TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инаугурацијата како повод

Утрински - 16.05.2009

еше оваа седмица исполнета со многу настани. Речиси таа беше уживање за оние коишто сакаат себе си да се позиционираат пред телевизорите дома и да почнат со вестите од 17 часот, за да завршат некаде околу ...

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Утрински - 15.05.2009

Вашингтон - Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов за стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Сејдиу доаѓа на 28 мај

Утрински - 15.05.2009

Приштина - Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу ја прифати поканата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да го посети Скопје на 28 мај.

Вашингтон упати честитки до Иванов

Телма - 14.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Сејдиу во Скопје на 28 мај

МРТ - 14.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу ја прифати поканата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да го посети Скопје на 28 мај, јави дописникот на Макфакс.

Сејдиу во Скопје на 28 мај

Макфакс - 14.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу ја прифати поканата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да го посети Скопје, јави дописникот на Макфакс.

Вашингтон: позитивен тон во говорот на претседателот Иванов

Кирилица - 14.05.2009

Официјален Вашингтон му го честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон - Соединетите Американски ...

Ѓорге Иванов стана нов претседател

BBC - 13.05.2009

Новиот македонски претседател, Ѓорге Иванов попладнево и официјално ја презеде својата нова должност. По официјалната заклетва, тој го одржа својот прв говор во македонското Собрание.

Топи ги поддржа ставовите на студентите на ДУТ

А1 - 13.05.2009

Албанскиот претседател Бамир Топи денеска повторно изрази жалење што на инаугурацијата во Скопје не беше претседателот на Косово, а ја поддржа реакцијата на тетовските студенти.

Иванов вети европска и просперитетна Македонија

Утрински - 13.05.2009

Новиот шеф на македонската држава, Ѓорѓе Иванов, кој вчера и официјално стапи на должност и почна да го троши својот петгодишен мандат, во инаугуративниот говор во парламентот и пред целата јавност порача дека ...

Заложбите да ги потврди со дела

Дневник - 13.05.2009

Ѓорге Иванов вчера преземајќи ја функцијата шеф на државата испрати силна порака дека е претседател на сите граѓани и оти заедно со нив секој ден ќе работи за „горда и богата Република Македонија, брзо, целос ...

Иванов стана претседател

Дневник - 13.05.2009

Јас сум претседател, еден и еднаков за сите граѓани, кој заедно со вас секој ден ќе работи за горда и богата Република Македонија, целосно и достоинствено интегрирана во светската заедница, порача новиот шеф ...

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата „Соединетите Американски Држави му честитаат на претседателот Иванов на инаугурацијата и со ...

Иванов ги доби своите пет години

Време - 13.05.2009

Игор Чавески Професорот по правни науки Ѓорге Иванов од вчера е претседател на Република Македонија, четврти по ред од нејзиното осамостојување.

Иванов: Ќе бидам чувар на слободата и на демократијата

Вест - 13.05.2009

"Јас сум Претстедател, еден и еднаков за сите граѓани. Еден и единствен, со вас заедно", истакна претседателот Иванов Новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов вчера во Собрание пред пратениците, голем ...

Пораките на Иванов

Утрински - 13.05.2009

Македонија од вчера и официјално го доби својот петти претседател на државата. Со вчерашната инаугурација во највисокиот законодавен дом и давањето свечена заклетва, професорот Ѓорге Иванов и формално доби ...

Сејдиу во Скопје на 28-ми мај

Алсат-М - 13.05.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу доби покана да ја посети Македонија и тоа ќе се случи на 28 овој месец Сејдиу кој вчера категорично негираше дека примил покана за да го посети Скопје и оти истиот ќе биде ...

Албаниците не се на агендата на Иванов?

Алсат-М - 13.05.2009

Реакции во дел од јавноста, од новинари и аналитичари Албанци на инаугуратиовниот говор на претседателот Иванов. Претседателот Иванов со неговиот вчерашен инаугуративен говор потврди дека продолжува со истиот ...

За опозицијата говорот разочарувачки

Утрински - 13.05.2009

За опозицијата разочарувачки, за владејачките партии обединувачки, вакви се главно оцените на дел од пратениците за инаугуративниот говор на новиот претседател Ѓорге Иванов.

Новата резиденција сефтосана со официјални средби и ручек

Утрински - 13.05.2009

Новиот македонски претседател, Ѓорге Иванов, вчера ја имаше својата прва официјална средба како претседател со својот албански колега Бамир Топи.

Тачи: Говорот на Иванов изобилуваше со националистички формулации

Кирилица - 13.05.2009

За лидерот на ДПА Мендух Тачи инаугуративниот говор на новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов изобилувал со националистички формулации Според него, таквите формулации ќе предизвикаат ...

Macedonia/In/EU: Инаугуриран претседателот Иванов

Макфакс - 13.05.2009

Инаугурацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов е насловна тема во денешното издание на ревијата Macedonia/In/EU.

“Навтемборики“: Иванов ќе работи на подобрување на односите со Атина

Нетпрес - 13.05.2009

Во првиот свој говор како претседател на ПЈРМ, Ѓорге Иванов, истакна дека ќе работи на влез на државата во евроатлантските структури и подобрување на односите со Атина, пишува денеска грчкиот весник ...

Честитки од Официјален Вашингтон за стапувањето на функција на претседателот Иванов

Сител - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му го честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Макфакс - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

САД: Обраќањето на Иванов беше позитивно

Форум - 13.05.2009

САД испратија честитки по повод инаугирацијата на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон САД со ...

Топи ги поддржа ставовите на студентите на ДУТ

Макфакс - 13.05.2009

Албанскиот претседател Бамир Топи денеска повторно изрази жалење што на инаугурацијата во Скопје не беше претседателот на Косово, а ја поддржа реакцијата на тетовските студенти.

Иванов ќе ја подобри комуникацијата со Атина

Вечер Прес - 13.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу доаѓа во Македонија на средба со новиот претседател Ѓорге Иванов. Според информациите до кои дојде ВЕЧЕР, Сејдиу и Иванов ќе бидат во Охрид, во вилата Билјана на на 28 и 29 ...

Иванов: Мојата агенда е Македонија членка на НАТО и на ЕУ

Н.Македонија - 13.05.2009

Со говор полн со историски поврзувања, повикувања на традицијата и истакнување на мултиетничноста на општество, Ѓорге Иванов вчера го почна својот петгодишен мандат како претседател на државата.

Топи и Тадиќ со спротивни ставови за Косово

А1 - 12.05.2009

„Јас сепак жалам што господинот Сејдиу не присуствуваше на инаугурацијата на Иванов. -Го ориентирав разговорот во насока на тоа, потребата да сите лидери на балканските земји, треба да признаат дека ...

Сејдиу сепак не доаѓа на инаугурација

А1 - 12.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да присуствува на денешната инаугурација на новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, потврдија за МИА од неговиот Кабинет.

Иванов: „Да живее Македонија!“

А1 - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

Реакции на партиите по инаугурацијата на Иванов

А1 - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака.

Вторник, 12 мај

BBC - 12.05.2009

Во печатот во Македонија доминираат наслови поврзани со инаугурацијата на Ѓорге Иванов. ВРЕМЕ „Претседателот Иванов тргнува со лева нога“; „Сакам Иванов да ме демантира“ пишува Бранко Геровски во ШПИЦ; ...

Инаугурација од повеќе десетици илјади евра?

А1 - 12.05.2009

Хеликоптери, специјалци, армиска гарда, хор, собраниски коктел, главен ручек кој беше послужен во новиот претседателски кабинет на Водно, сместување на гостите од странство.

Четворица претседатели го удостоија Иванов

А1 - 12.05.2009

Поканети беа шестмина, дојдоа четворица. Претседателите на Албанија, Србија, Црна Гора и Хрватска го удостоија Иванов со своето присуство на денешната инаугурација.

Странските медиуми информираа за инаугурацијата на Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Исклучителни мерки на безбедност во Скопје, бојкот на инаугурациската церемонија на дел од партиите од албанскиот блок, се насловите кои доминираат во извештаите на странските агенции.

Припадник на српската безбедносна агенција рекол дека ќе присуствува на инаугурацијата на Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Обвинет припадник на српската безбедносна агенција БИА не се појавил на вчерашното рочиште во судот во Белград со оправдување дека ќе присуствува на инаугурацијата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Денес Валандово живееше со инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Денес Валандово живееше со инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Во кафулињата, на работните места. ТВ приемниците вклучени на истиот канал.

Инаугурација на Ѓорге Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Ѓорге Иванов од денеска и официјално е четвртиот македонски претседател. По заклетвата, говор. Доминантно хронолошки и протоколарен, со веќе познати фрази.

Топи: Геополитичката реалност на Балканот е изменета

Алсат-М - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Пратениците поделени по говорот на Иванов

Алсат-М - 12.05.2009

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи го обвини новиот претседател Ѓорге Иванов дека во говорот во Собранието ширел антиалбанство и национализам.

Безбедносни мерки за инаугурацијата

Алсат-М - 12.05.2009

Преземени се сите неопходни безбедносни мерки по повод денешната инаугурација на новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов.

Иванов го започна мандатот во новата претседателска резиденција на Водно

Канал5 - 12.05.2009

До сега се остварија три официјални средби, во моментов се случува третата со црногорскиот претседател Филип Вујановиќ. Претходно, во текот на денот, по положувањето на заклетвата, Ѓорге Иванов, го започна ...

Иванов се сретна со Топи, Месиќ и Тадиќ

Алсат-М - 12.05.2009

Билатералните односи, стабилноста на регионот, решавањето на отворените прашања меѓу земјите од регионот, беа во фокусот на разговорите меѓу новиот претседател на Македонија Ѓорѓе Иванов и неговите колеги, ...

Нова демократија ќе присуствува на инаугурацијата

Алсат-М - 12.05.2009

Пратениците од Нова демократија (НД) ќе присуствуваат на инаугирацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, потврди партијата.

Ѓорге Иванов ја презеде должноста претседател на Република Македонија

Утрински - 12.05.2009

- Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

Ѓорге Иванов нов претседател на Република Македонија

Телма - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Иванов: Ќе бидам претседател на сите граѓани

Алсат-М - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Иванов ја презеде функцијата шеф на државата

Телма - 12.05.2009

Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Македонскиот претседател ја презема должноста

Алсат-М - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денеска на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Инаугурација во македонски манири

Утрински - 12.05.2009

Денеска треба да биде свечен ден за Македонија. Ќе биде инаугуриран петтиот (според мандат) претседател на државата. Во сите земји тоа е посебен чин, при што за момент се заборава на политичките разлики и ...

Инаугурацијата спектакл или скандал

Утрински - 12.05.2009

Наместо спектакуларна церемонија, инаугурацијата на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов, сепак, може да се претвори во уште еден од низата скандали кои се навикнавме да ги гледаме во изминатите 18 ...

Сите за еден

Дневник - 12.05.2009

Непотребно многу прав се крена за гостите поканети на инаугурацијата на новиот македонски претседател, Ѓорге Иванов. Некои партии на Албанците толку многу го испроблематизираа податокот дека не е поканет ...

Ахмети не ја политизира инаугурацијата

Дневник - 12.05.2009

ДУИ, предводена од лидерот Али Ахмети, денеска ќе присуствува на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов, Нова демократија се' уште тактизира, а ДПА е децидна дека ќе ја бојкотира свеченоста.

Сејдиу: "добрите односи со Македонија продолжуваат"

Телма - 12.05.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу денеска изјави дека не примил никаков повик да присуствува на инаугурацијата на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Новиот претседател тргнува со лева нога

Време - 12.05.2009

Во сенката на можен бојкот и за првпат со четворица странски претседатели како гости, денеска во Собранието ќе се одржи свечената инаугурација на четвртиот по ред македонски претседател Ѓорге Иванов.

Иванов ќе пресметува квадратура на кругот

Време - 12.05.2009

Спорот со името и евроатлантските процеси се најважните прашања за Македонија на кои новиот претседател ќе мора најмногу да им посвети внимание.

Шарски телешки одрезок за гостите на инаугурацијата на Иванов

Вест - 12.05.2009

Странските државници, кои ќе присуствуваат на инаугурацијата на новиот претседател Ѓорѓе Иванов, ќе бидат послужени со специфични македонски јадења.

Косовскиот претседател Сејдиу нема да дојде на инаугурацијата на Иванов

Вест - 12.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да присуствува на денешната инаугурација на новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов.

За опозицијата празен, за владејачките партии обединувачки говор

Телма - 12.05.2009

Далиборка Демјанска Ако денот се познава по утрото, не очекуваме дека новиот претседател ќе реши барем еден од тешките проблеми во државата, оценија од опозицијата, велејќи дека се разочарани од првиот говор ...

Инаугурација на четвртиот Претседател на Македонија

Вест - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денес на свечена седница во Парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Топи одби да пие кафе со Тадиќ

Алсат-М - 12.05.2009

Ладен поздрав на претседателот на Албанија , Бамир Топи со претседателот на Србија Борис Тадиќ. Топи и Тадиќ кои претстојуваа во Скопје на инаугурацијата на новиот претседател Ѓорге Иванов во хотелот ...

Средби на Иванов со Месиќ, Топи, вујановиќ и тадиќ

Телма - 12.05.2009

“Македонија добро знае дека во Хрватска има најголем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ. Нашата мала група земји кандидати што поскоро повторно ќе се обединат, но овој пат како членки на НАТО“, изјави ...

Сејдиу тврди дека не добил покана за инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 12.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и денеска негираше дека добил покана да го посети Скопје во срeдината на мај, како прв гостин на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов.

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Кирилица - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака Сафет Незири од ...

Топи: Косово е новата геополитичка реалност на Балканот

Форум - 12.05.2009

На првата билатерална средба како шеф на македонската држава, Иванов се сретна со албанскиот колега Бамир Топи, со кого разменија мислења за заедничките евроатлантски аспираци и за односите во регионот ...

Месиќ: Регионот е изморен од транзиција, треба што поскоро да влезе во ЕУ

Нетпрес - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Вклучување во европското семејство заедничка цел на Македонија и Албанија

Кирилица - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

ЕУ и НАТО, клучни надворешно-политички приоритети на Македонија и Хрватска

Кирилица - 12.05.2009

Македонија добро знае дека во Хрватска има голем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ, земја која добро се сеќава на заедничкиот пат што го минавме кон нашата цел, истакна новиот македонски претседател Ѓорге ...

Нова демократија ќе присуствува на инаугурацијата

МРТ - 12.05.2009

Пратениците од Нова демократија (НД) ќе присуствуваат на инаугирацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, потврди партијата.

Иванов ја презеде претседателската функција

Форум - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, на пладне и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија Иванов и ...

Ѓорге Иванов ја презеде должноста претседател на Република Македонија

Кирилица - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија Иванов и ...

Ѓорге Иванов и официјално ja презема функцијата претседател на Република Македонија

МРТ - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Сејдиу нема да присуствува на инаугурацијата на Иванов

Кирилица - 12.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да присуствува на денешната инаугурација на новиот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов , Се очекува Сејдиу, по инаугурацијата на Иванов, да биде првиот ...

Ѓорге Иванов инаугуриран за Претседател на РМ

Алфа - 12.05.2009

Свечено, но не спектакуларно како што се очекуваше се одвиваше церемонијата на инаугурација на новиот македонски претседател. Првпат на ваква свеченост присуствуваа странски државници. Гардата пристигна прва.

Иванов го одржа првиот говор

Алфа - 12.05.2009

Пред нас е исправен уште еден голем предизвик. Предизвик кој најсилно и најјасно ќе ги потврди нашата историска мудрост, нашите национални стремежи и нашето место во светот.

Македонскиот претседател ја презема должноста

Макфакс - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денеска на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Сејдиу: Не добив повик, но добрите односи продолжуваат

Макфакс - 12.05.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу денеска изјави дека не примил никаков повик да присуствува на инаугурацијата на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Прва билатерална средба на Иванов со Топи

Алфа - 12.05.2009

Албанскиот претседател Топи на првата билатерална средба со претседателот Иванов, изрази жалење дека косовскиот претседател Сејдиу не бил поканет од домаќинот.

Тачи: Говорот на Иванов изобилуваше со националистички формулации

Форум - 12.05.2009

Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи го оцени денешниот инаугуративен говор на новиот македонски претседател како навредлив за Албанците и изобилувачки со националистички формулации ...

Ѓорге Иванов и официјално ja презема функцијата претседател на Република Македонија

Сител - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Иванов – Ќе бидам претседател на сите граѓани

Алфа - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Ивановска: Празен претседателски говор

Форум - 12.05.2009

Цветанка Ивановска од опозициската СДСМ, по говорот на новиот претседател Ѓорге Иванов рече дека биле сведоци на еден веќе чуен, празен говор, говор без политичка порака „Од новиот претседател слушнавме само ...

Иванов со најскромна заработувачка во регионот

Сител - 12.05.2009

Само црногорскиот претседател Филип Вујановиќ има помала плата од македонскиот Ѓорге Иванов. Новоизбраниот претседател на Република Македонија ќе заработува 1.500 евра што е сепак повеќе од неговата досегашна ...

Македонско мени за странските државници

Макфакс - 12.05.2009

Странските државници, кои ќе присуствуваат на инаугурацијата на новиот претседател Ѓорѓе Иванов, ќе бидат послужени со специфични македонски јадења.

Први билатерални средби на претседателот Иванов

Р.С.Европа - 12.05.2009

По свеченото превземање на функцијата, Иванов имаше и билатерални средби со своите колеги. По средбата со албанскиот претседател Бамир Топи, албанскиот претседател изрази разочарување, заради неприсуството на ...

Прв говор на претседателот Иванов во парламентот

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новoизбраниот претседател Ѓорѓе Иванов во првото обраќање пред пратениците и присутните гости ja изложи својата визија за Македонија ветувајки дека неговата неговата политичка агенда е јасна и недвослмислена.

Ѓорге Иванов и официјално ja презема функцијата претседател на Република Македониј

Алфа - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Ѓорге Иванов - нов претседател на Република Македонија

МРТ - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Топи: Косово е новата геополитичка реалност на Балканот

Нетпрес - 12.05.2009

Новиот претседaтел нa Македонија, Ѓорге Иванов, на првата билатерална средба како шеф на државата, разговараше со албанскиот колега Бамир Топи, со кого разменија мислења за заедничките евроатлантски аспираци и ...

Месиќ: Изморениот регион, што поскоро да влезе во ЕУ

Форум - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Борис Тадиќ по осум месеци во Македонија

Сител - 12.05.2009

Комплетно враќање на прекинатите дипломатски односи со Србија, пораки за ангажирање на малцинствата како мостови за соседска соработка, брза интеграција на регионот во Европската унија и јакнење на економската ...

Ѓорге Иванов ја презема функцијата Претседател на РМ

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов денеска напладне официјално ќе ја преземе функцијата од досегашниот шеф на државата Бранко Црвенковски.

Македонија го добива четвртиот претседател

Нетпрес - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов денеска по давањето на свечената заклетва ќе стане четвртиот претседател на Република Македонија.

МВР со посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Нетпрес - 12.05.2009

Министерството за внатрешни работи, заради претстојната инаугурација на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, ќе преземе засилени мерки на обезбедување и посебен режим на ...

Нова демократија ќе присуствува на инаугурацијата

Макфакс - 12.05.2009

Пратениците од Нова демократија (НД) ќе присуствуваат на инаугирацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, потврди партијата.

Иванов – За горда и силна Македонија

МРТ - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Сител - 12.05.2009

Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Скопје ќе биде воведен пoсебен безбедносен и сообраќаен режим.

Косовскиот претседател Сејдиу нема да присуствува на инаугурацијата на Иванов

Алфа - 12.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да присуствува на денешната инаугурација на новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, потврдија од неговиот Кабинет.

Безбедносни мерки за инаугурацијата

Макфакс - 12.05.2009

Преземени се сите неопходни безбедносни мерки по повод денешната инаугурација на новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов.

Вклучување во европското семејство, заедничка цел на Македонија и Албанија

Сител - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Сител - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака.

Инаугурација на Иванов, на пладне

Форум - 12.05.2009

Избраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, на свечена седница во Собранието ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година Иванов , пред зградата на ...

ЕУ и НАТО, клучни надворешно-политички приоритети на Македонија и Хрватска

Сител - 12.05.2009

Македонија добро знае дека во Хрватска има голем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ, земја која добро се сеќава на заедничкиот пат што го минавме кон нашата цел, истакна новиот македонски претседател Ѓорге ...

Ѓорѓе Иванов ја презема претседателската должност

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новоизбарниот претседател Ѓорге Иванов официјално ја презема фукцијата од досегашниот шеф на државата Бранко Црвенковски. Според сценариото, церемонијата на неговото стапување на должност ќе започне пред ...

Инаугурација на претседателот Иванов

Макфакс - 12.05.2009

Инаугурацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов почна во пленарната сала во Собранието. Новоизбраниот претседател Иванов пред зградата на Собранието беше пречекан од претседателот во заминување ...

Ѓорге Иванов и формално нов претседател на Република Македонија

Сител - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

ВИДЕО: Иванов пристигна, Црвенковски замина

Нетпрес - 12.05.2009

“Изјавувам дека функцијата претседател на Република Македонија ќе ја вршам совесно и одговорно и ќе го почитувам Уставот и Законите.

Иванов: Ќе бидам заедно со сите граѓани, исправен пред сите предизвици

Нетпрес - 12.05.2009

Новоименуваниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, кој денеска и официјално стапи на функцијата шеф на државата, се обврза дека Претседателот ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот.

Иванов – За горда и силна Македонија

Макфакс - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Ѓорге Иванов - нов претседател НА Република Македонија

Сител - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Ивановска: Празен претседателски говор

Нетпрес - 12.05.2009

Цветанка Ивановска од опозициската СДСМ, после говорот на новиот претседател Ѓорге Иванов рече дека биле сведоци на еден веќе чуен, празен говор, говор без политичка порака.

Иванов – Ќе бидам претседател на сите граѓани

Макфакс - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата“, порача денеска новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Ѓорге Иванов еден за сите

Вечер Прес - 12.05.2009

Ниту европска иднина ниту регионална соработка не можеме да оствариме доколку не инвестираме во капацитетите, институциите и потенцијалите на нашата држава, рече четвртиот македонски Претседател, кој говорот ...

Македонија ја има поддршката од соседите

Вечер Прес - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка ...

Иванов - Топи: Вклучување во европското семејство, заедничка цел на Македонија и Албанија

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Ѓорге Иванов и формално нов претседател на Република Македонија

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладенво и формално ја презеде должноста претседател на ...

Почна инаугурацијата на новиот макеоднски претседател

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Новозибраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, попладнево пристигна во Собранието каде што ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Засилени безбедносни мерки за инаугурацијата на новиот претседател

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Скопје е воведен пoсебен безбедносен режим.

Шпалир, гарда и црвен килим за Иванов

Н.Македонија - 12.05.2009

Претседателот во заминување Бранко Црвенковски стои пред црвениот килим послан пред главниот влез на Собранието. Таму тој го пречекува својот наследник Ѓорге Иванов и заедно поминуваат низ таканаречениот ...

Македонско мени за инаугурацијата на Иванов

А1 - 11.05.2009

На коктелот по свечената седница во Собранието високите гости ќе се замезат само со бадеми и лешници и аперитив. Главниот ручек ќе биде послужен во новиот претседателски кабинет на Водно во 15 часот и 10 ...

Клучните советнички места во претседателскиот кабинет се уште празни

А1 - 11.05.2009

Вилата „Анекс“ е подготвена за првиот работен ден на Иванов. Потешката работа за новиот претседател на почетокот од неговиот мандат ќе биде неговото потполнување со кадар.

Безбедноста за инаугурацијата на прв степен

А1 - 11.05.2009

Од небо со хеликоптери, од земја со специјалци, снајперисти, тајна полиција, служби за антитероризам, кучиња трагачи. Семафорите ќе запрат, движењето ограничено и за возила и за пешаци, вака ќе биде утре за ...

„Бојкотот на инаугурацијата - обид за политички поени“

А1 - 11.05.2009

За утрешната инаугурација на новоизбраниот претседател Иванов, бојкотот на некои политички партии, кохабитацијата меѓу претседател и премиер, во интервју за А1 зборува политикологот Владимир Божиновски.

Ѓорге Иванов од утре нов претседател на Република Македонија

Алсат-М - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата. Според најавите, досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ...

ДУИ ќе учествува на инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 11.05.2009

Од кабинетот на претседателот на Собранието Велјановски кој ги потпиша сите покани без коментар околу поканата за утрешната инаугурација на Ѓорге Иванов за косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

ДУИ оди на инаугурација на Иванов

Канал5 - 11.05.2009

Али Ахмети лично ги расчисти дилемите – тој и неговите пратеници утре ќе одат на инаугурацијата на новиот македонски претседател.

Косовскиот претседател, иако поканет утре нема да дојде

Канал5 - 11.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу доаѓа во Скопје. Но не на инаугурацијата на претседателот Иванов туку во втората половина на Мај.

Утре инаугурација на четвртиот претседател на Македонија

Телма - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) во вторник на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Неканет гостин поглавен од Иванов

Дневник - 11.05.2009

Партиите на македонските Албанци најавуваат бојкот на седницата за инаугурација на новиот македонски претседател ако на свеченоста не биде поканет и косовскиот Инаугурацијата на новоизбраниот македонски ...

Во наследство Иванов ги добива името, ЕУ и НАТО

Утрински - 11.05.2009

Пред утрешното примопредавање на функцијата претседател на Македонија, пописот на политички обврски што ќе му ги предаде досегашниот претседател Бранко Црвенковски на својот наследник Ѓорге Иванов ќе биде ...

Без Сејдиу не доаѓаат Тачи и Селмани

Време - 11.05.2009

Учеството на албанските партии на утрешната инаугурација на Ѓорге Иванов за претседател ќе биде неизвесно до последен момент поради нивното настојување на прославата да биде поканет и косовскиот претседател ...

Косовскиот Претседател поважен од Претседателот на Македонија

Вест - 11.05.2009

Нова демократија на Имер Селмани размислува да ги повика ДПА и ДУИ заедно да ја бојкотираат инаугурацијата на претседателот Иванов оти на свеченоста не бил поканет и претседателот на Косово Нова демократија на ...

ДУИ ќе присуствува на инаугурацијата на Иванов

Вест - 11.05.2009

ДУИ ќе учествува на утрешната инаугурација на новоизбраниот претседателот Ѓорге Иванов и ги демантираат информациите дека се подготвува реконструкција во Владата.

Студентите на ДУТ повикуваат на бојкот на инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 11.05.2009

Претседателот на студентите на Државниот универзитет во Тетово денеска ги повика партиите на Албанците во државава, но и претседателот на Албанија Бамир Топи, да ја бојкотираат утрешната инаугурација на Ѓорге ...

Сејдиу доби покана, но не доаѓа на инаугурацијата

Алсат-М - 11.05.2009

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу ќе доаѓа во Скопје, но не на свеченоста на инаугурирањето на неговиот македонски колега Ѓорѓи Иванов, туку во официјална посета во втората половина на месецов.

Утре посебен сообраќаен режим поради инаугурацијата на Ѓорге Иванов

Кирилица - 11.05.2009

Поради претстојната инаугурација на новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, Министерството за внатрешни работи утре ќе преземе засилени мерки на обезбедување и ќе воведе посебен режим ...

На инаугурацијата на Иванов доаѓаат Месиќ, Топи, Тадиќ и Вујановиќ

Алфа - 11.05.2009

Месиќ, Топи, Тадиќ и Вујановиќ ќе бидат гости на инаугурацијата на новиот македонски претсеадател Ѓорѓе Иванов. Го потврдиле своето присуство.

Инаугурацијата на Ѓорге Иванов утре

Форум - 11.05.2009

Избраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре, и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата Досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ќе го пречека ...

Ѓорге Иванов од утре и официјално нов претседател на Република Македонија

МРТ - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата. Според најавите, досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ...

Албанските партии ќе ја бојкотираат инагурацијата на Иванов?

Р.С.Европа - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, веројатно, ќе ја преземе функцијата без присуство од партиите од албанскиот политички блок. Нова демократија денеска треба да одлучи, дали ќе се појави на свеченоста.

Инаугурација на четвртиот претседател на Македонија

Макфакс - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) во вторник на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

ДУИ ќе присуствува на инаугурацијата на Иванов

Кирилица - 11.05.2009

ДУИ ќе учествува на утрешната инаугурација на новоизбраниот претседателот Ѓорге Иванов и ги демантираат информациите дека се подготвува реконструкција во Владата Ова денеска го изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети ...

Утре ќе биде свечената инаугурација на Иванов за претседател

Сител - 11.05.2009

Косовскиот претседател, Фатмир Сејдиу утре и дефинитивно нема да присуствува на инаугурацијата на новиот претседател, Ѓорге Иванов, но токму затоа Сејдиу ќе биде првиот претседател, што во официјална посета на ...

Политикански игри околу поканата до Сејдиу

Макфакс - 11.05.2009

Инаугурацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов ќе мине во сенка на противречните и конфузни информации околу присуството на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

Студентите на ДУТ повикуваат на сеалбанскиот бојкот на инaугурацијата

Макфакс - 11.05.2009

Лидерите на партиите на Албанците во Македонија и албанскиот претседател Бамир Топи да ја бојкотираат утрешната инаугурација на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Ѓорге Иванов од утре и официјално нов претседател на Република Македонија

Сител - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата. Според најавите, досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ...

Кај Иванов доаѓаат сите, освен Сејдиу кој ќе дојде подоцна

Вечер Прес - 11.05.2009

Шефот на косовската држава ќе биде првиот претседател од регионот кој ќе допатува во официјална посета на Македонија по изборот на Иванов за Претседател, дознава ВЕЧЕР од високи владини извори Разрешени се ...

Сејдиу и Тадиќ ќе му ја поматат инаугурацијата на Иванов?

Н.Македонија - 11.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу добил покана од претседателот на Собранието Трајко Вељановски да учествува на утрешната свечена инаугурација на Ѓорге Иванов, јави телевизијата Алсат-М, а пренесе „Макфакс“.

Посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Н.Македонија - 11.05.2009

Скопје, 11 мај (МИА) - Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре во Скопје ќе биде воведен псоебен безбедносен и ...

Ѓорге Иванов од утре и официјално нов претседател на Република Македонија

Н.Македонија - 11.05.2009

Скопје, 11 мај (МИА) - Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.