TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вевчани ќе ги добие првите спомен-куќи

Вечер - 16.01.2011

Вевчани ќе ги добие првите куќи-споменици благодарение на проектот на Националната установа завод и музеј, која изработи елаборати за валоризација на пет објекти, приватни куќи што имаат најдобра ...

Вевчанската четворка во домороден танц

Дневник - 15.01.2011

Осум години Вевчани освен по незаменливиот карневал на маски, е препознатлив и по четворката Марта, Бојана, Бисера и Марко Илиевски.

Вевчани е закон!

А1 - 14.01.2011

Сите знаете како изгледа, но знаете ли како звучи владата на Република Македонија. Да, ова е вевчанскиот карневал, но само загревањето.

Вевчанци ги ставија маските

BBC - 14.01.2011

Тие се „держава во держава“, имаат своја валута „личникот“, свои пасоши и свој посебен начин на живот, jа имаат најтоплата насмевка и наијскреното добредојде.

Вевчани живее за карневалот

Deutsche Welle - 14.01.2011

Вевчани и овој Свети Василиј живее во знакот на традиционалниот карневал. Во дефилето, од пагански обичаи до актуелни случувања.

Десет илјади гости во Вевчани

Утрински - 14.01.2011

СТРУГА - На Вевчанскиот карневал оваа година, присуствуваат десет илјади луѓе. Присутвуваат и најголем дел од акредитираните амбасадори во Македонија.

Црвенковски од Вевчани најави влегување во МПЦ

Н.Македонија - 14.01.2011

Маските на василичарскиот карневал уште еднаш успеаја да ја демаскираат македонската сцена. Ако некој сакаше да дознае каква е Македонија, доволно ќе беше вчера еден час да го погледне карневалот ...

Вевчанци Рамковски го „спроведоа“ со автомат и со зоља

Шпиц - 14.01.2011

Главното дефиле на Вевчанскиот карневал почна со маската во форма на фустан кој се крева и отвора, насловена „Пајажина“, а најмногу внимание привлекоа „Расштиманиот оркестар“, кој ја симболизира ...

Вевчански театар без граници

Дневник - 14.01.2011

Традиционално, во чест на празникот Василица, вевчанци се домаќини на најголемиот и еден од најстарите пагански карневали и преку маска, игра и песна ги коментираат речиси сите негативни настани и ...

Камен што ја гази Македонија,пајажини,Скопје 2014,дволичната Европа-маски на Вевчанскиот карневал

Канал5 - 14.01.2011

Со последното василичарско оро и палење на маските денеска точно на пладне се спушти завесата на карневалската сцена во Вевчани.

Цапарчани под маски за Василица

Канал5 - 14.01.2011

Жителите на битолското село Цапари денеска се собраа на традиционалниот цапарски карневал за кој тврдат дека е еден од најстарите во државата.

Заврши Вевчански карневал, посетеноста рекордна

Сител - 14.01.2011

Со традицијата на палење на сите годинешни маски на сред село заврши годинешниот Вевчански карневал, кој според организаторите ги надминал сите рекорди на посетеност.

Вевчани живее со карневалот

Точка - 14.01.2011

Вевчанските василичари ја продолжија четиринаесет-вековната традиција. Повеќе стотини маски вчера продефилираа во Горна и Долна маала и преку шега, но и мајтап, низ свои видувања ја отсликаа ...

Среќна Стара Нова 2011-та... (Фото)

Inpress - 14.01.2011

Струга, 14. јануари 2011 (ИНПРЕС) Младите стружани и оваа година весело и под маски ја дочекаа Старата Нова година. Секоја година на овој ден, на денот кога и се одржува Вевчанскиот карневал, младите ...

Вевчани ќе ги добие првите спомен - куќи!

Inpress - 14.01.2011

Струга, 14. јануари 2011 (ИНПРЕС) извор: Инпрес фото: архива Вевчани ќе ги добие првите куќи споменик. Националната установа Завод и Музеј изработи елаборати за валоризација на пет објекти, приватни ...

На карневалот во Вевчани - Груевски во мини здолниште

А1 - 13.01.2011

Популарниот Фејсбук со Вевчански канал, огромен фалус со натпис Скопје 2014-та како подарок за Антички Грујо, пајак со сплетена пајажина, Владиниот врв со министрите.

Денеска карневал во Вевчани

Р.С.Европа - 13.01.2011

Вевчани живее во знакот на најголемиот Василичарски карневал во државата. Вевчани, најмалата општина на крајниот југозапад од Македонија, живее во знакот на најголемиот Василичарски карневал во ...

Вевчани живее со карневалот

Телма - 13.01.2011

Вевчанските василичари ја продолжија четиримнаесет-вековната традиција. Повеќе стотини маски продефилираа во горна и долна маала и преку шега, но и мајтап, низ свои видувања ја отсликаа македонската ...

Бајага меѓу василичарите

Шпиц - 13.01.2011

Легендата на ју-рок сцената Момчило Бајагиќ-Бајага и неговите „Инструктори“ вечерва ќе настапат во претпрограмата на првиот ден на традиционалниот Вевчански карневал, кој во ова струшко село ќе се ...

Почнува Вевчанскиот василичарски карневал

Алфа - 13.01.2011

Разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски карневал.

Почнува Вевчанскиот василичарски карневал

Идивиди - 13.01.2011

Скопје, 13 јануари 2011 (МИА) - Разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански ...

Вевчани под маски

Шпиц - 13.01.2011

Карневалот кој е спој на паганските обичаи и современа пародија на најзначајните случувања, особено на политичката сцена, почнува денеска со Василичарското дефиле.

Денеска во струшко Вевчани се случува познатиот карневал

Алсат-М - 13.01.2011

„Ова е демократијата на Груевски.“ Врзан со лисици и следен од специјалци, сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски беше најекспонираната маска денеска во Вевчани на над 1.400 години стариот ...

Карневалот во Вевчани, слика за Македонија

Алфа - 13.01.2011

Притворениот Велија Рамкоски,окован во лисици со специјалци над глава- се појавија на карневалот во Вевчани. Тоа беше највпечатливата маска на годинешната отворена сцена каде продефелираа Џорџ Буш, ...

Вевчани врие- почнува традиционалниот василичарски карневал

Канал5 - 13.01.2011

Во Вевчани се загрева атмосферата. Со настап на повеќе музичари од македонската естрада и главниот гостин Момчило Бајагиќ – Бајага се најавува почетокот најголемата карневалска манифестација во ...

Почна карневалското лудило во Вевчани

Канал5 - 13.01.2011

Почна карневалското лудило. Вевчани денеска живее под маски, наликува на слободен театар без граници. Секој може да каже што мисли, што чувствува, но и да го искритикува она што не му се допаѓа.

Дефиле на карневалски маски во Вевчани

Сител - 13.01.2011

Неколку стотини маски попладнево продефилираа низ вевчанските улици отсликувајќи го нашето македонско секојдневие. Предизвикаа голем интерес и смеа кај неколкуте илјади посетители кои денеска во ...

Вевчанскиот василичарски карневал официјално започна

Курир - 13.01.2011

Со разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот, маскирани лица ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски карневал.

Вевчани од денес со традиционалниот карневал

Нетпрес - 13.01.2011

Со уникатни маски, зетот, невестата, глупавиот Август и ѓаволот денес и официјално започнува традиционалниот Вевчански карневал.

Вевчанскиот карневал следен од цел свет

Курир - 13.01.2011

Според проценки на организаторите н а Вевчанскиот карневал оваа година присуствувале десет илјади луѓе, а покрај домашни новинарски екипи го следат и новинари од Германија, Франција, Унгарија, ...

Газда Велија најинтересен на Вевчанскиот карневал

Курир - 14.01.2011

Неколку стотини маски попладнево продефилираа во Вевчани, пред гостите од сите краеви на Македонија но и од странство. Најголем интерес предизвика маската со ликот на сопственикот на А1 Телевизија ...

Рамковски, Фуере и „Скопје 2014“ најмаски во Вевчани

Журнал - 13.01.2011

Струга, 13 јануари - Стотина маски денеска прошетаа низ Вевчани подсмевајќи се на секојдневниот живот во Македонија, оригиналните и секогаш свои вевчанци предизвикаа насмевки кај илјадниците ...

Велија Рамковски со полициски џип, владика.....Вевчани 2011-та!

Inpress - 13.01.2011

Струга, 13. јанаури 2011 (ИНПРЕС) Тие се „держава“ во држава. Тие имаат своја валута - личникот, свои пасоши и свој специфичен начин на живот.

Вевчани се подготвува за Василица

Утрински - 12.01.2011

Импровизиран саем за алтернативен туризам денеска се организира во Вевчани во пресрет на традиционалниот Вевчански карневал, кој ќе се одржува в четврток и в петок.

Почнува Вевчанскиот василичарски карневал

Алсат-М - 13.01.2011

Разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски карневал.

Традиција стара 1500 години

Кантар - 12.01.2011

Вевчани деновиве е центарот на Македонија. Започнува прочуениот карневал на маски, обичаи и лудории. Вевчанскиот карневал денеска го прави сефтето, а ќе трае до 14 јануари.

Започнува Вевчанскиот карневал

Форум - 12.01.2011

Традиционалниот Вевчански карневал, еден од најуникатните културни настани кај нас, ќе започне денес во 18 часот и ќе трае до петок Вевчани веќе ги пречекува гостите, а официјалниот дел од програмата ...

Денеска стартот на Вевчанскиот карневал

Точка - 12.01.2011

Со импровизиран саем на алтернативен туризам, денес започнува манифестацијата Вевчански карневал кој оваа година како и останатите ќе понуди квалитетна програма со македонски и балкански музички ...

Денеска стартот на Вевчанскиот карневал

Нетпрес - 12.01.2011

Со импровизиран саем на алтернативен туризам, денес започнува манифестацијата Вевчански карневал кој оваа година како и останатите ќе понуди квалитетна програма со македонски и балкански музички ...

Вевчанскиот карневал – пародија на реалноста

Журнал - 12.01.2011

Скопје, 12 јануари – Импровизиран саем за алтернативен туризам, кој се одржува денеска во Вевчани, го најавува дводневниот 14-вековен традиционален спектакл – Вевчанскиот карневал.

Бајага во Вевчани

Дневник - 11.01.2011

Легендарниот српски рок-музичар Момчило Бајагиќ - Бајага со својот бенд „Инструктори“ утре ќе настапи на традиционалниот Вевчански карневал . Концертот на Бајага е на првиот карневалски ден.

Најинтересни василичарски обичаи

Mnogoo - 11.01.2011

Ноќта на 13 наспрема 14 јануари православните христијани ја прославуваат Старата Нова година или Василица. Во духот на традицијата, се почитуваат различни обичаи и обреди поврзани со нејзиното ...

Вевчани од утре сцена на маски, подготвено за традиционалниот карневал

Алфа - 11.01.2011

Импровизиран саем за алтернативен туризам утре се организира во Вевчани, во пресрет на традиционалниот Вевчански карневал кој ќе се одржува во четврток и петок.

Бајага ќе ги забавува карневалџиите во Вевчани

Н.Македонија - 11.01.2011

Момчило Бајагиќ-Бајага заедно со својот долгогодишен придружен состав „Инструктори“ ќе настапи на “Вевчанскиот карневал”, кој ќе се случува од 12 до 14 јануари Според програмата, концертот на Бајага ...

Денес почнува Вевчанскиот василичарски карневал

Кирилица - 13.01.2011

Разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски карневал Со него се слави ...

Вевчани ги собира гостите на карневалот

Канал5 - 11.01.2011

Последни подготовки за карневалот во Вевчани кој традиционално сe одржува на Василица.В четврток и петок Вевчани ќе биде под маски,а утре ќе се одржи импровизиран саем на алтернативен туризам.

Вевчани во пресрет на традиционалниот карневал

Сител - 12.01.2011

Импровизиран саем за алтернативен туризам денеска се организира во Вевчани, во пресрет на традиционалниот Вевчански карневал кој ќе се одржува утре и в петок.

Почнува Вевчанскиот василичарски карневал

МРТ - 13.01.2011

Разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот ќе дефилираат денеска во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски карневал.

Бајага го отвора спектаклот под маски

Вечер - 11.01.2011

Со концертот на балканската музичка ѕвезда Бајага вечерва во Вевчани стартува годинешниов спектакл под маски. Вевчанскиот карневал денеска нуди и забава на импровизираниот саем за алтернативен ...

Вевчани во пресрет на традиционалниот карневал

Курир - 12.01.2011

Со импровизиран саем на алтернативен туризам, денеска почнува манифестацијата Вевчански карневал 2011 година. Традиционалниот Вевчански карневал ќе се одржува утре и в петок, а ќе настапат македонски ...

Вевчанци и оваа година ни понудија огледало да се погледнеме какви сме - Вевчани 2011! (Фото)

Inpress - 13.01.2011

Струга, 11. јануари 2011 (ИНПРЕС) Некогаш оспорувани, репресирани... Вевчанци успеаја својот ведар и непокорен дух да го преточат во достојно продолжување на вековната традиција.

Бајага на Вевчански карневал

Кантар - 10.01.2011

Концертот на Бајага е закажан за 12-ти јануари, на првиот карневалски ден. Според најавите, во Вевчани ќе се слави се до 14-ти јануари, секако вклучувајќи ja тука и прославата на Василица - Стара ...

Вевчанскиот карневал-спој меѓу паганското и современото

Курир - 10.01.2011

Секоја година, наспроти современиот свет, стариот град Вевчани, скриен во југозападниот дел на Македонија на падините на планината Јабланица, традиционално и на свој начин го прославува доаѓањето на ...