TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина пред поделба, референдум за отцепување на источните делови

А1 - 28.11.2004

На блокадата на институциите на власта, на кои повика лидерот на опозицијата Виктор Јушченко - неговиот противник про-рускиот премиер Виктор Јанукович и лидерите на источните региони одговорија со барање за автономија од централните власти во Киев.

Јушченко сака повторување на вториот круг на 12 декември

А1 - 27.11.2004

Кандидатот на опозицијата за претседател на изборите во Украина Виктор Јушченко изјави дека сака вториот круг од изборите да се повтори на 12 декември. „Три седмици по вториот изборен круг, одржан на 21 ноември, сметаме дека е коректен датум за организирање нов - втор круг“, изјави Јушченко по ...

Десант на европските лидери во Киев

Утрински - 27.11.2004

Опозицијата ги блокираше трите најважни згради во Киев, но не се обиде да влезе во нив Поради руската поддршка на Јанукович, опозицијата демонстрира пред руската амбасада во Киев, а во Лавов нацртаа кукести крстови на зградата на Рускиот културен центар ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - ...

Солана ги смирува Украинците

Дневник - 27.11.2004

ПО МАСОВНИТЕ ДЕМОНСТРАЦИИ ПОРАДИ ИЗБОРНИОТ ФАЛСИФИКАТ рховниот суд на Украина завчера забрани официјално објавување на резултатите до 29 ноември, кога ќе се разгледува жалбата на Јушченко Украинскиот претседател Леонид Кучма вчера побара од стотиците илјади демонстранти да се смират и да ги ...

ЕУ, Русија и Кучма ќе преговараат со Јушченко и Јанукович за изборната криза

Вест - 27.11.2004

КИЕВ, 27 ноември (АП) - Претседателот Леонид Кучма вчера се сретна со лидерот на опозицијата Виктор Јушченко во присуство на премиерот Виктор Јанукович и неколку европски претставници и руски за да направат на КИЕВ, 27 ноември (АП) - Претседателот Леонид Кучма вчера се сретна со лидерот на ...

Се уште не се гледа крајот на непрекинатите деноноќни протести во повеќе градови во Украина

Канал5 - 27.11.2004

Светлото на крајот од тунелот можеби се: Синоќешниот договор на претседателските ривали, денешната вонредна парламентарна седница и одлучувањето на Врховниот суд по жалбите на опозицијата в понеделник. Синоќа беше договорено да се избегнува употреба Светлото на крајот од тунелот можеби се: ...

Компликуваната украинска †географија"

Утрински - 27.11.2004

Различни заднини на судирот во Украина кој, според некои, е верски, клановски и историски Во мнозинството новински извештаи од денешна Украина со право се говори за тоа дека дошло до судир, па и можен раскол меѓу западниот и источниот дел.

Опозицијата го стега обрачот!

Вечер Прес - 27.11.2004

КИЕВ, 27 НОЕМВРИ (МИА) - Опозицијата во Украина вчера ги блокира зградите на претседателската и владината администрација, со што се парализира дејноста на кабинетите. Десетици илјади демонстранти, приврзаници на опозицискиот лидер Виктор Јушченко, го опколија целиот кварт каде што се наоѓа ...

Канада ја поздрави одлуката на украинскиот Врховен суд

А1 - 26.11.2004

Канада ја поздрави одлуката на украинскиот Врховен суд да го забрани публикувањето на оспоруваните резултати од претседателските избори до завршно разгледување на сите жалби и барања, соопшти канадскиот вицепремиер Ен Меклејн по неделното заседание на Владата во Отава.

Опозицијата во Украина ги блокира претседателскиот и владиниот кабинет

А1 - 26.11.2004

Опозицијата во Украина денска ги блокира зградите на претседателската и владината администрација, со што се парализира дејноста на кабинетите. Десетици илјади демонстранти, приврзаници на опозицискиот лидер Виктор Јушченко, го опколија целиот кварт каде што се наоѓа резиденцијата на претседателот и ...

Лех Валенса допатува во Киев да му помогне на Јушченко

Утрински - 26.11.2004

Политичката ситуација во Украина не само што не се смирува туку станува уште покомплицирана Министерот за одбрана на Русија Иванов ги негираше тврдењата дека во Киев стигнале руски специјалци ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Еден ден по официјалното објавување на претседателските ...

Со општ штрајк против фалсификатот

Дневник - 26.11.2004

КРИЗА ВО УКРАИНА - Јас и моите луѓе ќе бидеме тука, дури и да останеме сами, нема да си заминеме до победата - им изјави Јушченко на околу 100.000 Украинци Лидерот на украинската опозиција, Виктор Јушченко, вчера објави дека стотици илјади Украинци со општ штрајк и блокади на патиштата ќе се борат ...

Украинската опозиција со штрајкови ќе ја блокира земјата

Вест - 26.11.2004

КИЕВ, 26 ноември (АП) - Опозициониот кандидат Виктор Јушченко вчера поднесе барање до Врховниот суд на Украина да ги прогласи резултатите од претседателските избори за невалидни, пренесе новинската агенци КИЕВ, 26 ноември (АП) - Опозициониот кандидат Виктор Јушченко вчера поднесе барање до ...

Јушченко предупреди на опасност од граѓанска војна

А1 - 25.11.2004

Лидерот на укринската опозиција Виктор Јушченко предупреди дека на земјата и се заканува опасност од граѓанска војна, поради одлуката на централната изборна комисија за победник на претседателските избори да го прогласи премиерот Виктор Јанукович.

САД не ги прифаќаат резултатите од изборите во Украина

А1 - 25.11.2004

„Соединетите Американски Држави не ги прифаќаат за легитимни официјалните резултати од претседателските избори во Украина“, изјави синоќа американскиот државен секретар Колин Пауел. Тој додаде дека се уште не е доцна власта да изнајде решение што ќе ја почитува волјата на народот.

Путин го поздрави Јанукович по повод неговиот избор за претседател

А1 - 25.11.2004

Рускиот претседател Владимир Путин упати поздрави до Виктор Јанукович по повод неговиот избор за претседател на Украина, соопшти прес - службата на Кремљ. „Украинскиот народ го направи својот избор, избор во полза на стабилноста, зацрвстувањето на државноста и понатамошниот развој на демократските ...

Кривична пријава против приврзаниците на Јушченко

А1 - 25.11.2004

Украинската полиција денеска поднесе кривична пријава поради обидот за заземање на претседателската палата во вторникот вечерта. Во соопштението од полицијата не е наведено против кого е поднесена пријавата. Откако лидерот на опозицијата Виктор Јушченко симболично „положи претседателска заклетва“, ...

Украинска Студена војна

Дневник - 25.11.2004

ПО КОНТРОВЕРЗНИТЕ ИЗБОРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ Не само што Солана очекува крвави судири во студениот Киев, туку и Русија и Западна Европа се однесуваат како во времето на Студената војна Снегот и студот не им пречеа на десетици илјади Украинци трет ден да демонстрираат против фалсификатот на ...

ЈУШЧЕНКО НАЈАВИ ПРОТЕСТИ СЕ ДОДЕКА НЕ БИДЕ ПРИЗНАТА НЕГОВАТА ИЗБОРНА ПОБЕДА

Канал5 - 25.11.2004

Украинскиот опозициски лидер Виктор Јушченко денеска изјави дека продолжуваат масовните протести поради вчера објавените резултати, според кои, во претседателската трка победник е актуелниот премиер Виктор Јанукович. Пред околу 100 илјади демонс Украинскиот опозициски лидер Виктор Јушченко денеска ...

Путин и Сорос се борат за превласт во Украина?

Време - 25.11.2004

ПО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ Украинската опозиција ги обвини властите дека подготвуваат насилно разбивање на масовните протести на граѓаните собрани пред претседателската резиденција во центарот на главниот град Киев. Опозицијата бара од властите да признаат дека ги наместиле претседателските избори, ...

Украина со тројца претседатели

Утрински - 25.11.2004

Неизвесна ситуацијата во Украина и по објавувањето на официјалните изборни резултати според кој победник е Виктор Јанукович Централната изборна комисија соопшти дека Виктор Јанукович добил 49,52, а Виктор Јушченко 46,66 отсто од гласовите ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Откако ги ...

ПУТИН ГО ПОЗДРАВИ ИЗБОРОТ НА ЈАНУКОВИЧ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УКРАИНА

Канал5 - 25.11.2004

Рускиот претседател Владимир Путин упати поздрави до Виктор Јанукович по повод неговиот избор за претседател на Украина, соопшти прес - службата на Кремљ. “Украинскиот народ го направи својото избор, избор во полза на стабилноста, зацрвстувањет Рускиот претседател Владимир Путин упати поздрави до ...

Кучма побара преговори, опозицијата бара нови избори

Вест - 25.11.2004

КИЕВ, 25 ноември (Ројтерс) - Украинските власти очекуваа да се соочат со либералната опозиција додека се подготвуваа да ги објават резултатите од спорните избори кои најверојатно ќе предизвикаат реакција КИЕВ, 25 ноември (Ројтерс) - Украинските власти очекуваа да се соочат со либералната опозиција ...

Можно е воведување вонредна состојба?!

Вечер Прес - 25.11.2004

КИЕВ, 23 НОЕМВРИ(МИА). - Опозицискиот претседателски кандидат Виктор Јушченко, кој вчера се прогласи за нов претседател на Украина, ги повика силите за безбедност да не преземаат акции против неговите приврзаници кои протестираат во Киев.

Виктор Јанукович денеска свика владина седница

А1 - 24.11.2004

Украинскиот премиер Виктор Јанукович денеска свика владина седница, што и претставува прва официјална реакција од почетокот на политичкиот хаос во државата. Седницата се одржува во услови кога на улиците на Киев се наоѓаат илјадници приврзаници на опозицијата, кои ги блокираа булеварите во градот.

Западна Украина ќе се отцепи?!

Дневник - 24.11.2004

КРИЗА ПО ИЗБОРНИОТ ФАЛСИФИКАТ Киев и неколку градови во западна Украина најавија дека нема да го признаат Јанукович за претседател и оти ќе прогласат регионална независност ако не биде поништен фалсификатот Десетици илјади Украинци вчера маршираа од центарот на Киев до парламентот, очекувајќи ...

На Украина и се закануваат со изолација

Утрински - 24.11.2004

Покрај опозицијата, и Запад врши силен притисок врз Виктор Јанукович, победникот на украинските претседателски избори Ако не се поништи победата на Јанукович, САД ќе ги укинат воената и економска помош и ќе ги блокираат приватните сметки на оние што учествуваа во фалсификувањето на изборите ОД ...

ЈАНУКОВИЧ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ПРИЗНАЕ ИЗБОРЕН ПОРАЗ САМО ВРЗ ОСНОВА НА ЗАКОНСКО РЕШЕНИЕ

Канал5 - 24.11.2004

Украинскиот премиер Виктор Јанукович, кој беше прогласен за победник на претседателските избори, изјави дека би го признал поразот само врз основа на законско решение. На денешната владина седница тој рече дека го почитува законот и доколку така Украинскиот премиер Виктор Јанукович, кој беше ...

Драматичен судир на истокот и западот во Украина

Утрински - 24.11.2004

АНАЛИЗА Димитар Чулев Масата од двесте илјади приврзаници на опозицискиот кандидат за иден претседател на Украина, Виктор Јушченко, и оцените од Запад дека изборите во вториот круг во неделата не биле демократски, најавуваат можно радикално решение за изборот на шеф на државата во Украина во ...

Украинскиот парламент ќе реши кој победи на изборите

Вест - 24.11.2004

Седницата на парламентот беше свикана под притисок на симпатизерите на либералниот противкандидат Виктор Јушченко кој тврди дека власта ги наместиола изборите, а 200 илјади души вчера се собраа во центарот на Киев КИЕВ, 24 ноември (АП) - Украинскиот парламент вчера ја почна специјалната седница ...

Цели градови не признаваат избори

Вечер Прес - 24.11.2004

КИЕВ, 24 НОЕМВРИ - Градските совети на украинските градови : Киев, Лвов, Виница, Ивано-Франквск, Тернопол и други, одбија да ги признае официјалните резултати од претседателските избори и за победник го прогласија прозападниот кандидат, Виктор Јушченко, јави украинскиот телевизиски "Канал-5".

ЕУ,САД, ОБСЕ: „Изборите во Украина не се според меѓународните стандарди“

А1 - 23.11.2004

Европската унија (ЕУ), Соединетите Американски Држави (САД) и ОБСЕ, сметаат дека претседателските избори во Украина не биле во согласност со меѓународните стандарди, и го повикаа официјален Киев уште еднаш да го разгледа начинот на кој беа одржани и броењето на гласовите.

Демонстрации на плоштадот во Киев

А1 - 23.11.2004

Стотина илјади демонстранти се собраа денеска на плоштадот на независноста во Киев на повик на опозицијата, протестирајќи против резултатите од претседателските избори од неделата. Демонстрантите, како што пренесуваат агенциите, и натаму пристигнуваат на плоштадот каде опозицијата протестира повеќе ...

Германија бара преиспитување на изборите во Украина

А1 - 23.11.2004

Кандидатот на опозицијата на претседателските избори во Украина Виктор Јушченко ги повика собраните стотина илјади негови приврзаници на плоштадот во Киев на мирни демонстрации пред зградата на Парламентот. „Заедничките протестни дејствија ќе донесат политички успех.

Премиерот победи со фалсификат

Дневник - 23.11.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ ВО УКРАИНА Десетици илјади опозиционери ќе останат на централниот плоштад во Киев се додека не биде потврдена победата на нивниот кандидат Јушченко Украинскиот премиер Виктор Јанукович официјално е прогласен за победник на претседателските избори во Украина, но набљудувачите ...

Виктор Јанукович пие шампањско, опозицијата протестира

Утрински - 23.11.2004

По пребројувањето на 98 отсто од гласовите, извесен победникот на претседателските избори во Украина Андреј Гусак, лидер на организацијата "Пора° која е ударниот одред на опозицијата, тврди дека е против насилство и дека не е добиен ниту еден долар од Запад во што никој не верува Од нашиот дописник ...

Премиерот Јанукович води, украинската опозиција вели изборите се наместени

Вест - 23.11.2004

КИЕВ, 23 ноември (АП) - Пред да бидат целосно добројани сите гласови украинскиот премиер Виктор Јанукович во текот на вчерашниот ден одржуваше мала предност во тесната претседателска трка, за која европските КИЕВ, 23 ноември (АП) - Пред да бидат целосно добројани сите гласови украинскиот премиер ...

Продолжуваат протестите во Украина по ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ

Канал5 - 23.11.2004

Кандидатот на опозицијата на претседателските избори во Украина Виктор Јушченко ги повика собраните стотина илјади негови приврзаници на плоштадот во Киев на мирни демонстрации пред зградата на Парламентот. “Заедничките протестни дејствија ќе д Кандидатот на опозицијата на претседателските избори ...

Јушченко обвинува за фалсификат на изборите во Украина

А1 - 22.11.2004

Прозападниот опозициски украински лидер Виктор Јушченко ја повика Европа да изврши притисок врз украинската власт да го признае поразот на вчерашниот втор круг претседателски избори во земјата. „Денес повеќе од секогаш се надевам на меѓународното внимание кое треба да се насочи кон таа измама“, ...

Украина бира нов претседател

Вест - 22.11.2004

КИЕВ, 22 ноември (Ројтерс) - Украинците вчера гласаа за нов претседател со можноста да избираат меѓу премиерот, кој ја има поддршката од Русија, и прозападниот либерал кои се во тесна трка за која многумина се плашат дека би можела да прерасне во нереди.

Опозицијата најавува "костенова револуција"

Утрински - 22.11.2004

По одржувањето на вториот круг претседателски избори во Украина Од наШит дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Вчера во Украина се одржа вториот круг претседателски избори на кои околу 36 милиони гласачи избираа еден од двајцата Виктори, меѓу актуелниот премиер Јанукович и поранешниот премиер и лидер ...