TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија избира претседател и градоначалници

А1 - 05.04.2009

Македонија денеска го избира својот четврти претседател, како и градоначалници во преостанатите 43 општини и во градот Скопје.

Скопјани избираат градоначалник и претседател на државата

А1 - 05.04.2009

Во скопската општина Центар, во избирачкото место 2831, гласањето утрово започна навреме, во седум часот, без никакви проблеми.

Иванов води на изборите во Македонија

BBC - 05.04.2009

Конзервативниот кандидат за претседател на Македонија, Ѓорѓи Иванов убедливо води во вториот круг од изборите, јавуваат изборните власти.

СДСМ: Истите забелешки како и во првиот круг

Вест - 05.04.2009

Скопје, 5 април - Денешниот круг избори измина во релативно добар ред, но со исти забалешки како и во првиот круг, оцени Ѓунер Исмаил, шеф на Изборниот штаб на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир ...

Започна Вториот круг претседателски и локални избори

Телма - 05.04.2009

Македонија денеска го избира својот четврти претседател, како и градоначалници во преостанатите 43 општини и во градот Скопје.

ДИК: Одѕивот до 13 часот околу 20 проценти

Алсат-М - 05.04.2009

На денешните претседателски избори до 13 часот на гласање излегле 310.818 избирачи или 19,53 проценти На првиот круг од претседателските избори процентот на излезност за истиот период бил 26,24 проценти, ...

Гласачките места затворени, почнува пребројувањето

Алсат-М - 05.04.2009

Во 19 часот се затворија избирачките места на кои денеска македонските граѓани гласаа на четвртите претседателски и петти локални избори.

СДСМ: Вториот круг во мирна атмосфера, но нефер

Алсат-М - 05.04.2009

Денешниот круг избори измина во релативно добар ред, но со исти забелешки како и во првиот круг, оцени Ѓунер Исмаил, шеф на Изборниот штаб на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски.

Димовски: Цензусот е постигнат

Алсат-М - 05.04.2009

Исполнет е цензусот од 40 проценти излезност на гласачите потребен за избор на претседател на Република Македонија, соопшти вечерва на прес-конференција Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ...

Претседателски и локални избори 2009

Алсат-М - 05.04.2009

Граѓаните на Република Македонија денеска по четврти пат на непосредни избори избираат шеф на државата, и градоначалници Новиот претседател во второт круг ќе се избира меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ...

Излезноста во вториот круг 43%

Вест - 05.04.2009

Скопје, 5 април - Претседателскиот кандидат на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов со освоени 403.108 гласови во вториот круг од изборите за шеф на државата, убедливо води пред противкандидатот ...

Гаспарович победи во вториот круг на претседателските избори во Словачка

Форум - 05.04.2009

Во вториот круг од претседателските избори во Словачка победи актуелниот шеф на државата Иван Гаспарович Како што соопшти државната изборна комисија, 68-годишниот правник освоил повеќе од 55 насто од гласовите.

Македонија избира претседател и градоначалници

Макфакс - 05.04.2009

Македонија денеска го избира својот четврти претседател, како и градоначалници во преостанатите 43 општини и во градот Скопје.

ДИК: До 13 часот 19,53 отсто од граѓаните гласале за претседател

Нетпрес - 05.04.2009

Во вториот круг од изборите за претседател ан Македонија, заклучно со 13 часот излезноста изнесува 19,53 отсто. Овој процент во првиот круг изнесувал 26, 24 отсто, објави Државната изборна комисија.

ДИК:Забележани се мали неправилности во Велес и Струшко

Форум - 05.04.2009

„Сите 2.976 избирачки места во Македонија се отворени и гласањето се одвива без проблеми, освен за оние кои беа споменати дека имаше замена на еден печат кој се скршил и замена на УВ ламби“ рече на втората ...

ДИК - одѕивот на претседателските избори до 17 часот 33,65 oтсто, на локалните 41,69

Сител - 05.04.2009

Одѕивот на гласачите на вториот круг од претседателските избори во Македонија до 17 часот изнесува 33,65 отсто. На локалните избори каде што гласањето се спроведува во 1.715 изборни места одѕивот е 41,69 ...

Партиски реакции

Сител - 05.04.2009

СДСМ - ВТОРИОТ КРУГ ВО МИРНА АТМОСФЕРА, НО СО ИСТИ ЗАБАЛЕШКИ КАКО И ВО ПРВИОТ Денешниот круг избори измина во релативно добар ред, но со исти забалешки како и во првиот круг, оцени Ѓунер Исмаил, шеф на ...

Денеска втор круг од Избори 2009.

Форум - 05.04.2009

За конечен и успешен исход од изјаснувањето за шеф на државата во вториот круг, треба да излезат 40 отсто од вкупно запишаните во единствениот избирачки список Македонија денска треба да одлучи кој како нејзин ...

Странски медиуми за изборите во Македонија

Сител - 05.04.2009

Странските медиуми со интерес го следат денешниот втор круг на претседателски и локални избори во Македонија. Медиумите идентично со оценка дека Меѓународната заедница ги смета изборите како многу важен тест ...

СДСМ се жали на нерегуларности, го анализираат однесувањето на албанските гласачи

Форум - 05.04.2009

Во вториот изборен круг на претседателските и на локалните избори, според опозиционите социјадеморкати се интензивирале нерегуларностите од првиот изборен круг за претсеадтелски и локални избори Според шефот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Цензусот за избор на претседател е исполнет

Форум - 05.04.2009

Од Аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ неофицијално велат дека е надминат цензусот од 40 отсто излезност на гласачите за избор на претседател на државата во вториот круг Според нив, излезноста на гласачите за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Исполнет цензусот за претседател

Нетпрес - 05.04.2009

Според ВМРО-ДПМНЕ цензусот за избор на претседател од 40 отсто е надминат. Партијата најави прес конференција за 20,30 часот на која ќе ги презентира неофицијалните првични резултати.

Македонија избира претседател

Нетпрес - 05.04.2009

Во Македонија граѓаните по четврти пат денеска ќе изберат претседател, а по пети пат ќе ги доизберат градоначалниците. Според Државната изборна комисјкија евидентираните се 1.792.082 избирачи во Единствениот ...

Претседателски избори на раб на цензус – излезност 40,24%

Макфакс - 05.04.2009

Македонија денеска избира претседател на раб на законскиот цезус, што изнесува 40 проценти. Според претходни податоци на Државната изборна комисија (ДИК) до 21 часот и 30 минути излезноста во вториот круг на ...

Затворени гласачките места

Форум - 05.04.2009

Во 19 часот се затворија избирачките места на кои денеска македонските граѓани гласаа на четвртите претседателски и петтите локални избори.

ДИК:Одзивот до 10 часот 7,27 отсто

Форум - 05.04.2009

На денешните претседателски избори до 10 часот на гласање излегле 111.003 избирачи или 7,27 отсто од вкупниот број запишани во Единствениот избирачки список.

Би-Би-Си и Ројтерс го прогласија Иванов за победник

Форум - 05.04.2009

Конзервативниот кандидат за претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, убедливо води во вториот круг од изборите, јавуваат изборните власти, известуваат БиБиСи и Ројтерс Со скоро две третини преброени гласови, ...

Кој и зошто ги организираше Албанците да ги урнат изборите?!

Вечер Прес - 05.04.2009

До 17 часот своето право на глас во вториот изборен круг на претседателските избори го оствариле 554.665 избирачи или 33,65 отсто од запишаните граѓани, додека во Скопје до 17 часот во вториот круг на ...

Граѓаните избираа претседател и градоначалници

Вечер Прес - 05.04.2009

Граѓаните вчера по четврти пат на непосредни избори гласаа за претседател, а по петти пат за градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање никој од кандидатите не го освои потребното мнозинство.

Изборен молк пред вториот круг избори

Телма - 04.04.2009

На сила е изборниот молк пред неделниот втор круг гласање за претседателските и локалните избори, што денеска можат да го остварат раселените лица и затворениците.

Ако во вториот изборен круг не биде избран претседател, целата постапка се повторува

Канал5 - 04.04.2009

Изборна Македонија утре треба да решава – кој ќе ја води наредните пет години. Се тркаат двајца кои во првиот круг освоија најголем број гласови.

Македонија избира претседател и градоначалници на Скопје и 43 општини

Вест - 04.04.2009

Скопје, 4 април - Граѓаните на Република Македонија утре по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата, а по петти пат градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање никој од ...

Грешките од првиот круг не смеат да се повторат

Утрински - 04.04.2009

Граѓанската асоцијација „Мост“ апелира гласањето в недела да се спроведе во мирна и фер атмосфера, со почитување на законската процедура, со тоа што секој граѓанин ќе може да гласа без притисоци, закани, ...

Момент на вистината за Македонија

Утрински - 04.04.2009

Претседателските и локалните избори влегоа во самото финале. В недела, кога се одржува вториот изборен круг, граѓаните одлучуваат кој ќе биде четвртиот шеф на државата и кому ќе го доверат раководењето со ...

Македонија избира претседател

Дневник - 04.04.2009

За да биде избран новиот претседател во вториот изборен циклус, на гласање треба да излезат 40 отсто од запишаните 1.792.082 избирачи во Единствениот избирачки список.

По политичарите, на ред се граѓаните

Време - 04.04.2009

Македонците утре по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата, а по петти пат градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање никој од кандидатите не го освои потребното ...

ВТОР КРУГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ И ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ Ра­дувај се на ливчето!

Вест - 04.04.2009

Атрактивната Сара Леши, по шест години како русокоса, ни позираше за изборниот молк како бринета. Бинго убавицата и манекенка има 22 години, и титулите мис на Македонија 2004, мис Хаваи тропик за Македонија ...

Предизборен молк, гласаат раселените, затворениците и болните

Форум - 04.04.2009

На полноќ, синоќа, почна изборниот молк, пред утрешниот втор круг на четвртите претседателски и петтите локални избори. Заврши кампањата на политичките партии и другите учесници на изборите, кои изминатите две ...

Денес гласаат болните, внатрешно раселените, затворениците

Нетпрес - 04.04.2009

Пред вториот круг на претседателските и локални избори во земјава, денеска, своето право на глас ќе го остварат 529 внатрешно раселени лица.

Денеска е изборен молк, гласаат раселените, болните и затворениците

Форум - 04.04.2009

Од полноќ почна изборниот молк пред вториот круг од четвртите претседателски и петите локални избори во Република Македонија, што ќе се одржат во недела 5 април Денеска ќе гласаат 529 внатрешно раселени лица и ...

Македонските граѓани утре избираат претседател и градоначалници на Скопје и преостанатите 43 општини

Н.Македонија - 04.04.2009

Скопје, 4 април (МИА) - Граѓаните на Република Македонија утре по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата, а по петти пат градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање никој ...

Да гласаме за да излеземе!

Н.Македонија - 04.04.2009

Граѓаните на Македонија утре ќе избираат претседател и градоначалници на 43 општини и на градот Скопје, на четвртите претседателски и петите локални избори од осамостојувањето на државата.

Изборен цензус

BBC - 03.04.2009

На два дена пред изборите главно прашање во Македонија е дали земјата вушност ќе добие претседател в недела. И покрај повиците на политичките партии граѓаните да гласат, се стравува дека дека нема да биде ...

Настапува изборен молк - кампањата завршува

А1 - 03.04.2009

Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Македонија избира претседател - кампањата завршува

Вест - 03.04.2009

Скопје - Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Слабиот одѕив штетен за државата

Време - 03.04.2009

Тешко е да се тврди дали ќе имаме успешни претседателски избори, но би било добро за земјата да избере претседател и со тоа да одбегне институционална криза, согласни се политичките аналитичари.

Македонија в недела избира претседател и 44 градоначалници

Телма - 03.04.2009

Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Македонија избира претседател - кампањата завршува

Алсат-М - 03.04.2009

Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Втор круг претседателски и локални избори

Сител - 05.04.2009

Граѓаните на Република Македонија денеска по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата, а по петти пат градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање никој од кандидатите не го ...

МОСТ апелира за фер избори

Макфакс - 03.04.2009

Апел вториот круг на претседателските и локалните избори в недела да биде во мирна и демократската атмосфера, ќе упати денеска Граѓанската асоцијација МОСТ.

Груевски очекува масовна излезност и фер избори

Кирилица - 03.04.2009

Премиерот Никола Груевски во пресрет на вториот круг претседателски и локални избори ги повикува граѓаните масовно да излезат во недела на гласање и да се допринесат за демократска атмосфера -Пред нас е ...

Премиерот Груевски повикува на масовна излезност и фер и демократски избори

МРТ - 03.04.2009

Премиерот Никола Груевски во денешната писмена изјава по повод претстојниот втор круг претседателски и локални избори ги повикува граѓаните масовно да излезат в недела на гласање и сите заедно да се заложат ...

МОСТ апелира за фер и мирни избори

Макфакс - 03.04.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ апелира гласањето в недела да биде спроведено во мирна и во фер атмосфера. МОСТ испрати апел, за време на вториот круг од претседателските и локалните избори, „да има комплетно ...

МОСТ апелира за надминување на предизвиците од првиот изборен круг

Нетпрес - 03.04.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ ќе го набљудува гласањето на 5 април, како и денот на предвременото гласање на болните и немоќни лица, затворениците и раселените лица.

МОСТ: Да се надминат предизвиците од првиот круг

Нетпрес - 03.04.2009

МОСТ во очи на вториот круг на локалните и претседателски избори, во насока на спроведување на фер и демократски процес апелира гласањето да помине во мирна и фер атмосфера, беше кажано денеска во Скопје.

МОСТ со 3.750 набљудувачи на вториот круг избори

Форум - 03.04.2009

МОСТ, пред вториот круг на локалните и претседателски избори, со цел спроведување фер и демократски процес, апелира гласањето да помине во мирна и фер атмосфера Од граѓанската асоцијација МОСТ, информираат ...

Македонија избира претседател - кампањата завршува

МРТ - 03.04.2009

Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Последни подготовки за изборите во недела

Сител - 03.04.2009

Мирни во фер и демократска атмосфера, сите се надеваат дека вториот круг од претседателските и локални избори ќе го потврдат демократскиот развој на Македонија.

МОСТ апелира за фер, демократски и мирни избори

Сител - 03.04.2009

Да се отстранат нерегуларностите од првиот круг. Иако оценката за првата рунда беше дека изборите поминаа во мирна атмосфера, беа забележани бројни помали прекршувања на процесот.

3750 набљудувачи за фер, демократски и мирни избори

Вечер Прес - 03.04.2009

Вториот круг на изборите МОСТ ќе го набљудува со 3.750 набљудувачи кои ќе бидат распоредени на целата територија на Македонија.

Граѓаните одлучуваат за шеф на државата

Вечер Прес - 03.04.2009

За да биде избран нов шеф на државата, во вториот изборен круг на гласање, треба да излезе најмалку 40 проценти од вкупното избирачко тело кое брои 1.792.082 граѓани со право на глас.

Завршува изборната кампања

Н.Македонија - 03.04.2009

Скопје, 3 април (МИА) - Кампањата на политичките партии и другите учесници во вториот круг на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржи в недела на 5 април, завршува вечер на полноќ.

В недела втор круг претседателски и локални избори

Н.Македонија - 03.04.2009

Скопје, 3 април (МИА) - Граѓаните на Република Македонија в недела по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата, а по петти пат градоначалници во општините во кои по првиот круг на гласање ...

Без навреди, закани и заплашувања во вториот круг

Н.Македонија - 03.04.2009

Оптимистички расположен, но со доза резерва, евроамбасадорот Ерван Фуере зборува за резултатите од првиот и за прогнозите за вториот круг од претседателските и од локалните избори.

Македонија в недела избира претседател

А1 - 02.04.2009

Македонија в недела го избира својот четврти претседател, како и градоначалници во преостанатите 43 општини и во градот Скопје. Право на глас имаат 1 792 082 гласачи запишани во избирачкиот список.

Груевски: Демократски избори - заеднички влог

А1 - 02.04.2009

Премиерот Никола Груевски денеска преку писмено обраќање повика изборите в недела да минат во мирна и демократска атмосфера, а институциите на системот да обезбедат непречено гласање во вториот круг.

Комисиите да работат како часовник

Време - 02.04.2009

Членовите на изборните органи на изборите в недела да постапуваат според упатствата на Државната изборна комисија и според одредбите од Изборниот законик, особено во спречување на семејно гласање, апелираше ...

ДИК: В недела без семејно гласање

Вест - 02.04.2009

Државната изборна комисија вчера ги повика сите членови на изборните органи во вториот круг од претседателските и локалните избори, кој ќе се одржи в недела, да ја спречат појавата на семејно гласање.

Груевски повика на масовни и мирни избори

Телма - 02.04.2009

Најголем државен интерес и приоритет е изборите да минат во мирна и демократска атмосфера, и затоа институциите на системот ќе сторат се да обезбедат непречено гласање на вториот круг.

Груевски:Ќе санкционираме секој облик на притисок врз гласачите

Алсат-М - 02.04.2009

Премиерот Никола Груевски во денешната писмена изјава по повод претстојниот втор круг претседателски и локални избори ги повикува граѓаните масовно да излезат в недела на гласање - Пред нас е вториот изборен ...

Државната изборна комисија најави казни за изборни местенки

Утрински - 02.04.2009

ДИК најави казни за сите административци кои учествувале во изборни местенки, а ќе ги изрече по финализирање на гласачкиот процес за шеф на државата и за нови локални власти.

Виси на конец цензусот за избор на претседател

Дневник - 02.04.2009

Неажурираниот список, немотивираниот албански електорат, тајниот договор помеѓу Груевски и Ахмети и избраните градоначалници во 34 општини се причини да не се исполни цензусот за избор на шеф на државата ...

Лидерска средба за фер избори во вториот круг

Форум - 02.04.2009

Премиерот Никола Груевски, ги покани претседателите не трите најголеми политички партии на лидерска средба, што ќе се одржи утре во клубот на пратеници Лидерска средба Средбата се одржува со цел да се ...

Изборни аномалии и покрај обуките за избирачките одбори

Форум - 02.04.2009

Сите членови на изборните органи, во вториот круг од претседателските и локалните избори, да постапуваат според упатствата на ДИК и одредбите од Изборниот законик, за спречување семејно гласање, порача ...

Македонија избира претседател - кампањата завршува

Макфакс - 03.04.2009

Изборната кампања за неделниот втор круг на претседателските и локалните избори завршува на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Груевски - мирни избори се државен приоритет

Макфакс - 02.04.2009

Најголем државен интерес и приоритет е изборите да минат во мирна и демократска атмосфера, и затоа институциите на системот ќе сторат се да обезбедат непречено гласање на вториот круг.

ДИК денеска го доставува изборниот материјал до ОИК за вториот круг од изборите

Сител - 02.04.2009

Државната изборна комисија денеска од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола го презема доверливиот изборен материјал за вториот круг претседателски и локални избори што ќе се одржат в недела на 5 април.

Премиерот Груевски повика на фер и демократски избори

Форум - 02.04.2009

Премиерот Никола Груевски во денешната писмена изјава по повод претстојниот втор круг претседателски и локални избори ги повикува граѓаните масовно да излезат в недела на гласање и сите заедно да се заложат ...

ДИК го презема доверливиот материјал за вториот круг избори

Кирилица - 02.04.2009

Државната изборна комисија денеска, го презема доверливиот изборен материјал за вториот круг претседателски и локални избори што ќе се одржат в недела на 5 април Избирачките ливчиња, извадоците од избирачкиот ...

Премиерот Груевски повикува на масовна излезност и фер и демократски избори

Сител - 02.04.2009

Премиерот Никола Груевски во денешната писмена изјава по повод претстојниот втор круг претседателски и локални избори ги повикува граѓаните масовно да излезат в недела на гласање и сите заедно да се заложат ...

Груевски: Приоритет е изборите да поминат во мирна, фер и демократска атмосфера

Нетпрес - 02.04.2009

Вториот изборен циклус на претседателските и локални избори во Македонија е исклучително важен за нашата земја и нејзиниот понатамошен демократски развој, и треба да ги потврди европските и евро – атлантските ...

ДИК денеска го доставува изборјиот материјал до ОИК за вториот круг од изборите

Н.Македонија - 02.04.2009

Скопје, 2 април (МИА) - Државната изборна комисија денеска од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола го презема доверливиот изборен материјал за вториот круг претседателски и локални избори што ќе се одржат в ...

Нема да има гласање на 134 места каде не беше отворен првиот круг

А1 - 01.04.2009

Во недела нема да има прегласување за претседателските избори. Државната изборна комисија донесе решение да не се гласа во 134 избирачки места каде што не беше отворено гласањето во првиот круг поради лошите ...

Лидерите гласаа за цензус

Дневник - 01.04.2009

По вчерашната лидерска средба Груевски, Заев и Ахмети апелираа граѓаните масовно да излезат и да гласаат во вториот круг од локалните и од претседателските избори Лидерите на трите најголеми парламентарни ...

Партиите апелираат за успешен втор круг

Време - 01.04.2009

Вториот круг претседателски и локални избори в недела да биде успешен, фер и демократски, повикаа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ по вчерашната заедничка средба во Клубот на пратениците.

ДИК упати предупредувања до избирачките одбори

Телма - 01.04.2009

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Новаковски денеска ги повика сите членови на изборните органи во вториот круг од претседателските и локалните избори што ќе се одржат в недела да ...

Новаковски: Избирачките одбори да постапуваат според Изборниот законик и упатствата на ДИК

Алсат-М - 01.04.2009

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Новаковски денеска ги повика сите членови на изборните органи во вториот круг од претседателските и локалните избори што ќе се одржат в недела да ...

Во општина Другово на неколку места ќе се гласа првиот и вториот круг за претседателските и локални избори

Сител - 01.04.2009

Во општина Другово на 24 гласачки места ќе се гласа во вториот круг од претседателските избори, додека на седум места ќе се гласа во првиот круг од локалните избори за совет и градоначалник на локалната ...

Нема да има прегласување на изборите за Претседател

Сител - 01.04.2009

Во местата каде поради снежното невреме на 22 март, гласачките материјали не стигнаа, првиот круг на гласањето за Претседател, нема да се повтори, одлучи ДИК, бидејќи нивните гласови не влијаеле на резултатите ...

Повторување на гласањето во осум општини

Вечер Прес - 01.04.2009

Управниот Суд одби 30 од вкупно 48 тужби на политичките партии кои се однесуваа на гласањето во првиот изборен круг на Претседателските и локалните избори, на 22 март.

Македонските лидери апелираа на одѕив

BBC - 31.03.2009

Масовна излезност и мирен втор круг од изборите, а во меѓувреме воздржување од собири и инциденти, беа главните пораки по средбата средбата на која не дојде лидерот на ДПА Мeндух Тачи.

Лидерската со апел за масовна излезност

А1 - 31.03.2009

Апел до граѓаните масовно да излезат и да гласаат во вториот круг од локалните и претседателските избори денеска по завршувањето на лидерската средба во Скопје, упатија највисоките претставници на политичките ...

Груевски свика лидерска средба

Време - 31.03.2009

Премиерот Никола Груевски за денеска напладне закажа лидерска средба на четирите најголеми партии, на која е неизвесно дали ќе се појави претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Со студени глави

Време - 31.03.2009

Тамам помисливме дека ете и Македонија може да направи речиси фер и демократски и комплетно мирни избори, се чини дека работите почнаа да излегуваат од контрола.

Почна лидерската средба

Вест - 31.03.2009

Скопје, 31 март - Во Клубот на пратеници започна лидерската средба на која присуствуваат претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, Никола Груевски, Зоран Заев и Али Ахмети.

Партиските лидери повикаа на мирни и демократски избори

Алсат-М - 31.03.2009

Како што вчера беше најавено, лидерите на трите најголеми партии, освен Мендух Тачи, се сретнаа денеска во Скопје во очи на вториот изборен круг.

По лидерската средба осуда на инцидентите

Телма - 31.03.2009

Партиските лидери кои денеска учествуваа на средбата во Клубот на пратениците поврзана со претстојниот втор круг од изборите, во изјавите за новинарите ги осудија саботните инциденти на плоштадот Македонија.

Груевски свика лидерска средба за да ја релаксира атмосферата

Утрински - 31.03.2009

Лидерската средба што ја свика премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за денеска, најверојатно ќе се одржи во скратен состав и на неа, според најавите, нема да учествува претседателот на ДПА, Мендух ...

Лидерска средба пред вториот изборен круг

Телма - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со цел повторување на фер и ...

Негативните кампањи го јадат цензусот

Време - 31.03.2009

Негативната атмосфера, која ја создаваат партиите, може да ги одврати гласачите од изборите в недела и со тоа да биде доведена во прашање успешноста на изборите, велат политичките аналитичари.

МВР работи на утврдување на учесниците во инцидентот на плоштадот во Скопје

Кирилица - 31.03.2009

МВР работи на препознавање на лицата кои учествуваа во инцидентот на плоштадот „Македонија“ во Скопје, по што ќе следуваат прекршочни пријави, изјави во Гевгелија премиерот Никола Груевски Според Груевски ...

Лидерска средба за мирен, фер и демократски втор изборен круг

Алфа - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со цел повторување на фер и ...

Почна лидерската средба без Тачи

Кирилица - 31.03.2009

Во Клубот на пратеници започна лидерската средба на која присуствуваат претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, Никола Груевски, Зоран Заев и Али Ахмети Тема на разговорите е претстојниот втор круг ...

Лидерска средба за фер и демократски втор круг избори

Кирилица - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со цел повторување на фер и ...

Партиските лидери ја почнаа средбата за вториот изборен круг

Нетпрес - 31.03.2009

Вториот круг на претседателските и локалните избори, се очекува да биде главна тема на лидерската средба која започна пред малку.

Апел за масовна излезност на изборите

МРТ - 31.03.2009

Апел до граѓаните масовно да излезат и да гласаат во вториот круг од локалните и претседателските избори денеска по завршувањето на лидерската средба во Скопје, упатија највисоките претставници на политичките ...

Апел за масовна излезност на изборите

Макфакс - 31.03.2009

Апел до граѓаните масовно да излезат и да гласаат во вториот круг од локалните и претседателските избори денеска по завршувањето на лидерската средба во Скопје, упатија највисоките претставници на политичките ...

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ повикаа на мирни, фер, демократски и успешни избори

Нетпрес - 31.03.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ по денешната заедничка средба истапија со апел до граѓаните да излезат на гласање и вториот изборен круг да се одржи во фер и демократска атмосфера, најмалку како во првиот ...

Лидерска средба за мирен, фер и демократски втор изборен круг

Сител - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со цел повторување на фер и ...

Партиските лидери повикаа на мирен, фер и демократски втор изборен круг

Сител - 31.03.2009

Вториот круг претседателски и локални избори в недела да биде успешен, фер и демократски, повикаа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ по денешната заедничка средба во Клубот на пратениците.

Лидерска средба без ДПА

Макфакс - 31.03.2009

Вториот круг на претседателските и локалните избори, се очекува да биде главна тема на лидерската средба која за денеска ја свика премиерот Никола Груевски.

Лидерска средба за вториот круг од изборите

Нетпрес - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни партии во земјава денеска повторно ќе се сретнат и ќе разговараат околу претстојниот втор круг за локални и претседателски избори.

Лидерска средба за мирен, фер и демократски втор изборен круг

МРТ - 31.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со цел повторување на фер и ...

Лидерите ја почнаа средбата за вториот изборен круг

Н.Македонија - 31.03.2009

Вториот круг на претседателските и локалните избори, се очекува да биде главна тема на лидерската средба која започна пред малку.

Лидерска средба за мирен, фер и демократски втор изборен круг

Н.Македонија - 31.03.2009

Скопје, 31 март (МИА) - Лидерите на најголемите парламентарни политички партии денеска на нова средба во Клубот на пратениците треба да разговораат за претстојниот втор круг претседателски и локални избори со ...

Груевски ги кани утре на средба партиските лидери

А1 - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски ги кани утре на средба лидерите на трите најголеми парламентарни партии. Средбата би требало да се одржи во 11.30 часот во Клубот на пратениците.

Груевски свика лидерска средба

Вест - 30.03.2009

Скопје, 30 март - Македонскиот премиер Никола Груевски за утре закажа лидерска средба, на која главна тема ќе биде престојниот втор круг од претседателските и локалните избори.

Груевски за утре свика лидерска средба

Алсат-М - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски ги кани лидерите на средба посветена на вториот круг од изборите. „Првиот изборен циклус на претседателските и локалните избори во нашата земја помина во мирна, фер и демократска ...

Груевски - насилниците ќе бидат казнети

Телма - 30.03.2009

МВР работи на препознавање на лицата кои учествуваа во инцидентот на плоштадот „Македонија“ во Скопје, по што ќе следуваат прекршочни пријави, изјави денеска во Гевгелија премиерот Никола Груевска.

Утре нова лидерска средба

Телма - 30.03.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на трите најголеми парламентарни партии, СДСМ, ДУИ и ДПА со кое ги кани на средба утре во Клубот на пратениците.

Ќе има ли мотивација кај гласачите за вториот круг?

Утрински - 30.03.2009

Пред финалето од претседателските избори добиваат на интензитет прогнозите за тоа дали може да ни се случи гласањето да биде и фер и демократско, но да нема доволна излезност.

Груевски свика лидерска средба

Макфакс - 30.03.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски за утре закажа лидерска средба, на која главна тема ќе биде престојниот втор круг од претседателските и локалните избори.

Премиерот Груевски ги кани на средба лидерите на трите најголеми парламентарни партии

Алфа - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на трите најголеми парламентарни партии со кое ги кани на средба утре во Клубот на пратениците.

Утре лидерска средба за вториот круг од изборите

Нетпрес - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски до лидерите на трите најголеми парламентарни партии испрати писмо со кое ги поканува на средба што ќе се одржи утре во Клубот на пратениците, во 11.30 часот.

Премиерот Груевски ги кани на средба лидерите на трите најголеми парламентарни партии

МРТ - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на трите најголеми парламентарни партии со кое ги кани на средба утре во Клубот на пратениците.

Премиерот Груевски ги кани на средба лидерите на трите најголеми парламентарни партии

Сител - 30.03.2009

Премиерот Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на трите најголеми парламентарни партии со кое ги кани на средба утре во Клубот на пратениците.

МВР работи на утврдување на учесниците во инцидентот на плоштадот

Сител - 30.03.2009

МВР работи на препознавање на лицата кои учествуваа во инцидентот на плоштадот „Македонија“ во Скопје, по што ќе следуваат прекршочни пријави, изјави денеска во Гевгелија премиерот Никола Груевски.

Премиерот Груевски ги кани на средба лидерите на трите најголеми парламентарни партии

Н.Македонија - 30.03.2009

Скопје, 30 март (МИА) - Премиерот Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на трите најголеми парламентарни партии со кое ги кани на средба утре во Клубот на пратениците.