TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поповски: Средствата од продажбата на ЕСМ за повеќе намени

А1 - 12.02.2006

Средствата од продажбата на ЕСМ Дистрибуција ќе бидат приходи на буџетот и ќе се употребат за повеќе намени, изјави денеска македонскиот министер за финансии Никола Поповски во интервју за Радио Слободна Европа. Тој оцени дека вредноста нема да биде помала од 80 до 100 милиони евра, додавајќи дека ...

Интервју на министерот за финансии Никола Поповски за Радио Слободна Европа

Канал5 - 12.02.2006

Средствата од продажбата на ЕСМ во делот на дистрибуцијата ќе бидат приходи на буџетот на Република Македонија и ќе се употребат за повеќе намени, вели министерот за финансии Никола Поповски во интервјуто за Радио Слободна Европа.

ЕСМ како биро за вработување на СДСМ

Дневник - 11.02.2006

СПОРЕД ВМРО-ДПМНЕ Повеќе од 1.000 луѓе блиски со СДСМ биле ангажирани со договор за дело во трите претпријатија што произлегоа од ЕСМ, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Партијата тврди дека меѓу нив има роднини на високи функционери на СДСМ и оти поголемиот дел е со несоодветно образование.

ВМРО-ДПМНЕ: Гастрономи и фризери од СДСМ масовно се вработуваат во ЕСМ

Вест - 11.02.2006

Гастрономи, фризери и козметичари и ниеден електроинженер или техничар, се профилите на нововработените партиски кадри на СДСМ во ЕСМ и неговите претпријатија низ цела Македонија, рече на вчерашниот прес портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски.

Странските купувачи не се задоволни од тоа што виделе

Дневник - 11.02.2006

СТРАНСКИТЕ КУПУВАЧИ НЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ТОА ШТО ВИДЕЛЕ Државата го продава "ЕСМ дистрибуција" во стари алишта. Претставници на четирите заинтересирани купувачи при снимањето на состојбите во компанија утврдиле дека имотно-правните односи не се средени, односно не се знае кој дел од имотот и припаѓа ...

Купувачите на ЕСМ се откажуваат

Вест - 11.02.2006

КОМПЛИКАЦИИ Консултантите на РЊЕ Енергs АГ, ЕНЕЛ, ЦЕЗ и ЕВН АГ - дистрибуција на Долна Австрија не можеле да си разјаснат како ќе се пресметува цената на струјата, со оглед на фактот што во пресметки за 2005 не е примената лани донесената методологија за максима РЊЕ Енергs АГ, ЕНЕЛ, ЦЕЗ и ЕВН АГ - ...

Црвенковски да не го потпише ограничувањата на јавните собири

Вечер Прес - 11.02.2006

Здружението на граѓани "Глас за светлина" блокадите и протестите против приватизацијата на ЕСМ од наредната недела ќе ги пресели од централното градско подрачје во предградијата на Скопје, а во наредните денови ќе се обиде да добие поддршка за својата иницијатива од повеќе државни, верски и ...

Владини функционери зеле 3 млн. евра за продажба на ЕСМ

Утрински - 10.02.2006

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ вчера го праша премиерот Владо Бучковски дали се точни информациите дека одредена лоби-група од една западноевропска земја дала околу три милиони евра на двајца високи владини функционери за да помогнат во продажбата на АД ЕСМ во корист на одредена компанија - потенцијален ...

Кандидатите за ЕСМ и се чудат на евтината струја

Време - 10.02.2006

ПОТЕНЦИЈАЛНИТЕ ГАЗДИ ПАК ВО СКОПЈЕ Потенцијалните сопственици на ЕСМ веќе прават пресметки колкав ќе им биде профитот ако остане сегашната просечна цена на електричната енергија во земјава. Менаџери од германската компанија „РВЕ“, италијанското електростопанство „Енел“, чешки „Чез“ и на австриската ...

Кој од Владата лапна три милиони евра за ЕСМ?

Време - 10.02.2006

ГРУЕВСКИ ГО ПРАШУВА БУЧКОВСКИ ВМРО-ДПМНЕ го праша премиерот Владо Бучковски дали се точни информациите дека одредена лоби-група од една западноевропска земја им дала околу три милиони евра на двајца високи владини функционери за да помогнат во продажбата на ЕСМ во корист на одредена компанија ...

Три милиони евра за лобирањево продажбата на ЕСМ

Вечер Прес - 10.02.2006

Дали е точно дека лоби група од една западноевропска земја дала околу три милиони евра на двајца високи владини функционери за да помогнат во продажбата на ЕСМ - дистрибуција во корист на одредена компанија - потенцијален апликант на тендерот, прашуваат во ВМРО-ДПМНЕ.

Средба на регулаторите со четирите компании за ЕСМ

А1 - 09.02.2006

Претставниците на четирите компании што сакаат да го купат ЕСМ цели два часа од Регулаторната комисија бараа одговори како се формира цената на струјата. Не им биле јасни правилата , не знаеле кои фактори влијаат на утврдувањето на цената, ниту зошто земјава има најниска цена на струја во регионот.

Кој ќе ја одредува цената на струјата? - Заинтересирани кандидатите за ЕСМ

Канал5 - 09.02.2006

Странците кандидати за ЕСМ на тајна средба со регулаторите. Сакале да се осигураат кој ќе ја контролира цената на струјата по приватизацијата. Странците кандидати за ЕСМ на тајна средба со регулаторите. Сакале да се осигураат кој ќе ја контролира цената на струјата по приватизацијата.

Протестите ќе прекинат само ако Владата отстапи од продажбата на ЕСМ

Утрински - 08.02.2006

Здружението "Глас за светлина" продолжува со блокадите Со медиумска кампања ќе бидат испратени пораки за последиците од приватизацијата на ЕСМ: Марина Христовска Здружението "Глас за светлина" ги продолжува протестите во Скопје со блокирање на главните раскрсници во центарот сў додека Владата не се ...

И невладини организации против продажба на ЕСМ

Дневник - 08.02.2006

"ГЛАС ЗА СВЕТЛИНА" Единаесет невладини организации и здруженија го поддржаа барањето на "Глас за светлина" за запирање на продажбата на ЕСМ-Дистрибуција, јави МИА. Ромео Јосифовски од ова здружение вчера најави дека и други здруженија од земјава ќе ја потпишат декларацијата на "Глас за светлина" за ...

И Бесими ги кани "Глас за светлина" на разговор

Вест - 08.02.2006

СКОПЈЕ ЌЕ БИДЕ БЛОКИРАНО И ВО ПЕТОК Приватизацијата на ЕСМ Дистрибуција продолжува, порача вчера министерот за економија Фатмир Бесими по што го покани организаторот на блокадите да им разјасни од кои причини е потребен стратешки ивеститор во енергетскиот сектор.

Бесими: Нема да ја одложиме приватизацијата на ЕСМ

Време - 08.02.2006

МИНИСТЕРОТ САКА ДА ИМ СТАВИ КРАЈ НА БЛОКАДИТЕ Парите од продажбата на ЕСМ Владата ќе ги искористи за развојни проекти, а не за предизборни активности, изјави министерот за економија Фатмир Бесими. Тој го повика граѓанското здружение „Глас за светлина“ организатор на блокадите низ Скопје, да ги ...

Владата не размислува да ја стопира продажбата на ЕСМ Дистрибуција

Утрински - 08.02.2006

Бесими ги кани од Глас за светлина да им ја објасни приватизацијата на ЕСМ Стратегискиот инвеститор ќе го направи нашиот енергетски систем подобар и конкурентен "На група луѓе уште не им е јасно или не сакаат да им биде јасно дека е оправдана приватизацијата на ЕСМ "Дистрибуција".

По блокади следува медиумска кампања?

Вечер Прес - 08.02.2006

Декларацијата на "Глас за светлина" за стопирање на процесот на приватизацијата на ЕСМ дистрибуција, ја потпишале 11 невладини организации, а имало најава дека тоа ќе го сторат и други здруженија од земјава, истакна на вчерашната прес-конференција Ромео Јосифовски од ова здружение.

„Глас на светлина“ со најава за помасовни протести

А1 - 07.02.2006

„Глас на светлина“ најавува уште помасовни протести против продажбата на ЕСМ. Им се приклучиле 11 здруженија со кои потпишале декларација за соработка. И понатаму не прифаќаат преговори со Владата, велат, еднаш веќе биле на разговори со вице премиерот Минчо Јорданов, кој не им дал ниту еден ...

Парите од ЕСМ за економски развој на земјата

А1 - 07.02.2006

За економски развој на земјава, за тоа власта ќе ги трошела парите од продажбата на ЕСМ-Дистрибуција. Министерот Бесими уверува оти парите немало да завршат во изборната кампања. Владата правела листа на приоритетни проекти за кои ќе се употребат парите.

Понудите за купување на ЕСМ ќе се достават до 1 март

Утрински - 07.02.2006

Странските компании вчера го завршија скенирањето на ЕСМ "Дистрибуција" Странските компании кои се во трка за купување на ЕСМ "Дистрибуција" вчера го завршија детаљното скенирање на компанијата што го вршеа во текот на целиот изминат месец.

Парите од ЕСМ Дистрибуција во девизни резерви

Вест - 07.02.2006

Парите од продажбаа на ЕСМ Дистрибуција, најдобро е да не се потрошат одеднаш, туку да се подобри нивото на девизните резерви, препорача вчера шефот на Мисијата на ММФ Марк Грифиц. Според Грифиц, со оглед на ниското ниво на девизни резерви што го има Македонија, најдобро е парите што ќе се добијат ...

Владата ја повика "Светлина" на дијалог

Утрински - 07.02.2006

протест за есм Здружението на граѓани "Глас за светлина" вчера ги продолжи блокадите на сообраќајот во центарот на Скопје, што ги започна пред три недели, барајќи од Владата стопирање на продажбата на ЕСМ "Дистрибуција". Како што беше најавено минатата недела, и оваа недела ќе се протестира во ...

Кандидати го снимија ЕСМ, на ред се понудите

Време - 07.02.2006

ЗАВРШИ ВТОРАТА ПРИВАТИЗАЦИСКА ФАЗА Четирите компании во трка за купување на ЕСМ го завршија длабинското скенирање на Дистрибуцијата, кое до вчера се одвиваше во посебно определени соби за податоци. Врз основа на анализата на состојбата што ја вршеа од 9-ти минатиот месец, германската „Ерве“, ...

Владата го кани на разговор "Глас за светлина"

Дневник - 07.02.2006

ЗА ДА ЗАПРАТ ПРОТЕСТИТЕ Владата ги кани на разговори членовите на здружението "Глас за светлина" за да им објасни зошто ја продава "ЕСМ дистрибуција". Целта на овие пораки од Владата е да запрат протестите против продажбата на оваа компанија, кои го блокираат главниот град веќе три недели.

Владата очекува понуди од сите компании за ЕСМ

Канал5 - 07.02.2006

Владата очекува финанскиски понуди за ЕСМ од сите четири компании. Изминатиот месец, скенирајќи ја компанијата од внатре, странците ја видоа и состојбата надвор. Блокади, протести, притисоци. Владата прогнозираа, ништо нема да ги предомиси.

„Глас за светлина“: Владата со преговорите сака да купи на време

Канал5 - 07.02.2006

Владата сака само да купи време со таканаречените преговори кои ги нудат, ова е одговорот на „Глас за светлина“ на владините покани. Во „Светлина“ добро знаеле како се приватизира ЕСМ, премиерот бил неинформираната страна. Владата сака само да купи време со таканаречените преговори кои ги нудат, ...

ММФ сугерира парите од продажбата на ЕСМ да одат во девизни резерви

Утрински - 07.02.2006

Монетарците, главно, задоволни од реализацијата на аранжманот договорен минатата година МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Парите од приватизацијата на ЕСМ "Дистрибуција" да се наменат за зголемување на девизните резерви, што од своја страна ќе овозможи натамошно намалување на каматите и ќе резултира со зголемен ...

Парите од продажбата на ЕСМ не се за трошење

Дневник - 07.02.2006

ММФ ЈА ПРЕДУПРЕДИ ВЛАДАТА Четирите странски компании заинтересирани за "ЕСМ дистрибуција" до 1 март треба да кажат по која цена сакаат да купат 90 отсто од компанијата. Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд во земјава вчера предупреди дека парите од продажбата на ЕСМ треба да завршат во ...

“Глас за светлина“ ги започна протестите, засилено полициско присуство

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Здружението “Глас за светлина“ попладнево ги започна протестите пред зградата на Владата, иако властите им препорачуваа да ги одложат поради денешната посета на високите гости од Европската унија. Околу 500 граѓани веќе се наоѓаат на улицата спроти зградата на Владата, а репортерот на ...

Најголемиот протест против приватизација на ЕСМ започна

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Најголемиот протестен собир против приватизацијата на ЕСМ дистрибуција започна денеска пред Владата на Македонија со инцидент јави репортерот на Макфакс. Неколку илјади луѓе по полчасовно протестирање се соочија со можна интервенција на специјалната полиција откако од масата беа фрлени ...

Мирно заврши најголемиот протест против продажбата на ЕСМ

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Најголемиот протест организиран досега против продажбата на ЕСМ, заврши попладнево во Скопје мирно и без инциденти, освен претпладневниот, кога пред платото на владата беа фрлени неколку чадни бомби. На протестот кој вклучуваше и протестна прошетка низ центарот на Скопје учествуваа околу ...

Блокадите во Скопје против продажбата на ЕСМ продолжија

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Блокадите во Скопје на клучните раскрсници од граѓани што се противат на продажбата на ЕСМ дистрибуција продолжија и денеска, јави репортерот на Макфакс. Протестите со блокади, организирани од здружението на граѓани „Глас за светлина“ се организираат во понеделник, вторник и петок на неколку ...

Протест пред Владата поради продажбата на ЕСМ дистрибуција

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Протест пред Владата поради продажбата на ЕСМ дистрибуција најави за денеска Здружението “Глас за светлина“, наспроти предупредувањето од власта дека тоа “може да резултира со несакани последици“. Почетокот на протестот е закажан за напладне, неколку часа пред најавената посета на Скопје на ...

Парите од ЕСМ ќе одат во девизните резерви

Макфакс - 07.02.2006

(Дневник) – вторник, 24.01.2006 ВЛАДАТА СЕ ОБВРЗА ПРЕД ММФ Владата е обврзана парите од продажбата на "ЕСМ дистрибуција" да ги префрли во девизните резерви и да ги користи за одржување на стабилноста на денарот и на ниската инфлација.

Продолжуваат протестите против приватизацијата на ЕСМ

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Продолжување на протестите пред владата и низ улиците на Скопје против приватизацијата на ЕСМ дистрибуција, најави за денеска Здружението на граѓани „Глас за светлина". Протестниот собир треба да започне напладне на пред зградата на македонската влада.

Протестна прошетка на граѓаните против продажбата на ЕСМ

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Околу 2000 граѓани кои протестираат против продажбата на ЕСМ Дистрибуција, направија протестна прошетка низ централните градски улици и сега се враќаат кон Владата на РМ, од каде и започна протестот. Денешниот протест, најголем од сите досегашни, го организира здружението „Глас за светлина“, ...

Со сообраќаен хаос против продажбата на ЕСМ дистрибуција

Вечер Прес - 07.02.2006

Здружението на граѓани "Глас за светлина" вчера ги продолжи блокадите на сообраќајот во центарот на Скопје, што ги почна пред три недели, барајќи одложување на приватизацијата на ЕСМ дистрибуција. Блокадите повторно беа поставени на највиталните крстосниците во градот, што во услови на снег создаде ...

„Глас на Светлина“ повторно со блокади низ Скопје

А1 - 06.02.2006

И покрај снегот и ниските температури, „Гласот на светлината“ повторно го блокираше Скопје. На истите пет раскрсници. Во истовреме Владата повторно со апел до нив - да се откажат од протестите и да преговараат. На средбата ќе присуствувале министрите кои се надлежни за ЕСМ, вели заменик портпаролот ...

Заврши скенирањето на ЕСМ

А1 - 06.02.2006

Заврши скенирањето на финансиската слика на ЕСМ, понудите треба да стасаат до први март. Според информациите на А1, сите четири фирми се задоволни од тоа што го виделе. ЕСМ Дистрибуција е главно во добра состојба, но странците малку ги збунувала слабата наплата на сметки која варира меѓу 60 и 70 ...

Си одат компаниите од ЕСМ

Канал5 - 06.02.2006

Почнуваат финансиските игри за ЕСМ. Компаниите ќе ги кројат своите понуди, откако денеска си заминаа со пресметките. Почнуваат финансиските игри за ЕСМ. Компаниите ќе ги кројат своите понуди, откако денеска си заминаа со пресметките.

Заинтересираните прават есап колку ќе ги чини ЕСМ

Време - 06.02.2006

ЗАВРШУВА ДЛАБИНСКАТА АНАЛИЗА НА ДИСТРИБУЦИЈАТА Мирче Котевски Четирите европски компании заинтересирани за „Електростопанство на Македонија“ допрва ќе ги прават пресметките дали ќе достават финансиски понуди за купување на дистрибуцијата.

ЕСМ им ја прекина струјата на 200 домаќинства

Дневник - 06.02.2006

КИЧЕВО Кичевската "Електродистрибуција" исклучи околу 200 потрошувачи поради неплатени две или повеќе сметки, јави МИА. Надлежните служби евидентирале и кражби и на електрична енергија, и ги пријавиле сторителите во Основниот суд во Кичево.

Нови блокади од “„Гласот на светлината“

Канал5 - 06.02.2006

„Глас за светлина“ повторно го блокираше Скопје. Денеска задоцнија со блокадите скоро еден час, ги спречило лошото време. По минатонеделниот Владата упати уште еден повик за преговори со Светлина. Глас за светлина повторно го блокираше Скопје.

Влада: Протестот околу ЕСМ „може да резултира со несакани последици“

Макфакс - 06.02.2006

Скопје Владата денеска уште еднаш го повика Здружението “Глас за светлина” да престане со патните блокади и да се откаже од утрешниот протест пред владиниот објект, зашто „може да резултира со несакни последици“ Портпаролот на Владата Сашо Чолаковски во писмена изјава до медиумите наведува дека ...

Истекува рокот за длабинска анализа на ЕСМ-Дистрибуција

Макфакс - 06.02.2006

Скопје Рокот за длабинска анализа на состојбата во ЕСМ Дистрибуција за компаниите што се заинтересирани за негово купување, истекува денеска. Тимовите на чешкиот ЧЕЗ, италијанскиот ЕНЕЛ, германскиот РВЕ и австрискиот ЕВН, по анализата, до први март треба да достават финансиска понуда за купување на ...

Блокадите продолжија - за власта, демонстрантите се „дезинформирани“

Макфакс - 06.02.2006

Скопје Блокадите против продажба на ЕСМ дистрибуција што денеска продолжија на улиците на Скопје ги организирале “дезинформирани“ граѓани, смета македонската Влада, нудејќи им средба за дообјаснување на приватизацијата на компанијата.

Продажбата на ЕСМ е завршена работа, им порача Владата на демонстрантите

Макфакс - 06.02.2006

(Утрински весник) – вторник, 17.01.2006 "Глас за светлина" одржа протести на пет локации во Скопје На пет локации во центарот на Скопје здружението "Глас за светлина" вчера ги започна протестите против продажбата на ЕСМ "Дистрибуција", кои ќе се организираат секој нареден ден, до петок, од 11,30 до ...

Черепналковци палат и гасат во ЕСМ

Макфакс - 06.02.2006

(Време) – петок, 20.01.2006 Мирче Котевски Черепналковци ќе му ја одредат судбината на македонското електростопанство. Таа констатација е проширена во јавноста како факт за едно од најпознатите и најголеми галички семејства. Посредно или непосредно, во моментов тројца Черепналковци држат клучни ...

Уставниот суд се фати за приватизацијата на ЕСМ

Макфакс - 06.02.2006

(Дневник) – среда, 18.01.2006 ЗАШТИТА НА ЗАКОНИТОСТА Уставен судија веќе работи на иницијативата за оценка на уставноста на Законот за измени и дополнувања на Законот за преобразба на ЕСМ, поднесена на петти јануари, изјавија вчера во Уставниот суд.