TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју Марин Докузовски: Велеа, Господ нека ни е напомош со овој селектор

Нетпрес - 25.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, која на нашиот народ му донесе месец на радост, Марин Докузовски, во интервју за Нетпрес искрено и насмеано говори за успесите и падовите на ...

Мак-баскетот повторно актуелен

Р.С.Европа - 25.09.2011

Историскиот успех во Литванија, ја направи кошарката спорт број еден во Македонија. Сега е моментот овој спорт да тргне напред, велат кошаркарските стручњаци.

Докузовски: Не испратија со зборовите Господ нека и на помош на репрезентацијата со овој селектор

Sky - 25.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски во интервју за агенцијата Нетпресс, вели дека кога биле испраќани за Литванија пораките гласеле Господ нека и е на помош на ...

Интервју Марин Докузовски: Велеа, Господ нека ни е напомош со овој селектор

Точка - 25.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, која на нашиот народ му донесе месец на радост, Марин Докузовски, во интервју за Нетпрес искрено и насмеано говори за успесите и падовите на ...

Јас сум најбогатиот човек на светот

Дневник - 24.09.2011

Се чувствувам како најбогат човек на светот, вели Марин Докузовски, човекот кој како селектор на македонската кошаркарска репрезентација го трасира патот на националниот тим меѓу европската елита.

Докузовски - Нема повеќе да бидам селектор

Утрински - 24.09.2011

Марин Докузовски, кој беше еден од архитектите на големиот успех на македонската кошаркарска репрезентација на Евробаскетот во Литванија, изјави дека веќе не планира да ја врши селекторската функција.

Докузовски: Завршив. Нема да бидам повеќе селектор

Канал5 - 24.09.2011

Јас дадов изјава и пред почетокот на европското првенство дека повеќе нема да бидам селектор, дека завршив. Незнам сега какво е мислењето на општата јавност, но ќе треба да поразговараме за таа ...

Докузовски: Толку од мене како селектор

Курир - 24.09.2011

Кормиларот на нашиот национален тим од Евробаскетот во Литванија зборуваше за своите идни планови, меѓу кои не се наоѓа продолжувањето со работа во репрезентацијата на Македонија.

Марин Докузовски: Повеќе нема да бидам селектор

Press24 - 24.09.2011

Кормиларот на нашиот национален тим од Евробаскетот во Литванија зборуваше за своите идни планови, меѓу кои не се наоѓа продолжувањето со работа во репрезентацијата на Македонија.

Марин Докузовски: Нема да бидам повеќе селектор

Нетпрес - 24.09.2011

На 15 септември на селекторот Марин Докузовски му истече договорот со македонската кошаркарска репрезентација. Во интервју за Нетпрес тој говори за идните планови и за неговата одлука по огромниот ...

Марин Докузовски: Нема да бидам повеќе селектор

Точка - 24.09.2011

На 15 септември на селекторот Марин Докузовски му истече договорот со македонската кошаркарска репрезентација. Во интервју за Нетпрес тој говори за идните планови и за неговата одлука по огромниот ...

Докузовски: Нема да бидам повеќе селектор

Sky - 24.09.2011

На селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски договорот му заврши на 15-ти Септември. Во интервју дадено за Нетпрес тој ги открива плановите за неговата иднина.

Кошаркарите поставија нови спортски стандарди

Н.Македонија - 24.09.2011

Во иднина тешко дека во Македонија ќе се создаде толкава еуфорија и фама за пласмани на други спортисти на петто, шесто или седмо место, отсега ќе се бараат само полуфиналиња, медали, пиедестали и ...

Славниќ: Што направивте бре, Македонци?!

Утрински - 23.09.2011

Кошаркарите го заслужија величествениот пречек, откако ги шокираа сите со својата игра во Литванија „Што направивте бре, браќа Македонци? Сите во Белград зборуваат само за вашите кошаркари“, беа ...

Како да се надгради магијата од Литванија

Deutsche Welle - 23.09.2011

Деновите по евробаскетот минуваат, а кошарката и натаму е магичниот збор во Македонија. Успехот во Литванија е неизбежна тема во јавноста, кошаркарите се најомилените и најбараните личности, а ...

Кошаркарските репрезентативци им се вратија на редовните обврски

Дневник - 23.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци, по неколкудневна прослава, приеми, интервјуа и потпишување договори, се вратија на своите редовни клупски обврски.

Фени ќе брани два, а ќе напаѓа и трет трофеј

Дневник - 23.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Актуелниот македонски и балкански кошаркарски шампион Фени индустри и' го честиташе историскиот успех на репрезентацијата на Европското првенство во ...

Македонија во кошаркарскиот музеј на Литванија

Утрински - 23.09.2011

Првиот кошаркарски музеј „Јонишкис“, во кој свое место имаат само најголемите во националната кошаркарска историја, побара да ја вклучи репрезентацијата на Македонија поради успехот на Евробаскетот.

Како приватно прославуваат кошаркарите (фото)

Спортски - 23.09.2011

Македонските кошаркари со право сеуште живеат во еуфорија, откако го освоија четвртото место на ЕП во Литваија и беа маестрално пречекани на плоштадот во Скопје.

ФОТО: Вака слават кошаркарите надвор од теренот

Курир - 23.09.2011

Успехот на кошаркарите и освоеното четврто место на Евробаскетот во Литванија сеуште го привлекува вниманието во нашата земја.

Македонската репрезентација во литванскиот национален кошаркарски музеј

Сител - 23.09.2011

Првиот кошаркарски музеј, “Јонишкис“, во кој свое место имаат само најголемите во националната кошаркарска историја, побара да ја вклучи Македонската репрезентација поради настапот на Евробаскетот.

Како приватно прославуваат кошаркарите (фото)

Таратур - 23.09.2011

Македонските кошаркари со право сеуште живеат во еуфорија, откако го освоија четвртото место на ЕП во Литваија и беа маестрално пречекани на плоштадот во Скопје.

Македонската репрезентација во литванскиот национален кошаркарски музеј

Нетпрес - 23.09.2011

Првиот кошаркарски музеј, “Јонишкис“, во кој свое место имаат само најголемите во националната кошаркарска историја, побара да ја вклучи Македонската репрезентација поради настапот на Евробаскетот.

Оставете ме да уживам во успесите

Вечер Прес - 23.09.2011

Единствено точно е дека во наредните два месеца нема да брзам со одлуката дали и натаму ќе ја водам репрезентацијата, а дотогаш ќе одмарам и нема да водам ниту еден тим во Македонија Марин Докузовски ...

Македонската репрезентација во литванскиот национален кошаркарски музеј

Точка - 23.09.2011

Првиот кошаркарски музеј, “Јонишкис“, во кој свое место имаат само најголемите во националната кошаркарска историја, побара да ја вклучи Македонската репрезентација поради настапот на Евробаскетот.

Докузовски прво ќе одмори па потоа ќе размислува за новите ангажмани

Канал 77 - 23.09.2011

Досегашниот селектор на Македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски е решен да одмори и во наредните еден до два месеци сериозно да ги разгледа сите понуди кои ги има за продолжување на ...

Докузовски: Сакам интернационална кариера, но не брзам

Точка - 23.09.2011

Досегашниот селектор на Македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски е дешен да одмори и во наредните еден до два месеци сериозно да ги разгледа сите понуди кои ги има за продолжување на ...

Кошаркарите ги победија сериите и вестите во гледаност?

Н.Македонија - 23.09.2011

Половина милион Македонци преку ТВ-пренос го следеле натпреварот за бронзениот медал помеѓу Македонија и Русија на Европското кошаркарско првенство (ЕП) во Литванија, одигран во неделата Со оваа ...

Кавадарчани им честитаа на репрезентативците на успехот

Н.Македонија - 23.09.2011

Кошаркарскиот клуб Фени Индустри од Кавадарци им го честита историскиот успех на кошаркарските репрезентативци на Македонија, 4.

Фени бара измени во Законот за трансформација на клубовите

Н.Македонија - 23.09.2011

Актуелниот шампион на Македонија во кошарка, екипата на Фени Индустри, испрати апел до Владата да придонесе уште повеќе за развојот на кошарката во државава и уште еднаш да ги разгледа измените во ...

На Докузовски му истече договорот со репрезентацијата, дали стратегот останува со воините од Литванија

Канал5 - 22.09.2011

Марин Докузовски кој маестрално диригираше од клупата во Литванија, од вчера е слободен. Му заврши договорот со репрезентацијата, но како и тој и цела Македонија се надева дека соработката и успесите ...

Македонските херои во кошаркарскиот музеј во Литванија

Канал5 - 22.09.2011

Маестралниот настап на македонската кошаркарска фаланга на Евро баскетот во Литванија и понатаму е топ тема во кошаркарскиот свет.

Радовановиќ: Македонија најсилна на Балканот

Утрински - 22.09.2011

Не освоивте медал, но ги освоивте симпатиите на сите, вели кошаркарскиот репрезентативец на некогашна СФР Југославија „Прво, преку вашиот весник сакам да им честитам на кошаркарите на македонската ...

Висок лет на баскетот

Дневник - 22.09.2011

Сите познавачи на кошарката се сложуваат дека сега е моментот овој спорт да тргне напред во Македонија, пред с` на клупска сцена.

Кошаркарите потпишаа стипендиски договори и добија 8.000 евра

Дневник - 22.09.2011

Членовите на кошаркарската репрезентација на Република Македонија денеска потпишаа договори за стипендирање со Агенцијата за млади и спорт, со кои како спортисти од светска категорија во наредните 4 ...

Фени И. бара од Владата да придонесе уште повеќе за развојот на кошарката

Дневник - 22.09.2011

Кошаркарскиот клуб Фени Индустри со соопштение го честиташе историскиот успех на македонската репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Мечот Македонија - Русија пред 480 илјади македонски ТВ-гледачи

Дневник - 22.09.2011

Официјалната интернет-страница на Евробаскетот 2011 во Литванија објави податок дека над 480 илјади македонски граѓани го проследиле на телевизија натпреварот на нашата репрезентација против Русија ...

Малото финале против Русија го гледале повеќе од половина милион Македонци

Кирилица - 22.09.2011

Повеќе од 480 илјади пред малите екрани и уште десетици илјади на плоштадите и во кафулињата, го следеле натпреварот за бронзен медал меѓу Македонија и Русија, со што ова е најгледаниот настан оваа ...

Мondo.rs: Стоечки овации за Македонците

Курир - 22.09.2011

Колумнистот на Мондо Алехандро Гонзалес направи „музичка“ ретроспектива за Европското првенство во кошарка и служејќи се со имиња на песни се обиде да „подвлече линија“ по новата шпанска титула.

Натпреварот Македонија – Русија најгледан настан во Македонија

Нетпрес - 22.09.2011

Скоро половина од македонската популација во неделата во живо го следела натпреварот за бронзениот медал помеѓу нашата кошаркарска репрезентација и Русија на Европското првенство во Литванија.

Мечот за бронзата против Русија го гледале 480.000 Македонци

+инфо - 22.09.2011

Натпреварот за бронзениот медал на Европското кошаркарско првенство во Литванија меѓу Македонија и Русија пред телевизиските екрани привлече 480.000 Македонци, покажале официјалните испитувања на ...

Битката за бронзениот медал ја следеле пола милион Македонци!

Курир - 22.09.2011

Нешто помалку од половина милион гледачи во живо го проследиле мечот помеѓу Македонија и Русија на ЕП во кошарка во Литванија.

Македонските кошаркари во литвански музеј

+инфо - 22.09.2011

По успешниот настап на Европското првенство 2011 во Литванија, првиот кошаркарски музеј „Јонишкис“ реши во своите простории да одвои простор и за македонската селекција, пишува на официјалната ...

Кошаркарите ги делат три до четири победи до ОИ 2012

+инфо - 22.09.2011

Со освојувањето на 4. место на Европското првенство во Литванија, кошаркарската репрезентација на Македонија обезбеди учество на квалификациите за пласман на Олимписките игри 2012 во Лондон.

Место за нашите херои во литванскиот кошаркарски музеј

Курир - 22.09.2011

Првиот кошаркарски музеј, „Јонишкис“, во кој свое место имаат само најголемите во националната кошаркарска историја, побара да ја вклучи Македонската репрезентација поради настапот на Евробаскетот.

Македонија – Русија, најгледан настан во државата

Спортски - 22.09.2011

Кошаркарскиот натпревар помеѓу Македонија и Русија за третото место на Европското првенство во Литванија, е најгледаниот настан во Македонија.

Исплатен вториот дел од владината награда на кошаркарите

Канал 77 - 22.09.2011

Владата денеска го исплати вториот дел од наградата за членовите на кошаркарската репрезентација на Република Македонија за постигнатите успеси на Европското првенство.

За три слободни места ќе трчаат 12 селекции

Вечер Прес - 22.09.2011

За да обезбедат виза за ЛОИ идната година, екипите, меѓу кои и Македонија, ќе мора да одиграат минимум пет средби за седум дена Кошаркарите на Македонија ја испишаа новата страница во спортот, ...

Кирил Лазаров: Честитки за кошаркарите, доколку имаме можност и ние ќе ја зграбиме

Точка - 22.09.2011

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров кој во овој момент игра за Атлетико Мадрид од Шпанија упати честитки за одличните настапи на нашите кошаркари на Европското првенство во Литванија.

МОК ги става сите свои ресурси на располагање за изборување учество на ЛОИ

Н.Македонија - 22.09.2011

Македонскиот олимписки комитет (МОК), на приемот за националниот кошаркарски тим и оддаде почест на македонската репрезентација, како и на челниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), за ...

На патот кон Лондон стојат селекции со богато олимписко искуство

Н.Македонија - 22.09.2011

Порторико, Литванија, Ангола, Грција, Русија, Нов Зеланд и Венецуела заедно имаат 28 настапи на ЛОИ, седум медали од ЛОИ и од СП и сите освен Венецуела биле континентални прваци Порториканецот Карлос ...

Кошаркарите станаа државни стипендисти

Н.Македонија - 22.09.2011

За 4-то место на ЕП тие во следните две години ќе добиваат стипендии во висина од две просечни плати, а АМС ќе даде предлог до Владата кошаркарите да станат носители и на т.н.

Половина милион Македонци го гледале "бронзениот" меч!

Идивиди - 22.09.2011

Над 480 илјади македонски граѓани го проследиле на телевизија натпреварот на нашата репрезентација против Русија за третото место на Европското првенство во Литванија, открија податоците објавени на ...

Сакаме квалификациски турнир за ЛОИ

Дневник - 21.09.2011

За организација на квалификациите за кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Лондон ќе треба да се издвојат околу три милиони евра, велат во Македонската кошаркарска федерација.

Кошаркарите ќе добијат стипендии од Агенцијата за млади и спорт

Канал5 - 21.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација денеска во Агенцијата за млади и спорт ќе потпишат стипендии од светска категорија.

Кралски пречек за шпанските кошаркари

Утрински - 21.09.2011

Десетици илјади Шпанци излегоа на улиците на главниот град Мадрид за да ги пречекаат своите кошаркари, кои на Европското првенство во Литванија го одбранија златниот медал од Полска 2009.

Далипагиќ: Не смеете да застанете тука

Утрински - 21.09.2011

„Фантастично! Вашите кошаркари ме воодушевија со својата невидена борбеност на паркетот. Покажаа како треба да се игра за националниот тим“, беа првите зборови на една од кошаркарските легенди на ...

Шоуто мора да продолжи

Утрински - 21.09.2011

„Ќе направам се' што е во моја моќ да ја добиеме организацијата на квалификацискиот турнир за Олимписките игри 2012 во Лондон.

За Македонија не се штедат пари и време

Утрински - 21.09.2011

„Никогаш не сум пресметал колку пари сум потрошил, ниту, пак, ме интересирало. Нема поголем ќеф отколку да ја бодриш татковината, се' друго е споредно“, вели Јорданчо Велков, еден од најверните ...

Музички Евробаскет 2011

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 10:23 Колумнистот на Мондо, Алехандро Гонзалес, направи музичка ретроспектива за Европското првенство во кошарка, служејќи се со имиња на песни All Summer Long (Kid Rock) - Овој турнир ...

Кошаркарите инспирација за другите спортисти

Утрински - 21.09.2011

Подвигот во Литванија и поттик и притисок врз ракометарите, ракометарките, фудбалерите, ватерполистите По Европското кошаркарско првенство во Литванија, сите сакаат да бидат како македонските ...

Исплатен вториот дел од владината награда на кошаркарите

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 14:16 Првиот дел беше во висина од 3.000 евра, а денеска исплатениот дел е во износ од 5.000 евра Владата денеска го исплати вториот дел од наградата за членовите на кошаркарската ...

Кошаркарите добија стипендии од светска категорија

Телма - 21.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци денеска добија стипендии од светска категорија од Агенцијата за млади и спорт (АМС), која ќе ја примаат секој месец во следните четири години во износ од две ...

Фотогалерија - Шампиони на срцата

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 16:41 Најдобрите македонски кошаркари го освоија четвртото место на ЕП, што, сепак, е најголемиот успех на нашиот екипен спорт.

Прием за кошаркарите во МОК и Агенцијата за млади и спорт

Канал5 - 21.09.2011

Покрај честитките, кошаркарите почнаа да ги жнеат и заслужените награди за историскиот резултат. Македонскиот кошаркарски дрим тим нема време за одмор ниту по завршувањето на Eвробаскетот.

По 8 000 евра за секој кошаркар и член на стручниот штаб од владата

Канал5 - 21.09.2011

Владата денеска го исплати вториот дел од 5 000 евра по поединец, со што се комплетираше сумата од 8 илјади евра награда за секој играч и член на стручниот штаб за постигнатите успеси на Европското ...

Кошаркарите добија стипендија од светска категорија

Утрински - 21.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци денеска добија стипендии од светска категорија од Агенцијата за млади и спорт (АМС), која ќе ја примаат секој месец во следните четири години во износ од две ...

Свечен пречек за македонските кошаркари и прослава на плоштадот „Македонија“ во Скопје

Вест - 21.09.2011

19.09.2011, 08:32 Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската ...

ФОТОГАЛЕРИЈА - Јунаците со лавовски срца се вратија

Вест - 21.09.2011

19.09.2011, 15:26 Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски ...

Лазаров: Kапата долу за кошаркарите

Дневник - 21.09.2011

Величествениот дочек на кошаркарите по освојувањето на четвртото место на ЕП во Литванија, неколкуте десетици илјади граѓани што ги поздравија по пристигнувањето на аеродромот и на плоштадот во ...

Прием на кошаркарите во Македонскиот олимписки комитет

Сител - 21.09.2011

Македонскиот олимписки комитет денеска ги прими македонските кошаркари и им оддаде почест за историскиот успех на македонската кошарка и на македонскиот спорт.

Најдобрите кошаркари ќе добијат спортска пензија?!

Курир - 21.09.2011

Агенцијата за млади и спорт (АМС) на македонските кошаркарски репрезентативци, денска им додели стипендии од светска категорија, која ќе ја примаат секој месец во следните четири години во износ од ...

Стипендии од светска категорија за кошаркарите

Кајгана - 21.09.2011

Како признание за огромниот успех што го постигна македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија, денеска во 14 часот директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазар ...

Dokuzovski for President, Antic for Prime Minister!

Окно - 21.09.2011

Многу работи ни се случија во овие две недели на баскет еуфорија - откривме дека нашите кошаркари се светска класа и одново гледавме една по малку заборавена епска приказна како Давид го победува ...

Стипендии од светска категорија за македонските кошаркари

Нетпрес - 21.09.2011

Македонските кошаркари денеска ќе потпишат стипендиски договори од светска категорија со Агенцијата за млади и спорт. По повод големиот успех на Македонската кошаркарска репрезентација на последното ...

Македонските кошаркари добија стипендии од светска категорија од АМС

Сител - 21.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци денеска добија стипендии од светска категорија од Агенцијата за млади и спорт (АМС), која ќе ја примаат секој месец во следните четири години во износ од две ...

Истече договорот на селекторот Докузовски

Сител - 21.09.2011

Договорот на Марин Докузовски со Македонската кошаркарска федерација истече и во моментов репрезентацијата е без селектор.

ФОТО: Нашите кошаркари весели и на аеродромот во Каунас

Нетпрес - 21.09.2011

Пред самото заминување од Литванија, која ќе остане врежана во нашата меморија како местото на кое се пишуваше спортската историја на нашата земја, македонските кошаркари направија уште еден последен ...

Кошаркарите во моментов без селектор

Курир - 21.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација во моментов е без селектор бидејќи истече договорот на Марин Докузовски. Марин Докузовски повеќе не е селектор на македонската кошаркарска репрезентација.

Владата им ја исплати ветената награда на кошаркарите

Кирилица - 21.09.2011

Со исплатата на денешните 5 илјади евра, Владата го комплетираше исплаќањето на 8-те илјади евра вкупна награда кои ги вети на македонската репрезентација за постигнатите успеси на ЕП во кошарка ...

ФОТО: Кошаркарите со оро ја напуштиле Литванија

Курир - 21.09.2011

Пред самото заминување од Литванија, која ќе остане врежана во нашата меморија како местото на кое се пишуваше спортската историја на нашата земја, македонските кошаркари направија уште еден последен ...

Прием на кошаркарите во МОК

Нетпрес - 21.09.2011

Македонскиот олимписки комитет денес и оддаде почест на Македонската кошаркарска репрезентација како и на челниците на Македонската кошаркарска федерација, за извонредниот и историски успех на ...

Владата им исплати на кошаркарите по 8 илјади евра

Курир - 21.09.2011

Согласно владината одлука, по исплаќањето на првиот дел од наградата во висина од 3000 евра по поединец, Владата на Република Македонија денеска го исплати и вториот дел од наградата од 5000 евра по ...

Лазаров: Мекејлеб во кошарката е тоа што Карабатиќ е во ракометот

Курир - 21.09.2011

Нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров им симнува капа на кошаркарите кои стигнаа до историски успех на Евробаскетот во Литванија, освојувајќи го четвртото место.

Исплатен и вториот дел од владината награда за кошаркарите

Кајгана - 21.09.2011

Владата денеска го исплати и вториот дел од наградата во висина од 5.000 евра за секој од членовите на кошаркарската репрезентација на Македонија за постигнатите резултати на Европското првенство во ...

Кошаркарските легенди ги добија ветените 5.000 евра

Сител - 21.09.2011

Согласно владината одлука, по исплаќањето на првиот дел од наградата во висина од 3000 евра по поединец, Владата на Република Македонија денеска го исплати и вториот дел од наградата од 5000 евра по ...

Стипендии од светска категорија за македонските кошаркари

Сител - 21.09.2011

Македонските кошаркари денеска ќе потпишат стипендиски договори од светска категорија со Агенцијата за млади и спорт. По повод големиот успех на Македонската кошаркарска репрезентација на последното ...

Стипендии за кошаркарските херои

+инфо - 21.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација за успесите постигнати на Европското првенство во Литванија денес добија стипендии од светска категорија од Агенцијата за млади и спорт (АМС).

Нашите кошаркари весели и на аеродромот во Каунас

Сител - 21.09.2011

Пред самото заминување од Литванија, која ќе остане врежана во нашата меморија како местото на кое се пишуваше спортската историја на нашата земја, македонските кошаркари направија уште еден последен ...

ФОТО: Нашите кошаркари весели и на аеродромот во Каунас

Точка - 21.09.2011

Пред самото заминување од Литванија, која ќе остане врежана во нашата меморија како местото на кое се пишуваше спортската историја на нашата земја, македонските кошаркари направија уште еден последен ...

Андрески: Резултатите на кошаркарите заслужуваат поддршка

Вечер Прес - 21.09.2011

-Европскиот универзитет РМ одлучи да даде целосни стипендии на целокупниот тим што беше на ЕП во кошарка од една единствена причина што резултатите кои ги постигнаа навистина заслужуваат поддршка.

Македонците се од некој друг свет

Вечер Прес - 21.09.2011

Повредени, преполовени, заморени... А сепак не победија пред 15.000 навивачи, напиша литвански "Баскетнет" Успехот на Македонија на Евро баскетот во Литванија наиде на позитивни критики, како во ...

Кошаркарските легенди ги добија ветените 5.000 евра

Точка - 21.09.2011

Согласно владината одлука, по исплаќањето на првиот дел од наградата во висина од 3000 евра по поединец, Владата на Република Македонија денеска го исплати и вториот дел од наградата од 5000 евра по ...

Стипендии од светска категорија за македонските кошаркари

Точка - 21.09.2011

Македонските кошаркари денеска ќе потпишат стипендиски договори од светска категорија со Агенцијата за млади и спорт. По повод големиот успех на Македонската кошаркарска репрезентација на последното ...

Прием на кошаркарите во МОК

Точка - 21.09.2011

Македонскиот олимписки комитет денес и оддаде почест на Македонската кошаркарска репрезентација како и на челниците на Македонската кошаркарска федерација, за извонредниот и историски успех на ...

Одбраната беше најдобриот напад

Н.Македонија - 21.09.2011

Како македонската репрезентација успеа да стигне до 4-то место на ЕП иако имаше слаб процент на шут од поле од 37,9 отсто се прашуваа многу светски аналитичари, но...

Владата ќе помогне за организација на олимписките квалификации

Н.Македонија - 21.09.2011

Премиерот Никола Груевски на вчерашниот прием на кошаркарите во Владата на Република Македонија им ја изрази својата поддршка по успехот на ЕП во Литванија Владата на Република Македонија во ...

Прием на кошаркарите во МОК

Идивиди - 21.09.2011

Македонскиот олимписки комитет денеска ги прими македонските кошаркари и им оддаде почест за историскиот успех на македонската кошарка и на македонскиот спорт.

Прием за македонската кошаркарска репрезентација во владата

Канал5 - 20.09.2011

Честитки за кошаркарите, баскет за премиерот. Свечен прием за македонскиот кошаркарски тим во владата. Нашиот национален состав предводен од селекторот Марин Докузовски и капитенот Перо Антиќ ...

Кошаркарите ја поврзаа целата нација

Утрински - 20.09.2011

„Вие сте нашиот медал“, порача од плоштадот „Македонија“ пресреќниот селектор на кошаркарската репрезентација Марин Докузовски кога виде дека десетици илјади луѓе од целата земја дојдоа да се ...

Шпанија европски првак

Утрински - 20.09.2011

Македонија никогаш нема да ја заборави Литванија. Во нашата колективна меморија ќе остане врежано четвртото место на 37.

Честитки

Утрински - 20.09.2011

Претседателите на СДСМ и на ДУИ, Бранко Црвенковски и Али Ахмети, им го честитаа успехот на македонските кошаркари. „Со чувство на огромна национална гордост ви честитам за одличната игра и за ...

Цела нација репрезентација

Утрински - 20.09.2011

Малата, никогаш значајна кошаркарска нација, го слави најголемиот спортски успех. Четвртото место во елитното европско друштво.

Громогласно добредојде за македонските херои

Дневник - 20.09.2011

Со зурли и тапани, еуфорично и со насмевки на лицата, македонскиот народ ги пречека своите кошаркарски јунаци кои го освоија четвртото место на Европското првенство во Литванија .

На кошаркарите им се радуваме сите, а успехот го постигнаа сами

Дневник - 20.09.2011

Кога во 1891 година Џејмс Неџсмит од Канада ја измисли играта баскетбалл (топка во кошница) не ни сонувал колку истата ќе биде популарна, колку ќе го освои светот и колку радост ќе ~ донесе на нашата ...

Мали на карта, големи во душа

Дневник - 20.09.2011

Одличниот успех што го постигна македонската кошаркарска репрезентација на Евробаскетот во Литванија покажа дека спортистите можат многу позитивно да влијаат врз целото општество.

ФОТО: Од пречекот на македонските кошаркари (2 дел)

Дневник - 20.09.2011

Објавуваме дел од атмосферата на плоштадот „Македонија“ во Скопје каде величествено беа пречекани македонските кошаркарски херои.

Фотогалерија: Шампионски пречек на кошаркарите

Вест - 20.09.2011

Илјадници граѓани, на величествен начин, ги пречекаа нашите кошаркари, по освоеното четврто место на Европското првенство во Литванија.

Како светот го виде спектакуларниот пречек?

Курир - 20.09.2011

Македонскиот кошаркарски успех и спектакуларниот пречек во Скопје не останаа незабележани од странските медиуми. Нашите херои не ги величиме само ние.

ВИДЕО + ФОТО: Премиерот Груевски гордо ги прими хероите

Курир - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ги прими играчите и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на Македонија.

Кошаркарите на средба со Груевски

Press24 - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ги прими македонските кошаркари и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на ...

ФОТО: Литвански пејачки со македонско знаме

Курир - 20.09.2011

Македонските навивачи кои ја бодреа нашата селекција во Каунас веднаш по натпреварот со Русија за бронзениот медал најдоа начин како да го ублажат поразот.

ФОТО галерија: Македонските кошаркарски херои одблиску

Press24 - 20.09.2011

Нашиот читател Мартин Маневски ни ги испрати овие прекрасни фотографии од вчерашниот пречек на Македонската кошаркарска репрезентација ФОТО: Мартин ...

ФОТО: Груевски ги прими кошаркарските легенди

Нетпрес - 20.09.2011

Македонските кошаркарски легенди кои и донесоа огромна радост на цела Македонија заедно со стручниот штаб на кошаркарската репрезентација, денеска беа на средба со премиерот Никола Груевски во ...

ФОТО: Кошаркарите на средба кај премиерот Груевски

Press24 - 20.09.2011

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, соговорниците размениле мислења и впечатоци за текот на Европското првенство во кошарка и за позитивната атмосфера во Македонија која беше ...

Баскет за Груевски, 8.000 евра за кошаркарите

+инфо - 20.09.2011

Македонските кошаркари денеска во 11.45 часот беа во посета на Владата на Република Македонија и беа примени од премиерот Никола Груевски.

Илиевски: Победата над Литванија ни ги отвори вратите

Нетпрес - 20.09.2011

Нашиот Владо Илиевски кој стана познат по тројката која беше клучна за победата над Литванија, изјави дека токму таа победа е онаа која им ги отвори вратите на Евробаскетот 2011.

Ексклузивно: Докузовски и Илиевски за огромниот успех

Курир - 20.09.2011

По историскиот успех кој македонските кошаркари го постигнаа пласирајќи се на четвртото место на Европското првенство во кошарка, еуфоријата не стивнува.

Златните момчиња на Илинденска б.б.

МРТ - 20.09.2011

Народот ги пречека на плоштад, Претседателот на Владата во својот кабинет лично да им честита за историскиот успех на златните момчиња кои не обединија како никогаш досега.

Кошаркарите се сретнаа со премиерот Груевски - Нашиот триумф е триумф на сите граѓани на Македонија

Inpress - 20.09.2011

Скопје, 20. септември 2011 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски денеска ги прими со играчите и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на Македонија.

Груевски ќе ја прими кошаркарската репрезентација

Сител - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ги прими македонските кошаркари и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на Македонија.

Груевски ќе ја прими кошаркарската репрезентација

Нетпрес - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ги прими македонските кошаркари и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на Македонија.

Груевски ќе ги прими кошаркарите

Курир - 20.09.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе ги прими македонските кошаркари и членовите на стручниот штаб на репрезентацијата по историскиот успех остварен на ...

Кошаркарите летаа со "Македонска гордост"

Кирилица - 20.09.2011

Авионот со кој се вратија македонските кошаркари од Литванија беше пријавен во контролата на летање како Macedonian pride Канадерот 9000 на Адриа Ервејс со кој патуваше македонската репрезентација од ...

Груевски: Бевте мудри и храбри

Вечер Прес - 20.09.2011

Членовите на кошаркарската репрезентација истакнале дека нивниот резултат и триумф е триумф на сите граѓани на Република Македонија, кој придонесе за промоција на нашата земја во светот Премиерот ...

Груевски ќе ја прими кошаркарската репрезентација

Точка - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ги прими македонските кошаркари и членовите на стручниот штаб на кошаркарската репрезентација на Македонија.

Македонија ни го скрши срцето

Канал 77 - 20.09.2011

Литванците никако да го прежалат поразот од Македонија во четвртфиналето на Евробаскетот, па дури и отпечатија маички дека сме им го скршиле срцето.

Илиевски: Победата над Литванија ни ги отвори вратите

Точка - 20.09.2011

Нашиот Владо Илиевски кој стана познат по тројката која беше клучна за победата над Литванија, изјави дека токму таа победа е онаа која им ги отвори вратите на Евробаскетот 2011.

ФОТО: Груевски ги прими кошаркарските легенди

Точка - 20.09.2011

Македонските кошаркарски легенди кои и донесоа огромна радост на цела Македонија заедно со стручниот штаб на кошаркарската репрезентација, денеска беа на средба со премиерот Никола Груевски во ...

Премиерот Груевски ќе ги прими кошаркарите

Канал 77 - 20.09.2011

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ги прими македонските кошаркари кои на Европското првенство во Литванија го освоија четвртото место.Кошаркарите вчера беа пречекани од десетици илјади граѓани ...

Пречек соодветен на европски шампион

Н.Македонија - 20.09.2011

Скопје го прослави успехот на кошаркарите на начин каков што не се памети, со можеби 100.000 луѓе низ улиците на целиот град, кои не престануваа со песна Успехот на кошаркарите од Литванија ...

Речиси нé обединија

Н.Македонија - 20.09.2011

Кошаркарската репрезентација со своите достигнувања ги зближи граѓаните Пласманот на кошаркарската репрезентација на Македонија поефикасно и побрзо ги обедини граѓаните на Македонија отколку ...

Леле, леле, што ни направивте!

Н.Македонија - 20.09.2011

Тоа што и го направија на цела Македонија уште долго ќе одекнува во целото наше општество. Тие ја сплотија целата нацијата во едно, да чука со едно срце и да живее за својата репрезентација, нација, ...

МОК: Да се редат победите и успесите

Н.Македонија - 20.09.2011

По историскиот успех на македонските кошаркари, претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски, упати честитки до претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Даниел ...

Македонија ќе се кандидира за домаќин на квалификациите?

Н.Македонија - 20.09.2011

Кошаркарската федерација на Македонија размислува да се кандидира за организатор на квалификацискиот кошаркарски турнир за настап на ЛОИ за кој неофицијално се заинтересирани Литванија, Порторико и ...

Бронза што дише

Дневник - 19.09.2011

Во некои спортови, не се игра меч за трето место, а бронза добиваат двата поразени полуфиналисти. Во кошарката не е така.

Направивме светско чудо

Дневник - 19.09.2011

„Шчо напраифме“ - Крсте Петков Мисирков, 1903, „Леле, што направивме“ - Владо Илиевски, Евробаскет 2011. Со проста, но многу ефектна паралела меѓу двете изјави, на основоположникот на македонскиот ...

ФОТО: Прогласување на најдобрите на ЕП во Литванија

Дневник - 19.09.2011

Фотогалерија од доделувањето на наградите на затворањето на 37. Европско првенство во кошарка, кое се одржа во Литванија.

Македонска опсада на Вилнус

Дневник - 19.09.2011

Македонски навивачи со знамиња, песни низ улици, полни продавници со нашинци. Сето ова не е слика од некој македонски град, туку од литванската престолнина Вилнус кој е местото во кое се сместени ...

Скопје денеска ќе ги пречека спортските херои

Дневник - 19.09.2011

Денеска Скопје и Македонија ќе ги поздрават своите спортски херои, кошаркарската репрезентација на Македонија, која ќе пристигне во престолнината по успехот на Европското првенство.

Спортот на филм

Утрински - 19.09.2011

Почна снимањето на новиот македонски филм „Трето полувреме“. По игра на случај, стартот на филмот на Дарко Митревски, кој говори за успехот на фудбалскиот клуб „Македонија“ на почетокот на Втората ...

Како Македонците ја освоија Литванија

Утрински - 19.09.2011

Од нашиот известувач КАУНАС - Денеска околу 11 часот на аеродромот „Александар Велики“ се очекува да пристигнат македонските кошаркарски херои.

Докузовски: Злато да ми дадете не ми вреди колку што ми вреди овој пречек, не направивте големи!

Канал5 - 19.09.2011

Злато да ми дадете сега не ми вреди како овој пречек, не направивте големи.Горд сум што сум селектор на овие големи јунаци, горд сум што сум Македонец, покажавме на Европа дека вредиме - изјави ...

„Macedonian pride“ - код на авионот со кој летаа кошаркарите

Канал5 - 19.09.2011

Македонската контрола на летање соопшти дека повикувачкиот знак за авионот со кој долета македонските кошаркари од Литванија е „Macedonian pride“ (Македонска гордост).

ОБНОВЕНО: Кошаркарите слават со народот на плоштадот Македонија

Дневник - 19.09.2011

Двокатниот панорамски автобус на македонската кошаркарска репрезентација пристигна на плоштадот Македонија во Скопје каде што ќе се одржи централната прослава на нивниот историски успех - четвртотот ...

Излези момче - кошаркарите пееја за своите фанови, плоштадот преполн

Канал5 - 19.09.2011

„Песната од соблекувалната“ беше поздравот од момците до илјадниците насобрани луѓе кои ги пречекаа на плоштадот во Скопје.

ФОТО: Од пречекот на македонските кошаркари (1 дел)

Дневник - 19.09.2011

Објавуваме дел од атмосферата низ скопските улици по кои минуваше даблдекерот со македонските кошаркарски репрезентативци.

Градот обоен во црвено и жолто - никој не бил вака пречекан

Канал5 - 19.09.2011

Со овации, аплауз од многу среќни лица беа дочекани кошаркарите. Влегоа низ Порта Македонија, кон централниот скопски плоштад. Цел град беше обоен во жолто црвена боја.

Кошаркарите ги обединија власта и опозицијата

Дневник - 19.09.2011

Нешто што за Македонија изгледаше научна фантастика, недостижна и неостварлива желба, им успеа на кошаркарските херои - ги натераа лутите противници од власта и од опозицијата заедно и во еден ритам ...

Македонија величествено ги пречека спортските херои

Deutsche Welle - 19.09.2011

Предводени од својот „војсководец“, Марин Докузовски македонските кошаркари го завршија походот на Европа. Беа моќни, беа храбри, беа величествени во победите и достоинствени во поразите.

Кошаркарите ги обединија граѓаните и политичарите

Канал5 - 19.09.2011

Најголемиот македонски хор им запеа. 12-те двометраши на бината пред масата која ги чествуваше. Со кратки пофалби за срдечниот пречек и скромни зборови за својата заслуга.

Пет илјади граѓани ги пречекаа кошаркарите на "Александар Велики"

Дневник - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром "Александар Велики" на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освoија 4.

Ајде сите на аеродром, улица или на плоштад - да ги пречекаме хероите

Дневник - 19.09.2011

Дваесет двокатни автобуси во девет часот од пред спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе ги превезат заинтерсираните граѓани до скопскиот аеродром, каде во 11 часот и 30 минути треба да притигнат ...

Кошаркарски херои и богови

Дневник - 19.09.2011

Членовите на македонската репрезентација во кошарка на европското првенство во Литванија заминаа како најдоброто од кошарката во Македонија.

Докузовски: Вие сте нашиот медал

Курир - 19.09.2011

Македонскиот селектор Марин Докузовски одржа многу емоционален говор пред насобраните фанови на нашата гордост на аеродромот Александар Велики во Скопје.

Видео: Хероите пристигнаа во Скопје

Курир - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани денеска им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром „Александар Велики“ на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освија четврото место на Европско ...

Докузовски: Овој пречек е подобар од кој било медал!

+инфо - 19.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски изрази воодушевување од атмосферата при пречекот на скопскиот аеродром. - Ние не бевме дома скоро еден месец.

Честитки од Демократскиот сојуз до кошаркарите

Курир - 19.09.2011

Демократскиот сојуз им го честита успехот на кошаркарите на македонската репрезентација на Европското првенство во кошарка, кое се одржа во Литванија.

Свечен пречек за македонските легенди и прослава на плоштадот „Македонија“

Спортски - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие, на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација по ...

Видео: Народот им возвраќа на кошаркарите за прекрасните моменти

Курир - 19.09.2011

Откако беа пречекани од повеќе до 5.000 граѓани на аеродромот „Александар Велики“ македонските кошаркари со двокатниот панорамски автобус се упатија кон Плоштадот Македонија.

Свечен пречек за македонските легенди и прослава на плоштадот „Македонија“

Таратур - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие, на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација по ...

Народот на плоштадот ги поздравува хероите

Курир - 19.09.2011

Македонските кошаркари штотуку пристигнаа на плоштадот Македонија во центарот на Скопје, каде што беа пречекани и поздравени од илјадници граѓани. Тие симболично поминаа низ триумфалната порта.

Триумфално низ Портата Македонија

Кирилица - 19.09.2011

Македонските кошаркарски херои пристигнаа на плоштадот Македонија минувајќи низ Портата Македонија, македонската Триумфална капија Илјадници македонски граѓани ги пречекаа македонските кошаркарски ...

Момент за историја: Леле што направивме

Кирилица - 19.09.2011

Големата победа во четвртфиналето против Литванија ќе биде запаметена во македонската спортска историја заедно со изјавата на Владо Илиевски за спортскиот коментатор Игор Трпевски, непосредно по ...

Македонските кошаркари пристигнаа на Александар Велики

Кирилица - 19.09.2011

Македонските кошаркари кои го освоија четвртото место на Европското првенство во Литавнија претпладнево со чартер лет од Каунас пристигнаа во Скопје На аеродромот „Александар Велики“ ги пречекаа ...

Кошаркарите пристигнаа на плоштадот Македонија

Кајгана - 19.09.2011

Македонските кошаркари пристигнаа на плоштадот Македонија, каде што се пречекани од илјадници граѓани. Атмосферата на плоштадот е еуфорична, а пред пристигнувањето во центарот на градот кошаркарите ...

Премиерот Груевски ги пречека кошаркарите

Курир - 19.09.2011

Илјадници граѓани, естрадни уметници, спортисти и државни функционери меѓу кои премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорѓе Иванов, ги пречекаа македонските кошаркари на плоштадот Македонија.

Докузовски:Не сакаме злато, вас ве сакаме!

Кајгана - 19.09.2011

„И злато да ни дадете не го сакаме, вас ве сакаме“, изјави тренерот на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски, од свечената бина на плоштадот Македонија, каде што се наоѓа со целиот ...

Македонските кошаркари пристигнаа во Скопје

Алфа - 19.09.2011

Македонските кошаркари кои го освоија четвртото место на Европското првенство во Литавнија претпладнево со чартер лет од Каунас пристигнаа во Скопје.

ФОТО: Македонските легенди пречекани од илјадници граѓани на плоштадот

Нетпрес - 19.09.2011

Околу 100.000 граѓани денеска ги пречекаа нашите кошаркарски херои на плоштадот “Македонија“. Откако слетаа на скопскиот аеродром “Александар Велики“ во 11.30 часот, кошаркарските легенди со ...

Видео: Македонија ги слави хероите

Таратур - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркари кои го освоија четврото место ...

Груевски и Иванов ги пречекаа кошаркарите на плоштадот

Нетпрес - 19.09.2011

Меѓу илјадниците граѓани и премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорѓе Иванов ги пречекаа македонските кошаркари на плоштадот Македонија.

Кошаркарите поздравени од повеќе стотина граѓани на „Александар Велики“

МРТ - 19.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација претпладнево допатуваа во Скопје од Каунас, каде на аеродромот „Александар Велики“ беа поздравени од неколку стотина граѓани.

Спектакуларен пречек на кошаркарите

Р.С.Европа - 19.09.2011

Илјадници граѓани заедно со македонските кошаркари денеска слават за освоеното четвртото место на Европското првенство во Литванија.

ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Еуфорија по пречекот на кошаркарите на скопскиот плоштад

+инфо - 19.09.2011

Македонските кошаркари пристигнаа на скопскиот плоштад каде илјадници Македонци во еуфорична атмосфера ги пречекаа со скандирање и овации.

Македонските кошаркари пречекани на „Александар Велики“ од преку 5.000 граѓани

Сител - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани денеска им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром „Александар Велики“ на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освија четврото место на Европско ...

Честитики од ракометната федерација за успехот на кошаркарите

Нетпрес - 19.09.2011

Ракометната федерација на Македонија се придружува кон бројните честитики до кошаркарската репрезентација и Кошаркарската Федерација за постигнатиот успех и пласманот на нашите кошаркари на ...

Свечен пречек за македонските кошаркари

Алфа - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација ...

Македонските кошаркари летаа под кодот „Macedonian pride“

Курир - 19.09.2011

Контролата за летање на Република Македонија соопшти дека повикувачкиот код за авионот со кој летаа македонските кошаркари бил „Macedonian pride“ (Македонска гордост).

Фото: Пречек на кошаркарите во општина Аеродром

Press24 - 19.09.2011

Општина Аеродром беше првата дестинација на македонските херои, по слетувањето на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по нивното враќање од европското првенство во ...

Видео: Кошаркарите пееја за фановите

Курир - 19.09.2011

На Интернет во текот на Евробаскетот можеа да се најдат многу видео-клипови од нашите кошаркари како во соблекувалната по натпреварите или во автобусот ја пеат добро познатата „Излези момче...“.

Анкета: Што им порачаа граѓаните на кошаркарите?

Курир - 19.09.2011

Десетици илјади граѓани денес на Плоштадот Македонија се собраа да им дадат почит на македонските кошаркари и да ги пречекаат по европското првенство во кошарка.

Фото: Славеничката торта на кошаркарите

Курир - 19.09.2011

Покрај величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци кои им го приредија 5.000 илјади љубители на кошарката од цела Македонија, „легендите“ добија и торта, подарок од ТАВ ...

Хероите пречекани од 5.000 граѓани

Кирилица - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани денеска им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром „Александар Велики“ на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освија четврото место на Европско ...

Политичките лидери упатија честитки кон кошаркарите

Курир - 19.09.2011

Македонските кошаркари кои денес на најдостоинствен начин беа пречекани, добија и честитки од политичките субјекти во државава.

Херои Ви благодариме! Добредојдовте дома

МРТ - 19.09.2011

Хероите се вратија дома. Репрезентативците први ги пречекаа семејствата, но веднаш штом нашите момчиња излегоа од терминалната зграда, атмосферата зовре.

„Добредојдовте дома херои“

Кајгана - 19.09.2011

Со натписи „Добредојдовте дома херои“, „Македонија ви благодариме“, овации и аплаузи од масовната публика, македонските кошаркари попладнево беа пречекани на плоштадот „Македонија“.

Докузовски: Ми беше чест да ја водам оваа репрезентација

Курир - 19.09.2011

Последен при прославата пред повеќеилјадната публика во центарот на Скопје излезе селекторот на четвртата европска кошаркарска сила, Марин Докузовски, кој не го криеше своето воодушевување.

Македонија величествено ги дочека новите идоли

Алфа - 19.09.2011

Илјадници граѓани во еуфорија ги пречекаа кошаркарските репрезентативци. Перо Антиќ, Мекејлеб, Самарџиски, Илиевски,Стојановски и останатите се новите идоли кои на Македонија и донесоа огромна радост.

Кошаркарите ги обединија власта и опозицијата на заедничка прослава

Сител - 19.09.2011

Македонската политичка историја речиси и да не памети демонстрирање отворено единство меѓу партиите. Онака како што доликува на една демократска држава, опозицијата и власта заеднички да учествуваат ...

До Литванија и назад

Алфа - 19.09.2011

Походот до четвртото место во кошаркарска Европа, не беше ниту малку лесен за дванаесеттемина македонски кошаркари и стручниот штаб.

Докузовски: Беше чест да се водат овие фантастични спортисти

+инфо - 19.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски со нескриена радост и воодушевување и се обрати на повеќеилјадната публика на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје.

Сепак, Литванија победила!

Кирилица - 19.09.2011

Теориите на заговор проработеа, ни подметнаа монтирано видео во вид на ТВ пренос, само за да помислиме дека сме ја победиле Литванија и само за да имаме оправдување за новите автобуси, фонтани и ...

Честитки од Демократскиот сојуз до Македонската кошаркарска федерација

МРТ - 19.09.2011

Демократскиот сојуз им го честита успехот на кошаркарите на македонската репрезентација на Европското првенство во кошарка, кое се одржа во Литванија.

Македонските кошаркари пречекани на „Александар Велики“ од преку 5.000 граѓани

МРТ - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани денеска им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром „Александар Велики“ на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освија четврото место на Европско ...

Докузовски: Вие сте нашиот медал

Кирилица - 19.09.2011

Селекторот на репрезентацијата Марин Докузовски одржа многу емотивен говор пред насобраните граѓани на аеродромот Александар Велики во Скопје Марин Докузовски најпрво се заблагодари на сите за ...

Кошаркарите пречекани од илјадници граѓани

Сител - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци кои го ...

Кошаркарите пречекани од илјадници граѓани

Алфа - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци кои го ...

Кошаркарите пречекани од илјадници граѓани

Press24 - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци На ...

Кошаркарите пречекани од илјадници граѓани

МРТ - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци кои го ...

Видео: Македонија ги слави хероите (фото)

Спортски - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркари кои го освоија четврото место ...

Видео: Народот на плоштадот ги поздрави хероите

Курир - 19.09.2011

Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските кошаркарски репрезентативци кои го ...

Докузовски: Не сакаме злато, вас ве сакаме!

МРТ - 19.09.2011

И злато да ни дадете не го сакаме, вас ве сакаме, изјави тренерот на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски, од свечената бина на плоштадот Македонија, каде што се наоѓа со целиот ...

Свечен пречек за македонските кошаркари

Сител - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација ...

Пречек и прослава за македонските легенди

Курир - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација ...

Пречек за македонските кошаркари и прослава на плоштадот „Македонија“

МРТ - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација ...

Честитки до кошаркарите за успехот на ЕП

Р.С.Европа - 19.09.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски упати честитка до селекторот и играчите на македонската кошаркарска репрезентација за освоеното четврто место на 37-то Европско првенство во Литванија.

Хероите пристигнуваат во 11.30

Кирилица - 19.09.2011

Македонските кошаркари се враќаат денес од Литванија, а Агенцијата за млади и спорт подготви програма за нивниот пречек На аеродромот Александар Велики кошаркарите ќе пристигнат во 11:30.

Свечен пречек за македонските легенди и прослава на плоштадот “Македонија“

Нетпрес - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие, на аеродромот “Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација по ...

Кошаркарите триумфално ќе минат низ Портата Македонија

Кајгана - 19.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација денеска ќе бидат организирано пречекани на скопскиот аеродром „Александар Велики“, додека централниот собир ќе се одржи на Плоштадот „Македонија“, ...

Македонија ги пречекува кошаркарските херои

+инфо - 19.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска треба да се врати во земјата по историски успешниот настап на Европското првенство во Литванија, каде го освоија одличното четврто место.

Свечен пречек за македонските кошаркари

Капитал - 19.09.2011

9:00- Тргнување на заинтересираните граѓани со двокатни автобуси кон аеродромот „Александар Велики“. 9:00 - Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Овации за Докузовски по завршувањето на пресот

Спортски - 19.09.2011

Македонскиот селектор Марин Докузовски на официјалниот прес по натпреварот доби невидени овации од сите новинари што беа во салата.

Докузовски: Малку ни фалеше да го исполниме сонот!

+инфо - 19.09.2011

На македонската кошаркарска репрезентација многу малку и фалеше да го надгради историскиот успех и со бронзен медал денеска да се врати во земјата.

Македонија на Евробаскет, од прв до последен ден (анализа)

Кајгана - 19.09.2011

Овие моменти, ако може така да се наречат, всушност траеа 17 дена. Да да, погодувате. Овој текст е наменет за нашата кошаркарска репрезентација која ни донесе толку многу радости.

Победнички мисли посветени на македонската кошаркарска репрезентација

Кафе пауза - 19.09.2011

Мотивацијата, желбата за успех и единството се клучот за успех во секој спорт. Во изминативе 18 дена тоа ни го докажаа нашите кошаркари на Европското првенство во кошарка, кое се одржа во Литванија.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Кошаркарските легенди слетаа на „Александар Велики“

+инфо - 19.09.2011

Македонските кошаркари тукушто пристигнаа на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Нив први ги пречекаа луѓето од кошаркарската федерација како и министерката за внатрешни работи Гордана ...

Македонските кошаркарски легенди пристигнаа во Скопје

Нетпрес - 19.09.2011

Околу 11.30 часот македонските кошаркарски легенди пристигнаа на скопскиот аеродром “Александар Велики“ предводени од капитенот Перо Антиќ.

Пречек на кошаркарите

Р.С.Европа - 19.09.2011

Денеска пречек на кошаркарите со чии успеси изминативе денови живееше цела Македонија. Македонија ги дочекува кошаркарите, кои постигнаа историски успех на ЕП во Литванија, освојувајќи го четвртото ...

Македонските кошаркари пристигнаа во Скопје

Сител - 19.09.2011

Македонските кошаркари кои го освоија четвртото место на Европското првенство во Литавнија претпладнево со чартер лет од Каунас пристигнаа во Скопје.

Хероите пристигнаа во Скопје

Курир - 19.09.2011

Македонските кошаркари штотуку пристигнаа на Аеродромот „Александар Велики“. На аеродромот се собрани огромен број на граѓани кои пристигнаа организирано со новите авотбуси на ЈСП.

Кошаркарските херои пречекани на „Александар Велики“

+инфо - 19.09.2011

Во еуфорична атмосфера предизвикана од неколку илјади фанови, со навивачки песни и со пароли: „Шампиони, шампиони!“ и „Македонија, Македонија!“ на скопскиот аеродром „Александар Велики“ претпладнево ...

Кошаркарите слетаа и се упатија кон Скопје

Кајгана - 19.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација претпладнево допатуваа во Скопје од Каунас, каде на аеродромот „Александар Велики“ беа поздравени од неколку стотина граѓани.

Едно срце имаме, за Македонија

Вечер Прес - 19.09.2011

Уште на аеродромот "Александар Велики" голем број граѓани ги пречекаа репрезентативците, кои потоа со автобус ја продолжија славеничката обиколка низ Скопје, за да пристигнат на плоштадот ...

Селекторот Докузовски: Не ни треба медал, вие сте нашиот медал

Точка - 19.09.2011

Селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација, Доктор Марин Докузовски одража многу емоционален говор пред насобраните фанови на нашата гордост на аеродромот Александар Велики во Скопје.

Честитики од ракометната федерација за успехот на кошаркарите

Точка - 19.09.2011

Ракометната федерација на Македонија се придружува кон бројните честитики до кошаркарската репрезентација и Кошаркарската Федерација за постигнатиот успех и пласманот на нашите кошаркари на ...

Македонските кошаркарски легенди пристигнаа во Скопје

Точка - 19.09.2011

Околу 11.30 часот македонските кошаркарски легенди пристигнаа на скопскиот аеродром “Александар Велики“ предводени од капитенот Перо Антиќ.

Македонските кошаркари пречекани на Александар Великии од преку 5.000 граѓани

Вечер Прес - 19.09.2011

Повеќе од 5.000 граѓани денеска им приредија величествен пречек на скопскиот аеродром Александар Великии на македонските кошаркарски репрезентативци кои го освија четврото место на Европско првенство ...

Македонија величествено ги дочека новите идоли

Sky - 19.09.2011

Илјадници граѓани во еуфорија ги пречекаа кошаркарските репрезентативци. Перо Антиќ, Мекејлеб, Самарџиски, Илиевски,Стојановски и останатите се новите идоли кои на Македонија и донесоа огромна радост.

Свечен пречек за македонските легенди и прослава на плоштадот “Македонија“

Точка - 19.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие, на аеродромот “Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација по ...

ФОТО/ВИДЕО: Македонските легенди пречекани од илјадници граѓани на плоштадот

Точка - 19.09.2011

Околу 100.000 граѓани денеска ги пречекаа нашите кошаркарски херои на плоштадот “Македонија“. Откако слетаа на скопскиот аеродром “Александар Велики“ во 11.30 часот, кошаркарските легенди со ...

Груевски и Иванов ги пречекаа кошаркарите на плоштадот

Точка - 19.09.2011

Меѓу илјадниците граѓани и премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорѓе Иванов ги пречекаа македонските кошаркари на плоштадот Македонија.

Илиевски: Леле луѓе што направивме!!!

Точка - 19.09.2011

Најпознатата фраза која доаѓа од Литванија заедно со нашите кошаркари е онаа на Владо Илиевски „Леле луѓе што направивме!!!“, а македонските фанови истата ја надополнија и усовршија.

Не донесовме бронза, но ја освоивме Европа

Вечер Прес - 19.09.2011

Македонија беше во центарот на вниманието на целото првенство и воопшто не треба да жалиме што не успеавме да ја совладаме Русија во малото финале и покрај тоа што имавме големи шанси за победа.

Кошаркарите со двокатен автобус низ порта „Македонија“

Н.Македонија - 19.09.2011

Со двокатен автобус по улиците на Скопје и поминување низ триумфалната порта, ова е дел од сценариото за пречек на македонската кошаркарска репрезентација денеска, по враќањето на спортските херои од ...

До победата и по неа

Н.Македонија - 08.09.2023

Денеска е 8 Септември, празник на државноста, ден кога се сумираат резултатите, кога се анализираат перспективите. Политичарите ќе си го кажат своето, народот си има свое мислење, при што не секогаш доаѓа до совпаѓање во ставовите, но таков е ...

Македонија домаќин на кошаркарските квалификации за ЛОИ?

Н.Македонија - 19.09.2011

Досега неофицијално кандидатури најавиле Порторико, Венецуела и Литванија, а ФИБА-Европа пријави за организација на квалификацискиот турнир ќе прима по 3 октомври Публиката во Литванија беше шести ...

Литванија петта, Србија осма

Н.Македонија - 19.09.2011

Во пресрет на големото финале на Европското првенство во кошарка во Литванија, конечниот пласман на репрезентации од петтото до осмото место се комплетира во саботата, по што домаќинот на ЕП, ...

Бајката наречена Македонија

Н.Македонија - 19.09.2011

Евробаскетот во Литванија го обележа една мала земја со големо срце, чија кошаркарска приказна ќе се памети и ќе се прераскажува на идните генерации низ цела кошаркарска Европа Вие сте најголемиот ...

Денеска е гордост да се биде Македонец!

Идивиди - 19.09.2011

Ништо подобро не може да ја долови атмосферата со која ги дочекавме нашите херои, од говорот на нивниот тренер и водич Марин Докузовски. - Вчера по поразот од Русија ни беше многу тешко.

Македонските кошаркари пристигнаа во Скопје

Идивиди - 19.09.2011

Македонските кошаркари кои го освоија четвртото место на Европското првенство во Литванија претпладнево со чартер лет од Каунас пристигнаа во Скопје.

Кошаркарите пречекани од илјадници граѓани

Идивиди - 19.09.2011

Скопје, 19 септември 2011 (МИА) - Илјадници граѓани денеска на аеродормот „Александар Велики“, низ улиците на Скопје и на плоштадот „Македонија“, им приредија величествен пречек на македонските ...