TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО до крајот на мандатот ќе поднесе 20 нови обвиненија

Репортер - 11.06.2017

Бројот на обвиненија кои Специјалното јавно обвинителство ќе ги поднесе во рокот кој истекува на крајот на месецов можно е да стигне до бројката 20. Такви се последните неофицијални информации од институцијата, откако вчера и шефицата на СЈО Катица ...

Од СЈО може да се поднесат 20 обвиненија до крајот на рокот

Слободен Печат - 11.06.2017

Специјалното јавно обвинителство можно е да поднесе 20 обвиненија до истекот на рокот до крајот на месецов. Пред два дена и шефицата на СЈО Катица Јанева, најави најмалку 15 нови предмети до судот до почетокот на јули.

Најмалку 15 нови обвиненија од СЈО до крајот на јуни

А1 On - 11.06.2017

Специјалното јавно обвинителство до крајот на месецов ќе поднесе најмалку 15 нови обвиенија. Со ова бројот на поднесени обвиненија ќе биде повеќе од 20. Предметите како Тортура (случајот против Љубе Бошкоски), ТНТ (уривањето на зградата на Фијат ...

СЈО може да поднесе 20 обвиненија до крајот на рокот

+инфо - 11.06.2017

Се очекува сите досега познати случаи за кои се води истрага да завршат пред судот. Специјалното јавно обвинителство можно е да поднесе 20 обвиненија до истекот на рокот до крајот на месецов.

СЈО со нови обвиненија до крајот на јуни

Р.С.Европа - 11.06.2017

Дел од медиумите објавуваат дека можно е Специјалното јавно обвинителство да поднесе 20 обвиненија до истекот на рокот до крајот на јуни. Како што пишуваат медиумите меѓу новите обвиненија се наоѓаат речиси сите предмети за кои веќе се знае дека се ...

СЈО со нови 20 обвиненија до крајот на јуни

Бриф - 11.06.2017

Дел од медиумите објавуваат дека можно е Специјалното јавно обвинителство да поднесе 20 обвиненија до истекот на рокот до крајот на јуни. Како што пишуваат медиумите меѓу новите обвиненија се наоѓаат речиси сите предмети за кои веќе се знае дека се ...

СЈО до крајот на мандатот ќе поднесе 20 нови обвиненија – кои ќе бидат новите обвинети функционери?

Локално - 11.06.2017

Бројот на обвиненија кои Специјалното јавно обвинителство ќе ги поднесе во рокот кој истекува на крајот на месецов можно е да стигне до бројката 20. Такви се последните неофицијални информации од институцијата, откако вчера и шефицата на СЈО Катица ...

Колку обвиненија се очекува да поднесе тимот на Јанева до крајот на јуни?

Фактор - 11.06.2017

Специјалното јавно обвинителство до истекот на рокот до крајот на овој месец можно е да поднесе 20 обвиненија. Во новите обвиненија би биле скоро сите предмети за кои веќе се знае дека се во истражна постапка, како „Тортура“ за лидерот на „Обединети ...

Димитриев во СЈО за „Талир“, побарал увид во доказите

Канал5 - 10.06.2017

Поранешниот премиер Емил Димитриев, пратеничката Даниела Рангелова и екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска беа на распит во специјалното јавно обвинителство, како осомничени за случајот Талир.

Додевски не може да го брани Груевски за случајот „Талир“

24 Вести - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокатот на Груевски и партискиот врв на ВМРО - ДПМНЕ, нема да може да го брани екс- премиерот и останатите осомничени во истрагата „Талир“, бидејќи и самиот тој ќе биде повикан од Специјалното обвинителство како сведок.

СЈО до крајот на мандатот ќе поднесе 20 нови обвиненија

Алсат-М - 10.06.2017

Бројот на обвиненија кои Специјалното јавно обвинителство ќе ги поднесе во рокот кој истекува на крајот на месецов можно е да стигне до бројката 20. Такви се последните неофицијални информации од институцијата, откако вчера и шефицата на СЈО Катица ...

Адвокатот Никола Додевски нема да може да го брани Груевски

Алсат-М - 10.06.2017

Адвокатот Никола Додевски, за прв пат од почетокот на работата на СЈО, нема да може да го брани Никола Груевски и врвот на ВМРО-ДПМНЕ. Причината е што Специјалното јавно обвинителство го повикало како сведок во случајот „Талир“ објави порталот СДК, ...

Никола Додевски не може да го брани Груевски во „Талир“, повикан е за сведок во СЈО

Сакам да кажам - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот експремиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ нема ...

Адвокатот Додевски нема да може да го брани Груевски во „Талир“, ќе биде сведок

Фокус - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, нема да може да го брани Груевски во случајот „Талир“, бидејќи е повикан како сведок, објави САКАМДАКАЖАМ.МК. Од порталот појаснуваат дека Додевски во овој случај ќе биде повикан за ...

Додевски нема да го застапува Никола Груевски во случајот „Талир“

24 Вести - 10.06.2017

Адвокатот Никола Додевски нема да може да го застапува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во случајот „Талир“ што против него го води СЈО и се однесува на перење пари во партијата. Додевски инаку го застапува екс-премиерот Груевски во сите ...

Адвокатот Додевски повикан во СЈО, ќе сведочи за случајот „Талир“

ТВ21 - 10.06.2017

Адвокатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Никола Додевски, е повикан како сведок во Специјалното обвинителство за случајот „Талир“, пишува порталот СДК.мк Специјалното обвинителство потврдило дека Додевски ќе биде повикан за сведок во ...

Адвокатот Додевски нема да може да го брани Груевски

Репортер - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот експремиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ нема ...

Никола Додевски ќе биде сведок нема да го брани Груевски во „Талир“

+инфо - 10.06.2017

Додовски, инаку го застапува експремиерот Груевски во сите предмети што против него ги води СЈО. Адвокатот Никола Додевски нема да може да го застапува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во случајот „Талир“ што против него го води СЈО и се ...

Адвокатот Никола Додевски – сведок во случајот „Талир“ на СЈО

Нова ТВ - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот експремиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ нема ...

Адвокатот Додевски, наместо бранител на Груевски, ќе биде сведок во случајот „Талир“

МКД - 10.06.2017

Адвокатот Никола Додевски нема да може да го застапува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во случајот „Талир“ што против него го води СЈО и се однесува на перење пари во партијата, бидејќи е повикан како сведок, пишува порталот СДК.мк .

Додевски повикан како сведок за случајот „Талир“, нема да го брани Груевски

Стандард - 10.06.2017

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, за овој случај.

Груевски, Протоѓер, Божиновски и Димовски не дојдоа во СЈО

Репортер - 10.06.2017

За денеска на распит во СЈО, освен Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Миле Јанакиески, Форсина Ременски, биле повикани и другите осомничени за перење на околу 5 милиони евра во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додека била на власт.

Додевски ќе биде сведок, нема да го брани Груевски

Р.С.Европа - 10.06.2017

Адвокатот Никола Додевски нема да може да го застапува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во случајот „Талир“ што против него го води СЈО и се однесува на перење пари во партијата. Додовски, инаку го застапува експремиерот Груевски во сите ...

Никола Додевски не може да го брани Груевски во „Талир“, повикан е за сведок во СЈО

Канал 77 - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот експремиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ нема ...

СЈО продолжува со распит на осомничени во „Талир“

Фактор - 10.06.2017

СЈО продолжува со истражните дејствија за предметот „Талир“ кој е покренат за можни злоупотреби на финансиите на ВМРО-ДПМНЕ со донации од членството. За денеска на распит во СЈО, освен Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Миле Јанакиески, биле ...

Адвокатот Додевски повикан во СЈО, ќе сведочи за случајот „Талир“

Бриф - 10.06.2017

Адвокатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Никола Додевски, е повикан како сведок во Специјалното обвинителство за случајот „Талир“, пишува порталот СДК.мк Специјалното обвинителство потврдило дека Додевски ќе биде повикан за сведок во ...

Никола Додевски не може да го брани Груевски, ќе сведочи во СЈО

Локално - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот поранешен премиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ ...

СЈО до крајот на мандатот ќе поднесе 20 нови обвиненија – кои ќе бидат новите обвинети функционери?

Либертас - 10.06.2017

Бројот на обвиненија кои Специјалното јавно обвинителство ќе ги поднесе во рокот кој истекува на крајот на месецов можно е да стигне до бројката 20. Такви се последните неофицијални информации од институцијата, откако вчера и шефицата на СЈО Катица ...

Адвокатот Додевски повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“

Мета - 10.06.2017

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски за овој случај, кој е првоосомничен пишува ...

Додевски за прв пат нема да го брани Груевски, туку ќе сведочи

Фактор - 10.06.2017

Никола Додевски како главен адвокат на Никола Груевски но, и на речиси сите осомничени од СЈО, за прв пат нема да го брани екс премиерот, туку ќе сведочи во постапката за случајот „Талир“ која е поведена за незаконско финансирање на партијата ...

Адвокатот Додевски нема да може да го брани Груевски, повикан е како сведок во СЈО за случајот „Талир

Либертас - 10.06.2017

Никола Додевски, адвокат на осомничениот експремиер Никола Груевски во сите истраги што ги води СЈО против него како и во судскиот процес за шамарите за градоначалникот Андреј Жерновски, за големиот случај „Талир“ за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ нема ...

Гужва пред СЈО: Јанакиески, Димитриев, Рангелова и Ременски дојдоа, на ред се Груевски, Димовски…

Локално - 10.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев вчера не даде исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени.

Јанакиески: СДСМ и СЈО водат политичка хајка против нас

Фокус - 09.06.2017

Екс министерот Миле Јанакиески видно нервозен ја напушти просторијата на СЈО каде беше повикан на распит за случајот Талир, јавува репортерката на Фокус. Тој истакна дека против него и останатите функционери на ВМРО-ДПМНЕ очигледно се водела ...

Јанакиески: СЈО ме гони за ставен параф

Алсат-М - 09.06.2017

Миле Јанакиески, по распитот во СЈО обвини дека СЈО води нарачана хајка приотив ВМРО ДПМНЕ и функционерите. „Ме гонат за еден параф“, изјави Јанакиески и побара СЈО да отвори истраги за СДСМ и да покаже неселективност и непристрасност.

Осомничен сум за еден потпис на договор, кажа Јанакиески по распитот во СЈО

Сакам да кажам - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е осомничен во повеќе истраги на СЈО, а обвинет е и за насилствата и шамарите во општина Центар, попладнево дојде во ова обвинителство и како осомничен во случајот „Талир”.

Димитриев, Рангелова, Јанакиески на распит во СЈО

Телма - 09.06.2017

Видни членови и функционери од вмро дпмне денеска беа во Специјалното јавно обвинителство како осомничени во случајот „Талир“-за финансирањето и имотот на ВМРО ДПМНЕ. Изјавија дека ги гледале доказите против нив и тврдат дека се е хајка од страна на ...

Јанева: ќе продолжиме со истрагите

Телма - 09.06.2017

Уште 22 дена надеж за специјалната обвинителка Катица Јанева дека Собранието ќе им го продолжи законскиот рок за поднесување на обвиненија. Но Јанева тврди дека и по први јули ќе продолжат да работат на бомбите и да истражуваат криминални дејства ...

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ на распит во СЈО

Алсат-М - 09.06.2017

Миле Јанакиески, Емил Димитриев и Даниела Рангелова денеска се појавија во Специјалното јавно обвинителство. Сите како осомничени во случајот „Талир“, за перење пари и нелегално финансирање на ВМРО-ДПМНЕ.

Димитриев, Jанакиески, Рангелова на распит во СЈО во врска со организиран криминал

24 Вести - 09.06.2017

Седуммина функционери на ВМРО-ДПМНЕ денеска на распит во Специјалното јавно обвинителство. Очи во очи со специјалните јавни обвинители седнаа довчерашниот премиер Емил Димитриев, поранешниот министер Миле Јанакиевски и пратеничката Даниела Рангелова ...

Јанакиески: Ме гонат само за еден потпис

Телма - 09.06.2017

СЈО ги поканило да дадат исказ за „Талир“, но осомничените функционери од ВМРО ДПМНЕ побараа прво да ги видат доказите. Ќе докажуваат дека се невини, а СЈО дека води хајка против партијата И актуелната пратеничка Даниела Рангелова ги негираше ...

Функционери на ВМРО-ДПМНЕ на распит во СЈО – Јанакиевски: Ова е политичка хајка

ТВ21 - 09.06.2017

Емил Димитриев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер, денеска беше во СЈО. Тој вели дека бил во ова обвинителство за да побара пристап до доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11-те осомничени.

Емил Димитриев замина од СЈО, не дал исказ, побарал увид во доказите за „Талир“

ТВ21 - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени, пренесе ...

Димитриев побара увид во доказите на СЈО за „Талир"

Вест - 09.06.2017

Екс премиерот и висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев беше на распит во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“. Во присуство на неговиот адвокат, Никола Додевски се задржа околу еден час.

Емил Димитриев пристигна во СЈО за случајот „Талир“

Фокус - 09.06.2017

Поранешен технички премиер Емил Димитриев , како и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“.

Осомничените во случајот „Талир“ на распит во СЈО

Фокус - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ се повикани денеска на распит во СЈО, а оние кои немаат добиено известување ќе бидат повикни в понеделник. Дел од осомничените во случајот, одбиваат да ги примат известувањата, а рокот за доставување ...

Осомничени во случајот „Талир“ повикани во СЈО

24 Вести - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство за незаконско финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска се повикани на распит во СЈО. Од СЈО за Телевизија 24 потврдуваат дека осомничените се ...

СЈО до крајот на месецот ќе бомбардира со обвиненија

Фокус - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до крајот на месецот ќе поднесе десетина обвиниенија во Основниот суд Скопје 1, бидејќи успеале да завршат поголем дел од започнатите истраги, дознава „Фокус“ од извори од СЈО.

Дел од осомничените во „Талир“ на распит во СЈО

Телма - 09.06.2017

Во СЈО започна распитот на осомничените во случајот „Талир“за финансирањето на ВМРО– ПМНЕ. Дел од нив се повикани денеска, а останатите треба да дојдат в понеделник. Дел од осомничените одбиваат да ги примат известувањата, а рокот за доставување ...

Рангелова осомничена за организатор на група која пополнувала уплатници на донации на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 09.06.2017

Пратеничката Даниела Рангелова пред малку излезе од СЈО по што истакна дека и таа, исто како и Димитриев не дала исказ како осомничена во „Талир“ бидејќи побарала прво да ги види доказите за да дознае за што е осомничена.

Екс-премиерот Емил Димитриев во СЈО

Алсат-М - 09.06.2017

Екс премиерот Емил Димитриев на распит во СЈО се јавува во својство на осомничен во случајот “Талир”. Тој кратко пред новинарите објасни дека побарал увид во доказите и дека откако темелно ќе ги разгледаат истите со неговиот адвокат, ќе се ...

Рангелова во СЈО, не се чувствува виновно

Алсат-М - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, исто така денес на распит во СЈО за случајот “Талир”. Таа кажа дека ќе побара увид во доказите, но и ќе види за што точно ја сомничи СЈО. Таа кратко изјави дека не се чувствува виновна за случајот, но ...

Само Димитриев дојде во СЈО, Груевски, Протоѓер и Димовски не ги нашле

Сакам да кажам - 09.06.2017

Денеска на распит во Специјалното јавно обвинителство беше бившиот премиер Емил Димитриев за случајот „Талир“ на СЈО, во кој лидерот Никола Груевски и 10-мина други високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ се осомничени за перење пари и за незаконско ...

Рангелова: Осомничена сум за организиран криминал

ТВ21 - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, по распитот во Специјалното јавно обвинителство рече дека е осомничена за организиран криминал во 2010 година. „Остана на тоа, исказ ќе дадам следен пат, кога ќе ми биде овозможено да ги видам доказите.

Во СЈО дојде и Рангелова, осомничена за пополнување уплатници

Сакам да кажам - 09.06.2017

По експремиерот Емил Димитриев, денеска во СЈО влезе пратеничката и претседателка на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ Даниела Рангелова, која, за разлика од Димитриев, кажа зошто е осомничена во случајот „Талир”.

Димитриев и Рангелова даваа исказ во СЈО за случајот „Талир“

24 Вести - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ денеска на распит во СЈО. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, како и поранешниот технички премиер Емил ...

Миле Јанакиески стигна во СЈО

Фокус - 09.06.2017

Миле Јанакиески екс министерот за транспорт и врски пристигна во СЈО каде е поканет да даде исказ како осомничен во случајот „Талир“. Претходно во СЈО дојдоа екс техничкиот премиер Емил Димитриев и пратеничката Даниела Рангелова исто така осомничени ...

И Јанакиески во СЈО

Алсат-М - 09.06.2017

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески дојде на распит во СЈО. И тој како неговите претходници од партијата е повикан за случајот “Талир”, за перење пари и незаконско финансирање на ...

(ВИДЕО) Рангелова: Не знам за што сум повикана во СЈО, не се чувствувам виновна

А1 On - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова рече дека не знае зошто е повикана во Специјалното јавно обвинителство и дека не се чувствува ...

Осомничените за „Талир“ даваат исказ во СЈО

Р.С.Европа - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ денеска даваат исказ во СЈО, потврдуваат од обвинителството. Истрагата за Талир се однесува на незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ од 2009 до крајот на 2015 година.

Рангелова пред СЈО: Немам информации зошто сум повикана, не се чувствувам виновно (ВИДЕО)

Макфакс - 09.06.2017

Пратеничката Даниела Рангелова, непосредно пред да влезе на распит во СЈО, вели дека не знае зошто е повикана, а истовремено, не се чувствува виновно. „Не знам како партијата се стекнала со имот од 60 милиони евра, ќе треба да го прашате тој што го ...

И пратеничката Рангелова на распит во СЈО (ВИДЕО)

МКД - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ и поранешна советничка во Општина Центар, Даниела Рангелова дојде на распит во СЈО, веднаш по заминувањето на поранешниот технички премиер и генерален секретар на партијата, Емил Димитриев.

Димитриев на распит во СЈО за случајот „Талир“

МРТ - 09.06.2017

„Бев повикан во својство на осомничен и побарав увид во доказите“, изјави кусо Димитриев. Кажа дека после тоа ќе се произнесе за случајот, а дотогаш, како што рече, да оставиме постапката да тече.

И Рангелова на распит во СЈО

+инфо - 09.06.2017

Рангелова кажа дека ќе побара увид во доказите, но и ќе види за што точно ја сомничи СЈО. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, денеска исто како и поранешниот технички премиер Емил Димитриевски, е повикана на распит во СЈО за случајот ...

Димитриев во СЈО за „Талир“ - побарал увид во доказите

Press24 - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Димитриев денеска беше на распит во СЈО во врска со случајот „Талир“. - Бев повикан во својство на осомничен и побарав увид во доказите, изјави Димитриев по излегувањето од СЈО.

Рангелова: Осомничена сум за организиран криминал (ВИДЕО)

Макфакс - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, по распитот во Специјалното јавно обвинителство рече дека е осомничена за организиран криминал во 2010 година. Таа додаде дека, во моментот кога се случувало насилството пред општина Центар, поврзано со ...

(ВИДЕО) Рангелова: Осомничена сум за организирана уплата на име на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 09.06.2017

Ме повикаа во СЈО само за да ни кажат за што сме осомничени, но не ми дадоа да ги видиме доказите. Осомничена сум за организирање уплата во 2010-та година, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

Пратеничките Даниела Рангелова и Фросина Ременски на распит во СЈО

Кајгана - 09.06.2017

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова моментално дава исказ во Специјалното јавно обвинителство. Освен таа, на распит е и пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски. Даниела Рангелова е една од осомничените за време на истрагата на ...

Рангелова: Осомничена сум за организирана уплата на име на партијата

+инфо - 09.06.2017

Исказ ќе дадам следен пат, кога ќе ми биде овозможено да ги видам доказите, вели пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ. Осомничена сум за организирање уплата во 2010 година, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од зградата на СЈО, ...

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

+инфо - 09.06.2017

Случајот „Талир“ се однесува на истрага за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според ...

Рангелова пред СЈО: Осомничена сум за организирање уплата во 2010-та година

Стандард - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова се појави на распит во Специјалното јавно обвинителство веднаш по заминувањето на поранешниот технички премиер, Емил Димитриев. Распитот на Рангелова е во рамки на истрагата за случајот „Талир“.

Рангелова: Ниту сум пополнувала, ниту сум уплаќала уплатници за донации за ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

МКД - 09.06.2017

„Осомничена сум за организирање на група за пополнување на уплатници во 2010 година за донирање на средства“, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од Специјалното јавно обвинителство.

Димитриев во СЈО на распит за „Талир“

Нетпрес - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Димитриев денеска беше на распит во СЈО во врска со случајот „Талир“. – Бев повикан во својство на осомничен и побарав увид во доказите, изјави Димитриев по излегувањето од СЈО.

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Репортер - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“.

Рангелова: Како се слеале пари во партијата, прашајте ги одговорните

Нова ТВ - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ и поранешна советничка во Општина Центар, Даниела Рангелова дојде на распит во СЈО, веднаш по заминувањето на поранешниот технички премиер и генерален секретар на партијата, Емил Димитриев.

Јанакиески на распит во СЈО

Макфакс - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Јанакиесвки е осомничен во случајот „Талир“ за злостормичко здружување и е обвинет за нарачување „шамари“ на градоначалникот на ...

Јанакиески пристигна во СЈО

А1 On - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески пристигна во СЈО. Тој не даде изјава зошто е повикан во Специјалното обвинителство. Јанакиески засега е обвинет за „шамарите“ во Центар и осомничен за уште неколку случаи во ...

Димитриев во СЈО за „Талир“, побарал увид во доказите

Стандард - 09.06.2017

­Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО­-ДПМНЕ, Емил Димитриев денеска беше на распит во СЈО во врска со случајот „Талир“. ­ „Бев повикан во својство на осомничен и побарав увид во доказите“, изјави Димитриев по излегувањето од ...

Јанакиески по распитот во СЈО: Ме викнаа бидејќи сум ставил параф на некој договор што е предмет на истрага

Макфакс - 09.06.2017

Екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил параф на некој договор што е предмет на истрага. Тој вели дека СЈО покажувало дека е преставништво на СДСМ, а за да го докаже спротивното, ...

(ВИДЕО) Јанакиески: Бев на распит во СЈО зошто сум ставил параф на некој договор

А1 On - 09.06.2017

Денеска продолжува политичката хајка врз ВМРО-ДПМНЕ. Повикан бев во СЈО заради тоа што сум ставил параф на некој договор, изјави поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

(ВИДЕО) Рангелова: Не се чувствувам виновна

Репортер - 09.06.2017

Пратеничката Даниела Рангелова во моментот влезе во просториите на СЈО каде треба да даде исказ како осомничена во случајот „Талир“. Рангелова за медиумите изјави дека таа ќе побара увид во доказите бидејќи како што рече секој прво треба да види за ...

Јанакиески: СЈО ме гони за еден параф

+инфо - 09.06.2017

Тој е дел од групата осомничени за случајот „Талир“, за перење пари и незаконско финансирање на ВМРО ДПМНЕ. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, по распитот во СЈО обвини дека Обвинителството води нарачана хајка приотив ВМРО ...

И Јанакиески во СЈО, обвини за политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески дојде во СЈО заради распит во случајот „Талир“ за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и за перење пари, исто како и поранешниот технички премиер и генерален секретар на партијата, Емил ...

Јанакиески по распитот во СЈО: Ова обвинителство работи за СДСМ

Нова ТВ - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по денешниот исказ во СЈО пред новинарите рече дека бил повикан на распит бидејќи ставил потпис на договор кој е предмет на истрага.

Рангелова: Осомничена сум за организиран криминал

Кајгана - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, по распитот во Специјалното јавно обвинителство рече дека е осомничена за организиран криминал во 2010 година. Таа додаде дека, во моментот кога се случувало насилството пред општина Центар, поврзано со ...

Во СЈО распит на дел од осомничените за случајот „Талир“

МРТ - 09.06.2017

Екс премиерот и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Димитриев, пратеничката Рангелова и поранешниот министер за транспорт и врски, Јанакиески на распит во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“. Побарале увид во доказите.

Димитриев не дал исказ, побарал увид во доказите

Репортер - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени.

Пратеничката Рангелова осомничена за организиран криминал

Таратур - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Даниела Рангелова, по распитот во Специјалното јавно обвинителство рече дека е осомничена за организиран криминал во 2010 година. Таа додаде дека, во моментот кога се случувало насилството пред општина Центар, поврзано со ...

(ВИДЕО) Јанакиески: Бев на распит во СЈО зошто сум ставил параф на некој договор

Репортер - 09.06.2017

Денеска продолжува политичката хајка врз ВМРО-ДПМНЕ. Повикан бев во СЈО заради тоа што сум ставил параф на некој договор, изјави поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Јанакиевски пред СЈО: Осомничен сум за потпис на некој договор

Стандард - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, денеска по распитот во СЈО изјави за новинарите дека продолжува хајката на Обвинителството против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и дека тие треба да се позанимаваат малку и со СДСМ.

Груевски, Протоѓер, Божиновски и Димовски не дојдоа во СЈО – не добиле покани

Макфакс - 09.06.2017

За денеска на распит во СЈО, освен Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Миле Јанакиески, Форсина Ременски, биле повикани и останатите осомничени за перење на околу 5 милиони евра во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додека била на власт.

И бившиот технички премиер Емил Димитриев осомничен и на распит за Талир

Таратур - 09.06.2017

Поранешнот премиер од техничката влада, Емил Димитриев, беше на распит во СЈО како осомничен за случајот Талир. Тој по распитот рече дека ги побарал доказите на увид, а додека не ги добие нема да дава коментари во јавност.

Јанакиески на распит во СЈО

Кајгана - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Јанакиесвки е осомничен во случајот „Талир“ за злосторничко здружување и е обвинет за нарачување „шамари“ на градоначалникот на ...

(ФОТО) Миле Јанакиески стигна во СЈО

Репортер - 09.06.2017

Миле Јанакиески екс министерот за транспорт и врски пристигна во СЈО каде е поканет да даде исказ како осомничен во случајот „Талир“. Претходно во СЈО дојдоа екс техничкиот премиер Емил Димитриев и пратеничката Даниела Рангелова исто така осомничени ...

Јанакиески, Димитриев и Рангелова на распит во СЈО

Р.С.Европа - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот премиер Емил Димитриев и пратеничката Даниела Рангелова денеска се појавија во Специјалното јавно обвинителство. Беа на распит како осомничени во случајот „Талир“, за перење пари ...

ДВАЕСЕТ ДЕНА ЗА СЈО: Заев крои двотретинска поддршка во парламентот за Јанева

Телеграф - 09.06.2017

За продолжување на рокот на СЈО за поднесување обвиненија, потребна е двотретинска поддршка во Собранието. Иако ВМРО-ДПМНЕ досега повеќе пати соопшти дека нема да го поддржи продолжувањето на рокот, Заев е убеден дека со дијалог и дебата ќе успее да ...

Јанева најави дека ќе поднесе уште најмалку 15 обвиненија во следните 3 недели

Стандард - 09.06.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека ќе поднесе уште најмалку 15 обвиненија до крајот на месецов, кога истекува крајниот рок на СЈО за поднесување на обвиненија, пренесе Алсат-М .

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ во СЈО

Глас на Америка - 09.06.2017

Екс-премиерот Емил Димитриев и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески се во групата 14-мина, за предметот што СЈО го именуваше како „Талир“ Дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска се најде во просториите на Специјалното јавно ...

(ВИДЕО) Рангелова: Осомничена сум за организиран криминал

Репортер - 09.06.2017

Осомничена сум за организирање на група за пополнување на уплатници во 2010 година за донирање на средства“, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од Специјалното јавно обвинителство.

Макфакс дознава: СЈО заврши повеќе од десет истраги, обвиненија до крајот на месецот

Макфакс - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство завршило повеќе од десетина истраги и се очекува до крајот на месецот да се донесат обвинителни одлуки: Обвиненија, или запирање на постапки. Како што дознава Макфакс од извори блиски до СЈО, најголемиот дел од ...

Рангелова: Осомничена сум за организиран криминал (ВИДЕО)

Правдико - 09.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, по распитот во Специјалното јавно обвинителство рече дека е осомничена за организиран криминал во 2010 година. Таа додаде дека, во моментот кога се случувало насилството пред општина Центар, поврзано со ...

Јанакиески по распитот во СЈО: Давав исказ за потпишан договор од моја страна, кој е предмет на истрага

Правдико - 09.06.2017

Екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил потпис на договор кој е предмет на истрага. Тој вели дека СЈО покажувало дека е преставништво на СДСМ, а за да го докаже спротивното, според ...

Во СЈО повикани осомничените од случајот „Талир“

Стандард - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ што го отвори СЈО за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ денеска се повикани на распит. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски е првоосомничен во случајот кој се однесува на ...

СЈО завршило десетина истраги, осомничените не ги примаат поканите за распит, или се болни или се во странство

МКД - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство завршило поголем број од истрагите што го води за отворените случаи, а повеќето од осомничените веќе добиле известување за завршените истраги. На оние осомничени што се во странство, известувањата треба да им ...

Екс премиерот Димитриев дава исказ во СЈО

Макфакс - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, е во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“. СЈО доставило покани и ги повикало сите 14 обвинети во овој случај ...

Димитриев по распитот во СЈО: Додека не ги видам доказите, нема коментар (ВИДЕО)

Правдико - 09.06.2017

Поранешнот премиер од техничката влада, Емил Димитриев, беше на распит во СЈО како осомничен за случајот „Талир“. Тој по распитот рече дека ги побарал доказите на увид, а додека не ги добие нема да дава коментари во јавност.

(ВИДЕО) Димитриев на распит во СЈО: Побарав увид во доказите

А1 On - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска беше повикан на разговор во СЈО да се произнесе како осомничен во случајот „Талир“. Димитриев не сакаше да коментира во врска со случајот и рече дека ќе даде изјава откако ...

Груевски, Протоѓер, Божиновски и Димовски не дојдоа во СЈО

Кајгана - 09.06.2017

За денеска на распит во СЈО, освен Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Миле Јанакиески, Фросина Ременски, биле повикани и другите осомничени за перење на околу 5 милиони евра во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додека била на власт.

Емил Димитриев замина од СЈО, побарал увид во доказите за „Талир“

МКД - 09.06.2017

Во Специјалното јавно обвинителство заврши распитот на поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев за случајот „Талир“. Димитриев во СЈО дојде заедно со адвокатот Никола Додевски и се задржа околу еден час.

Димитриев по распитот во СЈО: Додека не ги видам доказите, нема коментар (ВИДЕО)

Макфакс - 09.06.2017

Поранешнот премиер од техничката влада, Емил Димитриев, беше на распит во СЈО како осомничен за случајот „Талир“. Тој по распитот рече дека ги побарал доказите на увид, а додека не ги добие нема да дава коментари во јавност.

Димитриев во СЈО дава исказ за случајот „Талир“

Слободен Печат - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“.

Пратеничките Даниела Рангелова и Фросина Ременски на распит во СЈО

Макфакс - 09.06.2017

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова моментално дава исказ во Специјалното јавно обвинителство. Освен таа, на распит е и пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски. Даниела Рангелова е една од осомничените за време на истрагата на ...

Осомничените во случајот „Талир“ на распит во СЈО

Репортер - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ се повикани денеска на распит во СЈО, а оние кои немаат добиено известување ќе бидат повикани вo понеделник. Дел од осомничените во случајот, одбиваат да ги примат известувањата, а рокот за доставување ...

Димитриев не дал исказ во СЈО, туку побарал увид во доказите

Слободен Печат - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени.

Осомничени во случајот „Талир“ повикани во СЈО

Бриф - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство за незаконско финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска се повикани на распит во СЈО. Од СЈО за Телевизија 24 потврдуваат дека осомничените се ...

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Бриф - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“. , јавува Мета.

Јанакиески: СЈО ме гони за еден параф

Република - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески по распитот во СЈО обвини дека Обвинителството води нарачана хајка приотив ВМРО-ДПМНЕ и против партиските функционерите. Јанакиески рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил ...

Јанакиески очекува СЈО да му поднесе обвинение и да оди на суд

Мета - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство продолжува да работи како експозитура на СДСМ и да води политичка хајка против функционери на ВМРО-ДПМНЕ, рече поранешниот министер за транспорт и врски и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Јанакиески по излегувањето од ...

Груевски, Протуѓер, Божиновски и Димовски не дојдоа во СЈО – не добиле покани

Точка - 09.06.2017

За денеска на распит во СЈО, освен Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Миле Јанакиески, Форсина Ременски, биле повикани и другите осомничени за перење на околу 5 милиони евра во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додека била на власт.

Димитриев не дал исказ во СЈО, побарал увид во доказите

Мета - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“ , каде тој е еден од 14 осомничени.

Јанакиески: СЈО ме гони оти сум ставил потпис на договор

Бриф - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, по распитот во СЈО обвини дека Обвинителството води нарачана хајка приотив ВМРО ДПМНЕ и против партиските функционерите. Јанакиески рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил ...

Осомничените во случајот „Талир“ на распит во СЈО

Либертас - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ се повикани денеска на распит во СЈО, а оние кои немаат добиено известување ќе бидат повикани вo понеделник. Дел од осомничените во случајот, одбиваат да ги примат известувањата, а рокот за доставување ...

Гужва пред СЈО: Јанакиески, Димитриев, Рангелова и Ременски дојдоа, на ред се Груевски, Димовски…

Мета - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени.

Димитриев во СЈО на распит за „Талир“

Канал 77 - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев денеска беше на распит во Специјалното јавно обвинителствово врска со случајот „Талир“. „Бев повикан во својство на осомничен и побарав увид во доказите“, изјави ...

(Видео) Рангелова во СЈО: Осомничена сум за организиран криминал

еМагазин - 09.06.2017

Ме повикаа во СЈО само за да ми кажат за што сум осомничена, но не ми дадоа да ги видам доказите. Осомничена сум за организирање уплата на пари во ВМРО-ДПМНЕ во 2010-та година, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, пренесува А1Он.

Рангелова: Како се слеале пари во партијата, прашајте ги одговорните

Канал 77 - 09.06.2017

Откако замина поранешниот технички премиер, Емил Димитриев, во Специјално јавно обвинителство дојде и пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Даниела Рангелова. Пред да влезе во СЈО, таа рече рече дека не чувствува вина, бидејќи ништо не направила.

Димитриев во СЈО за „Талир“: Не дал исказ, побарал увид во доказите

еМагазин - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени, пренесува ...

Екс премиерот Димитриев дава исказ во СЈО

Точка - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, е во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“. СЈО доставило покани и ги повикало сите 14 обвинети во овој случај ...

Рангелова осомничена за организатор на група која пополнувала уплатници на донации на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 09.06.2017

Пратеничката Даниела Рангелова пред малку излезе од СЈО по што истакна дека и таа, исто како и Димитриев не дала исказ како осомничена во „Талир“ бидејќи побарала прво да ги види доказите за да дознае за што е осомничена, информира ФОКУС.

Димитриев не дал исказ, побарал увид во доказите

Локално - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени.

Пратеничката Рангелова осомничена за пополнување уплатници наменети за ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 09.06.2017

По експремиерот и поранешен генерален секретар Емил Димитриев, денеска во СЈО влезе пратеничката и претседателка на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ Даниела Рангелова, која посочи – зошто е осомничена во случајот „Талир”.

(ВИДЕО) Рангелова: Не се чувствувам виновна, ќе побарам увид во доказите

Либертас - 09.06.2017

Пратеничката Даниела Рангелова во моментот влезе во просториите на СЈО каде треба да даде исказ како осомничена во случајот „Талир“. Рангелова за медиумите изјави дека таа ќе побара увид во доказите бидејќи како што рече секој прво треба да види за ...

Рангелова: Осомничена сум за организирана уплата на име на партијата

Република - 09.06.2017

Осомничена сум за организирање уплата во 2010 година, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од зградата на СЈО, истакнувајќи дека таму била повикана само за да и кажам зашто е осомнична, но не и дале да ги види доказите.

Димитриев не дал исказ, побарал увид во доказите!

Република - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и досегашниот премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“.

Димитриев во СЈО за финансирањето на ВМРО ДПМНЕ: Прво бара да ги види доказите, потоа ќе дава исказ

Фактор - 09.06.2017

Поранешниот технички премиер Eмил Димитриев кој е помеѓу осомничените во случајот Талир на СЈО денеска одби да даде исказ пред специјалните јавни обвинители. Димитриев прво побарал увид во доказите, па откако ќе ги види ќе се произнесе.

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Локално - 09.06.2017

Дел од осомничените во случајот „Талир“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство за незаконско финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска се повикани на распит во СЈО. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер ...

Димитриев не дал исказ, побарал увид во доказите

Либертас - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени.

(ФОТО) Миле Јанакиески стигна во СЈО

Либертас - 09.06.2017

Миле Јанакиески екс министерот за транспорт и врски пристигна во СЈО каде е поканет да даде исказ како осомничен во случајот „Талир“. Претходно во СЈО дојдоа екс техничкиот премиер Емил Димитриев и пратеничката Даниела Рангелова исто така осомничени ...

СЈО заврши повеќе од десет истраги, обвиненија до крајот на месецот

Точка - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство завршило повеќе од десетина истраги и се очекува до крајот на месецот да се донесат обвинителни одлуки: Обвиненија, или запирање на постапки. Како што дознава Макфакс од извори блиски до СЈО, најголемиот дел од ...

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Либертас - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“.

Јанакиески на распит во СЈО

Канал 77 - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Јанакиесвки е осомничен во случајот „Талир“ за злостормичко здружување и е обвинет за нарачување „шамари“ на градоначалникот на ...

Јанакиески на распит во СЈО

Точка - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Јанакиесвки е осомничен во случајот „Талир“ за злостормичко здружување и е обвинет за нарачување „шамари“ на градоначалникот на ...

Јанакиески: СЈО ме гони оти сум ставил потпис на договор

Либертас - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, по распитот во СЈО обвини дека Обвинителството води нарачана хајка приотив ВМРО ДПМНЕ и против партиските функционерите. Јанакиески рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил ...

Заев крои двотретинска поддршка во парламентот за Јанева

Вечер Прес - 09.06.2017

За продолжување на рокот на СЈО за поднесување обвиненија, потребна е двотретинска поддршка во Собранието. Иако ВМРО-ДПМНЕ досега повеќе пати соопшти дека нема да го поддржи продолжувањето на рокот, Заев е убеден дека со дијалог и дебата ќе успее да ...

Јанакиески како обвинет беше во СЈО, Ременски како оштетена

Локално - 09.06.2017

Неколкумина од 14-те осомничени во предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на распит од 11 часот. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево околу 14 часот пристигна во Специјалното јавно ...

Димитриев по распитот во СЈО: Додека не ги видам доказите, нема коментар

Точка - 09.06.2017

Поранешнот премиер од техничката влада, Емил Димитриев, беше на распит во СЈО како осомничен за случајот „Талир“. Тој по распитот рече дека ги побарал доказите на увид, а додека не ги добие нема да дава коментари во јавност.

Осомничените во случајот „Талир“ денеска на распит во СЈО

Канал 77 - 09.06.2017

За денеска се повикани на распит дел од осомничените во случајот „Талир“ (за финансирањето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ), а оние, кои немаат добиено известување, ќе бидат повикнаи в понеделник.

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Мета - 09.06.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“.

Рангелова: Не сум пополнувала, ниту уплаќала уплатници

Фактор - 09.06.2017

Осомничена сум за организирање на група за пополнување на уплатници во 2010 година за донирање на средства, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од Специјалното јавно обвинителство каде даде исказ.

Јанакиески дојде во СЈО да даде исказ за случајот „Талир“

Мета - 09.06.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство, каде според информациите треба да даде исказ за случајот „Талир“ во кој и тој е еден од осомничените.

(Видео) Јанакиески на распит во СЈО: Осомничен сум затоа што сум ставил параф на некој договор

еМагазин - 09.06.2017

Специјалното јавно обвинителство продолжува да работи како експозитура на СДСМ и да води политичка хајка против функционери на ВМРО-ДПМНЕ, рече поранешниот министер за транспорт и врски и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Јанакиески по излегувањето од ...

Јанакиески по распитот во СЈО: Ме викнаа бидејќи сум ставил параф на некој договор, кој е предмет на истрага

Точка - 09.06.2017

Екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, рече дека во СЈО бил повикан на распит бидејќи ставил параф на некој договор кој е предмет на истрага. Тој вели дека СЈО покажувало дека е преставништво на СДСМ, а за да го докаже спротивното, ...

(Обновено) Рангелова и Димитриев побараа увид во доказите од СЈО...

Н.Македонија - 09.06.2017

(Обновено) Димитриев излезе од СЈО, ги побарал доказите на увид Дел од 14-те осомничени во предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на распит од 11 часот. Од просториите на обвинителството прв излезе поранешнот премиер од ...

(Обновено) Јанакиески излезе од СЈО како осомничен, Ременски како оштетена...

Н.Македонија - 09.06.2017

(Обновено) Јанакиески излезе од СЈО како осомничен, Ременски како оштетена Дел од 14-те осомничени во предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на распит од 11 часот. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, ...

Латас повторно во СЈО !

Локално - 08.06.2017

Уредникот на ТВ Сител од СЈО е осомничен за затајување на данок. Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас, кој е осомничен во два случаја на Специјалното обвинителство, повтно се појави во просториите на оваа институција за гонњењ на ...

Латас на распит во СЈО

Фокус - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаи на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави на распит во СЈО. Тој е осомничен за затајување на данок бидејќи, според СЈО, од 2008 до 2015 година на ...

Латас денеска во СЈО

Алсат-М - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаја на Специјалното обвинителство, денеска се појави во просториите на оваа институција. Тој е осомничен за затајување на данок.

Латас во СЈО за затајувањето на данокот

Репортер - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаи на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави во просториите на оваа институција. Тој е осомничен за затајување на данок бидејќи, според СЈО, од 2008 до ...

Лазарова-Трајковска: Јавното обвинителство да преземе сѐ што не е завршено од СЈО, но и обвинителите

МКД - 07.06.2017

Не е спорно дека секој може да покрене постапка пред Уставниот суд на Република Македонија во однос на можноста да се продолжи рокот за покренување на обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство.

Латас денеска во СЈО

+инфо - 07.06.2017

Уредникот на ТВ Сител од СЈО е осомничен за затајување на данок. Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас, кој е осомничен во два случаја на Специјалното обвинителство, денеска се појави во просториите на оваа институција.

Латас во СЈО за затајувањето на данокот

Макфакс - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаи на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави во просториите на оваа институција. Тој е осомничен за затајување на данок бидејќи, според СЈО, од 2008 до ...

Латас на распит во СЈО

Либертас - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаи на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави на распит во СЈО, пишува Фокус . Латас, е под истрага како осомничен во двата случаи на СЈО, „Тотал“ и ...

Латас во СЈО за затајувањето на данокот

Точка - 07.06.2017

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, кој е осомничен во два случаи на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави во просториите на оваа институција. Тој е осомничен за затајување на данок бидејќи, според СЈО, од 2008 до ...

СЈО: Се злоупотребува процедурата

24 Вести - 06.06.2017

Осомничените во предметите на Специјалното јавно обвинителство и нивната одбрана, која најчесто е Никола Додевски, адвокатот кој се јавува во сите случаи, ги злоупотребуваат своите права кога со месеци бараат да вршат увид во доказите, тврди ...

Истекува времето за Катица Јанева – СЈО се жали на опструкции

ТВ21 - 06.06.2017

Нема одговор од Специјалното јавно обвинителство како ќе постапи по предметите за кои доби надлежност. Дел заглавија во Советот на јавни обвинители, за кои истече рокот за покренување на обвиненија.

Додевски: СЈО го оневозможува правото на осомничените на ефективна одбрана

24 Вести - 06.06.2017

Одбраната во случаите на СЈО не ја злоупотребува процедурата, туку СЈО го оневозможува правото на осомничените на ефективната одбрана и тоа подолг временски период со што се доведе во позиција да не може да ги почитува роковите - вака адвокатот ...

За правда, за слобода, за СЈО!

Слободен Печат - 06.06.2017

Шарените револуционери, сите ние, еднаш го одбранивме СЈО од узурпаторите и криминалците. Убеден сум дека граѓанките и граѓаните на Македонија се спремни повторно да го бранат СЈО. Прв ќе излезам на улица! Пишува Џабир Дерала СЈО покажа дека ...

Обжалена одлуката да не се замрзне имотот во „Триста“

Правдико - 06.06.2017

Специјалното јавно обвинителство вчера поднело жалба до Кривичниот совет за одлуката на судија на претходна постапка, Јелена Јосифовиќ, со која е одбиено барањето на обвинителството за замрзнување имот на помошник министер за јавни набавки во ...

СЈО: Осомничените со месеци го одолговлекуваат увидот во доказите

Фактор - 06.06.2017

Осомничените во предметите на Специјалното јавно обвинителство и нивната одбрана, која најчесто е водена од Никола Додевски, адвокатот кој се јавува во сите случаи, ги злоупотребуваат своите права кога со месеци бараат да вршат увид во доказите, ...

Обжалена одлуката да не се замрзне имотот во „Триста“...

Н.Македонија - 06.06.2017

Обжалена одлуката да не се замрзне имотот во „Триста“ Специјалното јавно обвинителство вчера поднело жалба до Кривичниот совет за одлуката на судија на претходна постапка, Јелена Јосифовиќ, со која е одбиено барањето на обвинителството за ...

Нема замрзнување имот за случајот „Триста"

Вест - 05.06.2017

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување недвижен и движен имот, сопственост на осомничен помошник на министерот ...

Рокот за првите обвиненија од СЈО истекува на 30 јуни

Deutsche Welle - 05.06.2017

Не е пропуштен рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, велат за ДВ правни експерти. Ако СЈО на 4 декември 2015 година ги добило предметите, а на 30 декември материјалите, тогаш рокот истекува на 30 јуни.

Денеска истекува рокот до кога СЈО може да поднесува обвиненија

Канал5 - 05.06.2017

На полноќ истече првиот рок во кој СЈО може да поднесува обвиненија за 34 предмети што ги презеде од Основното јавно обвинителство. Собранието ќе треба да донесе измени на законот за продолжување на рокот за работа на СЈО, за што е неопходно ...

Судот го одби барањето на СЈО за замрзнување на имот во предметот „Триста“

Телма - 05.06.2017

Кривичниот суд го одбил барањето на СЈО за замрзнување на имот во случајот „Триста“. СЈО бараше привремена мерка - забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен имот во сопственост на осомничениот функционер од МВР.

Одбиено уште едно барање на СЈО, Кривичен одби да го замрзне имотот во случајот „Триста“

Фокус - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ , од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Кривичен не го замрзна имотот на првоосомничениот во случајот „Триста“

24 Вести - 05.06.2017

Кривичниот суд, односно судијката Елена Јосифовиќ го одбила барањето на СЈО за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, осомничен во предметот „Триста“.

Кривичен повторно одби да замрзне имотот по барање на СЈО

Алсат-М - 05.06.2017

Кривичниот суд одби да го замрзне имотот на помошник-министер за јавни набавки во МВР осомничен во предметот „Триста“ на СЈО. Судијката Јелена Јосифовиќ, го одбила барањето на Катица Јанева, а решението СЈО го добиле дури денеска.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО му служи на пропагандата на СДСМ

Фокус - 05.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш обвини дека СЈО функционира како партиска експозитура на СДСМ во правниот систем и дека предметите кои ги води ова обвинителство не се ништо друго туку реализација на политичките нарачки на Зоран Заев .

Случајот „Триста“: Кривичниот суд го одби барањето на СЈО

ТВ21 - 05.06.2017

Кривичниот суд, односно судијката Елена Јосифовиќ го одбила барањето на СЈО за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, осомничен во предметот „Триста“.

Кривичен го одби барањето на СЈО за случајот „Триста“

ТВ21 - 05.06.2017

Кривичниот суд го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот на осомничен во предметот „Триста“. Се работи за кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, а постои основано ...

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Стандард - 05.06.2017

Кривичниот суд го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот на осомничен во предметот „Триста“. Се работи за кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, а постои основано ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за случајот „Триста“

Правдико - 05.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска го добило решението од Основниот суд Скопје 1 со кое им се одбива барањето за замрзнување на имотот во случајот „Триста“, објави Плусинфо. СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен ...

СЈО во 2016 година објави дека прислушувала УБК

Макфакс - 05.06.2017

Каракамишева: СЈО не даде одговор кој прислушувал, СЈО во 2016 година објави дека прислушувала ...

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување имот во случајот „Триста“

Р.С.Европа - 05.06.2017

Кривичниот суд не го прифати барањето на СЈО за забрана за замрзнување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, кој е осомничен во истрагата за случајот „Триста“. Од СЈО најавија жалба по одлуката на судот.

Истечениот рок на СЈО не ги амнестира екс функционерите

Р.С.Европа - 05.06.2017

Истекот на рокот од 18 месеци на СЈО за покренување обвинениија не значи дека ќе бидат амнестирани сторителите на кривичните дела, туку само продолжување на работата на ова Обвинителство во малку поинаков формат, вели поранешниот јавен обвинител ...

Рокот за обвиненија од СЈО истекува на 30 јуни

Нетпрес - 05.06.2017

За дел од советниците на Специјалното јавно обвинителство рокот за покренување на обвиненија за сите прислушувани материјали истекува на 30 јуни, а за дел од преземените предмети на 4 јуни.

Одбиено барањето на СЈО за случајот „Триста“

Репортер - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ, од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. Ова денеска ни го потврдија од СЈО, од каде ни беше речено дека ќе го обжалат ...

Случајот „Триста“ останува „незамрзнат“

Слободен Печат - 05.06.2017

Судијката Елена Јосифовиќ од Кривичниот суд го одбила барањето на СЈО за забрана за отуѓување и оптоварување на имот во сопственоста на помошник министерот за јавни набавки во МВР, осомничен во предметот „Триста“.

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување имот во случајот „Триста“

Нетпрес - 05.06.2017

Кривичниот суд не го прифати барањето на СЈО за забрана за замрзнување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, кој е осомничен во истрагата за случајот „Триста“. Од СЈО најавија жалба по одлуката на судот.

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО за замрзнување на имот

МРТ - 05.06.2017

Од СЈО најавија жалба по одлуката на судот. Помошник министерот е осомничен за злоупотреба на службената должност и со јавна набавка за купопродажба и сервисирање на 300 возила... Кривичниот суд го одби барањето на сјо за забрана за замрзнување на ...

Кривичен не го замрзна имотот на првоосомничениот во случајот „Триста“

Репортер - 05.06.2017

Кривичниот суд, односно судијката Елена Јосифовиќ го одбила барањето на СЈО за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, осомничен во предметот „Триста“.

Истекува рокот на СЈО за поднесување обвиненија

МРТ - 05.06.2017

Специјалното јавно обвинителство досега неколкупати побара да се продолжи рокот, но за законските измени е потребно двотретинско мнозинство... Истече рокот од 18 месеци, во кој Специјалното јавно обвинителство можеше да поднесе обвиненија за 34-те ...

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Макфакс - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ, од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. Ова денеска ни го потврдија од СЈО, од каде ни беше речено дека ќе го обжалат ...

Истекува рокот на СЈО за поднесување обвиненија

Press24 - 05.06.2017

Истече рокот од 18 месеци, во кој Специјалното јавно обвинителство можеше да поднесе обвиненија за 34-те предмети што ги презеде од јавното обвинителство. СЈО, предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги доби на 4-ти и на 30-ти ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за случајот „Триста“

+инфо - 05.06.2017

СЈо бараше замрзнување на имот сопственост на осомничен помошник на министерот за внатрешни работи. Специјалното јавно обвинителство денеска го добило решението од Основниот суд Скопје 1 со кое им се одбива барањето за замрзнување на имотот во ...

Рокот за СЈО истекува по преземањето на аудиоснимките, а не на материјалите од ОЈО

МКД - 05.06.2017

За дел од советниците на Специјалното јавно обвинителство рокот за покренување на обвиненија за сите прислушувани материјали истекува на 30 јуни, а за дел од преземените предмети на 4 јуни.

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Кајгана - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ, од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. Ова денеска ни го потврдија од СЈО, од каде ни беше речено дека ќе го обжалат ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за замрзнување на имотот

МКД - 05.06.2017

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО со кое се бараше замрзнување на имотот на осомничен помошник на министерот за внатрешни работи во случајот со работен наслов “Триста”. Специјалното јавно обвинителство денеска го добило решението од Основниот ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за случајот „Триста“

Нова ТВ - 05.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска го добило решението од Основниот суд Скопје 1 со кое им се одбива барањето за замрзнување на имотот во случајот „Триста“, објави Плусинфо. СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен ...

Рокот за првите обвиненија од СЈО истекува на 30 јуни

Репортер - 05.06.2017

Не е пропуштен рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, велат за Дojче Веле правни експерти. Ако СЈО на 4 декември 2015 година ги добило предметите, а на 30 декември материјалите, тогаш рокот истекува на 30 јуни.Вчера не истече крајниот рокот ...

Што СЈО нема да може да прави од денеска?

Мета - 05.06.2017

Специјалното јавно обвинителство од денеска нема може да поднесува обвиненија за случаите што ги презеде од Основните јавни обвинителства на 4 декември 2015 година, а станува збор за вкупно 34 предмети.

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Вечер Прес - 05.06.2017

Основниот суд Скопје 1 го одбило барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за замрзнување на имотот во случајот „Триста". СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен имот, сопственост на осомничен помошник на ...

Кривичен одби да го замрзне имотот на осомничен во СЈО кој го оштетил буџетот за над 450 000 евра

Фактор - 05.06.2017

Уште едно одбиено барање на СЈО за замрзнување на имот. Овој пат судијката Јелена Јосифовиќ одби да го замрзне имотот на помошник-министер за јавни набавки во МВР осомничен во предметот „Триста“ на СЈО.

Кривичен не го замрзна имотот на првоосомничениот во случајот „Триста“

Бриф - 05.06.2017

Кривичниот суд, односно судијката Елена Јосифовиќ го одбила барањето на СЈО за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, осомничен во предметот „Триста“.

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Канал 77 - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ, од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. Ова денеска ни го потврдија од СЈО, од каде ни беше речено дека ќе го обжалат ...

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Точка - 05.06.2017

Судијата на претходна постапка, Елена Јосифовиќ, од Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. Ова денеска ни го потврдија од СЈО, од каде ни беше речено дека ќе го обжалат ...

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО за случајот „Триста“

Локално - 05.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска го добило решението од Основниот суд Скопје 1 со кое им се одбива барањето за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен имот, сопственост ...

Рокот за првите обвиненија од СЈО истекува на 30 јуни

Либертас - 05.06.2017

Не е пропуштен рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, велат за Дojче Веле правни експерти. Ако СЈО на 4 декември 2015 година ги добило предметите, а на 30 декември материјалите, тогаш рокот истекува на 30 јуни.Вчера не истече крајниот рокот ...

Рокот за обвиненија од СЈО истекува на 30 јуни

Точка - 05.06.2017

За дел од советниците на Специјалното јавно обвинителство рокот за покренување на обвиненија за сите прислушувани материјали истекува на 30 јуни, а за дел од преземените предмети на 4 јуни.

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот „Триста“

Република - 05.06.2017

Основниот суд Скопје 1 го одбило барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за замрзнување на имотот во случајот „Триста“. СЈО бараше забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен имот, сопственост на осомничен помошник на ...

Кривичен одби замрзнување имот во случајот „Триста“...

Н.Македонија - 05.06.2017

Кривичен одби замрзнување имот во случајот „Триста“ Кривичниот суд го одбила барањето на Специјалното јавно обвинителство за забрана за оттуѓување и оптоварување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, осомничен во ...