TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Црвенковски не му треба ИРИ да му шепне дека рејтингот му паѓа

Дневник - 04.10.2003

ПРЕМИЕРОТ СВЕСЕН ЗА ОПАЃАЊЕТО НА ПОПУЛАРНОСТА НА ВЛАДЕЈАЧКИТЕ ПАРТИИ Американската амбасада им се извини на новинарите за завчерашниот некоректен однос од Американскиот републикански институт Премиерот Бранко Црвенковски и без анкетата на ИРИ бил свесен дека лично тој и неговата влада имаат лош ...

Владата е свесна што прави

Вест - 04.10.2003

ПРЕМИЕРОТ НЕ Е ИЗНЕНАДЕН ОД ЛОШИОТ РЕЈТИНГ Крајните резултати ќе бидат тие што ќе бидат вреднувани на крајот на мандатот, оценува премиерот Бранко Црвенковски "Свесно ја водиме оваа политика, свесни сме дека во овој момент предизвикува разочараност кај граѓаните, меѓутоа убедени сме дека крајните ...

ВМРО-ДПМНЕ не ќарува многу од падот на СДСМ

Утрински - 04.10.2003

Обелоденети резултатите од најновата анкета на ИРИ за рејтингот на политичките партии Социјалдемократскиот сојуз бележи благ пад од три отсто на довербата кај гласачите, но сў уште е во двојно водство во споредба со опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ за која би гласале 10 отсто доколку денеска се ...

Црвенковски : Свесни сме за незадоволството од граѓаните

Утрински - 04.10.2003

Премиерот за истражувањето на ИРИ, образованието, за реконструкцијата "Не ни беше неопходно испитувањето на институтот ИРИ за да знаеме точно каква е состојбата. И самите правиме проверка на јавното мнение и свесни сме дека постои незадоволство меѓу граѓаните за постигнатите резултати", изјави ...

Американската амбасада им се извини на новинарите место ИРИ

Утрински - 04.10.2003

ГЕСТ Американската амбасада место претставниците на американскиот Интернационален републикански институт, вчера, им се извини на новинарите и им ги достави официјалните резултати од истражувањето на неформална средба на која не присуствуваше ниту еден претставник од ИРИ.

Црвенковски е свесен за незадоволството кај граѓаните

А1 - 03.10.2003

Коалиционите партнери во владата, СДСМ и ДУИ не се вознемирени од резултатите на анкетата на „ИРИ“, кои покажаа опаѓање на рејтингот на владата во последните три месеци. На премиерот Црвенковски не му била потребна оваа анкета за да дознае дека рејтингот на неговата влада опаѓа.

Анкетата на ИРИ што предизвика афера не се обелоденува!

Утрински - 03.10.2003

Не стивнуваат реакциите околу резултатите од истражувањето на американскиот институт Реакциите во врска со тоа дали се точни или не резултатите што ги објавија повеќето медиуми во земјава, повикувајќи се на најновата анкета на американскиот Интернационален републикански институт, не стивнаа ни ...

ИРИ ги остави новинарите и без објаснување и без анкета!

Утрински - 02.10.2003

Скандал Новинарите вчера останаа со празни раце и без објаснување, откако претставниците на американскиот Интернационален републикански институт вчера, место одржаниот брифинг на кој требаше да ги презентираат резултатите од најновото истражување на јавното мислење, ги собраа материјалите и без ...

Ахмети: Резултатите на ИРИ не се вознемирувачки за ДУИ

Утрински - 02.10.2003

ИЗЈАВА Резултатите на ИРИ не се вознемирувачки за нас, изјави вчера лидерот на ДУИ, Али Ахмети, коментирајќи ги најновите резултати од анкетата на американскиот Интернационален републикански институт, според која опаѓа рејтингот на ДУИ кај албанскиот електорат.

Кога отчетот доцни, анкетите се тука

Дневник - 02.10.2003

Коментар - Боби Христов По најновата анкета на американскиот Интернационален републикански институт, кој во изминатите години се покажа прецизен прогнозер на изборното расположение на гласачите, премиерот Бранко Црвенковски ќе мора итно да се концентрира на пишувањето на најавеното отчетничко ...

Гости од Америка воведуваат диктатура против новинарите

Дневник - 02.10.2003

СКАНДАЛОЗНО ОДНЕСУВАЊЕ НА ИРИ ИРИ им се закани на новинарите што ќе ги објават податоците од анкетата што откри пад на рејтингот на Владата Американскиот Интернационален републикански институт (ИРИ) им се закани на македонските новинари дека не смеат да објавуваат податоци од нивната последна ...

Намалена довербата во Владата, паѓа рејтингот на Црвенковски

Утрински - 02.10.2003

Истражување на американскиот Интернационален републикански институт за рејтингот на партиите И покрај најавите од Интернационалниот републикански институт дека официјално ќе ги соопшти резултатите од последното истражување на јавното мислење направено на почетокот на септември, тоа вчера не се ...

Граѓаните незадоволни од Владата

Дневник - 01.10.2003

АНКЕТА НА ИРИ Рејтингот на Црвенковски опаѓа, мал пад има на довербата и во Груевски, Џафери попопуларен од Ахмети Незадоволството на граѓаните од состојбите во земјава се зголемува, паѓа рејтингот на двете водечки партии во власта, на Владата се помалку и веруваат.

Опаѓа рејтингот на Владата на Црвенковски

А1 - 30.09.2003

Расте незадоволството од Владата на Бранко Црвенковски. 60% од испитаниците во анкетата на aмериканскиот Интернационален републикански институт, спроведена овој месец, се незадоволни од работењето на Владата. Во јуни процентот на незадоволни бил 40.