TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ештон и Филе да дојдат во Грција и во Македонија

Н.Македонија - 13.11.2010

Ќе има ли интензивирање на преговорите за името по јасната порака од ЕУ дека без решение на проблемот нема датум за преговори? За МНР одговорот на ова прашање зависи од волјата на Атина, зашто ...

Поради Кипар, Турција е далеку од ЕУ

Утрински - 12.11.2010

Брисел - Еврокомесарот за проширување Штефан Филе предупреди дека може да дојде до „катастрофа“ во процесот на присоединување на Турција кон ЕУ поради проблемот со Кипар, пренесе турскиот телевизиски ...

Македонија бара ЕУ да се вклучи во спорот за името

Телма - 12.11.2010

Македонија бара Европската унија да се вклучи во решавањето на спорот со Грција околу уставното име Република Македонија.

Филе охрабрен од дијалогот Груевски - Папандреу

Сител - 12.11.2010

Решавањето на билатералниот проблем кој Македонија го има со Грција е основната пречка за започнување на преговорите со Европската унија и ме прави оптимист тоа што на ова прашање подеднакво му се ...

Филе: Билатералниот проблем со Грција е единствената пречка

Курир - 12.11.2010

- Решавањето на билатералниот проблем кој Македонија го има со Грција е основната пречка за започнување на преговорите со Европската унија и ме прави оптимист тоа што на ова прашање подеднакво му се ...

Филе се нуди за посредник за името

Утрински - 11.11.2010

Брисел - Билатералните спорови не треба да ги закочуваат интеграциските процеси, порача еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент.

Филе: Можно е заради Кипар да пропадне процесот на просоединување на Турција кон ЕУ

Кирилица - 11.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе предупреди дека може да дојде до „катастрофа“ во процесот на присоединување на Турција кон ЕУ заради проблемот со Кипар, пренесе турскиот телевизиски канал ...

Можно е заради Кипар да пропадне процесот на просоединување на Турција кон ЕУ

МРТ - 11.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе предупреди дека може да дојде до „катастрофа“ во процесот на присоединување на Турција кон ЕУ заради проблемот со Кипар, пренесе турскиот телевизиски канал ...

Постои можност Турција да не влезе во ЕУ заради Кипар

Курир - 11.11.2010

Може да дојде до „катастрофа“ во процесот на присоединување на Турција кон ЕУ заради проблемот со Кипар, претупредува еврокомесарот за проширување – Штефан Филе.

Филе: Нема план „Б“ за Македонија

Deutsche Welle - 10.11.2010

Еврокомесарот Филе со порака-не постои план „Б“ за Македонија, таа мора да најде решение за спорот за името, а до Грција-од нејзината позиција за ова прашање ќе се суди нејзината визија за земјите од ...

Филе е подготвен да помогне во спорот со името доколку

Р.С.Европа - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изрази подготвеност заедно со претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо да дадат свој придонес во преговорите за спорот со името меѓу ...

Филе: Албанија мора да стави крај на политичката криза

Р.С.Европа - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска дека Албанија за да добие статус кандидат за членство во ЕУ треба прво да ја реши внатреполитичката криза.Опозициската Социјалистичката партија ...

Македонија - Препораката останува, реформите се со несоодветно темпо

Вест - 10.11.2010

Европската комисија вчера ја повтори одлуката дека Македонија е подготвена да почне преговори за членство во Европската унија.

Нема план „Б“ за патот на Македонија кон ЕУ

Идивиди - 10.11.2010

Брисел, 9 ноември 2010 (МИА) - Еврокомесарот Штефан Филе пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, изјави дека не го изгубил ентузијазмот кога станува збор за можното решение за ...

Филе: Изборите во БиХ даваат можност да се донесе одлука за иднината

Алфа - 10.11.2010

Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе изјави дека изборите им даваат можност на луѓето да одлучат каква иднина сакаат за себе и идните генерации.

Филе го предупреди Балканот дека ЕК строго инсистира на реформи

Форум - 10.11.2010

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе ги предупреди земјите кои сакаат прием во Европската унија, дека Европската комисија сега веќе ќе инсистира на спроведување на реформите „Барањата се ...

Филе: Билатералните спорови да не ја кочат евроинтеграцијата

Алсат-М - 10.11.2010

Билатералните спорови не треба да ги закочуваат интегративните процеси, туку да бидат решени од засегнатите страни, во духот на добрососедството, земајќи ги предвид вкупните интереси, вклучително и ...

Филе: Босна самата си ја гради својата иднина

Дневник - 10.11.2010

Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, изјави дека изборите им дадоа можност на жителите на БХ да одлучат каква иднина сакаат за себе и идните генерации .

Филе: Нема план „Б“ за Македонија во ЕУ

Кирилица - 10.11.2010

Еврокомесарот Штефан Филе вечерва пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, изјави дека не го изгубил ентузијазмот кога станува збор за можното решение за спорот со името, кој го ...

Филе: Изборите во БиХ даваат можност да се донесе одлука за иднината

Сител - 10.11.2010

Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе изјави дека изборите им даваат можност на луѓето да одлучат каква иднина сакаат за себе и идните генерации.

Филе: Билатералните спорови да не ја кочат евроинтеграцијата

Кирилица - 10.11.2010

Билатералните спорови не треба да ги закочуваат интегративните процеси, туку да бидат решени од засегнатите страни, во духот на добрососедството, земајќи ги предвид вкупните интереси, вклучително и ...

Филе: Билатералните спорови да не ја кочат евроинтеграцијата

Сител - 10.11.2010

Билатералните спорови не треба да ги закочуваат интегративните процеси, туку да бидат решени од засегнатите страни, во духот на добрососедството, земајќи ги предвид вкупните интереси, вклучително и ...

Филе: Албанија за во ЕУ прво мора да ја реши внатрешнополитичката криза

Кирилица - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе ијави денеска дека Албанија прво треба да ја реши внатрешнополитичката криза, за да може да добие статус на кандидат за влез во ЕУ Филе, по повод ...

Билатералните спорови да не ја кочат евроинтеграцијата

МРТ - 10.11.2010

Билатералните спорови не треба да ги закочуваат интегративните процеси, туку да бидат решени од засегнатите страни, во духот на добрососедството, земајќи ги предвид вкупните интереси, вклучително и ...

Албанија прво мора да ја реши внатрешнополитичката криза за да може да добие статус кандидат за член

МРТ - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе ијави денеска дека Албанија прво треба да ја реши внатрешнополитичката криза, за да може да добие статус на кандидат за влез во ЕУ.

Нема план "Б" за патот на Македонија кон ЕУ

Вечер Прес - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе не го изгубил ентузијазмот за можно решение за спорот со името, кој го блокира патот на Македонија кон Европската унија.

За патот на Македонија кон ЕУ нема план „Б“

Курир - 10.11.2010

Еврокомесарот Штефан Филе вчера му порача на премиерот Никола Груевски дека треба да знае дека за Македонија на патот кон Европската Унија нема план „Б“, а за Папандреу нагласи дека тој наскоро ќе ...

Филе: Билатералните спорови не треба да ги кочат евроинтегративните процеси

Курир - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе кој синоќа пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ја претстави Стратегијата за проширување на ЕУ и одговараше на пратенички прашања, ...

Филе: Албанија мора да ја реши внатрешната политичка криза

Курир - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска, дека Албанија мора да ја реши внатрешно политичката криза, за да може да добие статус на кандидат за влез во ЕУ.

Филе го предупреди Балканот дека ЕК строго инсистира на реформи

Макфакс - 10.11.2010

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе ги предупреди земјите кои сакаат прием во Европската унија, дека Европската комисија сега веќе ќе инс...

Филе - ЕК инсистира на спроведување на реформите

Inpress - 10.11.2010

Брисел, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Европската комисија ќе инсистира на спроведување на реформите за земјите кои сакаат прием во Европската унија, изјавил Европскиот комесар за проширување Штефан Филе.

Генерален став на европската влада за напредокот на Македонија

А1 - 09.11.2010

Во Брисел се одржува прес конференција на која Еврокомесарот за проширување Штефан Филе - го презентира годишниот извештај за напредокот на секоја од земјите аспиранти за членство во ЕУ.

Филе: Потребно е решение на спорот за името

А1 - 09.11.2010

Македонија се уште е подготвена да започна преговори со ЕУ но мора да го реши спорот за името, вака кусо комесарот Филе ја презентираше Македонија пред европската јавност попладнево во Брисел.

ЕК: Македонија да внимава на изјавите за спорот со името

Р.С.Европа - 09.11.2010

Според првичните информаци за делови од Извешатајот за напредокот на Македонија , што денеска треба да го објави еврокомесарот за проширување Штефан Филе на прес-конференција во Брисел, Европската ...

Филе: Хрватска е во последна фаза од преговорите

Р.С.Европа - 09.11.2010

Хрватска влезе во последната фаза на на преговорите за членство во Европската Унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денешната пресконфернција во Брисел.

Соопштен извештајот на ек - нема датум без решение на спорот со грција

Телма - 09.11.2010

Со долго излагање на аргументите зошто проширувањето на Eвропската унија треба да продолжи и зошто тоа е од големо значење за самите земји членки на Европската унија, комесарот за проширување Штефан ...

Филе: Нема план „Б“ за патот на Македонија кон ЕУ

Форум - 09.11.2010

Еврокомесарот Штефан Филе пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, изјави дека не го изгубил ентузијазмот кога станува збор за можното решение за спорот со името, кој го блокира ...

Филе: Нема план „Б“ за патот на Македонија кон ЕУ

Сител - 09.11.2010

Еврокомесарот Штефан Филе вечерва пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, изјави дека не го изгубил ентузијазмот кога станува збор за можното решение за спорот со името, кој го ...

Филе: Политичките критериуми задоволителни, пречка името

eReporter - 09.11.2010

Македонија заслужува да почне преговори за членство, но Европската Комисија повторно, една година откако даде слична препорака за земјата, сепак се уште не го определи датумот за старт на пристапите ...

ЕК не потврди ниту одрече за тајни преговори меѓу Филе и Турција

МРТ - 08.11.2010

Европската комисија не потврди ниту одрече денеска за тајни преговори меѓу комесарот за проширување Штефан Филе и турски владини претставници со цел да се даде импулс во преговорите за членство на ...