TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сценарио за свечениот пречек на кошаркарите

Телма - 18.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), утре на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска ...

Утре пречек на репрезентативците на плоштадот Македонија

Канал5 - 18.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци утре во 11:30 часот ќе слетаат на скопскиот аеродром „Александар Велики. Во девет часот од салата „Борис Трајковски“, за сите граѓани кои сакаат да ги ...

Чешки медиуми: Македонија оствари неверојатен триумф на ЕП во кошарка 2011

Алфа - 18.09.2011

Најголемо изненадување на Европското првенство во кошарка е репрезентацијата на Македонија, која наспроти сите предвидувања, може да освои медал, пишува интернет порталот на чешкиот весник „Млада ...

Свечен пречек за македонските кошаркари и прослава на плоштадот во Скопје

Алфа - 18.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), утре на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска ...

Македонците на крилјата на „фанатичните навивачи“

Курир - 18.09.2011

Најголемо изненадување на Европското првенство во кошарка е репрезентацијата на Македонија, која наспроти сите предвидувања, може да освои медал, пишува интернет порталот на чешкиот весник „Млада ...

Програма за пречек на македонските кошаркари

Press24 - 18.09.2011

Пречек на аеродромот, панорамски автобус и прослава на плоштадот Македонија се на агендата за утрешниот свечен пречек на македонските кошаркарски херои.

Ахмети: Кошаркарите на Македонија се најдобрите амбасадори

Press24 - 18.09.2011

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати честитки до кошаркарите на репрезентацијата на Македонија за постигнатиот успех на Европското првенство во Литванија „Над ...

Македонија оствари неверојатен триумф на Европското кошаркарско првенство

Сител - 18.09.2011

Најголемо изненадување на Европското првенство во кошарка е репрезентацијата на Македонија, која наспроти сите предвидувања, може да освои медал, пишува интернет порталот на чешкиот весник „Млада ...

Македонците очекуваат медал

Кирилица - 18.09.2011

Резултатите од анкетата на Кирилица за исходот од малото финале меѓу Македонија и Русија велат дека големото мнозинство од 88% веруваат дека нашите кошаркари ќе се закитат со бронзениот медал На само ...

Македонските кошаркарски легенди пристигнуваат во 11 часот и 30 минути

Курир - 18.09.2011

Македонските кошаркари на скопскиот аеродром „Александар Велики“ ќе пристигнат во 11 часот и 30 минути, соопштија од Агенцијата за спорт и млади.

Кошаркарските ѕвезди утре во 11,30 часот се враќаат во Македонија

Нетпрес - 18.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци утре во 11,30 часот ќе слетаат на скопскиот аеродром “Александар Велики“. Според Дејан Пројковски режисер, кој е задолжен за организација на пречекот на ...

Спортска пензија за кошаркарите, доколку ја донесат бронзата во Македонија

Нетпрес - 18.09.2011

Доколку македонските репрезентативци го освојат третото место на европското првенство ќе се стекнат со национално спортско признание, спортска пензија, информираат од Агенцијата за млади и спорт.

Свечен пречек за македонските кошаркари и прослава на плоштадот во Скопје

Сител - 18.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), утре на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска ...

Свечен пречек на македонските кошаркари

Р.С.Европа - 18.09.2011

Утре на аеродромот „Александар Велики“ ќе биде организиран свечен пречек на македонската кошаркарска репрезентација по постигнатиот успех на Европското првенство во Литванија.

Целодневна прошетка низ Скопје на кошаркарските херои

+инфо - 18.09.2011

Македонските кошаркари, ѕвездите на Европското првенство денеска ја водат последната битка за освојување на бронзениот медал против Русија.

Кошаркарите утре триумфално ќе поминат низ Портата Македонија

МРТ - 18.09.2011

Членовите на македонската кошаркарска репрезентација утре ќе бидат организирано пречекани на скопскиот аеродром „Александар Велики", додека централниот собир ќе се одржи на Плоштадот „Македонија", ...

Чешки медиуми:Македонија оствари неверојатен триумф на Европското првенство

МРТ - 18.09.2011

Најголемо изненадување на Европското првенство во кошарка е репрезентацијата на Македонија, која наспроти сите предвидувања, може да освои медал, пишува интернет порталот на чешкиот весник „Млада ...

Честитка од претседателот на ДУИ до македонските кошаркарски репрезентативци

Сител - 18.09.2011

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати честитки до кошаркарите на репрезентацијата на Македонија за постигнатиот успех на Европското првенство во Литванија.

И без медал, најголем успех за македонската кошарка

Р.С.Европа - 18.09.2011

Македонија не успеа да ја победи Русија во натпреварот за третото место на ЕП во Литванија.. Македонските кошаркари го освоија четвртото место на ЕП во Литванија.

Ахмети им честита на кошаркарите за постигнатите резултати

Р.С.Европа - 18.09.2011

Претседателот на ДУИ Али Ахмети упати честитки до кошаркарите на репрезентацијата на Македонија за постигнатиот успех на Европското првенство во Литванија.

Со одлична игра- Македонија 4та на Европското првенство во кошарка!

Press24 - 18.09.2011

Со резултат 68:72 Македонија го загуби натпреварот со Русија. Македонските кошаркари со одлична игра до последен момент одржуваа мала разлика со тимот на Русија.

Кошаркарската бајка заврши, Македонија заврши на четвртото место

МРТ - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација во уште еден трилер меч, загуби од Русија со 72:68 во натпревар за третото место на Европското првенство во Литванија.

Свечен пречек на кошаркарите

Алфа - 18.09.2011

Русија ќе изгуби, а Македонија ќе донесе бронзен медал, прогнозираа денеска македонските граѓани. Одличните игри на репрезентативците и добрите резултати биле заслуга на еднинството на кошаркарите, и ...

Кошаркарите плачат, Македонија го слави успехот (фото)

+инфо - 18.09.2011

Македонските кошаркари не ги криеја солзите по завршувањето на средбата со Русија и поразот од 68-72 во битката за бронзениот медал на Европското првенство во Литванија.

Бесплатен автобуски превоз за дочек на кошаркарите

+инфо - 18.09.2011

По повод големиот успех на Кошаркарската репрезентација на Македонија, автобуси на Јавното сообраќајно претпријатие, утре во 9 часот, бесплатно ќе превезуваат граѓани од паркингот на спортскиот ...

Поддршка и честитки за македонските кошаркари

Алфа - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја загуби битката за бронзениот медал, но во никој случај и подршката од македонските фанови.

И на Евробаскетот 2013. година 24 репрезентации, Македонија веќе обезбеди пласман

Сител - 18.09.2011

Од ФИБА Европа денеска потврдија дека и на следното Европско првенство, 2013. година ќе учествуваат 24 репрезентации. Како и што беше најавено, осум селекции директно се пласираа на Евробаскетот 2013.

Директно се пласиравме на Евробаскетот во 2013

Курир - 18.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија обезбеди директен пласман на следното Европско Првенство во кошарка кое за две години ќе се одржи во Словенија Ова денеска беше познато откако куќата на ...

Кошаркарските ѕвезди утре во 11,30 часот се враќаат во Македонија

Точка - 18.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци утре во 11,30 часот ќе слетаат на скопскиот аеродром “Александар Велики“. Според Дејан Пројковски режисер, кој е задолжен за организација на пречекот на ...

Спортска пензија за кошаркарите, доколку ја донесат бронзата во Македонија

Точка - 18.09.2011

Доколку македонските репрезентативци го освојат третото место на европското првенство ќе се стекнат со национално спортско признание, спортска пензија, информираат од Агенцијата за млади и спорт.

Хероите доаѓаат дома

Вечер Прес - 18.09.2011

ЈСП обезбеди 20 автобуси со кои бесплатно ќе бидат пренесени сите оние кои сакаат на скопскиот аеродром да ги пречекаат нашите кошаркари подоцна сместени во панорамски двокатен автобус со кој ќе ...

Малку за успехот: Македонија ќе игра на ЕвроБаскет 2013 и квалификации за Олимпијада

eReporter - 18.09.2011

Македонскиот успех на Европското првенство во Литванија и освоеното четвртто место на кошаркарите има свои привилегии. Така Македонија без квалификации директно оди на следниот ЕвроБаскет во 2013 ...

Кошаркарите утре низ Триумфалната капија на прослава на плоштадот

eReporter - 18.09.2011

Македонските кошаркарски херои кои попладнево за бронза ќе се борат со Русија утре со нацијата ќе го споделат успехот на плоштадот Македонија.

Свечен пречек за македонските кошаркари и прослава на плоштадот во Скопје

Идивиди - 18.09.2011

Агенцијата за млади и спорт, Кошаркарската федерација и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), утре на аеродромот „Александар Велики“ организираат свечен пречек на македонската кошаркарска ...

Не постои доволно добар наслов

Дневник - 17.09.2011

Нашите херои доаѓаат од сите делови на Македонија. Гечевски од Кавадарци, Влатко од Струмица, Антиќ од Центар, близнаците Стојановски од Ново Лисиче и држава Аеродром, Соколов од Кочани, Самарџиски ...

Ништо не успева како успех

Утрински - 17.09.2011

Ништо не успева како успех. Колку пати сте ја чуле оваа реченица? Неброено многу. Колку пати сте се увериле во нејзината вредност? Уште повеќе. Успехот става точка на сите дилеми.

Живот - Македонските кошаркари со награда за народни херои

Вест - 17.09.2011

Македонските кошаркарски репрезентативци ќе бидат прогласени за народни херои на манифестацијата "Златна Бубамара на популарноста", следната година.

Кога ќе пристигнат македонските кошаркари?

Курир - 17.09.2011

Два дена пред враќањето на македонската кошаркарска репрезентација, Македонија е во еуфорија. Сите Македонци, но и самите кошаркари се надеваат дека утре ќе и се реваншираме на Русија во натпреварот ...

Кошаркарите решени со медал на градите да минат низ Порта Македонија

+инфо - 17.09.2011

Македонските кошаркари се цврсто решени со медал на градите в понеделник да минат низ Порта Македонија во центарот на главниот град.

Поранешна југословенска кошаркарска велесила Македонија

МРТ - 17.09.2011

Македонија во моментов е убедливо најдобрата кошаркарска нација од просторот на поранешна СФР Југославија, која во времето на своето постоење важеше за една од најголемите велесили во светот на ...

Катар прави скандали на Азиското кошаркарско првенство (видео)

+инфо - 17.09.2011

Азиското кошаркарско првенство почна во кинескиот град Вуан, но елиминациските борби станаа интересни, не поради квалитетот на игрите, туку по невообичаениот протест на Катар.

ЕвроБаскет: Македонија е најголемата кошаркарска сензација во историјата на Европа

Press24 - 17.09.2011

Победата на Македонија против Литванија во четврт-финалниот дуел најверојатно ќе биде запишано како најголемата сензација во историјата на кошарката.

Македонските кошаркари со поддршка од нивните најблиски

Н.Македонија - 17.09.2011

Македонската репрезентација на денешниот натпревар против Шпанија ја имаше поддршката од своите најблиски роднини и пријатели Тие заедно со новинарите и со неколку десетици естрадни ѕвезди и ...

И МПЦ им честита на кошаркарите : Му благодариме на Бога и се молиме за уште многу успеси

Канал5 - 16.09.2011

Македонската православна црква испрати писмо до кошаркарската федерација на Македонија во кое ги поздравува успесите на македонските кошаркари.

МПЦ се моли за успех на кошаркарите

Дневник - 16.09.2011

Кон честитките упатени до македонските кошаркари се придружи и Македонската православна црква. "Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква се придружува на многубројните честитки и ...

Македонија чека шанса за бронзен медал

Deutsche Welle - 16.09.2011

Во полуфиналниот натпревар на Европското првенство во кошарка што се одржува во Литванија репрезентацијата на Македонија попладнево (16.09.2011) загуби од екипата на Шпанија со 92 спрема 80.

Македонското сонце ја топи Европа

Дневник - 16.09.2011

Македонија е горда како никогаш до сега. Цела држава деновиве слави и силно, еуфорично се радува. Народот како во транс навива, пее, игра, вее знамиња и на сиот глас довикнува: БРАВО, БРАВО за нашите ...

Нова песна за нашите херои!

Факултети - 16.09.2011

Најголемата инспирација за сите млади и стари, за сите Македонци па и не Македонци се нашите кошаркарски херои. Слушнете ја новата песна и пишете коментар.

Покажавме дека се игра добра кошарка во Македонија

Оn.net - 16.09.2011

И покрај поразот, одлична, максимално пожртвувана и тимска игра на Македонија. Кошаркарите дадоа се од себе и успеаја да му парираат на актуелниот шампион во речиси целиот меч.

Видео: Снимена рап песна за нашите кошаркари

Press24 - 16.09.2011

Во пресрет на денешниот натпревар со Шпанија, македонската рап група “Евергрин“ напишала песна за македонските кошаркарски ...

Видео: Песна за македонските херои

Курир - 16.09.2011

Големиот успех на македонските кошаркари не престанува да ги мотивира и инспирира Македонците. Па, така „сЕвергрин“ понесени од историскиот триумф напишале песна посветена на нашите херои насловена ...

Да ги поддржиме македонските кошаркари

Курир - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денес се наоѓа пред уште еден предизвик на Евробаскетот во Литванија . Додека другите се надеваат, ние се бориме, додека другите играат, ние победуваме, додека ...

ВИДЕО: Нова песна за кошаркарските херои кои не’ обединија

Нетпрес - 16.09.2011

Во пресрет на денешниот натпревар со Шпанија, македонската рап група “сЕвергрин“ напишала песна за македонските кошаркарски легенди.

Одиме до крај!

Оn.net - 16.09.2011

Денес македонската кошаркарска репрезентација ќе го одигра историскиот натпревар од полуфиналето на Евробаскетот во Литванија против актуелниот шампион, репрезентацијата на ...

МПЦ - Му благодариме на Бога и се молиме за уште многу успеси на кошаркарите

Inpress - 16.09.2011

Скопје, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Се надеваме дека и натаму нашите кошаркари ќе продолжат со овие големи резултати, најдобро претставувајќи ја нашата држава и народ во светот, правејќи не горди што ...

МПЦ: Му благодариме на Бога и се молиме за уште многу успеси на кошаркарите

Press24 - 16.09.2011

Се надеваме дека и натаму нашите кошаркари ќе продолжат со овие големи резултати, најдобро претставувајќи ја нашата држава и народ во светот, правејќи не горди што имаме вакви спортисти, кои се ...

Македонската Православна Црква им честита на кошаркарите

Курир - 16.09.2011

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква се придружува на многубројните честитки и пофалби за успехот на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство, што се ...

МПЦ: Му благодариме на Бога и се молиме за уште многу успеси на кошаркарите

Сител - 16.09.2011

Се надеваме дека и натаму нашите кошаркари ќе продолжат со овие големи резултати, најдобро претставувајќи ја нашата држава и народ во светот, правејќи не горди што имаме вакви спортисти, кои се ...

ЕвроБаскет: Кошаркарите се соочуваат со спортска бесмртност во својата татковина

Press24 - 16.09.2011

Откако го обезбедија своето место во историјата на ЕвроБаскетот со пласманот во полуфиналето, кошаркарите се соочуваат со спортска бесмртност во својата татковина, пишува денеска порталот Евробаскет ...

ВИДЕО: Нова песна за кошаркарските херои кои не обединија

Точка - 16.09.2011

Во пресрет на денешниот натпревар со Шпанија, македонската рап група “сЕвергрин“ напишала песна за македонските кошаркарски легенди.

„Уан“ ќе ги враќа кошаркарите дома

Н.Македонија - 16.09.2011

,,, По повод успехот на нашата кошаркарска репрезентација, генералниот спонзор „Уан“ соопшти дека компанијата ќе ги обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер-летот што ќе ги врати ...

Кошаркарите ќе бидат пречекани како херои

Н.Македонија - 16.09.2011

Во светот спортските победници во своите градови или земји вообичаено се пречекуваат масовно на улиците. Тие или се возат со отворени двокатни автобуси од каде што отпоздравуваат или се прави забава ...

Бесплатни СМС пораки во чест на победата

Канал5 - 15.09.2011

Мобилниот оператор„ONE“ на сите при пејд корисници им овозможи да испратат 200 бесплатни СМС пораки во чест на победата на македонските кошаркари.

Плеќаш: Македонија ја игра југословенската кошарка

Утрински - 15.09.2011

Постарите љубители на кошарката во Скопје и во Македонија се сеќаваат на одличниот плејмејкер на загрепска Локомотива и на ексјугословенската репрезентација, Никола Плеќаш, познат по своите големи ...

Македонија во полуфинале на Европското првенство

Deutsche Welle - 15.09.2011

Скопје мина низ луда ноќ, радосна, еуфорична. Се славеа македонските кошаркари, јунаците кои надвишија исклучително тешка бариера и извојуваа уште една херојска победа за влез во битките за медал на ...

Победата се славеше до доцна во ноќта

Канал5 - 15.09.2011

Улиците преполни со автомобили, сите со развеани знамиња се упатија на плоштадот Македонија каде сите се соединија со победата на феноменалните момци од македонската кошаркарска репрезентација ...

"ОНЕ" обезбеди чартер, кошаркарите се враќаат в понеделник

Дневник - 15.09.2011

"ОНЕ", како официјален спонзор на Македонската кошаркарска федерација, обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер-лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

Дочекот на кошаркарите во понеделник

МРТ - 15.09.2011

Голема прослава на огромниот успех на македонската кошаркарска репрезентација предвидена е за во понеделник на плоштадот "Македонија" во Скопје.

Во очекување на мечот со Шпанија

Р.С.Европа - 15.09.2011

Респект за противникот, но и оптимизам и еуфорија пред утрешниот натпревар на македонските кошаркари со репрезентацијата на Шпанија.

Дочекот на кошаркарите во понеделник

Кајгана - 15.09.2011

Голема прослава на огромниот успех на македонската кошаркарска репрезентација предвидена е за во понеделник на плоштадот "Македонија" во Скопје.

Македонските кошаркари - херои во нашите срца

Оn.net - 15.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација испиша нова страница од историјата. Пласманот во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство не само што е најголем успех на кошаркарската кошарка, туку е ...

„ОНЕ“ обезбеди чартер лет за враќање на македонските кошаркари од Литванија

МРТ - 15.09.2011

„ОНЕ“ како официјален спонзор на МКФ обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

ФОТО: Иванов во кошаркарска еуфорија

Курир - 15.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вчера ја прослави победата на македонските кошаркари во натпреварот со Литванија.

ФОТО: Македонските кошаркари во видео игра

Курир - 15.09.2011

По историскиот триумф на Македонија на Евробаскетот во Литванија, на социјалните мрежи се појави фотографија во која македонската кошаркарка репрезентација е претставена во видео игра.

Се бара неработен ден и кралски дочек на кошаркарите

+инфо - 15.09.2011

Македонските граѓани по вчерашната победа над Литванија од 67-65 на Европското кошаркарско првенство излегоа на улиците да го прослават големиот успех.

При пејд подарок од ОНЕ во чест на успехот на македонските кошаркари

Нетпрес - 15.09.2011

Во чест на пласманот во полуфиналето на македонските кошаркари на европското кошаркарско првенство, Генералниот спонзор на македонската кошаркарска репрезентација, ОНЕ лансира промоција, подарок за ...

„ОНЕ“ обезбеди чартер лет за враќање на македонските кошаркари од Литванија

Сител - 15.09.2011

„ОНЕ“ како официјален спонзор на МКФ обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

Со чартер лет обезбеден од „ОНЕ“ во понеделник ќе пристигнат нашите херои

Курир - 15.09.2011

„ОНЕ“ како официјален спонзор на МКФ обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

ОНЕ обезбеди чартер лет, кошаркарите се враќаат во понеделник

Нетпрес - 15.09.2011

"ОНЕ", како официјален спонзор на Македонската кошаркарска федерација, обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер-лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

Наградата на Златна бубамара за Народни херои оваа година во рацете на нашите кошаркари

Нетпрес - 15.09.2011

Златна бубамара оваа година наградата Народни херои ја доделува на нашата кошаркарска репрезентација, по огромните успеси кои тие ги имаа на Европското првенство во Литванија.

При пејд подарок од ОНЕ во чест на успехот на македонските кошаркари

Точка - 15.09.2011

Во чест на пласманот во полуфиналето на македонските кошаркари на европското кошаркарско првенство, Генералниот спонзор на македонската кошаркарска репрезентација, ОНЕ лансира промоција, подарок за ...

Наградата на Златна бубамара за Народни херои оваа година во рацете на нашите кошаркари

Точка - 15.09.2011

Златна бубамара оваа година наградата Народни херои ја доделува на нашата кошаркарска репрезентација, по огромните успеси кои тие ги имаа на Европското првенство во Литванија.

ОНЕ обезбеди чартер лет, кошаркарите се враќаат во понеделник

Точка - 15.09.2011

"ОНЕ", како официјален спонзор на Македонската кошаркарска федерација, обезбеди и целосно ќе ги покрие трошоците за чартер-лет кој ќе ги врати македонските кошаркари од Литванија на 19 септември.

Иво Данеу: Македонија ме воодушеви

Утрински - 14.09.2011

Постарите љубители на кошарката во Македонија сигурно се' уште се сеќаваат на некогашната југословенска легенда под кошовите, Словенецот Иво Данеу, кој 209 пати го облекуваше дресот на СФР ...

ФОТО: Кошаркарите во објективот на фоторепортерите

Курир - 14.09.2011

Македонските кошаркари се хит на првенството во Литванија, па затоа се и интересни за фоторепортерите и новинарите. Еве дел од фотографиите направени за време на мечевите на македонската ...

Медал за заслуги за македонските кошаркари

Дневник - 13.09.2011

Претседателот Ѓорге Иванов донесе указ со кој членовите на Македонската кошаркарска репрезентација ќе бидат одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“.

Евробаскетот со 24 тима е успешна приказна

Утрински - 13.09.2011

Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Дејан Лекиќ во интервјуто за ФИБА Европа ја потенцираше успешната приказна со 24 репрезентации на европските првенства.

Избор од YouTube: Прекрасно видео за Македонија на Евробаскетот

Press24 - 13.09.2011

Прекрасно изработен видео материјал објавен денеска за македонската кошаркарска ...

Медал за македoнските кошаркари

Глас на Америка - 13.09.2011

Покрај медалот од претседателот на државата, минатата недела и Владата на Република Македонија на иницијатива на премиерот Никола Груевски, донела одлука за награда на членовите на кошаркарската ...

Иванов ги одликува кошаркарите со Медал за заслуги за Македонија

Н.Македонија - 13.09.2011

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, донесе указ со кој членовите на македонската кошаркарска репрезентација се одликуваат со Медал за заслуги за Македонија, јави МИА Одликувањето е ...

Македонскиот кошаркарски хит продолжува

Deutsche Welle - 12.09.2011

Силно, од далечната Литванија кошаркарската треска ја тресе Македонија, со секој нов ден се’ посилно, во ритамот на победничкиот чекор на македонските кошаркари! Ова се ѕвездени спортски мигови, кога ...

Иванов ги одликуваше кошаркарите со „Медал за заслуги за Македонија“

Канал5 - 12.09.2011

За постигнатите врвни резултати во Литванија, македонските кошаркарски репрезентативци добија одликување од шефот на државата „Медал за заслуги за Македонија“.

Претседателот Иванов ги одликуваше кошаркарите со Медал за заслуги за Македонија

Press24 - 12.09.2011

Кошаркарите постигнаа историски успех обезбедувајќи пласман меѓу осумте најдобри на Европското првенство во Литванија Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со ...

„Медал за заслуги за Македонија“ за кошаркарите

Курир - 12.09.2011

„Медал за заслуги за Македонија“ добија членовите на Македонската кошаркарска репрезентација од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Иванов ќе ги одликува македонските кошаркари со „Медал за заслуги“

Р.С.Европа - 12.09.2011

Претседателот Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

Интервју на Лекиќ: ЕП со 24 екипи е успешна приказна

Кирилица - 12.09.2011

Генералниот секретар на МКФ, Дејан Лекиќ во интервју за ФИБА Европа говори за позитивните ефекти од експанзијата на Евробаскетот и за тоа како уште во првиот случај имплементацијата веќе се покажува ...

Медал за заслуги од претседателот Иванов за кошаркарската репрезентација

Кајгана - 12.09.2011

Претседателот Ѓорге Иванов донесе Указ со кој членовите на македонската кошаркарска репрезентација ги одликува со Медал за заслуги за Македонија.

Кошаркарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“

Кирилица - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“ Одликувањето е за ...

Медал за заслуги за кошаркарите

Оn.net - 12.09.2011

Mакедонските кошаркарски репрезентативци добија одликување „Медал за заслуги за Македонија“ од претседателот Ѓорѓе Иванов за постигнатите врвни резултати на Европското првенство во ...

Македонските кошаркари го освоија првиот медал

+инфо - 12.09.2011

Претседателот Ѓорге Иванов за постигнатите врвни резултати на Европското првенство во Литванија ги одликува македонските кошаркарски репрезентативци со „Медал за заслуги за Македонија“.

„Медал за заслуги за Македонија“ ќе добијат кошаркарите

Курир - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

„Медал за заслуги за Македонија“за нашите кошаркари

Спортски - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

Претседателот Иванов ја одликува Македонската кошаркарска репрезентација

МРТ - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

Претседателот Иванов ја одликува Македонската кошаркарска репрезентација

Сител - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

“Медал за заслуги за Македонија“ за нашите кошаркари

Нетпрес - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со “Медал за заслуги за Македонија“.

Кошаркарите ќе добијат „Медал за заслуги за Македонија“

Точка - 12.09.2011

Кошаркарската експедиција која го слави името на Мaкадонија на Евробаскетот 2011 е одликувана со „Медал за заслуги за Македонија“, одлука која денес ја донел Претседателот на Република Македонија, ...

Иванов ги одликува кошаркарите

Вечер Прес - 12.09.2011

Членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со указ на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се одликувани со "Медал за заслуги за Македонија" со што се крунисани ...

"Медал за заслуги" за македонските кошаркарски херои

eReporter - 12.09.2011

Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“, донесе денеска претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.

Кошаркарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“

Идивиди - 12.09.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска донесе Указ со кој се одликуваат членовите на Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.