TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Билд ам зонтаг: Обама знаел за прислушкувањето на телефонот на Меркел, иако изјави поинаку

Вест - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, објави на германскиот весник „Билд ам зонтаг“.

„Билд ам зонтаг“: Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел, иако изјави поинаку

24 Вести - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

„Билд ам зонтаг“: Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

Утрински - 27.10.2013

Иако американскиот претседател негираше дека знаел за тајната операција, според весникот, во 2010 година тој лично бил информиран за неа Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил ...

„Билд ам зонтаг“: Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

Алсат-М - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Американците можеби легално ја прислушувале Меркел?

Deutsche Welle - 27.10.2013

Во аферата околу можното прислушување на телефонот на германската канцеларка Меркел од страна на НСА, историчарите и експертите по меѓународно право дискутираат- колку таква акција има покритие во ...

„Шпигел“: САД ги прислушувале речиси сите европски влади?

Канал5 - 27.10.2013

Американците ја прислушувале Ангела Меркел единаесет години. Ова шокантно откритие го објави весникот „Шпигел“, истакнувајќи дека телефонскиот број на германската канцеларка бил на листата на ...

БИЛД АМ ЗОНТАГ: Обама знаел за прислушкувањето на Меркел

Телеграф - 27.10.2013

Германските медиуми објавија дека ЦИА и НСА имале тајни претставништва во Прага и уште 79 други градови во светот Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето ...

Обама знаел за прислушкувањето на Меркел, иако изјавил поинаку

Курир - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел, иако изјави поинаку

Сител - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Американците ја прислушувале Меркел од 2002 година?

Кајгана - 27.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама знаел за прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел од страна на американските разузнавачки служби и не дал наредба тоа да биде ...

Обама ја убедувал Меркел оти не знаел дека ѝ го слушаат телефонот, но ја слушале од 2002

Макфакс - 27.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама за време на телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел ја убедил дека ништо не знаел за можното прислушување на нејзиниот мобилен телефон од ...

Меркел прислушувана уште пред да стане канцелар

Inpress - 27.10.2013

Берлин, 27. октомври 2013 (ИНПРЕС) Телефонот на Ангела Меркел бил на листата за прислушување на Агенцијата за национална безбедност на САД уште од 2002 година, објави интернет изданието „Шпигел ...

Дојче веле: Колку е безбеден мобилниот на Меркел?

Нова ТВ - 27.10.2013

Не е тајна дека германската канцеларка често и радо го користи својот мобилен телефон за да ги заврши своите службени обврски. Тајна меѓутоа е содржината на нејзините разговори, и-мејлови и кратки ...

Меркел ја прислушкувале веќе 10 години!?

Нетпрес - 27.10.2013

Постои можност Соединетите Американски Држави да ги прислушкувале разговорите на германската канцеларка Ангела Меркел во последните 10 години. Гневот на Германија по сознанието дека американската ...

Телефонот на Меркел бил "прислушкуван" 11 години

Р.С.Европа - 27.10.2013

Американските разузнавачки агенции го прислушкувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел од 2002 година, соопштија германските безбедносни служби.

Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел, иако изјави поинаку

Кирилица - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

„Билд ам зонтаг“: Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел, иако изјави поинаку

А1 On - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

+инфо - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

“GE Chancellor Merkel” – објавени тајните документи за прислушкувањето на Меркел

Економски - 27.10.2013

САД наводно ја прислушкувале германската канцеларка Ангела Меркел десетина години од 2002-та, објави весникот Дер Шпигел, цитирајќи таен документ на Националната агенција за безбедност.

Обама знаел дека НСА ја прислушува Меркел

Нетпрес - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама бил известен за прислушувањето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел за што лично го известил шефот на Националната безбедносна агенција (НСА), Кит ...

Обама три години знаел дека ја прислушуваат Мекрел

Макфакс - 27.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама бил во тек со прислушувањето на американските разузнавачки служби подолг период на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и не дал наредба тоа ...

Бонд, Џејмс Бонд на Самитот на Европската унија во Брисел

Вечер Прес - 27.10.2013

Германија следната недела во Вашингтон ќе испрати високи официјални лица од своите разузнавачки служби кои од Белата куќа треба да добијат одговори за обвинувањата дека американските безбедносни ...

Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

Денешен - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

„Билд ам зонтаг“: Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

Либертас - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Обама знаел за прислушувањето на Меркел

Република - 27.10.2013

Барак Обама, претседателот на САД, од 2010 година бил информиран од директорот на Агенцијата за национална безбедност Кит Александер за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Обама знаел за следењето на телефонот на Меркел

Идивиди - 27.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, речиси од 2010 година бил информиран за следењето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на германскиот весник ...

Обама не знаел ништо за прислушувањето на Меркел

Deutsche Welle - 26.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама не бил информиран за прислушувањето на телефонот на канцеларката Ангела Меркел. Германските медиуми јавуваат дека претседателот се извинил при телефонскиот ...

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

24 Вести - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Меркел предлага земјите од ЕУ да склучат договори за нешпионирање

Телма - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Меркел бара „договор за нешпионирање“

Алсат-М - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

ЕУ до САД - ја загрозивте борбата против тероризмот

Дневник - 26.10.2013

Лидерите на ЕУ се согласија дека поради шпионирањето на државниците од страна на САД, борбата против тероризмот е загрозена. Британскиот весник „Гардијан“ вчера објави дека САД прислушувале 35 ...

САД под притисок на сојузниците

Канал5 - 26.10.2013

САД ќе ја преиспитуваат програмата за надзор на Националната агенција за безбедност. Ова го сооопшти портпаролот на Стејт департментот, објаснувајќи дека тоа ќе се прави во соработка со меѓународните ...

Меркел била прислушувана од 2002 година?

МКД - 26.10.2013

Постои можност Соединетите Американски Држави да ги прислушувале разговорите на германската канцеларка Ангела Меркел последните десет година, јавуваат светските медиуми.

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

А1 On - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

+инфо - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

МЕРКЕЛ: Да се потпипше „договор за нешпионирање“

Телеграф - 26.10.2013

Германската канцеларка на самитот во Брисел побара сите земји од ЕУ да склучат ваков договор со САД Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со ...

Меркел: Сите земји да потпишат договор за нешпионирање со САД

Нова ТВ - 26.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го ...

Меркел: Земјите од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

Курир - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Германија и Бразил подготвуваат резолуција за шпионажата во ОН

Макфакс - 26.10.2013

Германија и Бразил работат на подготовка на резолуција на Обединетите нации за заштита на слободите, по откритијата за програмата за меѓународно шпионирање на САД, соопштија дипломати во светската ...

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

Сител - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Тензии САД - Германија по "прислушкувањето" на Меркел

Р.С.Европа - 26.10.2013

Соединетите американски држави забележуваат тензии со сојузниците по објавата на информациите дека американските разузнавачки агенции го прислушкувале телефонот на германската канцеларка Ангела ...

И резолуција против прислушкувањето?

Нетпрес - 26.10.2013

Германија и Бразил заедно работат на резолуција која ќе му ја предложат на Генералнот собрание на Обединетите Нации во која ќе го истакнат противењето на меѓународната заедница поради шпиунирањето на ...

Германија и Бразил подготвуваат резолуција за шпионажата во ОН

Кајгана - 26.10.2013

Германија и Бразил работат на подготовка на резолуција на Обединетите нации за заштита на слободите, по откритијата за програмата за меѓународно шпионирање на САД, соопштија дипломати во светската ...

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

Алфа - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Американската реакција на шпионската афера: Малку ве прислушкуваме, па што ако?

Точка - 26.10.2013

Откако се откри дека американците го шпионираат целиот свет, па можеби дури и Ангела Меркал, Германија и Бразил почнале да работат на резолуција на ОН за заштита на личната слобода.

Џејмс Бонд на Самитот на ЕУ: Кој има автомобил со таблички 007?

Точка - 26.10.2013

Сред шпионскиот скандал кој го засени Самитот на Европската унија во Брисел, пред зградата во која се одржал настанот стигнал автомобил со шпионски ознаки.

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

Бриф - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

Ангела Меркел со таблици - 007 (ФОТО)

Sky - 26.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел на состанок на Европската унија, на кој посебно се расправало за прислушкувањето на американската агенција НСА, дошла во „ауди“ со регистерски таблички кои ...

Меркел бара европски договор против американското прислушување

Либертас - 26.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД. Портпаролот на германската Влада вчера потврди дека Меркел упатила таков предлог до ...

Телефонот на Меркел

Локално - 26.10.2013

Мобилниот телефон на Ангела Меркел претставува важен инструмент. Досега тој беше сметан за “имун“ од прислушување. Како што покажуваат последните откритија сепак ова не е точно така, пишува “Дојче ...

Eвропа инсистира на договор со САД во врска со прислушувањето

Локално - 26.10.2013

Европските политичари бараат нов договор со САД, за да се избегне повторување на непријатната ситуација со прислушувањето, пишува „Морнинг стар” . Целта на договорот ќе биде утврдување на јасни ...

И резолуција против прислушкувањето?

Точка - 26.10.2013

Германија и Бразил заедно работат на резолуција која ќе му ја предложат на Генералнот собрание на Обединетите Нации во која ќе го истакнат противењето на меѓународната заедница поради шпиунирањето на ...

Обама нема пријатели меѓу светските лидери

Н.Македонија - 26.10.2013

Дипломатите не се изненадени што разузнавачките агенции под водство на американскиот претседател ги следат блиските сојузници како германската канцеларка Меркел.

САД десет години ја прислушкувале Меркел

Н.Македонија - 26.10.2013

Постои можност, Соединетите Американски Држави десет години да ги прислушкувале телефонските разговори на германската канцеларка Ангела Меркел, пишуваат медиумите.

Меркел бара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД

Идивиди - 26.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел побара сите земји од ЕУ да склучат „договор за нешпионирање“ со САД, како што се стремат да потпишат Франција и Германија по тврдењата дека Вашингтон го прислушувал ...

САД прислушувале 35 светски лидери – Германија и Франција бараат одговори

Канал5 - 25.10.2013

Франција и Германија побараа од Соединетите Американски Држави да договорат правила за шпионажа по наводите дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел.

Колку е безбеден мобилниот на Меркел?

Deutsche Welle - 25.10.2013

Мобилниот телефон на канцеларката Меркел се смета за важна алатка во берлинската централна власт. Досега се сметаше дека е безбеден од прислушување. Но откритието дека можеби бил шпиониран од НСА ...

Американското шпионирање ќе ја загрози и борбата против тероризмот

Вест - 25.10.2013

ГЕРМАНИЈА (Вашингтон пост, Фото АП) - Лидерите на ЕУ што се сретнаа во Брисел рекоа дека обвинувањата за шпиунирањето на САД може да ја загрозат глобалната борба против тероризмот.

Фото: „Бонд девојката“ – Ангела Меркел со табличките 007

Канал5 - 25.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел, која од Американците бара објаснување за прислушувањето што било спроведено врз неа и врз уште 34 светски лидери, на состанокот на ЕУ се возела со автомобил чии ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита

Утрински - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Прислушувањето на Меркел: Борбата против тероризмот - борба против правната држава?

Deutsche Welle - 25.10.2013

Германските весници се полни со коментари за прислушувањето на канцеларот Меркел од страна на американските тајни служби. Освен критика на сметка на Американците, на удар е и претходното однесување ...

САД не ја прислушувале само Меркел

Р.С.Европа - 25.10.2013

Еден претставник на американската администрација и дал на Националната агенција за безбедност телефонски броеви на 35 лидери во светот што таа потоа ги прислушувала.

Телефонот на Меркел немал специјална заштита

Алфа - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, не бил од оние телефони, кои Германија им ги доставува на своите државни лица и кои се заштитени од какво било шпионирање.Надвор од ...

Меркел користела обичен наместо телефон наменет за високи функционери

Press24 - 25.10.2013

Мобилниот телефон на Ангела Меркел за кој се тврди дека бил прислушуван од американските власти не бил од оние телефони, кои Германија им ги доставува на своите државни лица и кои се заштитени од ...

Германија и Франција бараат договор за нешпионирање со САД

Макфакс - 25.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел побара САД до крајот на годината да склучат договор со Германија и Франција за нешпионирање, тврдејќи дека следењето на овие две земји најблиски сојузнички од ...

Меркел од Вашингтон бара објаснување, не само извинување

МКД - 25.10.2013

Франција и Германија побарале до крајот на годината да се одржат разговори со САД за да се реши спорот со шпионирањето на НСА, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел.

Франција и Германија бараат правила во шпионажата

Р.С.Европа - 25.10.2013

Европската унија соопшти дека Франција и Германија побарале од Соединетите држави да договорат правила за шпионажа по наводите дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на германската ...

Сепак амбасадата на САД во Берлин ја шпионирала Меркел

Inpress - 25.10.2013

Берлин, 25. октомври 2013 (ИНПРЕС) Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел бил прислушуван од страна на американските специјални служби во амбасадата на САД во Берлин, пишува ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита, наменета за високи функционери

Кирилица - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита, наменета за високи функционери

Сител - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита, наменета за функционери

МРТ - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Европарламентарци одат во САД по објаснување за шпионирањето

Макфакс - 25.10.2013

Делегација на Европскиот парламент ќе отпатува во понеделник во Вашингтон и ќе побара одговор од американските власти за обвинувањата за масовно шпионирање на европските државјани и влади, ...

Германија и Франција сакаат разговори со САД околу шпионажата

А1 On - 25.10.2013

Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

ЕУ - Прислушкувањето од САД е штетно

Р.С.Европа - 25.10.2013

На самитот на ЕУ кој заврши во Брисел доминираше загриженоста околу наводното шпионирање од САД на земјите-членки на Унијата. Во соопштението по самитот се наведува дека недостатокот на доверба може ...

ЕВРОПА НА ПРИСЛУШНИ АПАРАТИ: Како да му се затне увото на вујко Сем?

Телеграф - 25.10.2013

Меркел, која е на удар во германската јавност бидејќи тврдеше дека нејзината земја не соработува со НСА во прислушувањето, сега бара конкретна рамка со САД околу оваа активност Европскиот самит во ...

Германија и Франција сакаат разговори со САД околу шпионажата

Алфа - 25.10.2013

Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Во Вашингтон, по објаснување за наводите за шпионирање

Глас на Америка - 25.10.2013

Виши германски претставници и европски законодавци наскоро ќе заминат за САД, во контекст на контроверзата дека САД ги прислушкувале своите сојузници.

Германија и Франција сакаат разговори со САД околу шпионажата

Сител - 25.10.2013

Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Германија и Франција сакаат спорот околу шпионажата на САД да се реши

Курир - 25.10.2013

Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Телефонот на Меркел немал специјална заштита, наменета за високи функционери

А1 On - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита

+инфо - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Меркел користела обичен наместо телефон наменет за високи функционери

Телеграф - 25.10.2013

Според германската служба за безбедност на броевите, телефонот, за кој постои сомневање дека биле прислушуван, не бил од специјалните сертифицирани апарати Мобилниот телефон на германската канцеларка ...

Меркел немала заштитен телефон

Либертас - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Германија и Франција сакаат да договорат правила за шпионирање со САД

Вечер Прес - 25.10.2013

Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Франција и Германија бараат правила во шпионажата

Локално - 25.10.2013

Европската унија соопшти дека Франција и Германија побарале од Соединетите држави да договорат правила за шпионажа по наводите дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на германската ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита

Денешен - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Телефонот на Меркел немал специјална заштита, наменета за високи функционери

Бриф - 25.10.2013

Мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, за кој се тврди дека бил прислушуван од американската Агенција за национална безбедност не бил од оние телефони, кои Германија им ги ...

Кој од ЕУ ќе им се спротивстави на САД за шпионирањето?

Н.Македонија - 25.10.2013

Аферата со масовното американско прислушување во Европа се очекува да ги засени другите теми на дводневниот самит на ЕУ, но прашање е дали европските челници ќе најдат заеднички став и ќе им се ...

Меркел со 007 таблици!

Н.Македонија - 25.10.2013

Случајност или шега- германската канцеларка Ангела Меркел на состанокот на Европската унија, на кој посебно се расправаше за прислушувањата на НСА, дојде во „ауди„ со регистерски таблички кои ...

Пријателите не се прислушуваат

Идивиди - 25.10.2013

Брисел, 24 октомври 2013 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот ...

Меркел: Еврозоната треба да соработува повеќе

Денар - 25.10.2013

Земјите кои го користат еврото мора да имаат подобро координирани економски политики со цел економијата на еврозоната да остане конкурентна и да продолжи да расте, смета Ангела Меркел.

Обама да ни објасни некои работи околу шпионажата

Идивиди - 25.10.2013

Брисел, 25 октомври 2013 (МИА) - Франција и Германија сакаат да крајот на оваа година да одржат разговори со САД со цел да биде решен спорот околу шпионажата, изјави германскиот канцелар Ангела ...

Дали ме прислушувaш? Германската канцеларка Ангела Меркел се соочи со Обама

IT.mk - 24.10.2013

Американските власти „со години“ го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, пишува Der Spiegel . Извештајот вели дека германските власти собрале доволно информации за да се ...

НСА го шпионирала мобилниот телефон на Меркел?

Deutsche Welle - 24.10.2013

Владата на САД негира дека американските тајни служби го надгледувале мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел. Но дури и сомнежот да е погрешен, канцеларката сега посериозно треба ...

И Меркел фатена во американската шпионска мрежа

Канал5 - 24.10.2013

По Франција, САД си отворија нов фронт во Европа – со Германија, откако владата во Берлин соопшти дека американските разузнавачки служби го шпионирале и телефонот на канцеларката Ангела Меркел.

Самит на ЕУ во сенка на тврдењата за американското шпионирање

24 Вести - 24.10.2013

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на Европската унија, на кој главни теми би требало да бидат економското закрепнување на Европа и проблемот со имиграцијата, но повеќето аналитичари се ...

Вестервеле го повика на разговор американскиот амбасадор

Deutsche Welle - 24.10.2013

Во знак на протест поради наводното прислушување на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел, шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле го повика на разговор американскиот ...

Берлин: САД ја прислушувале и Меркел

24 Вести - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Вестервеле бара отчет од американскиот амбасадор за прислушкувањето на мобилката на Меркел

Вест - 24.10.2013

ГЕРМАНИЈА (АП) - Германското Министерство за надворешни работи го повика на разговор американскиот амбасадор по обвинувањата дека американската разузнавачка служба го прислушувала мобилниот телефон ...

Меркел: Не бидува шпионирање меѓу пријатели

Deutsche Welle - 24.10.2013

По откривањето на скандалот со прислушкувањето на нејзиниот мобилен телефон од американската НСА, германската канцеларка порача дека довербата со САД треба одново да се ...

Меркел: Не бидува шпионирање меѓу пријатели

Канал5 - 24.10.2013

По откривањето на скандалот со прислушкувањето на нејзиниот мобилен телефон од американската НСА, германската канцеларка порача дека довербата со САД треба одново да се гради.

Канцеларката Меркел му списка на Барак Обама

Дневник - 24.10.2013

Во Брисел вчера почна самитот на ЕУ, на кој беше предвидено да се разговара за економското закрепнување и имиграциите, но тие теми беа засенети од дилемите за прислушувањето.

Германија го повика американскиот амбасадор на разговор

Утрински - 24.10.2013

Германија го повика американскиот амбасадор во Берлин на разговор поради сомнежот дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел, соопшти портпаролката на германското ...

САД не посочуваат дали ја шпионирале Меркел во минатото

Канал5 - 24.10.2013

Белата куќа одби денеска да каже дали САД ги шпионирале комуникациите на германскиот канцелар Ангела Меркел во минатото. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека нема да коментира „конкретни ...

САД ја прислушувале и Меркел

Утрински - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД ја прислушувале и Меркел!

Телма - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

Алсат-М - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД ја прислушкувале Меркел

Капитал - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД не кажуваат дали ја шпионирале Меркел

Телеграф - 24.10.2013

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека нема да коментира „конкретни обвиненија“ упатени за тој случај Белата куќа одби денеска да каже дали САД ги шпионирале комуникациите на германскиот ...

Берлин дознава дека САД ја прислушувале и Меркел

Курир - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Американците ја прислушувале и Меркел

+инфо - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД го прислушувале и мобилниот на Меркел

Кирилица - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Скандал: САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

Сител - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

А1 On - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Самит на ЕУ засенет од американското шпионирање

Курир - 24.10.2013

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на Европската унија, на кој главни теми би требало да бидат економското закрепнување на Европа и проблемот со имиграцијата, но повеќето аналитичари се ...

Самит на ЕУ во сенка на тврдењата за американското шпионирање

Сител - 24.10.2013

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на Европската унија, на кој главни теми би требало да бидат економското закрепнување на Европа и проблемот со имиграцијата, но повеќето аналитичари се ...

Самит на ЕУ во сенка на тврдењата за американското шпионирање

А1 On - 24.10.2013

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на Европската унија, на кој главни теми би требало да бидат економското закрепнување на Европа и проблемот со имиграцијата, но повеќето аналитичари се ...

САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

МРТ - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

САМИТ НА ЕУ: Во фокусот ќе биде шпионирањето од САД

Телеграф - 24.10.2013

Ангела Меркел бара американските официјални претставници да разјаснат во колкава мера нивните тајни служби го спроведувале надзорот во Германија Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на ...

ЕК: Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

Алфа - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

+инфо - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

Курир - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

ЕК: Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушкување

Телеграф - 24.10.2013

САД се соочуваат со серија скандали со прислушкување новинари, странски лидери и масовно следење на домашните телефони Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на ...

Германија го повика американскиот амбасадор на разговор

+инфо - 24.10.2013

Германија го повика американскиот амбасадор во Берлин на разговор поради сомнежот дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел, соопшти портпаролката на германското ...

ГЕРМАНИЈА: Се бара одговор за можното прислушување на Меркел

Телеграф - 24.10.2013

Портпаролот на Белата куќа изјави дека моментално не ја прислушуваат Меркел, но можно е нејзините телефонски разговори да биле следени претходно Германија го повика американскиот амбасадор во Берлин ...

БЕРЛИН: САД ја прислушувале и Меркел

Телеграф - 24.10.2013

Германскиот весник „Шпигел“ наведува дека германското контраразузнавање пред неколку месеци испитувало дали некој го следел телефонот на Меркел и заклучило дека се работи за прислушување од страна на ...

ЕК: Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

А1 On - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

Алфа - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Германија го повика американскиот амбасадор на разговор

А1 On - 24.10.2013

Германија го повика американскиот амбасадор во Берлин на разговор поради сомнежот дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел, соопшти портпаролката на германското ...

ЕУ Самитот во сенка на обвинувањата за шпионирање на Меркел од САД

Нова ТВ - 24.10.2013

Самитот на ЕУ треба да почне во Брисел со свежите наводи за шпионирањето на САД, кои се закануваат да ги засенат разговорите,Самитот на ЕУ треба да почне во Брисел со свежите наводи за шпионирањето ...

Хајден: Камерон не бил прислушуван од американските тајни служби

+инфо - 24.10.2013

Американските тајни служби не ги следеле комуникациите на британскиот премиер Дејвид Камерон, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД Кетлин Хајден, објави британскиот весник ...

Самитот на ЕУ – време за став кон САД?

Нетпрес - 24.10.2013

Европските лидер се состануваат на самитот на Европската Унија за да разговараат за економијата, но се претпоставува дека клучна тема ќе биде и прислушкувањето кое го спроведуваат властите на САД.

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

Сител - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

ГЕРМАНИЈА: Ако Меркел била прислушувана од САД нема да биде добро

Телеграф - 24.10.2013

Ако се покаже дека ова тврдење е точно, Германија и САД мошне тешко ќе минат на вообичаениот дневен ред, изјави германскиот министер за одбрана Томас де Мезиер Доколку мобилнот телефон на германската ...

Де Мезиер: Ако Меркел била прислушувана САД и Германија тешко ќе минат на вообичениот дневен ред

А1 On - 24.10.2013

Доколку мобилнот телефон на германскиот канцелар Ангела Меркел навистина бил прислушуван од американските тајни служби, Германија и САД мошне тешко ќе минат на вообичаениот дневен ред, изјави денеска ...

Хајден: Камерон не бил прислушуван од американските тајни служби

А1 On - 24.10.2013

Американските тајни служби не ги следеле комуникациите на британскиот премиер Дејвид Камерон, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД Кетлин Хајден, објави британскиот весник ...

Белата куќа: САД нема да ја прислушкуваат Ангела Меркел

Нова ТВ - 24.10.2013

Гласноговорникот на Белата куќа, Џеј Карни изјави дека САД „не ги прислушкуваат и нема во иднина да ги прислушкуваат“ комуникациите на германската канцеларка Ангела Меркел, но не сакаше да одговори ...

И официјален Берлин бара објаснување за прислушкувањето на разговорите на Меркел

Inpress - 24.10.2013

Берлин, 24. октомври 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Германија, Гвидо Вестервеле, го повика американскиот амбасадор, Џон Б Емерсон, во врска со наводите дека американската ...

Германија: Ако Меркел била прислушувана од САД нема да биде добро

+инфо - 24.10.2013

Доколку мобилнот телефон на германскиот канцелар Ангела Меркел навистина бил прислушуван од американските тајни служби, Германија и САД мошне тешко ќе минат на вообичаениот дневен ред, изјави денеска ...

"Дали ме прислушуваш?" - Меркел побара одговори од Обама

Press24 - 24.10.2013

Американските власти со години го прислушкувале телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел. Како што пренесува Del Spiegel, НСА е вмешана во скандали за прислушување на онлајн сервисите и ...

Германија го повика американскиот амбасадор на разговор поради прислушувањето на Меркел

Press24 - 24.10.2013

Германија го повика американскиот амбасадор во Берлин на разговор поради сомнежот дека Вашингтон го прислушувал мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел.

Самитот на ЕУ во сенка на скандалот со американското шпионирање на Европа

МКД - 24.10.2013

На денешниот европски самит во Брисел се очекува да доминираат европската имиграциска политика по трагедијата на имигрантите кај островот Лампедуза и како да се одговори на опсежното американско ...

ХАЈДЕН: Камерон не бил прислушуван од тајни служби на САД

Телеграф - 24.10.2013

Прашањето за евентуално прислушување на Камерон се отвори откако беа објавени тврдења дека САД можеби го прислушувале мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел Американските тајни ...

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

+инфо - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

Кирилица - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

Меркел: Шпиунирање пријател е неприфатливо

А1 On - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел по информацијата дека американската известувачка служба го прислушкувала нејзиниот мобилен телефон изјави дека шпиунирањето на пријател е неприфатливо.

Меркел: неопходна е доверба меѓу ЕУ и САД

Р.С.Европа - 24.10.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел пред почетокот на самитот на Европската унија во Брисел изјави дека е неопходно да се обнови довербата меѓу Унијата и Соединетите држави.

Меркел: шпионирањето на пријатели - неприфатливо

Глас на Америка - 24.10.2013

Обама, пак и` порачал дека САД не ги прислушкуваат, ниту пак ќе ги прислушкуваат нејзините разговори Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека за време на вчерашниот телефонски разговор, на ...

САД не кажуваат дали ја шпионирале Меркел

+инфо - 24.10.2013

Белата куќа одби денеска да каже дали САД ги шпионирале комуникациите на германскиот канцелар Ангела Меркел во минатото. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека нема да коментира „конкретни ...

МЕРКЕЛ: Меѓу пријателите не треба да има прислушување

Телеграф - 24.10.2013

Оваа изјава следуваше по тврдењата дека нејзиниот мобилен телефон бил прислушуван од тајните служби на САД Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите ...

Белата куќа одби да каже дали САД ја шпионирале Ангела Меркел

Кирилица - 24.10.2013

Белата куќа одби денеска да каже дали САД ги шпионирале комуникациите на германскиот канцелар Ангела Меркел во минатото. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека нема да коментира „конкретни ...

САД не посочуваат дали ја шпионирале Меркел во минатото

Сител - 24.10.2013

Белата куќа одби денеска да каже дали САД ги шпионирале комуникациите на германскиот канцелар Ангела Меркел во минатото. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека нема да коментира „конкретни ...

ЕК: Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

Денешен - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

Бриф - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

И Меркел на мета на Американците

Либертас - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Меркел била прислушкувана од САД

Денешен - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

ЕК: Мобилните телефони на еврокомесарите се заштитени од прислушување

Бриф - 24.10.2013

Безбедноста на мобилните телефони на еврокомесарите или на претседателот на Европската комисија не може да биде ставено под знак прашалник, изјави портпаролот на ЕК, Оливие Баи како одговор на ...

Европа е навредена од САД

Локално - 24.10.2013

Средбата на лидерите на земјите од ЕУ се очекува да биде засенета од новите обвинувања за шпионажа против САД. Седницата доаѓа ден откако германскиот канцелар Ангела Меркел разговараше со ...

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

Денешен - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

САД ја прислушувале и Меркел, тврди Берлин

Бриф - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера имала жесток телефонски разговор со американскиот претседател Барак Обама, поради сознанијата на Берлин дека разузнавачките служби на САД го прислушувале и ...

Самит на ЕУ во сенка на тврдењата за американското шпионирање

Денешен - 24.10.2013

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на Европската унија, на кој главни теми би требало да бидат економското закрепнување на Европа и проблемот со имиграцијата, но повеќето аналитичари се ...

Зошто САД не останаa рамнодушни на Меркел?

Локално - 24.10.2013

Американските власти „со години“ го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, пишува Der Spiegel. Извештајот вели дека германските власти собрале доволно информации за да се ...

Меркел: Ало, Обама, слушам сте ме слушале?

Вечер Прес - 24.10.2013

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни соопшти дека не се прислушува и дека во иднина нема да се прислушуваатт комуникациите на германската канцеларка, но ништо не рече за минатото Германската ...

Самитот на ЕУ – време за став кон САД?

Точка - 24.10.2013

Европските лидер се состануваат на самитот на Европската Унија за да разговараат за економијата, но се претпоставува дека клучна тема ќе биде и прислушкувањето кое го спроведуваат властите на САД.

Камерон не бил прислушуван од американските тајни служби

Бриф - 24.10.2013

Американските тајни служби не ги следеле комуникациите на британскиот премиер Дејвид Камерон, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД Кетлин Хајден, објави британскиот весник ...

САД освен Меркел ја преслушкувалe цела Германија

Локално - 24.10.2013

Владата на САД негира дека американските тајни служби го надгледувале мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел. Но дури и сомнежот да е погрешен, канцеларката сега посериозно треба ...

Меркел: Пријателите не се прислушуваат

Н.Македонија - 24.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека неколку пати им кажала на своите американски пријатели, а и вчера во телефонскиот разговор со американскиот претседател Барак Обама, дека меѓу ...

Камерон не бил прислушуван од тајните служби на САД?

Н.Македонија - 24.10.2013

Американските тајни служби не ги следеле комуникациите на британскиот премиер Дејвид Камерон, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД Кетлин Хајден, објави британскиот весник ...

Меркел имала чудо од „Блекбери„ а пак била прислушувана!

Н.Македонија - 24.10.2013

Експертите дошле до сознание дека имало пристап од надвор до службениот телефон на Меркел Германската канцеларка Ангела Меркел, чиј мобилен телефон по се изгледа бил прислушуван од Американците, го ...

Белата куќа одби да се изјасни за шпионирањето на Меркел

Н.Македонија - 24.10.2013

Белата куќа одби да се изјасни дали САД ја шпионирале германската канцеларка Ангела Меркел, по медиумските објави дека Американците го прислушувале нејзиниот мобилен телефон Портпаролот Џеј Карни ...

САД го прислушувале мобилниот на Ангела Меркел!

Канал5 - 23.10.2013

Германската влада добила информации дека американските разузнавачки служби го прислушувале мобилниот на германската канцеларка Ангела Меркел. - Канцеларката денеска му телефонираше на американскиот ...

Обама ја убедувал Меркел дека не ја прислушуваат

Макфакс - 23.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја убедувал германската канцеларка Ангела Меркел, дека американските разузнавачки служби не ги преслушувале нејзините телефонски разговори, изјави на брифингот ...

Меркел му е лута на Обама: „Ова е неприфатливо!“

МКД - 23.10.2013

Германската влада добила информации дека разузнавачките служби на САД го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, соопштил нејзиниот портпарол.

Кој ја прислушкува Ангела Меркел?

Република - 23.10.2013

Официјален Берлин поседува информации дека известувачките служби на САД го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел. Портпаролот на германската влада рече дека канцеларката за ...

Шпионска афера: Пронајден прислушувач во телефонот на Меркел

Н.Македонија - 23.10.2013

Официјален Берлин поседува информации дека известувачките служби на САД го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел Портпаролот на германската влада рече дека канцеларката за ...

СПД пред тешки преговори со Меркел

Deutsche Welle - 21.10.2013

Социјалдемократите сакаат повторно да формираат влада со канцеларката Ангела Меркел. На престојните коалициони преговори нема да им биде лесно да се пробијат со своите ...

Франција бара објаснувања од САД за прислушкувањата

Алфа - 21.10.2013

Франција побара од САД да дадат објаснување за шокантните откритија дека американската Национална агенција за безбедност масовно ги шпионирала телефонските повици на француските граѓани.

Меркел сака промена на Европскиот договор

Макфакс - 21.10.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел сака промена на Европскиот договор со кој Брисел би добил поголема моќ односно опсежни овластувања за контрола на националните буџети на државите членки, дознава ...