TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО: Истрагите продолжуваат, никој нема да биде поштеден

24 Вести - 14.02.2016

Возот почна да се движи и по една година откако беше објавена првата бомба на опозицијата, специјалното јавно обвинителство стартуваше со првата акција против високи владини функционери. Имајќи ја предвид содржината на телефонските разговори кои ги ...

Зошто на чадорот му требаат Јанева, Фетаи и Ристоска

Дневник - 14.02.2016

Минатиот петок присуствувавме на навистина редок историски настан кој сигурно ќе стане специјална енциклопедиска одредница. Нема речиси нешто што не сме го одживеале, па сепак Kатица Јанева, Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи ни приредија таква ...

Нови ѕвезди на небото

Утрински - 14.02.2016

Македонија има историска шанса да влезе во нова ера со победа на правото и правдата Блеснаа нови ѕвезди на темното македонско небо. Осветлија нова надеж дека конечно чесните луѓе можат да живеат слободно и без страв во нормална држава со сите нишани ...

Комитет за заштита на правата: СЈО енергично да продолжи со работа

+инфо - 14.02.2016

Комитетот за заштита на правата целосно ја поздрави првата акција на Специјалното јавно обвинителство наречена „Титаник“, истакнувајќи дека СЈО демонстрирала завидно ниво на решителност и висок степен на енергичност и професионалност во ...

Либерална партија: Одлучувајќи по жалбите на СЈО, судот одлучува дали пружа еднострана правда на посилниот‏

МКД - 14.02.2016

Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на ...

СЈО: Истрагите продолжуваат, никој нема да биде поштеден

Репортер - 14.02.2016

Возот почна да се движи и по една година откако беше објавена првата бомба на опозицијата, специјалното јавно обвинителство стартуваше со првата акција против високи владини функционери. Имајќи ја предвид содржината на телефонските разговори кои ги ...

Специјалната обвинителка Фатиме јавно се заканува!

Курир - 14.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи јавно се заканува, објави Медиа.мк. По одлуката на Судот да не определи мерка притвор на барањето на СЈО за 8 лица опфатени во нивната истрага, специјалната обвинителка реши да се стави над Уставот, ...

Специјалното обвинителство отвора истраги и против Црвенковски, Бучковски и Ахмети

Капитал - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на пресконференцијата во петокот на која го објави првиот случај „Титаник“ за изборен криминал, соопшти дека отворило предистражни постапки и за случаите „Маѓар Телеком“ и аферата „Надеж“.

Запознајте ја Фатиме Фетаи

Репортер - 14.02.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи е новата ѕвезда на социјалните мрежи. Откако пред неколку дена Специјалното јавно обвинителство соопшти дека го стартува Титаник, Фетаи стана најекспонираното име не само по медиумите, туку и на Фејсбук и на Твитер , ...

На Катица Јанева ѝ забраниле да се појавува во јавност

Курир - 14.02.2016

СЈО не успеа да покаже дека важи за институција со посебен капацитет за спроведување на законите и правдата, онака како што беше договорено со Договорот од Пржино каде што беше предвидено СЈО да биде составено од врвни професионалци и луѓе со висок ...

Либерална партија го повикува Судот да се охрабри по жалбите на СЈО

Нова ТВ - 14.02.2016

Интегрално соопштение Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на СЈО и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на владеење, а не ...

ЛП: Судот да докаже дека ги игнорира (ин)директните политички пораки

+инфо - 14.02.2016

Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на СЈО и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на владеење, а не само за промена или ...

На Јанева ѝ забраниле да се појавува во јавност

Пулс24 - 14.02.2016

СЈО не успеа да покаже дека важи за институција со посебен капацитет за спроведување на законите и правдата, онака како што беше договорено со Договорот од Пржино каде што беше предвидено СЈО да биде составено од врвни професионалци и луѓе со висок ...

СЈО: Се појавија лажни профили на ФБ кои не се под наша котрола

Локално - 14.02.2016

Ве известуваме дека на социјалната мрежа facebook се појавија страни за поддршка на јавни обвинители од ова Јавно обвинителство и лажни профили, кои не се креирани од наша страна и не се под наша контрола.

Фетаи и Јанева тргнаа да ја оспоруваат победата на ВМРО-ДПМНЕ со разлика од 200.000 гласови!

Пулс24 - 14.02.2016

Катица Јанева и Фатиме Фетаи вчера тргнаа да ја оспоруваат изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ која бешe изразена со 200.000 гласови разлика, а во барањето за притвор навеле 1.400 македонски гласачи, што само по себе е досега невидена бламажа.

Специјалната Фатиме јавно се заканува!

Вечер Прес - 14.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи јавно се заканува! По одлуката на Судот да не определи мерка притвор на барањето на СЈО за 8 лица опфатени во нивната истрага, специјалната обвинителка реши да се стави над Уставот, законите и над ...

Запознајте ја Фатиме Фетаи

еМагазин - 14.02.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи е новата ѕвезда на социјалните мрежи. Откако пред неколку дена Специјалното јавно обвинителство соопшти дека го стартува „Титаник“ , Фетаи стана најекспонираното име не само по медиумите, туку и на Фејсбук и на Твитер.

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи – двете обвинителки кои ја воодушевија јавноста

Локално - 14.02.2016

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи, кои со својот настап предизвикаа лавина на реакции кога и го претставија на јавноста првиот предмет на специјалното обвинителство против високи функционери од владејачката партија, со кодно име „Титаник“, пишува ...

Новите хероини на македонската правда

Призма - 13.02.2016

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи, кои со својот настап предизвикаа лавина на реакции кога и го претставија на јавноста првиот предмет на специјалното обвинителство против високи функционери од владејачката партија, со кодно име „Титаник“.

Манчевски ги повика сите партии да го почитуваат СЈО

Фокус - 13.02.2016

Ова обвинителство се формираше со поддршка и консензус на четирите политички партии и од партиите застапени во Собранието, потсети потпретседателот на СДСМ. Целосно ја поддржуваме работата на Специјалното јавно обвинитеслтво и ги повикуваме сите ...

СДСМ не ја коментира работата на СЈО, но ја поддржува

Нова ТВ - 13.02.2016

СДСМ нема да ја коментира работата на обвинителството и на судството изјави денеска потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во Прилеп, откако Судот одби да определи мерка притвор за осумтемина осомничени за изборни измами во постапката што ја ...

Комитет за заштита на правата: Целосна подршка за СЈО и операцијата Титаник

Репортер - 13.02.2016

Комитетот за заштита на правата целосно ја поздравува првата акција на Специјалното јавно обвинителство наречена „Титаник“. СЈО демонстрираше завидното ниво на решителност и висок степен на енергичност и професионалност во образлагањето на сите ...

ЛП: Судските одлуките вовед во ресетирање и на правосудството

А1 On - 13.02.2016

„Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на СЈО и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на владеење, а не само за промена или ...

ДУИ: Стоиме зад секоја законска одлука на Специјалното обвинителство

Нова ТВ - 13.02.2016

И ја подржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат вечерва од Струга потпретседателот на партијата Беким Незири. Од редакцијата на Алсат го прашале и за ставот на ДУИ за евентуалното процесуирање на случајот Маѓар Телеком.

Јанева и Фетаи без правни аргументи тргнаа да оспоруваат победа од 200.000 гласови

Нетпрес - 13.02.2016

Катица Јанева и Фатиме Фетаи вчера тргнаа да ја оспоруваат изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ која бешe изразена со 200.000 гласови разлика, а во барањето за притвор навеле 1.400 македонски гласачи, што само по себе е досега невидена бламажа.

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи – двете обвинителки кои ја воодушевија јавноста

Репортер - 13.02.2016

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи, кои со својот настап предизвикаа лавина на реакции кога и го претставија на јавноста првиот предмет на специјалното обвинителство против високи функционери од владејачката партија, со кодно име „Титаник“, пишува ...

СДСМ-Сите партии да го почитуваат СЈО

Р.С.Европа - 13.02.2016

Целосно ја поддржуваме работата на Специјалното јавно обвинитеслтво и ги повикуваме сите останатати политички партии и чинители во општеството да се држат до договорот Пржино и да го сторат истото, изјави денеска Дамјан Манчевски, потпретседател на ...

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното јавно обвинителство

МКД - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство има голема поддршка од ДУИ, изјави потпретседателот на партијата Беким Неизири. Беким Незири „Ја користам приликата да апелирам до Специјалното обвинителство да работи во согласност со законите во Република ...

СУДОТ ПРЕСЕЧЕ: Нема притвор за осомничените во случајот „Титаник“

Телеграф - 13.02.2016

Во текот на вчерашниот ден на распит во Основниот суд 1 се јавија четири лица Судот не го прифати барањето на специјалното јавно обвинителство за определување мерка притвор за осуммината осомничени за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“.

(ВИДЕО) Трендафил Ивановски и Јован Трпеновски во 24 Анализа за „Титаник“ на СЈО

Репортер - 13.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „24 Анализа“ на 24 Вести каде тема беше акцијата „Титаник“ на СЈО. Гости беа Трендафил Ивановски – поранешен Претседател на Уставен суд и Јован Трпеновски – поранешен Јавен ...

ЛП: Одлучувајќи по жалбите на СЈО, судот одлучува дали пружа еднострана правда на моментално посилниот

Репортер - 13.02.2016

„Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на СЈО и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на владеење, а не само за промена или ...

ОСМАН КАДРИУ: Сега се зависи од (не)пристрасноста на судиите!

Фактор - 13.02.2016

На избори не смеат да се кандидираат политичари кои имаат криминални досиеа и се инволвирани во масовни кршења на избирачките и човекови права и слободи , вели во објаснувањето што за Фактор го даде професорот Осман Кадриу.

ЛП: Судот да докаже дека ги игнорира (ин)директните политички пораки, како онаа на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 13.02.2016

Соопштение на Либералната партија: Либералната партија повторно ја потенцира поддршката на СЈО и правната разрешница на отворените предмети. Епилогот ќе биде влог во владеењето на правото во Македонија, но и за ресетирање на системот и начинот на ...

БЛАМАЖА: Јанева и Фатиме Фетаи тргнаа да оспоруваат победа од 200.000 гласови, а во барањето за притвор навеле 1.400 ...

Денешен - 13.02.2016

Катица Јанева и Фатиме Фетаи вчера тргнаа да ја оспоруваат изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ која беш изразена со 200.00 гласови разлика, а во барањето за притвор навеле 1.400 македонски гласачи, што само по себе е досега невидена бламажа.

И Бранко Црвенковски на „тапет“ кај Катица Јанева

еМагазин - 13.02.2016

Од Специјалното јавно обвинителство соопштија дека отвараат предистражна постапка и за случајот „Надеж“, поврзана со поранешниот претседател и лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски. Името на Црвенковски се поврзува со аферата „Надеж 1“, според која ...

СУДИИТЕ НА ПОТЕГ: Ќе судат ли независно и непристрасно-Што велат адвокати и професори?

Фактор - 13.02.2016

Откако јавноста дозна за првиот случај кој го покрена Специјалното јавно обвинителство и тимот на Катица Јанева се постави прашањето кое ќе биде и така наречен тест за Македонското судство.

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи – двете обвинителки кои ја воодушевија јавноста

Либертас - 13.02.2016

Кои се Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи, кои со својот настап предизвикаа лавина на реакции кога и го претставија на јавноста првиот предмет на специјалното обвинителство против високи функционери од владејачката партија, со кодно име „Титаник“, пишува ...

Ќе го реши ли Катица Јанева, случајот „Маѓар телеком“?

еМагазин - 13.02.2016

Од Специјалното јавно обвинителство соопштија дека отвориле предистражна постапка и за случајот „Маѓар телеком“, кој со години нема разрешница, а пред неколку месеци повторно стана актуелен.

ВИДЕО: Митриноски, Вуксановиќ и Кратовалиев во „Топ тема“ за „Титаник“ на СЈО

Либертас - 13.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „Топ тема“ на Телма каде тема беше „тема:Има ли надеж за правдата и борбата против политичката корупција“ по вчерашната прва акција на СЈО под името „Титаник“.

Поддршка и реакции од Партиите за „Титаник“ на СЈО

Фактор - 13.02.2016

Не стивнуваат реакциите и поддршката која Специјалното јавно обвинителство ја добива од политичките партии во земјава. Храброста и одлучноста на специјалната обвинителка доби поддршка од Партијата за демократски просперитет .

ВИДЕО: Трендафил Ивановски и Јован Трпеновски во 24 Анализа за „Титаник“ на СЈО

Либертас - 13.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „24 Анализа“ на 24 Вести каде тема беше акцијата „Титаник“ на СЈО. Гости беа Трендафил Ивановски – поранешен Претседател на Уставен суд и Јован Трпеновски – поранешен Јавен ...

ВИДЕО: Пандов и Каракамишева – СЈО обработува за СДСМ

МК News - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. -Уставот е повреден, начелото на законитост е повредено.

Пандов и Каракамишева : СЈО обработува за СДСМ / Видео

Lider - 13.02.2016

СЈО одработува политичка агенда на СДСМ, потенцираше универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во вчерашната дебата на ТВ НОВА. -Уставот е повреден, начелото на законитост е повредено.

Акција „Титаник“ на СЈО: Кривични пријави за осум лица

ТВ21 - 12.02.2016

Притвор за осум лица за изборна измама како и итно приведување на еден од нив кој има двојно државјанство, побара денеска Специјалното јавно обвинителство. Оттаму најавуваат повеќе кривични пријави изборни измами, слободите и правата на граѓаните, ...

Катица Јанева тргна против функционери на ВМРО - ДПМНЕ

Вест - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева го објави првиот случај за кој е отворена истражна постапка, а се однесува на дела поврзани со изборите. СЈО побара мерка притвор против осум лица, едно е изведено пред истражен судија.

Специјалното обвинителство ќе ги гони и Црвенковски, Ахмети и Бучковски?

Фокус - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за случајот „Титаник“, соопшти дека отворило предистражна постапка за случајот „Маѓар Телеком“ и аферата „Надеж“. Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за ...

Партиски реакции по прес-конференцијата на СЈО

Телма - 12.02.2016

Претседателот на Вмро Дпмне Никола Груевски одби да ги коментира наводите изнесени на прес конференцијата на СЈО за осомниченоста на повеќе поранешни министри и државни функционери за кривични дела против изборите и гласањето.

За СДСМ СЈО работи според Законот, за ВМРО –ДПМНЕ Заев е гласник на нејзините одлуки

ТВ21 - 12.02.2016

Вака реагираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, во врска со последните постапки на Специјалната обвинителка Катица Јанева, која поднесе кривични пријави за изборни манипулации за осум лица.

Поддршка за СЈО од Брисел

Алсат-М - 12.02.2016

Од Европската комисија во Брисел за Алсат вечерва информираа дека Комисијата не сака да коментира судски процеси кои се во тек, но оти силно ја поддржува работата на специјалното обвинителство.

ДУИ: Стоиме зад секоја законска одлука на СЈО

Алсат-М - 12.02.2016

ДУИ ја подржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат вечерва од Струга потпретседателот на партијата Беким Незири. Го прашавме и кој е ставот на ДУИ за евентуалното процесуирање на случајот Маѓар Телеком.

Случај „Титаник", побаран притвор за осум лица

Дневник - 12.02.2016

Фото: Маја Златевска Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите, соопшти специјалната јавна обвинителка Катица ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политички настап на СЈО

Дневник - 12.02.2016

Сведоци на политички настап на кои беа прозвани голем број лица. Функционерите на партијата што индиректно беа осудени на прес-конференцијата на СЈО немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во натамошната постапка, реагира вчера ...

„Пуч“ и прислушувањето во втор план, истрага против десет лица за избори

Дневник - 12.02.2016

Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Kирил Божиновски како и уште десетина други лица, меѓу кои и петмина судии од Управниот суд и четворица членови на ДИK од составот на изборите во 2013 се осомничени за изборни измами за изборите во 2013 година, ...

Отчетот за станот на Јанева ќе почека

Утрински - 12.02.2016

Специјалното обвинителство смета дека во овој момент е ирелевантно да одговора на новинарските прашања околу користењето на службен стан на специјалната обвинителка и дали таа поседува приватни станови во Скопје на име на нејзините деца.

Тест за Македонија

Утрински - 12.02.2016

Очекувано индициите за изборните нерегуларности во моментов се во фокусот на вниманието, особено во пресрет на предвремените парламентарни избори Неполни пет месеци по изборот на обвинителката Катица Јанева, а четири месеци откако беше избран и ...

„Титаник“ - прв случај на Специјалното обвинителство

Утрински - 12.02.2016

Гордана Дувњак Во акцијата симболично наречена „Титаник“, Специјалното обвинитество на чело со Катица Јанева отвори десетина истражни постапки за изборни манипулации. Како што беше соопштено на вчерашната прес-конференција на Јанева, која се појави ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со реакции за акцијата „Титаник“

Алсат-М - 12.02.2016

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и поранешен премиер во времето за кое се товарат министрите на партијата за злосторничко здружување, Никола Груевски, денеска избега и не сакаше да даде изјава за отворениот случај од Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“.

СДСМ: На граѓаните ќе им се врати довербата во правосудството

Дневник - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство (СЈО) работи согласно законите во Република Македонија. СЈО е формирано како резултат на Договорот од Пржино, кој беше потпишан од четирите партии, и избрано со огромно мнозинство во Собранието ...

„Титаник“ прв случај на СЈО, побаран притвор за осум лица

Канал5 - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

ЛДП: СЈО испрати порака дека правдата е достижна

Телма - 12.02.2016

Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

Јанева го отвори „Титаник“

Утрински - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СДСМ: Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем

Телма - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, соопштуваат од СДСМ. Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, ...

ВМРО-ДПМНЕ - Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело

Утрински - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

СДСМ - Секој кој го прекршил законот мора да понесе одговорност

Утрински - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, се наведува во денешното пишано соопштение од СДСМ. - Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

Телма - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

СДСМ: Секој што го прекршил законот мора да понесе одговорност

Канал5 - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, се наведува во денешното пишано соопштение од СДСМ. - Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто ...

ВМРО ДПМНЕ: СЈО индиректно осуди функционери на партијата, кои не сториле кривично дело

Канал5 - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ гласаше и го поддржа изборот на специјалното јавно обвинителство. За жал, изминатиов период бевме сведоци на непримерни изјави од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, обвинет во повеќе кривично- правни случаи, во кои тој ги најавуваше ...

Прес на СЈО: Отворени постапки за десет кривични дела

24 Вести - 12.02.2016

Специјалното Јавно обвинителството отвори постапка за десет кривични дела. Прв случај е за изборите под назив ...

СЈО: Побаравме притвор за осомничени лица за изборен криминал!

Фокус - 12.02.2016

Поранешни министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, заедно со други лица, го искористиле влијанието и на локално и државно ниво создале група, за вршење кривични дела, за да овозможат победа на одредена политичка партија на изборите, како ...

СЈО побара притвор за осум лица осомничени за изборна измама

24 Вести - 12.02.2016

Специјалното Јавно обвинителството отвори постапка за десет кривични дела. Прв случај е за изборите под назив „Титаник“. Од таму изјавија дека иако за нив се работи за втор по важност предмет, веднаш по прислушувањето, сепак кривичните дела против ...

Јанкулоска и Јанакиески први патници во „Титаник“ на Јанева

Deutsche Welle - 12.02.2016

СЈО денеска излезе со први информации од истрагата за повеќе сторени кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Поранешни министри и државни функционери се осомичени за повеќе кривични дела.

„Титаник“ прв случај на СЈО, побаран притвор за осум лица

Алсат-М - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СЈО: Прва акција "Титаник" за изборни злоупотреби, осомничени и Јанкулоска и Јанакиески

Телма - 12.02.2016

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име "Титаник". Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и ...

Специјалното обвинителство побара притвор за Јанкулоска, Јанакиески и Божиновски за изборни манипулации

Вест - 12.02.2016

Поранешните министри за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, транспорт и врски, Миле Јанакиески, генералниот секретар на владата и други, уште пет засега непознати лица, се осомничени како сторители на кривични дела против изборите и гласањето, ...

„Титаник“ прв случај на СЈО, побаран притвор за осум лица

Телма - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО имаше политички настап

Фокус - 12.02.2016

Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на обвинителството немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во понатамошната постапка, возвратија од владејачката партија.

Титаник, истрага 001 за изборни измами ги сомничи првите луѓе на Груевски

Телма - 12.02.2016

Првоосомничената Гордана Јанкуловска како министер за внатрешни работи ги организирала сите ресурси во министерството да работат на изработка на лични карти и вметнување на гласачи од Пустец во избирачкиот список.

Предистражна постапка за „Маѓар телеком“ и за „Надеж“

Утрински - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство започнало предистражни постапки за предметот „Маѓар телеком“, кој е побаран од Обвинителството за организиран криминал, како и за аферата во јавноста позната како „Надеж“, за што е изготвено писмо со барање за ...

Јанакиески и Јанкулоска добија кривични од Катица Јанева

24 Вести - 12.02.2016

Владини функционери местеле избори за нивната партија да остане на власт објави специјалното обвинителство. Имиња и презимиња не соопштија, но објавија дека кривични дела против изборниот процес во 2012-та година извршиле министрите за внатрешни ...

Специјалното јавно обвинителство ја објави првата акција под името „Титаник“: Се бара притвор за осум лица – едно е ...

Капитал - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска објави дека обвинителството што го предводи ја презема првата своја акција под името „Титаник“. Првиот предмет е поврзан со криминализација на изборниот процес, а го обрзаложи обвинителката Фатиме ...

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

Правдико - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри ...

Акција „Титаник“: СЈО побара притвор за осум лица осомничени за изборни нерегуларности

Кајгана - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) утринава побарало притвор за осум лица вмешани во предметот за изборни нерегуларности наречен „Титаник“, прв предмет што го процесуираше новото обвинителство, соопштиja на денешната прес-конференција.

СЈО: Петмина судии и четворица поранешни членови на ДИК осомничени во „Титаник“

+инфо - 12.02.2016

Петмина судии на Управниот суд, но и четворица поранешни членови на ДИК, како и членови на Општинската изборна комисија од Чаир се меѓу осомничените во првиот случај кој денеска го објави Специјалното јавно обвинителство, а е наречен „Титаник“.

СЈО бара притвор за осум лица осомничени за изборна измама во акцијата Титаник

Окно - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција објави дека Обвинителството ја презеде првата акција под името Титаник. Првиот предмет што го презеде ова Обвинителство е поврзан со криминализација на изборниот процецес за ...

СЈО: „Титаник“ за изборни нерегуларности

МРТ - 12.02.2016

Побаран е притвор за осум лица, соопшти специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Едно лице е веќе приведено и изведено пред суд. Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителство отвори истражна постапка е насловен „Титаник“ и е поврзан со ...

СЈО: Отворена постапка и против пет судии од Управниот суд и против четири члена на ДИК

МКД - 12.02.2016

Отворена е истрага и против пет судии на Управниот суд и 4 члена на ДИК поради злоупотреба на службената должност во 2013 година. Исто така, со постапката за изборна измама опфатени се и членовите на општинската изборна комисија во Чаир, соопштија ...

(ВИДЕО) Фатиме Фетаи: Никој нема да биде поштеден што правел криминали

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи образложувајќи го предметот за изборен фалсификат кажа дека никој нема да биде поштеден, а цел на предистражни дејствија се и гласањето во дијаспората и конзуларните претставништва.

СДСМ: СЈО работи законски, ќе се врати довербата во судството

+инфо - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, соопшти СДСМ. „Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, и ...

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Нетпрес - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

Предмет „Титаник“: Изборна измама за опстојување на власт

Нова ТВ - 12.02.2016

Притвор за осум лица за изборна измама и итно приведување на еден од нив, побара утринава Специјалното јавно обвинителство поради изборна криминализација и нивно спречување во понатамошно делување.

(ВИДЕО) Ристоска: Почнати се предистражни постапки за „Маѓар Телеком“ и „Надеж“

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска кажа дека се започнати повеќе предистражни постапки, а се прават проверки за отворање и на други предистражни постапки. Започнати се предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од ...

СЈО започна истрага за Маѓар Телеком и за „Надеж“ ВИДЕО

+инфо - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Ленче Ристовска на денешната прес-конференциј истакна дека започнати се предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од обвинителството за организиран криминал, како и за аферата во јавноста позната како ...

ЛДП: Правдата е достижна, е пораката која денес ја испрати СЈО

А1 On - 12.02.2016

„Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

Прв случај на СЈО „Титаник“, осомничени Јанкулоска и Јанакиески

Макфакс - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство го отвори првиот случај „Титаник“, односно го отвори првиот предмет за изборните нерегуларности и утрово побара притвор за осум лица осомничени за изборите и гласањето во 2012 година, а едно лице е веќе уапсено и се ...

Специјалното обвинителство најави предистражна постапка и за „Надеж“, аферата со Бранко Црвенковски

МКД - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска ја отвори првиот случај „Титаник“ што е поврзан со изборни манипулации, но истовремено од СЈО напоменаа дека е започната предистражна постапка за аферата „Надеж“.

СЈО го отвори првиот случај „Титаник“ и побара притвор за двајца поранешни министри

Радио МОФ - 12.02.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи, поранешниот министер за транспорт и врски, генералниот секретар на Владата и пет други засега непознати лица се осомничени како сторители на кривични дела против изборите и гласањето, објави денеска ...

ВИДЕО: Нервоза и високи тонови во СЈО, новинар од Сител бараше отчет за Катица Јанева

А1 On - 12.02.2016

Најавата за првата акција „Титаник“ предизика напната атмосфеа и нервозни прашања кај дел од новинарите на прес конференцијата на СЈО. Новинар од Сител постави прашање зошто специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побарала стан од државата, ...

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното обвинителство

А1 On - 12.02.2016

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат- М потпретседателот на партијата Беким Незири. „ДУИ ја поддржува работата на Специјалното обвинителство. Ја користам приликата да апелирам до Специјалното обвинителство ...

СЈО - Владини претставници местеле избори

Р.С.Европа - 12.02.2016

„Титаник“ за изборни манипулации е првиот случај на СЈО. Осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски и поранешниот секретар на влада, дека ги злоупотребиле изборите и гласањето за да победи одредена политичка ...

СЈО ГО ОТВОРИ СЛУЧАЈОТ „ТИТАНИК“: Јанева најави кривични пријави и приведувања

Телеграф - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство отвора постапки за десетина кривични дела од областа на изборите и на гласањето, слободите и правата на човекот и на граѓанинот, општата сигурност ина имотот, како и кривични дела против службената должност и ...

Специјалниот „Титаник“ на Јанева, плови кон дискредитација на изборите

Алфа - 12.02.2016

Еден дел од осомничените, делата според СЈО ги сториле во 2012, за локалните избори, а другите во 2013 манипулирајќи со изборните резултати. Отворена е постапка за сомнежи дека сториле 6 кривични дела поврзани со изборите и гласањето.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено кривично дело

МКД - 12.02.2016

Денес бевме сведоци на политички настап во кој беа прозвани голем број лица. Функционерите на партијата, кои индиректно беа осудени на конференцијата за медиуми на Специјалното јавно обвинителство, немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го ...

Брисел со поддршка за Специјалното обвинителство

А1 On - 12.02.2016

Од Европската комисија во Брисел за Алсат вечерва информираа дека Комисијата не сака да коментира судски процеси кои се во тек, но оти силно ја поддржува работата на специјалното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите кои ги осуди СЈО немаат сторено кривично дело и тоа ќе го докажат

Макфакс - 12.02.2016

Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на СЈО немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во натамошната постапка, реагира ВМРО-ДПМНЕ по прес - конференцијата на Специјалното јавно обвинителство на ...

„Титаник“ за изборни нерегуларности

МРТ - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ја презеде првата акција под името „Титаник“. Предметот се однесува на кривични дела поврзани со изборите, гласањето, избирачкото право. Обвинителството сомничи осуммина, меѓу другото и за злосторничко здружување.

ВМРО-ДПМНЕ: Јанкулоска и Јанакиески се невини

Р.С.Европа - 12.02.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека чесно победува на изборите во изминативе десет години и оти таа доверба на граѓаните „не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери“.

Обвинителките грубо ја прекршија пресумпцијата на невиност

Курир - 12.02.2016

На денешната прес конференција обвинителката Фатиме Фетаи изврши груба повреда на законот, прекршувајќи го основното уставно и законско право на прсумпција на невиност. Во стил на класична политичка инквизиција од страна на обвинителката беше ...

ДУИ: Стоиме зад секоја законска одлука на Специјалното обвинителство

+инфо - 12.02.2016

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат вечерва од Струга потпретседателот на партијата Беким Незири. Тој го објаснува и ставот на ДУИ за евентуалното процесуирање на случајот Маѓар Телеком.

СДСМ - Секој што го прекршил законот да одговара

Р.С.Европа - 12.02.2016

Опозицискиот СДСМ денеска реагира дека Специјалното обвинителство е независна институција која работи согласно законите и оти секој што ги прекршил Уставот и законите треба да одговара. СЈО претходно соопшти дека покренало истрага за во која се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нашите функционери немаат сторено никакво кривично дело

Нова ТВ - 12.02.2016

Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство, немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ до медиумите, веднаш по денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата ќе докажат дека се невини

Капитал - 12.02.2016

„Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои индиректно беа осудени на прес-конференцијата на СЈО немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во натамошната постапка“, стои во соопштението што го испрати ВМРО-ДПМНЕ како реакција на денешната ...

СДСМ: Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем во Македонија

МКД - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство (СЈО) работи согласно законите во Република Македонија. СЈО е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, и избрано со огромно мнозинство во ...

Клопчето почнува да се одмотува: сега судиите се на тест!

Репортер - 12.02.2016

На потег се судиите. Сега кај нив е клучот да покажат дали ќе постапуваат независно и непристрасно, велат адвокати и поранешни судии по обелоденувањето на првиот случај за кој СЈО покрена истражна постапка. „Ова е голем ден.

КАРАКАМИШЕВА: Јанева одработува политичка агенда на СДСМ

Телеграф - 12.02.2016

Според професорката Каракамишева, станува збор за организирана хајка во која се прекршени законите, уставот и пресумпцијата на невиност Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, истакна универзитетската професорка Тања ...

Специјално обвинителство: Отворена истрага и против членови на изборната комисија во Чаир

МКД - 12.02.2016

Со сомнение дека сториле кривично дело „изборна измама“, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска извести дека е отворена истрага и против членови на изборната комисија од скопската општина Чаир.

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното обвинителство

Репортер - 12.02.2016

ДУИ ја поддржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат- М потпретседателот на партијата Беким Незири. „ДУИ ја поддржува работата на Специјалното обвинителство. Ја користам приликата да апелирам до Специјалното обвинителство ...

ЕУ: СЈО има целосна поддршка, не коментираме тековни судски случаи

+инфо - 12.02.2016

Од делагацијата на ЕУ во Скопје, не го коментираат случајот што денеска го отвори Специјалното јавно обвинителство. „Не може да коментираме тековни судски случаи. Повторуваме дека Специјалното јавно обивнителство ја има нашата целосна поддршка“, се ...

Брисел со поддршка за Специјалното обвинителство

Репортер - 12.02.2016

Од Европската комисија во Брисел за Алсат вечерва информираа дека Комисијата не сака да коментира судски процеси кои се во тек, но оти силно ја поддржува работата на специјалното обвинителство.

СДСМ: Секој што ги прекршил законите мора да поднесе одговорност

Капитал - 12.02.2016

„Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем во Република Македонија – секој оној којшто ги прекршил Уставот и законите во Македонија мора да понесе одговорност“, се вели во краткото соопштение на СДСМ по повод денешната ...

ЛДП: Правдата е достижна, е пораката која денес ја испрати СЈО

Репортер - 12.02.2016

„Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

СЈО ЗА ПРЕДМЕТОТ „ТИТАНИК“: Отворена е истражна постапка за поранешни министри, судии, нотари

Академик - 12.02.2016

Кривичните дела против изборите и гласањето и легитимитетот добиен со такви избори е она што според ова обвинителство од кривично-правен аспект претставува почеток на криминализација на целокупниот институционален систем, истакнаа на денешната ...

Видео колумна на Орданоски за Цивил: Излез од деспотизмот во Македонија

Репортер - 12.02.2016

Во трката помеѓу политичката и правната држава во Македонија, денеска е направен значаен исчекор во корист на правната држава. Мислам дека оваа денешна прес конференција на СЈО со вака сериозен предмет кој што отвара истрага, говори за сериозноста а ...

Јанкулоска и Јанакиески осомничени во акцијата „Титаник“ на СЈО

Кајгана - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ја започна првата акција „Титаник“, односно го отвори првиот предмет за изборните нерегуларности и утрово побара притвор за осум лица осомничени за изборни нерегуларности во 2012 година, а едно лице е веќе уапсено и ...

Американската амбасада со поддршка за СЈО

Макфакс - 12.02.2016

Соединетите Американски Држави целосно го поддржуваат Кабинетот на Специјалната обвинителка и нејзината улога во истражувањето и гонењето на криминалните дејствија кои произлегуваат од содржините од нелегално прислушуваните разговори.

„Титаник“ на СЈО: Едно лице со две државјанства лишено од слобода, за осум се бара притвор

Репортер - 12.02.2016

Во акцијата „Титаник“ на СЈО, за осум лица се бара притвор, а едно лице со двојно државјанство утрово е лишено од слобода и изведено пред судија. Обвинителката Фатиме Фетаи, министрите во 2012-та, за внатрешни работи, за транспорт и врски и ...

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Курир - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

(ВИДЕО) Нервоза и високи тонови во СЈО, новинар од Сител бараше отчет за Катица Јанева

Репортер - 12.02.2016

Најавата за првата акција „Титаник“ предизика напната атмосфеа и нервозни прашања кај дел од новинарите на прес конференцијата на СЈО. Новинар од Сител постави прашање зошто специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побарала стан од државата, ...

Јанакиески и Јанкулоска осомничени за изборни измами

Р.С.Европа - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

А1 On - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата осудени на пресот на СЈО немаат сторено кривично дело

Нетпрес - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

ВМРО-ДПМНЕ: Добиената доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери, никој не е над ...

Курир - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело

+инфо - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

СДСМ: Секој што го прекршил законот мора да понесе одговорност

А1 On - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, се наведува во денешното пишано соопштение од СДСМ. – Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

Репортер - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

СЈО со детали за случајот „Титаник“ (ВИДЕО)

+инфо - 12.02.2016

По основањето на ова обвинителство и разните институционални, законодавни, медиумски, финансиски опструкции, навреди, говор на омраза, повик за насилства, кривични пријави за наводно малтретирање во службата, кои го следеа тој дел, врз основа на ...

Фатиме Фетаи: Никој нема да биде поштеден што правел криминали

Репортер - 12.02.2016

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи образложувајќи го предметот за изборен фалсификат кажа дека никој нема да биде поштеден, а цел на предистражни дејствија се и гласањето во дијаспората и конзуларните претставништва.

Почнаа да се „листаат“ „Маѓар Телеком“ и „Надеж“ во СЈО

Репортер - 12.02.2016

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска кажа дека се започнати повеќе предистражни постапки, а се прават проверки за отворање и на други предистражни постапки. Започнати се предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од ...

СДСМ: Секој што го прекршил законот мора да понесе одговорност

Репортер - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија, се наведува во денешното пишано соопштение од СДСМ. – Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционери од партијата не сториле никакво кривично дело и ќе го докажеме тоа

Телеграф - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи незаконско и неуставно работење. Секој орган и секоја институција мора да дејствува во рамки на своите надлежности бидејќи никој не е над Уставот и над законите, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Денеска бевме сведоци ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

Сител - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

СДСМ: Секој што го прекршил Законот мора да понесе одговорност

Телеграф - 12.02.2016

Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем во Република Македонија. Секој оној што ги прекршил Уставот и законите во Македонија мора да понесе одговорност, стои во соопштението од СДСМ Независната институција - специјално ...

Изјави од прес конференција на Специјалното Јавно Обвинителство

Правдико - 12.02.2016

Денеска, 12 Февруари 2016, беше одржана прес конференција од страна на Специјалното Јавно Обвинителство, на чело со специјалната обвинителка Катица Јанева. Покрај другото, главна тема на пресот беше првата акција на СЈО со име „Титаник.

Обвинителките грубо ја прекршија пресумпцијата на невиност

Press24 - 12.02.2016

На денешната прес конференција обвинителката Фатиме Фетаи изврши груба повреда на законот, прекршувајќи го основното уставно и законско право на прсумпција на невиност. Во стил на класична политичка инквизиција од страна на обвинителката беше ...

ЛДП: Правдата е достижна, е пораката која денес ја испрати СЈО

+инфо - 12.02.2016

Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период, се вели во ...

СЈО: Поранешните министри за внатрешни и за транспорт и врски се товарат за злосторничко здружување и повреда на ...

А1 On - 12.02.2016

Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи, на прес конференција објави дека СЈО отворило истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

Акција „Титаник“ на СЈО, осомничени Јанкулоска и Јанакиески

+инфо - 12.02.2016

На прес- конфернцијата која е во тек, Специјалното обвинтиелство ја најави првата акција под името „Титаник“, за дела поврзани со изборите, каде осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле ...

Акција „Титаник“ на СЈО, осомничени Јанкулоска и Јанакиески, побаран притвор за осуммина

+инфо - 12.02.2016

На прес- конференцијата која е во тек, Специјалното обвинителство ја најави првата акција под името „Титаник“, за дела поврзани со изборите, каде осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и ...

За ВМРО-ДПМНЕ политички настап, а за СДСМ независно постапување на Катица Јанева

Алфа - 12.02.2016

По прес конференцијата на Специјалното обвинителство реагираа и двете најголеми политички партии. За ВМРО-ДПМНЕ Катица Јанева имала политички настап, а за СДСМ таа била независна и неутрална.

СЈО бара притвор за осум лица осомничени за изборна измама во акцијата Титаник

Нова ТВ - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција објави дека Обвинителството ја презема првата акција под името Титаник. Првиот предмет што о презема ова Обвинителство е поврзано со криминализација на изборниот процецес за ...

„Титаник“ на СЈО: Едно лице со две државјанства лишено од слобода, за осум се бара притвор

А1 On - 12.02.2016

Во акцијата „Титаник“ на СЈО, за осум лица се бара притвор, а едно лице со двојно државјанство утрово е лишено од слобода и изведено пред судија. Обвинителката Фатиме Фетаи, министрите во 2012-та, за внатрешни работи, за транспорт и врски и ...

ЛДП: Правдата е достижна е пораката која денес ја испрати СЈО

Нова ТВ - 12.02.2016

Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

СЈО: Поранешните министри за внатрешни и за транспорт и врски се товарат за злосторничко здружување и повреда на ...

Репортер - 12.02.2016

Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи, на прес конференција објави дека СЈО отворило истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

Специјалното обвинителство ќе ги гони и Црвенковски, Ахмети и Бучковски?

Репортер - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за случајот „Титаник“, соопшти дека отворило предистражна постапка за случајот „Маѓар Телеком“ и аферата „Надеж“. Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за ...

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Press24 - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

За изборни измами и злосторничко здружување едно лице уапсено, за осуммина се бара притвор

МКД - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција соопшти дека ги почнало првите истражни постапки – за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на ...

СЈО побара притвор за осум лица осомничени за изборни нерегуларности

Макфакс - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) во петок наутро побарало притвор за осум лица вмешани во предметот за изборни нерегуларности наречен „Титаник“, прв предмет што го процесуираше новото обвинителство.

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Пулс24 - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

СДСМ: Граѓаните очекуваат дека ќе се врати довербата во правосудниот систем

Либертас - 12.02.2016

„Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија. Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, и избрано со ...

Поддршка за Катица Јанева и СЈО од Брисел

Локално - 12.02.2016

Од Европската комисија во Брисел за Алсат вечерва информираа дека Комисијата не сака да коментира судски процеси кои се во тек, но оти силно ја поддржува работата на специјалното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ ги спори тврдењата на СЈО во врска со екс министрите

Фактор - 12.02.2016

„Денес бевме сведоци на политички настап во кој беа прозвани голем број лица. Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на СЈО немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во натамошната постапка“, стои ...

ДУИ: Стоиме зад секоја законска одлука на Катица Јанева и СЈО

Локално - 12.02.2016

ДУИ ја подржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат М вечерва од Струга потпретседателот на партијата Беким Незири, прашан и кој е ставот на ДУИ за евентуалното процесуирање на случајот Маѓар Телеком.

ДУИ: Стоиме зад секоја законска одлука на СЈО

Либертас - 12.02.2016

ДУИ ја подржува работата на Специјалното јавно обвинителство, изјави за Алсат вечерва од Струга потпретседателот на партијата Беким Незири. Од редакцијата на Алсат го прашале и за ставот на ДУИ за евентуалното процесуирање на случајот Маѓар Телеком.

„АКЦИЈА ТИТАНИК“ НА СЈО: Побаран притвор за лица осомничени за изборна измама, на удар поранешни министри!

Фактор - 12.02.2016

Во тек е прес конференција на специјалното обвинителство преку која беше соопштено дека Специјалното јавно обвинителство ја преземало првата акција „Титаник“. Според она што беше соопштено е дека од СЈО побарале првитвор за осум лица кои го ...

Првите луѓе на Груевски главни осомничени во акцијата „Титаник”

Фактор - 12.02.2016

Во првата акција „Титаник” на специјалното јавно обвинителство, првоосомничена е поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која се сомничи за повеќе кривични дела. Јанкуловска се сомничи за изборен криминал и организација на ...

Брисел со силна поддршка за работата на Специјалното обвинителство

Либертас - 12.02.2016

Од Европската комисија во Брисел за Алсат вечерва информираа дека Комисијата не сака да коментира судски процеси кои се во тек, но оти силно ја поддржува работата на специјалното обвинителство.

СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Република - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

Како се краделе изборите: Детали за акцијата „Титаник“

Локално - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри ...

Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени од СЈО немаат сторено никакво кривично дело

Вечер Прес - 12.02.2016

Според владејачката партија јавноста беше сведок дека сопругата на Зоран Верушевски, јавно му се заблагодарува на Зоран Заев, затоа што Катица Јанева побарала да не биде продолжен притворот на првоосомничениот во случајот „Пуч" –ВМРО ДПМНЕ ја добива ...

Јанева ја најави првата акција "Титаник", осомничени двајца екс министри

Точка - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата која што беше одржана денеска објави дека Обвинителството ја започнува првата акција под името Титаник. Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи , на прес конференција објави дека СЈО ...

СЈО: Поранешните министри за внатрешни и за транспорт и врски се товарат за злосторничко здружување и повреда на ...

Локално - 12.02.2016

Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи, на прес конференција објави дека СЈО отворило истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

МК News - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

Американската амбасада со поддршка за СЈО

Точка - 12.02.2016

Соединетите Американски Држави целосно го поддржуваат Кабинетот на Специјалната обвинителка и нејзината улога во истражувањето и гонењето на криминалните дејствија кои произлегуваат од содржините од нелегално прислушуваните разговори.

Прва акција на Јанева, „Титаник“, побаран притвор за осум лица

еМагазин - 12.02.2016

„Титаник“ е првата акција на Специјалното јавно обвинителство за кое се почнати истражни постапки – за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

Спасовски и СЈО се во СДСМ, координираат општ хаос

Пулс24 - 12.02.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи од редовите на СДСМ, наместо на работното место во МВР преселен е во штабот на СДСМ каде што заедно со Заев координираат создавање на хаос во Македонија.

„Титаник“ прв случај на СЈО

Република - 12.02.2016

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Обвинителките грубо ја прекршија пресумпцијата на невиност

Вечер Прес - 12.02.2016

На денешната прес конференција обвинителката Фатиме Фетаи изврши груба повреда на законот, прекршувајќи го основното уставно и законско право на прсумпција на невиност. Во стил на класична политичка инквизиција од страна на обвинителката беше ...

Сите детали за акцијата „Титаник”

Фактор - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ја започна првата акција под кодно име „Титаник” во која високи државни функционери се осомничени за изборни измами. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки ...

Спасовски од штабот на СДСМ координира предизвикување на хаос

Република - 12.02.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи од редовите на СДСМ, наместо на работното место во МВР преселен е во штабот на СДСМ каде што заедно со Заев координираат создавање на хаос во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено кривично дело

Канал 77 - 12.02.2016

Денес бевме сведоци на политички настап во кој беа прозвани голем број лица. Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на СЈО немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во натамошната постапка – ...

СЈО: Во предметот „Титаник“ се работи за целосна криминализација на изборниот процес

Фактор - 12.02.2016

Надополнувајќи ја специјалната обвинителка и осврнувајќи се на деталите на истрагата која СЈО ја започна а се однесува на изборни злоупотреби, Фатиме Фетаи изјави: Во 2012 година, осомничените кои имале својства на министер за внатрешни работи, ...

Обвинителките грубо ја прекршија пресумпцијата на невиност

Пулс24 - 12.02.2016

На денешната прес конференција обвинителката Фатиме Фетаи изврши груба повреда на законот, прекршувајќи го основното уставно и законско право на прсумпција на невиност. Во стил на класична политичка инквизиција од страна на обвинителката беше ...

ВИДЕО од прес конференцијата на СЈО: Прва акција “Титаник” за изборни злоупотреби, осомничени и Јанкулоска и Јанакиески

Бриф - 12.02.2016

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име “Титаник”. Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и ...

Јанева ја најави првата акција „Титаник“, осомничени двајца министри

МК News - 12.02.2016

Обвинителката во СЈО, Фатиме Фетаи, на прес конференција објави дека СЈО отворило истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и злоупотреба на средства за изборна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите кои ги осуди СЈО немаат сторено кривично дело и тоа ќе го докажат

Точка - 12.02.2016

Владејачката партија смета дека Специјалното обвинитлество е поврзано со СДСМ и со тоа била нарушена професионалноста и непристрасноста на оваа институција. Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на СЈО немаат ...

Добиената доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери, никој не е над Уставот и ...

Пулс24 - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Јанева ја најави првата акција „Титаник“, осомничени екс министерката за внатрешни работи и екс министерот за транспорт

Локално - 12.02.2016

На прес конференција Специјалното обвинтелство ја најави првата акција под името „Титаник“, за дела поврзани со изборите. „После огромен број на преземени предистражни дејствија произлезе основано сомнение дека одредена група на луѓе со целокупно ...

СДСМ: СЈО работи согласно законите во Република Македонија

Локално - 12.02.2016

Независната институција Специјално јавно обвинителство работи согласно законите во Република Македонија. Специјалното јавно обвинителство е формирано како резултат на Договорот од Пржино, којшто беше потпишан од четирите партии, и избрано со огромно ...

Обвинителките грубо ја прекршија пресумпцијата на невиност

Денешен - 12.02.2016

На денешната прес конференција обвинителката Фатиме Фетаи изврши груба повреда на законот, прекршувајќи го основното уставно и законско право на прсумпција на невиност. Во стил на класична политичка инквизиција од страна на обвинителката беше ...

ЛДП: Правдата е достижна, е пораката која денес ја испрати СЈО

Локално - 12.02.2016

Либерално-демократската партија изразува поддршка за професионалноста со која се носи Специјалното јавно обвинителство и истрагите кои продолжува да ги води и покрај огромните притисоци и опструкции со кои се соочуваат целиот овој период.

(ВИДЕО) Ристоска: Предистражна постапка за Маѓар Телеком и за „Надеж“

Либертас - 12.02.2016

На денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство, беше објавено за првите одлуки на ова обвинителство. Првата акција се вика „Титаник“, поврзана е со изборни маниуплации и за истата е побаран притвор за 8 лица.

Сите детали за првата акција, „Титаник“ на Катица Јанева

еМагазин - 12.02.2016

„Титаник“ е првата акција на Специјалното јавно обвинителство, предводено од Катица Јанева, за кое се почнати истражни постапки – за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори, уништување на изборни материјали и ...

ВИДЕО: Нервоза и високи тонови во СЈО по најавата за апсење, Љупче Златев од Сител бараше отчет

Либертас - 12.02.2016

Најавата за првата акција „Титаник“ предизика напната атмосфеа и нервозни прашања кај дел од новинарите на прес конференцијата на СЈО, пренесе А1он . Новинар од Сител постави прашање зошто специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побарала стан ...

СЈО отвори истрага и за предметот Маѓар Телеком и аферата „Надеж“

Фактор - 12.02.2016

Од Специјалното јавно обвинителство соопштија исто така дека се започнати предистражни постапки за предметот Маѓар Телеком, кој е побаран од обвинителството за организиран криминал, како и за аферата во јавноста позната како „Надеж“ за кој предмет е ...

ВИДЕО: Обвинителката Фетаи откри како функционирало злосторничкото здружување во „Титаник“

Либертас - 12.02.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешниата прес конференција во Специјалното обвинителство ја откри шемата на злосторничкото здружување во акцијата „Титаник“. Во продолжение ви ја пренесуваме целосната изјава на обвинителката: Почитувани претставници ...

СЈО: Побаран притвор за 8 лица – еден веќе приведен

МК News - 12.02.2016

Побарано е мерка притвор за осуммина лица, за кои од СЈО, не кажаа за кои личности станува збор. Во акцијата „Титаник“ на СЈО, за осум лица се бара притвор, а едно лице со двојно државјанство утрово е лишено од слобода и изведено пред судија.

ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи незаконско и неуставно работење.

Локално - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Специјалното јавно обвинителство побара осум лица „да потонат“ во Титаник (видео)

Кумановски м. - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство го отвори првиот истражен случај „Титаник“ кој се однесува на десетина дела поврзани со изборите, беше соопштено денеска на прес конференцијата која ја одржа Катица Јанева.

СЈО ќе ги гони Црвенковски, Ахмети и Бучковски?

Република - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за случајот „Титаник“, соопшти дека отворило предистражна постапка за случајот „Маѓар Телеком“ и аферата „Надеж“. Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за ...

Катица тргна против сите што му сметаат на Заев: На мета Црвенковски и Бучковски

Вечер Прес - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за случајот „Титаник", соопшти дека отворило предистражна постапка за случајот „Маѓар Телеком" и аферата „Надеж" Специјалното јавно обвинителство на денешната пресконференција за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Добиената доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери

Република - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Акција „Титаник“ на СЈО, осомничени Јанкулоска и Јанакиески, побаран притвор за осуммина

Канал 77 - 12.02.2016

Специјалното обвинителство ја најави првата акција под името „Титаник“, за дела поврзани со изборите, каде осомничени се поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, соопштија од ...

Побаран притвор за осум лица за изборнен криминал

Тера - 12.02.2016

СЈО денеска излезе со први информации од истрагата за повеќе сторени кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Поранешни министри и државни функционери се осомичени за повеќе кривични дела.

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

Либертас - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Каракамишева: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Вечер Прес - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

ВИДЕО: Потсетуваме на „бомбите“ во кои се слушна за изборните неправилности за кои се осомничени Јанкулоска и ...

Либертас - 12.02.2016

Откако Специјалното обвинителство го обелоденија случајот „Титаник“ во кој се осомничени повеќе лица за кривични дела поврзани со изборите. „После огромен број на преземени предистражни дејствија, врз основа на огромен број на индиции и се разбира ...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на партијата немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат

еМагазин - 12.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Јанева ја најави првата акција „Титаник“, осомничени Јанкулоска и Јанакиески

Бриф - 12.02.2016

„После огромен број на преземени предистражни дејствија произлезе основано сомнение дека одредена група на луѓе со целокупно криминализирање на изборниот процес направиле кривични дела. Се работи за кривичните дела злосторничко здружување, повреда ...

ВМРО-ДПМНЕ: Добиената доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери, никој не е над ...

Lider - 12.02.2016

ВМРО ДПМНЕ ја добива довербата од граѓаните во изминативе 10 години врз база на проекти и мерливи резултати. Таа доверба не може да биде оспорена со никакви конструкции и фабрикувани афери.

Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ

Lider - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА. Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и ...

„Титаник“ прв случај на СЈО, побаран притвор за осум лица

Идивиди - 12.02.2016

Скопје, 12 февруари 2016 (МИА) - Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството (СЈО) отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на дела поврзани со изборите, соопшти денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

До специјалното обвинителство доставив милион и педесет прислушкувани разговори

Дневник - 10.02.2016

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев во интервјуто за националната телевизија „Сител“ откри дека во Специјалното јавно обвинителство предводено од Катица Јанева доставил еден милион и педесет прислушкувани разговори.

Заев за Сител: Во СЈО се предадени 1 милион и 50 илјади снимени разговори

Репортер - 10.02.2016

– Сите разговори кои ги поседував се предадени на Специјалното јавно обвинителство. Тоа се еден милион и 50 илјади разговори, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Сител , a пренесува Нова.

Заев за Сител: Во СЈО се предадени 1 милион и 50 илјади снимени разговори

Нова ТВ - 10.02.2016

- Сите разговори кои ги поседував се предадени на Специјалното јавно обвинителство. Тоа се еден милион и 50 илјади разговори, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Сител. На прашањето дали за тоа добил записник, Заев рече дека и кога ги ...

Тортевски: И лажно пријавување е кривично дело

+инфо - 09.02.2016

Бомбардирањето на СЈО со кривични пријави треба да обезбеди компромитација на оваа институција, со цел, доколку има обвиненија пред изборите, тие да имаат што помал негативен ефект врз гласачкото тело на власта, и уште посилно да го мобилизираат ...

ДВ: Пред да одат во СЈО сведоците повикувани на ‘друго место’ и охрабрувани да не даваат признанија

Либертас - 09.02.2016

Бомбардирањето на СЈО со кривични пријави треба да обезбеди компромитација на оваа институција, со цел, доколку има обвиненија пред изборите, тие да имаат што помал негативен ефект врз гласачкото тело на власта, и уште посилно да го мобилизираат ...

Тортевски: Подносителите на кривичните до СЈО да бидат свесни дека и лажно пријавување е кривично дело

Либертас - 09.02.2016

Бомбардирањето на СЈО со кривични пријави треба да обезбеди компромитација на оваа институција, со цел, доколку има обвиненија пред изборите, тие да имаат што помал негативен ефект врз гласачкото тело на власта, и уште посилно да го мобилизираат ...

Формирана граѓанска платформа „Специјално за СЈО“

ТВ21 - 08.02.2016

Група на граѓани формираше нова, неформална граѓанска платформа „Специјално за Специјално Јавно Обвинителство”. „Специјално за СЈО е доброволна и неформална граѓанска платформа организирана за поддршка на работата и функционирањето на Специјалното ...

Специјално за СЈО

Репортер - 08.02.2016

Деновиве се формираше нова неформална граѓанска платформа “Специјално за Специјално Јавно Обвинителство”. Специјално за СЈО е доброволна и неформална граѓанска платформа организирана за поддршка на работата и функционирањето на Специјалното Јавно ...

Формирана граѓанска платформа за поддршка на Специјалното обвинителство

Нова ТВ - 08.02.2016

Со цел да се поддржи работата на Специјалното јавно обвинителство, формирана е неформална граѓанска платформа под името „Специјално за Специјалното Јавно Обвинителство”. Организаторите на платформата информираат дека се работи за доброволна и ...

Граѓанска иницијатива за поддршка на Специјалното јавно обвинителство

+инфо - 08.02.2016

Деновиве се формираше нова неформална граѓанска платформа, Специјално за Специјално јавно обвинителство. Тоа е доброволна и неформална граѓанска платформа организирана за поддршка на работата и функционирањето на СЈО, како специјална институција ...

Формирана граѓанска платформа за поддршка на Специјалното обвинителство

А1 On - 08.02.2016

Со цел да се поддржи работата на Специјалното јавно обвинителство, формирана е неформална граѓанска платформа под името „Специјално за Специјалното Јавно Обвинителство”. „Специјално за СЈО е доброволна и неформална граѓанска платформа организирана ...

Формирана граѓанска платформа за поддршка на Специјалното обвинителство

Либертас - 08.02.2016

Деновиве се формираше нова неформална граѓанска платформа „Специјално за Специјално Јавно Обвинителство“, соопштуваат од иницијативата. „Специјално за СЈО е доброволна и неформална граѓанска платформа организирана за поддршка на работата и ...

Формирана неформална граѓанска платформа “Специјално за Специјално Јавно Обвинителство”

Фактор - 08.02.2016

Деновиве се формираше нова неформална граѓанска платформа “Специјално за Специјално Јавно Обвинителство”, соопштија пред малку од Кабинетот на Специјалната обвинителка Катица Јанева. Оттаму велат дека „Специјално за СЈО е доброволна и неформална ...

Формирана граѓанска платформа за поддршка на Специјалното обвинителство

Канал 77 - 08.02.2016

Со цел да се поддржи работата на Специјалното јавно обвинителство, формирана е неформална граѓанска платформа под името „Специјално за Специјалното Јавно Обвинителство” – објави Нова Тв. Организаторите на платформата информираат дека се работи за ...