TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кривични пријави за шест бизнисмени

Дневник - 09.01.2008

Шестмина бизнисмени се осомничени дека му помогнале на директорот на фирмата „Визијанет“, Б.Т. (47) од Штип, да го оштети државниот буџет за еден милион денари. Полицијата поднесе кривична пријава против штипјаните Л.П. (47), управител во фирмата ПП „Теаком“, А.А.

Потпишувале фиктивни договори за субвенции

Утрински - 09.01.2008

Шестмина директори добија кривични пријави за помагање, бидејќи потпишувале фиктивни договори и фактури за да добијат субвенции од програмата за користење средства за надоместок. Директорите Л.П. (47) на „Теаком“ од Штип, А.А. (65) на штипската МК „Ескада“, С.М. (52) на МК „Албатрос“, Д.Д.

Менаџери осомничени за финансиски малверзации

Вест - 09.01.2008

Шестмина менаџери на компании од неколку градови во Македонија заработиле околу еден милион денари со фиктивна документација и изработка на промотивни материјали. Случајот е откриен од полицијата и против нив се поднесени кривични пријави за помагање сторител во извршување кривично дело.

Кривични пријави за шест бизнисмени

Време - 09.01.2008

ШТИПСКА ПОЛИЦИЈА Шест бизнисмени биле осомничени дека намерно подготвувале лажни фактури на кои имало фиктивни суми, со кои потоа зеле околу 1,9 милион денари од Министерството за економија. Штипската полиција вчера поднела кривични пријави против штипјаните Л.П.

Кривични пријави за шест управители на фирми

Вечер Прес - 09.01.2008

Шест управители на фирми од Штип, Скопје, Радовиш, Свети Николе заработиле кривични пријави оти преку изработка на фиктивни веб-страници и ЦД-еа, конкурирале за програма и добиле надоместок од Министерството за економија Шест управители на фирми од Штип, Скопје, Радовиш, Свети Николе заработиле ...

Пријави против шест менаџери заради злоупотреба на субвенции

Макфакс - 08.01.2008

Скопје Против менаџери на шест компании од неколку градови во Македонија поднесена е денеска кривична пријава од страна на СВР Штип, заради кривично дело „помагање“. Кривична пријава до надлежното јавно обвинителство поднесена е против Л.П. (47) од Штип, управител во фирмата ПП “Теаком“; А.А.