TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буџетот за 2011 година е со најголеми капитални инвестиции споредено со минатите години

Курир - 24.10.2010

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека Бучетот за 2011 година е со најголем процент и износ на капитални инвестиции, споредено буџетите од минатите години.

Се замрзнуваат платите на администрацијата

Вечер Прес - 24.10.2010

Предлог-буџетот за 2011 година е проектиран на 2,6 милијарди евра и е за 300 милиони евра поголем од годинешниов, но затоа повеќе пари се наменети за здравството и образованието (по 29 милиони евра), ...

Груевски: Буџетот за 2011. со најсилна развојна компонента насочен кон стопанството и економијата

Канал5 - 23.10.2010

Буџетот за наредната година што го усвои Владата, според премиерот Никола Груевски е со најсилна развојна компонента досега и насочен кон економијата и стопанството.

Програмата за капитални инвестиции е преамбициозна

Алфа - 23.10.2010

Скроениот буџет за догодина е амбициозен, планот за развој е добар, но времето ќе покаже дали власта ќе ги реализира капиталните инвестиции или тие ќе се стопат уште со првиот ребаланс на буџетот - ...

Буџетот за 2011 со изразена развојна компонента

Сител - 23.10.2010

Владата догодина со развоен буџет планира да го динамизира растот и да ја штити економијата од евентуални нови рецесиони движења. Вака експертите го анализираат најавениот буџет за 2011.

Владата го усвои буџетот за 2011.

А1 - 22.10.2010

Платите остануваат замрзнати и догодина, вратите на администрацијата ќе бидат отворени само за рамковните вработувања што ќе ја зголемат сумата за плати за два проценти во буџетот за догодина.

Ставрески ги игнорирал советите за буџетската транспарентност

Дневник - 22.10.2010

Министерството за финансии не се огласило на поканата да присуствува на советодавна средба при подготовка на оценката за буџетската транспарентност на земјава.

Владата предвидува раст од 3,5 отсто во 2011 година

Дневник - 22.10.2010

Владата вчера почна да го разгледува предлог-буџетот за наредната година. Владиниот портпарол Мартин Мартиновски ја потврди оваа информација.

Буџетот за 2011- 159 милијарди и 398 милиони денари

Канал5 - 22.10.2010

Инвестициски и развоен, ваков ќе биде буџетот за 2011, вели министерот за финансии, Зоран Ставрески. Наместо штедење, најмногу пари ќе се потрошат за капитални инвестиции, дури за 29% повеќе отколку ...

СДСМ - Буџетите со празни ветувања

Р.С.Европа - 22.10.2010

СДСМ ќе го разгледа Предлог-буџетот за 2011 година и ќе каже што мисли за него откако тој јавно ќе биде достапен, но за партијата спорно е тоа што досега беше ветено, а не реализирано, изјави денеска ...

Буџетот за 2011 година 2,6 милијарди евра

Нетпрес - 22.10.2010

Владата на вчерашната седница го усвои буџетот за 2011 година што е за 6,6 отсто поголем од овој во 2010 година и изнесува 159 милијарди 398 милиони денари (2,6 милијарди евра), вкупните приходи се ...

Јовановски: Не важно каков е буџетот, важна е владата

Нетпрес - 22.10.2010

Не е работата каков е буџетот за 2011 година, туку каква е Владата што го предлага, вели Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ.

Ставрески: Буџетот за 2011 е инвестициски и развоен

Макфакс - 22.10.2010

Буџетот на Република Македонија за 2011 година ќе изнесува 2 милијарди 591 милиони евра, со проектиран дефицит од 2,5 отсто.

Ставрески: Буџетот за 2011 инвестициски и развоен

Р.С.Европа - 22.10.2010

Буџетот за наредната година, според предлогот што го усвои Владата на вчерашната седница, ќе изнесува 159 милијарди и 398 милиони денари.

Ставрески: Развоен буџет за идната година

Курир - 22.10.2010

Според предлог буџетот што го усвои Владата на вчерашната седница за наредната година, тој ќе изнесува 159 милијарди и 398 милиони денари.

СДСМ: Владата не ги реализира ветувањата предвидени со буџетот

Кирилица - 22.10.2010

СДСМ ќе го разгледа Предлог-буџетот за 2011 година и ќе каже што мисли за него откако тој јавно ќе биде достапен, но за партијата спорно е тоа што досега било ветено, а не реализирано, изјави денеска ...

СДСМ: Владата не ги реализира ветувањата даде со Буџетот

Форум - 22.10.2010

СДСМ ќе го разгледа Предлог-буџетот за 2011 г. и ќе каже што мисли за него откако тој јавно ќе биде достапен, но за партијата спорно е тоа што досега било ветено, а не реализирано, изјави ...

Владата најави инвестициски буџет во 2011

Сител - 22.10.2010

Ако овогодинешниот буџет беше за опоравувуање од кризата, во 2011-та ќе биде инвестициски и развоен. Вака министерот за финансии го претстави предлог буџетот за догодина во кој нема да има покачувања ...

Власта скорила развоен буџет за 2011-та

Алфа - 22.10.2010

Платите на администрацијата и догодина ќе бидат замрзнати, нови вработувања ќе има само за тие со рамковен и Еу. Власта го усвои буџетот за догодина, ја промени ставката за развој, за 29% повеќе пари ...

Ставрески: Буџетот за 2011 е инвестициски и развоен

Форум - 22.10.2010

Буџетот на Република Македонија за 2011 година ќе изнесува 2 милијарди 591 милиони евра, со проектиран дефицит од 2,5 отсто .

Буџетот за наредната година, поголем од ланскиот

Р.С.Европа - 22.10.2010

Владата на Република Македонија вчера го утврдила Предлог-буџетот за 2011 година кој ќе биде испратен на усвојување во Собранието.

Владата го утврди Предлог-буџетот за наредната година

Курир - 22.10.2010

Предлог-буџетот за наредната година, вчера беше утврден од страна на Владата на Република Македонија. Предлог-буџетот набрзо ќе влезе во собраниска процедура.

Предлог-буџетот за 2011 година помина на владина седница

Сител - 22.10.2010

Владата на Република Македонија вчера на седница го утврди Предлог-буџетот за 2011 година кој ќе биде испратен на усвојување во Собранието.

Ставрески: Буџетот за 2011 инвестициски и развоен

Кирилица - 22.10.2010

Буџетот за наредната година, според предлогот што го усвои Владата на вчерашната седница, ќе изнесува 159 милијарди и 398 милиони денари.

Владата треба да се угледа на буџетот на Скопје

Н.Македонија - 22.10.2010

Владата односно Министерството за финансии при подготовката на буџетот не ги спроведува препораките од ЕУ, ММФ и Организацијата за економски развој и соработка (ОЕЦД), соопштија вчера во Центарот за ...

Буџетот за 2011 инвестициски и развоен

Идивиди - 22.10.2010

Скопје, 22 октомври 2010 (МИА) – Буџетот за наредната година, според предлогот што го усвои Владата на вчерашната седница, ќе изнесува 159 милијарди и 398 милиони денари.

Владата скрои инвестициски и развоен буџет за 2011

eReporter - 22.10.2010

Буџетот на Македонија за наредната година, според предлогот што го усвои кабинетот на премиерот Никола Груевски, ќе изнесува 159 милијарди и 398 милиони денари, односно околу 2,6 милијарди евра.

Владата испланира поголем буџет за наредната година

А1 - 21.10.2010

Буџетот за догодина на владина седница. Министрите ги разгледуваат проекциите што ги изготви Министерството за финансии. Државниот буџет во 2011.

Голема структурна промена на буџетот за 2011

Канал5 - 21.10.2010

Буџетот за 2011 пред министрите на владина седница. Се очекува да се утврди буџет за идната година каде ставката за капитални инвестиции ќе биде многу повисока од првично предвидената, велат од ...

Пари - Владата се понејасно зборува за Буџетот

Време - 21.10.2010

Буџетот во Македонија е транспарентен 49 проценти, што е за пет проценти помалку од лани, кога отвореното владино информирање за Буџетот изнесуваше 54 проценти, покажуваат резултатите од светското ...

Буџетската транспарентност се намалува, но ја има

Утрински - 21.10.2010

Буџетската транспарентност во Македонија годинава е оцената со 49 проценти, што во однос на просечниот резултат од 94 земји опфатени со истражувањето е повисока, но во споредба со просечниот резултат ...

Половина буџет енигма за јавноста

Дневник - 21.10.2010

Транспарентноста на буџетот од 2009 година е само 49 отсто од можни 100, што е пад од 5 отсто во споредба со на буџетот во 2008 година, покажува „Индексот на буџетска транспарентност“ Државниот буџет ...

Владата го крои Предлог буџетот за 2011 година

Сител - 21.10.2010

Владата на вечерашната седница го крои Буџетот за идната година. Според официјалните податоци од Министерството за финансии ќе се менува неговата структура, односно ќе се одвојат повеќе пари за ...

Буџетот стигна на владина седница

Алфа - 21.10.2010

Буџетот за догодина денеска се разгледува на посебна владина седница што започна доцна попладне. За предложените расходи во висина од 2,4 милијарди евра, приближно колку што тежи касата годинава, ќе ...

Да се промени структурата на македонскиот буџет

Алфа - 21.10.2010

Многу пари за плати, пензии, социјални трансфери, малку за развој и капитални инвестиции. Ваква е структурата на македонскиот буџет од осамостојувањето досега, крајно време е на долг рок структурата ...

Македонија се најде зад Намибија по буџетска транспарентност

Н.Македонија - 21.10.2010

Глобално истражување покажа дека македонската влада не сака да дели многу информации околу трошењето на буџетските пари Владите на Гватемала, Јордан и на Намибија се потранспарентни во трошењето на ...

ЦИКП: Пад на буџетската транспарентност од 54% на 49%

А1 - 20.10.2010

Пад на буџетската транспарентност до Македонија од 54% во 2008 на 49% годинава, покажаа резултатите од истражувањето на Центарот за истражување и креирање политики.

Буџетската транспаретност во Македонија годинава помала од лани

Алсат-М - 20.10.2010

Буџетската транспаретност во Македонија годинава е оцената на 49 проценти што во однос на просечниот резултат од 94-те земји опфатени со истражувањето е повисока, но во споредба на просечниот ...

Македонија има нетранспарентен буџет

Телма - 20.10.2010

Паѓа буџетската транспарентност во Македонија. Од 54 проценти за буџетот за 2008, на 49 проценти во 2010 година. Подобар резултат од нас имаат речиси сите балкански земји а полош само Босна и ...

Буџетската транспаретност во Македонија годинава помала од лани

МРТ - 20.10.2010

Македонија е земја во која сепак на јавноста и се даваат информации во врска во владиниот буџет и финансиските активности, се наведува во истражувањето за индексот на буџетската транспаретност што го ...

ЦИКП: Пад на Буџетската транспарентност во Македонија за пет проценти

Макфакс - 20.10.2010

Владата обезбедува информации во врска со владиниот буџет и нејзините финансиски активности, но не е целосно во согласност со правилата на добро владеење и добро управување со јавните пари, сметаат ...

Буџетската транспаретност во Македонија годинава помала од лани

Сител - 20.10.2010

Македонија е земја во која сепак на јавноста и се даваат информации во врска во владиниот буџет и финансиските активности, се наведува во истражувањето за индексот на буџетската транспаретност што го ...

Нетранспарентност на буџетот

Р.С.Европа - 20.10.2010

Податоците покажуваат дека транспрарентноста на буџетот е 49, од можни 100 отсто. Граѓаните не се доволно информирани, иако за владините проекти се трошат токму нивните пари.

Пад на буџетската транспарентност во Македонија

Нетпрес - 20.10.2010

Буџетската транспаретност во Македонија за 2010 е 49 отсто, од можни 100 отсто, што земјата ја става во категоријата на земји каде Владите сепак и обезбедуваат на јавноста информации во врска со ...

Македонија со помала буџетската транспаретност од лани

Кирилица - 20.10.2010

Македонија е земја во која сепак на јавноста и се даваат информации во врска во владиниот буџет и финансиските активности, се наведува во истражувањето за индексот на буџетската транспаретност што го ...

Граѓаните се помалку информирани за буџетот во споредба со минатата година

Курир - 20.10.2010

Буџетската транспарентност во Македонија е оценета на 49 проценти што е за 5 проценти помалку од минатата година. Во истражувањето што го спроведува Меѓународното буџетско партнество, се опфатени 94 ...

МФ: Како е пресметан падот на буџетската транспарентност?

Нетпрес - 20.10.2010

Во 2010 година немаше никакви промени во законската регулатива која се однесува на буџетот, затоа го прашуваме Центарот како пресметал пад од пет отсто на транспарентноста во однос на минатата ...

Реакција на Министерството за финансии

Курир - 20.10.2010

Министерството за финансии реагираше на наодите на Центарот за истражување и креирање политики за буџетската транспарентност.

Македонските граѓани слабо информирани за државниот буџет

eReporter - 20.10.2010

Македонската Влада ги информира граѓаните за буџетот и финансиските активности, но инфомациите кои ги нуди нуди се штури и недоволно јасни.