TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германци ќе ја тужат Украина за падот на малезискиот авион

Дневник - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион „МХ17“ најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот кој ги претставува семејствата на ...

Русија е неизоставен партнер на масата за преговори

Deutsche Welle - 21.09.2014

Договорот за партнерство на Украина и ЕУ е предизвик за Русија. Затоа, Брисел и Киев сега треба да покажат голема дипломатска вештина, оценува Кристоф Хаселбах.

Германски адвокат ќе ја тужи Украина и Порошенко

Канал5 - 21.09.2014

Три семејства на жртвите во авионската несреќа на малезискиот Боинг ќе ја тужат Украина и претседателот Петро Порошенко. Адвокатот на германските семејства изјавува за медиумите дека Украина треба да ...

САД сакаат да ја маргинализираат ООН

Дневник - 21.09.2014

Средбата во Велс беше исклучителна сама по себе. Не само затоа што како земја-домаќин беше британската влада, не само поради внатрешнополитичката ситуација спроти референдумот во Шкотска, Велс како ...

Руски активисти демонстрираа пред Амбасадата на САД во Москва против крвопролевањата во Украина

А1 On - 21.09.2014

Околу 30 лица учествуваа денеска во демонстрациите организирани од руската опозиција пред американската Амбасада во Москва, повикувајќи ги претседателите на САД и на Украина, Барак Обама и Петро ...

Германци ја тужат Украина за падот на МХ17

Сител - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот, кој ги претставува семејствата на ...

Разменети по 38 воени заробеници во источна Украина

Р.С.Европа - 21.09.2014

Претставници на сепаратистите од Доњецк и украинските владини сили разменија по 38 затвореници. Размената е извршена синоќа во областа Константиновк,околу 60 километри јужно од градот Доњецк.

Германија ја тужи Украина за падот на малезискиот авион

Нетпрес - 21.09.2014

Семејствата на Германците што загинаа во падот на малезискиот авион на летот МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател.

Германците ја тужат Украина за падот на малезискиот авион

МКД - 21.09.2014

Семејствата на Германците што загинаа во падот на малезискиот авион на летот МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател.

Германци ја тужат Украина за падот на МХ17

А1 On - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот, кој ги претставува семејствата на ...

Германци ја тужат Украина за падот на малезискиот авион

Press24 - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот, кој ги претставува семејствата на ...

Украински министер: Русија ни фрла нуклеарки, Русите: Да не му ставиле нешто Полјаците во пијачката?

МКД - 21.09.2014

Наводното тврдење на украинскиот министер за одбрана дека Русија користи тактичко нуклеарно оружје против украинските војници предизвика саркастични коментари од Москва и критики од соперничкото ...

Украина нема да ги повлече војниците се додека не престанат нападите

Р.С.Европа - 21.09.2014

Киев нема да ги повлече војниците од источна Украина се додека целосно не се имплементира прекинот на огнот,соопштија официјални претставници. Андриј Лушенко , портпарол на Совтот за национална ...

Руски активисти демонстрираа пред Амбасадата на САД во Москва против крвопролевањата во Украина

+инфо - 21.09.2014

Околу 30 лица учествуваа денеска во демонстрациите организирани од руската опозиција пред американската Амбасада во Москва, повикувајќи ги претседателите на САД и на Украина, Барак Обама и Петро ...

Семејствата на Германците што настрадаа во Ми 17 најавуваат тужба

Р.С.Европа - 21.09.2014

Семејствата на Германците кои загинаа при падот на малезискиот авион Mи 17 ќе поднесат тужба против Украина, изјави нивниот адвокат Елмар Гијемула.Адвокатот во нивно име ќе поднесе тужба за убиство ...

Руски активисти демонстрираа пред Амбасадата на САД во Москва против крвопролевањата во Украина

Сител - 21.09.2014

Околу 30 лица учествуваа денеска во демонстрациите организирани од руската опозиција пред американската Амбасада во Москва, повикувајќи ги претседателите на САД и на Украина, Барак Обама и Петро ...

Германци ја тужат Украина за падот на малезискиот авион

Пулс24 - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот, кој ги претставува семејствата на ...

Германци ја тужат Украина за падот на МХ17

Република - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци при паѓањето на малезискиот авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот, кој ги претставува семејствата на ...

Потсетување: 3219 убиени, 8198 повредени во Украина

Локално - 21.09.2014

Како последица на конфликтот во источна Украина загинаа 3219 лица, а други 8198 биле повредени, објавија Униан, повикувајќи се на соопштение на канцеларијата на ОН во Украина на “Твитер”.

Германија ја тужи Украина за падот на малезискиот авион

Вечер Прес - 21.09.2014

Според правилата на меѓународното право, Украина требало да го затвори својот воздушен простор ако не била сигурна дека може да осигури целосна безбедност.

Германиците ја тужат Украина за падот на MH17

Фактор - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци во падот на малезискиот авион MH17 најавија дека ќе поднесат тужби против Украина и украинскиот претседател. Адвокатот кој ги претставува семејствата на загинатите ...

Руски активисти демонстрираа пред Амбасадата на САД во Москва

Н.Македонија - 21.09.2014

Околу 30 лица учествуваа денеска во демонстрациите организирани од руската опозиција пред американската Амбасада во Москва, повикувајќи ги претседателите на САД и на Украина, Барак Обама и Петро ...

Германци ја тужат Украина за падот на МХ17

Н.Македонија - 21.09.2014

Семејствата на загинатите Германци од паднатиот малезиски авион МХ17 најавија дека ќе поднесат тужба против Украина и украинскиот претседател Адвокатот што ги претставува семејствата на жртвите ...

Контакт групата за Украина:Постигнат прогрес во разговорите

Р.С.Европа - 20.09.2014

Претствниците на Киев и проруските сили постигнаа договор во Минск за прекин на огнот и восоставување тампон зона од 30 километри источно од Укарина,соопштено е по седумчасовниот состанок на Контакт ...

Стадионот на Шахтјор повторно гранатиран

SportSport - 20.09.2014

Фудбалскиот клуб Шахтјор од Доњецк објави дека стадионот „Донбас арена“ е гранатиран по втор пат во последниот месец. Направата која експлодира во близина на стадионот го оштетиле североистичниот дел ...

Донбас Арената во Донецк повторно гранатирана

Спортклуб - 20.09.2014

Фудбалскиот клуб Шахтар од Донецк објави дека нивниот стадион, „Донбас Арена“ е по втор пат гранатиран во само еден месец. Експлозијата која што одеклана во североисточниот дел од арената оштетила ...

Експлозија во фабрика за оружје во Донецк и по меморандумот за тампон зона

Макфакс - 20.09.2014

Во артилериски напад на украинската армија врз фабрика за оружје крај Донецк кое е главно упориште на проруските бунтовници во источниот дел на земјата во саботата одекнала силна експлозија само ...

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас

А1 On - 20.09.2014

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас, изјави во телевизиска изјава украинскиот заменик шеф на администрацијата на претседателот, Виталиј Чалин, пренесува ИТАР-ТАСС.

Нови судири во источниот дел на Украина

А1 On - 20.09.2014

Седум лица загинаа, а осуммина се повредени во најновите судири во источниот дел на Украина, пред денешните преговори по договореното примирје меѓу Владата и проруските сепаратисти.

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас

Сител - 20.09.2014

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас, изјави во телевизиска изјава украинскиот заменик шеф на администрацијата на претседателот, Виталиј Чалин, пренесува ИТАР-ТАСС.

Киев и Донецк договорија прекин на огнот и демилитаризирана зона, украинската армија уште гранатира

Макфакс - 20.09.2014

Претставници на прозападните власти во Киев и на проруските бунтовници од истокот на Украина потпишаа во саботата, во белоруската престолнина Минск во рамките на мировните преговори, меморандум со ...

Киев и Донецк договорија прекин на огнот и демилитаризирана зона, украинската армија уште гранатира

Тера - 20.09.2014

Претставници на прозападните власти во Киев и на проруските бунтовници од истокот на Украина потпишаа во саботата, во белоруската престолнина Минск во рамките на мировните преговори, меморандум со ...

СНСО: Бројот на внатрешно раселените лица во Украина достигна 240 илјади лица

Локално - 20.09.2014

Регионите на Украина прифатиле речиси 240 илјади доселеници од источните делови на земјата за време на спроведување на специјалната операција во Донбас, изјави заменик-портпаролот на Советот за ...

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас

Либертас - 20.09.2014

САД ќе учествуваат во преговорите за уредување на ситуацијата во Донбас, изјави во телевизиска изјава украинскиот заменик шеф на администрацијата на претседателот, Виталиј Чалин, пренесува ИТАР-ТАСС.

Аплауз и чукање по рамо за Порошенко

Deutsche Welle - 19.09.2014

Киев презеде голем ризик со својот курс на вртење грб на Русија и чекореше во насока на ЕУ. САД сега не би требало да ги разочараат Украинците, оценува Миодраг Шориќ.

Средба Обама – Порошенко во Вашингтон

Канал5 - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа синоќа се сретна со украинскиот претседател Петро Порошенко. Зборувајќи во овалната соба по состанокот Обама ја осуди, како што ја нарече, руската ...

Порошенко побара голема поддршка од САД

А1 On - 19.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска побара голема поддршка од САД за Украина во нејзината борба со проруски сили на југоисток на земјата, која би вклучувала и воена и невоена помош, како ...

ОБАМА: Мобилизирање за дипломатско решение на кризата во Украина

Телеграф - 19.09.2014

Обама ги поздрави напорите на Порошенко за постигнување прекин на огнот, како и ангажманот за зачувување на единството на Украина Американскиот претседател Барак Обама на средбата со украинскиот ...

Обама: САД ќе продолжат со мобилизирање на меѓународната заедница за дипломатско решение на кризата во Украина

А1 On - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со украинскиот колега Петро Порошенко во Белата куќа изјави ека САД ќе продолжат со мобилизирање на меѓународната заедница за постигнување ...

Обама и Порошенко се сретнаа во Белата куќа

Алфа - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа синоќа се сретна со украинскиот претседател Петро Порошенко. Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа синоќа се сретна со украинскиот ...

Порошенко: Украина ќе добие од САД една милијарда долари финансиски гаранции

А1 On - 19.09.2014

Украина повторно ќе добие од САД практична помош, при што во целина тоа се 240-те милиони долари, кои веќе пристигнаа и една милијарда долари финансиски гаранции, изјави укранскиот претседател Петро ...

Нови судири во источниот дел на Украина

Алфа - 19.09.2014

Седум лица загинаа, а осуммина се повредени во најновите судири во источниот дел на Украина, пред денешните преговори по договореното примирје меѓу Владата и проруските сепаратисти.

Средба Обама-Порошенко

Р.С.Европа - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа синоќа се сретна со украинскиот претседател Петро Порошенко. Зборувајќи во Овалната соба по состанокот Обама ја осуди, како што ја нарече, руската ...

Киев: Москва натрупа 4.000 руски војници покрај границата со Украина (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2014

Украинската влада вчера соопшти дека Русија натрупала околу 4.000 војници стационирани на Крим, на границата со Украина. „Според информациите со кои располагаме, речиси сите воени единици на Руската ...

Вашингтон му вети на Киев милијарда долари

Нетпрес - 19.09.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко соопшти денеска дека САД на Киев ќе и даде финансиска гаранција од милијарда долари за собирање на средства за пазарен капитал.

Нови судири во Украина

Телеграф - 19.09.2014

При артилериски напади во градовите Донецк и Макеевка загинале тројца цивили, а други тројца се повредени, тврдат локалните власти Седум лица загинаа, а осуммина се повредени во најновите судири во ...

Обама: САД ќе продолжат со мобилизирање на меѓународната заедница за дипломатско решение на кризата во Украина

+инфо - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со украинскиот колега Петро Порошенко во Белата куќа изјави ека САД ќе продолжат со мобилизирање на меѓународната заедница за постигнување ...

Состанок во Минск на Контакт групите за Украина

Макфакс - 19.09.2014

Нова рунда преговори на Контакт групите за пронаоѓање решение за кризата во Украина ќе биде одржана во петок во белоруската престолнина Минск, најави белоруското министерство за надворешни работи.

Обама ја одбил молбата на Порошенко за оружје – Украина од САД ќе добие само „ќебиња“ (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2014

Обама ја пофалил работата на Порошенко во постигнувањето примирје на истокот на Украина, претходно месецов, како и за неговото настојување да ја зачува целокупноста на Украина.

Нова рунда од разговорите на Контакт групата за Украина

А1 On - 19.09.2014

Нова рунда разговори на Контакт групата за изнаоѓање трајно решение за кризата во Украина ќе биде одржана денеска во Минск, најави белоруското Министерство за надворешни работи.

Нови преговори за украинската криза

Р.С.Европа - 19.09.2014

Белоруското министерство за надворешни работи соопшти дека денеска во Минск ќе се одржат нови разговори за трајно решение на украинската криза. Станува збор за таканаречената контакт група во која ...

Продолжуваат преговорите во Минск

МКД - 19.09.2014

Нова рунда разговори на Контакт-групата за пронаоѓање решение за кризата во Украина ќе биде одржана денес во Минск, најави белоруското Министерство за надворешни работи.

Нови судири и седум загинати во источниот дел на Украина

+инфо - 19.09.2014

Седум лица загинаа, а осуммина се повредени во најновите судири во источниот дел на Украина, пред денешните преговори по договореното примирје меѓу Владата и проруските сепаратисти.

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

А1 On - 19.09.2014

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем. Високи извори од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најавија ...

(ВИДЕО) Вистина или не, Порошенко тврди дека син му е војник на фронтот

Локално - 19.09.2014

Претседателот на Украина Петро Порошенко тврди дека неговиот син служи во артилериските единици во зоната на конфликтот во источниот дел на земјата, а неговата единица учествува во воените дејствија ...

Состанок во Минск на Контакт групите за Украина

Тера - 19.09.2014

Нова рунда преговори на Контакт групите за пронаоѓање решение за кризата во Украина ќе биде одржана во петок во белоруската престолнина Минск, најави белоруското министерство за надворешни работи.

Порошенко зборува во Конгресот на САД

Локално - 19.09.2014

Претседателот на Украина Петро Порошенко пристигна во работна посета на САД и веднаш почна со средби со високи американски претставници. “Претседателот на Украина Петро Порошенко ја започна работната ...

Порошенко: Украина ќе добие од САД една милијарда долари финансиски гаранции

Денешен - 19.09.2014

Украина повторно ќе добие од САД практична помош, при што во целина тоа се 240-те милиони долари, кои веќе пристигнаа и една милијарда долари финансиски гаранции, изјави укранскиот претседател Петро ...

Пушков: Украина најдобро е да заборави на нуклеарното оружје

Република - 19.09.2014

Шефот на комитетот во Државната дума за меѓународни работи, Алексеј Пушков, смета дека Украина нема да има нуклеарно оружје. „Најдобро е Украина да заборави на нуклеарното оружје, како што се ...

Како ЕУ му дозволи на Путин да владее со Украина

Фактор - 19.09.2014

Кога се согласи да го одложи целосното спроведување на трговскиот договор со Украина, Европската унија практично ја усвои доминацијата на Москва,. По сите човечки животи и територија, кои Украина ги ...

Вашингтон му вети на Киев милијарда долари

Точка - 19.09.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко соопшти денеска дека САД на Киев ќе и даде финансиска гаранција од милијарда долари за собирање на средства за пазарен капитал.

(ВИДЕО)Порошенко официјално не доби помош во тешко вооружување од САД

Локално - 19.09.2014

Порошенко,барем не званично,не доби американска помош од тешко воотужување за борба против сепаратистите. Претседател на САД Барак Обама рече дека САД ќе дадат помош во вредност од 46 милиони долари ...

Нови судири во источниот дел на Украина

Н.Македонија - 19.09.2014

Седум лица загинаа, а осуммина се повредени во најновите судири во источниот дел на Украина, пред денешните преговори по договореното примирје меѓу Владата и про руските сепаратисти Портпаролот на ...

Вашингтон му вети на Киев милијарда долари

Денар - 19.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко соопшти денес дека САД му ветиле на Киев финансиска гаранија од милијарда долари за собирање на средствата на пазарите на капитал.

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

24 Вести - 18.09.2014

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем. Високи извори од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најавија ...

Порошенко побара голема поддршка од САД

Канал5 - 18.09.2014

- Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска побара голема поддршка од САД за Украина во нејзината борба со проруски сили на југоисток на земјата, која би вклучувала и воена и невоена помош, ...

Порошенко: Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад

Алсат-М - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад, што зад себе го остава руското минато.

Украина треба да остане воено неврзана

Дневник - 18.09.2014

Нова студена војна поради Украина би била против интересите на која било страна вклучена во овој конфликт. Па се надеваме и даваме с` од себе за да избегнеме натамошна ескалација, вели австрискиот ...

Порошенко побара голема поддршка од САД

+инфо - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска побара голема поддршка од САД за Украина во нејзината борба со проруските сили на југоисток на земјата, која би вклучувала и воена и невоена помош, ...

Властите на Крим се согласуваат да се зголеми воениот контингент во регионот

Руска реч - 18.09.2014

Шефот на Република Крим, Сергеј Аксјонов, смета дека зголемувањето на рускиот воен контингент на полуостровот ќе помогне да се зголеми безбедноста на жителите во регионот.

Порошенко и се заблагодари на поддршката на Канада

Р.С.Европа - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко за време на обраќањето во канадскиот Парламент и се заблагоди на земјата за поддршката на Украина. Според него, Канада е силен поддржувач на Украина во ...

Порошенко: Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад

А1 On - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад, што зад себе го остава руското минато.

Кој го брани Донбас?

Руска реч - 18.09.2014

Од самиот почеток на вооружениот отпор на југоистокот од Украина, во медиумите се појавија фотографии на луѓе со типична кавкаска надворешност кои смело се насмевнуваат на камерата со оружје во ...

Донбас е незадоволен од специјалниот статус, ја бара рубљата

МКД - 18.09.2014

Како што се очекуваше, бунтовниците во Доњецката и Луганската област во источна Украина не баш со одушевување го примиле текстот на законот за специјалниот статус кој во вторникот го усвои Врховната ...

Украина: Русија на границата меѓу Крим и Украина има распоредено 4.000 војници

Макфакс - 18.09.2014

Украинската влада во четвртокот соопштила дека Русија распоредила околу четири илјади војници кои се стационирани на Крим, на границата со Украина. „Според информациите со кои располагаме, голем број ...

Дополнителен руски контингент на Крим

Руска реч - 18.09.2014

Министерството за одбрана на Руската Федерација смета дека е неопходно да се засили безбедноста на границата, што е поврзано со кризата во Украина. Министерот за одбрана на РФ Сергеј Шојгу во ...

Украина: на Крим има 4 илјади руски војници

Р.С.Европа - 18.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека околу 4 илјади руски војници се на Крим, украински полуостров што Русија го анектира во март годинава. Според претставник на украинската војска, тие биле ...

Киев: Русија распоредила околу 4.000 војници долж границата со Украина

Алфа - 18.09.2014

Украинската Влада денеска соопшти дека Русија распоредила околу 4.000 војници на полуостровот Крим, на границата со Украина. Украинската Влада денеска соопшти дека Русија распоредила околу 4.000 ...

Порошенко бара американска воена помош

Р.С.Европа - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Пoрошенко побара на заедничката сесија на Конгресот на САД воена помош и потврда на специјалниот безбедносен статус на Украина.

„Со ќебиња не се добива војна“: Порошенко побарал оружје и највисок безбедносен статус за Украина од НАТО (ВИДЕО)

МКД - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска во својот говор пред американскиот конгрес побарал НАТО да ѝ даде „специјален“ безбедносен статус на Украина.

Порошенко: Не можеш да победиш во војна со ќебиња

Нова ТВ - 18.09.2014

Украинскиот претседател ги повика САД да обезбедат воена помош за неговата земја со цел да се спротивстави на проруските сепаратисти од истокот. Во своето обраќање на заедничката сесија на Конгресот ...

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

Press24 - 18.09.2014

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем. Високи извори од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најавија ...

Порошенко од САД бара помош поради руската закана

Макфакс - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко во четвртокот од американскиот Конгрес побара воена, политичка и економска помош од Вашингтон поради „подмолноста“ на Русија „којашто ѝ се заканува на ...

Пушков: Украина најдобро е да заборави на нуклеарното оружје

Руска реч - 18.09.2014

Шефот на комитетот во Државната дума за меѓународни работи, Алексеј Пушков, смета дека Украина нема да има нуклеарно оружје. „Најдобро е Украина да заборави на нуклеарното оружје, како што се ...

САД: Уште 53 милиони долари помош за Украина

Телеграф - 18.09.2014

Најавата за новата помош е објавена додека украинскиот претседател Петро Порошенко е во посета на Вашинтон, каде вечерва треба да се сретне со Обама и со членови на Конгресот САД ќе и доделат на ...

Челникот на Крим ја поддржа шкотската независност

Макфакс - 18.09.2014

Неодамна поставениот челник на црноморскиот полуостров Крим, во четвртокот го поддржа барањето за независност на Шкотска и го обвини Западот за двојни стандарди кои ги применува против Русија.

Порошенко: Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад

Алфа - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад, што зад себе го остава руското минато.

Порошенко: Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад

+инфо - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад, што зад себе го остава руското минато.

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

Сител - 18.09.2014

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем. Високи извори од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најавија ...

Порошенко бара САД да помогне во решавање на конфликтот во Украина

Нетпрес - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска побара голема поддршка од САД за Украина во нејзината борба со проруските сили на југоисток на земјата, која би вклучувала и воена и невоена помош, ...

ПОРОШЕНКО: Украина го остава зад себе руското минато

Телеграф - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, ...

Киев: Русија распоредила околу 4.000 војници долж границата со Украина

Сител - 18.09.2014

Украинската Влада денеска соопшти дека Русија распоредила околу 4.000 војници на полуостровот Крим, на границата со Украина. - Според информациите со кои располагаме, речиси сите воени единици на ...

Киев: Русија распоредила околу 4.000 војници долж границата со Украина

А1 On - 18.09.2014

Украинската Влада денеска соопшти дека Русија распоредила околу 4.000 војници на полуостровот Крим, на границата со Украина. - Според информациите со кои располагаме, речиси сите воени единици на ...

Киев: Русија распоредила 4.000 војници долж границата со Украина

+инфо - 18.09.2014

Украинската Влада денеска соопшти дека Русија распоредила околу 4.000 војници на полуостровот Крим, на границата со Украина. - Според информациите со кои располагаме, речиси сите воени единици на ...

Порошенко бара поголема поддршка од САД

Телеграф - 18.09.2014

Силно ги охрабрувам САД да ни дадат специјален безбедносен и одбранбен статус, кој овозможува најголемо ниво на интеракција со сојузниците кои не се членки на НАТО, изјави Порошенко во обраѓањето ...

Порошенко: Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад

Либертас - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во Канада дека Украина премина кон нова, насочена иднина кон Запад, што зад себе го остава руското минато.

Барак Обама во Белата куќа денес ќе го прими Петро Порошенко

Локално - 18.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама денеска ќе го прими украинскиот колега Петро Порошенко во Белата куќа, соопшти прес-службата на американскиот претседател.

Порошенко бара поголема поддршка од САД

Н.Македонија - 18.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска побара голема поддршка од САД за Украина во нејзината борба со проруски сили на југоисток на земјата, која би вклучувала и воена и невоена помош, како ...

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

Н.Македонија - 18.09.2014

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем Високи извори од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најавија ...

„Хибридна војна“ со болни последици

Н.Македонија - 18.09.2014

Однесувањето на западниот фактор во настанатата ситуација може да се оцени како мошне дволично, бидејќи упорно ги премолчува сопствените очигледно нараснати амбиции за експанзија на Исток, односно ...

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

24 Вести - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати, објави денеска преку ...

Украинскиот премиер нареди целосна борбена готовност на армијата

24 Вести - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Донбас ќе има „многу ограничена самоуправа“

Deutsche Welle - 17.09.2014

Парламентот во Киев усвои закон со кој на регионот Донбас во источна Украина му се дава ограничена самоуправа, за да се поплочи патот за децентрализација.

Мировна награда за Меркел за признавање на одговорноста за холокаустот

Дневник - 17.09.2014

Мировната награда на Сеул, признание со кое се доделуваат и 200.000 долари, вчера ~ беше доделена на германската канцеларка Ангела Меркел за признавање на одговорноста на Германија во нацистичките ...

САД го оценија како историски договорот меѓу Украина и ЕУ

24 Вести - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент.

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

24 Вести - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

А1 On - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати, објави денеска преку ...

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати

Телеграф - 17.09.2014

Во центарот при Службата за безбедност на Украина е отворена „црвена линија“ и блиските на лицата што се заробени или исчезнати треба преку неа да достават информации Над 2.400 борци од украинските ...

САД го оценија како историски договорот меѓу Украина и ЕУ

Сител - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесува ДПА.

Украинскиот премиер нареди целосна борбена готовност на армијата

+инфо - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Јацењук нареди готовност на армијата

Телеграф - 17.09.2014

Аеродромот во Донецк веќе неколку дена е арена на престрелки меѓу владината армија и сепаратистите Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на министерството за одбрана да ја стави армијата во ...

Украинците најмногу му веруваат на Порошенко

Телеграф - 17.09.2014

Во целина постапките на Порошенко позитивно ги оценуваат 45,5 отсто од анкетираните граѓани, а негативно 25,8 проценти Според резултатите на анкетата на украинскиот Центар за социјални и маркетиншки ...

УКРАИНА: Националистите протестираат поради усвоените закони

Телеграф - 17.09.2014

Националистите фрлаа петарди и шок бомби врз силите за безбедност, поради што припадниците на безбедносните сили морале да стават заштитни панцири Националистите од украинското движење Десен сектор ...

Порошенко во посета на Канада и САД

Р.С.Европа - 17.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска ја почнува посетата на Канада, каде се среќава со премиерот Стивен Харпер и други високи функционери во Отава.

Лавров - има шанси за спас на односите ЕУ - Русија

Р.С.Европа - 17.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека новите европски санкции против Москва ќе ги поткопаат напорите за ставање крај на конфликтот во Украина, но дека тие не се точка од ...

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Макфакс - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави во средата дека НАТО ја одиграл својата деструктивна улога во украинската криза и дека го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот, ...

Украинците најмнoгу му веруваат на Порошенко

Сител - 17.09.2014

Според резултатите на анкетата на украинскиот Центар за социјални и маркетиншките истражувања (СОЦИОС), спроведено без териториите на Крим и деловите на Доњецк каде се водата борби, меѓу граѓаните ...

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

Алфа - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Средба Порошенко-Обама утре во Белата куќа

МРТ - 17.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко е во посета на Канада, на средби со државниот врв. Непосредно пред посетата Порошенко најави нови санкции за неколкумина руски генерали и неколку банки.

Ангела Меркел доби награда за мир

Макфакс - 17.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби јужнокорејската награда а мир, објавија властите во Сеул, пренесуваат светските новински агенции. Меркел признанието го добила за својата „постојана ...

Борбите околу аеродромот во Донецк продолжуваат, убиени двајца цивили

Макфакс - 17.09.2014

Градските власти на Донецк соопштија дека борбите околу аеродромот повторно биле обновени, а премиерот на самопрогласената Народна Република Донецк, Александр Захарченко, изјави дека во престрелките ...

Лавров: НАТО е деструктивен, го поттикнува Киев на насилство

МКД - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјавил денес дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решение на конфликтот, одбивајќи ги ...

Парламентот на Украина му даде посебен статус на Донбас

Руска реч - 17.09.2014

Врховната Рада на Украина донесе закон за посебен статус на Донецката и на Луганската област. Мислењата на експертите за југоистокот на Украина и за започнатиот мировен процес се противречни.

ЕУ - украинските закони важни за мирот во источна Украина

Р.С.Европа - 17.09.2014

Европската унија соопшти дека новите украински закони кои нудат амнестија за про-руските бунтовници и специјален статус се важни чекори кон мирно решение на конфликтот во источниот дел на земјата.

Украинскиот премиер нареди целосна борбена готовност на армијата

Сител - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Украинските националисти протестираат поради усвоените закони

+инфо - 17.09.2014

Националистите од украинското движење Десен сектор протесираа денеска пред зградата на Претседателството во центарот на Киев поради усвојувањето на законот за специјален статус за поединечни делови ...

Русија го поздрави "специјалниот статус" за делови од источна Украина

Р.С.Европа - 17.09.2014

Руското министертво за надворешни работи соопшти дека е чекор во вистински правец тоа што украинскиот парламент донесе закон со кој источните региони во Украина добиваат специјален статус.

Русија го поздрави украинскиот закон за „специјален статус“ на Донбас

Макфакс - 17.09.2014

Законот кој во вторникот го изгласа украинскиот парламент за доделување на „специјален статус“ на регионот Донбас, упориште на проруските бунтовници на истокот на Украина, претставува чекор во добра ...

Украина: Наредба за полна борбена готовност на армијата

МРТ - 17.09.2014

Украинскиот премиер Јаценјук и нареди на војската да биде во полна борбена готовност и покрај примирјето. Објасни дека мировниот план на претседателот Порошенко не значи дека силите за безбедност ...

Јацењук: Украина ќе одговори на можните трговски ограничувања од Русија

Руска реч - 17.09.2014

Премиерот на Украина, Арсениј Јацењук за време на состанокот со министрите од неговата влада изјави дека Украина треба да очекува трговски ограничувања од Русија, па затоа земјата треба да се ...

Турција не ги признава изборите на Крим

Руска реч - 17.09.2014

Турција не ги признава резултатите од изборите на Крим кои се одржаа на 14 септември, се кажува во извештај на турското МНР, а пренесува РИА „Новости“.

Украинскиот премиер нареди целосна борбена готовност на армијата

А1 On - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Украинците најмнoгу му веруваат на Порошенко

А1 On - 17.09.2014

Според резултатите на анкетата на украинскиот Центар за социјални и маркетиншките истражувања (СОЦИОС), спроведено без териториите на Крим и деловите на Доњецк каде се водата борби, меѓу граѓаните ...

Украинските националисти протестираат поради усвоените закони

А1 On - 17.09.2014

Националистите од украинското движење Десен сектор протесираа денеска пред зградата на Претседателството во центарот на Киев поради усвојувањето на законот за специјален статус за поединечни делови ...

САД го оценија како историски договорот меѓу Украина и ЕУ

+инфо - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесува ДПА.

САД го оценија како историски договорот меѓу Украина и ЕУ

Алфа - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесува ДПА.

САД: Договорот меѓу ЕУ и Украина е историски

Таратур - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент.

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Кајгана - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека НАТО ја одигра својата деструктивна улога во украинската криза и дека го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот, отфрлајќи ги ...

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

А1 On - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

САД го оценија како историски договорот меѓу Украина и ЕУ

А1 On - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесува ДПА.

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

+инфо - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Press24 - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

ЛАВРОВ: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Телеграф - 17.09.2014

Раководството на НАТО ги поддржува намерите на државите-членки во голем обем да ја снабдуваат Украина со специјални средства, воена опрема, кои украинските власти можат да ги употребат за внатрешна ...

Ангела Меркел доби награда за мир

Кајгана - 17.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби јужнокорејската награда за мир, објавија властите во Сеул. Меркел признанието го добила за својата „постојана свест“ за одговорноста на Германија во ...

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

+инфо - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати, објави денеска преку ...

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

Алфа - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати.

САД: Украина и ЕУ потпишаа историски договор

Телеграф - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, ...

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

Либертас - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Украинската војска ставена во целосна борбена готовност

Република - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Лавров: НАТО го поттикнува Киев кон насилно решение на конфликтот

Локално - 17.09.2014

НАТО го поттикнува Киев кон насилно решавање на конфликтот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за апликацијата на “Росијскаја газета” / “Russia beyond headlines” / ...

САД: Историски договор меѓу Украина и ЕУ

Денешен - 17.09.2014

САД го поздравија украинското „историско“ ратификување на договорот за асоцијација на Украина и Европската унија, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесува ДПА.

Повторно на чекор до војна,Јанцењук нареди целосна борбена готовност на украинската армија по 12 дена примирје

Локално - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Украина: Наредба за полна борбена готовност на армијата

Вечер Прес - 17.09.2014

Украинскиот премиер Јаценјук и нареди на војската да биде во полна борбена готовност и покрај примирјето. Украинскиот премиер Јаценјук и нареди на војската да биде во полна борбена готовност и покрај ...

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Вечер Прес - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека, фактички, го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот Сергеј Лавров ...

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Тера - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави во средата дека НАТО ја одиграл својата деструктивна улога во украинската криза и дека го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот, ...

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

Бриф - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Лавров: НАТО фактички ја турка Украина во насилно сценарио

Денешен - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави денеска дека НАТО одиграл деструктивна улога во украинската криза и дека фактички го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот.

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

Денешен - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати, објави денеска преку ...

Над 2.400 украински борци се заробени или се водат како исчезнати во источна Украина

Локално - 17.09.2014

Над 2.400 борци од украинските сили за безбедност, кои учествувале во воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина се заробени или се водат како исчезнати, објави денеска преку ...

Борбите околу аеродромот во Донецк продолжуваат, убиени двајца цивили

Тера - 17.09.2014

Градските власти на Донецк соопштија дека борбите околу аеродромот повторно биле обновени, а премиерот на самопрогласената Народна Република Донецк, Александр Захарченко, изјави дека во престрелките ...

Лавров: НАТО ја турка Украина во насилно сценарио

Република - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека НАТО ја одигра својата деструктивна улога во украинската криза и дека го поттикнува Киев на насилно решавање на конфликтот, отфрлајќи ги ...

Украина-ЕУ и непоканетиот трет

Локално - 17.09.2014

Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ е голем предизвик за Русија. Брисел и Киев треба да покажат многу тактика во процесот на приближување, бидејќи Русија не може да биде игнорирана, тврди ...

Русија: НАТО ја турка Украина во насилно решавање на конфликтот

Пулс24 - 17.09.2014

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ги отфрли обвинувањата за руско воено мешање во Украина како дел од информативната војна. „Големо внимание привлекува деструктивната улога на НАТО во ...

Украинскиот премиер нареди целосна борбена готовност на армијата

Н.Македонија - 17.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му нареди на Министерството за одбрана да ја стави армијата во состојба на целосна борбена готовност и покрај 12-дневното примирје со проруските сепаратисти во ...

Лавров: НАТО ја поттикнува Украина на насилно сценарио

Н.Македонија - 17.09.2014

НАТО го поттикнува Киев кон насилно решавање на конфликтот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за апликацијата на “Росијскаја газета” на шпанскиот весник “Ел Паис” ...

Украинците најмногу му веруваат на Порошенко

Н.Македонија - 17.09.2014

Според резултатите на анкетата на украинскиот Центар за социјални и маркетиншките истражувања (СОЦИОС), спроведено без териториите на Крим и деловите на Доњецк каде се водата борби, меѓу граѓаните ...

Русија го поздрави „специјалниот статус“ за делови од источна Украина

Н.Македонија - 17.09.2014

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека е чекор во вистински правец тоа што украинскиот парламент донесе закон со кој источните региони во Украина добиваат специјален статус Тоа е во ...

Украина дозволи автономија за Доњецк и за Луганск

Н.Македонија - 17.09.2014

Украинскиот парламент го усвои Законот за амнестија на учесниците во борбите во Донбас, но и законот со кој на областите на истокот на земјата Доњецк и Луганск им се доделува специјален статус со ...

За Донбас и Луганск самоуправа, за Киев асоцијација со ЕУ

Утрински - 16.09.2014

Украинскиот парламент денеска го усвои Законот за амнестија на учесниците во настаните во Донбас. Усвоениот Закон за амнестија ги одредува и условите под кои соодветните лица се ослободуваат од ...

Усвоен предлогот за поголема автономија на источна Украина

Телма - 16.09.2014

Украинскиот парламент го усвои денеска предлогот за поголема автономија на источните региони, кои во моментов се под контрола на про-руските сепаратисти, како и одлуката за амнестија на припадниците ...

Украина вчера го потпиша договорот со ЕУ, но е одложен на две години

Дневник - 16.09.2014

Украина и Европскиот парламент вчера го ратификуваа договорот за политичка асоцијација и трговија, иако економската интеграција е одложена до крајот на 2015 година.

Украина и ЕУ го ратификуваа Договорот за асоцијација

Deutsche Welle - 16.09.2014

Парламентите на Украина и на ЕУ го ратификуваа Договоорт за асоцијација. Кратко претходно украинскиот парламент усвои закон за посебен статус на конфликтното подрачје во источниот дел од земјата.

Путин и Меркел го оценија позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

24 Вести - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија до 2016 ...

Вашингтон не ги признава регионалните избори на Крим

24 Вести - 16.09.2014

САД соопштија дека Вашингтон нема да ја признае легитимноста на изборите одржани за време на викендот во Крим, кој беше анектиран од Русија во март годинава.

САД веруваат дека прекинот на огнот во Украина може да успее

Алсат-М - 16.09.2014

САД веруваат дека во Украина има пат напред, при што моменталниот прекин на огнот може да се задржи, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф.

Путин, Меркел: Позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

Алсат-М - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел синоќа го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија ...

Европскиот и украинскиот парламент ја ратификуваа спогодбата за асоцијација

24 Вести - 16.09.2014

Украинскиот парламент денеска ја ратификува спогодбата за асоцијација со ЕУ. Истовремено и европарламентот со мнозинство гласови ја ратификува спогодбата за асоцијација со Украина.

Украинскиот Парламент усвои закон за амнестија на учесниците во настаните во Донбас

Алсат-М - 16.09.2014

Украинскиот Парламент го усвои денеска законот за амнестија на учесниците во настаните во Донбас. За законот поднесен од претседателот Петро Порошенко гласаа 287 пратеници при минимално неопходни 226 ...

Ратификуван Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ

Алсат-М - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент денеска во Киев и во Стразбур истовремено го ратификуваа Договорот за асоцијација, со кој се зајакнуваат политичките и економските односи меѓу Киев и Европската ...

Европскиот парламент треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација со Украина

24 Вести - 16.09.2014

Европскиот парламент денеска на пленарната сесија во Стразбур ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација меѓу Европската Унија и Украина.

Чекор по чекор до договорот меѓу ЕУ и Украина

Deutsche Welle - 16.09.2014

Претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Елмар Брок за Дојче веле го објаснува економскиот дел од Спогодбата за асоцијација помеѓу ЕУ и Украина ќе стапи во сила на ...

Украинскиот Парламент усвои закон за специјален статус на Донбас

24 Вести - 16.09.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина денеска усвоија закон за давање специјален статус на Доњецката и Луганската област во источниот дел од земјата, поднесен од украинскиот претседател Петро ...

УКРАИНА: Три лица загинаа во Донецк

Телеграф - 16.09.2014

Во центарот на Донецк во текот на ноќта се слушале експлозии Три лица се убиени, а петмина се ранети при гранатирање во текот на ноќта во источниот украински град Донецк, соопшти денеска Градскиот ...

Специјалниот статус за Донбас во собраниска процедура

Макфакс - 16.09.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко, го внесе во собраниска процедура предлог законот за специјален статус на реонот во Донецката и Луганската област, пренесуваат украинските медиуми.

Меркел го предупредила Путин: Повлечете ги своите трупи од истокот на Украина!

МКД - 16.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот вечерта ја истакнала важноста на целосното повлекување на руските сили за мировниот ...

ИСТОЧНА УКРАИНА: Киев предлага избори на 7 декември

Телеграф - 16.09.2014

Се очекува денеска Врховната рада да го разгледа предлог-законот Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Донецката и од ...

Ратификуван Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ

Р.С.Европа - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент денеска во Киев и во Стразбур истовремено го ратификуваа Договорот за асоцијација, со кој се зајакнуваат политичките и економските односи меѓу Киев и Европската ...

Специјален статус за источноукраинските региони и амнестија за борците

МКД - 16.09.2014

Украинскиот парламент одобрил закони за специјален статус на Доњецкиот и Луганскиот регион, како и амнестија за сите учесници во конфликтот, пренесува Раша тудеј .

Врховната рада усвои закон за специјален статус на Донбас

+инфо - 16.09.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина денеска усвоија закон за давање специјален статус на Доњецката и Луганската област во источниот дел од земјата, поднесен од украинскиот претседател Петро ...

Европарламентот и украинската Рада симултано го изгласаа ССА меѓу ЕУ и Украина

А1 On - 16.09.2014

Европскиот парламент во директна сателитска врска со украинската Врховна Рада, симултано го изгласаа договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Врховната рада усвои закон за специјален статус на Донбас

А1 On - 16.09.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина денеска усвоија закон за давање специјален статус на Доњецката и Луганската област во источниот дел од земјата, поднесен од украинскиот претседател Петро ...

Филе: ЕУ сепак соработува со Русија

Макфакс - 16.09.2014

Европската унија ја осудува Русија за военото вплеткување и нарушувањето на суверенитетот на Украина, но со Русија соработува во решавањето на голем број горливи проблеми.

НАТО не ги признава изборите на Крим

Сител - 16.09.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска исткана дека Алијансата не ги признава изборите што во неделата се одржаа на територијата на Крим, украинска област анектирана кон Руската ...

Русија ќе го зголеми военото присуство на Крим

Р.С.Европа - 16.09.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјавил денеска дека Русија треба да го зголеми своето воено присуство на Крим поради кризата во Украина. Распоредувањето на соодветен број војници на Крим е ...

Едногласно ратификуван договорот за придружување на Украина кон ЕУ

МКД - 16.09.2014

Украинскиот парламент денес го ратификувал историскиот договор за политичко придружување и трговија со Европската Унија, чие отфрлање минатиот ноември од страна на тогашниот претседател Виктор ...

НАТО не ги признава изборите на Крим

Телеграф - 16.09.2014

Официјален Брисел ниту еднаш во тековните разговори за мир во Украина и мировниот план од 12 точки не го отвори прашањето за идниот статус на Крим Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, ...

Украина и ЕУ склучија договор за асоцијација

МРТ - 16.09.2014

Европскиот парламент и украинската Рада симултано го изгласа договорот за асоцијација меѓу ЕУ и Украина, симбилично гласање бидејќи економскиот дел влегува на сила дури во 2016 година...

Украинскиот и Европскиот парламент ја ратификуваа спогодбата за придружување

Макфакс - 16.09.2014

Украинската Врховна Рада (парламентот) и Европскиот парламент во вторникот го ратификуваа договорот за политичко и економско приближување на Украина на Европската унија, кој кон крајот на ноември ...

Филе: Решавање на украинската криза тест за односите меѓу ЕУ и Русија

А1 On - 16.09.2014

Еврокомесарот за проширување во заминување Штефан Филе ја осуди Москва поради учеството во украинската криза, но истакна дека Европската унија и Русија ќе мораат да соработуваат во решавањето на ...

Украина и ЕУ го прифатија меѓународниот договор за асоцијација

Нова ТВ - 16.09.2014

Украина и Еу го ратификуваа Договорот за асоцијација известува Дојче Веле . Претходно, украинскиот парламент усвои закон со кој конфликтното подрачје во источниот дел од земјата ќе добие посебен ...

Русија ќе трупа војници на Крим, загрижена од „зголеменото присуство странски војници на нејзините граници“

МКД - 16.09.2014

Русија ќе го зголеми своето воено присуство на Кримскиот Полуостров поради „ненадејната ескалација на ситуацијата во Украина“, изјавил рускиот министер за одбрана.

Расмусен: НАТО не ги признава изборите на Крим

Нова ТВ - 16.09.2014

Алијансата не ги признава изборите што во неделата се одржаа на територијата на Крим, соопшти генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен. Секретарот порача дека НАТО ќе продолжи да ја осудува ...

ПРЕТСТАВНИК НА НАТО: Русија има уште илјада војници во Украина

Телеграф - 16.09.2014

Тој додаде дека Русија продолжува да им пружа воена и логистичка поддршка на проруските сепаратисти во Донецката и Луганската област Русија се уште има околу илјада војници во Украина и покрај тоа ...

Украина донесе закон за автономија на источниот дел

Глас на Америка - 16.09.2014

Проруските сепаратистички водачи не дадоа големо значење на потегот Парламентот во Украина усвои закони што даваат поголема автономија на сепаратистичките региони во источниот дел на земјата, како и ...

НАТО не ги признава изборите на Крим

А1 On - 16.09.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска исткана дека Алијансата не ги признава изборите што во неделата се одржаа на територијата на Крим, украинска област анектирана кон Руската ...

Рогозин: прифаќањето на стандардите на НАТО ќе доведе до колапс на воено-индустрискиот комплекс во Украина

Руска реч - 16.09.2014

Ако украинската армија премине на стандардните на НАТО, тоа ќе биде крај на сопствениот воен сектор, смета Дмитриј Рогозин. „Преминот на 'стандардните' на НАТО означува купување на странско оружје и ...

НАТО не ги признава изборите на Крим кои се одржаа на 14 септември

Руска реч - 16.09.2014

НАТО не ги признава изборите кои се одржаа на Крим на 14 септември, изјави генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Во Русија на 14 септември се одржа гласање во речиси сите руски ...

Филе: Решавање на украинската криза тест за односите меѓу ЕУ и Русија

Press24 - 16.09.2014

Еврокомесарот за проширување во заминување Штефан Филе ја осуди Москва поради учеството во украинската криза, но истакна дека Европската унија и Русија ќе мораат да соработуваат во решавањето на ...

ФИЛЕ: Односите меѓу ЕУ и Русија зависат од решението на украинската криза

Телеграф - 16.09.2014

Филе изјави дека Украинците платиле висока цена во процесот на приближување кон ЕУ од ноември минатата година од кога, како што рече, многу работи се смениле Еврокомесарот за проширување во ...

Филе: Решавање на украинската криза тест за односите меѓу ЕУ и Русија

+инфо - 16.09.2014

Еврокомесарот за проширување во заминување Штефан Филе ја осуди Москва поради учеството во украинската криза, но истакна дека Европската унија и Русија ќе мораат да соработуваат во решавањето на ...

Путин и Меркел го оценија како позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

Алфа - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел синоќа го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија ...

Путин и Меркел го оценија како позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

А1 On - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел синоќа го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија ...

ЕУ и Украина ќе ратификуваат Спогодба за асоцијација

Нетпрес - 16.09.2014

Парламентите на ЕУ и Украина денеска ќе ратификуваат значаен договор за поблиски врски. Спогодбата за асоцијација воспоставува длабоки политички односи и зона на слободна трговија меѓу Украина и ...

Историски договор ЕУ – Украина

Кајгана - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент ќе го ратификуваат договорот за придружување на Украина во ЕУ, но наместо во ноември оваа година, овој договор на сила ќе стапи во јануари 2016, пренесуваат ...

Европскиот парламент денеска ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација со Украина

А1 On - 16.09.2014

Европскиот парламент денеска на пленарната сесија во Стразбур ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација меѓу Европската Унија и Украина.

Европскиот парламент денеска ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација со Украина

Сител - 16.09.2014

Европскиот парламент денеска на пленарната сесија во Стразбур ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација меѓу Европската Унија и Украина.

Специјален статус на источните региони во Украина

Алфа - 16.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко предложи закон со кој им се дава така-наречен специјален статус на источните региони во Украина. Украинскиот претседател Петро Порошенко предложи закон со кој ...

Киев предлага на 7 декември избори во Источна Украина

+инфо - 16.09.2014

Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Доњецката и Луганската област, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува во ...

Путин и Меркел го оценија како позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

+инфо - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел синоќа го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија ...

Киев предлага на 7 декември избори во Источна Украина

Сител - 16.09.2014

Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Доњецката и Луганската област, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува во ...

Украинскиот Парламент усвои закон за амнестија на учесниците во настаните во Донбас

А1 On - 16.09.2014

Украинскиот Парламент го усвои денеска законот за амнестија на учесниците во настаните во Донбас. За законот поднесен од претседателот Петро Порошенко гласаа 287 пратеници при минимално неопходни 226 ...

САД веруваат дека прекинот на огнот во Украина може да успее

А1 On - 16.09.2014

САД веруваат дека во Украина има пат напред, при што моменталниот прекин на огнот може да се задржи, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф.

ПУТИН И МЕРКЕЛ СОГЛАСНИ: Безусловно да се почитува примирјето во Украина

Телеграф - 16.09.2014

Одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија до 2016 година, е оценето позитивно Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела ...

САД веруваат дека прекинот на огнот во Украина може да успее

Сител - 16.09.2014

САД веруваат дека во Украина има пат напред, при што моменталниот прекин на огнот може да се задржи, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф.

Врховната рада усвои закон за специјален статус на Донбас

Алфа - 16.09.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина денеска усвоија закон за давање специјален статус на Доњецката и Луганската област во источниот дел од земјата, поднесен од украинскиот претседател Петро ...

Меркел: Русија мора да ги повлече трупите од Украина

Р.С.Европа - 16.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Русија мора да ги повлече своите трупи од Украина за да профункционира мировниот план. Таа во синоќешниот телефонски разговор му рекла на рускиот ...

САД не ги признаваат изборите во Крим

Р.С.Европа - 16.09.2014

САД соопштија дека Вашингтон нема да ја признае легитимноста на изборите одржани за време на викендот во Крим, кој беше анектиран од Русија во март годинава.

ЕУ и Украина ќе ја ратификуваат Спогодбата за асоцијација

Р.С.Европа - 16.09.2014

Парламентите на Украина и на ЕУ се очекува денеска да ратификуваат значаен договор за поблиски врски. Спогодбата за асоцијација воспоставува длабоки политички односи и зона на слободна трговија меѓу ...

Путин и Меркел го оценија како позитивно одложувањето на договорот за асоцијација на Украина

Сител - 16.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел синоќа го оценија како позитивно одложувањето на спроведувањето на Договорот за пристапување на Украина во Европската унија ...

САД: Има надеж за мир во Украина

Телеграф - 16.09.2014

Прекинот на огнот во Украина може да успее, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф САД веруваат дека во Украина има пат напред, при што моменталниот прекин на огнот може да ...

Историски договор ЕУ – Украина

Макфакс - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент во вторник ќе го ратификуваат договорот за придружување на Украина во ЕУ, но наместо во ноември оваа година, овој договор на сила ќе стапи во јануари 2016, ...

Европарламентот и украинската Рада симултано го изгласаа ССА меѓу ЕУ и Украина

+инфо - 16.09.2014

Европскиот парламент во директна сателитска врска со украинската Врховна Рада, симултано го изгласаа договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Договорот за асоцијација со Украина пред Европратениците

МРТ - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент треба да го ратификуваат договорот за придружување на Украина кон Европската унија. Но, наместо во ноември годинава, ќе стапи во сила на 1-ви јануари 2016-тата, ...

Украинскиот парламент го усвои законот за специјален статус на источните региони

Р.С.Европа - 16.09.2014

Украинскиот парламент го усвои законот со кој им се дава така-наречен специјален статус на источните региони во Украина. Овој закон е во рамките на напорите за окончување на конфликтот со про-руските ...

Киев предлага на 7. декември избори во Источна Украина

А1 On - 16.09.2014

Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Доњецката и Луганската област, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува во ...

Европскиот и украинскиот парламент ја ратификуваа спогодбата за асоцијација

Република - 16.09.2014

Украинскиот парламент денеска ја ратификува спогодбата за асоцијација со ЕУ. Истовремено и европарламентот со мнозинство гласови ја ратификува спогодбата за асоцијација со Украина.

Зелено светло за договорот ЕУ-Украина

Вечер Прес - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент денеска во Киев и во Стразбур истовремено го ратификуваа Договорот за асоцијација, со кој се зајакнуваат политичките и економските односи меѓу Киев и Европската ...

Усвоен закон за амнестија на учесниците во настаните во Донбас

Вечер Прес - 16.09.2014

Украинскиот Парламент го усвои денеска законот за амнестија на учесниците во настаните во Донбас. За законот поднесен од претседателот Петро Порошенко гласаа 287 пратеници при минимално неопходни 226 ...

Русија праќа се повеќе војска на Крим!

Фактор - 16.09.2014

Не оди! Русија планира да го зголеми военото присуство на Крим поради, како велат, присуство на странска војска во непосредна близина на границата со Русија.

Киев предлага на 7 декември избори во Источна Украина

Либертас - 16.09.2014

Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Доњецката и Луганската област, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува во ...

Денеска зелено светло за договорот за асоцијација со Украина?

Вечер Прес - 16.09.2014

Европскиот парламент денеска на пленарната сесија во Стразбур ќе треба да даде зелено светло за договорот за асоцијација меѓу Европската Унија и Украина Европскиот парламент денеска на пленарната ...

СИНОЌА: Меркел телефонски разговараше со Путин

Фактор - 16.09.2014

Германската канцеларка ангела Меркел синоќа во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин ја истакнала важноста на целосно повлекување на руските сили за мировниот процес во Украина.

Меркел го предупреди Путин!

Вечер Прес - 16.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин ја истакнала важноста на целосното повлекување на руските трупи во мировниот процес со ...

Филе: ЕУ сепак соработува со Русија

Тера - 16.09.2014

Европската унија ја осудува Русија за военото вплеткување и нарушувањето на суверенитетот на Украина, но со Русија соработува во решавањето на голем број горливи проблеми.

ЕП и украинската Рада симултано го изгласаа договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина

Локално - 16.09.2014

Европскиот парламент во директна сателитска врска со украинската Врховна Рада, симултано го изгласаа договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

НАТО не ги признава резултатите од изборите на Крим

Денешен - 16.09.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска исткана дека Алијансата не ги признава изборите што во неделата се одржаа на територијата на Крим, украинска област анектирана кон Руската ...

ЕУ и Украина ќе ратификуваат Спогодба за асоцијација

Точка - 16.09.2014

Парламентите на ЕУ и Украина денеска ќе ратификуваат значаен договор за поблиски врски. Спогодбата за асоцијација воспоставува длабоки политички односи и зона на слободна трговија меѓу Украина и ...

Три лица убиени во Донецк

Република - 16.09.2014

Три лица се убиени, а петмина ранети во гранатирањето во текот на ноќта во источниот украински град Донецк, соопшти денеска Градскиот совет. Во изјавата, објавена на интернет, Градскиот совет соопшти ...

Киев донесе амнестија и предлага избори во Источна Украина

Вечер Прес - 16.09.2014

Петро Порошенко Украинскиот Парламент го усвои Законот за амнестија на учесниците во настаните во Донбас. Законот е поднесен од претседателот Петро Порошенко и ги одредува и условите под кои ...

САД не ги признаваат изборите во Крим

Локално - 16.09.2014

САД соопштија дека Вашингтон нема да ја признае легитимноста на изборите одржани за време на викендот во Крим, кој беше анектиран од Русија во март годинава.

Историски договор ЕУ – Украина

Тера - 16.09.2014

Украинскиот и Европскиот парламент во вторник ќе го ратификуваат договорот за придружување на Украина во ЕУ, но наместо во ноември оваа година, овој договор на сила ќе стапи во јануари 2016, ...

Членки на НАТО почнаа со испорака на оружје за Украина?

Н.Македонија - 16.09.2014

Испораката на оружје за Владата во Киев беше најавена уште во почетокот на септември од украинскиот претседател Петро Порошенко, по завршувањето на самитот на Алијансата во Велс.

Меркел преку телефон до Путин: Повлечи ги воените трупи од Украина

Н.Македонија - 16.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонскиот разговор со претседателот на Русија Владимир Путин повикала на повлекување на сите руски воени трупи од Украина Во разговорот за спроведување на ...

НАТО не ги признава изборите на Крим

Н.Македонија - 16.09.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, денеска изјави дека Алијансата не ги признава изборите што во неделата се одржаа на територијата на Крим, украинска област анектирана кон Руската ...

Решавање на украинската криза тест за односите меѓу ЕУ и Русија

Н.Македонија - 16.09.2014

Еврокомесарот за проширување во заминување Штефан Филе ја осуди Москва поради учеството во украинската криза, но истакна дека Европската унија и Русија ќе мораат да соработуваат во решавањето на ...

Европарламентот и украинската Рада симултано го изгласаа договор за асоцијација

Н.Македонија - 16.09.2014

Европскиот парламент во директна сателитска врска со украинската Врховна Рада, симултано го изгласаа договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Украина, јавува дописникот на МИА од Стразбур ...

Киев предлага на 7 декември избори во источна Украина

Н.Македонија - 16.09.2014

Предлог-законот поднесен од украинскиот претседател Петро Порошенко за специјална локална самоуправа во реоните од Доњецката и Луганската област, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува во ...

Украина донесе закон за автономија на источниот дел

Н.Македонија - 16.09.2014

Проруските сепаратистички водачи не дадоа големо значење на потегот Парламентот во Украина усвои закони што даваат поголема автономија на сепаратистичките региони во источниот дел на земјата, како и ...

Изгласан ССА меѓу ЕУ и Украина

Идивиди - 16.09.2014

Европарламентот и украинската Рада симултано го Стразбур, 16 септември 2014 (МИА) - Европскиот парламент во директна сателитска врска со украинската Врховна Рада, симултано го изгласаа договорот за ...

НАТО испорачува оружје на Украина

Дневник - 15.09.2014

Украинскиот министер за одбрана, Валериј Хелетеј, изјави во неделата дека земји-членки на НАТО ~ испорачуваат оружје на неговата земја за да ја опремат во борбата против проруските бунтовници и да го ...

Киев: НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје

24 Вести - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје, тврди украинскиот министер за одбрана

Сител - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје, тврди украинскиот министер за одбрана

+инфо - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје

Алфа - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот ...

Киев: НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје

Нова ТВ - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

Министерот за одбрана на Украина се закани дека ќе се брани од Русија со нуклеарно оружје

Руска реч - 15.09.2014

Украина мора да се врати на прашањето за враќање на нуклеарниот статус доколку Западот не ѝ пружи помош и поддршка во конфликтот на југоистокот на земјата, изјави украинскиот министер за одбрана, ...

Воени вежби во Западна Украина

Р.С.Европа - 15.09.2014

Воени вежби кои вклучуваат 1.300 лица од 15 земји треба да почнат денеска во западна Украина. Пентагон соопшти дека 200 американски војници ќе учествуваат во годинашната вежба.

Членки на НАТО ја вооружуваат Украина

Нетпрес - 15.09.2014

Држави членки на НАТО почнаа да и’ доставуваат оружје на Украина, за да се бори со проруските бунтовници и да го сопре рускиот претседател Владимир Путин, рекол украинскиот министер за одбрана ...

Интересните сфери во Европа 75 години по договорот Рибентроп – Молотов

Макфакс - 15.09.2014

Во текот на украинската криза Западот и Русија меѓусебно се обвинуваат за експанзионизам во Европа, што претставува прашање со големи историски последици 75 години по потпишувањето на ...

Совршена совест

Сител - 15.09.2014

Претседателот на Германија Јоаким Гаук ни го покажа светот таков каков што Западот го замислува. Во текот на посетата на Гдањск за одбележување на 75 години од почетокот на Втората светска војна, ...

Украина добива оружје од НАТО за да „го запре Путин“

МКД - 15.09.2014

Украина почнала да добива оружје од НАТО со кое ќе го запре Путин, изјавил генералот Валери Гелетај, министер за одбрана на Украина, за една телевизија во Киев, по разговорите со колегите од ...

Полска и подарува оружје на Украина

Макфакс - 15.09.2014

Полска ќе и испрати стратешка опрема на Украина која според полските закони вклучува и оружје, но како подарок на Министерството за внатрешни работи за украинските полициски сили каде што припаѓа и ...

Во Украина започна воената вежба со силите на НАТО

Макфакс - 15.09.2014

Со учество на силите на САД, на Украина и на повеќе земји членки на НАТО во понеделникот започнаа заедничките воени вежби во западна Украина под назив „Брз трозабец 2014“(Rapid Trident 2014), ...

Захарченко: „Зошто би продолжиле преговорите со Киев?“

Макфакс - 15.09.2014

Лидерот на проруските бунтовници во Украина, Александр Захарченко, изјави дека не гледа полза од продолжувањето на мировните преговори со Киев. Ваквата изјава Захарченко ја дал по информацијата дека ...

Воени вежби со меѓународни сили во Украина

Р.С.Европа - 15.09.2014

Во западниот дел на Украина денеска почнаа воени вежби на кои учествуваат илјада и триста луѓе од 15 земји, меѓу кои и Соединетите држави. Всушност за прв пат по руската анексија на Крим во март ...

Украинско МНР: Руската Федерација одржа незаконски избори на Крим

Нова ТВ - 15.09.2014

Министерството за надворешни работи на Украина ги осудува вчерашните избори во Руската Федерација, кои според нив се одржуваат во времено окупираната Автономна Република Крим и градот Севастопол.

Шефовите на дипломатиите на Франција, Германија и Русија за Украина

Макфакс - 15.09.2014

Министрите за надворешни работи на Русија, Германија и Франција се сретнаа во понеделникот попладнето во француската престолнина Париз на разговори за украинската криза.

Министрите за надворешни работи на Русија, Германија и Франција разговараа за украинската криза

А1 On - 15.09.2014

Министрите за внатрешни работи на Русија, Германија и Франција денеска во Париз разговараа за кризата во Украина, соопштија француски и германски дипломатски извори.

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата околу испораките на природен гас во ЕУ

Руска реч - 15.09.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин и германската канцеларка, Ангела Меркел разговараа за ситуацијата околу испораките на рускиот природен гас во Европската унија, пренесува прес-службата на ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје

Телеграф - 15.09.2014

Украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј изјави дека разговарал со министрите за одбрана на водечките држави во светот Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави ...

НАТО почна да доставува оружје во Украина?

Press24 - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје, тврди украинскиот министер за одбрана

А1 On - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

Совршена совест

А1 On - 15.09.2014

Претседателот на Германија Јоаким Гаук ни го покажа светот таков каков што Западот го замислува. Во текот на посетата на Гдањск за одбележување на 75 години од почетокот на Втората светска војна, ...

Украина почна воена вежба со силите на НАТО

А1 On - 15.09.2014

Украина и САД почнаа денеска со заеднички воени вежби во западниот дел од државата. Вежбите се изведуваат во Лвовската област на полигонот Јаворив во близина до границата со Полска.

Украинската амбасада во Македонија: Изборите во Крим се нелегитимни

Нетпрес - 15.09.2014

Министерството за надворешни работи на Украина го осудува одржувањето на „ изборите за Државниот Совет” во времено окупираната Автономна Република Крим и градот Севастопол, а спроведени од Руската ...

Украинската амбасада во Македонија: Изборите во Крим се нелегитимни

Точка - 15.09.2014

Министерството за надворешни работи на Украина го осудува одржувањето на "изборите за Државниот Совет" во времено окупираната Автономна Република Крим и градот Севастопол, а спроведени од Руската ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје?

Вечер Прес - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Неговата изјава следува неколку дена откако слично соопштение од помошник на ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје, тврди украинскиот министер за одбрана

Денешен - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

Членки на НАТО ја вооружуваат Украина

Тера - 15.09.2014

Држави членки на НАТО почнаа да и' доставуваат оружје на Украина, за да се бори со проруските бунтовници и да го сопре рускиот претседател Владимир Путин, рекол украинскиот министер за одбрана ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје, тврди украински министер

Либертас - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј. Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

Членки на НАТО ја вооружуваат Украина

Точка - 15.09.2014

Држави членки на НАТО почнаа да и’ доставуваат оружје на Украина, за да се бори со проруските бунтовници и да го сопре рускиот претседател Владимир Путин, рекол украинскиот министер за одбрана ...

Украина почна воена вежба со силите на НАТО

Локално - 15.09.2014

Украина и САД почнаа денеска со заеднички воени вежби во западниот дел од државата. Вежбите се изведуваат во Лвовската област на полигонот Јаворив во близина до границата со Полска.

Украина почна воена вежба со силите на НАТО

Денешен - 15.09.2014

Украина и САД почнаа денеска со заеднички воени вежби во западниот дел од државата. Вежбите се изведуваат во Лвовската област на полигонот Јаворив во близина до границата со Полска.

Украинскиот министер за одбрана: НАТО не снабдува со оружје

Н.Македонија - 15.09.2014

Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Гелетеј Тој додаде дека разговарал со министрите за одбрана на како што наведе, водечки ...

НАТО почна да ја снабдува Украина со оружје

Идивиди - 15.09.2014

тврди украинскиот министер за одбрана Бенгази, 15 септември 2014 (МИА) – Членките на НАТО почнаа со снабдување на Украина со оружје, изјави украинскиот министер за одбрана Валериј Хелетеј.

Совршена совест

Lider - 15.09.2014

Претседателот на Германија Јоаким Гаук ни го покажа светот таков каков што Западот го замислува. Во текот на посетата на Гдањск за одбележување на 75 години од почетокот на Втората светска војна, ...