои доаѓаат од Сирија, Авганистан и Ирак.

Фала Европа, не брани нѐ!

Република - 27.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, конечно, реши дека треба да ја посети Македонија, но не за да изрази поддршка на македонските граѓани, кои неправедно со години чекаат во редот пред вратите на Европската унија, туку да ни кажел дека ЕУ била со нас ...

Магрантите заглавија на македонско-грчката граница

Локално - 27.11.2015

Иако ја пробија оградата економките мигранти со засилено полициско и линиско армиско обезбедување се запрени на македонско -грчката граница. Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Денешен - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Грција ја обвини Македонија дека произволно филтрира мигранти

Локално - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Заглавените мигранти во обид да влезат во Македонија

Канал 77 - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи дел од бодликавата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа, јавува Радио Слободна Европа.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање" на мигранти и бегалци

Вечер Прес - 27.11.2015

Своеволни дејствија на одредени земји, изградба на огради кои го попречуваат движењето на овие луѓе, не е во согласност со принципите на Европа. Не можеме да ги спречиме луѓето кои во тешки услови пристигнуваат по море до грчките острови, рекол ...

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Република - 27.11.2015

­ Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА ...

Засилено присуството на полицијата на македонско-грчката граница

Пулс24 - 27.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци синоќа се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција кинејќи дел од бодликавата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа, објави Канал 5.

НАПНАТО НА ЈУЖНАТА ГРАНИЦА: Како да се издржи притисокот!

Фактор - 27.11.2015

Тензична и напната е состојбата на јужната граница откако се ограничи поминувањето на мигрантите на почетокот на овој месец и се пропуштаат само бегалците од воените подрачја, најмногу од Сирија, Ирак и од Авганистан.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци

еМагазин - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Берто: ЕУ не може да им се меша на Македонија и Србија за економските мигранти

Lider - 27.11.2015

Европската комисија денеска призна дека Европската унија не може да се меша во внатрешните работи на Република Македонија и на Србија во однос на (не)прифаќањето на мигрантите што во огромен број доаѓаат на нивните грании, јави дописникот на МИА од ...

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци

Lider - 27.11.2015

„Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

Грција ја обвини Македонија за „произволно филтрирање“ на мигранти

Идивиди - 27.11.2015

Атина, 27 ноември 2015 (МИА) – „Произволно филтрирање“ на мигранти и бегалци кои се обидуваат да влезат во Европа е спротивно на принципите на Европската унија, изјавил грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас за АФП.

ФОТО: Заглавени мигранти ја урнаа оградата и се обидоа да влезат во Македонија

Утрински - 26.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци денеска се обидоа да ја преминат грчко-македонската граница отстранувајќи ја бодликавата жица, барајќи да го продолжат своето патување кон северна Европа.

Состојбата во бегалскиот камп во Грција станува критична, пругата блокирана седми ден

24 Вести - 26.11.2015

Со сошиени усти и штрајк со глад мигранти од повеќе земји сеуште не дозволуваат одвивање на железничкиот собраќај меѓу Грција и Македонија. Македонските власти од оваа недела пропуштаат само бегалци од воените жаришта во Сирија, Ирак и Авганистан, ...

Мигрантите се судрија со полицијата

Вест - 26.11.2015

Мигранти од Иран, Мароко, Пакистан и од неколку други држави, заглавени на грчката граница, се судрија со полицијата додека се обидуваа на сила да влезат во Македонија. Тие се конфронтираа со македонската специјална полиција, која била видена како ...

Економските мигранти се обидоа насилно да ја поминат македонската граница

Фокус - 26.11.2015

Стотици економски мигранти од Мароко, Алжир и Пакистан урнаа дел од оградата на грчко-македонската граница и се обидоа насилно да влезат на македонска територија. Стотици економски мигранти од Мароко, Алжир и Пакистан урнаа дел од оградата на ...

Мигрантите ја пробија заштитната ограда на јужната граница

24 Вести - 26.11.2015

Околу 1.500 мигранти кои со денови останаа заглавени во близина на северниот пограничен грчки град Идомени откако Европа, а по неа и балканските земји, одлучија да ги селектираат мигрантите, дозволувајќи им да преминат само на оние што бегаат од ...

Мигрантите ја урнале оградата во обид насилно да влезат во Македонија

Нова ТВ - 26.11.2015

Мигранти од Мароко, Алжир и Пакистан урнаа дел од оградата на грчко-македонската граница и се обидоа насилно да влезат на македонска територија. Мигрантите фрлале со камења кон полицијата и откако урнале четириесетина метри од жичената ограда, ...

„Не се враќаме!“ Мигрантите продолжуваат во знак на протест да си ги шијат устите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 26.11.2015

Повеќе од една илјада економски мигранти од Иран, Пакистан, Бангладеш, Мароко... не се откажуваат од намерата да го продолжат патот кон земјите-членки на ЕУ. Не се откажува ни македонската полиција во спроведувањето на договорените мерки за ...

На границата со Грција и денеска мирно, без голем прилив на бегалци

Сител - 26.11.2015

На југот од државата и денеска е мирно, а состојбата со мигрантите е стабилна и без проблеми. Исто како и во текот на вчерашниот ден на македонска страна е скоро празно, додека на грчка територија и понатаму остануваат најупорните економски мигранти ...

Безбедносните закани не треба да се игнорираат

Правдико - 26.11.2015

Безбедносната состојба во Македонија е доста чувствителна. Затворените граници за економски мигранти, терористички напади во Париз, закани во Европа, само покажуваат дека опасност постои. Иако не постојат директни закани за земјата, сепак експертите ...

(ЕКСКЛУИЗВНА СНИМКА) МИГРАНТИТЕ ЈА УРНАА ОГРАДАТА НА ГРАНИЦА: Фрлале камења по полицијата и бегале во Македонија!

Репортер - 26.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоа да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

Празен Транзитниот центар за мигрантите во Табановце

Р.С.Европа - 26.11.2015

Во Транзитниот центар за мигрантите на железничкиот граничен премин Табановце има само неколкумина мигранти. Новите мерки за селективно влегување од Грција во нашата држава и транзитирање на илјадници бегалци кон Србија го минимизираа бегалскиот ...

Мигрантите ја урнаа македонската ограда, грчките полицајци со рацете во џеб (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 26.11.2015

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци денеска се обидоа насила да ја пробијат границата меѓу Македонија и Грција, уривајќи дел од жичената ограда на преминот. Грчката полиција од другата страна стоеше со рацете во џеб, и покрај инцидентот.

МЕРКИТЕ ДАВААТ ЕФЕКТ: Мигрантите се повлекуваат од границата

Телеграф - 26.11.2015

На самиот граничен премин во Идомени се останати околу 300 најупорни мигранти кои, според новите мерки на ЕУ, не ги исполнуваат да поминат бидејќи спаѓаат во групата на т.н. економски мигранти, а не на бегалци Сѐ помалку мигранти се наоѓаат на грчка ...

Мигрантите ја урнаа оградата сакајќи насилно да ја поминат границата

Република - 26.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоа да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

2.724 бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан транзитираа низ Македонија

Вечер Прес - 26.11.2015

Неколку стотини т.н. "економски мигранти" од Пакистан, Иран, Мароко и Бангладеш, предизвикаа инцидент обидувајќи се насилно да влезат во државата. Полициските службеници побараа помош од армиските сили и воената полиција која се распореди околу ...

Мигрантите ја урнаа оградата и се обидоа да влезат во Македонија

Тера - 26.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоја да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

Мигранти ја урнаа оградата и се обидоа насилно да влезат во Македонија

Вечер Прес - 26.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоа да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија".

(ФОТО) Мигрантите ја урнаа оградата и се обидоа да влезат во Македонија

Фактор - 26.11.2015

Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоја да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица. Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

График на денот: Кои се главните дестинации на мигрантите?

Денар - 26.11.2015

Луѓето во сиромашните земји од јужната хемисфера се повеќе мигрираат кон побогатите земји, претежно во северните делови на светот, во потрага по подобра економска иднина, коментира „ MarketWatch “.

Намален број мигранти чекаат влез во Македонија

Телма - 25.11.2015

Се намалува бројот на мигранти кои чекаат влез во Македонија. Соочени со затворените граници, дел од мигрантите кои осум дена спијат на отворено на пругите и долж јужната граница, се повлекоа кон Грција.

Лидерите на ЕУ земјите бараат ограничување на влезот на мигранти

Канал5 - 25.11.2015

Европската унија да го ограничи приливот на мигранти, особено по терористичките напади во Париз, побара францускиот премиер Мануел Валс во интервју за германскиот весник Зидијче Цајтунг. Европа веќе не може да обезбеди сместување на огромниот број ...

(ГАЛЕРИЈА) Со сошиени усти и голи до половина мигрантите на блокади

Репортер - 25.11.2015

Мигрантите кои ги сошија устите поради затворање на грчко- македонската граница за економски мигранти не се откажуваат од тој вид на протест на пругата кај Гевгелија и покрај влошената здравствена состојба.

Австриска министерка: Треба да се ограничи бројот за прием на мигранти

Курир - 25.11.2015

Министерката за внатрешни работи на Австрија Јохана Микл-Лајтнер смета дека треба да се размисли за воведување ограничување на бројот за прием на мигрантите, пренесуваат денес медиумите во Виена.

(ВИДЕО+ ГАЛЕРИЈА) ХАОС НА МАКЕДОНСКО-ГРЧАТА ГРАНИЦА: Mигрантите ја блокираа пругата!

Репортер - 25.11.2015

Економските мигранти на кои им е забранет влез од Грција во Македонија, на преминот Гевгелија- Идомени, денес продолжија да ја блокираат пругата на железничкиот коридор 10, барајќи од ЕУ да ги отвори границите и за нив, како што тоа го направи и за ...

Туск: Во Сирија сите треба да се борат против ИД

Алфа - 25.11.2015

Постои само еден начин за избегнување на вакви инциденти во иднина, а тоа е насочување на сите ресурси во борба прптив ИД, изјави Туск, кој во Загреб присуствуваше на регионалниот Самит Брдо-Бриони.

Туск: Мигрантската криза бара глобален одговор

Макфакс - 25.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој изминатиот викенд беше во дводневна посета на челниците на земјите во регионот, вклучително и во Македонија, во средата во хрватската престолнина Загреб изјави дека земјите од југоисточна Европа не ...

Туск: Во Сирија сите треба да се борат против ИД

+инфо - 25.11.2015

Уривањето на рускиот воен авион од страна на Турција претставува опасна ситуација, но сите мора да останат со „студени глави“ и да се насочат кон борба против џихадистичката група Исламска држава (ИД), порача денеска во Загреб, претседателот на ...

Безбедносните закани не треба да се игнорираат

Р.С.Европа - 25.11.2015

Безбедносната состојба во Македонија е доста чувствителна. Затворените граници за економски мигранти, терористички напади во Париз, закани во Европа, само покажуваат дека опасност постои. Иако не постојат директни закани за земјата, сепак експертите ...

Не запира мигрантскиот бран, потребна е координација за справување со кризата

МРТ - 25.11.2015

Досега околу 760 илјади бегалци и мигранти дошле во Европа. Проценките се дека во наредниот период бројот двојно ќе се зголеми... Заеднички настап, техничка и оперативна координација за справување со мигрантската криза – побара француската ...

ЕК бара соработка на Грција и Македонија за мигрантите

Р.С.Европа - 25.11.2015

Портпаролот на Европската комисија, Наташа Бертауд во врска со ситуацијата со мигрантите на македонско-грчката граница изјави дека двете земји треба да го зголемат дијалогот и соработката.

Могерини предупреди: Европа ќе пукне, мигрантите се сериозна закана за Унијата

Курир - 25.11.2015

Европските политичари се согласни дека Европската Унија ризикува да се распадне поради мигрантската криза, која води кон тензии кај земјите членки. Тензии кои се еквиваленти на загреано масло.

Чавков: Со оградување на границата, таа нема херметички да се затвори

Сител - 25.11.2015

Трендот на намалување на протокот на мигранти кон свер и притисокот на зголемување на бројот на мигранти од југ во најскоро време ќе резултира со поставување на физичката ограда на македонско-грчката граница.

Нема мигранти на македонскиот простор од границата со Грција

Сител - 25.11.2015

Мирен ден на јужната гранична линија. На македонска страна просторот е празен, а на грчка и понатаму кампуваат најупорните економски мигранти кои одбиваат да се вратат назад. Тие веќе неколку дена се заглавени на пограничната линија и бараат да им ...

Европските земји почнаа да ,,креваат рачна‘‘ за бегалците

Сител - 25.11.2015

Македонија претставува клучна точка на западнобалканските мигрантски групи, со оглед на тоа што само во 2015 година низ нашата земја поминале повеќе од 500 илјади мигранти. Поради тоа МВР дава огромен придонес во обидот да се формира регионален ...

Во Сирија сите треба да се борат против ИД

Вечер Прес - 25.11.2015

Уривањето на рускиот воен авион од страна на Турција претставува опасна ситуација, но сите мора да останат со „студени глави" и да се насочат кон борба против џихадистичката група Исламска држава (ИД), порача денеска во Загреб, претседателот на ...

Туск: Во моментов треба „студени глави“ и заедничка борба против ИСИС

Локално - 25.11.2015

Уривањето на рускиот воен авион од страна на Турција претставува опасна ситуација, но сите мора да останат со „студени глави“ и да се насочат кон борба против џихадистичката група Исламска држава (ИД), порача денеска во Загреб, претседателот на ...

ТВ-дневник: Груевски поважен од урнатиот руски авион

СПФМ - 25.11.2015

Груевски на почеток, соборениот руски авион може да почека. Фото: скриншот [Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Канал 5“ во 18 часот на 24.11.2015 година] Соборениот руски авион, посетата на премиерот Груевски на Кина, мигрантската криза и времето, ...

За една година во Европа пристигнале околу 860.000 мигранти

Република - 25.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале 858.805 мигранти и бегалци, соопшти Интернационалната организација за миграции (ИОМ). Најмногу мигранти и бегалци, 712.159, влегле во Грција, а во Италија нивниот број изнесува ...

УНХЦР: Ограничувањето на мигрантите е спротивно на меѓународното право

Вест - 24.11.2015

Канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) го осуди ограничувањето на мигрантите, поддржувајќи го правото на азил, откако мигрантите на границата со Грција почнаа да ги шијат устите и да одбиваат храна и вода ...

Мигрантите на јужната граница штрајкуваат со глад и чекаат влез во земјава

24 Вести - 24.11.2015

Од денеска и официјално штрајкуваат со глад економските мигранти кои од Грција чекаат влез во Македонија. Откако дел од нив вчера во знак на револт шиеа усни и протрестираа полуголи од денеска ги одбиваат сите хуманитарни услуги освен медицинската ...

Експерти: ЕУ да и помогне на Македонија

Канал5 - 24.11.2015

Грција и натаму трупа мигранти на границата, Македонија е децидна дека нема да дозволи транзит за тие што Европската унија не може да ги згрижи. Европската унија и дава целосна поддршка на Македонија во справувањето со мигранската криза, но ...

Иранците и Курдите кои ги зашија усните одбиваат помош

Алсат-М - 24.11.2015

Иранците и Курдите кои вчера ги зашија своите усни со игла и конец, одбиваат да јадат и да примат помош. Поради тоа еден мигрант ококу пладне колабрираше, по што беше префрлен во болницата во грчкиот камп.

Атина потврди дека двајца од напаѓачите во Париз поминале низ Грција

Утрински - 24.11.2015

Грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас потврди дека двајца од терористите вклучени во нападите во Париз поминале од островот Лерос во октомври, но предупреди приливот на бегалците да не се поврзува со тероризмот.

Атина - двајца од напаѓачите во Париз поминале низ Грција

Телма - 24.11.2015

Грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас потврди дека двајца од терористите вклучени во нападите во Париз поминале од островот Лерос во октомври, но предупреди приливот на бегалците да не се поврзува со тероризмот.

Штрајкот со молк на бегалците прерасна во штрајк со глад

Телма - 24.11.2015

Штрајкот со молк на бегалците кај јужната граница на Македонија прерасна во штрајк со глад, јавува нашата новинарка Сузана Мицева. Повеќето мажи, бегалци од Иран кои во текот на вчерашниот ден со игла и конец си ги зашија своите усти го продолжуваат ...

Попоски: Неопходно е одвојување на економските мигранти од бегалците

Канал5 - 24.11.2015

Се поголем број на европски држави се против примање на бегалци од Блискиот исток на своја територија. Последната анкета спроведена во Словенија покажува дека 79 проценти од испитаниците се согласуваат Словенија да постави ограда на границата со ...

Бегалците штрајкуваат со глад

Телма - 24.11.2015

Тивкиот протест на иранците на јужната граница поминува во штрајк со глад. Десетина мажи кои вчера утрото со игла и конец си ги зашија устите, втор ден гладуваат, а еден и колабираше. И нивните сонародници во знак на солидарност одбиваат храна и ...

МВР: Состојбата на јужната и северната граница стабилна

МРТ - 24.11.2015

На јужната граница на грчка страна се наоѓаат 800 мигранти на кои не им е дозволен влез вои земјава поради тоа што доаѓаат од земји каде нема воени дејствија... Состојбата на јужната и северната граница е стабилна и мирна, информираат од МВР.

Унгарија, Полска, Чешка, Словачка со јасен став: НЕ за мигрантите

Курир - 24.11.2015

Илјадници Чеси, Полјаци и Унгарци изминативе месеци излегоа на улиците на нивните градови јасно порачаа дека не сакаат да примаат мигранти и народот застанува во одбрана на Европа. Терористичките напади во Париз, ги насолзија очите на илјадници ...

Атина потврди дека двајца од напаѓачите во Париз поминале низ Грција

+инфо - 24.11.2015

Грчкиот заменик министер за цивилна заштита Никос Тоскас потврди дека двајца од терористите вклучени во нападите во Париз поминале од островот Лерос во октомври, но предупреди приливот на бегалците да не се поврзува со тероризмот.

Анкета: 79 отсто од Словенците се согласуваат да се постави ограда на границата

Нетпрес - 24.11.2015

Се поголем број Словенци се согласуваат за поставување на жичена ограда на границата . Дури 79 проценти од испитаниците на анкетата спроведена меѓу народот се согласуваат Словенија да постави ограда на државната граница со Хрватска, со што и даваат ...

Туск повика на смиреност

Р.С.Европа - 24.11.2015

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск денеска повика на смиреност по соборувањето на рускиот авион од страна на турската војска во близина на границата со Сирија. Во ваков опасен момент по соборувањето на рускиот авион сите треба да останат ...

Се поголем број европски држави се противат на примањето бегалци

Сител - 24.11.2015

Македонија не може да ги сноси последиците од нефункционалниот механизам за справување со бегалците. Ставот кој претседателот Иванов вчера го соопшти директно во Брисел наидувана поддршка во сите балкански земји но и пошироко во регионот.

Слика од терен: Мирно на македонската граница

Сител - 24.11.2015

На јужната гранична линија денеска е мирно. Состојбата со мигрантите е стабилна и под целосна контрола. Просторот на македонска страна е скоро празен додека на грчка и понатаму се наоѓаат околу 200 мигранти кои не отстапуваат од нивната намера да ...

АНКЕТА: 79% од граѓаните сметаат дека треба да се постави ограда на границата на Словенија

Press24 - 24.11.2015

Високи 79 проценти од испитаниците на анкетата спроведена меѓу народот се согласуваат Словенија да постави ограда на државната граница со Хрватска, со што и даваат поддршка на одлуката донесена од Владата. Само 21 процент се против ваквата одлука.