TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блокадата на автопатот Скопје-Тетово мина без инциденти

Дневник - 28.07.2002

ВО САБОТАТА НАУТРО Роднините на киднапираните Македонци во саботата одржаа мирен протест со четиричасовна блокада на автопатот Скопје-Тетово. Протестот мина без инциденти, а сообраќајот на автопатот се нормализира напладне. Членови на семејствата, во саботата во осум часот наутро го блокираа ...

Роднините на киднапираните го блокираа патот Скопје - Тетово

А1 - 27.07.2002

Изутрината околу 8 часот повеќе од стотина најблиски членови на семејствата на 12-те киднапирани Македонци од Тетовско поставија блокади од повеќе моторни возила на стариот пат Скопје - Тетово, кај бензинската пумпа „Петрол компани“, како протест поради немањето никакви информации за нивните ...

Ахмети се согласил да се сретне со роднините на киднапираните Македонци

Дневник - 27.07.2002

ПО СРЕДБАТА СО КРЕГ ЏЕНЕС ВО МАЛА РЕЧИЦА Тетовц?се изненадени од то???лидеро?на ДУ?изрази?готовнос?да се сретне со нивј/SPAN> Ал?Ахмети ја прифатил сугестијат?на амбасадоро?на ОБСЕ, Крег Џенес, ?се согласил да прим?двај? претставни? на роднинит?на киднапиранит??ис?знат? Македонци¬ изјави за ...

Владата нуди нова амнестија за да се дознае судбината на киднапираните

Утрински - 27.07.2002

Љубе Бошкоски демантира дека била догорена размена на киднапираните и исчезнатите Министерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, вчера изјави дека никогаш не била договорена размена на 12 киднапирани Македонци за шесте исчезнати Албанци, туку амнестија за оние кои не беа амнестирани само за да се ...

Ахмети ќе се сретне со роднините на киднапираните

А1 - 26.07.2002

На вчерашниот состанок со амбасадорот на ОБСЕ Крег Џенес, претседателот на ДУИ, поранешен лидер на ОНА, Али Ахмети се согласил да се сретне со двајца претставници на роднините на киднапираните. Во ВМРО Вистинска, пак, располагаат со информации дека ОНА и МВР пред изборите ќе раменат осуммина од ...

Роднините на киднапираните сакаат средба со Ахмети

Дневник - 26.07.2002

КРЕГ ЏЕНЕС ВО ШТАБОТ НА ДУИ Нашите извори велат дека нема причина Ахмети да не зборува со роднините на киднапираните, бидејќи може многу да им помогне. Роднините на киднапираните Македонци сакаат да се сретнат со Ахмети и од него да побараат одговор за судбината на нивните најблиски.

Барикади на тетовската магистрала, а можеби и кај Блаце

Дневник - 26.07.2002

РОДНИНИТЕ НА КИДНАПИРАНИТЕ НАЈАВУВААТ НОВИ БЛОКАДИ Очајни сме поради неизвесноста, а единствено што можеме да сториме е да протестираме, велат семејствата на 12-те киднапирани Македонци од Тетовско Роднините на киднапираните Македонци за денеска или најдоцна до утре најавуваат нови блокади на ...

Средба меѓу Крег Џенес и Али Ахмети во Mала Речица

А1 - 25.07.2002

Денеска напладне во тетовска Мала Речица амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Крег Џенес се сретнал со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. По средбата од канцеларијата на амбасадорот Џенес е соопштено дека средбата била во рамките на средбите на Џенес со лидерите на политичките партии во државава за да ...

Блокадата во Желино власта ја злоупотребила за да ја тестира моќта на бившата ОНА

Вест - 25.07.2002

РОДНИНИТЕ НА КИДНАПИРАНИТЕ ТВРДАТ ДЕКА СЕ ЗАЛОЖНИЦИ НА ПОЛИТИКАНСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Власта со инцидентот на блокадата кај Желино, имала намера да открие колку ОНА се уште го контролира теренот, но за кратко време "лавовите" од бившите војници на ОНА од околните шуми биле опколени и изолира ...

Останува енигма дали Бошковски понудил трампа со исчезнатите

Утрински - 25.07.2002

Членовите на собраниската комисија вчера по шести пат се состанаа околу киднапираните Гордана Дувњак Државниот секретар на Министерството за внатрешни работи,Венко Калачовски ниту потврдува, ниту демантира дали се живи и каде се 12-те киднапирани и 8-те исчезнати лица, а нема ни нови информации кои ...

Роднините ќе блокираат патишта, Бошковски молчи за најавената "трампа"

Дневник - 25.07.2002

СЛУЧАЈ "КИДНАПИРАНИ" - Љубе Бошковски пред пет-шест месеци во Штип пред новинари изјавил дека киднапираните Албанци ги чува за размена со киднапираните Македонци - вели пратеникот на ПДП, Оломан Сулејмани - Ќе ги блокираме патиштата и тоа ќе биде наш последен обид за да ја дознаеме вистината за ...

Седумгодишно киднапирано девојче им побегнало на грабнувачите

Дневник - 25.07.2002

ФИЛАДЕЛФИЈА Девојче од Филаделфија, кое било киднапирано од дворот на својата баба во понеделникот, веќе следниот ден успеало да се ослободи и да им избега на грабнувачите, јави Ројтерс. Ерика Плат ја киднапирале двајца криминалци додека таа со другарка си играла во дворот на баба е.

И официјално 500.000 евра за информација за киднапираните

Утрински - 25.07.2002

ОДЛУКА За лицата кои ќе можат да достават релевантни информации за судбината на 12 киднапирани и 8 исчезнати лица од кризните подрачја во периодот од 4 јули до 29 октомври 2001 година, во времето на вооружениот конфликт, Владата определи парична награда од 500.000 евра во денарска противвредност.

МВР без конкретни податоци за киднапираните

А1 - 24.07.2002

МВР нема конкретни податоци што се случува со киднапираните Македонци и Албанци и не се изјасни против кои лица поднело кривични пријави дека се одговорни за киднапирањата во Тетовско, соопшти државниот секретар на ова министерство Венко Калачовски.

Светскиот Македонски Конгрес ги поддржува роднините на киднапираните

А1 - 23.07.2002

„Али Ахмети и НАТО знаат каде се киднапираните Македонци, кои најверојатно се на Косово, но ќе кажат единствено со целосна блокада на граничниот премин Блаце, што ќе трае се додека тоа не го сторат“, се наведува во денешното соопштение на Светскиот Македонски Конгрес.

Ахмети бара на киднаперите да им суди Хаг

Утрински - 22.07.2002

ИЗЈАВА Поранешниот политички претставник на ОНА и лидер на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, го оценува извештајот на амбасадорот Ларс Вахлунд како "многу важен", и покрај тоа што Комисијата не успеала да открие што се случило со исчезнатите лица поради недоволните приложени ...