TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДЕЛ ПОНТЕ-МОРАЊЕ

Канал5 - 26.10.2003

Карла дел Понте, синоќа во Бања Лука, уште еднаш категорично објасни дека на српските генерали мора да им се суди во Хаг. Се работи за случаи со голема одговорност, за кои единствено е надлежен судот во Хаг. Случаите против генералите ќе ги Карла дел Понте, синоќа во Бања Лука, уште еднаш ...

ХАШИМ ТАЧИ-ВЕРУВА И ПОВИКУВА

Канал5 - 26.10.2003

Хашим Тачи верува дека кариерата нема да му заврши во Хаг. Карла дел Понте најави обвиненија, но тоа не значи дека се работи за албанци. Можеби тие се за косовски срби, се надева лидерот на втората по големина косовска партија. Во инт Хашим Тачи верува дека кариерата нема да му заврши во Хаг.

Дел Понте: На четворицата српски генерали ќе им се суди во Хаг

А1 - 25.10.2003

Судењето на четворицата генерали на војската на Србија и Црна Гора и на Министерството за внатрешни работи на Србија нема да биде препуштено на локалниот суд, изјави главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте. Дел Понте нагласи дека се работи за случаи во кои станува збор за „голема ...

Хашкиот трибунал води истрага за 48 души од бивша Југославија

Вест - 25.10.2003

Во Белград вчера е отворен новиот специјален суд за воени злосторства и организиран криминал, вклучувајќи го и атентатот на премиеорт Ѓинѓиќ. Судот е обновен со американска донација од 850 илјади долари... Сараево, 25 октомври, (АП) - Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд за поранешна ...

Српската полиција со протест против новите обвиненија на Хаг

А1 - 24.10.2003

Српските полицајци на протестен митинг денеска во Белград ќе го изразат своето незадоволство поради одлуката на Хашкиот трибунал да покрене обвиненија за воени злосторства против четири високи армиски и полициски генерали. Организаторите на митингот најавија дека ќе се соберат за да му изразат ...

Хаг води истрага за 48 лица

А1 - 24.10.2003

Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија води истрага против 48 лица за кои постои сомневање дека сториле воени злосторства, а сите истраги ќе завршат според планираното, до крајот на 2004 година, изјави денеска во Сараево, главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла ...

Солана бара Србија да ги предададе генералите во Хаг

Вест - 24.10.2003

БЕЛГРАД, 24 октовмри, (АП) - Шефот за надворешна политика на Европската унија Хавиер Солана вчера побара од српските власти да соработуваат со воениот трибунал на ОН, откако беше објавено во медиумите дека Белград одбива да ги уапси и екстрадира четворицата генерали коишто ги бара судот.

ПОЛИЦИЈАТА НА ПРОТЕСТ ПОРАДИ НОВИТЕ ХАШКИ ОБВИНЕНИЈА

Канал5 - 24.10.2003

Српските полицајци на протестен митинг денеска во Белград ќе го изразат своето незадоволство поради одлуката на Хашкиот трибунал да покрене обвиненија за воени злосторства против четири високи армиски и полициски генерали, Организаторите на митинг Српските полицајци на протестен митинг денеска во ...

Дел Понте во Косово не ги донесе обвиненијата за двајцата екс членови на ОВК

А1 - 23.10.2003

„Главниот проблем за хашките иследници на Косово се сведоците, бидејќи тие се преплашен и не смеат да сведочат за злосторствата кои ги сториле припадниците на т.н. Ослободителна војска на Косово“, изјави денеска во Приштина главниот обвинител на Хашкиот трибунл Карла дел Понте, објаснувајќи зошто ...

Команданти на ОВК ќе одат пред Хашкиот трибунал

Дневник - 23.10.2003

ПРИШТИНА Портпаролката на УНМИК Изабела Карловиц потврди дека Хашкиот трибунал наскоро ќе покрене обвиненија против двајца команданти на Ослободителната војска на Косово, јави МИА. Оваа вест прва ја соопшти главната обвинителка на Трибуналот Карла дел Понте, која порача дека меѓу 13-те лица кои ...

Хаг ќе поведе обвинение за еден македонски случај

Утрински - 22.10.2003

Изјава на Карла дел Понте Главната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, деновиве ја најави можноста до крајот на годинава да биде поведено обвинение за еден од двата случаја на воени злосторства во Македонија за време на конфликтот во 2001 година.

Хаг бара четворица генерали или Младиќ

Дневник - 22.10.2003

НОВИ ОБВИНЕНИЈА ОД ХАГ ДО БЕЛГРАД Хашкиот трибунал сака да им суди на српските армиски генерали Небојша Павковиќ и Владимир Лазаревиќ, како и полициските генерали Сретен Лукиќ и Властимир Ѓорѓевиќ Хашкиот трибунал обвини четворица генерали од српските безбедносни служби за воени злосторства ...

До крајот на годинава можно хашко обвинение за случај на воено злосторство сторено при судирот во Македонија од 2001

Канал5 - 22.10.2003

До крајот на годинава би можело да се очекува Судот во Хаг да покрене обвинение за сторено воено злосторство за време на конфликтот во Македонија од 2001-та. Ова вчера во Лондон го најави главната обвинителка на судот Карла дел Понте.

Српските генерали Павковиќ, Лазаревиќ, Ѓорѓевиќ и Лукиќ одат во Хаг

Вест - 22.10.2003

БЕЛГРАД, 22 октомври, (АП) - Трибуналот во Хаг завчера покрена обвиненија за сторени злосторства против етничките Албанци во војната во Косово во 1999 година против четворица генерали, а меѓу нив е и актуелниот заменик на министерот за внатрешни работи на Србија, Сретен Лукиќ.

Карла доаѓа по "своето"

Дневник - 22.10.2003

хашката обвинителка до краЈот на годинава во скопЈе Обвинителката не прецизирала дали во Хаг ќе патуваат прво поранешни команданти на ОНА или на македонските безбедносни сили Главната хашка обвинителка Карла дел Понте вчера во Лондон изјавила дека до крајот на годинава Хашкиот трибунал веројатно ќе ...

Хашки обвиненија против српски безбедносни функционери

А1 - 21.10.2003

Хашкиот трибунал покренал обвиненија против четворица припадници на српските сили за безбедност, пензионираниот генерал Небојша Човиќ, генералот Владимир Лазаревиќ, пензионираниот полициски генерал Властимир Ѓорѓевиќ и началникот на Службата за јавна безбедност Сретен Лукиќ.

До крајот на годинава можно хашко обвинение во Македонија

А1 - 21.10.2003

Хашкиот трибунал веројатно ќе покрене обвинение за два случаи од периодот на кризата во Македонија . Тоа би го сториле до крајот на годинава, најави вчера во Лондон главниот обвинител на трибуналот Карла дел Понте. „Можно е до крајот на годинава да биде покренато обвинение за еден од двата случаи ...

Документите за одбрана на Готовина кога ќе се појави во Хаг

А1 - 20.10.2003

„Одлуката на хрватскиот Сабор со која се задолжува Владата да им ги достави сите потребни документи на адвокатите на генерал Анте Готовина е незаконско“, изјави портпаролот на главниот хашки обвинител, Флоренс Хартман. Таа истакнува оти документите и доказите со кои располага Трибуналот им се ...