TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таткото на Тамара: Цела вечер не престанав да плачам од среќа

Фокус - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вечерва во живо во отвореното студио на 1ТВ посветено на Евровизија . „Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игра, да пее.

Јоксимовиќ: Според мене Тамара победи

Фокус - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија, за мене вечерва победи Тамара, напиша Жељко Јоксимовиќ на Твитер, кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на ...

Грчки медиуми: Тамара Тодевска големото изненадување на Евровизија

Канал5 - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување"; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика", се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Грчки медиуми: Тамара е големото изненадување на Евровизија

Фокус - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

24 Вести - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Фокус - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

ББЦ: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Канал5 - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Околу час и половина срцата на сите чукаа само во ритамот на песната Прауд

Телма - 19.05.2019

Тамара Тодевска најголем дел од евровизиската вечер беше на врвот на табелата. Специјалните жирија на Австрија, Велика Британија, Албанија, Молдавија, Србија и Швајцарија и ја доделија највисоката оценка на претставничката на Македонија.

Се подготвува пречек за Тамара на аеродромот Скопје

Канал5 - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud" го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Евровизија: Северна Македонија на крајот ВТОРА по гласањето од жиријата на сите земји

ТВ21 - 19.05.2019

Тамара Тодевска цело време водеше до пред крајот кога Израел додели 10 поени на Шведска, а на Северна Македонија ниту еден, и така Швеѓаните избија на првото место на листата по гласањето од жирито со само два поени повеќе.

Македонија го освои осмото место на Евровизија

Фокус - 19.05.2019

Македонија го освои осмото место на Евровизија, а победата ја однесе Холандија. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud досега го освои најдобриот пласман. Македонија освои вкупно 395 ...

Холандија победи на Евровизија, Тамара на осмо место

Сакам да кажам - 19.05.2019

Холандија со пејачот Данкан Лоренс и песната „Аркада“ победи на Евровизија, а Тамара Тодевска и го донесе највисокиот пласман на Северна Македонија досега, 8-то место. Македонија вечерва, по седум години пауза беше дел од финалето на Евровизија со ...

Историско осмо место на Тамара со „Proud“ на Евровизија

Канал5 - 19.05.2019

Историска ноќ за Македонија во Тел Авив.Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на сцената и сосема заслужено стигна до историскиот пласман на осма ...

Гласовите од публиката го урнаа сонот: Тамара и Северна Македонија на крајот на 8. позиција на Евровизија

ТВ21 - 19.05.2019

Иако после гласовите од жирито Северна Македонија беше на 2. место, сепак, гласовите од публиката од телевоутингот беа пресудни и нашата Тамара Тодевска го освои осмото место на овогодинешниот Евросонг во Израел.

Холандија победи на Евровизија, Тамара на осмо место

24 Вести - 19.05.2019

Данкан Лоренс од Холандија победи на годинешниот избор на Евровизија. Според гласањето на жирија од сите земји учеснички на фестивалот Шведска доби 239 бода, а Северна Македонија само два бода помалку, 237.

Холандија победник на Евросонг 2019

ТВ21 - 19.05.2019

Холандија е победникот на овогодинешниот Евросонг кој се одржа во Тел Авив, Израел. Земјата беше претставувана од пејачот Данкан Лоренс со песната „Аркада“. Втората позиција ја освои Италија, додека Русија беше трета.

Тамара: Ден кој никогаш нема да го заборавам!

Фокус - 19.05.2019

Македонија на чело со пејачката Тамара Тодевска го освои осмото место на Евровизијата во Тел Авив, Израел. Иако долго време нашата претставничка беше на врвот, сепак, пресудни беа бодовите од публиката. „Ден кој никогаш нема да го заборавам.

Најдобра Евровизија за Македонија, првпат меѓу топ 10

ТВ21 - 19.05.2019

Северна Македонија првпат под новото име учествуваше на овогодинешната Евровизија. Нашата земја вечерва го оствари најдобриот резултат на сите досегашни настапи со пласманот на 8. позиција на Тамара Тодевска со песната „Proud“.

Tамара Tодевска ја освои осмата позиција на Eвровизија 2019

Алсат-М - 19.05.2019

Вечерва се одржа финалето на Евровизија во Израел, Тел Авив а нашата Тамара не направи горди со прекрасната изведба на „Proud“ постигнувајќи неверојатен успех, кој досега ни изгледаше толку далечен и неверојатен.

Најдобар пласман на Македонија на Евровизија, петта победа за Холандија

Сакам да кажам - 19.05.2019

Данкан од Холандија со песната „Аркада“ победи на Евровизија во Тел Авив, Израел, а Македонија со песната на Тамара Тодевска за првпат во историјата на досегашните претставувања стигна до осмото место. Ова е петта победа за Холандија на Евровизија.

Данкан и Тамара се тркаа за победа уште од полуфиналето на Евровизија

Сакам да кажам - 19.05.2019

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) На евровизиското финале што синоќа се одржа во Експо центарот во Тел Авив победи Холандија со песната „Аркада“ (Arcade) на Данкан Лоренс, која беше и една од фаворитите за победа со месеци однапред.

Тијана до Тамара: Ова што ти го направи е најголем успех до сега

Фокус - 19.05.2019

Нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, синоќа го освои осмото место на европскиот фестивал за најдобра песна. И покрај тоа што се очекуваше Тамара да влезе барем во првите пет, сепак пласманот доби честитки од сите страни.

Тамара во полуфиналето освои нешто повеќе гласови од публиката

Фокус - 19.05.2019

Претставничката на Македонија на овогодишното издание на Евровизија, Тамара Тодевска, се пласираше на осмото место, што е највисок пласман на земјава до сега. Тамара долго време водеше додека се соопштуваа резултатите од жирито, но работите се ...

Грција ни даде само еден поен, а ние на нив ниту еден

Фокус - 19.05.2019

Разочарувачки или не грчкото жири и даде само еден поен на Тамара, претставничката на Македонија на синоќешното финале во Евровизија. Можеби македонската јавност очекуваше повеќе од својот јужен сосед, по потпишувањето на Договорот од Преспа, па тој ...

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

ТВ21 - 19.05.2019

Честитки од сите страни пристигнуваат за настапот на Тамара Тодевска на синоќешниот Евросонг. Така еден од најдобрите пејачи на Балканот, Србинот Жељко Јоксимовиќ, кој два пати учествуваше на Евросонг, напиша дека според него Тамара е победничка на ...

Победа на Холандија, Тамара со „Proud“ на историското осмо место на Евровизија

Канал5 - 19.05.2019

Трилер- завршницата проследена со многу неизвесност му ја донесе на Холанѓанецот Данкан Лоренс победата на овогодинешната Евровизија. Со баладата „Arcade“, минималистичкиот сценски настап и вообичаен поп-призвук, Холандија ја оправда фаворитската ...

Политиката И Евровизија

24 Вести - 19.05.2019

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број на ѕвезди музички реномирани имиња и естрадни уметници меѓу кои и Бој Џорџ јавно на ...

Велко тодевски: Тамара е морален победник на евросонг

24 Вести - 19.05.2019

Тамара плаче таму, а јас плачам три дена овде во Скопје вели во интервју за тв 24 таткото на Тамара Тодевска, инаку и самиот ...

Се подготвува пречек за Тамара на скопскиот аеродром

Фокус - 19.05.2019

Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара Тодевска, македонската претставничка на Евровизија, која го освои најдобриот пласман до сега. Се очекува Тамара да пристигне во секој момент од Тел Авив.

Авионот на Тамара доцни поради јужен ветер на Скопскиот аеродром

Сакам да кажам - 19.05.2019

Авионот со кој Тамара Тодевска и евровизискиот тим треба да стигне во Скопје доцни поради силен јужен ветер. Тамара и нејзиниот тим од Тел Авив за Скопје лета со приватен авион. Од Меѓународниот аеродром Скопје ни рекоа дека поради силниот ветер ...

Мачка и ќеркичката Хана меѓу фановите на Тамара на аеродромот во Скопје

Фокус - 19.05.2019

Се зголемува бројот на фанови кои се собраа на скоспкиот аеродром каде ќе ја пречекаат претставничката на Македонија на овогодинешното издание на Евровизија, Тамара Тодевска. Авионот на Тамара од Тел Авив доцни веќе неколку часа, но треба да ...

Министерката Мила Царовска и заменик министерот за култура ќе ја пречекаат Тамара на аеродром

Фокус - 19.05.2019

Меѓу фановите кои ја чекаат Тамара Тодевска на аеродромот во Скопје е министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, како и заменик министерот за култура, Владимир Лазовски. -Два часа покажавме дека сме победници.

Се огласи Тијана Дапчевиќ по успехот на нејзината сестра на Евровизија- еве што и порача (ФОТО)

Скопје24 - 19.05.2019

Синоќа заврши Евровизија, а нашата претставничка Тамара Тодевска не претстави одлично остварувајќи го најголемиот успех досега. Нејзината сестра, горда на нејзиниот успех на својот Фејсбук профил напиша дека „Тамара е нејзината прва светлост и ова ...

Мартин Вучиќ: Тамара, дали си свесна каков стандард постави?

Скопје24 - 19.05.2019

Претставникот на „Евровизија 2005“, денес директор на Националниот aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, „Танец“, уште еднаш јавно ја поддржа својата колешка Тамара Тодевска. Доцна синоќа по прогласувањето на победникот, Мартин Вучиќ ѝ ...

Директорот на Зоолошката со навреди за македонската дијаспора: Гнаси, никогаш да не се вратат дома

Сител - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, на својот Фејсбук профил изрече навреди за македонската дијаспора и порача никогаш да не се врати дома, бидејќи не гласале за нашата претставничка на Евровизија Тамара Тодевска, која ...

Тешка животна приказна на пејачот: Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна несреќа! (ВИДЕО)

Скопје24 - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции кај фановите и според многумина победата била заслужна.

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евровизија 2020

А1 On - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

Директорот на скопската Зоолошка со тешки навреди за дијаспората поради Тамара Тодевска

Скопје24 - 19.05.2019

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, преку статус на својот Фејсбук профил упати жестоки навреди кон македонските иселеници и дијаспората, поради нивното негласање и бојкотирањето на нашата претставничка на Евровизија, ...

Директорот на скопската Зоолошка со тешки навреди за дијаспората поради Тамара

Независен - 19.05.2019

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, преку статус на својот Фејсбук профил упати жестоки навреди кон македонските иселеници и дијаспората, поради нивното негласање и бојкотирањето на нашата претставничка на Евровизија, ...

Холандија и Македонија беа во тесна трка и во полуфиналето- еве за колку поени не бевме први во четвртокот (ФОТО)

Скопје24 - 19.05.2019

Холандија и Македонија беа во тесна трка беа и во втората полуфинална вечер каде Холандија освој вкупно 280 гласови и изби на првото место, додека Тамара Тодевска и Македонија се најдоа на второто место со 239 поени.

Директорот на скопската Зоолошка со тешки навреди за дијаспората поради Тамара: „Гнаси, рмбаjте, никад да не се ...

Курир - 19.05.2019

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, преку статус на својот Фејсбук профил упати жестоки навреди кон македонските иселеници и дијаспората, поради нивното негласање и бојкотирањето на нашата претставничка на Евровизија, ...

Победникот на Евровизија ја испеја својата трагична приказна ВИДЕО

+инфо - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди емоции кај фановите и според многумина победата била заслужена.

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

+инфо - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

„Луѓето бараат летови за во Скопје во мај 2020“- се огласи Би-Би-Си по историскиот пласман

Скопје24 - 19.05.2019

Светскиот медиум Би-Би-Си кој преку својот Твитер акаунт го опишуваше секој настап и случување на Евровизија имаше и свои коментари во врска со нашата претставничка Тамара Тодевска, но и ги информираше фановите дека главниот град на Македонија е ...

Тамара се враќа дома, фановите со душа ја чекаат на аеродром

+инфо - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Се подготвува пречек за Тамара на аеродромот Скопје

Сител - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Свечен пречек за Тамара на аеродромот Скопје (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.05.2019

Таа треба да пристигне на Скопскиот аеродром околу 21:45 часот. Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud” го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел ...

Колоски: Метла за Галетановски, ја навреди дијаспората!

+инфо - 19.05.2019

Зоран Заев – #метла и под итно #ОСТАВКА за Директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски. Ова е голема навреда кон дијаспората. Гнаса е овој што не заслужува помеѓу луѓе да биди, а камоли животни, пишува Мето Колоски, претседателот на ...

СЛЕДЕТЕ ГО ГЛАСАЊЕТО ВО ЖИВО: Македонија и Тамара на ВРВОТ од табелата!!

Курир - 19.05.2019

Нашата претставничка Тамара Тодевска во моментов на половина гласање е на врвот од табелата. Со освоени 135 поени Тамара ги остави зад себе ги остави Шведска и Азербејџан. Остануваат да гласаат уште 20 ...

Тамара во водство: Македонија на половина пат до круната

Убавина и Здравје - 19.05.2019

По гласањето на 22 жири комиси од исто толку држави Тамара Тодевска и Proud моментално се наоѓаат на првото ...

ВИДЕО: Тамара води на Евровизија

Press24 - 19.05.2019

Ноќ исполнета со многу возбуда и емоции на финалето на Евровизија 2019. Тамара Тодевска вечерва настапи под реден број 8. Во текот на целото гласање до сега нашата земја беше на врвот. Се надеваме таму ќе остане до ...

Тамара моментално прва

+инфо - 19.05.2019

„Proud” и Тамара Тодевска моментaлно е на првото место на Евровизија. Северна Македоинија има 209 поени, додека Шведска 184. На Македонија 12-ка и дадоа Англија, Албанија, како и други земји. Повеќето од 22-те земји дадоа поени за Северна Македонија.

Ја спореди со Адел: За српскиот пејач Тамара Тодевска е победник на „Евровизија“

Скопје24 - 19.05.2019

Се уште не запираат впечатоците и позитивните коментари за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Таа не претстави со песната „Proud“, која ја изведе многу моќно и емотивно на музичката сцена.

Успех за паметење! Тамара заврши на високото 8-мо место на Евровизија

Црнобело - 19.05.2019

Тамара Тодевска доминираше на финалната вечер на Евровизија 2019. Таа речиси во текот на целото гласање од жирито беше на првото место. Нашата музичка дива заврши на високото 8-мо место. Македонија доби 12 поени од Австрија, Велика Британија, ...

(ВИДЕО+ФОТО) Одлучи публиката – Данкан од Холандија победник на Евровизија: Тамара не направи ГОРДИ како осма и ни го ...

Екран - 19.05.2019

Наш херој на вечерта беше Тамара Тодевска која испеа маестрално, на Европа и остави балада која „ќе живее“ долги години донесувајќи безвременска порака за сите женски чеда во светот… Холандија со пејачот Данкан Лоренс и песната „Аркада“ победи на ...

На Евровизија победи Холандија, Тамара осма

МКД - 19.05.2019

Победник на годинешното евровизиско шоу кое се одржа во Тел Авив, Израел, е Данкан Лоренс од Холандија. Според гласањето на професионалните жирија од земјите учеснички на фестивалот шведската песна доби 239 бода, а Македонија само два бода помалку, ...

Холандија победи на Евровизија: ТАМАРА НА ИСТОРИСКОТО 8. МЕСТО

Слободен Печат - 19.05.2019

Нашата Тамара Тодевска и „Proud“ беа во водство, а по гласањето на стручното жири беа на второт место. Сепак, одлучија гласовите на публиката. Холандија е годинешниот победник на Евровизија. Гласањето беше напнато.

ВИДЕО: Тамара го освои осмото место на Евровизија

А1 On - 19.05.2019

Македонскиот преставник Тамара Тодевска го освои високото осмо место на Евровизија што оваа година се одржа во Тел Авив, Израел. Таа се престави со песната „Proud“. Победник на Евровизија е ...

Холандија ни ја зема победата пред нос, но Тамара е нашиот победник вечерва!

Црнобело - 19.05.2019

Заврши уште едно издание на спектакуларно евровизиско шоу, оваа година одржано во Тел Авив. Со победа си замина Холандија. Она што на сите им ги наполни срцата е високиот пласман на Тамара според гласовите од земјите, која долго време се бореше за ...

Иван Исцелител предвиде, Холандија е победник на Евровизија 2019 година

Нетпрес - 19.05.2019

Холандија е победник на Евровизија 2019 година која се одржува во Тел Авив, Израел, како што предиде препознатливиот Иван Исцелител. Македонската претставничка Тамара Тодевска го освои високото 8 место со 295 бодови што испиша историја во поглед на ...

МАКЕДОНИЈА ИСПИША ИСТОРИЈА: Еве кој е победник на Евровизија 2019! (ФОТО)

Курир - 19.05.2019

Холандија е победник на Евровизија 2019 година која се одржува во Тел Авив, Израел. Македонската претставничка Тамара Тодевска го освои високото 7 место со 295 бодови што испиша историја во поглед на нашиот пласман досега.

Холандија прва, Македонија осма на Евровизија 2019

Факултети - 19.05.2019

Македонија го освои 8. место на Евровизија 2019. Победник на овогодинешната Евровизија е Холандија. Тамара со песната „Proud“ и го донесе највисокиот пласман на Македонија на Евровизија. Честитки до целиот ...

Грчки сценарист предвиде висок пласман за Тамара – 12 -те паѓаа како дожд, потфрли публиката

+инфо - 19.05.2019

Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“, „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а насловот ...

Грчките медиуми за настапот на Тамара Тодевска на Евровизија

Нетпрес - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Гордеј се Македонија – Тамара ни донесе одличен пласман на Евровизија!

Fashionel - 19.05.2019

Македонија има за што да биде горда вечерва! Тамара и нејзиниот тим ѝ го донесоа најдобриот пласман досега на нашата земја на Евровизија! Со „Proud" Тамара напиша историја! Во текот на целото гласање нашата земја беше на врвот, а заврши на осмото ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

Сител - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Тамара заврши на 8. место на Евровизија

Press24 - 19.05.2019

Тамара Тодевска заврши на 8 место на Евровизија, побдник е Холандија. Спектакуларна ноќ на на натпреварот за 2019. полн со возбуда, особено за нашата земја. Тамара Тодевска настапи под реден број 8. со песната "Proud", која праќа силна порака.

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Макфакс - 19.05.2019

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на Евровизија. Песната „Proud“ во изведба на Тамара освои 237 поени од стручното жири, но само 58 од телевоутингот, што беше ...

Таткото на Тамара се јави во контактна емисија во живо: „Цела вечер не престанав да плачам“

Курир - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вечерва во живо во отвореното студио на 1Тв посветено на Евровизија. „Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игра, да пее.

Тамара на осмо место на Евровизија,победи Холандија

Р.С.Европа - 19.05.2019

Македонската претставничка Тамара Тодевска која настапи со песната „Proud“ го освои осмото место на финалната вечер од 64. издание на Евровизија. Победник е претставникот на Холандија Данкан Лоренс со песната Аркада.

Тамара и високиот пласман топ тема во Грција - Добивме само еден поен

Press24 - 19.05.2019

Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а насловот ...

Холандија победник на Евровизија, Proud на Тамара ни го донесе осмото место (Видео)

ММС - 19.05.2019

Холандија е победник на годинашното, 64. издание на Евровизија. Фото: Thomas Hanses Песната Arcade со која младиот пејач Данкан Лоренс настапи на евровизиската сцена во Тел Авив и’ донесе на Холандија 492 гласа, која зад себе ги остави Италија со ...

Таткото на Тамара се јави во контактна емисија во живо: „Цела вечер не престанав да плачам“

Скопје24 - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вечерва во живо во отвореното студио на 1Тв посветено на Евровизија. „Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игра, да пее.

Трилер завршница на Евровизија: Од втора, Македонија на крајот заврши како осма

Независен - 19.05.2019

Холандија вечерва победи на Евровизија со пејачот Данкан Лоренс. Македонија, по гласањето на стручното жири, заврши како втора, но потоа следуваше гласањето на публиката и на крајот заврши како осма, што сепак претставува најдобар пласман за нашата ...

Холандија слави: Данкан ја покори Европа и победи. Тамара го освои историското 8-мо место

Убавина и Здравје - 19.05.2019

од Холандија со 492 гласа, е победник на овогодинешниот евровизиски натпревар. Песната “Аркада“ му донесе победа на 25 годишното момче. “Секогаш музиката е на прво место“, рече младиот Данкан по прогласувањето на победата.

Тамара: Ден кој никогаш нема да го заборавам, ви благодарам!

+инфо - 19.05.2019

Тамара Тодевска го освои осмото место на Евровизијата во Тел Авив, Израел. Иако жирито и даде најмногу бодови, сепак публиката одлучи бидејќи ѝ даде само 58 бода. „Ден кој никогаш нема да го заборавам.

Евровизија 2019: Триумф на Холандија, одличен настап и пласман на Тамара Тодевска

Нова ТВ - 19.05.2019

Холандија по 44 години повторно ќе организира избор за песната на Евровизија. Нејзиниот претставник Данкан Лоренс, со нумерата „Аркаде“, собра вкупно 492 бода од стручното жири и публика и победи на годинашната манифестација во Тел Авив.

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

А1 On - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Гласовите на публиката одлучија: Холандија прва, „Proud” и Тамара Тодевска на осмо место (ВИДЕО)

+инфо - 19.05.2019

„Proud” и Тамара Тодевска се пласираа на осмо место. Победник на годинашната Евровизија е Данкан Лоренс од Холандија со песната „Аркада“ со која освои 492 гласа.За Холандија ова беше петта победа во досегашните настапи на Евровизија, и прва по 1975 ...

Тамара со „Proud“ го освои осмото место на Евровизија

Сител - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Кој е Данкан Лоренс, победникот на Евровизија?

Скопје24 - 19.05.2019

Данкан Лоренс е победник на 64-то издание на Изборот за Песна на Евровизија. Во вчерашниот натпревар за Песна на Евровизија во Израел, триумфира најголемиот фаворит од Холандија. Данкан де Мор е роден 1994 година и е познат холандски пејач и ...

Утрото по историскиот успех на Македонија- еве како Тамара прослави во име на нацијата која ја направи „Горда“ пред ...

Курир - 19.05.2019

Вчеравечер во финалето на Евровизија сите очи беа вперени кон македонската претставничка Тамара Тодевска која од стручното жири го освои второто место, додека до самиот крај беше прва на врвот од табелата.

Како гласаше публиката за Тамара: 12 поени само од Србија и Словенија

А1 On - 19.05.2019

Нашата претсавничка на Евросонг, Тамара, ја изгуби водечката позиција по распоредување на гласовите од телевотингот, од што доби само 58 поени. Од листата се гледа дека од телевотингот има поени само од 11 земји, од кои само од Србија и Словенија по ...

„Луѓето бараат летови за во Скопје во мај 2020, и додека вие зборувате за географија…“- се огласи Би-Би-Си по ...

Курир - 19.05.2019

Светскиот медиум Би-Би-Си кој преку својот Твитер акаунт го опишуваше секој настап и случување на Евровизија имаше и свои коментари во врска со нашата претставничка Тамара Тодевска, но и ги информираше фановите дека главниот град на Македонија е ...

Тамара со „Proud“ го освои осмото место на Евровизија

Кајгана - 19.05.2019

Скопје, 18 мај 2019 (МИА) – Данкан Лоренс од Холандија со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната„Proud“ („Горда“), се пласираше на ...

„Прекрасен глас, импресивен настап, браво Тамара“

МКД - 19.05.2019

Прекрасен глас, импресивен настап, браво Тамара, Македонката растури, изведба за памтење, ги распамети сите, беа реакциите на домашната и светската јавност по синоќешната изведба на Тамара Тодевска на Евровизија во Тел Авив.

Холандија и Македонија беа во „мртва“ трка и во полуфиналето- еве за колку поени не бевме први во четвртокот (ФОТО)

Курир - 19.05.2019

Холандија и Македонија беа во тесна трка беа и во втората полуфинална вечер каде Холандија освој вкупно 280 гласови и изби на првото место, додека Тамара Тодевска и Македонија се најдоа на второто место со 239 поени.

Шерифовиќ бесна поради Македонија: Евросонг не гледам никогаш повеќе!

Скопје24 - 19.05.2019

Српската пејачка Марија Шерифовиќ, која деновиве даде огромна поддршка за нашата земја и Тамара Тодевска, револтирана од синоќешните резултати се огласи на „Твитер“. На денешен ден свечено ви ветувам – ЕВРОСОНГ ВЕЌЕ НЕ ГЛЕДАМ! Шерифовиќ со „Bol do ...

Пендаровски до Тамара: Вие сте наши победници

Press24 - 19.05.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски го честиташе успехот на Тамара Тодевска на ...

Твитерџиите за Евровизија: „Тамара за Мадона е Калиопи“

Независен - 19.05.2019

Холандскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Холандија победник, Тамара 8-ма на изборот на песна за Евровизија

OhridNews - 19.05.2019

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го освои осмото место во финалето на изборот на песна на Евровизија, што се одржа синоќа во Тел Авив, Израел, што е историски највисок пласман на нашата земја на ова музичко натпреварување.

СЈО да го преслуша телевоутингот – и на „Твитер“ збунети по гласањето на публиката

Репортер - 19.05.2019

Осмото место на Тамара на Евровизија и 58-те гласа што ги доби од телевоутингот ги збунија твитерџиите. Тие цела вечер навиваа, ја поддржуваа и очекуваа Македонија да победи. Забавата на „Твитер“ почна со еуфорија дека Тамара е прва, па ќе треба да ...

(Фото) Македонија влезе втора во полуфиналето

Репортер - 19.05.2019

Со освоени 239 поени, Македонија беше втора во полуфиналето на Евровизија што се одржа на 16 мај во Тел Авив. Организатотрот ги објави резултатите од гласањето од двете полуфиналиња и поените од телевоутингот во финалето.

Се огласи Тијана Дапчевиќ по успехот на нејзината сестра на Евровизија- еве што и порача (ФОТО)

Курир - 19.05.2019

Синоќа заврши Евровизија, а нашата претставничка Тамара Тодевска не претстави одлично остварувајќи го најголемиот успех досега. Нејзината сестра, горда на нејзиниот успех на својот Фејсбук профил напиша дека „Тамара е нејзината прва светлост и ова ...

Тијана ја искоментира одлуката Македонија да не даде ни поен на Србија

Скопје24 - 19.05.2019

Тијана Дапчевиќ која ја дочека сестра си од Евровизија, ја искоментира одлуката Македонија да не додели ни еден глас на Србија, за што Србите се налутија. – До бескрај е погрешно што Македонија не даде глас на Србија.

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Независен - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Жељко Јоксимовиќ: Тамара е победник!

+инфо - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија, за мене вечерва победи Тамара, напиша Жељко Јоксимовиќ на Твитер, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на ...

Би-би-си: Тамара овозможи да научиме географија, светот дозна за новото име „Северна"

Press24 - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Еве што пишуват грчките медиуми за настапот на Тамара Тодевска на Евровизија

Курир - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Бој Џорџ ја поддржа поранешната соработничка Тамара

Независен - 19.05.2019

Лавина од реакции и еуфорија кај македонската јавност се случи откако светски познатиот музичар Бој Џорџ на твитер даде поддршка за настапот и песната на Тамара на Евровизија. „Македонија е мојот фаворит“, напиша англискиот музичар и диџеј кој ...

Тешка животна приказна на пејачот: Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна трагедија! (ВИДЕО)

Курир - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции кај фановите и според многумина победата била заслужна.

Жељко Јоксимовиќ се побуни за Тамара – Побара преиспитување на начинот на гласање (ФОТО)

Слободен Печат - 19.05.2019

Жељко Јоксимовиќ со отворена поддршка за нашата претставничка на Евровозија, Тамара. Повика на преиспитување на начинот на гласање. Познатиот српски пејач Жељко Јоксимовиќ ја поддржа нашата претставничка Тамара на вчерашниот Евросонг, нарекувајќи ја ...

Јоксимовиќ: Време е да се преиспита начинот на гласање, за мене победи Тамара

А1 On - 19.05.2019

„Време е да се преиспита начинот на гласање на Евровизија, за мене победник е Тамара“ напиша на Твитер, српскиот пејач и композитор Жељко Јоксимовиќ, кој повеќе пати има учествувано на Евровизија.

„Љубов моја, ти си мојот херој“: Тијана Дапчевиќ не ја крие радоста поради големиот успех на Тамара на Евровизија!

Убавина и Здравје - 19.05.2019

Горда на својата сестра! Тамара Тодевска заврши на осмото место на Евровизија и со тоа го оствари најдобриот пласман на Македонија во досегашното учество на престижниот музички натпревар. Сестра и’ Тијана Дапчевиќ не крие колку е горда поради тоа, ...

ФОТО: Твитер „зовре" по пресвртот со гласовите за Тамара на Евровизија

Press24 - 19.05.2019

Откако Тамара заврши на 8. место на Евровизија откако водеше според гласовите на жирито, Твитер зовре од ...

Прерана смрт на саканата личност: Животната приказна на момчето што победи на Евровизија ќе ве расплаче!

Убавина и Здравје - 19.05.2019

Данкан Лоренс, холандскиот претставник на овогодишната „Евровизија“, допрел до срцата на милионите луѓе што го следат овој натпревар Данкан Лоренс, холандскиот претставник на овогодишната „Евровизија“, допрел до срцата на милионите луѓе што го ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

А1 On - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Евровизија пост фестум: Одамна не сме биле толку горди, но останавме поделени

Нова ТВ - 19.05.2019

Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место на 64. издание на избор за песна на Евровизија, со што го освои највисокиот пласман на земјава досега на Евросонг.

Грците со пофални зборови за Тамара

Слободен Печат - 19.05.2019

Грците го пофaлија нашиот настап - Евровизија 2019: Појавата на Северна Македонија е големо изненадување Тамара од Грците доби само пофални зборови… Евровизија 2019: Појавата на Северна Македонија е големо изненадување, потенцираше Капуцидис за ...

Од скромна пејачка до ѕвезда: За Тамара денеска зборува цела Европа, а многумина заборавија што и се случи пред 11 ...

Курир - 19.05.2019

Српскиот портал Блиц денеска објави вест за нашата претставничка на Евровизија Тамара Тодевска која вчера за влакно не победеше на ова шоу. Тие велат дека Тамара не само што го изненади регионот, туку и цела Европа.

Тамара за Фокус: Ова е искуство што никогаш во живот нема да го заборавам, се надевам дека ве направив горди!

Скопје24 - 19.05.2019

Тамара Тодевска синоќа го освои осмото место на финалето од Евровизијата во Израел. Македонската претставничка имаше емотивен перформанс, а долго време жирито не држеше на врвот, пред Шведска.

Би-би-си за импресивниот настап на Тамара и петте лекции од Евровизија

+инфо - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Социјалните мрежи вријат: Еве зошто дијаспората не гласала на Евровизија и еве каде ќе се одржуваше финалето во Скопје ...

Курир - 19.05.2019

Социјалните мрежи денеска се преполни со фотографии, постови и статуси посветени на одличниот настап на Тамара Тодевска со песната „Proud“. На социјалните мрежи по разочарувањето од гласовите на публиката започнаа да се вртат илјадници причини за ...

Тамара не ја освои евровизија, но ја освои европската музичка јавност

Сител - 19.05.2019

Тамара со Proud, ја стресе Европа. Изведбата на баладата од страна на македонската претставничка предивика воодушевување кај публиката во Тел Авив, како и кај европската и светската јавност.

Тони Михајловски : Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го негира

Скопје24 - 19.05.2019

Знаеме дека актерот Тони Михајловски е пријател на Тамара Тодевска, па така и тој не ја испушти приликата да се огласи по повод нејзиниот настап на Евровизија и на својот фејсбул профил напиша: „Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Сител - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Директорот на Зоолошката со навреди по иселениците: Гнаси, никогаш да не се вратат дома

+инфо - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, на својот Фејсбук профил изрече навреди за македонската дијаспора и порача никогаш да не се врати дома, бидејќи не гласале за нашата претставничка на Евровизија Тамара Тодевска, која ...

Оставете ја политиката настрана – Бидете горди на Тамара!

Слободен Печат - 19.05.2019

Гордо и македонски настапи на сцена, доста храбро во овие тешки времиња ја претстави нашата земја и тоа како никогаш досега. Без разлика на осмото место Тамара за нас треба да е голем и единствен победник.

Галетановски до македонската дијаспора: Рмбаjте под туѓо сонце и плукајте по се што вреди, никад да не се вратите

А1 On - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, на својот Фејсбук профил го искажа своето мислење во однос на иселениците, бидејќи не гласале за нашата претставничка на Евровизија Тамара Тодевска, која вчера заврши на осмото ...

Директорот на Зоолошката до дијаспората: „Никад да не се вратите“

Макфакс - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски, на својот профил на „Фејсбук“ се осврна на синоќешното гласање на Евровизија, упатувајќи навреда кон иселениците кои не ја поддржале со гласови македонската претставничка Тамара Тодевска.

Ѓорги Спасов: Тамара ги замолчи сите што бараа да не учествуваме на Евровизија

Скопје24 - 19.05.2019

„Толку ни требаше Толку ни требаше барем само за момент,макар во една област, цел свет да види дека можеме и ние да бидиме победници во натпревар со сите земји од Европа. Толку малку ни требаше за да се почуствуваме сите единствени вредни и горди.

Директорот на скопската ЗОО со навреди кон иселениците

Слободен Печат - 19.05.2019

Тој им порача никогаш да не се врати дома, бидејќи не гласале за нашата претставничка на Евровизија Тамара Тодевска. Ѓорѓи Галетановски, актуелен директор на скопската ЗОО, на својот Фејсбук профил изрече навреди за македонската дијаспора.

Галетановски со навреди за дијаспората: „Никогаш да не се вратите“

Независен - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, на својот Фејсбук профил изрече навреди за македонската дијаспора. Тој им посака на иселениците никогаш да не се вратат дома, бидејќи не гласале за нашата претставничка на Евровизија ...

„Најдобра изведба на вечерта“ - твитерџиите за настапот на Тамара во евровизиското финале

Црнобело - 19.05.2019

Тамара Тодевска ја обедини Македонија. Нѐ потсети што значи сплотеност, што значи да се навива во ист дух и да се има срцебиење за иста заедничка цел. Тамара ни ја врати вербата дека можеме да бидеме единствени и горди на себе.

Тамара го освои осмото место на Евровизија

Независен - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

Макфакс - 19.05.2019

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ кој два пати во својата кариера ја претставуваше Србија на Евровизија напиша дека според него македонската претставничка Тамара Тодевска е победничка на фестивалот.

(ВИДЕО) Пречек за Тамара на Скопскиот аеродром

Независен - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Неколку холандски градови веќе започнаа битка за домаќин на Евровизија 2020- еве кои се

Курир - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

Се огласи Жељко Јоксимовиќ: „Време е да се преиспита начинот на гласање“- еве за пејачот кој е победник на Евровизија ...

Курир - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, порачува Жељко Јоксимовиќ, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на Србија.

Неколку холандски градови започнаа битка за домаќин на Евровизија 2020

Нетпрес - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Либертас - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Ниту еден поен за Србија од македонското жири: Како ние гласавме на „Евросонг“? (ФОТО)

Денешен - 19.05.2019

Тамара Тодевска синоќа во Тел Авив оствари историски пласман на „Евросонг“ за нашата земја. Со 239 поени, Тамара Тодевска завршила на второто место во второто евровизиско полуфинале, веднаш зад победникот Данкан Лоренс.

„Би-би-си“: Благодарение на Тамара светот научи географија и дозна за новото име на Македонија

Република - 19.05.2019

Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ја претставува. Ова го вели „Би-би-си“ во коментар за синоќешната манифестација што се одржа во Тел Авив, Израел, насловен „Евровизија 2019: Петте ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

24Инфо - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување”; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика”, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Како Македонија гласаше на „Евросонг“? Ниту еден поен за Србија од македонското жири

Република - 19.05.2019

Тамара Тодевска синоќа во Тел Авив оствари историски пласман на „Евросонг“ за нашата земја. Со 239 поени, Тамара Тодевска завршила на второто место во второто евровизиско полуфинале, веднаш зад победникот Данкан Лоренс.

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

Опсервер - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

Холандија победи. Македонија го освои осмото место на Евровизија

Либертас - 19.05.2019

Холандија победи, а Македонија го освои осмото место на Евровизија. Тамара Тодевска со песната Proud досега го освои најдобриот пласман. Додека течеше гласањето, Тамара долго време беше во водство, но сепак гласовите од публиката не симнаа подолу на ...

Моќната изведба на Тамара ни го носи највисокиот пласман досега на Евровизија

Скопје инфо - 19.05.2019

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на Евровизија. Песната „Proud“ („Горда“) во изведба на Тамара освои 237 поени од стручното жири, но само 58 од телевоутингот, ...

Се огласи Жељко Јоксимовиќ: „Време е да се преиспита начинот на гласање“- еве за пејачот кој е победник на Евровизија

Пулс24 - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, порачува Жељко Јоксимовиќ, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на Србија.

Фото: Како прославуваше евровизискиот тим

Скопје инфо - 19.05.2019

Со шампањ, друштво и смеа, доцна синоќа се прославуваше пред хотелот во кој се сместени нашите евровизиски претставници. Тамара Тодевска заедно со целиот тим го прослави осмото место, но и поените од стручните жири комисии низ Европа.

Холандија годинашен победник на Евровизија

Тера - 19.05.2019

Победник на годинашната Евровизија која се одржа во Израел е Данкан Лоренс од Холандија со песната „Аркада“ со која освои 492 гласа. За Холандија ова е петта победа во досегашните настапи на Евровизија и прва по 1975 година.

Холандија победи на Евросонг 2019, Тамара на осмото место!

Gostivarpress.mk - 19.05.2019

Претставникот на Холандија Данкан Лоренс со баладата „Аркаде“ вечерва победи на изборот за песна на Евровизија во Израел. Македонската претставничка Тамара Тодевска со Proud се пласираше на осмото место и освои вкупно 295 бода.

Тамара со „Proud“ ги спои Македонците од цел свет, беше прва до самиот крај

Бриф - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Се огласи Тамара: Ден кој никогаш нема да го заборавам

PressingTV - 19.05.2019

Неколку минути по крајот на финалната вечера на Евросонг се огласи нашата претставничка Тамара Тодевска која го освои осмото место што е најголем успех досега „Ден кој никогаш нема да го заборавам.

Тамара се пласираше на осмото место на Евровизија

Тера - 19.05.2019

Според гласањето на жиријата на земјите учеснички на фестивалот Шведска доби 239, а Македонија 237 бода. Од телеволтингот во земјите учеснички на годинашната Евровизија за Македонија 58 поени, со што Тамара Тодевска го освои осмото место, што е ...

Песнава учи и советува на сé што ние не направивме

Скопје инфо - 19.05.2019

Гордост Ја слушам песнава на Северна Македонија за Евровизија на Јутуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче. Не од што ми се допаѓа. Ниту пак од што не ми се допаѓа. Индиферентна сум на ваков тип на музика одамна, не ме интересира баш.

Тамара за „Женски Магазин“: Едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас

Женски магазин - 19.05.2019

Многу сум среќна со овој резултат за мене и за мојот тим. Ние сме победници и едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас. Ова е пораката која Тамара Тодевска ни ја прати специјално од Израел, откако вечерва успеа на нашата земја да ѝ ...

Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна несреќа!

Република - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции кај фановите и според многумина победата била заслужна.

(ВИДЕО) Јас сум горд бисексуалец: Данкан Лоренс ја оправда улогата на евровизиски фаворит

Женски магазин - 19.05.2019

Данкан Лоренс е победник на 64-то издание на Изборот за Песна на Евровизија. Обложувачниците овојпат беа во право и во Израел триумфира најголемиот фаворит. Холандскиот претставник е деклариран бисексуалец.

Тамара втора во полуфиналето: Објавени конечните резултати

Женски магазин - 19.05.2019

Со 239 поени, Тамара Тодевска завршила на второто место во второто евровизиско полуфинале, веднаш зад победникот Данкан Лоренс . Ова дефинитивно е историски успех за нашата земја, со оглед на фактот што досега и кога сме успевале да обезбедиме ...

Еве што пишуват грчките медиуми за настапот на Тамара Тодевска на Евровизија

Пулс24 - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

Опсервер - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Ѓорги Спасов: Тамара ги замолчи сите што бараа да не учествуваме на Евровизија

Фактор - 19.05.2019

„Толку ни требаше Толку ни требаше барем само за момент,макар во една област, цел свет да види дека можеме и ние да бидиме победници во натпревар со сите земји од Европа. Толку малку ни требаше за да се почуствуваме сите единствени вредни и горди.

Вучиќ: Тамара, дали си свесна каков стандард постави?

Република - 19.05.2019

Претставникот на „Евровизија 2005“, денес директор на Националниот aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, „Танец“, уште еднаш јавно ја поддржа својата колешка Тамара Тодевска. Доцна синоќа по прогласувањето на победникот, Мартин Вучиќ ѝ ...

Тамара со „Proud“ го освои осмото место на Евровизија

Опсервер - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Сите пишуваат за историскиот успех на Македонија на Евровизија

Фактор - 19.05.2019

Медиумите во регионот пишуваат за историскиот успех на Македонија на Евровизија „Србија даде максимален број поени на Македонија, Тамара Тодевска втора во финалето на Евровизија по гласовите на жирито“, пишува српски Блиц.

Коста Петров: Ние си победивме

Република - 19.05.2019

Писателот Коста Петров синоќа испрати порака од Тел Авив. Ние си победивме, порача тој споделувајќи ја фотографијата со Тамара. Коста Петров и неговата сопруга беа дел од овогодинешниот евровизиски тим како автори на текстот на „Proud“.

(ВИДЕО) Најдобар пласман на Македонија на Евровизија: Тамара осма, победи Холандија

еМагазин - 19.05.2019

Македонската преставничка Тамара Тодевска со песната “Proud” го освои осмото место во финалето на Евровизија во Тел Авив, Израел. Како и во полуфиналето и овој пат Тамара имаше одлична изведба, па според гласовите од жирито беше втора.

Грчки медиуми: „Северна Македонија беше големото изненадување на Евровизија“

еМагазин - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

“СЈО да го преслуша телевоутингот„: Твитер за историскиот успех на Тамара на Евровизија

еМагазин - 19.05.2019

Македонската преставничка на Евровизија, Тамара Тодевска со песната „Proud” го освои осмото место во финалето, што е наш најдобар пласман досега. Лавина од позитивни реакции по социјалните мрежи, а еве дел од твитовите: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ВИДЕО) ...

(ВИДЕО) Тешка животна приказна на пејачот: Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна трагедија!

Либертас - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции кај фановите и според многумина победата била заслужна.

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

4NEWS - 19.05.2019

Честитки од сите страни пристигнуваат за настапот на Тамара Тодевска на синоќешниот Евросонг. Така еден од најдобрите пејачи на Балканот, Србинот Жељко Јоксимовиќ, кој два пати учествуваше на Евросонг, напиша дека според него Тамара е победничка на ...

Директорот на Зоолошката до дијаспората: „Никад да не се вратите“

Точка - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски, на својот профил на „Фејсбук“ се осврна на синоќешното гласање на Евровизија, упатувајќи навреда кон иселениците кои не ја поддржале со гласови македонската претставничка Тамара Тодевска.

Би-би-си: Од импресивниот настап на Тамара светот дозна за новото име

PressingTV - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Бој Џорџ гласаше за Тамара

Локално - 19.05.2019

Англискиот пејач Бој Џорџ гледаше Евровизија и навиваше за Тамара Тодевска. Тој ова го објави на својот профил, а имаше и многумина кои го ...

Се огласи Тијана Дапчевиќ по успехот на нејзината сестра на Евровизија- еве што и порача

Пулс24 - 19.05.2019

Синоќа заврши Евровизија, а нашата претставничка Тамара Тодевска не претстави одлично остварувајќи го најголемиот успех досега. Нејзината сестра, горда на нејзиниот успех на својот Фејсбук профил напиша дека „Тамара е нејзината прва светлост и ова ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Локално - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Како гласаше публиката на Евровизија: Од кој доби најмногу гласови Тамара

еМагазин - 19.05.2019

Македонија во финалето на Евровизија во Тел Авив со 237 поени се пласираше на второто место по гласовите на жирито. Тамара Тодевска доби 12 поени од Австрија, Велика Британија, Албанија, Молдавија, Србија и Швајцарија, и во текот на речиси целото ...

Последни подготовки за пристигнувањето на Тамара – екипа на 1ТВ на Меѓународниот аеродром Скопје

Либертас - 19.05.2019

Час и половина синоќа срцата на македонската, но и на европската јавност чукаа во ритамот на „Proud“, песната што ја освои Европа. Иако на крајот падна на осмото место, откако долго време беше прва на табелата, Тамара Тодевска е победничка во очите ...

Пендаровски до Тамара Тодевска: Вие сте наши победници!

Фактор - 19.05.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски го честиташе успехот на Тамара Тодевска на Евросонг и вети дека ќе се видат за да ги сподели впечатоците од настапот. Тој порача дека тие се нашите победници и дека докажале дека секој вреди да се бори за своите ...

Сите срца ни чукаа како едно, фала ви за ова чувство победничко

Република - 19.05.2019

За евровизискиот тим на чело со Тамара Тодевска присигна поддршка и од регионот, но и од дома. Поранешната двократна претставничка на Македонија, Каролина Гочева, на Тамара ѝ порача дека е горда.

Се огласи Тијана Дапчевич по успехот на нејзината сестра на Евровизија: Еве што напиша на Facebook

Бизнис Вести - 19.05.2019

Синоќа заврши Евровизија, а нашата претставничка Тамара Тодевска не претстави одлично остварувајќи го најголемиот успех досега. Нејзината сестра, горда на нејзиниот успех на својот Facebook профил напиша дека „Тамара е нејзината прва светлост и ова ...

Публиката со овации: Спектакуларен настап на Тамара во финалето на Евровизија

Скопје инфо - 19.05.2019

Тамара Тодевска одлично ја претстави Македонија во финалето на Евровизија 2019 во Тел Авив, Израел. Целиот настап беше проследен со овации од публиката, што е знак дека Тамара издоминира на сцената, ...

Се подготвува пречек на Тамара на аеродромот Скопје

PressingTV - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара

24Инфо - 19.05.2019

Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара Тодевска, македонската претставничка на Евровизија, која го освои најдобриот пласман до сега.

Лупевска: На дијаспората треба да и биде забрането да гласа на избори – не гласаа за Тамара

Република - 19.05.2019

За новинарката Снежана Лупевска Созен, Македонците од дијаспората се криви зошто Тамара не победила на Евровизија, и побара на дијаспората да и се забрани да гласа на избори. ДИК под итно да ги избрише оние од дијаспората од избирачкиот список!Ем ...

Последни подготовки за пристигнувањето на Тамара – екипа на 1ТВ на Меѓународниот аеродром Скопје

Бриф - 19.05.2019

Час и половина синоќа срцата на македонската, но и на европската јавност чукаа во ритамот на „Proud“, песната што ја освои Европа. Иако на крајот падна на осмото место, откако долго време беше прва на табелата, Тамара Тодевска е победничка во очите ...

Би Би Си: Луѓето бараат летови за во Скопје во мај 2020

Фактор - 19.05.2019

Луѓето бараат летови за во Скопје во мај 2020, објави Би-Би-Си по историскиот пласман на нашата земја на Твитер. Би Би Си имаше повеќе коментари во врска со нашата претставничка Тамара Тодевска, но и ги информираше фановите дека главниот град на ...

(ВИДЕО) Пречек за Тамара на Скопскиот аеродром

Бриф - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Тамара на Твитер: Ден кој никогаш нема да го заборавам. Ви благодарам

Локално - 19.05.2019

„Ден кој никогаш нема да го заборавам. Ви благодарам“, кратко напиша Тамара на својот Твитер профил откако заврши гласањето и Холандија беше прогласена за победник. Заклучокот е дека Тамара и Северна Македонија се на врвот на евровизиското ...

Грчките медиуми за настапот на Тамара: Големото изненадување на Евровизија!

Република - 19.05.2019

Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а насловот ...

Велко Тодевски, таткото на Тамара: Не престанав да плачам, горд сум на неа!

iPortal - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вчеравечер во живо во отвореното студио на 1Тв посветено на Евровизија. „Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игра, да пее.

Oбожаватели и новинари ќе ја пречекаат Тамара на аеродром

Фактор - 19.05.2019

Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара Тодевска, македонската претставничка на Евровизија, која го освои најдобриот пласман до сега. Се очекува таа да пристигне во секој момент од Тел Авив.

Ќе пристигне околу 23 часот: Пречек за Тамара на скопскиот аеродром

Република - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

(ВИДЕО) Слушнете ја победничката песна на Евровизија!

iPortal - 19.05.2019

Заврши уште едно издание на спектакуларно евровизиско шоу, оваа година одржано во Тел Авив. Со победа си замина Холандија. Она што на сите им ги наполни срцата е високиот пласман на Тамара според гласовите од земјите, која долго време се бореше за ...

Македонците во Австралија и Америка немаа право да го дадат својот глас за Тамара

Република - 19.05.2019

Ден потоа, после големата радост која ни ја приреди годинешниот наш претставник за песна на Евровизија, Тамара Тодевска, се сумираат резултатите. На крајот родоста се претвори и во мала горчина поради резултатите од телефонското гласање.

Се подготвува пречек на Тамара на аеродромот Скопје

Либертас - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Ниту еден поен за Србија од македонското жири: Како ние гласавме на „Евросонг“?

Женски магазин - 19.05.2019

Тамара Тодевска синоќа во Тел Авив оствари историски пласман на „Евросонг“ за нашата земја. Со 239 поени, Тамара Тодевска завршила на второто место во второто евровизиско полуфинале, веднаш зад победникот Данкан Лоренс .

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

Локално - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

ВО ЖИВО: Пречек на Тамара Тодевска

Либертас - 19.05.2019

И вечерва 1ТВ со специјално евровизиско издание по повод високиот историски пласман на Тамара Тодевска на Евровизија која се одржа во Тел Авив, Израел. Вечерва ексклузивно ќе имате прилика да ја видите Тамара Тодевска како гостинка во нашето ...

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

Centar - 19.05.2019

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ кој два пати во својата кариера ја претставуваше Србија на Евровизија напиша дека според него македонската претставничка Тамара Тодевска е победничка на фестивалот.

Министерката Царовска ќе ја пречека Тамара на Скопскиот аеродром

24Инфо - 19.05.2019

Министерката Царовска ќе ја пречека Тамара на Скопскиот аеродром Министерката за Труд и социјала Мила Царовска, Заменик министерот за Култура Владимир Лазовски, сопругот на Тамара Тодевска заедно со нивната ќерка Хана веќе пристигнаа на скопскиот ...

Тамара и Македонија во водство на Евровизија

Centar - 19.05.2019

Македонија во моментов е на првото место на Евровизија со песната “Proud” на Тамара Тодевска. На Македонија 12-ка и дадоа Англија, Албанија, како и други земји. Повеќето од 22-те земји дадоа поени за Северна Македонија.

ФБ СТАТУС: Maкедонецот во странство има бугарски пасoш и нема никогаш да гласа за Северна Македонија

Фактор - 19.05.2019

На социјалните мрежи граѓанин прави резиме на Евровизија и крајниот резултат добиен по гласањето. „Џабе ја пцуевме Шведска Победи Холандија со колдплеј од али експрес Сите гледавме Евровизија, и тие што се кул што као никад не гледаат Сите се ...

(ВО ЖИВО) Тамара води со 128 поени

Бриф - 19.05.2019

Македонската преставничка Тамара Тодевска засега води на Евровизија. Проследете го гласањето во ...

Тешка животна приказна на пејачот: Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна трагедија!

iPortal - 19.05.2019

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции кај фановите и според многумина победата била заслужна.

Тамара Тодевска води на Евросонг

Женски магазин - 19.05.2019

Со максимални поени од Австрија, од Велика Британија, Молдавија и од Албанија, нашата земја моментално води на евровизискиот избор. Тамара Тодевска со Proud ја предводи ...

„Би Би Си“ со оригинален коментар за Тамара

Либертас - 19.05.2019

“ Би би си“ на “ Твитер“ -Додека вие зборувате за географија, ние уживаме во ...

Ексклузивно: Велко Тодевски, таткото на Тамара – Не престанав да плачам, горд сум на неа!

Либертас - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вечерва во живо во отвореното студио на 1Тв посветено на Евровизија. „Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игра, да пее.

Тамара за „Женски Магазин“: Едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас

Фактор - 19.05.2019

Многу сум среќна со овој резултат за мене и за мојот тим. Ние сме победници и едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас. Ова е пораката која Тамара Тодевска ни ја прати специјално од Израел, откако вечерва успеа на нашата земја да ѝ ...

Тамара и Македонија во водство на Евровизија

24Инфо - 19.05.2019

Тамара и Македонија во водство на Евровизија Македонија во моментов е на првото место на Евровизија со песната “Proud” на Тамара Тодевска. Северна Македоинија има 135 поени, додека Шведска 113.

Жељко Јоксимовиќ: Време е да се преиспита начинот на гласање, за мене Тамара победи

Либертас - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, порачува Жељко Јоксимовиќ, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на Србија.

Како прославуваше евровизискиот тим?

Република - 19.05.2019

Со шампањ, друштво и смеа, доцна синоќа се прославуваше пред хотелот во кој се сместени нашите евровизиски претставници. Тамара Тодевска заедно со целиот тим го прослави осмото место, но и поените од стручните жири комисии низ Европа.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Тамара

Денешен - 19.05.2019

Дарко Јаневски Синоќа имало некоја си Евровизија. За Северна пеела пеачка на која не и пречеше промена на името на државата, ама и пречеше кога луѓето ја мајтапеа, па и го менуваа името на детето. Додаваа една буква.

Еве кој холандски градови се во трка за домаќин на Евровизија 2020

PressingTV - 19.05.2019

Откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив, холандската јавност веќе почна да погодува кои градови ќе се вклучат во трката за домаќин на изборот на песна на Евровизија во 2020 година.

Oсмо место за Тамара Тодевска на Евровизија

Фактор - 19.05.2019

Осмо место освои Тамара Тодевска на Евровизија, а Холандија е победник, За Македонија поени имаше од Португалија, Италија, Азарбејџан, Малта, Сан Марино, Холандија, Црна Гора, Русија, Германија, Исланд, Грција, Словенија, Летонија, Чешка, Данска, ...

Светот дозна за новото име на земјата: Тамара топ-тема во странските медиуми

Женски магазин - 19.05.2019

Тамара Тодевска денеска е топ-тема во медиумите ширум Европа, откако нашата земја постигна историски успех на синоќешниот евровизиски избор. Освен што англиското жири ни даде максимални 12 поени, во Велика Британија и медиумите на големо пишуваат за ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

MTM - 19.05.2019

Ова го вели Би-Би-Си во коментар за синоќешната манифестација што се одржа во Тел Авив, Израел, насловен „Евровизија 2019: Петте научени лекции". -Согласно договорот постигнат лани со Грција, земјата која што порано беше позната како Поранешна ...

За директорот на скопската ЗОО, иселениците се „гнаси“ и им порача: Никад да не се вратите!

Република - 19.05.2019

Шефот на изборната кампања на Стево Пендаровски задолжен за Скопје и директор на Зooлошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски ја нарече македонската дијаспора „гнacи“ и порача никогаш да не се вратат во родната земја, бидејќи не гласале за ...

Тамара со „Proud“ го освои осмото место на Евровизија

Локално - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

Либертас - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

Опсервер - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

24Инфо - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

БИ-БИ-СИ: Благодарение на Тамара светот научи географија и дозна за новото име на Македонија

Денешен - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Историски резултат: Тамара и Северна Македонија за прв пат во топ 10

Centar - 19.05.2019

Иако после гласовите од жирито Северна Македонија беше на 2. место, сепак, гласовите од публиката од телевоутингот беа пресудни и нашата Тамара Тодевска го освои осмото место на овогодинешниот Евросонг во Израел.

Историски пласман за нашата земја, Тамара Тодевска втора од жирото, но само 58 поени од публиката

Женски магазин - 19.05.2019

Нашето прво претставување на „Евросонг“ со новото име ни донесе историски пласман. Тамара Тодевска се пласира на седмото место на „Евросонг“ и конечно испиша историја на големото музичко натпреварување.

Холандските градови почнаа „битка" за домаќин на Евросонгот 2020

MTM - 19.05.2019

Како што јавија холандските медиуми, интерес за организација на Изборот следната година веќе најавиле Амстердам, Ротердам, Хаг и Мастрихт. Инаку, успехот на 25-годишниот Лауренс со песната „ Arcade", е прва победа на Холандија по 44 ...

(ФОТО) Браво Тамара: Рекордни 100% пребарување на гугл за Северна Македонија за само една вечер

Бриф - 19.05.2019

Рекордни 100% пребарување на гугл за Северна Македонија за само една вечер. Тоа е ефектот на #PROUD и Тамара! Музиката е најдобриот амбасадор на државата! БРАВО Тамара! Извор: ...

Испишавме нова историја: Тамара го освои осмото место на „Евровизија“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман ...

Точка - 19.05.2019

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на Евровизија. Песната „Proud“ во изведба на Тамара освои 237 поени од стручното жири, но само 58 од телевоутингот, што беше ...

Холандија победи на Евровизија

Бриф - 19.05.2019

Победник на годинашната евровизија е Холандија. Македонската преставничка Тамара Тодевска го освои седмото место. Интересно е што Тамара по гласовите од сите земји беше прва, но по гласовите на јавноста, ситуацијата се ...

(Видео) Тамара осма на Евровизија

24Инфо - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска имаше одличен настап на финалната вечер и го освои осмото место во неизвесен натпревар до крајот на гласањето по кое победник беше Данкан Лоренс од Холандија благодарение на гласовите на ...

Мето Колоски: Ова е голема навреда кон дијаспората!

Опсервер - 19.05.2019

Зоран Заев – # метла и под итно # ОСТАВКА за Директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски. Ова е голема навреда кон дијаспората. Гнаса е овој што не заслужува помеѓу луѓе да биди а камоли ...

Песнава учи и советува на сé што ние не направивме

Република - 19.05.2019

Гордост Ја слушам песнава на Северна Македонија за Евровизија на Јутуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче. Не од што ми се допаѓа. Ниту пак од што не ми се допаѓа. Индиферентна сум на ваков тип на музика одамна, не ме интересира баш.

Земон: Ете народе видовме колку дијаспората се залага за промоција и гордеење со македонската култура

iPortal - 19.05.2019

Пратеникот од владеачката коалиција во Собранието на Република Северна Македонија, Рубин Земон , на својот профил на социјалните мрежи упати неколку пораки. Една од нив беше поздравувањето на претставниците на Исланд, кои според него исправно го ...

Фанови ја чекаат Тамара на аеродром, поставена и бина

Женски магазин - 19.05.2019

За половина час, на скопскиот аеродром треба да пристигне Тамара Тодевска со нејзиниот евровизиски тим. Нејзините обожаватели се веќе таму, а на аеродромот е поставена и бина на која нашата пејачка ќе се обрати и ќе ја отпее песната со која на ...

Холандија победник на Евросонг 2019

4NEWS - 19.05.2019

Холандија е победникот на овогодинешниот Евросонг кој се одржа во Тел Авив, Израел. Земјата беше претставувана од пејачот Данкан Лоренс со песната „Аркада“. Втората позиција ја освои Италија, додека Русија беше трета.

Велко Тодевски: Цела вечер не престанав да плачам од среќа

Република - 19.05.2019

Вчеравечер во отвореното студио на „1Тв“ посветено на „Евровизија“ емотивно јавување во живо имаше Велко Тодевски, таткото на Тамара Тодевска. Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа.

(ФОТО) Сите ја чекаат Тамара: Сопругот Александар и ќерката Хана пристигнаа на аеродром

Женски магазин - 19.05.2019

Сопругот на Тамара Тодевска заедно со нивната ќерка Хана веќе пристигнаа на скопскиот аеродром, кадешто во секој момент се очекува да пристигне нашата пејачка. Таму се и нејзините обожаватели, но и пријатели и роднини, а на аеродромот е поставена и ...

ДИЈАСПОРАТА ОДГОВОРИ: Македонците не гласаа поради пропагандата за Северна, а новинарката Лупевска да си бара ДИК да ја ...

Денешен - 19.05.2019

Пропагандата која ја ставивте во погон со употреба на новото име и она мизерно видео на Тијана Дапчевиќ, на кои гордо вели VOTE FOR NORTH MACEDONIA предизвика револт кај граѓаните во татковината, но и надвор од неа, се вели во одговорот на ...

Ова е прв пат да навивам против мојата држава!

Република - 19.05.2019

Лудилото по вчерашното шоу на Евросонг со сета сила ја тресе македонската јавност денеска. Едните слават морална победа, другите се ситат што Тамара на крајот беше далеку од „пехарот“. Оние најжестоките, си најдоа виновници во дијаспората, па онака, ...

Мачка и ќеркичката Хана ја чекаат Тамара на скопскиот аеродром

Република - 19.05.2019

Сопругот на Тамара Тодевска заедно со нивната ќерка Хана веќе пристигнаа на скопскиот аеродром, каде што во секој момент се очекува да пристигне македонската претставничка на годинешниот Евросонг.

Македонија со 8. место на Евровизија

Кумановски м. - 19.05.2019

Тамара Тодевска заврши на 8. место на 64то издание на Евровизија. Според поените на жири комисиите од 41 држава со вкупно освоени 237 гласови Северна Македонија е втора, а Шведска прва. loading...

Во ЖИВО: Тамара Тодевска слета во Македонија!

Локално - 19.05.2019

Македонската претставничка на Евровизијата 2019, Тамара Тодевска, со победнички пречек на скопскиот аеродром. Нејзините фанови го наполниот аеродромскиот хол, нејзиното семејство, родителите, претставници од Владата на Северна Македонија, Вклучување ...

Предмалку: Авионот со Тамара и Евровизискиот тим пристигна на скопскиот аеродром, во секој момент треба да се појави ...

Centar - 19.05.2019

Авионот во кој беше Тамара и Евровизискиот тим безбедно пристигнаа вечерва на скопскиот аеродром, и покрај тоа што неколку авиони беа пренасочени поради силниот ветер. На Скопскиот аеродром се насобрани поголем број на фанови кои ја дочекуваат ...

Данкан од Холандија е победник на „Евровизија 2019“

Н.Македонија - 19.05.2019

За „Нова Македонија“ од Тел Авив, Марија Таушанска Данкан Лоренс, претставникот на Холандија, кој важеше за фаворит цело време, со вкупно 492 поени, од жирито и од публиката е победник на „Евровизија 2019“. Победа му донесе песната „Arcade“.

Британците извлекоа политички лекции слушајќи ја „Proud“?!

Н.Македонија - 19.05.2019

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. – Под условите на новиот договор постигнат со Грција минатата година, на државата претходно позната како ...

Вучиќ до Тамара: Дали си свесна каков стандард постави?

Скопје1 - 19.05.2019

Претставникот на „Евровизија 2005“, денес директор на Националниот aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, „Танец“, Мартин Вучиќ јавно ја поддржа Тамара ...

Заев до Тамара: Ни донесовте единство преку музиката

Скопје1 - 19.05.2019

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за нас во историјата на ова ...

Тамара ја лансираше Македонија на врвот: Гордо и маестрално ја сменивме македонската историја на Евровизија, а на ...

Вистина.мк - 19.05.2019

Тамара Тодевска со својата изведба и пласман на 64-то издание на Евровизија, ја остави својата нација без здив како никогаш досега. За оние кои не веруваа дека може да се случи нешто вакво, имаше доволно време дури да размислат и како Македонија ќе ...

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Скопје1 - 19.05.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски го честиташе успехот на Тамара Тодевска на Евросонг и вети дека ќе се видат за да ги сподели впечатоците од ...

Грчки медиуми со убави коментари го пренесоа успехот на Тамара Тодевска на Евровизија

MakPress - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Фаворитот победи: Данкан Лоренс и ја донесе петтата победа на Холандија!

Вистина.мк - 19.05.2019

Заврши големиот европски музички спектакл Евровизија, која го има својот 64-ти победник! Данкан Лоренс, претставникот на Холандија, кој важеше за фаворит според обожувалниците, прегледите на Јутјуб и коментарите, и со вкупно 492 поени, од жирито и ...

Холандија победник на Евровизија 2019 во Израел !

Магазин - 19.05.2019

Холандија е победник на овогодинешниот натпревар за најдобра песна на “Евровизија„ Холандија е победник на Евровизија 2019 кое се одржа во Тел Авив, Израел. Данкан Лоренс ја однесе победата за Холандија.

Македонија горда на својата претставника: Тамара води на Евровизија-можна ли е победа?

Магазин - 19.05.2019

На 64 то издание на изборот за песна на Евровизија нашата претставничка Тамара Тодевска, настапи под реден број 8, по што изгледа дека навистина и носи среќа како што изјави непосредно пред финалната вечер.

Тамара со „Proud“ го освои осмото место на Евровизија

1tv - 19.05.2019

Холанскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го ...

Ти благодариме Тамара – ти си победник на Евросонг, иако најмногу гласови освои претставникот на Холандија

1tv - 19.05.2019

Вечерва заврши 64-тото издание на Евросонг. Победата (не)очекувано ја однесе преставникот од Холандија, Данкан Лауренс. За жал Северна Македонија, односно нашата претставничка Тамара Тодевска го освои историското осмо место.

КОЈ Е ДАНКАН ЛОРЕНС ПОБЕДНИКОТ НА ЕВРОВИЗИЈА ? “Тој е горд бисексуалец и уметник„

Магазин - 19.05.2019

Данкан Лоренс е победник на 64-то издание на Изборот за Песна на Евровизија. Во вчерашниот натпревар за Песна на Евровизија во Израел, триумфира најголемиот фаворит од Холандија. Данкан де Мор е роден 1994 година и е познат холандски пејач и ...

Познати резултатите од гласањето на дијаспората: Од Македонците од Швајцарија само два гласа за Тамара!

Магазин - 19.05.2019

Резултатите од вториот круг на гласањето синоќа во Тел Авив, Израел, беа фатални за нашиот претставник, Тамара Тодевска. Во вториот дел, кога се пресметуваа гласовите од телефонското гласање, нашата претставничка Тамара освои само 58 поени, што беше ...

(ФОТО) Еве како гласаше публиката за Тамара

Скопје1 - 19.05.2019

Иако „Proud“ беше еден од фаворитите, сепак Тамара Тодевска ја изгуби водечката позиција по распоредување на гласовите од телевотингот. Таа доби 58 поени преку гласањето на публиката од другите ...

Тијана до Тамара: Ова што го направи е најголем успех до сега

Скопје1 - 19.05.2019

Нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, синоќа го освои осмото место на европскиот фестивал за најдобра ...

Превозбудена наздрави со шише шампањ: Вака Тамара славеше по завршувањето на Евровизија (фото)

Вистина.мк - 19.05.2019

Повеќе од една недела, Тамара Тодевска и нашиот евровизиски тим ја живеат возбудата во Тел Авив – Израел каде вчеравечер заврши 64-то издание со победа на Холандија. Уверени дека со добра песна созданена од вистинскиот тим ќе допрат барем во топ 10, ...

Би-би-си: Благодарение на настапот на Тамара, многу луѓе знаат дека името е Северна Македонија

Скопје1 - 19.05.2019

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија ...

Директорот на Зоолошка до дијаспората: Рмбаjте под туѓо сонце и никад да не се вратите

Скопје1 - 19.05.2019

Директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски, на својот профил на „Фејсбук“ се осврна на синоќешното гласање на Евровизија, упатувајќи навреда кон иселениците кои не ја поддржале со гласови македонската претставничка Тамара ...

„Би Би Си“ со оригинален коментар за Тамара

1tv - 19.05.2019

“ Би би си“ на “ Твитер“ -Додека вие зборувате за географија, ние уживаме во ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

MakPress - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Последни подготовки за пристигнувањето на Тамара – екипа на 1ТВ на Меѓународниот аеродром Скопје

1tv - 19.05.2019

Час и половина синоќа срцата на македонската, но и на европската јавност чукаа во ритамот на „Proud“, песната што ја освои Европа. Иако на крајот падна на осмото место, откако долго време беше прва на табелата, Тамара Тодевска е победничка во очите ...

Тамара на Твитер: Ден кој никогаш нема да го заборавам. Ви благодарам!

Магазин - 19.05.2019

Македонија има на што да биде горда вечерва! За прв пат во историјата Македонија беше блиску до првото место. „Ден кој никогаш нема да го заборавам. Ви благодарам“, напиша Тамара на својот Твитер профил, откако заврши гласањето на Евровизија и ...

Бој Џорџ не криеше: Македонија е мојот фаворит

Скопје1 - 19.05.2019

Светски познатиот музичар Бој Џорџ вчера пред финалната евровизиска вечер на твитер даде поддршка за настапот и песната на Тамара ...

Дијаспората бара извинување од новинарката Лупевска Созен

Скопје1 - 19.05.2019

Македонската активистка од Италија, Илона Захариева, бара од новинарката Снежана Лупевска Созен да ѝ се извини на дијаспората за реакцијата по гласањето на ...

Грчки медиуми: Северна Македонија големото изненадување на Евровизија

1tv - 19.05.2019

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од коментарите во грчките медиуми по вчерашниот настап на Тамара Тодевска на Евровизија, а ...

Би-би-си: Импресивниот настап на Тамара овозможи да научиме географија

1tv - 19.05.2019

Уметничката вредност на Изборот за песна на Евровизија е секогаш дискутабилен, но нема дилема дека му помага на светот во совладување на географијата. Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ...

Вака познатите Македонци и наши некогашни евровизиски претставници го коментираат успехот на Тамара

Вистина.мк - 19.05.2019

Вчеравечер речиси да немаше рамнодушен Македонец кој не се радуваше на пласманот и успехот на нашата евровизиска преставничка и песната „Proud“. Социјалните мрежи беа поплавени од коментари и објави по финалниот резултат.

Тамара на Твитер: Ден кој никогаш нема да го заборавам

Скопје1 - 19.05.2019

Тамара Тодевска го освои осмото место на Евровизијата во Тел Авив, ...

Ексклузивно: Велко Тодевски, таткото на Тамара – Не престанав да плачам, горд сум на неа!

1tv - 19.05.2019

Велко Тодевски, таткото на Тамара се јави вечерва во живо во отвореното студио на 1Тв посветено на Евровизија. -“ Горд сум на Тамара, цела вечер не престанав да плачам од среќа. Тамара уште од мали нозе ја носев на фестивали, да игера, да пее.

(Во живо) Студио 1: Тамара Тодевска од скопскиот аеродром директно во 1ТВ (ВИДЕО)

1tv - 19.05.2019

И вечерва 1ТВ со специјално евровизиско издание по повод високиот историски пласман на Тамара Тодевска на Евровизија која се одржа во Тел Авив, Израел. Вечерва ексклузивно ќе имате прилика да ја видите Тамара Тодевска како гостинка во нашето ...

Жељко Јоксимовиќ, Цеца Ражнатовиќ, Марија Шерифовиќ и Карлеуша и честитаат на Македонија за „Proud“! (фото)

Вистина.мк - 19.05.2019

Гласањето на Евровизија е највозбудливот дел, а не се сомневавме дека Србија како наши соседи ќе ни доделат 12 поени на финалната вечер, но нашето жири за жал не возврати на истиот начин за претставничката на Србија.

МОЌЕН СТАТУС НА ТАЊА ЦАРОВСКА: „Нема поголема гордост од тоа да се биде МАКЕДОНЕЦ„

Магазин - 19.05.2019

Не гледам како било која гордост е поинаква од гордоста да се биде човек со македонско потекло, поточно Македонец. Ја слушам песнава на „Северна” Македонија за Евровизија на Јутјуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче. Не од што ми се допаѓа.

Фото-финиш на Евровизија, Тамара Тодевска осма, Холандија победи

MakPress - 19.05.2019

Тамара Тодевска со песната „Proud“ заврши 8-ма на изборот за песна на Евровизија. Фанстастичниот настап и одличната песна и донесоа само два поени помалку од Шведска во изборот на жирото, а во текот на гласањето Тамара речиси цело време водеше ...

Ексклузивни фотки: Семејството на Тамара пристигна на „Меѓународниот аеродром Скопје“

1tv - 19.05.2019

Речиси целото семејство на нашата овогодинешна претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска пред малку пристигна на скопскиот аеродром и во секој момент го очекува слетувањето на евровизискиот тим.

Директорот на Зоолошката ги нарече иселениците “ГНАСИ” и порача никогаш да не се вратат дома!

Магазин - 19.05.2019

Шефот на изборната кампања на Стево Пендаровски и директор на Зooлошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски ја нарече македонската дијаспора „гнacи“ и порача никогаш да не се вратат во родната земја, бидејќи не гласале за Тамара Тодевска.

Јоксимовиќ: Да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, за мене победи Тамара

Скопје1 - 19.05.2019

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија, за мене вечерва победи Тамара, напиша Жељко Јоксимовиќ на ...

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

MakPress - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

Холандија победи на Евровизија, Тамара на осмо место

Скопје1 - 19.05.2019

Македонија го освои осмото место, а победник на годинашниот Евросонг што се одржа во Тел Авив, е Данкан Лоренс од Холандија со песната ...

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

1tv - 19.05.2019

Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020 година, откако претставникот на Холандија, Данкан Лауренс победи на синоќешниот Евросонг во Тел Авив.

ЛУПЕВСКА удри жестоко по иселениците: „На дијаспората треба да и биде забрането да гласа!

Магазин - 19.05.2019

За новинарката Снежана Лупевска Созен, Македонците од дијаспората се виновници зошто Тамара не победила на Евровизија. Новинарката Снежана Лупевска удри жестоко по дијаспората. За неа се најголемите виновници иселениците од дијаспората, што Тамара ...

Тамара пее осма во финалето на Евровизија, ќе ја гледаат 200 милиони луѓе низ цел свет

Сакам да кажам - 18.05.2019

Македонија вечерва, по седум години пауза, ќе биде дел од финалето на Евровизија. Тоа го овозможи Тамара Тодевска, чија песна „Горда“ успешно ја помина втората полуфинална вечер во ...

Пред настапот ќе се повлечам на 5 минути во моето тивко катче, вели Тамара пред финалето на Евровизија

Сакам да кажам - 18.05.2019

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ (Proud) во четврточното полуфинале успеа да ја смести Северна Македонија во групата од 26 ...

Холандија е топ-фаворит на Евросонгот

Deutsche Welle - 18.05.2019

За Холанѓанецот Данкан Лоренс и неговата балада „Аркаде“ во обложувалниците се прогнозирани 43% шанси за победа. Холандија влегува како јасен фаворит во финалето на Евросонгот. По второто полуфинале во четвртокот, Холанѓанецот Данкан Лоренс вчера ...

Пендаровски и сопругата до Тамара: Само напред девојко!

Фокус - 18.05.2019

Новиот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, заедно со својата сопруга упатија охрабрувачка честитка до нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, која вечерва ќе настапи во финалето.

„Гласајте за број 8 вечерва“ – пораки од Елена Ристеска, Лила, Лондон за успех на Тамара

Фокус - 18.05.2019

Остануваат уште неколку часа до вечерашната финална вечер од Евросонг во Тел Авив, каде нашата претставничка, Тамара Тодевска ќе се претстави со песната „Proud“. Расте еуфоријата кај македонскиот тим во Израел, а нашите познати личности и испратија ...

По седум години, Македонија учествува во финалната вечер на Евровизија

Алсат-М - 18.05.2019

По седум години Македонија учествува во финалната вечер на европскиот фестивал на песната Евросонг кој вечерва се одржува во Тел Авив, Израел. Тамара Тодевска со песната „Прауд“ ќе пее на финалето осма по ред.

Тамара: Опкружете се со вистински луѓе и секогаш ќе бидете горди

Фокус - 18.05.2019

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел. Само неколку минути по изведбата, таа сподели фотографија на својот Инстаграм профил, пренесувајќи ...

Тамара Тодевска вечер ќе настапи осма во финалето на Евровизија

24 Вести - 18.05.2019

Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud“ вечер под реден број 8 ќе настапи во финалната вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Во финалето ќе настапат 26 земји, а ќе можат да гласаат сите учесници односно 41 земја.

Се стега безбедносниот обрач на Евровизија

Фокус - 18.05.2019

Додека пејачите се подготвуваат за вечерашниот настап на Евровизија во Тел Авив, израелската полиција формира кордон со висок безбедносен степен околу објектот во кој се одржува фестивалот за да спречи напади или протести на луѓето што ја ...

Тамара вечер во финалето од Евросонг, Мадона специјален гостин

Фокус - 18.05.2019

Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“) вечер под реден број 8 ќе настапи во финалната вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Aвтори на песната „Proud“ се Роберт Билбилов, Дарко Димитров и Лазар Цветкоски, а ...

Зајакнати безбедносни мерки околу Евровизија

Независен - 18.05.2019

Додека пејачите се подготвуваат за вечерашниот настап на Евровизија во Тел Авив, израелската полиција формира кордон со висок безбедносен степен околу објектот во кој се одржува фестивалот за да спречи напади или протести на луѓето што ја ...

СКАНДАЛ: Еден час пред финалето водителката на Евровизија по грешка ја објави табелата со победникот- еве на кое место ...

Курир - 18.05.2019

За неполн час во Тел Авив, Израел ќе започне евровизиското финале кое со нетрпение го очекува цела Европа. Македонија ќе настапи осма по ред со песната „Proud“ на Тамара Тодевска. И додека со нетрпение Македонците го очекуваат настапот и пласманот ...

ВИДЕО: Финална вечер на 64. Евровизија во Тел Авив

А1 On - 18.05.2019

Во Тел Авив, Израел, се одржува финалната вечер на 64. Евровизија . Настапуваат 26 земји, а ќе можат да гласаат сите учесници, односно 41 земја. Прва на финалната вечер ќе настапи претставничката на Малта, Микела со песната „Chameleon“, а последен ...

Цела Македонија е на нозе! Ја бодри Тамара!

Слободен Печат - 18.05.2019

Нашата претставничка Тамара Тодевска настапува под редниот број 8. Започна финалната вечер од 64-тото издание на Евровизија во главниот град на Израел, Тел Авив. Нашата претставничка Тамара Тодевска настапува под редниот број 8.

Тамара пред настапот откри што значи бројот 8- на овие зборови ќе се радува цела држава!

Курир - 18.05.2019

По цели шест години, Тамара успеа да ја пласира Македонија во финалната вечер на Евровизија со што ова е прво претставување на нашата земја во завршницата на европското музичко натпреварување и затоа еуфоријата, но и притисокот се уште поголеми, ...

Тамара „растури“ во финалето - моќен настап преполн со емоции (видео)

Црнобело - 18.05.2019

Тамара од срце ја пее „Proud“, Европа се восхитува на нејзината изведба, а ние сме горди што имаме ваков вонсериски музички талент. Тамара Тодевска грми на евровизиската сцена. Таа го вложува и последниот атом енергија од себе за да нè претстави во ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Настапува Македонија и Тамара! (ВИДЕО)

Курир - 18.05.2019

Веднаш по оваа песна и претставникот на Сан Марино, под реден број 8 настапува нашата претставничка Тамара Тодевска со песната „Proud“. Македонија обезбеди пласман во четвртокот како прво пласирана во финалето ...

Погледнете го настапот на Тамара на финалето од Евровизија 2019

Факултети - 18.05.2019

Уште еден моќен настап на нашата Тамара која настапи како осма на финалето од Евровизија 2019. Настапот можете да го погледнете на ОВОЈ ЛИНК . Уживајте! Фото: ...

(ВИДЕО) Извонреден настап на Тамара на финалната вечер на Евровизија

Независен - 18.05.2019

Започна финалната вечер од 64. издание на Евровизија во главниот град на Израел, Тел Авив. Нашата претставничка Тамара Тодевска настапи под редниот број 8 со моќна изведба на песната „Proud“.

ВО ЖИВО Евровизија 2019, финална вечер

+инфо - 18.05.2019

Уште еден моќен настап на нашата Тамара Тодевска која настапи како осма на финалето од Евровизија ...

ПУБЛИКАТА СО ОВАЦИИ: Спектакуларен настап на Тамара во финалето на Евровизија! (ВИДЕО)

Курир - 18.05.2019

Тамара Тодевска одлично ја претстави Македонија во финалето на Евровизија 2019 во Тел Авив, Израел. Целиот настап беше проследен со овации од публиката, што е знак дека Тамара издоминира на сцената, ...

ТАМАРА ПОВТОРНО БЛЕСНА: Овие нејзини зборови ги наполнија срцата на домаќините (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.05.2019

Таа како и во полуфиналната вечер, со многу емоции, истакнувајќи ги своите гласовни способности, ја изведе песната „Proud“. Нашата претставничка Тамара Тодевска настапи на сцената во Тел Авив, на 64-тото издание на „Евросонг“.

Тодевска со беспрекорна изведба на финалната вечер на Евросонг (ВИДЕО)

+инфо - 18.05.2019

Македонската преставничка на Евровизија, Тамара Тодевска имаше беспекорен настапи на најголемиот музички спектакл во Европа. Тамара со песната „Proud“ настапи 8 по ...

Тамара со солзи во очите “растури “ на евровизиската сцена (фото/видео)

Убавина и Здравје - 18.05.2019

Тамара Тодевска ја претстави во финалето нашата држава со песната Proud. Таа повторно со солзи на себе за време на настапот. Прв пат тоа бесше во полуфиналето. Тамара по настапот доби громогласен аплауз бидејќи успеа да предизвика емоција со својата ...

Регионот веќе типува на Тамара и „Proud”

+инфо - 18.05.2019

„Песната која испраќа порака до сите жени да бидат посебни, има порака што може да помине низ Европа“, наведе порталот. Хрватскиот портал „Индекс.хр“ ја прогласи Тамара Тодевска за победник на Евровизија.