TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ал Каида планирала напади и надвор од САД

Вест - 06.12.2001

НУ ДЕЛХИ, 6 декември (Ројтерс) - Еден индиски министер вчера изјавил дека човекот кој бил уапсен под сомневање дека бил поврзан со Ал Каида признал дека се планирале самоубиствени напади во Британија, Австралија и Индија. "Човекот го уапсивме пред еден месец во Бомбај и тоа што го призна беа ...

Ал-Каида: И да биде убиен бин Ладен, џихадот ќе продолжи

Вест - 05.12.2001

Џалалабад, 5 декември - Египќанецот Ајман ал Завахири кој се смета за втор човек во терористичката организација на Осама бин Ладен, Ал Каида, бил ранет вчера за време на американските воздушни напади, изјави вчера паштунски племенски лидер за западни медиуми.