TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е таткото на спорот со Бугарија, нашиот идентитет е нашата црвена линија

Сител - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија, нашиот идентитет е нашата црвена линија

Канал5 - 13.06.2021

Мицкоски упати порака и кон европските лидери каде што побара ЕУ повеќе да не одолговлекува и што поскоро Македонија да започне со преговори со ЕУ, не заради Зоран Заев и останатите криминалци, туку заради македонскиот народ.

Мицкоски: Искуството и делата велат дека на Заев не може да му се верува

Курир - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија

MTM - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија, нашиот идентитет е нашата црвена линија

24Инфо - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија

Press24 - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија

Centar - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Заев е таткото на спорот со Бугарија, нашиот идентитет е нашата црвена линија

Опсервер - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија, нашиот идентитет е нашата црвена линија

MakPress - 13.06.2021

На вчерашната Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија е се подалеку од Европската Унија, а тоа е така не само заради блокадата од страна на Бугарија, туку ...

Проблемот со Бугарија и нивните апетити за македонските национални интереси е исклучиво заслуга на Зоран Заев, вели ...

MakPress - 13.06.2021

Пандорината кутија со Бугарија ја отвори Зоран Заев со потпишувањето на Договорот за добрососедство. Секој следен предлог на Бугарија ќе биде полош од претходниот, зашто Заев им го даде тоа право на Бугарите, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Расте притисокот од запад за да победи разумот на исток

Слободен Печат - 12.06.2021

Францускиот претседател Макрон по средбата со Заев рече дека е време Северна Македонија да ги почне преговорите без одложување и дека и тој лично се ангажира за да се најде решение за спорот со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што се преговара со Бугарија

Сител - 12.06.2021

Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев

Канал5 - 12.06.2021

Се додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство од оваа ненародна власт. Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат ...

Мицкоски: Таткото на спорот со Бугарија е Заев

Нетпрес - 12.06.2021

Пандорината кутија со Бугарија ја отвори Зоран Заев со потпишувањето на Договорот за добрососедство. Секој следен предлог на Бугарија ќе биде полош од претходниот, зашто Заев им го даде тоа право на Бугарите, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

„Додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречување ...

Курир - 12.06.2021

Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Заев е таткото на спорот со Бугарија, не смееме да дозволиме ново национално предавство

Lider - 12.06.2021

Македонија треба што поскоро да почне преговори со Европската Унија, но воедно треба системски да реши работи, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во говорот по повод 30-иот Годишен конгрес на УМС на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги искористиме сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство од оваа ненародна ...

24Инфо - 12.06.2021

Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните сѐ уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија

Нетпрес - 12.06.2021

Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Сакам да се знае дека таткото на спорот со Бугарија е Заев

Република - 12.06.2021

Пандорината кутија со Бугарија ја отвори Зоран Заев со потпишувањето на Договорот за добрососедство. Секој следен предлог на Бугарија ќе биде полош од претходниот, зашто Заев им го даде тоа право на Бугарите, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сѐ додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ќе ги користиме сите демократски алатки за да ...

MTM - 12.06.2021

Се додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство од оваа ненародна власт, велат од опозициската партија преку соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Сѐ додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ќе се обидеме да спречиме предавство

Н.Македонија - 12.06.2021

Се додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство од оваа ненародна власт, велат од опозициската партија преку соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги искористиме сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство

Локално - 12.06.2021

„Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречување на ново национално предавство од оваа ...

MakPress - 12.06.2021

Распродавањето, раскчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зоран Заев. Граѓаните на Македонија се уште не добија одговор за што преговара Заев со Бугарија.

Од Париз порака дека се очекува засилен притисок врз Софија за С Македонија да ги започне преговорите

Слободен Печат - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

Пораки од Париз: С. Македонија заслужува старт на преговорите, Бугарија под притисок

Нова ТВ - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на Европската Унија (ЕУ), францускиот претседател Емануел Макрон порача дека С. Македонија заслужува почеток на преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од ...

Од Париз порака дека Македонија заслужува старт на преговорите без одложување

Сител - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот „Џон ...

Од Париз порака дека С. Македонија заслужува старт на преговорите за содлижување, се очекува засилен притисок врз ...

Либертас - 11.06.2021

– Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од ...

Макрон се премисли по речиси две години: Македонија заслужува да ги почне преговорите без одложување

Lider - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот „Џон ...

Од Париз порака дека С Македонија заслужува старт на преговорите за содлижување, се очекува засилен притисок врз Софија

24Инфо - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

МАКРОН ДО ЗАЕВ ВО ПАРИЗ: Вашата земја заслужува да ги почне преговорите со ЕУ

Денешен - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот „Џон ...

Од Париз порака дека Македонија: Патот на Македонија беше извонреден

Press24 - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот „Џон ...

Макрон нагласува дека „нашата земја“ заслужува да ги почне преговорите

PressingTV - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

Од Париз порака дека С. Македонија заслужува старт на преговорите без одложување, се очекува засилен притисок врз ...

Frontline - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

Од Париз порака дека С Македонија заслужува старт на преговорите без одложување, се очекува засилен притисок врз Софија ...

Бизнис Вести - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

Од Париз порака дека Северна Македонија заслужува старт на преговорите без одложување, се очекува засилен притисок врз ...

CivilMedia - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот ...

Заев во Франција се сретна со Макрон, раздвиженост пред одлуката на ЕУ за датум за преговори за Македонија

MakPress - 11.06.2021

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на ЕУ, од Париз францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во Унијата без одложување, додека експертот за Балканот од универзитетот „Џон ...

И со и без „црвени линии“ мали надежи за напредок

Слободен Печат - 10.06.2021

Честопати од оваа актуелна влада сме виделе ветувања дека не се преговара за одредени прашања, но потоа токму за нив се преговарало. Најдобро ќе беше и македонското Собрание да усвои декларација и да утврди национални позиции – вели пратеникот Тимчо ...

„Бараме народот да знае што се случува“: Опозицијата денеска повторно на протест

Слободен Печат - 10.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови.

(Галерија) ВМРО-ДПМНЕ трет ден на протест

еМагазин - 10.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови.

„Бараме народот да знае што се случува“: Опозицијата денеска повторно на протест

Либертас - 10.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови.

Пренџов: Никој не му дал овластување на Владо Бучковски да преговара во името на целиот македонски народ

Курир - 10.06.2021

Љупчо Пренџов, пратеник во Собранието на Република Македонија на денешниот протест кој е организиран од ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Доста е, Излези за Македонија“ истакна дека овие протести се организраат затоа што никој не знае што се случува и за што ...

Пренџов: Никој не му дал овластување на Владо Бучковски да преговара во името на целиот македонски народ

Lider - 10.06.2021

Никој не знае што се случува и за што се преговара од страна на власта, вели пратеникот Љупчо Пренџов, пратеник во Собранието на Република Македонија на денешниот протест кој е организиран од ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Доста е, Излези за Македонија“ ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно на протест

Press24 - 10.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови.

Екс вицепремиер и амбасадор: САД има право на “Црна листа” колку што Македонците имаат право на отпор

Expres - 10.06.2021

Легитимен е интересот на САД со свои декрети да го штити својот национален интерес преку “Црни листи” , но легитимен е и Македонскиот отпор кој што се води со демократски средства и со почитување на меѓународното право против преименувањето на ...

Опозицијата три дена блокира, власта и натаму молчи за патоказот со Бугарија

Скопско Ехо - 10.06.2021

Трет ден блокади се одржуваат во Скопје и во девет други градови под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Три дена по ред опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ бара власта, пред се премиерот Зоран Заев да го обелоденат патоказот кој тајно се ...

Трет ден протести на ВМРО-ДПМНЕ: Народот мора да знае што се преговара зад затворени врати

MakPress - 10.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести се одржуваат и во 10 други градови.

И денеска ВМРО ДПМНЕ блокираше кај „Гроздот“

Тера - 10.06.2021

„Трет ден блокади во Битола! Не за новото предавство! Излези за Македонија!“ вака велат од битолската ВМРО ДПМНЕ на денешната блокада која се случи на крстосницата кај „Гроздот“, каде што се блокираше и вчера.

Опозицијата на улици поради „патоказ“, власта бара поддршка место блокада

Deutsche Welle - 09.06.2021

Владејачката СДСМ ги оцени протестите на опозицијата како дебакл. На премиерот Зоран Заев и специјалниот преговарач, Владо Бучковски не им е јасно зошто се протестира. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најавува нови протести од 15 до 17 часот во 11 ...

ВМРО-ДПМНЕ се сили со протести на „нероден Петко“

Слободен Печат - 09.06.2021

Опозицијата организира протести врз основа на недокажано тврдење дека премиерот Зоран Заев прифатил бугарската декларација да биде дел од преговарачката рамка за да се тргне бугарското вето.

ВМРО-ДПМНЕ на блокади во Скопје и во 10 други градови

Канал5 - 09.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги продолжува блокадите на крстосниците во Скопје и во другите градови низ Македонија, со барање власта да го стави на увид патоказот за кој се преговара со Софија. На крстосницата кај поранешна Нова Македонија е Сања Ставров, ...

ВМРО-ДПМНЕ и денес продолжи да блокира патишта во главниот град и во 10 други градови во земјава

Алсат-М - 09.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ и денес продолжи да блокира патишта во главниот град и во 10 други градови во земјава. Македонската опозиција и денес ја обвини Владата дека продолжува тајно да преговара со бугарската страна за македонскиот идентитет и јазик.

Втор ден протести на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 09.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ втор ден одржа протести со блокади на три локации во Скопје и во 10 други градови во земјава, со барање од власта да обезбеди увид во документ од преговорите со Бугарија. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски рече дека блокадите ги ...

ВМРО-ДПМНЕ побара увид во документот од преговорите со Бугарија, Заев не ги разбира протестите

OhridNews - 09.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест Охрод, Скопје и во уште девет градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од се.

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ протестира затоа што не подржува преговари за идентитетот, историјата и јазикот, СДСМ нема црвени ...

24Инфо - 09.06.2021

Пратеникот и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во емисијата „Утрински Брифинг” кажа дека ВМРО-ДПМНЕ одржува протести во главниот град и во други градови во државата поради тоа што власта на чело со СДСМ нема поставено црвени линии ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ протестира затоа што не подржува преговара за идентитетот, историјата и јазикот

Република - 09.06.2021

Пратеникот и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во емисијата „Утрински Брифинг“ кажа дека ВМРО-ДПМНЕ одржува протести во главниот град и во други градови во државата поради тоа што власта на чело со СДСМ нема поставено црвени линии ...

Пренџов:Со протестите се испраќа порака дека историјата, културата и традиција се црвените линии и за нив не може да се ...

Курир - 09.06.2021

Љупчо Пренџов, пратеник во Собранието во своето гостување во емисијата „Филибастер“ зборуваше за протестите кои се одржуваат деновиве од страна на ВМРО-ДПМНЕ во однос на тоа што Заев преговара за Македонија и потенцираше дека со овие протести се ...

Боцевски: Заев и Владата со преговорите со Бугарија ставаат динамит на темелите на идентитетот и државата

Курир - 09.06.2021

Вие велите дека завршуваат митовите, а по краток период се носи декларација во собранието во Бугарија, рече поранешниот амбасадор Ивица Боцевски обраќајки се на поранешниот амбасадор Нано Ружин кои беа дел од дебатата на телевизија 24.

Пренџов: Со протестите се испраќа порака дека историјата, културата и традиција се црвените линии и за нив не може да ...

Lider - 09.06.2021

Никогаш нема да се согласам дека сме дрво без корен, дека некој не создал преку ноќ и сите оние тези кои што ги имаат бугарските политичари, кажа Пренџов. Љупчо Пренџов, пратеник во Собранието во своето гостување во емисијата „Филибастер“ зборуваше ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ протестира затоа што не подржува преговара за идентитетот, историјата и јазикот СДСМ и оваа власт ...

Курир - 09.06.2021

Пратеникот и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во емисијата „Утрински Брифинг“ кажа дека ВМРО-ДПМНЕ одржува протести во главниот град и во други градови во државата поради тоа што власта на чело со СДСМ нема поставено црвени линии ...

Втор ден протести на ВМРО-ДПМНЕ, блокирана крстосницата кај “Гроздот“, владата да каже за што преговара со Бугарија

Битола Њуз - 09.06.2021

И денес продолжија протестите во Битола кои ги организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ со под мотото „Доста е, излези за Македонија“ кој се одржуваат покрај во Скопје и во десет други градови. Денес од 15 до 17 часот беше блокирана крстосницата кај ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ протестира затоа што не подржува преговара за идентитетот, историјата и јазикот СДСМ и оваа власт ...

MakPress - 09.06.2021

Пратеникот и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во емисијата „Утрински Брифинг“ кажа дека ВМРО-ДПМНЕ одржува протести во главниот град и во други градови во државата поради тоа што власта на чело со СДСМ нема поставено црвени линии ...

Опозицијата на барикади, ќе го покаже ли Заев јавно патоказот што се преговара со Бугарија?

Скопско Ехо - 09.06.2021

Опозицијата на чело со ВМРО-ДПМНЕ од вчера е на блокади низ Македонија и бара премиерот Зоран Заев јавно да го објави таканаречениот патоказ кој се преговара тајно со Бугарија. Одговор на ова барање нема.

Денеска блокада кај „Гроздот“ во Битола

Тера - 09.06.2021

Втор ден протести во главниот град и десетина други во држвата. Денеска протестот, односно блокадата во Битола беше на крстосницата кај „Гроздот“. Од 15:00 до 17:00 часот ВМРО ДПМНЕ ја блокираше сообраќајницата со барање од власта да обезбеди увид ...

ВМРО-ДПМНЕ бара владата да каже за што преговара, Бучковски вели дека позициите се кристално јасни

Локално - 09.06.2021

Со протести во неколку градови ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да ја натераат владата да каже за што точно преговара со Бугарија. „Доколку таканаречениот Патоказ инкорпорира позиции кои што се прифатливи за нашите граѓани, доколку тој не ги инкорпорира ...

Заев вели дека не ги разбира протестите на ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 08.06.2021

Премиерот Зоран Заев вели дека не ги разбира протестите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска со преговорите со Бугарија. Тој вели дека она што се преговара со официјална Софија е патоказот, додека сè друго се разговара под раководство на ...

Бучковски за Локално: Нашите позиции се кристално јасни, Мицкоски е генератор на лажни вести

360 степени - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни. За жал, по кој знае кој пат, Мицкоски е генератор на лажни вести, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски во изјава за порталот локално.мк за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека тајно се ...

(ФОТО/ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ги почна предупредувачките протести и бара Владата да го објави „патоказот“ за Бугарија

360 степени - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги започна предупредувачките протести на три локации низ Скопје, пред Собранието, пред ТЦ „Мавровка“ и пред зградата на поранешна „Нова Македонија“. Како што најавија од опозициската партија протестите се со едно единствено барање ...

ВМРО-ДПМНЕ почна со блокадите, бара увид во преговорите со Бугарија

Сакам да кажам - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска почна со блокадите на крстосници во Скопје и други градови низ републиката, кои вчера ги најави претседателот на опозициската партија Христијан Мицкоски. Како што кажа Мицкоски, блокадите ќе траат секој ден сè додека власта не ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест бара Владата да каже за што преговара со Бугарија (ФОТО)

МКД - 08.06.2021

Со блокада на три крстосници во центарот на Скопје и со блокади во десет градови низ државата, опозициската ВМРО/ДПМНЕ го почна, како што го нарекоа, предупредувачкиот протест од кој од Владата бараат да го објави документот, т.н.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во 10 други градови

24 Вести - 08.06.2021

Со блокади на неколку стратешки крстосници во Скопје и во 10 ти на други градови во земјава – опозициската ВМРО-ДПМНЕ излезе на предупредувачки протести. Партискиот лидер Мицкоски веќе изјави дека на ваков начин се демонстрира револт од како што ...

ВМРО-ДПМНЕ блокира крстосници, бара владата да каже за што преговара со Бугарија

Р.С.Европа - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска од 15 до 17 часот блокира крстосници на три места во Скопје и во девет други градови под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Како што најавија од опозициската партија протестите се со едно единствено барање ...

Заев: Не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Протести на ВМРО-ДПМНЕ за преговорите со Бугарија

Сител - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги започна најавените протести на три различни локации низ Скопје, пред Собранието, пред ТЦ „Мавровка“ и пред зградата на поранешна „Нова Македонија“. Како што најавија од опозициската партија протестите се со едно единствено барање ...

Бучковски: Мицкоски е извор на лажни вести

Фокус - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се гледа и по настапите на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Никола Димитров, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски. -За жал, по којзнае којпат, Христијан Мицкоски е генератор на ...

Мицкоски се прошета по блокадите, Заев вели дека не ги разбира протестите на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 08.06.2021

На крстосницата кај Собранието кое беше една од локациите за блокади, беа собрани членови, пратеници, но и високи партиски личности, а таму беше и професорката Гордана Силјановска. Иако претходно беше најавено дека пред Собранието ќе се обрати ...

ВМРО-ДПМНЕ со блокади ќе го бара патоказот од Владата

Слободен Печат - 08.06.2021

Од партијата со денови обвинуваат дека Владата се согласила на бугарското барање, нивната декларација со која се негира македонскиот идентитет да биде дел од патоказот што ќе биде прикачен за преговарачката рамка за членство во ЕУ, што премиерот ...

Протести и блокади на ВМРО-ДПМНЕ за преговорите со Бугарија

Сител - 08.06.2021

Предупредувачки блокади на три клучни раскрсници во Скопје и во 10 градови. Блокадите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се со едно, единствено барање – Владата да го објави т.н. патоказ за преговорите со официјална Софија.

Почнаа протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 08.06.2021

Со блокада на трите главни сообраќајници во Скопје и во 10 други градови низ Македонија, од ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да ја натераат владата да каже за што точно преговара со Бугарија. Во главниот град денеска два часа се протестираше пред Собранието, ...

Пренџов: Сите заедно да застанеме на протестите ширум Македонија, бараме транспарентност

Канал5 - 08.06.2021

Сите заедно да застанеме на протестите ширум Македонија, бараме транспарентност, отчетност и демократија во врска со спорот со Бугарија од страна на оваа власт, објави на ФБ вечерва Љупчо Пренџов од Гром.

ВМРО-ДПМНЕ на протест во Скопје и во 10 други градови

Р.С.Европа - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничката влада во Бугарија да биде ставен ...

Мицкоски: Заев преговара за бугаризација на македонскиот народ, oрганизиравме предупредувачки протести

МКД - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво

Слободен Печат - 08.06.2021

Тој потенцира дека предлог на Португалија, која е актуелен претседавач со ЕУ, за надминување на разликите со Софија е доставен до нас, до бугарската страна, како и до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

ВМРО ДПМНЕ започна да блокира крстосници во Скопје и патишта во многу градови низ земјата

Алсат-М - 08.06.2021

ВМРО ДПМНЕ започна да блокира патишта во знак на протест за, како што велат, тајните владини преговори со Бугарија. Според партијата на Мицкоски, на преговарачката маса е прифаќањето на Декларацијата усвоена од бугарскиот парламент, со која се ...

Муцунски: Националните понижувања на власта станаа пракса

Канал5 - 08.06.2021

Граѓаните мора да знаат што се преговара со Бугарија и да не се дозволи преговарање за историјата, националните малцинства, и јазикот. Вчера бугарскиот министер за надворешни работи изјави дека бугарските позиции во овој спор се предвидливи и ...

Заев: Не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, рече денеска премиерот Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ преку блокади бара одговори за разговорите со Бугарија

Р.С.Европа - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска почнува со блокада на крстосници во десет градови се додека не добие одговор дали бугарската декларација ќе биде дел од македонскиот патоказ и што содржи тој патоказ. Со повикот „Доста е, излези за Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ блокира ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест побара увид во документот од преговорите со Бугарија

Слободен Печат - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

Протести на ВМРО-ДПМНЕ: Се бара документот за кој се преговара со техничката Влада во Бугарија

Фокус - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ на три раскрсници во Скопје и неколку градови во државава од 15 часот излезе на протести кои вчера претседателот на опозицијата Христијан Мицкоски ги најави како протест на кој бараат документот за кој, како што велат, преговараат ...

Дали европската иднина на Македонија и регионот е опиплива и реална?

Слободен Печат - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Преговори на земјава е сигнал и за регионот: Дали иднината во ЕУ е опиплива и реална?

Нова ТВ - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Муцунски: Националните понижувања на власта станаа пракса, граѓаните мора да знаат што се преговара со Бугарија

+инфо - 08.06.2021

Доколку т.н. патоказ инкорпорира позиции кои се прифатливи за нашите граѓани, доколку тој не и инкорпорира позициите на декларацијата од бугарското Собрание, тогаш веројатно не би требало да има страв од владата да каже за што точно се преговара во ...

Бучковски: Мицкоски е извор на лажни вести

Либертас - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се гледа и по настапите на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Никола Димитров, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски. -За жал, по којзнае којпат, Христијан Мицкоски е генератор на ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ e сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

Независен - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

ВМРО-ДПМНЕ од денес ќе протестира се додека Владата не го покаже „патоказот„

Вечер Прес - 08.06.2021

Јавноста да има увид во документот за кој македонските власти преговараат со техничката влада во Бугарија, бара опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку протести кои во исто време ќе се одржат во Скопје, но и во десет други градови.

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

+инфо - 08.06.2021

Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, a нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот Заев – Бучковски преговара со официјалната Софија.

ВМРО-ДПМНЕ на протест побара увид во документот од преговорите со Бугарија

Вечер Прес - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

Протести на ВМРО-ДПМНЕ, приведен претседателот на УМС

Независен - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги започна предупредувачките протести на три локации низ Скопје, пред Собранието, пред ТЦ „Мавровка“ и пред зградата на поранешна „Нова Македонија“. Протестите се со едно единствено барање – Владата да го даде на увид на јавноста ...

(Галерија) Бараат Владата да каже за што преговара со Бугарија: Протести на ВМРО-ДПМНЕ со блокади на сообраќајот во ...

еМагазин - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ на три раскрсници во Скопје и неколку градови во државава од 15 часот излезе на протести кои вчера претседателот на опозицијата ги најави како протест на кој бараат документот за кој, како што велат, преговараат премиерот и специјалниот ...

Заев за протестите на опозицијата: Освен блокади и кочници, од ВМРО-ДПМНЕ ништо друго не видовме

ММС - 08.06.2021

Со Бугарија се разговара на секторско ниво – за изградба на железници, патишта, коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката меѓу министерствата за култура, помеѓу агенциите за млади и спорт и помеѓу националните радиодифузни сервиси.

ВМРО - ДПМНЕ почна со блокади, бара објавување на „патоказот“ за Бугарија

Глас на Америка - 08.06.2021

Предупредувачките протести низ државата ќе продолжат. Опозицијата бара одговори околу тековните преговори со Софија и обвинува дека делови од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговорите.

Пренџов: Бараме граѓаните да знаат што се случува, нема да дозволиме ова да биде спор помеѓу владата на Заев и Бугарија

Курир - 08.06.2021

Спорот помеѓу Република Македонија и Бугарија е спор помеѓу две држави.Тој не е, и не смееме да дозволиме да биде спор помеѓу Бугарија и владата на Зоран Заев, анализира пратеникот Љупчо Пренџов.

Пренџов: Граѓаните на Македонија “поима немаме” што преговара Заев со соседна Бугарија

Република - 08.06.2021

Спорот помеѓу Република Македонија и Бугарија е спор помеѓу две држави.Тој не е, и не смееме да дозволиме да биде спор помеѓу Бугарија и владата на Зоран Заев. Бугарската држава има целосен политички и општествен консензус во врска со спорот кој што ...

Бучковски го обвини Мицкоски дека е извор на лажни вести

Република - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се гледа и по настапите на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Никола Димитров, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски. -За жал, по којзнае којпат, Христијан Мицкоски е генератор на ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

„ИЗЛЕЗИ ЗА МАКЕДОНИЈА“: ВМРО-ДПМНЕ од денес започнува со блокади во Скопје и 10 градови

Курир - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денеска во знак на предупредувачки протест започнува со блокади во Скопје и 10 градови. Според најавите од партијата, блокадите ќе се одржуваат од 15 до 17 часот, а во Скопје во овој период ќе бидат блокирани раскрсниците кај Нова ...

„ИЗЛЕЗИ ЗА МАКЕДОНИЈА“: ВМРО-ДПМНЕ од денес започнува со блокади во Скопје и 10 градови

Скопје инфо - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денеска во знак на предупредувачки протест започнува со блокади во Скопје и 10 градови. Според најавите од партијата, блокадите ќе се одржуваат од 15 до 17 часот, а во Скопје во овој период ќе бидат блокирани раскрсниците кај Нова ...

„Излези за Македонија“: ВМРО-ДПМНЕ од денес започнува со блокади во Скопје и 10 градови

Press24 - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денеска во знак на предупредувачки протест започнува со блокади во Скопје и 10 градови. Според најавите од партијата, блокадите ќе се одржуваат од 15 до 17 часот, а во Скопје во овој период ќе бидат блокирани раскрсниците кај Нова ...

Излези за Македонија: ВМРО-ДПМНЕ почнува со блокади во Скопје и 10 други градови

Нетпрес - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денеска во знак на предупредувачки протест започнува со блокади во Скопје и 10 градови. Според најавите од партијата, блокадите ќе се одржуваат од 15 до 17 часот, а во Скопје во овој период ќе бидат блокирани раскрсниците кај Нова ...

ВМРО-ДПМНЕ тргнува во протестна блокада на Скопје и во 10 други градови

Lider - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничката влада во Бугарија да биде ставен ...

Бучковски: Нашите позиции се кристално јасни, Мицкоски е генератор на лажни вести

Press24 - 08.06.2021

Специјалниот пратеник на Владата во Софија, Владо Бучковски вели дека нашите позиции се кристално јасно. - За жал, по кој знае кој пат, Мицкоски е генератор на лажни вести, вели тој во изјава за порталот „Локално“.

Заев: Не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ, со Бугарија разговараме на секторско ниво

24Инфо - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ, мора огромна внимателност за да го ...

Република - 08.06.2021

Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ, мора да го одбраниме нашиот идентитет

Курир - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот“, рече Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ...

Барањата од блокадите на ВМРО-ДПМНЕ јасни: Увид во документот од преговорите со Бугарија

Република - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

Press24 - 08.06.2021

Пр етседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизија Алфа најави дека предупредувачките блокади ќе продолжат и во следните денови. - Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот.

Бучковски: Мицкоски е извор на лажни вести

24Инфо - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се слушна деновиве од премиерот Зоран Заев и од МНР Никола Димитров во Парламентот на Советот за интеграции. За жал, по кој знае кој пат, Мицкоски е генератор на лажни вести , вели во изјава за „Локално“ ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

Нетпрес - 08.06.2021

Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, a нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот Заев – Бучковски преговара со официјалната Софија.

МИЦКОСКИ: Продолжуваме со блокади и утре, инаку Заев-Бучковски лесно ќе не бугаризираат!

Денешен - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот“, рече Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ...

Националните понижувања на власта станаа пракса, граѓаните мора да знаат што се преговара со Бугарија, порача Муцунски

Нетпрес - 08.06.2021

Вчера бугарскиот министер за надворешни работи изјави дека бугарските позиции во овој спор се предвидливи и конзистентни. Тоа што е непредвидливо и неконзистентно и нема никаква транспарентност се позициите на Република Македонија, порача пратеникот ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

Lider - 08.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизија Алфа најави дека предупредувачките блокади ќе продолжат и во следните денови. – Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот.

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ, мора огромна внимателност да го одбраниме ...

24Инфо - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

Пренџов: Сите заедно да застанеме на протестите ширум Македонија, бараме транспарентност, отчетност и демократија во ...

24Инфо - 08.06.2021

Почитувани пријатели – почитувани граѓани, Спорот помеѓу Република Македонија и Бугарија е спор помеѓу две држави.Тој не е, и не смееме да дозволиме да биде спор помеѓу Бугарија и владата на Зоран Заев.

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ инсистира на исцртување на црвените линии при преговорите со Бугарија

Курир - 08.06.2021

Денес Тимчо Муцунски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ во вестите на ТВ 21 пред протестот посочи дека како што кажа претседателот Мицкоски и во својата најава ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од голем број на граѓани ...

Пендаровски не се колеба: Јазикот и идентитетот не можат да бидат дел од преговарачката рамка со Бугарија

Република - 08.06.2021

Првиот човек на државата останува на својот цврст став дека јазикот и идентитетот не се и не можат да бидат дел од преговарачката рамка со Бугарија. велат од Кабинетот на Пендаровски на прашањето на , како би постапил и какво е неговото мислење ...

Блокади на ВМРО-ДПМНЕ за увид во тоа што Заев договара со Бугарија

Република - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ на три раскрсници во Скопје и неколку градови во државава од 15 часот излезе на протести кои вчера претседателот на опозицијата Христијан Мицкоски ги најави како протест на кој бараат документот за кој, како што велат, преговараат ...

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

24Инфо - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

ВМРО-ДПМНЕ инсистира на исцртување на црвените линии при преговорите со Бугарија

Нетпрес - 08.06.2021

Денес Тимчо Муцунски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ во вестите на ТВ 21 пред протестот посочи дека како што кажа претседателот Мицкоски и во својата најава ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од голем број на граѓани ...

НАШИОТ ПАТ КОН ЕУ: Заев тајно преговара со Бугарија, Мицкоски излегува на протести

Денешен - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Дали европската иднина е опиплива и реална?

Lider - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

ИЗЛЕЗИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Од денеска блокади во 11 градови, посебен сообраќаен режим во Скопје

Денешен - 08.06.2021

Поради најавен протест организиран од ВМРО-ДПМНЕ денеска, утре и в четврток во Скопје, во периодот од 15 до 17 часот, за сообраќај ќе бидат затворени крстосницата помеѓу бул.„Гоце Делчев“ и бул.

ВМРО-ДПМНЕ на протест побара увид во документот од преговорите со Бугарија

Кајгана - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

Бучковски за „Локално“: За жал, по којзнае кој пат, Мицкоски е генератор на лажни вести

365 - 08.06.2021

Специјалниот претставник на Владата на Северна Македонија во спорот со Бугарија – Владо Бучковски, ги демантира обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Христијан Мицкоски, дека тајно се преговара Декларацијата усвоена во бугарскиот ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

PressingTV - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Не ги разбирам протестите на ВМРО-ДПМНЕ, со Бугарија разговараме на секторско ниво за патоказот, вели Заев

MakPress - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Бучковски: Нашите позиции се кристално јасни, Мицкоски е генератор на лажни вести

Локално - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се слушна деновиве од премиерот Зоран Заев и од МНР Никола Димитров во Парламентот на Советот за интеграции. За жал, по кој знае кој пат, Мицкоски е генератор на лажни вести , вели во изјави за „Локално“ ...

Протести на ВМРО-ДПМНЕ на кои бараат увид на документот од преговорите со Бугарија

Опсервер - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ на три раскрсници во Скопје и неколку градови во државава од 15 часот излезе на протести кои вчера претседателот на опозицијата Христијан Мицкоски ги најави како протест на кој бараат документот за кој, како што велат, преговараат ...

Заев: Со Бугарија разговараме на секторско ниво, не можам да ги разберам протестите на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 08.06.2021

„Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Заев не може да ги разбере протестите на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 08.06.2021

Со Бугарија разговараме за патоказот, при што се водат разговори на секторско ниво за изградба на железниците, патиштата, Коридорот 8 и конекцијата меѓу двете земји, соработката помеѓу министерствата за култура, за образовани и наука, за труд и ...

Блокади на ВМРО-ДПМНЕ за увид во тоа што Заев договара со Бугарија

PressingTV - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ на три раскрсници во Скопје и неколку градови во државава од 15 часот излезе на протести кои вчера претседателот на опозицијата Христијан Мицкоски ги најави како протест на кој бараат документот за кој, како што велат, преговараат ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ инсистира на црвени линии во преговорите со Бугарија

Локално - 08.06.2021

Тимчо Муцунски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ во вестите на ТВ 21 посочи дека потребно е да се исцртаат црвените линии и на Македонија при преговорите со Бугарија, бидејќи бугарските позиции во овој т.н.

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ инсистира на исцртување на црвените линии при преговорите со Бугарија

MakPress - 08.06.2021

Денес Тимчо Муцунски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ во вестите на ТВ 21 пред протестот посочи дека како што кажа претседателот Мицкоски и во својата најава ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од голем број на граѓани ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ инсистира на исцртување на црвените линии при преговорите со Бугарија

Опсервер - 08.06.2021

Денес Тимчо Муцунски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ во вестите на ТВ 21 пред протестот посочи дека како што кажа претседателот Мицкоски и во својата најава ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од голем број на граѓани ...

ВМРО-ДПМНЕ на предупредувачки протест поради тајните преговори на Заев и Бучковски со Бугарија

MakPress - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне организираше протест во Главниот град. Како што истакнаа од партијата, протестите се предупредувачка порака кон власта поради тајните преговори меѓу Скопје и Софија и според нивните информации поради тоа што власта сака ...

Пендаровски: Македонскиот идентитет, јазик и култура не можат да бидат на маса со Бугарија или дел од преговарачката ...

PressingTV - 08.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски во сите свои изјави и интервјуа има единствен и конзистентен став, македонскиот идентитет, јазикот и културата не се и не можат да бидат на преговарачка маса со Бугарија или да бидат дел од преговарачката рамка.

Мицкоски: Протестите се предупредувачки, Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ

MakPress - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

Бизнис Вести - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

За Бучковски, Мицкоски е извор на лажни вести

PressingTV - 08.06.2021

Нашите позиции се кристално јасни, што се гледа и по настапите на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Никола Димитров, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски. -За жал, по којзнае којпат, Христијан Мицкоски е генератор на ...

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

Опсервер - 08.06.2021

– Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Мицкоски: Се планира асимилација и бугаризација на македонскиот народ

Локално - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

Frontline - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ, мора огромна внимателност да го одбраниме ...

Опсервер - 08.06.2021

„Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу 15 и 17 часот. Нашето единствено барање е Нацрт документот по кој што двоецот ...

ВМРО-ДПМНЕ ја блокира крстосницата кај Уредот, бара владата да каже за што преговара со Бугарија

Битола Њуз - 08.06.2021

Оптинскиот комите на ВМРО-ДПМНЕ од Битола попладнево со почеток во 15 до 17 часот одржува протест со која ја блокира крстосници пред уредот, односно кружниот тек кај Безистенот, под мотото “Доста е, излези за Македонија“.

Муцунски: Националните понижувања на власта станаа пракса

Опсервер - 08.06.2021

Вчера бугарскиот министер за надворешни работи изјави дека бугарските позиции во овој спор се предвидливи и конзистентни. Тоа што е непредвидливо и неконзистентно и нема никаква транспарентност се позициите на Република Македонија.

Почетокот на преговори на земјава со ЕУ сигнал и за регионот – дали европската иднина е опиплива и реална

MakPress - 08.06.2021

Подобро е да сме позитивно изненадени отколку повторно разочарани. Во случајот со почетокот на преговорите на земјава со ЕУ не се работи само за наш успех, туку се работи и за голем и важен сигнал за целиот регион – дали европската иднина на ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира улици во неколку градови, бара одговори од Владата за преговорите со Бугарија

Zoom - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска почнува со блокада на крстосници во десет градови се додека не добие одговор дали бугарската декларација ќе биде дел од македонскиот патоказ и што содржи тој патоказ. Со повикот „Доста е, излези за Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ блокира ...

„Доста е“: ВМРО-ДПМНЕ денеска со протест за понижувањата на Заев со Бугарија

PressingTV - 08.06.2021

Во знак на предупредување ВМРО-ДПМНЕ од денес почнува со протести и блокади во Скопје и во уште 10 градови. Според најавите од партијата, блокадите ќе се одржуваат од 15 до 17 часот, а во Скопје во овој период ќе бидат блокирани раскрсниците кај ...

Бучковски во Софија на преговори, ВМРО-ДПМНЕ на протести во Скопје, МВР апсеше партиски членови

MakPress - 08.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од ...

ВМРО-ДПМНЕ на протести во 11 градови – што Заев договара со Бугарија?

Скопско Ехо - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денес почнува со протести и блокади во Скопје и во уште 10 градови откако партиските лидери објавија дека имаат цврсти информации оти преговорите со Бугарија ќе бидат на штета на македонскиот национален идентитет.

ВМРО-ДПМНЕ почнува со блокади на крстосници во Скопје и во десет други градови!

Локално - 08.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од денеска почнува со блокади на крстосници во Скопје и во десет други градови, брифира партиски извор.. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да соопшти за што преговара со Бугарија и какви отстапки се нудат.

ВМРО-ДПМНЕ ги блокираше крстосниците – бара Владата да го објави „патоказот“ за Бугарија

Локално - 08.06.2021

Опозицијата денеска ги започна предупредувачките протести на три локации низ Скопје. Блокирано е пред Собранието, пред ТЦ „Мавровка“ и пред зградата на поранешна „Нова Македонија“. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да ...

ВМРО-ДПМНЕ секој ден од 15 до 17 часот ќе го блокира Скопје сè додека Владата не го покаже „патоказот“ за Софија

360 степени - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ предупредува дека на преговарачката маса за симнување на ветото од Бугарија се ставени идентитетот, јазикот, културата, односно постои опасност за бугаризација на Македонија. Повикувајќи се на сериозни дипломатски извори, лидерот на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира 11 градови за да спречи „бугаризација“

Deutsche Welle - 07.06.2021

Мицкоски се сомнева дека на преговарачката маса за симнување на ветото од Бугарија се ставени идентитетот, јазикот, културата поради што постои опасност за бугаризација. ВМРО-ДПМНЕ утре од 15 до 17 часот во Скопје и во уште десет градови ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре ќе блокира три крстосници во Скопје од 15 до 17 часот поради преговорите со Бугарија

Сакам да кажам - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре, секој ден ќе блокира три крстосници во Скопје од 15 до 17 часот. Блокади ќе има и во 10 други градови. Како што кажа денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, протестите се единствен начин да се спречи барањата на ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Слободен Печат - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Фокус - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест - бара да се објави за што се преговора со Бугарија

24 Вести - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест поради преговорите на Заев со Бугарија

Нова ТВ - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест – бара да се објави за што се преговора со Бугарија

ТВ21 - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за кој што преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Канал5 - 07.06.2021

Протестот ќе биде во периодот од 15 до 17 часот на три локации во Скопје и тоа кај зградата на Нова Македонија, кај Парламентот и кај ТЦ „Мавровка", како и во 10 други градови ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува протести ако власта не го објави „Патоказот“ за кој разговара со Бугарија

Р.С.Европа - 07.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека од утре во Скопје и десетина други градови низ земјава ќе почне со блокади на сообраќајници. На брифингот со новинарите од партијата соопштиле дека со проестот сакаат да ја принудат власта јавно да соопшти ...

ВМРО-ДПМНЕ утре со протест ќе бара објавување на „Патоказот“ со Бугарија

МКД - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ информира дека утре од 15 до 17 часот во Скопје и во уште десет градови ќе организира предупредувачки протест, од кој ќе побараат Владата да го објави докуменот, т.н. патоказ за кој, како што беше речено на брифингот во партијата, со ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, излези за Македонија

Сител - 07.06.2021

Темата на денешната изјава е активностите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги презема во следниот период, а се однесуваат на тајните преговори коишто двоецот Заев – Бучковски ги водат со официјална Софија, а се однесуваат практично на иднината на Македонија и ...

Протести на ВМРО-ДПМНЕ сѐ додека владата не покаже за што преговара со Бугарија

Телма - 07.06.2021

Секој ден од од 15 до 17 часот на три локации во Скопје и во 10 други македонски градови, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестираат, сѐ додека владата не го покаже „Патоказот„ за кој преговараат со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест од 15 до 17 часот на три локации во Скопје и во 10 други градови

Сител - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

Мицкоски: Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на земјата со ЕУ

Слободен Печат - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

Мицкоски: Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на земјата со ЕУ

ТВ21 - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

ВМРО-ДПМНЕ на протести: „Сакаме патоказ за македонско-бугарскиот спор’

24 Вести - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ со протести ќе бара од премиерот Зоран Заев и од специјалниот претставник Владо Бучковски да го стават на увид документот за којшто преговараат, а за којшто опозициската партија се сомнева дека содржи елемнти кои се однесуваат на ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Алсат-М - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре на протести, бара објавување на „патоказот“ за договор со Бугарија

Канал5 - 07.06.2021

Со блокади по главни кросници во Скопје но и низ десет други градови опозициската ВМРО ДПМНЕ од утре ќе бара одговори од власт за тековните преговори со Бугарија. Со блокада на сообраќајот на три локации во Скопје и 10 градови низ државата, од утре ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре со блокади кај Собрание, ТЦ „Мавровка“ и Н. Македонија

Нова ТВ - 07.06.2021

Раскрсниците кај македонското Собрание, кај ТЦ „Мавровка“ и кај поранешна Нова Македонија утре во период од 15 до 17 часот ќе бидат блокирани од ВМРО-ДПМНЕ во обид за, како што рече лидерот на партијата, Христијан Мицкоски вршење на притисок и ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре на протести, бараат власта да го објави патоказот за кој преговара со Бугарија

ТВ21 - 07.06.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека на преговарачка маса со Бугарија се ставени македонскиот идентитет, јазикот и културата и затоа бараат власта да го објави таканаречениот Патоказ. Претседателот на партијата Мицкоски вели дека бугарските барања ќе ...

Мицкоски бара да се спречи договорот со Бугарија со народ на улиците

Независен - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

ВМРО ДПМНЕ од утре на протести да предупреди на национално предавство во подготовка

ММС - 07.06.2021

ВМРО ДПМНЕ утре во 15 до 17 часдот ќе протестира со блокада на три фрекфентни раскрсници во Скопје, кај Нова Македонија, Мавровка и Парламентот. Со тоа почнува со предупредувачки протести, како што рече лидерот Христијан Мицкоски, со цел да ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Независен - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

Мицкоски алармира дека Заев прифаќа бугаризација на Македонија – од утре на блокади низ градовите

Алфа - 07.06.2021

Преку протести во Скопје и низ повеќе градови, опозициската ВМРО-ДПМНЕ почнувајќи од утре ќе бара премиерот Зоран Заев да обелодени што преговара со Бугарија и какви отстапки нуди. Првиот човек на партијата Христијан Мицкоски предупредува дека на ...

Мицкоски: Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на земјата со ЕУ

Вечер Прес - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на Македонија со ЕУ, тврди ...

еМагазин - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Либертас - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокираат крстосници во Скопје и други градови секој ден, се додека Владата не го објави „Патоказот“ за ...

еМагазин - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре ќе блокираат сообраќајници низ Скопје и другите градови, најавија денеска од партијата. Тие се одлучиле на овој чекор за, како што велат, да ја принудат Владата да соопшти што преговарa со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ бара да се објави за што се преговора со Бугарија

OhridNews - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади на крстосници во Скопје и во десет други градови!

+инфо - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади на крстосници во Скопје и во десет други градови, брифира партиски извор. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да соопшти за што преговара со Бугарија и какви отстапки се ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади во Скопје и во десет други градови

Вечер Прес - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади на крстосници во Скопје и во десет други градови, брифираат партиски извори. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да соопшти за што преговара со Бугарија и какви отстапки се ...

Мицкоски го објави планот на Заев и Бучковски за преговорите со Бугарија

Нетпрес - 07.06.2021

Христијан Мицкоски откри неколку сценарија во односите со Бугарија кои власта ги предлага за да ги почне прегоговорите со ЕУ. Тој вели дека информацијата ја добил од доверливи дипломатски извори и оти едното сценарио предвидува Бугарија да дозволи ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Скопје инфо - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

МНР на Бугарија го потврди Мицкоски: Бугарските позиции ја вклучуваат бугарската декларација, 85% од Бугарите не ...

Курир - 07.06.2021

Бугарското МНР го потврди тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски- бугарските позиции ја вклучуваат бугарската декларација. Министерот за надворешни работи на Бугарија Светлан Стоев разговараше со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, Заев да каже за што разговара, излези за ...

Курир - 07.06.2021

Темата на денешната изјава е активностите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги презема во следниот период, а се однесуваат на тајните преговори коишто двоецот Заев – Бучковски ги водат со официјална Софија, а се однесуваат практично на иднината на Македонија и ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија

Нетпрес - 07.06.2021

Темата на денешната изјава е активностите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги презема во следниот период, а се однесуваат на тајните преговори коишто двоецот Заев – Бучковски ги водат со официјална Софија, а се однесуваат практично на иднината на Македонија и ...

Мицкоски го објави планот на Заев и Бучковски за преговорите со Бугарија

Република - 07.06.2021

Христијан Мицкоски откри неколку сценарија во односите со Бугарија кои власта ги предлага за да ги почне прегоговорите со ЕУ. Тој вели дека информацијата ја добил од доверливи дипломатски извори и оти едното сценарио предвидува Бугарија да дозволи ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, Заев да каже за што разговара

Centar - 07.06.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека од утре започнуваат со блокади на три места во Скопје и во десет градови низ Македонија се додека како што рече на јавноста не и биде покажан документот којшто го преговарале двоецот ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

24Инфо - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

Мицкоски: Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на земјата со ЕУ

Скопје инфо - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

МНР на Бугарија го потврди Мицкоски: Бугарските позиции ја вклучуваат бугарската декларација, 85% од Бугарите не ...

Lider - 07.06.2021

Бугарското МНР го потврди тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски- бугарските позиции ја вклучуваат бугарската декларација. Министерот за надворешни работи на Бугарија Светлан Стоев разговараше со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ ...

Утре ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Скопје – бараат владата да објави за што преговара со Бугарија

Lider - 07.06.2021

Зоран Заев и Владо Бучковски скришно преговараат со Бугарија со која се договара промена на идентитетот – објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот брифинг со новинари. Мицкоски објави дека Заев проблемот ќе го направи од ...

ВМРО-ДПМНЕ утре излегува на протест: „Излези за Македонија“, Заев да објави што преговара со Бугарија!

Република - 07.06.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за утре најави предупредувачки протест за преговорите со Бугарија. Протестот ќе биде на три раскрсници во Скопје и во десет градови низ земјата. Мицкоски вели дека јавноста мора да знае за што се преговара и оти двоецот ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира раскрсници во Скопје и други градови

Нетпрес - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади на раскрници во во Скопје и други 10 градови во ...

Мицкоски обелодени три сценарија за развој на настаните со Бугарија

Нетпрес - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на попладневниот брифинг со новинарите откри детали за преговорите помеѓу Македонија и Бугарија. Мицкоски истакна дека во игра се неколку сценарија во развојот на настаните со Бугарија, а првото е ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест од 15 до 17 часот на три локации во Скопје и во 10 други градови

Акцент - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

Три сценарија за преговорите на Заев и Бучкоски со Бугарија

Денешен - 07.06.2021

Христијан Мицкоски на попладневниот брифинг со новинарите откри три сценарија за преговорите помеѓу Македонија и Бугарија. Тој истакна дека во игра се неколку сценарија во развојот на настаните со Бугарија, а првото е Македонија да почне преговори ...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира протест

iPortal - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со предупредувачки протест – ова се трите раскрсници во Скопје на кои ќе бидат блокадите!

Курир - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре во знак на предупредувачки протест започнува со блокади. Како што дознава КУРИР, блокадите во Скопје ќе бидат на неколку раскрсници. Освен во главниот град, ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со блокади во 10 други македонски градови.

Мицкоски откри скандалозни детали за преговорите со Бугарија

Акцент - 07.06.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на попладневниот брифинг со новинарите откри детали за преговорите помеѓу Македонија и Бугарија. Мицкоски истакна дека во игра се неколку сценарија во развојот на настаните со Бугарија, а првото е ...

ПРОТЕСТ НА ВМРО-ДПМНЕ: Од утре блокади во 10 градови низ Македонија за стопирање на штетните преговори на Владата со ...

Денешен - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре излегува на предупредувачки протест со блокади во Скопје и низ повеќе градови низ Македонија. Како што дознава порталот Курир, блокадите во Скопје ќе бидат на неколку раскрсници.

ВМРО-ДПМНЕ преку протести ќе бара увид во преговорите со Бугарија

Н.Македонија - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ за утре најави предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови низ Македонија со барање јавноста да стекне увид во документот за кој преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничката влада ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, Заев да каже за што разговара

Точка - 07.06.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека од утре започнуваат со блокади на три места во Скопје и во десет градови низ Македонија се додека како што рече на јавноста не и биде покажан документот којшто го преговарале двоецот ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Кајгана - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен ...

Мицкоски најави секојдневни блокади на Скопје и уште 10 други градови, сѐ додека Владата не го објави „Патоказот“ што ...

365 - 07.06.2021

Поради (наводните) тајни преговори што Заев и Бучковски ги водат со официјална Софија, ВМРО-ДПМНЕ во претстојниот период ќе преземе активности „кои практично се однесуваат на иднината на Македонија и евроинтегративниот процес на македонскиот народ, ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во Скопје и други 10 градови

Expres - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со блокади на раскрници во Скопје и други 10 градови во државата. Партијата се одлучила на ваков чекор поради огромниот револтот кај народот предизвикан од актуелната состојба во Македонија и тајните преговори кои Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ излегува на улица, а најавува и институционални блокади

Скопско Ехо - 07.06.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христиијан Мицкоски најави дека од утре излегуваат на предупредувачки протести во Скопје и во 10 други градови низ земјава со едно единствено барање: Владата јавно да го објави таканаречениот „патоказ“ за преговорите со ...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест, бара да се објави за што се преговора со Бугарија

Опсервер - 07.06.2021

– ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ...

Мицкоски: Од утре организираме блокади во Скопје и 10 градови во Македонија

Локално - 07.06.2021

„Ова можеме да го спречиме само на еден начин, а тоа е јавноста со својата критика, а истовремено и народ на улиците, во рамките на тоа ВМРО-ДПМНЕ секој ден почнувајќи од утре ќе ги блокира на три места Скопје и десет градови во Македонија во ...

ВМРО-ДПМНЕ утре излегува на протест: „Излези за Македонија“, Заев да објави што преговара со Бугарија!

PressingTV - 07.06.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за утре најави предупредувачки протест за преговорите со Бугарија. Протестот ќе биде на три раскрсници во Скопје и во десет градови низ земјата. Мицкоски вели дека јавноста мора да знае за што се преговара и оти двоецот ...

Целосно разнебитување: Еве што Заев планира во преговорите со Бугарија

PressingTV - 07.06.2021

Христијан Мицкоски откри неколку сценарија во односите со Бугарија кои власта ги предлага за да ги почне прегоговорите со ЕУ. Прво решение – ЕУ/ЕС да донесе одлука за отпочнување на преговори на 22 јуни без дополнителни условувања, а со ...

ВМРО-ДПМНЕ од утре ќе блокира крстосници во Скопје и во 10 други градови

Мета - 07.06.2021

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со блокади на крстосниците во Скопје и во десет други градови низ земјава. Блокадите ќе траат секој ден од 15 до 17 часот, најавуваат оттаму.

Предупредувачки протести во Скопје и други 10 градови

Expres - 07.06.2021

Предупредувачки протести со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија да биде ставен на увид на јавноста, ќе бидат организирани утре во Скопје и во 10 други ...

ВМРО-ДПМНЕ излегува на протести, ќе блокира три раскрсници во Скопје

Локално - 07.06.2021

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека утре од 15 до 17 часот во Скопје и во уште десет градови ќе организира предупредувачки протест, поради наводните тајни преговори на македонската влада со актуелните власти во Софија околу спорот.

Мицкоски: Излегуваме на барикади за да спречиме бугаризација на Македонија

Скопско Ехо - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ има дипломатски информации дека дел од бугарската декларација во која се одредени црвените линии кон Македонија ќе стане дел од рамката за преговори со Европската унија. Тоа, според оваа партија ќе значи дека билатералниот спор ќе се ...

Порака преку белградска „Политика„ – Пендаровски: Македонскиот идентитет не е предмет на преговори

Скопско Ехо - 07.06.2021

Македонскиот идентитет и јазик не се, ниту пак би можеле да бидат предмет на какви било преговори, категоричен е македонскиот претседател, Стево Пендаровски во интервју за белградска „Политика“.

Мицкоски: Барањата од Декларацијата на бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на земјата со ЕУ

Опсервер - 07.06.2021

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со тврдење дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ и најави предупредувачки протести на ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, Заев да каже за што разговара

MakPress - 07.06.2021

Темата на денешната изјава е активностите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги презема во следниот период, а се однесуваат на тајните преговори коишто двоецот Заев – Бучковски ги водат со официјална Софија, а се однесуваат практично на иднината на Македонија и ...

ВМРО ДПМНЕ утре во Битола ќе блокира кај Безистенот

Тера - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ информира дека утре од 15 до 17 часот во Скопје и во уште десет градови ќе организира предупредувачки протест, од кој ќе побараат Владата да го објави докуменот, т.н. патоказ. „Она коешто денеска сакам да го кажам, но и да го повторам е ...

ВМРО-ДПМНЕ најави протест за утре, ќе блокира улици и ќе бара Владата да го објави „патоказот“ со кој се преговара со ...

Zoom - 07.06.2021

ВМРО-ДПМНЕ информира дека утре од 15 до 17 часот во Скопје и во уште десет градови ќе организира предупредувачки протест, од кој ќе побараат Владата да го објави докуменот, т.н. патоказ за кој, како што беше речено на брифингот во партијата, со ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на блокади во Скопје и 10 градови во Македонија, Заев да каже за што разговара, излези за ...

Опсервер - 07.06.2021

Темата на денешната изјава е активностите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги презема во следниот период, а се однесуваат на тајните преговори коишто двоецот Заев – Бучковски ги водат со официјална Софија, а се однесуваат практично на иднината на Македонија и ...