TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роналдињо го расчисти патот кон петтата светска титула

Утрински - 22.06.2002

Во првиот четврт-финален меч во Шизуока, четирикратниот првак Бразил извојува победа над Англија од 2:1 Четирикратниот светски првак Бразил е првиот полуфиналист на Светското првенство во Јапонија и Јужна Кореја, откако во четврт-финалето во Шизуока извојува победа над Англија од 2:1.

Бразил и Германија се првите 1/2 финалисти на СП

А1 - 21.06.2002

Седум титули тешко ќе биде полуфиналето на 17-от фудбалски мундијал. Екс светските прваци Бразил и Германија веќе размислуваат за идните ривали на патот до рекордната петта односно четврта титула. Кариоките на англичаните им приредија самба за доручек, германците го имаа Балак наместо Клозе против ...

Најдобриот напад против најдобрата одбрана

Дневник - 21.06.2002

ФУДБАЛ - 17. СП ВО Ј. КОРЕЈА И ВО ЈАПОНИЈА: ДЕНЕСКА ДВЕ СРЕДБИ ВО ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО Во "финале пред финалето", играат најефикасниот досега на СП, Бразил, против најдефанзивците Англија Со дуелот од четврт-финалето помеѓу поранешните светски прваци Англија и Бразил (8:30 часот) почнува разврската на ...

Самба за Гордиот Албион

Утрински - 21.06.2002

Во денешното "финале пред финалето" во Шизуока ќе се "судрат" поранешните светски прваци Бразил и Англија Меѓусебен биланс: две победи за Бразил и реми Во четвртфиналниот напревар меѓу Англија и Бразил, кој од многумина е прогласен за финале пред финалето, ќе се судрат најдобрата одбрана и ...

Англичаните си го прогласија денот за неработен

Дневник - 21.06.2002

ДЕНЕСКА НА ОСТРОВОТ 10 МИЛИОНИ ЌЕ СЕДАТ ПРЕД ТВ-ЕКРАНИТЕ Англичаните денеска нема да работат, иако петок е редовен работен ден. Англичаните ќе гледаат фудбал и мечот "финале пред финалето" против Бразил, во рамките на четврт-финалето од СП.

Кембел: За победа, партија на кариерата

Утрински - 20.06.2002

Англија пред утрешниот четврт-финален натпревар против Бразил Англиските дефанзивци сметаат дека ќе треба да го одиграат натпреварот на нивните животи за да ги спречат бразилските напаѓачи Роналдо и Ривалдо во утрешниот четврт-финален натпревар на СП.

Фергусон сега типува дека Англија ќе ги мине "Кариоките"

Утрински - 20.06.2002

Иако пред стартот на СП се обложи дека Бразил ќе биде новиот шампион Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон, кој пред стартот на светското првенство се обложи дека Бразил по петти пат ќе стигне до шампионскиот прстен, сега верува дека Јужноамериканците ќе го загубат утрешниот ...

Гордиот Албион повеќе не е синоним за високи топки

Утрински - 20.06.2002

Бразилските репрезентативци пред утрешниот четврт-финален меч против Англија Репрезентативците на Бразил, вчера потврдија дека националната селекција на Англија, нивниот утрешен противник во четврт-финалето не е повеќе синоним за високи топки во шеснаесетникот.

Традицијата на страната на "кариоките"

Дневник - 20.06.2002

ПРЕД ДУЕЛОТ БРАЗИЛ - АНГЛИЈА Откако се познати сите четврт-финални дуели од 17. Светско првенство, многумина стручњаци дуелот помеѓу Бразил и Англија би го прогласиле за финале пред финалето. Бразил и Англија се сретнале три пати досега на СП, а поуспешен е Бразил.

В петок пресметка помеѓу Англија и Бразил

Дневник - 18.06.2002

ФУДБАЛ - БРАЗИЛ - БЕЛГИЈА 2-0 (0-0) Кариоките, предводени од Ривалду и Роналду, потешко од очекувањата ја победија Белгија, на која во првото полувреме # беше поништен еден гол Четирикратниот светски првак Бразил, предводен од првите ѕвезди Роналду и Ривалду, успеа да ја победи Белгија со 2-0 во ...

Тандемот Ривалдо-Роналдо ги "уби" Црвените ѓаволи

Утрински - 18.06.2002

Четирикратниот светски првак Бразил наиде на силен отпор од Белгија, но успеа да се пласира во четврт-финалето Четирикратниот светски шампион Бразил со головите на Ривалдо и Роналдо многу потешко одошто очекуваше стигна до победата од 2:0 во осминафиналниот меч против Белгија и на 21 јуни во ...

Бекам инспириран од Пеле и Мур од СП 1970

Утрински - 17.06.2002

Пред евентуалниот четврт-финален дуел Англија - Бразил Ериксон: Самба фудбалот отсекогаш бил фантастичен Моментите кога Боби Мур, го замени дресот со Пеле, по епскиот меч меѓу Бразил и Англија на светското првенство 1970 година во Мексико, се инспирација за капитенот на "Гордиот Албион", Дејвид ...